Voor éénmaal Consumenteneredieten ter overbrugging van nijpendste behoeften Kosten f 5.000.000 De E.V.C.: De Radio geeft vanavond: Kort en Bondig Het Mederlandsche leger richt zich op Op verzoek van Willem I Avonturen van Consumcntencredietcn moeten worden gekoppeld aan een spaar- en afbetalings regeling, zoo merken de ministers, die het betreffende wetsontwerp hebben ingediend in hun Memorie van Antwoord op. Het ligt uiteraard in het voornemen der regee- ring, met het verlcenen van de credieten niet te allen tüde door te gaan. De voor ziening is gedacht als een regeling voor éénmaal ter overbrugging van de thans meest nopende behoeften. De gelegenheid om aanvragen voor een crediet in te die nen zal slechts gedurende een zeer be perkten termtjn, welke in elk geval op 31 December zal eindigen, openstaan. De voorKeur van enkele leden om de oplossing van de moeilijkheden te zoeken in een loonsverhooging wordt door de ministers niet gedeeld. Loonsverhooging geeft in het geheel geen uitkomst aan kleine zelfstandigen, pensioentrekkenden en andere categorieën van personen, die niet in loondienst zijn. De voorziening beoogt in de eerste plaats aan dengenc, die tijdelijk niet over de mid delen beschikt om zich de duurzame ge bruiksgoederen. waaraan hij dringend be hoefte heeft aan te schaffen, maar die wel door besparing in de naaste toekomst de hiertoe bcnoodigde gelden kan opbrengen, door middel van een crediet tegemoet te komen. Een centraal uitvoerend orgaan het bureau van den directeur is uiteraard onmisbaar. De omvang van dit bureau is begroot op 50 tot 60 personen, hetgeen voor een orgaan, dat een millioenenadministra. tie betreffende een credietverleening aa: honderdduizenden personen zal heben te voeren, stellig niet veel is. De ministers verwachten, dat het apparaat een uitgifte va-n rond 5.000.000 gulden zal vragen. Internationale wapensmokkelarij? Spoor zou o.a. naar ons land leiden Een zegsman van de Engelsche ambas sade bevestigde Maandag de berichten in de Frnnsche pers, dat het spoor van don voorraad van veertig ton wapenen en munitie, verleden week in het depar tement Lot et Garonne aangetroffen, naar Nederland en België leidt. Volgens dezen zegsman is de Engelsch militaire politie in samenwerking met de Fransche auto riteiten een onderzoek begonnen en men gelooft hier te doen te hebben met een internationale wapentransportorganisatie, die geleid wordt door „terroristische Zio nisten" en waarvan de basis in de ge noemde landen moet liggen. Britten, die met het onderzoek bezig waren, hadden verzekerd dat de wapenen waren afge leverd in een kasteel in Zuidwest Frank rijk en vervoerd waren in legerautos van Britsch model. De bestuurder droegen En gelsche uniformen. De zegsman wees de veronderstelling van de Fransche bladen van de hand. dat men hier te doen zou hebben met Zionisten, die bij Engelsche hulporganisaties werkten. Hij achtte de kans groot, dat de zaak in elkaar was ge zet met gestolen uitrusting en uniformen. Verder verklaarde de zegsman, dat het reeds lang bekend was dat wapenen naar Palestina worden gesmokkeld en hij meende dat de gevonden „dump" een van de vele was. De zegsman achtte het niet geheel uitgesloten, dat men hier wellicht te doen heeft met „dumps", die in den oorlog door de verzetsbeweging zijn ge vormd en die. ironie van het lot, vermoe delijk van Knoeicche herkomst zijn. (Un. Press) Meer vleesch en een ei Met Ingang van 23 Juni zal het vleeschrant- soen voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar worden verhoogd van 150 tot 200 gram per persoon per week. Tevens zal op 20 Juni voor