Slechts 30 pCt. van den import door export gedekt Kremer's De nieuwe bonnen De Radio geeft vanavond Tribunaal te Haarlem Milde Gedachten Avonturen van Kort en Bondig Deviezencontrole voorloopig volstrekt onvermijdelijk De kern van het deviezenprobleem noemde de pre. ident van de Nederland- sche Bank, dr. M. W. Holtrop, Woens dag in een persconferentie het niet be schikken over voldoende- buitenland- sche betaalmiddelen, d.i. over deviezen. Daarvoor is tijdelijk uitkomst te vin den door of in het buitenland deviezen te leenen, d.i. crediet op te nemen, of eventueel beschikbare buitenlandsche bezittingen te liquideeren, b.v. dus door den verkoop van buitenlandsche effec ten. Op den duur zal men echter de te ring naar de nering moeten zetten en zijn aankoop vafl goederen en gebruik making van diensten moeten beperken tot het bedrag vaif den mogelijk geble ken verkoop van goederen en der pres tatie van diensten. Vóór den oorlog konden wij ons steeds de weelde van een grootere im- {>ort dan export van goederen veroor- oven, doordat het tekort op de zgn. handelsbalans kon worden goedgemaakt door een overschot op de zgn. diensten balans. Het is moeilijk van de cijfers van onze handels- en betalingsbalans van 1946 reeds thans een betrouwbare schatting te geven. Aangenomen mag echter wel worden, dat de invoer circa 2000 a 2300' millioen zal bedragen, waar tegenover een export zal staan van ver moedelijk slechts 600 a 700 millioen. De export zal den import derhalve slechts voor ca. 30 procent dekken, tegen een percentage van 74 in 1938. Ter verge lijking diene, dat in het le kwartaal van 1946 de Engelsche import voor 69 pro cent. de Belgische voor 52 procent en •de Fransche voor 28 procent door ex port werd gedekt. Onze dienstenbalans zal helaas nauwelijks meer een over schot vertoonen. Wel vormen daarin de rente en dividenden op buitenlandsche beleggingen nog steeds een netto bate, doch de scheepvaart levert per saldo nog steeds een tekort op, evènals het reisverkeer. Een bate geeft daarentegen de internationale drie- hoekshandel. Houden wij dan boven dien nog rekening met de overheids uitgaven in het buitenland, o.a. die ten behoeve van Indië, dan moet aangeno men worden, dat het tekort op de totale betalingsbalans niet, zooals gewoonlijk, geringer zal zijn dan op de handels balans, maar dit integendeel nog met een belangrijk bedrag zal overtreffen. Ter dekking van dit tekort staan ons ten dienste: a. de uiterste zuinigheid bij den import; b. de bevordering tot het uiterste van den export; c. het opnemen van buitenlandsche credieten en d. het gedeeltelijk liquideeren van buiten landsche beleggingen Nu ons lancf letterlijk hongert naar buitenlandsche goederen, kan de ver deel mg der deviezen niet worden over gelaten aan het vrije spel der economi sche krachten. De vrije economie biedt geen mechanisme, dat de catastrophale evenwiehtsverstoringen van dit moment op rationeele en maatschappelijk aan vaardbare wijze kan herstellen. Rege lend ingrijpen is derhalve onvermijde lijk. Daartoe zijn de volgende maat regelen genomen: 1. het afhankelijk maken van den invoer van invoerver gunningen, 2. het afhankelijk maken van den export van exportvergunnin gen, 3. de onderwerping van het geheele deviezenverkeer aan de controle van de Nederlandsche Bank. De reactie van het publiek op dit complex van maatregelen toont, dat het zich onvoldoende bewust is van den ernst van den toestand, waarin ons land verkeert en van de noodzakelijk heid de gegeven voorschriften loyaal na te leven tent-Inde ons herstelpro gramma te doen slagen. Dit blijkt 1. uit de traagheid in het vervullen van de verplichting tot aanbieding, resp. aan gifte van dollar- en pondenvorde ringen; 2. uit de zeer vele ongerecht vaardigde aanvragen om over aanwe zig dollar en ponden tegoed zelf te mogen beschikken; 3. uit de tali-ijke min of meer openlijke deviezenover- tredingen, welke door het publiek wor den begaan, zooals de frauduleuze „ge schenk" zendingen, de „zwarte" bui tenlandsche reizen en de