Oorzaken van het oproer in Duindorp Avonturen Qillette is er weer! wstn Er werd iets groots verricht' Prinses doet beroep op ons volk Schoenen in Duitschland.... Kort en Bondig Electriciteitsrantsoeneering maar er ontbreekt nog veel in de getroffen gebieden H.K.H Prinses Juliana heeft Maandagavond ln haar kwaliteit van presidente van Ned Volksherstel, over beide zenders een toe spraak gehouden onder het motto „Volk ln nood". De Prinses zeide: „De actie, die ln Uc komende veertien da gen '/.al worden gevoerd voor het door Ne derlands Volksherstel in het leven geroepen fonds Noodgebieden, geeft mij een welkome aanleiding om uiting te geven aan de gevoe lens, die bü mi) gewekt zijn door de kennis making met die deelen van ons volk, die het zwaarste door den oorlog getroffen zijn. Vóór alles wil ik hier getuigen van mijn groote bewondering voor den moed en ener gie. waarmede de bewoners van de noodge bieden uit puin en chaos, weer hun leven aan het opbouwen zijn onder onzegbaa moeilijke omstandigheden. Hier is met di meest primitieve middelen, met een onbe grensd vermogen om uit niets iets te maken en met ware volharding door de bevolking iets groots verricht. Dit is voor ons geheeli land van enorm belang en verdient mee: aandacht en waardeering, dan er tot nu to( vaak aan gegeven is. Het spreekt vanzelf, dat dit niet mogelijk zou zijn geweest zonder de zeer krachtige regeeringsmaatregelen, terwijl ook de vrij willige hulp uit binnen- en buitenland niet te onderschatten belang is geweest. Ik wil hier echter slechts wijzen op de geest kracht en het uithoudingsvermogen, die de bewoners van de noodgebieden zelf hebben getoond. Het Is bijzondei leerzaam eens een kijkje te nemen In de kippenhokken, schuurtjes en bunkers, waarin ook nu nog duizenden van onze landgenooten leven zonder veel lucht of daglicht, zonder electriciteit. waterleiding of gas, zonder comfort en desondanks (of misschien juist daardoor?) tevredener dan rnenig beter bedeelde. Deze menschen, die zooveel verloren hebben zijn ook niet veel- eischend meer en nemen het leven eenvou diger dan anderen. Probeert u zich eens voor te stellen, hoe u zich zoudt gevoelen als u met uw gezin van vader, moeder cn vier kinderen moest leven ln een kippenhok met een gemiddelde hoog te van 1.60 M., en een uwer was ernstig ziek, zonder voldoende verpleegd te kunnen wor den. Kunt u zich in denken in het leed van de vrouw, die door het oorlogsgeweld haar man verloor, cn bij terugkomst in haar dorp vrijwel niets meer terugvond van haar ruime woonhuis en floreerenden winkel? En toch heeft ook dit gezin den moed niet opgegeven, ook al moeten de moeder en haar vier zoons en dochters van 1622 jaar samen in een varkensstal slapen, die zoo vochtig is, dat zij allen aan rheumatiek zijn gaan lijden. Dit alles cn -nog ontstellend veel meer ellende bestaat op dit oogenblik in ons land. De materiaalproblemen voor de woning-1 voorziening kunnen slechts langzamerhand worden opgelost door de regeering, die doet wat In haar vermogen ligt. Het particulier initiatief heeft niet de taak en ook niet de mogelijkheid de bewoners van bunkers, kip penhokken en te kleine noodwoningen i een normale huisvesting te geven. Maar het kan er wel zeer veel toe bijdragen hun ir lijke levensomstandigheden te verzachten. Ik denk hierbij bijv. aan de gezinszorg, de wijkverpleging, de kleuterzorg, vacantiezorg voor hulsmoeders en kinderuitzending, die door vrijwillige organisaties worden behar tigd en in de noodgebieden tot de grootst mogelijke activiteit moeten worden gebracht. Daarnaast is het van het allergrootste be lang, dat het eigen vereenigingsleven plaatse weer tot volle ontplooiing komt afwisseling en fleur brengt in het grauwe bestaan Hiervoor Is veel geld noodig dat door de berooide bevolking in de noodgebie den niet kan worden opgebracht, maar door de rest van Nederland moet worden ver schaft. Wij Nederlanders mogen deze plicht ten opzichte van onze getroffen landgenooten niet afschuiven op het buitenland. Ons volk is