verbruikers boven vier jaar een extra bon voor 100 gram vleesch worden bekend ge maakt. welke 'an 23 Juni af veertien dagen geldig blijft. Zooals reeds eerder is aangekondigd, tiacht <le regeering e beperkingen, die het levens- middelonpakk ?t o.a. door de verlaging het broodrantsoen heeft ondergaan, aan vullen met andere pioducten Het ligt In het voornemen om, indien mogelijk, regelmatig boven dit nieuwe rantsoen een extra bon voor vleesch aan te wijzen, opdat 1 vleesehrantsoen, behalve voor de kinder... van Olm. i Jaar, in dat geval gemiddeld 250 gram per week zal bedragen. Op 20 Juni zal een bon worden bekend ge mankt. waarop personen geboren in 1925 of vroegei, opnieuw een ei zullen kunnen Jcoopen. Vetposltie echter précaii Dooi moeilijkheden in den aanvder va grondstoffen uit het buitenland, zal de vc" bon voor personen boven de vier jaar pa. in de tweede week van de periode 24 Juni— 7 Juli aangewezen worden. De voorziening met consumpticvct hing o.a. af van den van reuzel. De twee schepen, die m< de Rotterdamsche haven lagen, tijdig gelost worden, doordat de enarbelders nog niet op de met het lossen van stukgoe- Het ligt in het voornemen om bij de verstrekking van credieten van Rijks wege rekening te houden met de voor een gelijk doel opgezette spaarrege lingen, welke door eigen initiatief van het bedrijfsleven reeds tot stand zijn gekomen. De wijze, waarop zulks zal geschieden, maakt nog een punt van onderzoek uit. „Staking in nieuwe phase" De EVC deelt mede: „In de afgeloopen week werd in over leg met de EVC contact met de regeering opgenomen. Tegelijkertijd werd uit ha venkringen contact gezocht met de EVC- Met de regeering werd besproken, op welke wijze eventueel door de reeders en havendirecties te nemen rancunemaat regelen konden worden tegengegaan. De regeering heeft thans doen we ten, dat zij van de EVC eischt, haar voorstellen, gedaan aan de Neder- landsche Reedcrsvereeniging in te trekken. Doet ze dit niet. dan weigert de regeering verder haar gezag te doen gelden om bij beëindiging der staking rancunemaatregelen van de zijde der werkgevers tegen te gaan. Naar alle schijn heeft hier de regeering de zijde der meest onverzoenlijke werk gevers gekozen en daarmede de staking in een nieuwe phase gebracht. De zee lieden zullen zich thans opnieuw beraden wat hun te doen staat". Duitsche vrouwen doken in Haarlem onder Dinsdag heeft de politie twee Duitsche vrouwen gearresteerd, die illegaal de grens waren gepasseerd en sinds veertien dagen in Haarlem waren ondergedoken. De beide vrouwen, van wie een 'n poli tiek zeer gevaarlijk individu is, zijn, dank zij het doortastende optreden van den Vreemdelingendienst der Haarlemsche politic reeds hedenmorgen weer over de grens gezet, ZiJ zijn a^n de Engelsche autoriteiten overgeleverd en zullen als straf vermoedelijk een half jaar in een internecringskamp in de Britsche bezet" tingszónc moeten doorbrengen. Een der vrouwen had zich door smok kelaars over de grens laten brengen en zich naar haar Duitsche familie in Haar lem begeven, die zij in 1944 overhaast verlaten had. Zij waande zich reeds veilig toen een rechercheur van den vreemde lingendienst haar tijdens een controle bij haar familie ontdekte. De andere vrouw was met een militairen wagen naar ons land gekomen; zij dook onder bij een Haarlemschen man. die tijdens zijn ver blijf als arbeider in Duitschland betrek kingen met haar had onderhouden. Buren kregen lucht van haar aanwezigheid en waarschuwden de politie. De Vreemdelingendienst deelde ons mede, dat een radicaal optreden tegen rlit soort ongewensehte gasten noodzake- ijk