Het IJzeren Gordijn De Koning van Siarn om het leven gekomen Chineesche wapenstilstand verbroken Ook moordpartijen op Sumatra Chineesch protest tegen gebeurtenissen te Tangerang De Kabinetsformatie Groot-Moefti 'SXïS JOOA SJjlHRljmj 3(1 JSJB'OOJI JOOA 3>CJ 60c .Tn«r«ri»n{r No. 16.150 TT J V 1 "I 1 Dinsdag tt Juut 1»4« Bureaux: Groote Houtstr. 93 g"-"l "1^ I 1KY"1| Ck! 1 1 1^ I Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37. Haarlem I ^,ur^ JL Kjr ^Wt» i ^krri \\J -»- ^^lli Abonnementen: p. week 31 ct IJmuiden: Kennemerlaan 154, M Per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107. Te!.: Administratie 10724. Espeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Te, Redactle ,0600 Dlr._Hootdred. 15054 IN het jongste debat over buitenlandsche zaken, in het Lagerhuis gehouden, .is „het ijzeren gordijn, dat Europa in tweeën deelt", weer middelpunt der aandacht ge weest. Kon het anders? De scheiding tus- schen Rusland en de Westelijke groote mogendheden, die is ingetreden en ge leidelijk verscherpt sinds hun bondgenoot schap in oorlogstijd, remt den vrede en de ontwikkeling der na-oorlogsche wereld. Daarbij valt everunin te ontkennen, dat de Russen zich tegen vrijwel alle voorstellen en pogingen van de andere zijde systema tisch verzetten en weigeren tot eenige overeenstemming te komen, als dat met name Engeland zich voortdurend uitslooft, om den muur van Russisch wantrouwen te doorbreken. Ook dit debat gaf daarvan weer duidelijke bewijzen. Maar het pogen baat nog steeds niet. En Attlee, de Brit- sche Premier, sprak erover op bijna-kla- gelijken toon: „Onze Russische vrienden houden zich aan de letter van de overeenkomst van Potsdam, maar negceren den geest, waar in wij haar hebben ontworpen. Wij wenschten te Potsdam, dat Duitschland als een economisch geheel behandeld zou worden. Nu is het economisch gesplitst. Wij verkeeren daarbij in een verschrik kelijk moeilijke positie, gezien het voedsel tekort der wereld, nu wij een zóne moeten beheeren, die altijd tekort aan voedsel voorziening heeft gehad. En wij willen geen wanhoops-oplossing aanvaarden, die Europa in twee volkomen gescheiden kam pen zou verdeelen. Wij gelooven in de nauwste samenwerking met onze vrien den: de Belgen, de Nederlanders, de Scan- dinaviërs en bovenal de Franschen. Vriendschap met onze naburen beteekent geen samenspanning (Attlee drukte het begrip samenspanning of samenzwering uit in de term „ganging-up"). Wij willen zelfs heelemaal geen uitsluitende vriend schap met de Westelijke mogendheden. Wij zijn er op uil een alles omvattende vriend schap te sluiten" Hier onderbreek ik even en verjaag een pijnlijke herinnering uit mijn gedachten: herinnering aan de pogingen van den Britschen premier Neville Chamberlain, in de dagen van München, om vriendschap te sluiten met een groote mogendheid die niet wilde Weg, herinnering! Laat ons niet zwartgallig worden. Maar uit het be toog van Attlee blijkt wel heel duidelijk, waarom Engeland geen stap verder komt mei die West-Europeesche samenwerking van welker noodzaak zoowel Londen als Parijs, Brussel. Den Haag, Kopenhagen, Stockholm en Oslo overtuigd zijn. Hoe lang zullen wij moeten wachten? Attlee weet het niet. Laat ons verder naar hem luisteren; „Het is merkwaardig hoe moeilijk het is, de Russen te doen begrijpen dat er meer dan één stem klinkt in dit land. Als de meest onloochenbare conservatief mij en mijn vrienden aan valt, schijnt dit door de Russen op één of andere geheimzinnige wijze opgevat te worden als een uiting van de Britsche re geering. Zij schijnen niet in zien. dat in de kern van de Westersche memocratie ligt. dat er een regeeringspartij en een op positie bestaan. Het IJzeren Gordijn is een gordijn tusschen geestesgesteldheden. Ik dring er bij mijn Russische vrienden op aan, samen te komen en openhartig te spreken. In de huidige wereld bestaat geen grooter behoefte dan dat. Wij moeten