Haarlems Dagblad Britsche dienstplicht in discussie Ex«Koiiing Umberto Nieuwe Conferentie De Kabinetsformatie 40 Procent van Labour wenschl afschaffing Einde der autonomie van Azerbeidsjan uritl/\l *aJ- UC ^7£j3 *IV> ■fiMtrernns; No. I8R.%S Bureaux: Groote Houtstr 93 en Soendapleiri 37; Haarlem IJmuidcn: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofd redacteur: Robert l'eereboom Vrijdui; 14 .Ittul I9IS Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. DIr.-Hoofdred. 15054 Vt ORGEN begint te Parijs de nieuwe conferentie van vier ministers van Buitenlandsche Zaken der groote mo gendheden. Er is nog geen agenda be kend gemaakt. De door plaatsvervan gers gehouden besprekingen gullen wel in de eerste plaats tot een beschouwing van de positie leiden. Maar de stemming is niet optimistisch, ofschoon de Ame rikaan Byrnes met nieuwe voorstellen betreffende Duitschland komt. waarvan me'n in Washington hoopt dat zij belang stelling bij de Russen zullen ontmoeten. In de diplomatieke kringen der we reldsteden heerscht merkbare spanning over de kansen van de.nieuwe confe rentie. Als ook deze mislukt zal men in Lenden en Washington blijkbaar geen duidelijken weg meer zien, om in on derhandelingen met de Russen tot resul taten te komen. Dit is een somber voor uitzicht. want 'het zou beteekenen dat men niet verder kwam op den moei- zamen weg naar de definitieve vredes overeenkomsten en dat de bestaande toestand in de wereld, die in menig opzicht verward en chaotisch is en vele gevaren voor conflicten oplevert, zou blijven voortbestaan. Bovendien staan do toekomst en de ontwikkeling van de U.N.O. op het spel als geen redelijke grondslag van samenwerking tussehen de Westelijke groote mogendheden en Rusland wordt bereikt en zou de vrede- op den duur weer iq gevaar kunnen komen. Dc Engelsche minister van "Buiten- landsohe Zaken Bevm 'neeft op de con- iercntic van de Labour Party te Bour nemouth zich weer openhartig uitgela ten over zijn voortdurend-mislukkende pogingen. *om toenadering tot Rusland te bewerkstelligen. Zooals gewoonlijk drukte deze minister, die voer de vuist pleegt te spreken, zich niet in statige, voorzichtige diplomatieke volzinnen maar in huiselijke en onomwonden taal uit. Hij sprak opnieuw over het En- gelsch-Russische verdrag. Zooals men weet heeft hij aangeboden het tot een termijn van 50 jaar te verlengen, het geen feitelijk niet zoo heel belangrijk is. want verdragen plegen geen halve eeuw stand te houden, maar in diplo ma tieken zin als een.duidelijke demon stratie van goeden wil moet gelden. ,.Wat kon ik meer doen?" vroeg Bevin. I!; sprak over dat verdrag in Moskou. „Ik had er besprekingen over met den Russischen ambassadeur. En ziet ge, ik kom geen stap verder. Ik bereik niets definitiefs. Maar ik zal er u niets over zeggen dat onaangenaamheden of last zou kunnen veroorzaken, met het oog op de veixlere pogingen, die ik a.s. week zal doen". Hij herinnerde er aan dat hij, beproe vend om de handelsbetrekkingen met Rusland te verbeteren, besprekingen had gehad met Molotov en dat Sir Staf ford Cripps had aangeboden, naar Mos kou te vliegen om handelskwesties te bespreken. ..Als er geen antwoord komt, wijt het dan niet aan ons", zei Bevin. „Ieder dagblad in dit land vermeldt den inhoud van iedere rede, die Stalin óf Molotov houden. De rede, die ik in liet Lagerhuis heb gehouden, is nog in geen enkel Russisch dagblad versche nen. Waarom mag het Russische volk niet weten wat elders gebeurt? Ik stel de in Moskou voor, dat wij een directe wederkeerige luchtverbinding tusschon Moskou en Londen' zouden openen. Ik kreeg ten antwoord dat daar nooit sprake van kon zijn en dat ons alleen bij bijzondere gelegenheden en bij af zonderlijke vergunning toegestaan zou