y Leon Blum op het Labourcongres Seyss-lnquart bood absolufen tegenstand' Dinteloord K.N.A.C. pleit voor Autobezitters Engeland erkent J J aiUBBdg l^H MKA UaSSODDIlg j 1*1 I (flOe Joareang No. «Rr..»i TT |T T I Tj "1 Wooi«s<tn« ta .Tnni i»4« Bureaux: Groote Houtstr. 93 f "'"3 /Y "F* 1 O O 1 jf~K€ J I Uitgave Stichting Voorlichting en Soendapletn 37, Haarlem 1 %|J^| J| 'V,^ JL JL -Ij ftj trnm*^ \,4 Vyj fl «yl Abonnementen: p week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, M Per kwartaal f 4.— Telef. 5437, Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14823 Directeur-Hoofdredacteur: Robert 1-eereboo... TcI.: Redactie 10C0O. Dlr.-IlSofdred. 15054 T"\ E Oostenrijksche advocaat, die zijn *-* vaderland verried en ,na de overwel diging van ons land door'Hitler werd af gevaardigd om zijn beproefde eigenschap, pen op ons toe te passen, is te Neurenberg met zijn verdediging begonnen. Aanvan kelijk wordt hij als getuige in eigen zaak gehoord. De eerste phase is zijn ver- dedigings-rede, waarover wij gisteren en vandaag berichten hebben opgenomen. Daarna zal het kruisverhoor van den ver dachte door den Franschen aanklager volgen. Het is een andere procedure dan het Nederlandsche strafrecht inhoudt; dat plaatst den verdachte niet in de getuigen bank en kent geen kruisverhoor. Er zijn meer verschillen. Deze punten worden overigens alleen vergelijkenderwijs ge noemd, niet om den indruk te wekken dat onze strafprocedure, als geheel be schouwd en zooals zij zich sinds de be vrijding voordoet, voorkeur zou verdienen.' De behandeling van de zaak-Seyss In- quart zal bij de in ons land heerschende stemming geen opwinding verwekken, maar wel scherpe aandacht trekken. En de inleiding van de verdediging door verdachte zelf kan geenszins imponeeren. Het is duidelijk dat hij sommige klippen tracht te omzeilen, zooveel mogelijk schuld op Hitier en Himmler afschuift het oude, bekende stelsel van '•dek-je-op-je- voorman, dat het "Neurenbergsche proces steeds heeft gekenmerkt en gevallen opsomt,waarin hij zijns inziens „goede beurten" heeft gemaakt. Kortom, het is armoedig. Toen verleden jaar het Neu renbergsche proces aanving is de arme tierigheid, die het optreden der verdach ten moest toonen, op deze plaats al in uitzicht gesteld Zij trad dadelijk aan den dag en bleef het proces kenmerken. Ontdaan van hun macht en van hun op zichtige uniformen, omlaag gesmakt uit hun gevreesde gezagsposities, werden de handlangers van Hitier tot een troep onbeduidende lieden, beroofd van hun aanvoerder en er slechts op uit," door liegen en armzalige verontschuldigingen het veege lijf te redden. Seyss-lnquart verschuilt zich achter Hitier en achter „Höhere S.S. und Polizei- Führer", die van Himmler directe be velen kregen. Dit kan op ons, in Neder land, geen enkelen indruk maken. Hij heeft, behalve dat hij zelf ook heel wat opdrachten tot wandaden heeft gegeven en een algemeen beleid gevoerd, dat wij ons slechts met walging kunnen herinne ren als dat van een door en door onbe trouwbaar man, een woordbreker bij uitstek, zich bij die bevelen neergelegd Geen enkel mensch, die een misdaad uit voert. of toelaat terwijl hij die voorkomen kon, kan zich verontschuldigen door te zeggen dat het bevel door een ander meiiisch was gegeven, wie dat ook zijn moge. Seyss kwam nu lot de erkenning, dat hij „een groot gebrek aan fantaisie heeft getoond" en dat zijn politiek was mis lukt. In eenvoudiger woorden: hij was niet slim genoeg geweest. Twee onjuiste overwegingen had hij gemaakt: dat de Duitsche organisaties beter waren dan de Nederlandsche en dat zich in bezet ge bied een eigen politiek zou kunnen ont wikkelen. Nu. dat was verkeerd gezien. Maar hij beriep er zich op, dat hij niet met staatsdwang van de Nederlanders ver langd had, dat zij nationaal-socialist werden. Hij zei er alleen nipt bij, waar om hij dat niet poogde. Het" antwoord zal- hem nog wel gegeven worden in Neu-^ renberg: omdat hij slim genoeg was om te begrijpen, dat de Nederlanders dit vier kant geweigerd zouden hebben en daar mee een nieuwe en klare demonstratie