De Ziekenfondsen Haarlems Dagblad De vier ministers hervatten de conferentie aiinaiaisia 3a 1 "U I U.>44.14 KIUBU UOoS joHUi 1-4-1 j uapofj oa Zaterdag 15 Juni 1»4« Russen en Franschen tegen een „federatief Duitschland* Te I'arijs is vandaas: de conferentie van de vier ministers van Buitenland- sche Zaken der groote mogendheden na een onderbreking van precies een maand hervat, nadat de plaatsvervangers der ministers de punten, waarop de bespre kingen aanvankelijk zijn vastgeloopen, nauwkeurig hebben bestudeerd. De re sultaten van deze tusschentijdsche on derhandelingen zullen in een rapport aan de vier ministers worden voorge legd, die daarna zullen trachten alsnog een oplossing voor de vele geschillen te vinden. In de Fransche hoofdstad verluidde volgens U. P. dat staatssecretaris Byrnes een nieuwe en krachtige poging zal doen om de ministersconferentie over te ha len zijn voorstel inzake de Duitsche ontwapening aan te nemen en dat hij er ook naar zal streven dat het vredes verdrag met Oostenrijk geteekend wordt. Hedenmiddag om vier uur komen de ministers in het Palais de Luxembourg bijeen. Voor zoover bekend zal deze zit ting gewijd zijn aan het opstellen van de agenda en de voorlezing van het rap port van de plaatsvervangers over hun arbeid van de afgeloopen maand. De Amerikaansche delegatie verwacht algemeen dat de raad in overeenstem ming met de overeenkomst van Pots dam weer onmiddellijk zal beginnen met de discussie der vredesverdragen van Italië en de Assatellieten en men verwacht dat Byrnes zijn pogingen zal hernieuwen om de ministers een defi nitieven datum voor de vredesconfe rentie te laten vaststellen. Men ver wacht dat na een dag of drie vier dui delijk zal worden of men tot concessies bereid zal zijn die deze conferentie een grooter succes zouden maken dan de vorige. Verdeelde meeningen. Inzake de Duitsche federatie wyst alles er op dat. noch de Russen, noch de Franschen veel voor zulk een plan tenminste in zijn huicjigen vorm zul len voelen. De Rusische commentaar was tot dusverre sterk critisch en zelfs vfjandig. De Franschen die tegen het algemeene plan van een federatie geen bezwaren hebben, zijn echter groote tegenstanders ervan om daar het Rijn land en Roergebied bij te voegen en m- beroemde Alkmaarsche kaasmarkt Is voor bet eerst sedert jaren weer her opend. De kaasdragers in hun trnditlo- neelc glldcpakken trokken zeer de aan dacht. (P) Proteststaking wegens Zuiveringsbesluit Donderdagmorgen ls op de *.ricotfabrlek Strakc en Verkouteren te Asten een vrij wel algemeene staking uitgebroken, toen bekend werd. dat de vroegere firmant H. J W V door den zuiveringsraad voor het be dril fsleven, afd. textiel, was -rijgesproken. Het personeel slaagde er in ook op andere bedrijven sympnthiestakingen te doen uit breken. Omstreeks 2 uur kwamen honder den stakers, waarbij zich tal van andere personen uit alle rangen en standen aan sloten. voor het gemeentehuis bijeen Een deputatie had een bespreking met burge meester W. J. van Golstein Brouwers, die toezegde verschillende instanties van de staking en het motief daarvan op de hoog te te stellen. Daarop werd hot werk weer hervat, behoudens in de tricotfabrlek. De burgemeester van Asten heeft daarop telegrammen verzonden aan den zuiverings raad te Amsterdam, het Bijzonder Gerechts hof te 's Hertogenbosch èn de Tribunaal- kamer Helmond, waarin van het gebeurde melding werd gemaakt. Ook de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant is van een en an der op de hoogte gesteld. zullen blijven streven naar algeheele separatie van deze gebieden van de rest van Duitschland. Radio Moskou zeide in zün uitzen ding van Donderdagavond, dat het plan voor een federaal Duitschland, dat mi nister Bevin op dc conferentie van de Groote Vier te Parijs aan de orde zal stellen, een nieuw geschilpunt dreigt te worden tusschen Rusland en de Weste lijke mogendheden. De radiocommen tator Hofman achtte het plan „om een federatie van zoogenaamde autonome Duitsche staten in het leven te roepen niets anders dan een copie van liet nazi plan voor een nazi-Europa". „Het ver schil ligt hierin, dat hel Duitsche plan voorzag in een Duitsche overheer- schlng, terwijl