worden, met Britsche vliegtuigen naar Moskou te gaan. Wat moet ik doen, als v wij geen wederkeerigheid kunnen krij gen? Ik kan niet ten oorlog gaan en de Russen er toe dwingen. Ik kan het hun alleen vragen". Daarna sprak Bevin over de vredes- verdragen. „Ik weet niet welke stappen wij zullen ondernemen om ze te verkrij gen. Maar geem enkele natie zal ons in een eeuwigdurenden staat van oorlog met andere landen kunnen houden. Wij kunnen niet op deze manier voortgaan. Het is onverdedigbaar. Men zegt dat wij een Westelijk blok willen vormen, maar er bestaat al een Oostelijk blok. Ik heb niet te sterk op een verbond met Frankrijk of met de Westelijke mo gendheden willen aandringen, omdat ik voortdurend beïnvloed ben door dein wensch, geen verdeeldheid in Europa te scheppen. Zoo ooit. dan zullen wij in de volgende week over deze kwestie moeten beslissen. Ik zal, zoolang ik deze post bekleed, niet 'deelnemen aan ecnigen toeleg of strategie of beschik baarstelling van strijdkrachten, die een aanval op Rusland beoogt. Evenmin beoogen wij expansie.... Maar het is verschrikkelijk, een linie te trekken van Stettin naar Albanië en daarachter een versterkte positie in te nemen. Als dat zoo blijven moest zouden de feiten tot de vorming van twee kampen in Europa dwingen en dit zou ons op den weg naar nieuwen strijd brengen". Zoo sprak Bevin te Bournemouth en in zulk een sfeer verkeert men aan den vooravond van de conferentie te Parijs. Mon kan terecht aanvoeren, dat de Wes telijke machtigen ook wel degelijk hun belangen nastreven en dat die zich niet in expansie van grondgebied behoeven referendum In Italië vonden in verschillende plaatsen ongeregeldheden Ken vrachtauto met gewapende politiemannen temidden van demonstran- Napels. (P) Hef woord is aan Thorbecke: Geen toestand, of hij tracht steeds in een andere over te ga9n. Proclamatie beschuldigt regeering van wetsschending Ofschoon hij daags tevoren nog tegen over den premier dc Gasperi had ver klaard. tot 18 Juni in Italië te zullen blij ven om de definitieve uitspraak van het Hooggerechtshof over het referendum af te wachten, is ex-koning Umberto Donderdagavond per vliegtuig uit Italië vertrokken. Ilij deelde zijn besluit Don derdagmiddag aan den ministerraad mede en vei l rok tegen den avond met een Itaüaansch vliegtuig, dat vergezeld, werd door vier jagers, van het vliegveld bij Rome. Voor zijn vertrek heeft Umberto een' proclamatie aan het Italiaansehe volk opgesteld, die pas .hedenmorgen zou. worden gepubliceerd wanneer de Gas- peri een radiotoespraak zal hebben ge houden. Reuter meldt intusschen dat Umberto in Barcelona is aangekomen Hij zou heden doorreizen naar Portugal om zich bij zijn gezin te voegen. Koninklijk protest. De proclamatie van den ex-koning is door Reuter gepubliceerd. Zij bevat een felle beschuldiging aan het adres der Italiaansehe regeering. die beticht wordt van een revolutionnaire daad, daar zij de macht aan zich trok voor dat het Hol had bekc*nd~gemaakt of de republi- keinsche staatsvorm de vereischte meer derheid heeft bereikt. Umberto zegt in zijn proclamatie niet medeplichtig te willen ^worden aan deze weisschending en daarom het land te verlaten. Hij pro testeert in naam van de kroon en het volk tegen het „gepleegde geweld" en roept de aanhangers der monarchisti sche partij op geschillen te vermijden en de eenheid van het land niet in ge waar te brengen. „Met een door smart bezwaard hart", zoo besluit de proclamatie, „maar in het klare besef dat ik alles in het werk heb gesteld mijn plichten te vervullen, verlaat ik het land. Laten allen, die een eed aan mij hebben afgelegd en in veel zware beproevingen mij trouw bleven, zich ontslagen achten van hun eed aan den koning, niet van hun eed aan het land. Mijn gedachten gaan uit naar al len, die voor Italië en voor het behoud van alle Italianen zijn gevallen. Wat ons land ook overkomt, het kan altijd op mij rekenen als een van zijn meest toe gewijde zonen. Leve Italië!" 