zouden hebben gegeven van Seyss- Inquart's onmacht, om zijn opdracht te volbrengen: hen te maken tot vrienden van Duitschland. In het eerste deel van het kruisver hoor toonde hij eenig berouw over zijn gedrag jegens de Joden en erkende de kracht van het Nederlandsche verzet. Dit lijkt- bescheiden. Maar deze man Ls evenmin bescheiden als dom. De kerel is een brutale, sluwe vos met een scherp verstand: het type van den advocaat van kwade zaken, een man zonder scrupules, eerzuchtig en ijdel. Wij hebben zeer goed gemerkt met welk soort van individu wij hier te maken hadden in den indringer, die zich in onze Ridderzaal liet installeeren en wiens eerste rede al een program van 'valsche beloften was Deze man was zelf geen Duitscher. Hij behoorde tot een ander klein volk, dat hij al verraden had. Hij kwam hier om, in zijn niets-ontziende Streberei, ook Nederland voor zijn per soonlijke ambities te misbruiken. Zoo was Seyss-lnquart. Toen zijn komst werd aangekondigd zeiden Duitsche officieren, die hier al waren: „Jetzt fiingt. die Schweinerei an". Zii kregen gelijk- R P- Byrnes over de ministersconferentie De Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Byrnes, heeft heden tijdens de laatste persconferentie voor zijn vertrek op Donderdag a.s. naar de bijeenkomst der ministers van buiten- landsche zaken te Parijs verklaard, dat een mislukking der conferentie, welke op IS Juni begint, zoowel een nederlaag zou zijn voor de geheele menschheid als voor de vertegenwoordigende mogend heden. Kruisverhoor van Seyss Inquart Bö het kruisverhoor, dat Seyss Inquart na beëindiging van zijn verdediging Dinsdag te Neurenberg onderging, heeft hij enkele merkwaardige uitlatingen ge daan ten aanzien van de houding der Nederlanders en zijn meening over het Nederlandsche verzet. „Als ik Nederlan der was geweest, zou ik waarschijnlijk op dezelfde wijze gehandeld hebben als de Nederlanders thans hebben gedaan", zoo verklaarde hij. „Zij hebben ons ab- soluten politieken tegenstand geboden, en ik ben mij er steeds van bewust ge weest dat ik de vervolging der verzets beweging slechts juridisch en niet mo reel kon rechtvaardigen". Ook in het vervolg van het kruisver hoor bracht Seyss Inquart herhaaldelijk een eeresaluut aan de Nederlandsche verzetsbeweging. Het feit dat de burge meesters op den duur practisch alle door N.S.B.'ers werden vervangen, weet de beklaagde aan het verbod der verzets beweging tot samenwerking met de Duitschers. waardoor tenslotte geen an dere gegadigden meer te vinden waren. In het begin waren talrijke niet-poli- tieke en zelfs anti-nationaal-socialisti- sche figuren benoemd beweerde Seyss. Hij ontsloeg alleen burgemeesters, wan neer zij daar door- hun gedrag aanlei ding toe gaven. Zoo meende hij dat het ontslag vap den burgemeester van Am sterdam ten völle gerechtvaardigd was geweest, daar deze de stakingen niet belet, docli zelfs bevorderd had. Tot 1943 waren de burgemeestersbenoemingen geschied in overleg met Frederiks. den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, later ging Seyss op andere ad viseurs af. De hongerperiode. Het. handhaven van ir. Louwes als voed.selcommissaris in weerwil van het feit dat Seyss hem kende als een anti nazi en anti-Duitsche figuur, was nood- zakeliik geweest omdat deze bij de moei lijke situatie een onmisbare man was. De hongerperiode in Westelijk Neder land weet Seyss Inquart aan de spoor wegstaking. doch hij gaf toe dat de vor dering van binnenschepen door de \\ehrmacht daar evenzeer debet aan was; hij was later niet meer in staat ge weest het' transport weer op gang te brengen Ten aanzien van de Jodenvervolging toonde Seyss zich zeer berouwvol. Hij verklaarde aanzienlijke gewetenswroe ging te hebben over de deportatie der Nederlandsche Joden en niet te hebben kunnen voorzien dat het op massa ver nietiging zou uitloopen. Hij voegde daaraan toe: „Hoe verder men van deze dingen af staat, hoe onverklaarbaarder dat zij worden". De laatste loodjes. Toen de laatste weken van den oorlog ter sprake kwamen, verklaarde Seyss dat hij reeds op 1 April de overtuiging