rechtstreeksche deviezensmokkelarij. Deze euvelen kunnen slechts met succes bestreden worden, wanneer het deviezenrecht in het rechtsbewustzijn van het publiek doordringt en daarin wordt aanvaard. Daartoe is het besef noodig, dat de deviezencontrole voor loopig volstrekt onvermijdelijk is en dat zonder deze ons land de voor her- Tel en wederopbouw allernoodzake lijkste importen niet zal kunnen finan eieren. Tengevolge van transportmoeilijk heden is onze koffie te laat aange komen. Wij zijn daardoor niet in staat ge weest op tijd af te leveren en roepen derhalve de clementie in van alle be langhebbenden. Uiterlijk Maandag a.s. zijn echter alle winkeliers bevoorraad. Koffie- en Theehandel N.V. Geldig tot en met 22 Juni ï*°,nkaarten KA- KB en KC 606. iao,» A;Kernoen 250 gr. jam, stroop etc. 332 Algemeen 100 gram koffie 333 A gemeen 50 gram cacao 335 Algemeen 250 gram waschpoeder A61 Reserve 1 ei Bonkaarten KF 606 379 125 gram boter Bonkaarten LA, LB en LC 606 A50 Melk 2 liter melk B50 en C50 Melk 3'/ liter melk 244 Aardappelen 1 kg aardappelen 245 Aardappelen 200 gram brood Bonkaarten KI) en KE 606. 831 Algemeen 250 gr. jam, stroop etc. 832 Algemeen 50 gram cacao 833 Algemeen 250 gram waschpoeder Bonkaarten KG 606 877 BMV 125 gram boter 878 Suiker 400 gram suiker Bonkaarten LI) en LE 606 D50 Melk en E50 Melk 6 liter melk 744 Aardappelen 1 kg. aardappelen Tabakskaarten: T32 2 rants, tabaksartikelen V32 en X 32 100 gr. choc, of suikerwerk Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag mag worden afgeleverd! De bon A 61 voor 1 ei blijft geldig tot en met 6 Juli. De bonnen 878 voor sui ker blijven eveneens geldig tot en met 6 Juli. Petroleum Van 16 Juni tot 13 Juli zal op de bonnen 334 en 834 algemeen twee liter petroleum verkrijgbaar zijn. Voorinle vering van de bonnen is niet toege staan. Agent-provocateur gezocht In 1941 werd een groote groep Illegale werkers door den Slcherheltsdlenst gear resteerd. Deze groep, de organisatie „Stij- kel", bestond uit militairen, politieman nen en burgers. Spoedig bleek, dat ook hier weer verraad de oorzaak was De S. D. maakte bij dit soort werk gebruik van menschen die regen een maandsalaris van f 200 den titel,ont vingen van „Polizei-Angestellte". Zij/ wis ten vertrouwen te winnen van ondergrond- sche werkers met alle noodlottige gevolgen van dien. Twee personen (Nederlanders) hebben bij het oprollen van de organisatie Stykel een hoofdrol gespeeld. Een van deze mannen, genaamd Van Weezei ls reeds gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zijn collega is nog voortvluchtig. Thans verzoekt het hoofd van de P. R. A, tc 's Gravenhage pe opsporing, aanhouding en voorgeleiding van: Wil helmus. Stephanus van Dam. geboren te Doetinchem 26 Augustus 1897, van beroep vlschhandelaar. laatst wonende Hofwyckpleln 38. te 's Gravenhage. HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. AVRO 17.30 The Skymasters. 19.05 Sport- praatje. 10.20 Cabaret. 20.15 Concertgeb. Ork 21.35 Metropole-ork. 23.15 Hallo Amerika. llII.VKItSUM II, 415.5 M. NCRV 18.00 Celesta Ensemble. RNIO 19.30 Over Stereofonie. NCRV 20.05 „Die Jahres- zeiten". 23.00 Avondconcert. AGENDA Groote Kerk: Concert 20 uur. Stadsschouw burg: Spel met het Noodlot, 20 uur Hotel De Leeuwerik: Lezing maj. v d. Vecht, 20 uur. Zuiderkapcl: Ds. B. E. J. Bik, 20 uur. Rcm- brandt: Waltz time. Palace: De verbluffende Mr. Williams. I.uxor: De vrijheidsheld. Deze drie: 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Het lied van de vrijheid, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Alle bioscopen toegang 14 jaar. VRIJDAG 14 JUNI Stadsschouwburg: Heigo Kolt, 20 uur. geïnstalleerd Het tribunaal te Haarlem is Woens dagmiddag met eenige plechtigheid ge ïnstalleerd. In het hoerenhuis Dreef 32 hadden zich de voorzitter, de secretaris en verscheidene leden verzameld. Een rede werd gehouden door den voorzit ter Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, die begon met den burgemeester, den heer M. A. Reinalda welkom te heeten. In aanwezigheid van de