en De Radio geeft vanavond De nieuwe bonnen 6 Jwitiï D^clay Avonturen van Nog geen suiker Kort en Een gevolg van hef niet persoonlijk oproepen der kiezers In het rapport van den voorzitter van de commissie tot onderzoek der geloofs brieven van de gekozen Tweede Kamer leden wordt medegedeeld, dat bij de ver kiezingen op 17 Mei gebleken is, dat het feit, dat in enkele gemeenten geen peiv poonlijke oproepingen aan de kiezers ge zonden zijn o.a. te Amsterdam en te Haarlem aanleiding geweest is, dat moeilijkheden zijn voorgekomen. Aller eerst nam het controleeren van het alpha- betische kaartenregister extra tijd in be slag, evenzoo het nazien der legitimatie papieren der kiezers, waardoor opstoppin gen in de stemlokalen ontstonden. Op de zuiverheid der stemming had dit evenwel geen invloed. Erger is, dat bij verschillende bureaux personen, die wel op de kiezerslijst voor kwamen, niet hebben kunnen meestemmen terwijl elders personen, wier naam niet op de kiezerslijst voorkwam, toch aan de stemming hebben deelgenomen. Het bleek herhaaldelijk, dat er in het kaart-systeem geen kaartje aanwezig was voor personen, van wie het stembureau meende te weten, dat zij op de kiezerslijst behoorden voor te komen De juiste werkwijze was dan, dat het stembureau zulke personen naar de gemeentesecretarie verwees. Bleek daar dat zij wel op de kiezerslijst stonden, dan gaf men hun daarvan een verklaring mee, die zij aan het stembureau moesten over leggen, waarna zij nog konden stemmen. Onfeilbaar werkt dit systeem dus zeker niet. Er zijn echter ook gevallen geweest, ■waarin de kiezers niet naar de gemeente secretarie verwezen zijn, bijv. omdat hier voor geen tijd beschikbaar was. In deze gevallen hebben die personen, die wellicht wel op de kiezerslijst stonden, niet kun Tien stemmen. Zoo zijn in het stemdlstrict Amsterdam 159 in het geheel 13 personen onverrichterzake teruggekeerd, terwijl achteraf bleek, dat 11 hunner wel hadden mogen stemmen. Het omgekeerde heeft plaats gehad het stemdistrict Amsterdam 63, hier zijn 8 personen zonder nader onderzoek tot de stemming toegelaten, hoewel voor hen geen kaartjes aanwezig waren. Dit stembureau heeft een ernstige fout gemaakt, in strijd met de zeer duidelijke instructie. De commissie heeft kunnen nagaan, dat verschillende onregelmatigheden niet zoodanigen omvang zijn, dat zij van beslis- senden invloed op de stemming kunnen zijn geweest. Eerst bij verschillen van meer dan 1000 stemmen zou de uitslag andere hebben kunnen zijn De hier ge signaleerde onregelmatigheden kunnen geen grootere onjuistheid dan enkele tien tallen stemmen ten gevolge hebben gehad. Het departement van Justitie heeft, naar aan de commissie gebleken is, eerst op het allerlaatste oogcnblik aan gemeentebestu ren mededeeling gedaan van de personen, aan wie het kiesrecht ontnomen is. Haarlem werd deze opgave bijvoorbeeld eerst een dag voor de stemming ontvan gen. Dientengevolge was er in sommige Nogmaals Flesche Op de vragen van den heer Van der Goes van Naters betreffende de beweerde loslating van een Duitschen spion uit de gevangenis te Scheveningen door inter ventie van een in de uniform van Ge allieerd officier gekleed persoon, heeft de minister van Justitie geantwoord Deze vraag wordt ontkennend beant woord. Wel is op 25 Maart j.l. de Duitscher Alfred Flesche. die gedurende