sanatogen De gebeurtenissen te Tangerang Eisen geen twee pakjes De Radio geeft vanavond nflinke Avonturen Kort en Bondi g Het A.N.P. verneemt van bevoegde zijde: Een der gróote zorgen, die voort vloeien uit het Indonesisch probleem, is het persoonlijk leed, dat vele duizen den Nederlandsche onderdanen als ge volg hiervan ondergaan. Het lot van de nog met bevrijde geïnterneerden is ons allen een benauwing. De terreurdaden bij Tangerang vormen een gebeurtenis, waarvan de politieke beteekenis in het niet verzinkt bij het onheil, dat hier honderden menschen heeft getroffen en de angst en rouw waarin de overleven den nog verkeeren. In dit verband kan men volledig begrip hebben voor de stappen van de Chineesche regeering, die bij alle instanties een protest heeft doen hooi en en maatregelen tegen her haling heeft gevraagd. Aangezien te recht de Nederlandsche souvereiniteit over den Oost-Indischen archipel is er kend, was het ook juist, dat de Chinee sche regeering zich mede tot de Neder landsche regeering richtte, naast haar prote: t bij de feitelijk verantwoorde lijke Indonesische instanties. Dat er van een feitelijk aandeel van Nederland in de verantwoordelijkheid voor het gé- beurde geen sprake is, staat onomstoo- telijk vast. Immers, de Britsche opper bevelhebber gaf de Indonesische strijd krachten bevél, zich terug te trekken op den Westelijken oever van de Tjise- dane, en deze gaven hieraan gevolg. In aansluiting hieraan bezetten Ned.-Indi sche troepen practisch zonder strijd de plaats Tangerang op den Oostelijken oever van de rivier. De terreurdaden werden verricht Westelijk van de Tji- sedane, aan de Bantamsche zijde, waar het Nederland'che gezag niet over mid delen beschikt om zich te doen eer biedigen. De leiders van de republikeinsche "tieweging beroepen zich steeds op het feit, dat zij buiten de geallieerde gebie den in feite het gezag in handen heb ben. Hiermee valt slecht te rijmen, dat zij de verantwoordelijkheid voor het gebeurde van zich af trachten te schui ven door te beweren, dat de bezetting van Tangerang hun verbindingen had afgesneden. Men kan niet van feitelijk gezag spreken, wanneer de plaatselijke organen ongehoorzaam worden zooara een verbinding wegvalt. Bovendien wa ren zij van Britsche zijde van te voren op de hoogte gebracht. Men wist ook waar men aan toe was. Er bestond geen enkele dreiging, dat de Nederlandsche troepen verder zouden oprukken. Wel deed het gebeurde de wenschelijkheid hiervan vervolgens ontstaan, maar ook ten deze moest het aan den Britschen bevelhebber ter beoordeeling worden overgelaten of dit mogelijk en wensche- lijk was. In alle berichten over het gebeurde als ge er aan één genoeg hebt. Maizena fabrikaat Duryea is nog maar beperkt schikbaar en de vraag is zoo groot oude Geen cuniniuiiistische raadsleden in Deventer De gemeenteraad van Deventer zal geen communistische leden hebben, daar de can- didatenlljst door den met de inlevering be lasten partijfunctionaris te laat op het stad huis Is afgegeven. Als oorzaak van deze ver traging gaf hij op in de omgeving der stad in een mijnenveld te zijn terecht gekomen. Toon hij dit ontdekte, moest hij kiezen, rechtdoor gaan, met de daaraan vastzitten de risico's en op tijd komen of omkeeren en te laat te zijn. Mij besloot tot het laatste en kon, doordat hij een omweg moest maken, niet meer op tijd zijn lijst overhandigen De communisten hadden op grond van het bij de Kamer- en Statenverkiezingen be haalde aantal stemmen 25 pCt. van het totaal op zeven zetels in den raad gere kend. Gestolen goederen kv eren terug Hedenmorgen zijn de eerste wagons uit Dultschland met materiaal en machines van de door de Duitschers gestolen walserij van de Kon. Ned Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmulden aangekomen. De trein van 8 wagons reed met vlaggen versierd, de Hoogovensterrelnen op. waar hij met gejuich werd begroet. Op den grooten gashouder werd tegelijkertijd de vlag geheschen, Sche pen met verdere materialen zijn nog on derweg. HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. VARA 17.00 Eddy Walis. 