kreeg dat voortzetting van den strijd onmogelijk was en daarom zocht hij con tact me* de geallieerden via de verzets beweging en ïlirschfeld. Op 30 April had hij een Ontmoeting met luitenant- generaal Bedel! Smith, waarhij Seyss toe zegde dat liet verzet der Duitschers in Nederland zou worden opgegeven. Dönitz was liet met dit besluit eens ge weest Blaskowitz niet, doch Seyss had zelf de verantwoording op zich geho- men. Na zijn onderhoud met Dönitz te Flensburg werd hij gearresteerd op zijn terugreis naar Nederland, toen hij „op zijn post wilde terugkeeren om zijn medewerkers te helpen, rekenschap af le léggen over zijn daden en als leidend nationaal-socialist die jn tijden van voorspoed vooraan gestaan bad. ook in bet ongeluk de verantwoordelijkheid te dragen." Hij verklaarde tenslotte dat hii de lage landen voor algeheele vernietiging had bewaard door Bormann's bevel tot het opblazen van do zeedijken te negee- ren. Van het opblazen der Wieringër- meerdijken had hij geen aankondiging gekregen en hij had dit ook niet kun nen voorkomen. Volgens Amerikaan sche verklaringen, aldus Seyss, waren de inundaties in Nederland tot April 1944 zoodanig dat zii door strategische belangen gerechtvaardigd werden. Hen recente foto van den jongen koning Aimnriu Muhldol van Siam, die in zijn paleis te Bangkok om liet leven is ge komen. (P) Zal Truman Taylor terugroepen? Volgens Oxman het hoofd van een protestantsche delegatie, welke 5 Juni j.l. een bezoek heeft afgelegd bij den Amerikaanschen president, zou Truman er niet aan denken, zijn ambassadeur bij het Vaticaan, Myron Taylor, na de onderteekening van het vredesverdrag met Italië te handhaven. De delegatie heeft Truman ervan op de hoogte ge steld. dat men in protestantsche kringen de aanwezigheid van een persoonlijken gezant van den president bij het Vati caan in strijd acht met de beginselen van scheiding van kerk en staat. De raad van christelijke kerken heeft thans een resolutie opgesteld, waarin hij ver klaart met voldoening te vernemen, dat de aanwezigheid van Taylor te Rome „een tijdelijke is. die den president in staatstelt bij te dragen aan het tot stand komen van den vrede". Het woord is aan Langenhoven: Om doeltreffend te lieg, 7rtoe nie die waarheid heel- temaal omdraai nie; hou hom skuins. kan genoeg suiker raffineeren De suikerraffinaderij „Dinteloord" in West-Brabant is. naar het A.N.P. ver neemt. in slaat op basis van de huidige rantsoeneering geheel Nederland royaal van suiker te voorzien. De staking bij de Westerraffinaderij te Amsterdam be hoeft derhalve op de nationale suiker voorziening geen nudceligcn invloed te hebben. De grootste moeilijkheid is de voorziening van suiker van den detail handel in het Noorden van Nederland. Aangezien er daar geen suiker meer aan wezig is. Ls er een vacuum ontstaan dat niet zoo gemakkelijk is aan te vullen. Een enorme hoeveelheid is hiermee ge moeid. Dc Dinteloord draait op volle toeren. Vrijwilligers lossen op het oogenblik in Amsterdam en Rotterdam 80 a 100.000 ton ruwe suiker die dc regeering in Cuba heeft gekocht. Voor de huidige rantsoeneering is 7500 ton per maand noodig en de fabriek heeft een capaci teit van 10.000 ton per maand. Er zijn geen arbeidsconflicten. Een poging van een groep E.V.C.-propagandisten, die naar de Dinteloord kwam om te trach ten het personeel ook tot staking over te halen, mislukte. I.IJSTEN VAN NEDERI. ANDERS OI* JAVA. Op onze bureaux In Haarlem en IJmutden bevindt zich een lijst van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java be vinden. Het is lijst E l.'l van de Suikerfabriek ie Solo, een kamp le Bodjonegoio en een kamp te DJocja alsmede verspreide kampen o(» Java. Attlee en Laski over het regeeringsbeleid Op het Maandag te Bournemouth be gonnen jaarcongres der Britsehe I.a- bourparty, waar ministerpresident Att lee en minister Shinwell het woord voerden over het beleid der regeering, is ook Leon Blum, de Fransche socialis tenleider, verschenen. Zeven jaar ge- lêden, in het donkere jaar 1939, ver scheen Leon Blum eveneens op het Britsehe Labourcongres