eenige maanden door de Engelsche autoriteiten ter beschikking was gesteld van het bu reau Nationale Veiligheid nadat be richt was ontvangen, dat hij terugge bracht moest worden naar het gevangen kamp in Wuppertal daartoe van uit de bijzondere strafgevangenis overgegeven aan twee Engelsche officieren tegen af gifte van een overdrnchtsbewij.s. Voor zoover bekend, verblijft deze vreemdeling nog 6teeds in een Engclsch gevangenkamp in DuitscHUand. HILVERSUM I, 301.5 M, 18.00, 20.00 23 00 Nieuws. AVRO !8.15 Vau deville orkesi. RNIO ..D-day". AVRO IS. 00 ;:en nu naar bed. 19 05 Sportpraatje. 19 20 Nieuwe sterren. 20.98 Film en theater. 20.20 Concertgebouw. 22.40 Plano-duo. 23.15 Ray mond Scott en Glen Mille. HILVERSUM II. 415.5 M. 19.00. 2000. 22.00 Nieuws. NCRV 18.00 The Travellers. 19.15 Departementale uitz. 19.30 Verzoekproj i 19.40 I>e vaart der volken. 20.05 Koninklijke Militaire Kapel 21.30 Röntgen- trlo. 22.15 Na het nieuws. 22.30 Zang-recital. 23.15 Avond-< AGENDA DONDERDAG S JUNI. Concertgebouw: Lou Bandv. 20 uur (bal na) Zuiderkapel: D-D. K. Boek. 20 uur Rem brandt; Raio kostgangers (14 j Palace: Zes dolle dwazen van de marine (14 J.). Luxor: De terugkeer van den Rooden Pimpernel (14 J.l. Deze drie 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans- Hals: 2000 vrouwen (18 J.) 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 7 JUNI Hotel „De Leeuwerik": Mand Kool spreekt en danst. 20 uur. Bioscopen: Nieuw program ma Luilakmarkt. 17 uur (Kamper» Gasthuis- en Raamsingel). plaatsen geen ttfdom de ontvangen ge gevens nog te verwerken. Tot zoover dit rapport. Wij vernemen van den chef van het bu reau van den Burgerlijken Stand en Be volking te Haarlem, dat hij deze lijst, hoewel hij ze veel te laat ontvangen had. toch nog heeft kunnen verwerken. De moeilijkheden te Haarlem zijn, zoo zei hij verder, voor een groot deel ondervangen, omdat de 400 kiezers, die eerst nog een bewijs van inschrijving in de kiezerslijst op het Stadhuis moesten halen, in staat gesteld werden op het stadhuis te stem men. Ieder die zich vóór 5 uur aanmeldde heeft dus aan de stemming kunnen deel nemen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat bij de verkiezing van de leden van de Provin ciale Staten te Haarlem de zaken veel be ter verliepen. De leden van de stem- bureaux waren nu beter ingewerkt, ter wijl de meeste onzuiverheden uit het kaartregister reeds bij de vorige verkie zingen waren weggewerkt. De stemmen van onwaarde. Het percentage der stemmen van on waarde was voor het geheele land 3.03. Het hoogste was te Assen 4.77 en Maas tricht 4 88. Het laagst was 's Hertogen bosch met 2.37 Haarlem staat ongeveer in het midden met 2.83 De nieuwe bonnen Voor de eerste helft van de 7e periode 1946 (9 t.m. 22 Juni). Bonkaarten Ka. Kb. Kc C06: 316 t.m. 320 algemeen 800 gram brood 315 algemeen 400 gram brood 314 algemeen 200 gram kaas 313 algemeen 100 gram bloem B 61 reserve 1600 gram brood C 61 reserve 800 gram brood B 62 reserve 2 K.G. aardapp. B 63 reserve 100 gram kaas Bonkaarten Kf 606: 375 BMV 376 BMV 377 BMV Bonkaarten I 247. 248 vleesch 249 vleesch 243 aardappelen A 49 melk B 49, C 49 melk 125 gram boter 125 gram margar. 