is om te voorkomen, dat het ver schijnsel tot een epidemie zou uitgroeien. Duizenden Duitschers, die in ons land maar even voet aan wal hopen te kunnen krijgen, loeren op een gelegenheid om clandestien de grens te passeeren en dit lukt hun maar al te dikwijls. De waak- lamheid van de politie behoedt Neder land er voor, ten tweeden male slacht offer te worden van een Duitsche DE REPATRIEERING De „Johan (le Wltt" zou hedenmiddag om lie uur te Amsterdam aan de repatriee- ringsloods meeren. De debarkeering zou on middellijk aanvangen. Vve willen arren graag veel jam! Maar als er niet spoedig stroomen leege jampotten naar Eist in de Over- Betuwe worden gestuurd, loopt het mis met de jamvoorziening. De heerlijke TEO-jam is er nu! Moet thans de productie worden stopgezet door gebrek aan leege potten? Hier moet U meehelpen! Wanneer U Ben nieuwe pof koopt, geef Uw win« keiier dan meteen de leege potten mee, die U hebt staan. Slechts op die manief kunnen wij doorgaan met het bevoorraden van de winkeliers met onze heerlijke, ge zonde en voedzame TFO-iams. HILVERSUM I, 301.5 M. RNIO 7.00 8.00, 13.00, 10.00, 20,00, 23.00 Nieuws. VARA 17 00 Eddy Walis. RNIO 17.30 Volks herstel. VARA 17.35 Jan Corduwener. 18.15 Richard Tauber, RNIO 18.30 Voor de Ned. Strijdkr. VARA 19 00 Stucadoorsopleidlng. 19.15 Liedjes van vroeger en nu. VPRO 19.30 Uit de psalmen. 20.15 Kurhausconcert. 21.00 De wijze kater. 22.15 Sylvester-trio. 22.45 Gees telijk leven. 23.15 Dansplaten. HILVERSUM II. 415.5 M. RNIO 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. NCRV 17,30 Piano-recital Simon Halie RNIO 17.45 Oostersche altisten, NCRV 18.00 Simon Halie. 18.15 Mandolinata. RNIO 19.15 Bestrij ding gifhandel. 19.30 Eng. les. NCRV 20 05 Orgelconcert. 21.00 Ds. D. E. Boeke. 21,15 Hadio-philh. orkest. 23.15 Avondconcert. 23.50 Schriftlezing. AGENDA Rembrandt: Tooneelbrigade (a. 1.). Palace: De moordenaar kreeg 's avonds 'angst (18 j Luxor: Intermezzo (14 j.) Deze drie 14.00. 18 15, 19.00 en 2115. Frans Hals: Burcht der stilte (18 j.) 14.00, 18.30, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 20 JUNI Gent. Concertgebouw: Nationale avond Oranje-garde, 20 u. Bioscopen: als Woensdag Het Engelsch Elftal England zal in de eerste Testmatch tegen Indië, die Zaterdag a.s. begint, uitkomen met: Hammond (Gloucestershire) aanvoer der, Hutton (Yorkshire), Washbrook (Lan cashire), Compton (Middlesex), Hardstaff (Nottinghamshire), Ikin (Lancashire), Smailes (Yorkshire), Gibb (Yorkshire), Bedser Sur rey), Bowes (Yorkshire) en Wright (Kent). Twaalfde man is Brookes (Northamp tonshire). De vijf eerstgenoemde spelers zijn specia listen in het batten. Ikin en Smailes zijn all- rounders. Gibb, de wicketkeeper, is tevens wegens zijn batten gekozen. Bowes, Bedser en Wright zijn specialisten in het bowlen. BOKSEN De Groot onttroond In een buitengewoon hard gevecht is de Enschedeër Wllly Quentemeyer erin ge slaagd het kampioenschap van Nederland half-zwaargevvlcht op den titelhouder Jo de Groot uit Rotterdam te veroveren. Reeds de eerste ronde van dezen wedstrijd, die in de Apollohal te Amsterdam gehouden werd, legde den grondslag voor de nederlaag van De Groot, doordat deze tweemaal bij een lechtsehen counter legen de planken ging. In de derde ronde zond Quentemeyer zijn tegenstander nogmaals voor langen tijd naar de planken, waardoor de overwinning hem praktisch niet meer ontgaan kon. Weliswaar herstelde de Rotterdammer zich en bleek de man uit Enschedé zijn kruit grootendeels verschoten te hebben, maar net pun ten ver schil was te groot om nog geëlimineerd te worden. Jan Nicolaas wist zich in een verbluffend goede partij zijn uitdager voor den lichtge- wichtlitel Lagrand van het lijf te houden. Hij behaalde al verdedigend, regelmatig en zui ver counterend een puntenovei winning op zijn tegenstander, wiens linksche directe met effectief genoeg was om Nicolaas te veront rusten. Sport in het Kort SCHAKEN. De eindstanden van het voor- tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem zijn: A: Marwitz. 