17.30 Metropole-ork. 20.08 Bach- cantate. VPRO. 20.30 Lezing over muziek VARA 21.30 Men vraagt en wij draaien 22.15 Cantabile-septet. 23.15 Joljan Jong en Janie HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00. 20.00, 22.00 uur Nieuws. KRO 18.00 Ork. Jaap Meyer. 20.05 Volksliederen. 2115 Orgel concert 21.45 ,,Het ongelukkige Polen". 22.30 Nina Dolce. 22.45 Sportpraatje. by Tangerang is sprake van Chineezen. Hierbij dient in het oog te worden ge houden, dat het niettemin in over- groote meerderheid Nederlandsche on derdanen betreft. Deze menschen zijn van Chinee;che afkomst en onderschei den zich in hun kleeding nog van de overige bewoners van Bantam, maar wonen er reeds van ouder op ouder. Voorzoover zij de Chineesche nationa liteit hebben behouden, praevaleert toch ook in het diplomatieke ver keer hun Nederlanasch onderdaan schap. Incidenten van dezen aard openen de gelegenheid voor vele en uiteenloopen- de conclusies. Menschelijk bezien is de voornaamste gevolgtrekking uit het ge beurde, dat eens te meer blijkt hoezeer het in het belang van alle partijen is, dat de tegemoetkomende houding van Nederland zonder te lang dralen een paisende beantwoording vindt. N.B.S.-er voor den krijgsraad Voor den krijgsraad te velde in Den Haag, stond Donderdag terecht J. van T. uit Heem stede. die als vifjwllliger bij de N.B.S. in Juni 1945 (e Beverwijk bij een oefening de trekker van zijn pistool had overgehaald, zon. der zich er van te overtuigen, dat zich geen kogels meer In het pistool bevonden. Dr kogel trof een der andere leden der N.B.S. die voor hem niet geheel zichtbaar was waardoor deze zoodanig gewond werd. da hij eenigen tijd later is overleden. Bij gebrek aan voldoende bewijs van schuld werd bekl. overeenkomstig den eisch vrijgesproken. De speurtocht naar Arnold Meyer De Amsterdamsche hulprechercheur K., die gearresteerd werd in verband met den bekenden speurtocht door Bra bant naar Arnold Meyer, zal 22 Juni in een speciale openbare zitting voor de Bredasche rechtbank terecht staan. Hem wordt ten laste gelegd opzettelijke we derrechtelijke vrijheidsberooving van Janssen Uit Tilburg. Eindhovensche Distributie-Leiders fraudeerden f5000- tusschen de hanebalken Zes weken geleden ontdekten de padvinders, die als hopman den adjunct- directeur van het distributiekantoor te Eindhoven boven zich hadden, tusschen do hanebalken van hun troeplokaal f 5000 aan contanten. De hopman ver klaarde. dat dit geld toebehoorde aan een oud vrouwtje, die hem haar duiten in bewaring had gegeven met het oog op de saneering. Den jongens werd op het hart gebonden, niets over hun ont dekking mede te deelen Maar het gevnl lekte uit en er werd een diepgaand onderzoek Ingesteld, waarbij aan het licht kwam, dat de adjunct-directeur op groote schaal zaken dreef, daarin bijge staan door zijn chef. Tezamen ruilden zij Rhodesia's tegen fietsen en een der heeren verkocht een hem toegewezen auto voor f 4500, Verder werden groote hoeveelheden levensmiddelen „van de hand gedaan" aan welke transacties natuurlijk flink verdiend werd. Ook bij de ultdeellng van de Ameri- kaansche Rel lef -goedererf maakten, zooals thans is komen vast te staan, de beide ver dachten v. d. W. en v. d. V. zich van de beste manufacturen meester. Oecumenisch Jeugd Comité Na onderling overleg, besloten de volgende Kerkelijke Jeugdgroepen uit Haarlem en Om geving op Woehsdag, 12 Juni j.l. tot herop richting van het Oecumenisch Jeugd Comité, afd. Haarlem. Herv. Jeugdraad, Ger Jon geren. Rem. Jongerenkring, Vrijz. Herv. Jongeren, Luth. Jonge-Leden Kring, Doops gezinde Jongeren. Jonge Oud-Katholieken. Het secr. is gevestigd: Mej. F. Hompes, Ko ninginneweg 109. Christelijk Kinderkoor „Zanglust" Zoo slecht bezet als de Groote Kerk Don derdagavond was, zoo goed bezet was d< Tulnzaal. De overgang