100 gram vet i. I.b, Lc 606: 150 gram vleesch c.a. 16 oz. meal and vegetables 2 K G. aardappelen 2 liter melk 3'/a liter melk Bonkaarten Kd. Kc 606: 815, 816 algemeen 800 gram brood 814 algemeen 100 gram kaas 813 algemeen 100 gram bloem 322 algemeen 500 gram bananen (voor-inlevering) D 61 reserve 800 gram brood E 61 reserve 500 gram rijst, kinder meel of kinderbisc. Bonkaarten Kg 606: 875 BMV 125 gram boter 876 BMV 125 gram margarine Bonkaarten Ld. Le 606: 747, 748 vleesch 100 gram vleesch 743 aardappelen 1 K.G. aardappelen D49. E 49 melk 6 liter melk Tabaks- en Versnapcringkaarten: T 31 2 rantsoenen tabaksartikelen V 31 100 gram chocolade of suikerwerken X 31 2 rantsoenen tabaksartikelen De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 15 Juni a.s. De geldigheidsduur van bon 374 suiker en bon 874 suiker is verlengd t.m 22 Juni; C 59 reserve en 797 algemeen voor 1 ei blijven geldig t.m. 15 Juni. Voor de week van 16 t.m. 22 Juni zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk aardappelen, boter, jam, koffie, cacao, tabak en versnaperingen. Natuurbad „Velserend" Het natuurbad „Velserend" zal .met Pinksteren heropend worden. Hel I.C. V.-congres Op den tweeden dag van het congres van het Internationaal Christelijk Vak verbond te Amsterdam werd Woensdag het 26-jarig bestaan van dit verbond her dacht. Door de oorlogsomstandigheden moest de viering van het zilveren jubi leum een jaar worden uitgesteld. De se cretaris-penningmeester P. J. S. Serra- rens, die sedert de oprichting in 1920 in zijn bestuursfunctie dvie voorzitters heeft overleefd, werd gehuldigd. Als spreker trad o.a. op prof. mr P. J. M. Aalberse, die constateerde, dat, zoo ooit de tegenstelling tussehen commu nisme en Christendom groot is geweest dit thans het geval is. „Nimmer is een Christelijke vakbeweging van zoo vitaal belang geweest als thans. Wij zullen het Christendom in de toekomst op minder bescheiden wijze moeten verdedigen, dan wij dit tot dusverre hebben gedaan. En daarbij moeten wij thans in het offen sief gaan". Het congres werd hedenochtend voort gezet, waarbij o.a. verslagen behandeld werden voor de opstelling van 'n eventueele -esolutie over de vakbewegingsvrijheid, voor de herziening van het economische wereldprogram en voor de herziening dei- statuten Weerbericht Geldig tot Vrijdagavond. Heldere nacht, overdag wisselende bewolking met hier en daar nog een enkele verspreide bui. Matige wisselende wind. Koel weer. Begrafenis J. H. de Bois De begrafenis van het stoffelijk over schot van den heer J. H. de Bois zal plaats hebben Zaterdagmorgen 11.20 uur op de begraafplaats „Westerveld", na aankomst van den trein die om 11 uur uit Haarlem vertrekt. PASSAGIERSLIJSTEN. Op onze bureaux te Haarlem (Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37), alsmede op ons bijkantoor te IJmuiden (Kennemer- laan 154) liggen de passagierslijsten van de „Kota Baroe" die op 11 Juni te Rotter dam verwacht wordt. Voorzomer 1944. Spanning over Europa. Een moegestreden werelddeel wachtte op zijn verlossing. De eenige hoop was ge richt op ae verbonden legers, die de At- lantik-Wall moesten bestormen om de daarachter opgesloten, naar vrijheid snak kende volken te verlossen van den ondra- gelijken dwang. Geruchten. Dieppe was geschiedenis geworden en vele twijfelaars hadden hun wankele harten voelen klop pen. Ondragelijke spanning En toen, dien ochtend van den 6en Juni. De berekende vloed van de geallieerde in vasie versplinterde de Duitsche