leden der Haarlemsche Arrondissementsrechtbank zag spr. een symbool van de verbon denheid tusschen dit college en het Tri bunaal en hij hoopte het goede voor beeld van zijn confraters uit de Jans straat ter zijde te kunnen streven. Mr. v. Löben Seis deed hierna eenige zakelijke mededeelingen, n.l., dat het Haarlemsche tribunaal uit 8 kamers bestaat, welke teza men 80 zaken per zittingsdag kun nen afhandelen. De huidige achter stand van 400 dossiers zal dus vrij spoedig ingeloopen zijn. Sprekende over den aard der tribu naal-rechtspraak merkte de voorzitter op dat een aanklacht, die voor het tri bunaal behandeld wordt, soms vrij vaag is. Er is dan ook sinds de bevrijding veel weerstand geweest bij het formee- ren van tribunalen, vooral van juris ten, die dezen vorm van rechtspraak zelfs ongrondwettig achten. Volgens spr. wettigt de huidige nood toestand een dergelijke afbuiging van het recht volkomen. Een ander novum bij de tribunaalrechtspraak is de daar aan verbonden „advies-rechtspraak", die door de fiatuur van den president van het Bijzondere Gerechtshof be schermd wordt. De voorzitter verdedigde vervolgens de gedeeltelijke „leekerechtspraak" die in vele politieke gevallen beter en ob jectiever zal kunnen oordeelen dan een college van louter juristen. Daar op ver oordeeling door een tribunaal noch ap pèl, noch beroep mogelijk is gaf spr. zijn hoorders in overweging, een bezon ken oordeel aan een humaan inzicht te paren. Een bezoek aan de interneerings- kampen zou wellicht nuttig, zijn voor degenen, die straks over het lot. van de daar opgeslotene» moeten beslissen. Mr. v. Löben Seis wees tenslotte nog op de verantwoordelijke taak. die het college op zijn schouders laadt, en op de wenschelijkheid dat wraakgevoelens, van welken aard ook, verre blijven van de zittingstafel. Met net lichtende voorbeeld van Hugo de Groot en de Nederlandsche traditie op het gebied van rechtspleging zullen de leden van het tribunaal hun werk moeten beginnen. Nadat de talrijke aanwezigen het ge bouw in oogenschouw genomen had den, waarbij de woorden van den voor zitter, dat niet het eerste het beste ge bouw voor de huisvesting van een tri bunaal geschikt is, nog eens naar voren kwamen, werden eenige leden van het college beëedigd. Weerbericht Geldig tot Vrijdagavond. In het binnen land meest matige, langs de kust krach tige wind tusschen N.O. en N.W. Half of zwaar bewolkt met kans op eenige regen, vooral in de Oostelijke provincies. Morgen overdag iets koeler dan vandaag Diefstal van bankbiljetten Dinsdagmiddag werd by de firma En schedé te Hnarlem een bankblljettendief- stal ontdekt van 60 briefjes van f 50. De Haarlemsche recherche verzoekt allen, die veel met geld omgaan (winkeliers, bank employés etc.) de nummers van de verdwe nen bankbiljetten te noteeren en de politie onverwijld in kennis te stellen, wanneer één der nummers mocht worden opgemerkt De nummers zijn: Serie CQ: 96040 t m 96066, en 96068 t m. 96100. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 14 Jun De avond maakt milder dan de mor gen: de ouder wordende mensch wordt meer vergevensgezind. En hij gaat de menschen beter begrijpen. Vroeger zou ik heel boos geworden zijn op den man, die mij bij den trein, tracht weg te dringen om zijn plaatsje te bemachtigen. Nu overweeg ik, dat deze man, zijn heele grauwe leven lang, om een plaatsje in de zon in de rij heeft gestaan. En dat hij alle anderen vóór heeft zien gaan. En dat hij nog in de rij staat. Achteraan. Al maar achteraan. En mag hij dan nu niet dringen om één zitplaatsje voor twaalf minuten van Amsterdam naar Haarlem? Vroeger had ik kwade woorden ge vonden voor den man, die kwade, nij dige woorden voor mij heeft. Ach neen, laat ik zwijgen. Deze man krijgt nooit anders dan kwade woorden van zijn baas, omdat zijn baas een kwade maag en een kwade vrouw heeft. En dan mag hij op mij z ij n kwaadheid vieren. Dat is menschlievendheid. Vroeger kon ik boos zijn om de snib bigheid van een vrouw tegen wie ik niet snibbig was. Maar zij heeft een ziek kindje