was groot voor ons: hier was licht en warmte en hier klonk echte kinderzang. Het kinderkoor stond op liet podium om het kortstüartige vleu geltje geschaard, zóó dat elk der jeugdige zangeresjes en zangertjes den dirigent goed kon zien: en Jac. Zwaan leidde hen uitslui tend door kleine hoofdbewegingen en mi mische aanwijzingen en door zijn klavier- spel. En ze zongen, een- en tweestemmig, dat het een lust was, ook om te hooren. Eén minlatuursollstetje verwierf een apart suc ces. Natuurlijk kwamen de ramen van Cath. van Rennes en Hendrika van Tussenbroek veelvuldig op het programma voor. Maar ook die van Jac. Zwaan stond er meervou dig op; van hem hoorde lkr geestige liedjes, die de alt Lya de Wit met smaak en inzicht voordroeg De sopraan Tlni Jaspers zong Haydn en Brahms, maar ook deze ernstige grooten hebben populairen- en kindertrant niet versmaad en daarvan had zij wat ge kozen, waaraan haar warme stem gloed gaf En met Ina Smit zong zij een paar duetten' van Schumann en C. v. Rennes. die goed klonken. Zwaan begeleidde alles uitstekend K. DE JQNG. „Door Zang Vriendschap" De keuze der Groote- of Sint Bavo-Kerk voor de uitvoering van Donderdagavond bleek alleen voor het orgelspel doeltreffend te zijn. De organist Hendrik Lasschuit be hoefde zich nu niet met het instrument in de Bakenesserkerk te behelpen, doch had gelegenheid alle kwaliteiten van zijn spel te ontplooien. Dat dit correct zou'zijn, kon den we verwachten: dat liet zoo in alle dé tails duidelijk verstaanbaar was. ondanks den sterken galm in de zeer slecht bezette kerk strekt hem tot eer. Aldus was het e genoegen hem Buxtehude en Bach te hoor spelen. Maar de Jongenssopraan van Paul Koop klonk dun en uitdrukkingloos groote ruimte; die gaf misschien voor imgen sensatie, maar schonk geen artistiek genot. Die bezit niet het frissche van een echte jongensstem," maar klinkt als eenlgszins geforceerde vrouwesopraan. Hoe zich dat stemorgaan verder ontwikkelen zal is nog een raadsel. De koornummers waren dezelfde, die op het concert van 30 Met gezongen werden en be hoeven dus geen verdere bespreking dan de vermelding dat ook nu de zang behoudens geleidelijke zakking, zuiver en welluidend was. k. DE JONG Meid De delegaties uit de West gearriveerd De delegaties uit Suriname en Curasao arriveerden hedenmiddag te twaalf uur der tig per speciaal vliegtuig op het vliegveld Schlphql. omnruii-k ,,cn toch was ze heel erg ziek. Maar eenmaal herstellend was zij met Sanatogcn er gauw weer bovenop. Nu is ons kind weer vroolijk en gezond" zoo schrijft ons dc gelukkige vader. Sanatogen is voor herstellenden het kracht- vocdscl bij uitnemendheid, het wekt dc eetlust op, is licht ver teerbaar cn bevordert dc nacht- fust. Neem Sanatogen ter be spoediging van Uw herstel, maar ook tegen prikkelbaarheid cn dat loomc loodzware gevoel ma; bad< optocht jarig lx- mag. Zieli hts ook in «Ie gelegenheid liet den donk'n van vroege in den troti- historischen ui het 700- larlein niet ontbre- hoe de ontwerper zlcli een onderdeel gedacht. Moeilijkheden in het Rijwielstalling-bedrijf Van de zijde van den Centralen Bond var Transportarbeiders, waarin de groote meer derheid van de werknemers in de Rijwiel bewaarplaatsen georganiseerd is, vernemen wij, dat er moeilijkheden dreigen in dit be drijf. De bond deelt mede, dat verschillend) pogingen, om betere sociale voorwaarden •oor de aangesloten arbeiders te verkrijgen iet tot eenig resultaat geleid hebben en dat thans overwogen wordt, om tot staking over te gaan. Geval van besmettelijke ziekte in Ripperdakazerne die gisteren van verlof Alle militaire) de Ripperdakazerne te Haarlem moesten •ugkeeren, hebben mededeeling gekregen dat zij tot nader order niet naar deze kazér- gaan wegens een geval smettelijke ziekte. Bij informatie wilde men ons niet zeggen welke deze ziekte was. Wel kon men verklaren, dat de toestand van den patient vooruitgaande is. 153. Als een plotselinge verademing kwam het