verdedi ging. Bruggenhoofden werden met bloed gekocht. Parachutisten dwarrelden neer over het land van Normandië. Bayeux viel, Caen werd een puinhoop En op de thuisvaart namen de invasie-schepen de dooden en de gewonden mee. Maar de bruggenhoofden vloeiden uit tot het eerste stuk grond van Europa, dat van de Nazi-tyrannie bevrijd was. Krakend barstten de bommen verder in het land uiteen, gierend huilden de granaten over la belle France Het Normandische schiereiland werd afgeknipt door de schaar van dc troepen, die naar de Zuid kust oprukten. Cherbourg viel. Van Avranches begon de doorbraak en daar mee de groote victorie. Als we deze drukkende weken in onze herinnering oproepen, staan de uren. bij een kleine radio doorgebracht, nog levend voor ons. Toen wisten we eindelijk, dat de groote kentering voor Europa er was. dat de dagen van ons lijden geteld waren. Vele duizenden kruisen teekenen de op- marschwegen van de geallieerde soldaten van Bayeux naar Parijs, van Parijs .iaar Berlijn en naar alle hoofdsteden van het continent Dc juichende dankbaarheid, die toen, twee jaar geleden in onze harten- viel. zij is weg En dat is goed en gewoon Maar laat de naklank van dezen da.ik het fun dament zijn, waarop een vrij en eensge zind Europa gebouwd zal worden, op uw dank en de mijne, opdat de kruisen daar niet tevergeefs staan langs de wegen door Europa. In aanwezigheid van Prins Bernhard. prof. ir. W. Schermerhorn en tal van an dere hooge autoriteiten heeft de Britsche ambassadeur sir Nevile Bland Woensdag in Den Haag ter gelegenheid van de de coratie van leden van de Xederlandsche vloot, luchtmacht, leger <-n koopvaardij met Britsche onderscheidingen liet woord gevoerd. Hij zeide, dat de onderscheidingen eigenlijk door veldmaarschalk Montgo mery zouden zijn uitgereikt, als deze niet door ongesteldheid verhinderd was ge worden. „Wij Engelschen hebben de repu tatie, zeer zuinig te zijn met het verlee- nen van decoraties", ging hij voort. „De reden daarvan is, dat zij alleen verleend worden na la.ige overweging, voor ge rechte verdienste, en voor grootsche da den. Wij hechten er daarom een groote waarde aan". De (laad van een soldaat. Luitenant-vlieger H. Huijskens van het eskader nr. 320 ontving posthuum de M B. E. De motiveering luidt: „Op 6 Febr 1944 was lt.-vlieger Huijskens navigator aan boord van een „Mosquito", die een succesvollen aanval uitvoerde op con- structiewcrkplaatsen in Noord-Frankrijk Op de retourvlucht werd het vliegtuig onder den stuurboordmotor getroffen en de piloot was nog juist in staat op de En gelsche kust een noodlanding te maken. Hoewel ernstig aan het hoofd gewond en door bloedverlies verzwakt, slaagde Huijskens er in, zich uit de wrakstukken te bevrijden. Maar toen dacht hij er aan, dat de piloot zich nog in het toestel be vond. Zonder aan eenig gevaar te denken, keerde hij terug naar het brandende wrak Eén benzinetank was al in brand gevlogen en het gevaar was zeer groot, dat de andere zouden ex- 147. Warrel zat een beetje in elkaar gedokt-u. terwijl Wag duizend angsten uitstohd bij het wentelen om het eiland. ..Wat zit je daar te doen?" vroeg Wag aan zijn metgezel. „Ik spin!" zei Warrel trots. „O!" zei Wag. „dat vind ik erg leuk, maar zou je niet liever probeeren, een middeltje te vinden, dat we uit dezen draaimolen komen, ik word er duizelig