beproeven, den Russischen geest en de Russische historie te verstaan en te be grijpen, waarom de Russen zulk een hou ding aannemen" Niemand kan ontkennen dat dit een nieuwe poging tot toenadering is. Tevens "zal niemand gelooven, dat de slimme Rus sische regeerders niet zouden weten hoe de Westersche democratie in elkaar zit en „op geheimzinnige wijze" niet zouden begrijpen, dat zij zich grondt op het be staan van een regeeringspartij en een op positie. Daar kan het Westen geen afstahd van doen: de Engelschen niet. de Belgen niet, wij niet en dc Scandinaviërs even min. Want de andere oplossing is de dic tatuur. De Russen leven onder dictatuur Wij weigeren die.... meer dan ooit. Na Attlee sprak Churchill. Hij zei dat de Sovjet-politiek erin scheen te bestaan, iedere regeling van den vrede te voor komen en de volken van West- en Oost- Europa te beletten, tot elkaar te komen in vrije sociale en economische overeen komst. Hij stelde vast dat alles beproefd wordt om de Sovjet-zóne van Duitschland communistisch te maken en te russificee- ren. Polen mag geen uiting geven aan zijn vrijen volkswil, Oostenrijk en Hongarije worden uitgehongerd, beklemd en ver drukt door Russische troepenmassaas „Ik had het niet mogelijk geacht dat in één enkel jaar de Sovjets zooveel schade zou den doen en zooveel vriendschap in de Engelsch-sprekende wereld zouden doen verkillen. Toch is er nog een ernstig verlangen naar vriendschappelijke samen werking met Rusland. Wij vragen niets van de Russen dan hun toenadering en wij zullen, met andere naties, hen te hulp komen als hun rechten mochten worden geschaad." Churchill sprak niet over „mijn Rus sische vrienden" Maar ook hij vroeg om vriendschap. De tanden van den Britschen leeuw liet hij niet zien Wel de klauwen van den Amerikaanschen adelaar. Want plotseling veranderde hij Oom Sam in een adelaar, gezeten op zijn tak: in een groo- ten, sterken vogel met een geweldigen •navel en klauwen „Hij zit daar roerloos. Het woord is aan. Prof. Mr. W. J. Pompe: De jeugd gelooft aan de daad. gericht ojeen doel, dat boven haar eigen per soon uitgaat. Dc jeugd is gehard, dc weekheid der weelde is van haar afgeval len. Moet men niet hoop koesteren voor de toekomst van ons volk, welke in han denvan deze jeugd is gelegd (Uit: „Bevrijding") Koning Ananda Mahidol van Siam is Zondag 9 Juni even voor twaalf uur dood in zijn paleis aangetroffen. Het eerste telegram van Associated Press sprak van een geweerschot, waardoor de jonge vorst was overleden. Later werd door een woordvoerder der ko ninklijke huishouding bekend gemaakt dat de 21-jarige koning bü de ontplof fing van een geweer was verongelukt. De wetgevende vergadering heeft Maandag met algemeene stemmen Prins Phoemiphon Aboeldet, den achttienjarigen broer van den overle den koning, als diens opvolger gekozen, terwijl een regentschapsraad wer<^ be noemd, die den jongen vorst zal assis- teeren in de staatszaken. Bidault candidaat-president De M.R.P. heeft als haar candidaat voor het premierschap van Frankrijk George Ridault, thans minister van Buitenland sche Zaken, gekozen. De candidaten var. de andere partijen zijn nog niet definitief bekend. Truman zendt boodschapper naar Stalin Volgens de Evening Standard zal Tru man volgende maand een afgezant naar Slalin zenden. Deze, mr. Edwin Pauley, zal met den persoonlijken rang van am bassadeur een reis maken door verschil lende Europeesche landen en daarbij een bezoek aan Moskou bfengen. Welke rol Pauley zal spelen ten aanzien van het Amerikaansoh-Russisph contact zal afhangen van-de ontwikkeling der be sprekingen, die de vier ministers deze maand te Parijs zullen houden. Op 7 Juni trad de wapenstilstand tus schen de Chineesche regeering en de Communisten in Mandsjoerye in werking, drie uur na het begin hebben de commu" nisten hun aanvallen op strategische pun ten voortgezet, waarbij enkele posten der nationalisten bü Charbin veroverden. Generaal