13 Juni. (w.fi.) UMBERTO. De eerste indruk, dien de boodschap van Umberto onder de Italianen heeft gewekt is volgens Reuter deze, dat zij een ernstige aanhitsing tot tweedracht onder de burgers bevat. Men is van meening, dat het antwoord van de Gasperi van het hoogste belang zal zijn voor het geven van oen richtlijn aan hët land na het vertrek van Umberto. De Italiaansehe ministerraad heeft een communiqué uitgegeven dat een overzicht geeft van de gebeurtenissen en zegt, dat de proclamatie van Umberto aan de Italianen op ;„valsche gronden" berust. „De koning zou rustig het ver slag van het hof van cassatie hebben kun nen afwachten", aldus wordt in het com muniqué verklaard. ..De regeering wil de zijn vrijheid volledig respecteeren. De verantwoordelijkheid van Umberto is zwaar: een tijdperk zonder waardig heid is op onwaardige wijze afgesloten". Van trolvl naar superfosfaat Teneinde de verschaffing van kunst mest aan de wereld te verhoogen en daardoor de productie van voedings middelen in de met hongersnood be- dreigde gebieden te stimuleeren zal het Amerikaaosche leger als een tijdelijke noodmaatregel 15 van zijn minutie-fa- brieken laten overschakelen van de pro-' ductie van springstoffen op de fabri cage van stikstofkunstmeststoffen. Passagierslijsten Op onze bureaux in Haarlem en Umulden zijn passagierslijsten van de „Tegelberg" en de „Johan de Witt" die respectievelijk 18 en 19 Juni te Amsterdam verwacht worden, voor belanghebbenden ter inzage. Oplossing nabij? Onze parlementaire redacteur meldt: l)e Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij heeft gisteren een vergade ring gehouden die maar een uur duurde. Uit hetgeen ik vernam blijkt dat zij met de nieuwe redactie van het ontwerp- regeeringsprogram accoord ging. Ik heb den indruk dat inzake de Indonesische kwestie de Katholieke Volkspartij een standpunt inneemt, dat overeenstem ming met de Partij van den Arbeid doet verwachten. Een bericht, in een der bladen ver schenen, dat inhoudt dat de Partijraad van de P. v. d A. heden bijeen zou ko men. berust op een vergissing. Denke lijk zal dit de volgende week geschie den Verleden week was al besloten, dezen Raad nog eens bijeen te.roepen, alvorens met de K.V.P. samen in een kabinet zitting te nemen. De Partijraad zal evenwel alleen worden gehoord en niet de beslissing krijgen. Het definitie ve besluit zal in een fractievergadering van de Partij van den Arbeid in het be gin van de volgende week te houden, woixien genomen. Mogelijk zal dan iets naders bekend zijn omtrent den inhoud van Sjahrir's tegenvoorstellen, hetgeen het bereiken vanfovereenstemming om trent Indonesië zou vergemakkelijken. Naar ik verneem staat de formateur, dr. L. J. M. Beel. op het standpunt, dat indien hij slaagt verdere onderhande lingen met de Indonesiërs niet meer alleen met Slahrir maar ook met ver tegen woordigers van do Buitengewes ten gevoerd zullen worden Sjahrir zal dus niet meer als eenige vertegenwoor diger van Indonesië optreden. I Bloedige staatsgreep in Bolivia Op 13 Juni des morgens is te La Paz een revolutie uitgebroken onder leiding van kolonel Illanes. Volgens een offi cieel communiqué is de beweging on derdrukt en zijn er dooden en gewonden te betreuren, doch door Reuter werd na der uit La Paz vernomen, dat de bewe ging zich uitbreidt en d;rt eenige leden der regeering de hoofdstad zouden heb ben verlaten. Aan de grens zijn voor zorgsmaatregelen genomen uit te drukken, maar zich op economi sche voordeden kunnen toespitsen. Dat is waar. Maar waarom blijven dan