4li, Bouwmeester 4, Geuzen- broek en Fijlstra 3'i, Wever en Herfst 2, Miedema l'i. B.: Kroone en Spinhoven 5, Hovingh 4li, v. d. Werff (2'i uit 5), Beemster- boer 1 uit 4. v. Driel 0 uit 4. Beinema 0 uit 5. C: J. Blokker 4li, Van'Kempen en Mondria 4, Verdonck en Davidson 3'i; Snoeck Henke- mans l'i, Bauer 0. In het elnd-tournooi zullen uitkomen: Kroone, Marwitz en Spinhoven (HSG), Blok ker, Bouwmeester en Geuz.enbroek (Rocha- de), Van Kampen en Hovingh (Het Oosten) Mondria (Bloemendaal). Een causerie over de lichting 1945 Over den -zender Hilversum I sprak Dins dagavond luitenant-kolonel A. H. L. J. Fie- ve-z van het departement van Oorlóg •zijn ervaringen opgedaan met de lichting 1945, die sedert kort onder de wapenen is ge roepen. Bij de controle van de distributie- stamkaarten bleek, dat dez.e lichting strcebs 79.000 man sterk was. waaruit kon worden afgeleid, dat z(J numeriek niet veel van den oorlog en den bezettlngtyd geleden had. De nieuwe lichting werd in de eerste maan den van dit jaar gekeurd volgens het Cana- deesche stelsel, wnarblj de indeeling van de dienstplichtigen nauw samenhangt met den keurlngsultslag. Elke a.s, recruut wordt „doorgelicht". Van de lichting 1945 bleek 2 tuberculose te hebben, waarvan I in- De Nedeilandsche kanonneerboot K 3, die na de bevrijding ln een Noorsche ha ven, waar de Duitschers haar hadden achtergelaten, wertl teruggevonden, is Dinsdagmiddag in Den Helder door het hijschen van vlag, geus en wimpel plech tig onder den naam „Van Speyck" in dienst van de Koninklijke Marine gesteld. Daarmee Is voldaan aan den wensch van Koning Willem I, die, toen in 1830 Van Speyck met zijn schip de lucht in was gevlogen, het verzoek uitte dat ln de toe komst ter nagedachtenis aan dezen Ne- derlandschen held steeds een der schepen van de marine diens naam zou dragen. prod konden niet vrijwillige h hoogte waren «leren. Het Is niet mogelijk gebleken de voorzie ning met voedlngsvetten te ontlasten door het aanwijzen van een rantsoen margarine »>f roomboter. De margarine-productie Is eveneens voor een deel afhankelijk van den invoer van sehaarsche grondstoffen uit het buitenland. Roomboter moet in koelhuizen opgeslagen worden voor de vorming van een .Wintervoorraad. Hieruit blijkt dus wel, dat onze vetposltie .voorlooplg uiterst gevoelig zal blijven. 157. „Hu", zei Wag, „ik vind het hier een rare boel. Eerst gaat er een rots blok voor je neus dicht en dan glij je met een vaartje van wat heb ik jou daar weer naar binnen." Maar veel tijd om over het vreemde eiland, waar ze nu binnenin zaten, te praten, hadden onze vrienden niet, want: stippe stap boem, stippe stap boem daar nader de op de trap een levend wezen. De toovenaarNee, maar het was wel een vreemde verschijning. Met zijn handen op de rug en het hoofd gebogen, beklom een oude vleermuis moeizaam de steile trap. Toen hij de twee vreemdelingen bemerkte, hield hij zijn passen in en keek ze doordringend aan en zei daar na met een holle stem: „Wat voert U hierheen, vreemde dieren uit een onbe kend gebied?" Warrie vertelde, wie ze waren en hoe ze hier gekomen waren en toen hij het over de Snelle Vief kreeg, fronste de vleermuis zijn wenk brauwen