thans weer zoover gekomen, dat het zich zelf kan en moet helpen en niet op hulp van buitenaf mag blijven rekenen. Hiertoe dwin gen de nog grootere nood ,n andere bevrijde landen en ons nationale zelfrespect. Luisteraars, ik doe een dringend be roep op u, te beseffen, dat wij als Ne derlanders verantwoordelijk zijn voor onze getroffen landgenooten in alle groote en kleine noodgebieden en vraag u dit in de komende weken daadwerkelijk te toonen. Het ministerie van Financiën heeft toe- "emmlng verleend bedragen uit geblokkeer de rekeningen aan het fonds noodgebieden over te maken. Door bedrijven kunnen deze giften als onkosten worden geboekt. Het gironummer ten name van Volksher stel, fonds Noodgebieden Den Haag is: 405.000 .A (i I «>n ii ui iii«- Den laats ten tijd heeft men kunnen constateeren dat in verschillende dee len van ons land een ware manie ontstaan om aan de verkeerswegen autonummers te noteeren. De lijsten soms fantastische aantallen van deze nummers bevattende worden dan toegezonden aan den Kon. Ned. Toeris tenbond A.N.W.B. en aan de K.N.A.C. in de veronderstelling, dat daarvoor ge schenken worden beschikbaar gesteld. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. deelen mede, dat. door hen nooit dergelijke vol komen doellooze „wedstrijden" zijn ge organiseerd en de oorsprong van deze geruchten volkomen een mysterie moet worden geacht. Daar in vele gevallen het verkeer belemmerd wordt en de kinderen zelf ernstig gevaar loopen bij deze zonderlinge liefhebberij doen beide bonden een klemmend beroep op ouders en opvoeders deze zinlooze bezigheid tegen te gaan. Gedetineerden: „wij zijn wanhopig" Leiding: pas gearriveerde vreemde elementen" Weerbericht lot Woensdagavond. KOEL. Wisselende bewolking met enkele buten. Koel weer. matige, tijdelijk krachtige Westelijke wind. en schoenen in Nederland Onder den titel „blijven wij toezien?" wordt in het vakblad „Schoen en Leder'" een artikel gepubliceerd, waarin d< schrijver er bij de Nederlandsche regee ring op aandringt, dat deze stappen onder neemt, opdat de Nederlandsche schoen industrie haar machines, die nog steeds in Duitschland zijn, terugkrijgt. Uit het artikel citeeren wij het volgen de: „The Allied Control Council heeft voor Duitschland voor het jaar 1949 113.000 000 paar schoenen toegestaan voor een ge raamd inwonerscijfer van 66.500.000 per sonen: dat wil zeggen 1.7 paar per per soon per jaar. De schrijver voegt hieraan toe: „Wan neer Duitschland toegestaan wordt 1.7 paar schoenen per Inwoner te maken, dan moet wel bewezen zijn, dat er een ma chinepark en materiaal aanwezig zijn voor dit productie-program. De uitvoering hiervan geschiedt met behulp van ónze gestolen machines. Dit geschiedt met grondstoffen die óns ont breken. Voor het Nederlandsche volk kan nog niet één paar schoenen per inwoner gefabriceerd worden De schrijver vraagt zich af of hier geen oplossing voor tc vinden is en wijst cr met nadruk op, dat het terugvorderen van particuliere machines in Duitschland en het geldt hier niet uitsluitend sle ieder- en schoenindustrie uiterst urgent ls. willen wij voorkomen.dat onze machi- Warrel toe: Als" (lat 'maar goed af- ne«, eenmaal bij de Duitsche industrie loopt!" Warrie wilde nog terug- ingeschakeld, voor goed verloren zijn. I schreeuwen. uHeb ik het niet ge- De kampleiding van het gedetineerden kamp „Duindorp" is bezig met een uit gebreid onderzoek naar de beweegrede nen, welke geleid hebben tot de onge regeldheden van Zondagavond. Aanvankelijk werd gemeend dat over plaatsing van enkele gedetineerden uit andere kampen, die daar volgens hun •/.eggen meer bewegingsvrijheid hadden dan in Duindorp, een aanleiding vormde tot de opstandigheid. Uit het thans af genomen verhoor bljjkt, aldus deelde men het ANP mede, dat ook andere motieven een rol speelden. Zoo komt uit een verhoor, dat de com mandant van de buitenbewaking een ge detineerde afnam, naar voren, dat de ongeregeldheden niet een uiting waren van ontevredenheid tegen de buitenbewa king, en ook niet