licht over de twee vrienden heen, toen ze aan het andere einde van den koker met een smak op de rotsen gekeild toerden. Toen ze hun positieven weer bijelkaar hadden, zagen Wag en zijn vriend, dat ze op het steenachtige strandje van het kleine eilandje zaten en boven hun hoofd gaapte de monding van den koker, verder stilte, af en toe een schreeuw van een vogel, het uiteen slaan van een golf. „Warrie!" schreeuw de Wag opeens, „dat gat gaat ook dicht!'' Jubileum-expositie A. J. Grootens De nestor der Haarlemsehe kunstschilders, de heer A. J. Grootens, vierde twee jaar ge leden zijn 80-slen verjaardag in inttemen kring van vrienden en kunstbroeders in Kunst Zij Ons Doel. Onder de toenmalige omstandigheden jvilde de jubilaris niet ex- poseeren en zoo kon het gebeuren dat in den kunsthandel Leffelaar Donderdagavond een tentoonstelling „ter gelegenheid van zijn 82-sten verjaardag" werd geopend. Ir, G. Frledhoff, die het openingswoord sprak, schetste den levensloop van den heer Grootens. Toen deze zeven jaren oud was, bezat hij reeds een portefeuille met eigen ekeningen; zijn kunstenaarsloopbaan telt dus niet minder dan 75 jaren en hij is „still going strong". Hij werd te Bergen op Zoom geboren, woonde later in Dordrecht, waar hij in den bekenden schilder Lebret zijn mentor vond en kwam in 1906 naar Haarlem, welke stad hij sindsdien zijn woonplaats is blijven noemen. Wij mogen dankbaar zijn, aldus ir. Friedhoff. dat Haarlem een dergelijk kunste- r reeds zoolang in zijn midden heeft en dankbaarheid wordt het beste tot uiting gebracht door de aanwezigheid van burge meester M. A. Reinalda bij de opening van deze tentoonstelling. Dé heer Grootens dankte met een enkel woord voor de belangstelling, waarna de aan wezigen de expositie bezichtigden. Nog niet geldige brandstofbonnen Het is gebleken, dat brandstoffenhandela- ren thans reeds zijn overgegaan tot het in ontvangst nemen van de periodebonnen brandstoffen vnn de kaarten WA 606 en WB 606 cn dat zij op deze bo/inen reeds brand stoffen afleveren. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bonnen van de kaarten WA 606 en WB 606 nog niet geldig verklaard zijn, zoodat hierop nog geen brandstoffen mogen worden afgeleverd. Het In ontvangst nemen dezer bonnen door handelaren is evenmin toegestaan. Aardappelbon verlengd De geldigheidsduur van bon 243 aardappe len (2 kg.) cn van bon 743 aardappelen (1 kg.) aangewezen voor de week van 9 t.m. 15 Juni is verlengd tot 23 Juni. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 15 Juni. Haarlem, Vlceschhai. Nieuwe bonkaar ten voor de letters Cra en Da t.m Du. Textielaanvragen a.s. moeders voor de letters E en F. HcemsteUc-Bcnnebroek. Nieuwe bon kaarten voor de letters Em—Ger. Burgerlijke Stand HAARLEM 13 Juni 1946 BEVALLEN: 8 Juni, J. C'. W. Biesmavan Houten, d li Juni, A M. Jacobs—Warmer dam, z.; S. WitjesDuijn, d.; A. F. Hesmerg Bouber, d.; 12 Juni, M. Wegner—Verkooij, d.; J. Jansen Hendriks—Tuijn. z.; C. M. van WiiligenburgHupkens, d.; H. E. A. Komen Jötten, d.; D. C. Tromp—Koks, z.; C. K. de Vendt—Jongejans, z.; J. F., van Wanrooij— an Wooning, P. de BruinPodrebersek, 13 Juni, H. J. M. Pietersvan Seggelen, D. J. Roubosvan Wort, d. OVERLEDEN: 11 Junï, T. L 15 m„ z. v A. Neve, Visschersstraat; E. Schijffelen—van Wattingen, 88 J Hazepaterslaan; 12 Juni, J. Kuijpersvan Os, 60 J„ Schouwtjeslaan: H. M. van Zutphen—Zimmerman, 69 j„ Kleine Houtstraat ONDERTROUWD: 13 Juni, C. H. Geevers en R. Verhagen; W. van Duijn én J. Kuilder; N. P. Steehouwer en E, P Bruin; J. van Kampen cn M. KooiJ; W. J. Zwart en H. E. -an Gend; G. Bruins en M. Beekman. GEHUWD: 13 Juni. J. W. Kastercum en A. H. Telman; J. F. Uitendaal en M van den Hoven; A. Tendeloo en E. Wilteveen; A, Rij ken en S. Boosman; W. N v. d, Schrier Evers; J, Buur en H M. dén; J. P. van Merkesteijn Klalj en C, M. Taling; G. L, N. van der Meer; J. C. Ailing bergen. Lin- i T. A. Glesen; Bothof en A. I-Iuls- En warempel, een groot