en zei: „Was dat een wagen schip met groote bussen?" „Ja, precies" antwoordde Wag, voordat Warrel wat .kon zeggen. „De magneet van Mr. My- steria heeft dat vreemde ding naar zich toegetrokken en het is nu in zijn be zit. Wag keek Warrie eens aan en vroeg toen aan den vleermuis: „Wij wilden juist bij Mr. Musteria op bezoek gaan, want wij hebben belangrijk nieuws voor hem!" De vleermuis keek nogal wantrouwerig, maar zijn wan trouwen smolt als sneeuw voor de zon, toen Warrie er bijvoegde„We hebben een boodschap van den burgemeester van het lachende dorp!" „Kom mee, mijne vrienden" xoas het eenige, dat de jjlccrmuis zei. „Mijn naam is Doktor Vlerk, en wanneer gij U onder mijn hoede bevindtkan U niets overkomen. Psychologische tests. Een geheel nieuwe dienst in het leger is de psychologische dienst. Hierbij worden de in telligentie en karaktereigenschappen van lederen jongeman aan een onderzoek onder worpen. Dit onderzoek draagt er toe bij. om eiken man op de voor hem meest geschikte plaats in het leger te brengen. De resultaten van de .ichting 1945 waren de volgende: Van de 64.000 Jonge mannen, die voor de keuring verschenen was 77 'U ge schikt. 21 »/o ongeschikt en 2 tijdelijk ge schikt. Het aantal afgekeurden was ditmaal lager, dan in de Jaren voor den oorlog, toen dit varieerde van 25—30 procent. Afgezien van het belrnkkelijk groote aantal t.b.c.-ge vallen, kan men zeggen, dat de slechte voe dingsomstandigheden van den bezettingstijd op den lichamelijken toestand van de nieu we lichting geen merkbaren invloed hebben gehad. Naweeën van den oorlog. De daarer o sche gesteldheid van de gekeurden. velen uitte zich een zekere onrust en vaak ook een algemeene desillusie. Voorts viel nog een zeker scepticisme te constatee- ren. Met schijn-idealen of leuzen hoeft men bij de nieuwe lichting niet aan te komen. De leden daarvan zijn realistisch en vaak zelfs materialistisch. Hun instel ling tegenover het leger was echter on vergelijkelijk veel beter dan in 1940. Een kleine gioep maakte ernstige bezwaren tegen uitzending nanr Indië. doch het over- groote deel stond hier niet afwijzend tegen- Merkwaardlg noemde spreker het. dat bij een intelligentie-onderzoek, waarbij de re sultaten beoordeeld werden naar Engelsche normen, er naar verhouding meer Neder- landsche jongens in de hoogere intelligentie- klassen vallen, dan Engelsche. Met kunst en vliegwerk. De opkomst van de dienstplichtigen was een min of meer hachelijk geval. Kazernes en kampen verkeerden mcerendeels in een deplorabelen toestand. Onder hoogspanning is gewerkt, om de huisvesting zoo goed moge lijk voor eikaar te krijgen. Weliswaar ont breekt er hier en daar nog wat aan. doch over het algemeen kan men zeggen, dat het ln orde gekomen is. Ook de kleeding en uitrusting vormden een probleem, te meer omdat dit op korten ter mijn opgelost moest worden. Hoewel geens zins volmaakt, is ten slotte ook dit gelukt. Met het oefenmateriaal is het echter nog behelpen, hetgeen natuurlijk Jammer is. maar daaraan valt momenteel weinig te doen. Het is allemaal verre van volmaakt, zoo luidde de conclusie van luit. kol. Fievez, maar toch kunnen wij. nu liet grootste deel der ingedeeiden inmiddels zeven weken in dienst is, zeggen, dat alles zeer is meege vallen. De geest is goed. De geest onder de Jonge recruten is goed. lgomeen toonde men begrip voor de nood zakelijkheid. zich voor 100 te geven. De zware oefening was oorzaak, dat de jónge soldaten des avonds zeer vermoeid waren en veel eetlust toonden. Hoewel het soldaten- rantsoen belangrijk boven dat der burgers uitgaat, bleek het voor velen toch