tegen de binnenbewa king. „Wij hebban", aldus deze gedeti neerde, geen klachten over de be handeling, maar wij zijn wanhopig. Velen van ons zitten hier al veertien maanden, zonder verhoord te zijn, terwijl verscheidene leiders, die ons indertijd hebben voorgelicht, er met enkele jaren gevangenisstraf afkomen. Wij hebben deze relletje veroorzaakt alleen om de buitenwereld te laten weten, dat wij hier nog zitten" „Men moet het zich kunnen voorstel len hoe ondraaglijk het is, gescheiden te zijn van vrouw en kinderen, zonder uit zicht", zoo vervolgde de pl.v. comman dant hieraan toe. Officieel rapport. Van officteele zijde wordt nog het vol gende medegedeeld: Uit de eerste uitgebrachte rapporten blijkt, dat de ongeregeldheden, die Zon dagavond in het kamp voorkwamen, ver oorzaakt werden door eenige pas uit een ander kamp naar Duindorp overge brachte gedetineerden, die vroeger ge noten vrijheden ook hier trachtten af te dwingen. Des avonds omstreeks 19 uur ontstond er een joelende stemming in het kamp, welke zich vooral uitte tegen de buiten bewaking. Pogingen van den commandant van het betrokken deel van het kamp om de gemoederen tot rust te brengen, leken aanvankelijk succes te hebben, doch korten tijd later bleek het onmogelijk de oproerige elementen in bedwang te houden, zoodat men er om 19.15 uur toe overging het alarmsein te geven. Om 19 30 uur was alles weer rustig en werd het alarm opgeheven. Een formecle opstand. Vijf minuten later brak plotseling weer onrust uit, doordat, als gevolg van het schieten door de buitenbewa king, gedetineerden in het genoemde deel van het kamp formeel in op stand kwamen. Groot alarm werd gegeven en de binnenbewaking van het kampgedeelte moest zich terug trekken, doordat het dienst- en ad ministratielokaal van dit personeel door de gedetineerden vernield en zelfs in brand gestoken werd. Onmiddellijk werden militairen ge alarmeerd, die het kamp bezetten. Op de gedetineerden, die zich buiten de huizen vertoonden, werd geschoten, waarbij een doode en drie gewonden vielen De brand weer bedwong het vuur. Maandagochtend was het in dat deel van het kamp, waar de ongeregeldheden waren voorgekomen, rustig; doch thans toonden gedetineerden in een ander deel zich onrustig. Sommigen weigerden op het appèl te verschijnen. Kort na het appèl werd het in het geheele kamp on rustig en ontstonden er hieij en daar samenscholingen, zoodat wederom een bezetting van het kamp door militairen noodig geacht werd. Omstreeks 8.00 werd groot alarm gegeven. Eenige gedetineer den weigerden wederom de huizen binnen te gaan, zoodat weer met de wapens moest worden opgetreden. Daarbij werd één gedetineerde gedood en een gewond. Na het middagappèl is geleidelijk aan het normale werk hervat. Verdere onge regeldheden hebben zich niet voorgedaan. Naar de officier van dienst hedenoch tend mededeelde, hebben zich heden nacht geen incidenten voprgedaan. De gedetineerden die in den loop den morgen de beschadigde versperringen moesten repareeren, hebben dit werk ge weigerd, daar ztf bevreesd zyn, gemo lesteerd te worden, als zU tot deze werk zaamheden zouden overgaan. De weigerachtigen zijn evenwel later weer aan het werk getogen. Staking op Schiphol ten einde Op een Maandag gehouden vergadering van de bij de staking op Schiphol betrokken le den van de bedrijfsgroep Bouwvak der E. V. C. adviseerde de voorzitter, het voorstel van den wnd. burgemeester van Amsterdam te aanvaarden en het werk te hervatten. Van de ruim 400 aanwezigen stemden slechts 7 tegen Hiermede behoort de staking op Schiphol officieel tot het verleden. Hedenochtend erden de werkzaamheden hervat. FEESTAVOND TRANSPORTARBEIDERS Zaterdagavond hebben de leden van den Centralen Bond van Transportarbeiders Ir het Gcm. Concertgebouw te Haarlem eer feestavond meegemaakt, waarop zij aange naam werden beziggehouden door het gezel schap van Kees Pruis. In een kort propagandawoord gaf de heer Mars een overzicht van de vele sinds de be vrijding hier ter stede gevoerde acties. Voorts herinnerde hij aan de kinderuitzending naar het buitenland. Nu zullen de vrouwen in de gelegenheid worden gesteld een week in een vacanticoord door te brengen. De afdeellng Kindervreugde werd weer op gericht en zal „dagjes buiten" organiseeren. Na jaren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden! Gillette Standard lOct.p.mesje. 