voortdurend de tot Rusland gerichte verzoeken, om zijn wenschen kenbaar te maken en besprekingen te voeren over handelsovereenkomsten onbeantwoord? Verleden jaar heeft Bevin zelfs reeds de gedachte van een Wereldparlemmt in het Lagerhuis geopperd. Rusland zwijgt of weigort. Het IJze ren Gordiin blijft Europa in tweeën scheiden. Het is een raadselachtige en beklemmende toestand. Men kan slechts hopen, dat er te Parijs veran dering in zal komen. R. P. Op het voortgezette congres der Brit sche Labourparty werd Donderdag een resolutie ingediend, die de afschaffing van den dienstplicht in Engeland be oogde. De overwegingen de-ter resolutie luidden, dat de dienstplicht voor den oorlog nooit heeft beslaan, dat hij een gevaar inhoudt voor de democratie, daar hij een totalitair element bevpt en dat de toekomstige oorlog door dé in ontwikkeling zijnde nieuwe wapens groote legers overbodig zal maken. De ze resolutie verwierf 40 procent der stemmen, zoodat zij verworpen werd. Arthur Greenwood, de Grootzegel bewaarder. zeide. dat het inderdaad mo gelijk is, dat men in de toekomst oor logen zou voeren, waarbij alleen on een knop wordt gedrukt. „Maar Engelands verplichtingen in vele deelen der we reld. onder andere de bezetting van Duitschland. en het aandeel in de ver- antwoordeliikheid jegens de U.N.O. ma ken. dat wij den dienstplicht niet zon der meer. kunnen afschaffen", aldus Greenwood. Blum over Fransch socialisme Leon Blum, de vergrijsde socialisten leider. heeft Donderdagmiddag het congres der Labourparty toegesproken. Aan de bestuurstafel was zijn vrouw gezeten, die met bloemen werd gehul digd. Professor Laski vertelde de con ferentie. hoe mevrouw Blum naar Buchenwald was gegaan om het lot van haar echtgenoot te deelen. Door haar toewijding is Blum's leven gered. Leon Blum zeide in zijn rede o.m.: ..Erbarmelijk is de staat, waarin de door Hitier bezette gebieden verkeeren De bevolkingen hebben echter een groote meerderheid der socialistische denkbeelden aanvaard. De communisti sche winst is te verklaren door het aandeel van Rusland in den oorlog en door de rol van de communisten in de verzetsbeweging". De katholieke winst is een gevolg van de opleving van den godsdienst, een al gemeen verschijnsel na 'elke wereldcata- strophe. De werkelijk socialistische par-, tijen verkeeren echter in moeilijkheden. In Frankrijk beslaan de tegenstanders uit de katholieke democraten, die zie', socialistisch noemen, en de communis ten, die zich democratisch noemen. Al leen een regeering van een partij of een homogene rcgcermg kan den toestand meester worden. Een meerderheidsre- geering kan alleen een regeering zijn van proletarische eenheid en deze kan alleen tot stand komen indien blijkt, dat de communisten werkelijke democraten zijn en dat zij onafhankelijk zijn van Rusland. Zoolang dit niet het geval, is, moet er een coalitie-regeering worden gevormd. Blum wil geen afscheiding van het Ruhrgebied. maar internationalisatie, evenals van het Rijnland en Westphalen. „Dit is echter niet genoeg, wanneer er niet boven de landen een internationale organisatie staat, dip de idealen van universeele verbondenheid zal kunnen verwerkelijken", aldus besloot Blum zijn toespraak. Radio Teheran heeft in een commu niqué bekend gemaakt, dat te Tcbris •■en accoord is gctcekend tussehen de Perzische centrale regeering en de rc- •reering van Azerbeidsjan. Men is op drie punten tot overeen stemming gekomen: ten eerste zal Azer beidsjan zijn autonomie opgeven en een deel van Perzië worden: ten tweede zal Azerbeidsjan geen eigen ministers en minister-president meer hebben, en ten slotte zal Azerbeidsjan voorloopig be stuurd worden door provinciale en ge meenteraden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1