thuis en een zwijgenden man, moe van ziin werk en moe van de zor gen. En zelf zag zij haar droomen van een huisje in groen en bloemen en zon verkeeren tot de werkelijkheid van een grauwe kamer in een grauwe buurt. Zij heeft kringen onder haar oogen. Haar kleine figuur werd slordig en lomp. En hebt ge gezien, dat zij een uur ge huild heeft om dat kindje en dien man en die grijze straat in den regen? En vroeger waren de vrienden vroo- lijk. En vroeger' scheen de zon over Holland, zélfs als het regende. En vroe ger kostten de aardbeien een kwartje het pond en ge hadt uw huis vol bloe men voor enkele guldens. Nu moogt ge niet kwaad zijn omdat de menschen kwaad zijn. De aardbeien zijn duur. En de bloemen schaarsch. En de vrienden zijn niet vroolijk, om dat de vroolijkheid niet vriendelijk is voor de vrienden. Ik ga nu opzij voor den man, die twaalf minuten zitten wil: bevoor rechte van Amsterdam naar Haarlem, maar daarna weer op zijn eeuwige plaats: achter in de rij. En ik tracht vriendelijk te zijn voor den nijdigen man. Laat hij eens een maal geen kwade woorden hooren. Zijn baas, zijn maag en zijn vrouw zijn zuur genoeg. Zes rozen en een bakje aardbeien >or een snibbige vrouw, goede wen- schen voor een ziek kind en een vrien delijke gedachte voor een zwijgenden En zeg niet dat de menschen zoo slecht :e word en zijn. Het land is ziek. En e menschen zijn menschelijk. Wanneer het land hersteld is, staan e huizen vol bloemen. Misschien schuift de man-in-de-rij wel öp. Mis schien wordt de baas wel weer aardig, omdat de vrouw van den baas ook weer aardig wordt. Dan zitten wij zonder te dringen allemaal van Amsterdam naar Haar lem. En misschien wel tot Leiden. En de zon zal schijnen over Holland. Ook wanneer het regent. ELIAS Ca t co. Heemstede. Nieuwe bonkaarten afhalen Binnenweg 160 voor de letters D—Do (912) -n Dr—El (1,30—4). Schocnenbonnen afhalen v. Merlelaan voor de letters T Z (9—12). Blocmcndaal. Nieuwe bonkaarten afha len in het Jeugdhuis voor de letters F—J. 152. Warricfluisterde Wag, „als we dien snuiter te pakken krijgen, 'zijn wc binnen. En meteen stapte hij den koker in, gevolgd door Warrel, die eigenlijk niet goed durfde, maar toch ook niet alleen achter wilde blijven. Hol klonken hun stappen in de donkere ruimte. Vocht clroop langs de wanden en een koude uhnd streek langs hun gezicht. Plotseling: bijna algeheele duisternis. Het gat achter de twee vrienden werd afgesloten, de luchtstroom, die hen eerst tegemoet woei, zoog hen vu voorwaarts. Sterker en sterker werd de zuiging, zóó dat Warrel niet meer op zijn beenen kon blijven slaan en Wag meetrekkend, door den koker dwarrelde. „Hou op!" wilde Wag nog roepen, maar het was le laat: ook hij had het evenwicht ver loren en getweeën werden ze voort- gezogen met een suizende vaartwie weet waarheen,1 „Zij" had een idee" „Zij had een Idee", waarmee de tooneel. club „De Reünie" onder regie van den heer Herman Deinum gisteren het publiek in den Stadsschouwburg een vroolijken avond be zorgd heeft, zweemt bedenkelijk naar het genre, dat men In de winkels van bruilofts- artikclen kan koopen. Dit genre heeft geen andere functie dan de gasten in after-dinner stemming aan hel lachen te houden en aan dezen elseh heeft dit uit het Engelsch ver taalde blijspel rijkelijk voldaan. Het ver schafte zelfs op den koop toe nog een oogen- blik van zeer realistisch geénsceneerde sen satie; en een aardig, door den heer Deinum ontworpen interieur-decor bracht een voor het oog weldadige omlijsting aan. waarbin- de spelers onder zijn zorgvuldige leiding uit het stuk hebben gehaald wat er bij mogelijkheid uit te halen was. H, G. CANNEGIETER „DE JONGE KERK" De Classlcnle Commissie der Ned. Herv. Kerk voor het werk onder de Jonge lidma ten houdt op 22 en 23 Juni a.s. in „Ons Huls" te Zandvoort een weekend, waar o m over de nieuwe plannen Inzake het werk zal' worden gcsproKen. Brabantsche vendelzwaalers naar Haarlem Tijdens de rust van den laatsten competi tie-wedstrijd Haarlem—DWS Zondag a.s. op het HFC-terrein, zal op het middenveld