156. De wanden van den tunnel waren zoo glad, en zoo recht, dat Wag, toen hij de rand losliet om een steuntje te zoe ken, rrrocff.naar beneden gleed met Warrie achter zich aan. Met een sneltreinvaart schoten ze de diepte en de duisternis in, het onbekende tege moet. Warrie *werd er duizelig van en zijn broekje werd er warm van, zóó hard ging het. Ook Wag voelde zich al les behalve op zijn gemak, en hij riep zegdtoen ze met z'n beiden met een plof tot stilstand kwamen. Wag en Warrel waren cr een beetje verdoofd van, zoo onzacht hadden ze kennis ge maakt met de harde rotsen. Maar toen de sterretjes nit hun oogen wegtrokken, keken ze eens om zich heen en merk ten, dat ze op dezelfde trap zaten, die ze een kwartier geleden vóór zich had den gezien, dezelfde trap. die zoo'n heel eind in de hoogte liep. Maar nu waren ze er midden op en boven en onder hen strekte hij zich eindeloos uit, zonder uitzicht en zonder teven... Meer soepelheid mogelijk Reeds in het begin van het jaar is door minister Vos een opheffing van de rant soeneering van gas en electriciteit in het voorjaar in het uitzicht gesteld. Daarvan is evenwel niets gekomen, alleen het elec- triciteitsrantsoen is toen voor bepaalde maanden iets verhoogd. De oorzaak ligt in het feit, dat de kolenaanvoer uit het buitenland teleurstellend is geweest. Ook voor de komende maanden is de verwach ting niet optimistisch. Daarom verwachtte een der bij de rantsoeneering betrokkenen, dien wij daarover spraken, een handhaving van de rantsoeneering ook in de komende wintermaanden. Dit zal ongetwijfeld door zeer velen betreurd worden. Toch bleek ons, uit hetgeen wij vernamen, wel de mogelijkheid, dat in de komende winter maanden wat meer soepelheid zal worden betracht met de electriciteitsrantsoenee- ing voor huishoudelijk gebruik. Het is geen geheim, dat het gestelde rantsoen door velen wordt overschreden. Alleen als het al te erg is, worden maatregelen ge nomen, in den vorm van afsnijding voor eenigen tijd. Ook zijn er velen die om gegronde redenen een verhoogi.ig van het rantsoen gekregen hebben. Beide feiten zijn aanleiding, dat er meer electriciteit voor huishoudelijk gebruik wordt afge nomen dan men kan berekenen als men alleen de rantsoenen en het inwoneraan tal tot maatstaf neemt. Sterk spreekt dat als men de Haarlem- sche gemeentebegrooti.ig voor 1946 op slaat. Daarin wordt berekend, dat in Haarlem dit jaar over de gewone- en huurinstallaties 8.200.000 K.W.U. geleverd zullen worden en 1.000.000 over de munt meters, dus tezamen 9.200.000 K.W.U. In 1938, toen men dus nog niet aan rantsoe- neerine dacht, werd met inbegrip van het verbruik in de gemeentegebouwen 9.933.000 K.W.U. afgeleverd, dus niet veel meer. Al leen moet men bij die vergelijking in aan merking nemen, -dat er toen 137.500 inwo ners waren en nu 151.000. In 1946 verwacht het Haarlemsche be drijf aan Heemstede af te leveren 2 500.000 K.W.U., tegen 2.743.818 in 1938. Daar even zoo een betrekkelijk geringe vermindering ook al moet men bedenken, dat het aan tal inwoners van Heemstede ook is toe genomen. Interessant zou zijn als kon worden vast gesteld, hoeveel het electriciteitsverbruik zou toenemen als alleen de rantsoenee ring voor huishoudelijk gebruik zou wor den opgeheven. Wat de centrales voor dit doel afleveren is namelijk niet veel meer dan een kwart van hun totale productie. Wij zijn overtuigd, dat ook de heeren van het Brandstoffenkantoor in Den Haag weten, dat zij niet zooveel meer kolen daarvoor beschikbaar zouden behoeven te stellen. De moeilijkheid is evenwel, dat bij een opheffing der rantsoeneering voor die groep het verbruik zou toenemen, omdat dan, zoolang er tenminste nog een tekort