Haarlems Dagblad Vooruitgang Onlusten in Italië Tegenstelling tusschen Noord en Zuid Amerikaansche De oplossing van het probleem „Duitschland" 00c Jaargang No. 18349 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 8 Juni 1940 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dlr.-Hoofdred. HET Centraal Bureau voor Statistiek heeft cijfers gegeven, die opnieuw het bewijs geven van materieelen vooruitgang sinds de bevrijding. Ondanks tekort aan materialen en op sommige gebieden aan vakarbeid, ondanks stakingen en andere na-oorlogsche nadeelen is in economischen zin een vooruitgang over bijna de geheele linie vast te stellen. Het kost tijd om zulke gegevens te verzamelen en verwerken, zoodat hetgeen nu bekend gemaakt is hoofdzakelijk de maanden Februari en Maart betreft. Het is bekend, dat sinds dien de gunstige ontwikkeling zich heeft voortgezet Sommige cijfers zijn indrukwekkend. Dat de waarde van de industrieele voort brenging in de maanden December Februari steeg van 317 tot 527 millioen, valt onder die term. Verheugend is in niet minder mate de belangrijke stijging in de kolenproductie. Die blijkt uit cijfers over de maand Maart en wordt verder bewezen door een opgave betreffende de periode 2025 Mei, die een verdere sterke stijging en het hoogste cijfer sinds de bevrijding aangeeft. In Engeland doet zich nu juist het tegenovergestelde voor: de kolenpro ductie is daar in dalende lijn. De waarde van onze export steeg in het tijdvak MaartDecember van 25 tot 44 millioen per maand, terwijl onze import toenam van 792000 tot 872000 ton. Die uit- voercijfers vooral maken indruk, al zijn zij nog laag in vergelijking met vooroor- logsche resultaten, want in Augustus 1939, de laatste maand vóór het uitbreken van den tweeden wereldoorlog, vertegenwoor digde onze uitvoer nog een waarde van 92 millioen. Het verkeerswezen verbetert snel, zoo wel wat het herstel van havens, bruggen, wegen en spoorwegen als wat het rollend materiaal betreft, dat gestadig toeneemt. In Maart bedroeg het goederenvervoer over de grenzen 176.000 ton tegen 113.000 in December en 537.000 in Augustus 1939. En de totale tonnage van komende en vertrekkende schepen in de havens van Amsterdam en Rotterdam steeg van 567.000 in December tot 864.000 in Maart. In Augustus 1939 bedroeg die 3.516.000. Dat is nog wel een heel groot verschil, maar er zijn dan ook oorzaken die niet onmiddel lijk weg te nerfien zijn, zooals de ontoerei kendheid van onze in den oorlog zwaar geteisterde handelsvloot. De secretaris generaal van het departement voor Scheep vaart heeft daar dezer dagen nog een be schouwing over gehouden, waarin hij ver klaarde dat onze koopvaardijvloot thans voor onze behoeften te klein is en zelfs niet den huidigen invoer in ons land kan verwerken. Er zijn buitenlandsche sche pen gecharterd en daar moet voor betaald worden in buitenlandsche valuta. Hij verklaarde evenwel dat onze handelsvloot in den loop van het volgende jaar uitge breid zal zijn tot driekwart van haar voor- oorlogschen omvang. De regeering heeft besloten om Liberty-schepen van de Ver- eenigde Staten te koopen tot een totale tonnenmaat van 300.000 400.000 ton. Dezer dagen is medegedeeld dat de schepen, die ons uit de Duitsche teruggave toegewezen worden, 50.000 ton inhoud hebben Het is aanzienlijk minder dan het verlies dat Duitschland ons bezorgd heeft, maar het is „meegenomen". In de statistiek van den vooruitgang wordt ook melding gemaakt van den stij genden omzet op de Effectenbeurs. Zonder ook maar eenigszins de neiging te hebben om een domper op dit alles te zetten moet ik al dezen vooruitgang toch met een waarschuwend woord begeleiden. Hij kan zich nog wel eenigen tijd blijven voortzetten, maar laat men er niet op rekenen dat wij zullen voortgaan met e herstel in dergelijk tempo. De politieke economische internationale toestand is dermate onzeker, dat het gevaar voor plotselingen terugslag even reëel geacht moet worden als in vroeger tijd. Overi gens valt op onzen materieelen vooruit gang nog veel af te dingen als men denkt aan den wedloop tusschen loonen en prij zen, die nog allerminst tot staan is geko men. De financieele toestand des lands baart de grootste zorgen en met verlangen zien wij uit naar een krachtige saneering van de overheidsuitgaven', waarbij de te ring naar *de nering wordt gezet. Hetgeen op ander dan materieel gebied ontbreekt en nog meer reden tot bezorgd heid geeft is meermalen besproken. Het worde nu niet herhaald. Laten wij be dachtzaam en op den uitkijk blijven en inspanning en samenwerking pogen te ver- hoogen Intusschen worde ieder verschijn sel van vooruitgang dankbaar vastgesteld. R. P. Trygve Lie naar Amsterdam Vanwege het bureau van den secre taris-generaal van de U.N.O. is mede gedeeld, dat