van. „O. Waggie, wat ben jij toch soms een uitgekookte, een uitge kookte salamander! Ik maak een lasso van stevig draad cn als we dan straks weer voorbij dat boompje ko men, mikken we hem er om been en klaar is kees!" Wag vond het maar een gewaagd plannetje, maar aangezien er niets anders over bleef en dit dwaze getol ook niet eeuwig Icon duren, beslo ten de twee vrienden het plan van War rel uit te voeren. RroefDaar schoot „de Snelle Vier" om de scherpe rots op den hoek van het eiland, nog even, en de boom kwam in zicht. Wag omklemde zijn stuur en Warrel zou mikken. Eéne.... twééje.daar ging.de las- plodeeren. Huijskens vond den be- wusteloozen piloot, dien hij uit het vliegtuig trok, dat toen fel brandde. Nadat hij den geredde de eerste hulp had verleend, zakte Huijskens ineen en cr waf onmiddellijke bloedtransfusie noo- dig om zijn leven te behouden". En de daad van drie burgers. De B. E. M. is uitgereikt aan Popke, Jacob en Jan Dijkema uit Oosterhooge- brug bij Groningen. De motiveering zegt: ..Op 16 April 1945 kregen de Queen s Own Cameron Highlanders de opdracht om uit het centrum van Groningen uit to breken en het Oostelijke deel van de stad, dat aan de andere zijde van het ka naal ligt, te zuiveren van vijanden. Toen de eerste troepen het kanaal bereikten, ontdekte mon, dat de brug opgehaald was, klaarblijkelijk van een aan de andere zijde van het kanaal staanden toren uit. Popke Dijkema en zijn twee helpers Ja cob en Jan meldden zich vrijwillig om het kanaal over te steken. Zij ware.i vol ledig op de hoogte met de toegangen tot den toren, evenals met het mechanisme om de brug neer te laten en konden het vlugger en met minder verliezen doe.i dan de genie-soldaten. Ofschoon de vijand den weg bestreek met het vuur uit*lichte wapenen, slaagden zij er in den toren te berei ken en do brug te laten zakken. Toen de vijand begreep, dat zijn positie on houdbaar was geworden, begon hij terug te trekken. Toen de Hollanders over de brug terugkeerden, werden twee hunner door vuur van den te- rugtrekkenden vijand gewond". Er is geen nieuwe bon voor suiker aangewezen. De stakingen duren voort. Blijft, wat wij niet hopen, de situatie zooals zij thans is, dan zal, naar door het A N P. gemeld wordt, het pas mo gelijk zijn, uit de hoeveelheid suiker, welke niet voor de verwerkende indu strie noodig is, omstreeks half Juni de distributie van suiker voor de jongste kinderen (0 t.m. 4 jaar) op normale wijze te hervatten. Onder deze omstan digheden zal het niet voor begin Augus tus mogelijk zijn een bon voor een half rantsoen voor de overige leeftijdsgroe pen aan tc wijzen. De rcgecring stelt alles in het werk de nadeelige gevolgen van het conflict voor het publiek zoo gering mogelijk te doen zijn. Zij heeft overwogen de ruwe suiker in distributie te brengen. Daar aan zijn evenwel zooveel bezwaren van technischen aard verbonden, dat deze distributie niet op korten termijn is uit te Jeugd Dc politie te Haarlem heeft twee boef jes in den kraag gegrepen, waarvan er één, de 11-jarige J. v. W. de diefstal van een horloge bekend heeft. Een beruchte zwarthandelaar van 17 jaar, is door de politie aan den Economist-hen Dienst door gegeven, nadat zij hem had aangehouden voor diefstal van 71. Geroofde tramwa gens komen uit Duitsch- lancl teidg. Van de 301 geroofde wagens werden er slecht 