een demonstratie vendelzwaalen gegeven wor den. Een der oudste gilden uit Noord-Bra bant, ca. 50 man sterk, komt dien dag n.l. naar Haarlem om op deze wijze uitdrukking te geven aan gevoelens van dnnkbnarheid voor al hetgeen de inwoners van Kenne- merland voor de zoo zwaar geteisterde ge bieden hebben gedaan. Ambtenaren-jeugdleiders Speciale verlofi-egelin; De ministerraad heeft bepaald, dat aan die ambtenaren, voor wie een daartoe strekkend verzoek door een bo nafide jeugdvereeniging wordt gedaan, voor een maal gedurende hoogstens veertien dagen verlof met behoud van bezoldiging gegeven kan worden voor het volgen van een opleidingscursus voor jeugdleider of -leidster. Dit verzoek dient echter voorzien te zijn van een gunstig advies van het di rectoraat-generaal vorming buiten schoolverband van het ministerie van O. K. en W. BINNENLAND Nederland zal op de Internationale Ge zondheidsconferentie van de Vereenigde Na ties, welke op 19 Juni a.s. te New York gehou- - den zal worden, verte genwoordigd zijn in den persoon van Dr. C. van den Berg, directeur-ge neraal van de volksge zondheid, die tevens als leider van de Neder landsche delegatie op treedt. Dr. Ir. Z. Y. V. D. v. d. Meer is bij K. B. benoemd tot directeur- generaal van de volks- huisvestlng.tevens belast met de waarneming van het ambt van hoofd-in- specteur voor de volks huisvesting. Josef Holzer, de be- kende Weensche diri gent. uit vroeger jaren bekend uit de radiopro gramma's, is op 65-jarl- gen leeftijd le Hilver sum overleden. Vermiste Nederlan ders in Rusland zullen worden opgespoord door een centraal inlichtin gen-bureau van het Ne derlandsche Roode Kruis te Moskou. Desbetref fende vragen moeten gericht worden tot het Informatiebureau van het NRK, Benoorden- houtscheweg 7, Den Haag. Een doodelUk onge val deed zich Woens dagmorgen voor op de emplacementen van de Staatsmijn Hendrik, waar een stuk steen door een vloer sloeg en een 48-jarlgen houwer meesleurde. Friesland heeft Woensdag een uit 11 personen bestaand Roode Kruis-team naar Indië gezonden. De kos ten worden gedekt door gelden, die in deze pro vincie zijn ingezameld voor hulpverleening aan Indië. Op voorstel van de KLM zal het Europee- sche nachtluchtpostver- keer met Ingang van 1 Juli in eerc hersteld worden. Schiphol zal bij dit verkeer een zeer be langrijke plaats lnne- In de Woensdag te Leiden gehouden jaar vergadering van de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde zijn o m. tot gewone le den benoemd Jkvr. -Dr. H. A. L. Quarles van Ufford en de heeren Dr. J. E. baron de Vos van Steenwljk, dr. P. H. Schröder, Jhr. W. Sand- berg, Dr. J. C. J. Bie- rens de Haan. dr. P. J. Bouman, Jhr. Ir. Six van HUlegom en J. A. Bierens de Haan. BUITENLAND Sir Malcolm Camp bell, de zestigjarige „snelheidsduivel" zal dit jaar met een turbine- raceboot een aanval doen op het wereld record. Engeland heeft Ame rika hulp verzocht bij de handhaving der orde in Palestina wanneer daar 100 000 Joden zullen worden toegelaten. I)e Groot-Moefl van Jeruzalem is waarschijn lijk in Syrië: de secre taris van de Arabische Liga verklaarde dat hij „veilig" was. In Trlëst bestaat groote vrees onder de Italiaansche bevolking voor een inval der Joe goslavische troepen, die algemeen op 15 Juni verwacht wordt, on danks de geallieerde ge ruststellingen. Haarlem en Omstreken Jeugdkampen voor jongens en meisjes, die geen lid zijn van een of andere Jeugdorganisatie zullen georganiseerd worden door den Her vormden Jeugdraad in samenwerking met de Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden. Mr. Til. H. M. Ver- spyck te Blocmendaal is benoemd tot bestuurs lid van het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten. Ds. C. MeUer te Zuilichem heef: aange nomen het beroep als predikant bij de Gere formeerde Kerk van Be verwijk. - F.cn vierjarig kind ln de Havikstraat (Haar lem Noord) speelde in bed met lucifers met het gevolg dat eenige de kens en een bedstel een prooi der vlammen

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2