Trygve Lie, de secretaris generaal, op 4 Juli zal vertrekken voor een reis van verscheidene weken door Europa, op welke reis hij o.a. Amster dam zal aandoen, ter afwikkeling van zaken voor de organisatie der U.N.O. Een persoon werd gedood en zes wer den ernstig gewond tijdens relletjes in Napels, waarbij demonstreerende mo narchisten een bom naar een carabi- nieri-kazerne wierpen en een aanval deden op de St. Antonius kerk. waar zij een priester molesteerden, meldt Un. Press. Er hadden zich in de volkswijken van Napels geruchten verspreid dat „de dubbelzinnige houding" van de kerk verantwoordelijk was voor de nederlaag van de monarchie. In de straten van Napels wordt op het oogenblik door ca rabinieri en troepen in volledige oor logsuitrusting gepatrouilleerd. Nu en dan schiet de politie in de lucht om menigten te verspreiden die met monarchistische borden door de straten trekken. Eveneens werd de koningsvlag meegevoerd. Gedurende den nacht wa ren pamfletten in de stad aangeslagen waarin de Napolitanen werden opge wekt om tegen de republiek in opstand te komen en de beslissing van het refe rendum niet te aanvaarden. Verder werd opgewekt om in het Zuiden een onaf- hankelijken staat uit te roepen die geen enkele band zou hebben met „het ver raderlijke Noorden". De minister van Binnenlandsche Zaken, de socialist Giuseppe Romita, heeft de autoriteiten telegrafisch opdracht gegeven om alle demonstraties, waarvan er verscheidene „tegen de democratische wetten" gericht waren, met ijzeren hand den kop in te drukken. Het plaatselijke aartsbisschopaat heeft Amerikanen bedreigen Fransclie filmproductie Pierre Forjeres, de voorzitter van de Fransche vereeniging van filmprodu centen heeft verklaard, dat de Ameri kanen de Fransche markt gaan over voeren met tweede-handschfilms als ge volg van de Amerikaansoh-Fransohe overeenkomst, aangekondigd door Blum bij zijn terugkeer uit de Vereenigde Staten. De Amerikanen zullen dit be reiken door dumping op groote schaal, aldus Forjeres. Waarschijnlijk zal het onmiddellijk gevolg zijn, dat de Fran sche filmproducties inplaats van tachtig slechts vijf-en-veertig films kan plaat sen. Er bleven van elke dertien weken slechts vier weken over om in de Fran sche bioscopen Fransche film te vertoo- nen. Daardoor zou het oorspronkelijk aantal Fransche films de kosten niet kunnen dekken. De methode van de Amerikanen is. aldus de voorzitter van de Vereeniging van filmproducenten, te beginnen met een klein aantal goede films en die te laten volgen door een groot aantal twee de rangsproducten. De vereeniging is in onderhandeling met de Fransclie regeering in verband met het treffen van maatregelen om de Fransche filmindustrie te redden. Tweede overwinning van Lewis De staking van de Amerikaansche ar beiders in de anthracietmijnen, die drie weken geduurd heeft, is geëindigd. Er is overeenstemming bereikt op basis van 18'/2 dollarcent verhooging van het uurloon; bovendien zullen de mijnwer kers, die Maandag weer aan den slag gaan, een voorzieningsfonds van 50 tot 60 millioen dollar per jaar krijgen. Vrijdagochtend een proclamatie uitge vaardigd onderteekend door kardinaal Raffaele Ascalesi, waarin gezegd wordt dat de kerk buiten de politiek staat en dat wat met betrekking tot de monar chie gebeurd is „het resultaat van de vrije keuze van het volk" was. Naar verluidt zijn verscheidene Na- politaansche republikeinen en priesters van de Capodimonte-kerk ernstig door de menigte afgeranseld. De wapenstilstand in China Twee weken rust Generalissimus Tsjang KaiSjek heeft bevel gegeven het vuren te staken, waardoor een wapenstilstand van twee weken ingaat tusschen de Chineesche regeeringstroepen en de communisten. Formeel is de wapenstilstand gisteren ingegaan. De bedoeling van den wapenstilstand is, zegt generalissimus Tsjang Kai Sjek, de communisten in de gelegenheid te stellen blijk te geven van hun goeden wil om de door hen aangegane overeen komst uit te voeren. Gedurende den wapenstilstand zal er worden onderhan deld over het staken der vijandelijk heden in Mandsjoerije en het herstel der verbindingen in geheel China. Er zal ook worden gesproken over de orga nisatie van een nieuw Chineesch leger van 1.500.000 man op grond van dienst plicht en slechts ondergeschikt aan den staat. (Dit is eveneens een punt van de overeenkomst, door de Chineesche re geering en de communisten aangegaan). Tsjang Kai Sjek zou gaarne zien. dat de Amerikaansche generaal Marshall tot oppersten bemiddelaar wordt benoemd, aldus radio New Delhi. De regeering verlangt de volledige controle over Mandsjoerije, waarvan groote deelen door de communisten werden veroverd, toen de Sovjet-troe pen het in het begin van dit jaar ont ruimd hebben. De centrale strijdkrach ten hebben de meeste