Toe Yoe Ming, bevelhebber van dc troepen der centrale Chineesche regcering in Mandsjoerye, heeft besloten den wapenstilstand te verbreken en heeft zyn troepen bevel gegeven den opmarsch te hervattën. Van deze beslissing is aan de communistische vertegenwoordigers kennis gegeven. Het Chineesche volk, zoo zcide de ge neraal, zou tenslotte in vrede en voor spoed kunnen leven, indien de commu nisten ophouden met onlusten te verwek ken Als deze op de gebruikelijke wijze blijven voortgaan, aldus besloot hij, zal het voor de nationalistische troepen moeilijk zijn de orde en rust te bewaren Een telegram uit Sjanghai aan Tass, het Sovjet-Russische nieuwsbureau te Mos kou, deelt mede, dat „volgens betrouwbare bron" de Amerikaanschc admiraal Cook den brigadier-genraal Keller Rocky (be velhebber van de vloot der V S in Noord- China) op een conferentie van Amerikaan schc zeeofficieren te Sjanghai gemachtigd heeft, de tegen de communistische troe pen in Mandsjoerije strijdende Chinee sche regeeringstroepen te voorzien vjjn alle noodzakelijke materialen zooals mu nitie en voedsel. Cook zou ook toestem ming hebben gegeven hulp te bieden door middel van vliegtuigen, vervoer over zee en overbrengen van wapenuitrusting en manschappen der Chineczen naar Mand sjoerije onder toezicht van de Amerikaan schc vloot Volgens Tass werd op deze conferentie ook besloten vier Ameriknar- sche torpedojagers en veertig andere schepen naar China over te brengen Op Sumatra blijven de moordpartijen aanhouden Bij Pata Komboe (Padang aan Sumatra's Oostkust zijn onlangs 60 Chineezen vermoord, omdat zij zich had den verzet tegen het binnentreden in hun dorp van Indonesische jeugdtroepen. De Chineesche regeering heeft opdracht gegeven in Batavia en in Den Haag krach, tig te protesteeren tegen de gebeurtenis sen in Tangerang. En dag in, dag uit wordt mijnheer Gro- myko op hem afgestuurd om hem te por ren met een korten, puntigen stok. Nu port hij hem in den nek, dan in de vleu gels, dan weer in de staartveeren. De adelaar zit voortdurend doodstil. Maar het zou een groote vergissing zijn te meenen, dat er niets in hem omgaat. Ik geef deze vriendschappelijke wenk aan mijn ouden kameraad-in-oorlogstijd, maarschalk Sta lin." Churchill complimenteerde Bevin als „den vertegenwoordiger van veel wijsheid en moed, die leven in het Britsche karakter." Uit dit alles kunt ge lezen hoe de Brit sche regeering en de Britsche oppositie thans tegenover Rusland staan: verontrust door een raadselachtige houding, telkens v ragend om vriendschap en overleg, tege lijk zich beroepend op de vriendschap met het machtige Amerika. Dat hoopt nu weer op zijn voorstellen betreffende Duitschland voor de conferentie der vier ministers van Buitenlandsdhe Zaken, die Zaterdag te Parijs zal beginnen. Maar groot schijnen de kansen niet. R. P. Honderdduizend Chineezen namen heden deel aan den „rouwdag", die ge houden is uit protest tegen den massa moord en het feit, dat de Geallieerden naar Chineesche opvattingen, in gebreke zijn gebleven bij de bescherming van dc bedreigde Chineezen. De straten in de Chineesche wijk van Batavia waren uit gestorven. Winkels, cafés en amusements gelegenheden waren gesloten De Chinee sche arbeiders hadden het werk neerge- iegd. Maandagavond is een Nederlandsche patrouille de Tjisadane-rivier overgesto ken om te trachten de Chineezen te hulp te komen Definitieve cijfers over den massamoord zijn nog steeds niet verkriiv. baar. De Chineezen blijven zeggen, dat het aantal vermoorden zevenhonderd be draagt. Een Nederlandsche patrouille heeft vijf honderd vrouwen en kinderen uit het ge bied van Kcsamhi veilig naar de Gealli eerde linies gebracht Een zegsman van het Geallieerde hoofd, kwartier verklaarde, dat een Geallieerde Invasie in het gebied van Tangerang een massale slachting van Chineezen in de door de Indonesiërs bezette gebieden van Java zou verhaasten Vandaar dat men er