liet Britsche plan een Angelsaksische ovcrheersching voor staat. Achter liet plan voor een federaal Duitschland staat de gcdach'e Duitsch land en geheel Europa in twee vijan dige kampen te verdeden". Verzoening in Perzië Pisjevarl biedt ontslag aan. Pisjevari, de democratische premier van Azerbeidsjan, heeft op de bijeenkomst van de regeeringscommissie van het nationale parlement van Azerbeldsjan, dat de voor waarden van de nieuwe overeenkomst met de centrale regeering van Perzië heeft goedgekeurd, zijn ontslag aangeboden. Pisjevari verzocht te worden ontheven van „de zware verantwoordelijkheid der regoeringstaak". Volgens radio Tebris heeft Pisjevari, na dat de nieuwe overeenkomsl tusschen Azerbeidsjan en Perzië gesloten was. een rede gehouden, waarin hij hulde bracht aan Soeltaneh, onder wiens leiding Per zië uit een moeilijke positie is geraakt. Hij legde er den nadruk op, dat het volk van Perzië in zijn geheel voordeel zou hebben van de resultaten van de overeenkomst, die Azerbeidsjan toch de grootste vrijheid zou laten. Tot slot verklaarde Pisjevari: „V/ij zullen samen strijden voor de demo cratie en de vrijheid van geheel Perzië en zijn verzekerd van den goeden afloop van dezen strijd." Het accoord omvat de volgende belang rijke punten: 1. De Perziscche regeering zal den gou verneur-generaal van Azerbeidsjan benoe men op aanbeveling van den provincialen raad van Azerbeidsjan (tot de verkiezin gen zal het parlement als zoodanig fun- geeren). 2. Het nationale leger van Azerbeidsjan zal niet worden ontbonden, maar onder het opperbevel van het Perzische leger komen. 3. De Perzische regeering zal 25 procent in het nationale inkomen van Azerbeid sjan ontvangen. 4. De Koerden, Armeniërs en Assyriërs :ullen dezelfde voorrechten genieten als de bewoners van Azerbeidsjan. Nieuws uit het buitenland Hongarije wenscht TranssylvanK', dat door do viermogendhedenconfcrentle aan Roemenië werd teruggegeven nadat Hitier t aan Hongarije had cadeau gedaan, weer ug te hebben, waarvoor de premier naar Washington is gegaan. De Grieksrhe premier heeft een ontwerp decreet ingediend bij de volksvertegenwoor diging, dat voorziet in hei houden van een koningsstemming op 1 September van dit Jaar. Meycr Scliwenkc gearresteerd A. Meyer Schwenke, tot 1944 direc teur van de „Vereenigde Persbureaux" is gearresteerd. Door publicatie van zijn anteceden ten in de. pers werd Meyer Schwenke, die zich vrij bewoog, de grond blijkbaar te heet onder de voeten. Hij dook on der. De chef van de recherche te 's-Gra- venhage slaagde er na ijverig speuren in hem op te sporen. Er kwam vast te staan, dat Meyer Schwenke zich in de buurt van Gorssel, tusschen Zutphen cn Deventer bevond. Vrijdagavond ging men tot zijn ar restatie over. De arrestant zette het echter op een loopen en eerst nadat de politiemannen hun revolvers getrokken hadden en hem gesommeerd hadden halt te houden stak Meyer Schwenke de armen in de hoogte en gaf zich ge wonnen. Geboeid werd de arrestant overgebracht naar Den Haag, waar hij thans is ingesloten. Hij zal aan een psy chiatrisch onderzoek worden onder worpen. De tijd moet het uitwijzen TweeiUttandelijksclic inning; van ga&kiviUnities e.d. gcwenselit? Zooals wij Zaterdag In ons blad schreven, worden sinds eenlgen tijd de kwitanties voor water, gas en electricitelt ln Haarlem om de twee maanden geïnd. Daarmee ls men teruggekeerd tot een systeem, dat men vroeger reeds toepaste, maar dat toen geen voldoening kon schenken, omdat ln de praktijk bleek, dat vele verbruikers de kwi tanties bij aanbieding niet konden vol doen vanwege het te hooge bedrag Men probeerde het met spaarbusjes, maar meer dan eens moesten verbruikers worden afge sneden na herhaaldelijke aanmaning, wat een extra-belasting van het bedrijf betee- kende en natuurlijk geen gunstlgen Invloed had op het verbruik. Deze bezwaren gelden nu klaarblijkelijk niet ln die mate, maar na terugkeer van de normale omstandigheden zal blijken of het tweemaandelU'.csche systeem Inderdaad houdbaar is. TS dcrl ut* «IhcIii- fiJn <lie niet verschijnen Vóór den oorlog beschikte Nederland over eigen filmstudio's, zooals „Filmatad" in Den Haag en de studio's aan de Duivon- drechtschekade