steden heroverd, het laatst Gharbin, een strategisch zeer belangrijk punt. Het volgend nummer van ons blad zal i.s. Dinsdag verschijnen. Het woord is aan. Mrs. C a r 1 y 1 e Vele kleinigheden, die niets zijn als men er om lacht worden redenen tot droef heid als men ze te ernstig beziet. Eisenhower pleit op D-Day Eisenhower, de chef van den staf van het Amerikaansche leger, heeft er in een radiorede ter gelegenheid van den tweeden jaardag van D-day, op aange drongen, dat dezelfde inspanning en op offeringsgezindheid zou worden be tracht voor het winnen van den vrede als die, waarmede de oorlog is gewon nen. Eisenhower zeide o.m.: „Ik zal nooit moe worden hulde te brengen aan den Amerikaanschen strijder, doch zijn taak, die hij begon en volhield tot aan het einde van de gevechtshandelingen, ia nog niet geheel vervuld. Slechts wan neer een sterke en rechtvaardige vrede over de geheele wereld is bereikt houdt onze inspanning op. De overwinning die door bloed en offers is verkregen eischt van ons inspanning en offers om den vrede tot stand te brengen. Aan dat doel heeft het Amerikaan sche volk zich gewijd. Door middel van het congres heeft het zijn strijdkrachten belast met de taak den vijand de voor waarden van de capitulatie te doen na komen. Slechts op deze wijze kan het fundament voor den vrede worden ge legd. Indien wij falen in onze inspanning voor het wiiinen van den vrede", aldus waarschuwde hij het Amerikaansche volk, „dan zal het onze eigen schuld zijn. Wij mogen niet falen. Wij hebben een verschrikkelijken oorlog overleefd. Wanneer wij ons op het oogenblik naar verhouding geringe inspanning en offers getroosten, kan de mogelijkheid van een nieuwen oorlog aanmerkelijk ver minderen". Optimisme over de kansen van een nieuw plan Zooals bekend zal op de bijeenkomst der vier ministers van Buitenlandsche Zaken, die 15 Juni a.s. te Parijs zal wor den voortgezet na een onderbreking van precies een maand, de oplossing van het vraagstuk hoe de toekomstige status van Duitschland zal moeten worden en wel ke politiek de geallieerden ten aanzien van Duitschland zullen moeten volgen, het belangrijkste onderwerp vormen, naast de regeling der Italiaansche aan gelegenheid. Aangezien bij de voorloopige bespre king van dit onderwerp gebleken is dat de Britsche en Amerikaansche voorstel- Als gevolg van een tusschen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, ver schijnt ons blad, uit hoofde van zijn for maat, heden In een omvang van 8 pagina's. „Een fijn bosje pioenrozen, Moedertje, t I/ulIakmnrkt geluid; jong en oud zijn dc te doen uit de duur opgetaste bloemens ii niet duur Haarlem heeft zijn stalletjes langs gewandeld om een keuze ichat. len in ieder geval niet zonder wijzigin gen door de vier zullen worden aan vaard, heeft men in Anglo-Amerikaan- sche regeeringskringen de pauze besteed aan de constructie van een nieuw plan, dat nog wel niet officieel is aangekon digd doch volgens verantwoordelijke zegslieden in Washington gereed is en in hoofdzaak de punten van de vroegere voorstellen combineert. In Washington is men zeer optimistisch gestemd ten aanzien van dit nieuwe plan en men voorspelt het groote kansen op alge- meene aanvaarding, daar het in détails tegemoet komt aan de bezwaren van Rusland en Frankrijk tegen de vroegere voorstellen. In principe bestaat het nieuwe plan uit drie hoofdstukken, die omvatten: ten eerste dc vorming van een federatie van Duitsche staten volgens het oorspron kelijke Britsche plan. Ten tweede een geallieerd verdrag van 25 jaar met Duitschland. volgens het plan dat mi nister Byrnes reeds met Stalin besprak bij zijn laatste bezoek aan Moskou, waar bij de Sovjet-leider zijn instemming met het voorstel betuigde. Ten derde de instelling van een geallieerde controle commissie die de ontwapening en dc- militarisatie van Duitschland moet on derzoeken in alle bezettingszones. Molotof had. zooals men zich herin neren zal. ernstige bezwaren tegen het 25-jarig verdrag, daar hij eerst wilde weten of de ontwapening van Duitsch land inderdaad ten uitvoer was gelegd volgens de overeenkomst van Potsdam terwijl hij vreesde dat het verdrag die ontwapening zou kunnen vertragen. Hoop op begrip. Het optimisme te Washington ten aanzien van de kansen tot overeen stemming over dit nieuwe plan is hoofd zakelijk gegrond op het feit. dat de Rui sen blijk hebben gegeven van bereid heid. het détail van het 25-jarig verdrag dat op zich een geheel complex van maatregelen inhoudt te bestudeeren en dat zij door de thans gelijktijdig voorgestelde contröle op Duitschlands ontwapening begrip zullen kunnen krij gen voor den eerlijken wensch der Ame rikanen om Duitschland volledig te ont wapenen en ontwapend te houden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1