aan brandstoffen is, velen een electrisch kacheltje zouden gaan gebruiken. Dit feit belet natuurlijk maatregelen in die rich ting. Er is geen middel om het gebruiken van kacheltjes te verbieden. Toch wordt gehoopt, dat in de komende wintermaanden een wat ruimer rantsoen voor huishoudelijk gebruik kan worden toegestaan. DE DISTRIBUTIE Textielaanvragen a.s. moeders O. P en Q (8.00—12 00) en R (14.00—16.00). Bloemendaal. Afhalen bonkaarten U m Z. Heemstecle-Bcnncbroek. Afhalen bon kaarten Hoo t.m. I (9.00—12.00) en J l.m. Kok (13.30—16.00). AGENDA DINSDAG 18 JUNI Stadsschouwburg: Papa is verloofd, 20 uur. em. Concertgebouw: Heiligerlee, 20 uur. Rembrandt: Tooneelbrigade (a. 1.). Palace: De moordenaar kreeg 's avonds angst (18 j,). or: Intermezzo (14 J.), Deze drie 14 00, 19.00 en 21.15. Frans Hals: Burcht dei- Stilte (18 j.) 14.00, 16.30. 19 cn 21.15 UUr. WOENSDAG 19 JUNI Bioscopen: ais J" BINNENLAND Een ontploffing ont stond door onbekende oorzaak op een motor bootje, dat op de Kaag voer. Drie van de vier inzittenden werden ge wond. Het bezoek van rechter Jackson, de Amerikaansche aankla ger in Neurenberg, aan ons land is opnieuw uit gesteld. Een gcdcnktceken voor wijlen gen. Snijders is in tegenwoordigheid van tal van hooge mili taire autoriteiten in het Ned Legermuseum te Leiden onthuld. Valsche 50-dolIarbil- Jett.cn had een zeeman te Amsterdam in zijn be zit. De man. die ze hem in handen had gespeeld, werd door de Amster- damsche politie gearres teerd. De vervaardiging van de biljetten dateert vermoedelijk ui» den be zettingstijd. Ter dood veroor deeld werd de Hilver- sumsche verrader Gan- zevles, die als SD-spion de deportatie van 68 Jo den bewerkstelligde. Hij kreeg geen recht van Een handgranaat werd geworpen door een nachtelijken onbekende in een slagerswinkel te Rotterdam. De ontplof fing veroorzaakte ge ringe schade. Vermoede lijk zijn politieke mo tieven in het spel. De nieuwbenoemde burgemeester van Lei den, jhr. M. F. H. van Kinschot, is Maandag in een buitengewone zitting van den Leid- schen gemeenteraad ge ïnstalleerd. Een internationaal scheepvaartcongres met deelnemers uit 18 lan den wordt van 18—25 Juni te Amsterdam ge houden. BUITENLAND Wetsontwerpen die voorzien in Amerikaan sche hulp bij dc hervor ming van het Chinee» sche leger zijn in het Amerikaansche Congres ingediend. In de week der Londensche V-parade zijn 90 mlllloen plaats bewijzen door de Lon densche vervoersdiens ten verkocht. Een tornado In De troit (V.S.) heeft twintig menschen gedood en groote schade veroor zaakt. In Italië hebben de onlusten rondom het re ferendum twintig doo- den geëischt. Voor 't eerst na den oorlog zijn Nederland sche bijen, ten getale van 214 mlllloen, naar Engeland geëxporteerd. Teheran heeft een gouverneur-generaal voor Azerbeidsjan be noemd. Het is dr. Vid, die door Pisjevarl als zoodanig werd voorge dragen. Haarlem en Omgeving Een concert ln het Blocmendaalschc Bosch geeft de Chr. Muzlek- ver. Sursum te Bloemen- daal, dir. J. A. Meng, Donderdagavond a.s. Candidaat J. Wicr- sema te Heemstede heeft een beroep ontvangen als predikant bij de Ge reformeerde Kerk te An- del en te Boxum. De operette „Die Czardasfürstin" wordt op 24 en 25 Juni door een groot koor met orkest o.l.v. Joh. van 't Vlie en onder regie van Ely Huyboom In den Haar- lemschen Stadsschouw burg ten tooneele ge bracht. De platen komen ten goede aan de oor logsslachtoffers uit de Meidagen van 1940, die in „Unicum" verpleegd worden. Bonte middag voor invaliden. Tijdens een bonten middag, dien de afdeeling Haarlem van Nederlandschen Invali- denbond haar leden aan bood in gebouw Rosen- haghe werden de aanwe zigen vergast op een vlot programma, ver zorgd door den confé rencier J. Eisema en eenige solisten. Het Roode Kruis ver leende zijn medewerking bij het vervoer en zoo wel de zaalhouder als de medewerkers stonden hun tiid belangeloos af om een aantal Haarlem- sahe invaliden een pret- tigen middag te bezor gen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2