voor terugdeinsde de troepen order tot ac tief optreden te geven. Het aantal Chinee zen op Java wordt op een millioen ge schat. De Geallieerde luchtverkenners berich ten nog steeds, dat zij geen teekencn van gevechten op groote schaal kunnen ont dekken. Indonesië kernpunt (Van onzen parlementairen redacteur). Het bezoek dat dr. Beel Zaterdag aan de Koningin bracht had alleen ten doel. het Staatshoofd in te lichten omtrent den stand der formatiepogingen op dat oogenblLk. Eenig definitief uitsluitsel viel niet te geven, al ware het alleen roods doordat de formateur rapporteerde voor de vergadering van de Tweede Kamer-fractie van de Partij van den Arbeid. Deze bijeenkomst, door alle ministers die leden der fractie zijn bijgewoond, duurde van een uur tot half vijf in den namiddag. Vooral het ter tafel gekomen ont- werp-regeeringsprogram omtrent Indo nesië schijnt moeilijkheden te hebben opgeleverd. Ons werd gezegd, dat dit program eenige „hoogst eigenaardige formuleeringen" bevatte. Vermoedelijk was dit vooral een uitvloeisel van het geenszins, onbekende verschijnsel, dat het hier en daar ontbreekt aan begrip van den internationalen kant van het Indonesische probleem. Vooral voor dio fractieleden, die beseften en konden welen, hoe het daarmee gesteld is. moet daar in het bijzonder de schoen ge wrongen hebben. Bij alle strpven naar het bereiken van overeenkomst is er begrijpelijkerwijs een grens aan conces sies. Zullen ingewijden in het Indonesi sche vraagstuk die voor hun rekening kunnen nemen'' Teleurstellende ervaringen met de formuleeringen en daaruit voortgeko men uitleggingen waren wellicht aan leiding. niet te licht te denken over de woordenkeuze van het regeeringspro- gram. Er zijn thans tegenvoorstellen bii den formateur ingediend Wellicht volgt hierop nog weer mondeling contact van dr. Beel met Jhr. mr. van der Goes van Naters. Feitelijk, zoo kregen wij te hooren, alt Indië buiten de sfeer van de bin- nenlandsche staatkundige vraagstukken, waaromtrent men elkaar overigens vrij aardig genaderd schiin' te ziin en dus, zoo zei men ons uit de fractie van de Partij van den Arbeid, ware het des te „tragischer" indien overeenstemming tenslotte zou afspringen op verschil van gevoelens over een dergelijke natio nale" aangelegenheid Verzekerd werd, dat het ontwern-programma van dr. Beel kennelük gericht is op de vorming van een kabinet, steunend op K.V.P. en P. v d. A Alles tezamen genomen is de situatie zoo, dat het bereiken van een accoord niet eenvoudig schijnt te zijn. maar nog wel mogeliik geacht moet worden. De fractie der K.V.P. is. voor zoover tot gisterenmiddag bekend was nog niet tot een nieuwe bijeenkomst bijeenge roepen. maar het ligt dan ook voor de hand. dat de formateur eerst bii zichzelf te rade zal gaan om zich naar aanlei ding van de hem gedane tegenvoorstel len een oordeel te vormen. vlucht uit Frankrijk De beruchte politieke intrigant en prediker van den Moharnmcdaanschcn opstand tegen de eealll'-erde overheer- sching in het Oosten, de Groot-Moefti van Jeruzalem Hussein, die in Frank rijk verbleef en wiens uitl vering door de Fngelsche regeering Vas verzocht, is uit Frankrijk ontsnapt en waarschijn lijk naar het Midden-Oosten terugge keerd. Vermoedelijk heeft hij kans gezien zich met ziin gezin per vliegtuig naar Beiroet to begeven. Hij zou in Cairo op het vliegveld gesignaleerd zijn. waar hii zich Saad noemde. Hussein heeft fei telijk den nationalistischen opstand in Syrië en den Libanon georganiseerd, die tot gevolg heeft gehad dat de Fran schen deze protectoraten hebben ont ruimd. Hij stond in Frankrijk, waar hij op een villa in de buurt van Parijs woonde, onder politie-toezicht. Volgens onbevestigde berichten is de Moefti in Damascus aangekomen. De geheele Mohammedaansche wereld heeft op het bericht van de ontsnap ping van Hussein gereageerd met vreugde-uitingen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1