rotsblok schoof langzaam voor het gat. dat even tevoren de twee avonturiers had uitgeworpen. „Wel alle rotsblokken en zeemeeuwen en toovcnaars", raasde Wag, toen hij zich de laatste toegang tot Mr. Mysteria en zijn wonder-eiland ontzegd zag. „Je zou up je hoofd gaan staan van al die geheimzinnigheid'1. „Nee" jubelde War- AGENDA Stadsschouwburg: Helgo Kolt. 20 uur. Rembrandt: TooneelbrJgade (a. I). Palace: De moordenaar kreeg 's avonds angst (18 j.). LUxor: Intermezzo (14 J Deze drie 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De burcht der stilte (18 J.) 14, 16.30, 19 en 21 15 uur. ZATERDAG 15 JUNI De eerste groote ma rine-tentoonstelling wordt 22 Juni in de Bijenkorf te Amsterdam geopend. Zij is opgezet door den Marine-voor lichtingsdienst. Een kampcomman* dant, die van gedeti neerden stal in Roosen daal en Purmerend. de beroepskapitein der In fanterie A. K. S., is door den krijgsraad te 's Gra- venhage veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf met ontslag uit den militairen dienst. In de aflevering van waschpocdcr zal wellicht eenige vertra ging ontstaan. Voorzie ningen worden ge troffen. Dc doodstraf werd geëischt voor het Bijz. Hof te Utrecht tegen den voormaligen kapitein bij de politie P. J. M. T. aldaar, wegens het op halen van Joden en ille galen, diefstal, chanta ge en molestatie van vrouwelijke gevangenen. Vier ernstige gewon den moesten Donder dag worden gevoegd bij de lange lijst van slacht offers, die reeds de dupe zijn geworden van het spel met explosieven. Drie Rotterdamsche jon gens en een mililair moesten zwaar gewond in een ziekenhuis wor den opgenomen na de explosie van door hen aangestoken projec tielen. BUITENLAND President Truman heeft zijn veto uitgespro ken over de „wet op arbeidsgeschillen" van Chase, die hij ondemo cratisch noemde; het Huis van Afgevaardig den heeft dit veto goed gekeurd. Employés van de Amerikaansche en Brit sche ambassades te Boe karest van Roemeensche nationaliteit zijn gear resteerd onder verden king van illegale activi teit. De bewoners der Faroe roil,inden zullen voor September door een plebisciet beslissen of zij bij Denemarken wil len blijven behooren of onafhankelijkheid pre- fereeren. Twee groepen van honderd Engelsrhe meis jes zullen in Augustus in het kader van de Britsche jeugduitzendin gen voor eenigen tijd naar Nederland komen. Haarlem en Omgeving De muzlckverccnl- ging Apollo" behaalde op een concours een eersten prijs en twee 2de prijzen, waarvan één in de afd. Uitmuntend heid. De collecte, te Haarlem gehouden voor „Draagt elkanders las ten" fonds tot bestrij ding der t.b.c, heeft een batig saldo groot f 407Ï.87 opgeleverd. Te Santpoort wordt Zaterdag 22 Juni om 14.45 in het Burgemeester Rijkenspark een evan gelisatie-landdag gehou den vanwege de classis Haarlem der Gerefor meerde Kerken. Ds. A. Wiersinga spreekt over het onderwerp „Het gebed in de evangelisa tie" en Dr. W. G. Har- rensteln over „Tot ar beid geroepen". Dc Wilhclminalaan is voor de rust en de veiligheid van het wan delende publiek tus- schen den Wagt-nweg en het Westerhoutpark in beide richtingen voor alle motorrijtuigen ge sloten. De candldateniUsten voor de Gemeenteraads verkiezingen op 26 Juli liggen op het Stadhuis, afd. Bevolking en Ver kiezingen, ter Inzage. De openbare zitting, waar op beslist zal worden over de geldigheid van deze lijsten, wordt ge houden op Zaterdag 15 Juni om 10 uur. De Christelijke Oranje-vereeniBing Prins Willem I geeft op Dins dag 18 Juni In het Gem. Concertgebouw te Haar lem een opvoering van het historische schouw spel Heiligerlee. Op 3 en 4 September houdt deze vereenlging even eens in het Concertge bouw een feestelijke bij eenkomst. Het vr „Onder Ons", Pielage, geeft middag muziek" wenkoor Zondag- tiênten <n het Dlacon'es- senhuis. Tachtig pakjes bo ter zijn gestolen uit het magazijn van een boter- grossler in de Kruls- ■traai te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2