te Amsterdam. De films die daar vervaardigd werden, waren ech ter meestal geen hoogstaande producten, (enkele gunstige uitzonderingen daar ge laten.) Een groote vlucht heeft de Neder- landsche filmindustrie dan ook niet geno men, al gaven de laatste producten, zooals de juist voor de bezetting gereed gekomen film „Ergens in Nederland" eenige ver betering te zien. In den bezettingstijd zijn de studio's echter totaal leeggeplunderd, zoodat aan een uitgebreide Nederlandsche filmindu strie voorloopig niet gedacht kan worden. Toch zijn er na de bevrijding, ondanks vele moeilijkheden, enkele Nederlandsche films geproduceerd. Hiertoe had men.o.a. de beschikking over de studioruimte van Multifilm te Haarlem. Als eerste groote speelfilm werd hier door de groep „Mazu- re" vervaardigd „Ten hoogste negen jaren", die eind December j.l. gereed kwam. Deze film is nooit uitgebracht, dcch ligt nog ergens bij een filmverhuurkantoor. Door de groep „Dupont" werd in de zelfde studio een Nederlandsche verzets- film vervaardigd onder don titel „Bezet gebied". Wij zijn in de gelegenheid ge weest deze film te zien en wij hebben kunnen constatceren, dat de film goede kwaliteiten bezit Wat in deze fill vooral opvalt, en wat tot nog toe juist aan de Nederlandsche films heeft ontbroken, ie het goede-camerawerk. Ook aan de moi - tage is de noodige zorg besteed; deze film behoeft niet onder te doen voor vele bui- tenlandsehe producten, ondanks de pro blemen die zich bij het maken voordek ip Deze film is begin April j.l. gereed ge komen en toen in handen gegeven van een filmverhuurkantoor. Hoewel het nu re ids half Juni is, is de film nog steeds r..et uitgebracht. Zelfs de pers is nog niet in de gelegenheid geweest deze film te beoor- deelen. Dc vraag dringt zich op waarom deze Nederlandsche producten niet ver toond worden. Voorstel tot vorming van een onafhankelijke „A.D.A De commissie voor de autoomenergie is voor de eerste maal in het gebouw van de IJ.N'.O. te New-York bijeenge komen. Deze commissie, die een rap port met aanbevelingen aan den Vei ligheidsraad zal moeten voorleggen en die tegenover dezen raad verantwoor delijk zal zijn, neemt een gewichtige plaats in bij den opbouw van de U.N.O. „De wereldvrede hangt voor het groot ste gedeelte af van het succes der werk zaamheden dezer commissie", zei Trygve Lie in zijn openingswoord. De regeering van de Vereenigde Sta len stelde de commissie voor. over te gaan tot oprichting van een internatio nale organisatie, te noemen „Atomic Development Authority" (afgekort; ADA). Deze organisatie zou alle pha- sen in de ontwikkeling en het gebruik van de atoomenergie, te begipnen bij de productie van grondstoffen, moeten controleeren. Tegelijkertijd heeft Bernard Baruch, de Amerikaansche afgevaardigde, voor de delegaties van den Veiligheidsraad, waarbij zich een Canadeesche delegatie had gevoegd, rapport uitgebracht. In dit rapport wordt voorgesteld, alle reeds bestaande atoombommen ter beschik king van de nieuwe organisatie te doen Het ,,plan Heerlen en de urgentie-punten Een maand geleden gaven wij reeds uitvoerige bijzonderheden over het „Plan Heerlen". In de bezettingsjaren is de grondslag gelegd voor een ingrij pende reorganisatie in het ziekenfonds wezen in ons land. Na de bevrijding is daaraan voortgewerkt, zoodat nu de „Ziekenfondsreorganisatie-commissie" met haar taak gereed gekomen is en het resultaat van haar werk op tafel gelegd kan worden. Daaraan hebben verschil lende belanghebbenden en organisaties medegewerkt. (Behalve ziekenfonds- bestuurders, huisartsen, specialisten, tandartsen en apothekers, ook ambte naren van het Staatstoezicht). Nu het rapport voor ons ligt, blijkt er voor ons geen reden te zijn onze voor- loopige publicaties aan te vullen om dat daarin reeds een vrij volledig over zicht gegeven werd. Wij vol: taan daarom de aandacht te vestigen op de urgentie-punten in het plan opgesomd. Ie één soort verzekering; 2e uniforme verstrekkingen aan alle verzekerden; 3e. één lage, doch sociaal-verant woorde uniforme premie per volwas sen verzekerde per ziekenfonds (kinde deren beneden 16 jaar zijn premie-vrij), te innen door het zieken fonds; 4e. aanvulling