nog onvol doende en het moest dan ook verhoogd worden. „Geeft niet af op het leger, maar helpt mee et te maken tot een apparaat, dat aan zijn doel beantwoordt, waarin het een eer is om te dienen en waarop wij trotsch kunnen zijn", zoo besloot spr. zijn voordracht. Twee lijkjes werden uit de Rotlerdamschc haven opgehaald. een van een pasgeboren kind en een van een 7- jarig jongetje uit de Fuikstraat, dat sinds Vrijdag j.l. vermist werd. De Koningin zal Don derdag op het vliegveld Soesterberg aan militai ren onderscheidingen uitreiken. Aan de plech tigheid Is een défilé ver bonden. Het I.ondensch Philharmonlsch Orkest zal waarschijnlijk in September een tournée door Nederland maken, als antwoord op het be zoek van het Amster- damsch Concertgebouw orkest aan Engeland. Sally Salminen, de Scandinavische schrijf ster, houdt hedenavond een lezing in het Mi- nervapaviljoen le Am sterdam. BUITENLAND De 7.eeliedenstal(ing op de Canadeesche me ren zal tot gevolg heb ben dat de graanver- schepingen naar Europa binnen enkele dagen zul len moeten worden stopgezet. Volgens een Ame- rikaanscli rapport heb ben de Russen in Mant- s.ioerije de voornaamste industrieën en mijnen geheel ontdaan van ma chines en uitrustingen. Italië is thans offi cieel republiek. Dinsdag heeft het Hof van Cas satie de officieelc pro clamatie daartoe uitge geven. Joodsohe terroristen in Palestina hebben zes Britsche officieren ont voerd die als gijzelaars wore er. vastgehouden en zullen worden gedood wanneer de doodvonnis sen regen Joodsche sa boteurs zouden worden voltrokken. President Truman heeft een plan in over weging,, volgens hetwelk de vakbonden zouden beloven, een Jaar lang geen stakingen uit te roepen, in ruil voor hot handhaven der prijsbe- heersching. Het communistische hoofdkwartier te ParUs is door demonstranten aangevallen, die boeken en brochures verbrand- nlelden. Ook het ge bouw van de communis tische courant „Natio naal Front" moest het ontgelden. Generaal Wcstphai, een getuige te Neuren berg, heeft verklaard dat Rommel een bevel van Hitier tot het ver moorden van geallieer de commandogroepen dat hij in zijn hoofd kwartier te Sldi Baranl ontving, woedend aan stukken scheurde. In Engeland bestnat het plan de Poolsche soldaten, die niet naar hun land terug willen, in Engelsche mijnen te werk te stellen. „WU kunnen niet meer, komt en overtuigt u van den toestand", aldus luidde een tele gram van den burgemees ter van Weenen aan La Guardia, leider van de UNRRA, waarin om voedsel werd verzocht. In een tweede pro ces van Belsen zijn drie doodvonnissen geveld, terwijl gevangenisstraf fen van 20, 15 en 12 Jaar werden opgelegd. De vrouwelijke beschuldig den Reise en Schmidt kregen resp. 12 en 2 jaar. Haarlem en Omgeving Een afdeeling van het Humanistisch Ver bond te Haarlem zal op 24 Juni worden opge richt in een vergade ring bij Brinkmann aan de Groote Markt. Eindexamen Rijks kweekschool Haarlem. Geslaagd de dames: M. E. Bom. E. M. Böttger, C. de Crauw, T. v. Deu- dekom, H. I. C. Douma, D. F. van der Eist. Candidaat A. J. R. Drossaard te Bloemen daal heeft thans ook een beroep ais predikant bij de Gereformeerde Kerk van Kantens en Tien- hoven ontvangen. Ds G. Koenoknop te Gouda heeft bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde Kerk Art. 31 K. O. te IJmuiden Ir. L. N. M. de IVcerd, chef van hel la boratorium van de Gra fische Inrichting NV. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem hoopt op t Juli den dag te herden ken, waarop hij 25 jaar geleden bij deze onder neming in dienst trad.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2