4 niet opge spoord, 10 waren totaal vernietigd, 13 zeer zwaar beschadigd. Am sterdam zal er 126, Den Haag 85 en Rotterdam 68 terugkrijgen. Tussehen Frankrijk en Nederland Is een cul tureel acooord in voor bereiding. De rundveestapel is sinds Dee. 1945 met ruim 58.000 stuks toegenomen. De varkensstapel echter is sedert dien datum met 150.000 stuks teruggeloo- pen, een gevolg van de huisslachtingen en het tekort aan veevoeder. Op den Grcbbcberg zal bij een herdenkings plechtigheid van 8 R. I. op 10 Juni generaal Winkelman het woord voeren Ken beest mensch, de S D -man Ahlbrecht, die destijds in Arnhem opereerde en nu terecht stond als folteraar en •noordenaar, hoorde voor het Arnhemsche Bijz. Gerechtshof de doodstraf tegen zich eischen. Een stichting „Ne- derlandsche Opera te Amsterdam" zal tot Stand komen door maat regelen. die de gemeen teraad van de hoofdstad Woensdag besloot te treffen. Vijf van de 22 Zwit- scrschc locomotieven, die door ons land zijn aangekocht, zijn hier aangekomen en met één ervan is reeds een uit stekend geslaagde proef rit gemaakt. De restee- rcncic 17 zullen binnen een maand in Neder land zijn gearriveerd. Het ventverbod groenten en fruit 1942 is met ingang van heden Ingetrokken. Haarlem en omgeving ne Centrale Bond van Transportarbeiders geeft Zaterdag 15 Juni in het Gem. Concertge bouw een feestavond. Medewerking wordt ver leend door het volledi ge gezelsonap van Kees Pruis waaronder Stella Scemer. Het dansorkest The Moonlight Serena- ders speelt bij 't dansen. Ds. A. Zwiep te i rmulden komt voor op het tweetal voor predi kant bij de Chr. Geref. Gemeente van Ooster beek. De butirtverccniging „Vooruit" bood den ouden van dagen In den tuin van liet Proveniers huis te Haarlem een concert aan van de mu- zlekvcreenlging „Apollo" ter herdenking van de 1 Jarige bevrijding. „Z(j had een idéé" is de titel van het blijspel, dat de Vereeniging „de Reünie" op Woensdag avond 12 Juni in den Stadsschouwburg te Haarlem opvoert. Het spel Is uit het Engelsch vertaald door den re gisseur 'Hm. Deinum. De Ilelmbrekersteeg te Haarlem is gesloten verklaard voor het ver keer met motorrijtuigen op meer dan twee wie len In de richting van hei Spaarne naar de Kleine Houtstraat. Tot adjunct-Inspec teur van de Volksgezond held (Volkshuisvesting) in tijde!ijken dienst is benoemd de heer J. Weener, ten bureele te Haarlem. Het fonds ..Draagt elkanders lasten", dat ten doel heeft hulp te verleenen bij ziekte en uitzending naar rust- hulzen of sanatoria aan leden van bij het Chr. Nationaal Vakverbond aangesloten vakorgani saties, zal a.s Zaterdag te Haarlem een straat collecte houden. Een Engelsche le- ger-Ford is door onbe kenden van den Zijlweg gestolen, toen deze voor de Cadi-club gepar keerd stond. Het Spaarndamsch Fanfarecorps „Kunst kring", onder leiding van Peter Wit, neemt 2en Pinksterdag deel aan het nationaal muziekcon cours te Putten (Vel.) In de eere-afd. Fanfare. Het corps geeft a.s. Za terdag 8 uur een concert op de West Kolk te Spanrndam. Hier zal het verplichte cn het vrije werk worden uitgevoerd. Een tuinconcert wordt op 8 Juni te 19.30 uur gegeven in den tuin van „Huize de Rijp", Bloemendaal, door de volledige Prins Bernard- kapel van II-I R. I. Op raambiljetten staat waar kaarten verkrijg baar zijn.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2