om een harts tochtelijk beroep te doen op de Britsehe arbeiders tot vergrooting der Engclsclie oorlogsinspanning. Enkele weken later viel Duinkerken en geraakte Blum in- Duitsche gevangenschap. Minister-president Attlee heeft in zijn rede over de tot nu toe door de Labour- regeering bereikte resultaten den na druk gelegd op het streven van Labour, niet een beperkte zone van. veiligheid te scheppen en de rest van de wereld in de ellende te laten, doch het welziin te bevorderen van dc geheele wereldsa menleving, evenals de zaak van het democratisch socialisme de geheele we reld omvat. „Wereldvrede en collectieve veiligheid", aldus Attlee, „staan voorop bij het bepalen van onze bu i ten land- scne politiek, op welk terrein desamen werking van alle economische en poli tieke stelsels mogelijk en noodzake lijk is". De voorzitter van dc Labourparty. prof. Laski. die tevoren het woora ge voerd had, deed daarbij een beroep op de Sovjet-Unie om thans ..te experi- m«ül|£.ei-en met vriendschap, na met Fransche regeering biedt ontslag aan Dinsdagmiddag om drie uur werd de inaugurale zitting van Frankrijks twee de constitueerende vergadering geopend onder presidentschap van het oudste lid, den 77-Jarigen communist Marcel Cachin. Ex-premier Felix Gouin overhandig de een schrijven waarin hii het collec tief ontslag van zijn regeering aanbood. Gouin verzekerde in dit schrijven dat hij en zijn collega's de Ioopende zaken zouden blijven afdoen tot de nieuwe vergadering een nieuwe regeering had gekozen. (United Press) Vacantie in 't zicht: Het bestuur van de K.N.A.C, heeft zich tot den Minister van Verkeer en Energie Re- wend met het verzoek om. evenals zulks voor motorbooten ls geschied, het gebruik van de automobielen gedurende de vacantlemaan- den te vereenvoudigen door tn dit tijdvak geen controle op het gebruik ervan te doen uitoefenen. wantrouwen te hebben geëxperimen teerd". Hii betoogde verder dat zoowel de Russische als de Britsehe leiders verplicht ziin hun socialisme ruim- internationalistisch te maken, inplaats van bekrompen nationalistisch. De ontruiming van Egypte en het verlee- nen van onafhankelijkheid aan India noemde Laski „voorbeelden van groot heid der verbeelding, die Brittannië's macht verruimt om de wereld het mo- reele leiderschap te geven, dat zij noo dig heeft'. het Italiaansche referendum De Italiaatische regeering bevindt zich in een moeilijk parket door de weige ring van Umberto om de uitspraak van het Hooggerechtshof over den uitslag der stemming te aanvaarden en hef land te verlaten. De ex-koning beweert dat er vervalschingen zijn gepleegd. MinLster Bevln heeft tijdens het af- geloopen weekeinde aan den Ituliaait- scheb premier de Gasperi een mededee- ling gezonden, dat naar zijn meening de verkiezingen en het referendum op een behoorlijke wijze zijn gehouden en dat er geen verandering zal komen in de vriendschappelijke gevoelens van Engeland ten opzichte van Italië. Een formeele erkenning van de Italiaansche republiek door een der geallieerden Ls nog niet gemeld. ïntusschen blijven de monarchisten tegen den uitslag van de stemming pro- testeeren en zij organiseeren dagelijks botoogingen, die vaak op handgemeen uitloopen. Er zijn reeds verscheidene dooden gevallen bij gevochten tusschen de betoogers en de politie. In Napels poogde oen razende menigte monarchis ten het zes-verdiepingen hooge ge bouw van de communistische partij met zelfvervaardigde brandbommen in brand te steken. F.r ontstond een ge vecht met de politie dat twee uren duurde. Talrijke in Engeland verblijvende Italiaansche krijgsgevangenen die na de politieke veranderingen in Italië niet naar hun land terug willen zullen het recht krijgen in Engeland te blijven, waar zij op boerderijen zullen worden tewerkgesteld. Wat Nederland in April in. en uitvoerde Volgen* de maandstatlstlek van den in-, uit en doorvoer over April "M bedroeg het totaal gewicht van den invoer in April J.l. 932.6IS ton (Maart «72.070 ton). ne uitvoer had ln April 19W een gewicht van 230.J06 ton.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1