van de premie door een bijdrage van het bedrijfsleven en van den Staat, te storten in het ver eveningsfonds. Er zijn thans twee soorten verzeker den, verplicht en onverplicht. De com missie meent, dat het verplichte stelsel, dat door de Duitschers is ingevoerd, weer afgeschaft moet worden, maar dringt er op aan er voor te zorgen, dat de onverplichte verzekering vrijwel algemeen zal worden. In belanghebbende kringen wordt met veel interesse afgewacht hoe dit reorganisatieplan ontvangen wordt. De tijd dringt namelijk. Uit kringen van de ziekenfondsen vernemen wij, dat er onderhandelingen met de artsen en apothekers zullen beginnen over nieuwe voorwaarden voor medewerking Dit zal ongetwijfeld tot gevolg hebben, dat aan de kassen der ziekenfondsen, wat de onverplicht-verzekerden betreft, zwaardere eischen gesteld zullen wor den. De toestapd is evenwel van ver schillende fondsen zoo, dat de inkom sten de uitgaven niet dekken, zoodat op reserves geteerd moet worden. Zal dit nog eenigen tijd kunnen volgehouden worden, of zal tot een verhooging dei- premie moeten worden overgegaan? Veel zal afhangen van den omvang dei- nieuwe uitgaven waarvoor de fondsen komen te staan. De vraag komt naar voren of het rno- el ijk zou zijn de komende onderhan- elingen te doen samenvallen met de beslissingen over de bovengenoemde urgentiepunten van het plan-Heerlen. stellen. De organisatie zou dan moeten beslissen, wat met deze bommen ge daan inoet worden. Inzake alle kwesties betreffende de atoomenergie, welke de Veiligheidsraad te behandelen zou krij gen, zou het veto-recht van de groote mogendheden terzijde gesteld moeten worden, teneinde het uitvoeren van strafmaatregelen, indien hoodig. te kun nen bespoedigen. VER-GAANDE BEVOEGDHEDEN. Vervolgens ging Baruch nader in op het door de Vereenigde Staten opge stelde plan inzake de atoomenergie. Di>t plan somt in veertien punten de be voegdheden op. welke ter uitoefening van controle op de atoomenergie aan de ADA gegeven zouden moeten wc*r- den. Vooreerst moet de ADA een com pleet overzicht verkrijgen van de vind plaatsen van uranium en thorium van de geheele wereld, om aan de hand. daarvan eer. productie-, bewerkiirugs- en distributie-program te kunnen op stellen. De ADA moet volledige controle uitoefenen op alle fabrieken. d;e in aan merkelijke hoeveelheid splitsbare ele menten produeeeren en in het bezit van de productie dier fabrieken ges-te ld wor den. De ADA moet het uitsluitend recht tot het doen van nasooringen op het gebied van atoom-explosieven verkrij gen: deze nasooringen moeten over de geheele wereld verdeeld en niet gecen traliseerd worden, evenmin als de voor raden van grondstoffen en splitsbare elementen. De ADA moet de vreedzame toepassing van de atoomenergie aan moedigen. Daartoe moeten de .laten en hun burgers, met speciale toestemming, tot op zekere hoogte worden vrijgela ten in het doen van onderzoekingen op het gebied der atoomenergie, behalve wat betreft de atoom-explosieven. Alle fabrieken, d'ie uranium en thorium «aan wenden, moeten, wanneer de mogelijk heid bestaat van gevaren opleverende verwerking, aan zeer strenge inspectie onderworpen worden, en onder beheer en controle van de ADA blijven. Het personeel van de ADA moet. volgens beoordeeling naar geschiktheid, zooveel mogelijk internationaal worden geko zen. Reuter seint nader, van gezagheb bende zijde te hebban vernomen, dat \olgens nlan de ADA ln s4aat gesteld zou worden om. on»»"-a»»kelHk van den Veiligheidsraad, militaire actie te on dernemen ter verijdeling van een oor log biet atoomwapenen of van een voor bereiding daartoe. Danrtn» "md-n voor de ADA, wanneer de I N.O. dit zou wenschen, eenige atoombommen be schikbaar gehouden kunnen worden. Naar verluidt zou dc Veiligheidsraad, wanneer het door Baruch ontwikkelde plan door de U.N.O. wordt aanvaard, al zijn eventuccle bevoegdheden inzake controle op de atoomenergie en voor koming van oorlogen niet atoomwape nen. aan de ADA overdragen en van zeggenschap over de ADA zelf afzien. De ADA zou aldus een onafhankelijk lichaam worden, dal op eigen gelegen heid een actie zou kunnen doen onder nemen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5