Haringprïjs en Overheid Raad Bloemendaal -• Kort en Bondig Avonturen De maatregel van de overheid om den haringprijs plotseling en ingrijpend te ver. lagen, heelt veel stof doen opwaaien er tallooze vragen doen rijzen. Als nadere toelichting van reeds verstrekte mededee- lingen deelde men het A.N.P. van be voegde zijde nog het volgende mede: Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de haring tot 1 Juli a s. als primeur te beschouwen en den prijs vrij te laten. De reeders hadden maatregelen genomen, die een vangstbeperking beteekenden, daar zij niet alle schepen die beschikbaar waren, ter haringvangst uitzonden. Daardoor werd de aanvoer van dit waardevolle voedsel beperkt. De besommingen waren, tot de haring- prijs werd verlaagd, zeer hoog. In de eer ste weken hebben de reeders zeer groote winsten gemaakt Op grond van een er ander werd het noodzakelijk een maxi mumprijs vast te stellen. Bij den nieuwen thans vastgestelden maximumprijs van 37.50 per kantje ontvangt de reeder nog een behoorlijke opbrengst. Winstmarge voldoende. De consumentenprijs van 8 cent per stuk is, naar de berekening van de directie voor de prijzen ruim voldoende. De detail handelaar betaalt ongeveer 5 cent per stuk, zoodat hij een vergoeding van ongeveer 5 cent voor een schoon ge maakte haring heeft, hetgeen een zeer ruime marge is in vergelijking tot de marges die kleinhandelaren in andere levensmiddelen mogen berekenen. Het is niet verantwoord den detailhan del iets extra's te geven alleert maar om den lieven vrede te bewaren. Indien dc kleinhandel weigert tot ver koop van de haring tegen de vastgestelde pryzen over te gaan en indien geconsta teerd wordt, dat men te hooge prijzen be rekent, dan zullen maatregelen van de De Prins in het filmjournaal Alle bioscopen in Nederland vertoonen h.-dcn, Vrijdag een kort filmpje over het Prins Bernhardfonds, waarin Prins Bern- hard spreekt over „Anjerdag". Het is de eerste maal, dat opnamen van den Prins in zijn werkkamer worden gepubliceerd De duur van het filmpje is ongeveer 2 minuten. De stereofonische uitzending De technische dienst van Radio Ne derland ontving uit alle deelen van het land een duizendtal rapporten van luis teraars naar de stereofonische proefuit- zending op 15 Juni. Uit deze rapporten, spontaan geschreven bleek dat 93% der der inzenders tevreden was over het ex periment, waarvan getuigd werd in ter men als „heel goed" tot en met „uit muntendAllerwege werd gevraagd om voortzetting der stereofonische uitzen dingen. overheid niet uitblijven en kunnen gevoe lige straffen worden verwacht. Weigert men de aangevoerde haring te koopen, dan zal dc overheid ook niet terugdeinzen voor de laatste consequentie en zelf de distri butie in handen nemen. Het is trouwens reeds meermalen voorgekomen, dat ge meenten zelf den verkoop van de visch ter hand namen. Het is echter te hopen, dat het zoover niet zal komen, want met aller medewerking zal er voor iedereen rijkelijk haring tegen lage prijzen beschikbaar zijn. Het is weer rustig in Duiiidorp In het gedetineerdenkamp „Duindorp" is de normale toestand hersteld. Bij het middagappel is heden een kamporder van den commandant voorgelezen, waarbij werd bekend gemaakt, dat de uitzonde ringstoestand, de z.g. „staat van beleg" na dit appel is opgeheven. De comman dant vertrouwt op de volledige medewer king en de handhaving van de rust van de kampbewoners ter voorkoming van een herhaling van de getroffen maatre gelen. De werkzaamheden en de uitoefe ning van den dienst vinden verder nor malen voortgang. In <le Haarlemmermeer bij dc Weduwe P. Bood aan den Spierlni dagen oen blijde gebeurtenis plaats, zooals er zoovele In de dii komen: een klein veulen aanschouwde op hooge poolen het 1< moeder van hel jonge diertje stierf zoodat Bl<-s .1 staan. Gelukkig ontfermde zich één der koeien ov< dat deze nu den weozen-slaat niet i lij v< •weg had dezer «wereld \<><.r- illcht. Maar dc op de wereld kwam te uwe paarden-telg, zoo- Een bron gezondheid Plechtigheid op Soesterberg Dertig dapperen Koninklijk onderscheiden Donderdagmiddag werden op het vlieg veld Soesterberg 30 helden 'van 't verzet en van de oorlogstooneelen door de Koningin gedecoreerd. Onder hen bevonden zich Generaal H. G. Winkelman, die het Groot kruis in de orde van den Nederlandse hen Leeuw ontving en Prins Bernhard, die met het commandeurs-kruis der Militaire Willems Orde werd onderscheiden. Negen militairen uit alle rangen en legeronderdeelen werden tot ridder in de M.W.O. geslagen. De Bronzen Leeuw werd uitgereikt aan negentien officieren, onderofficieren en minderen. In een toe spraak tot haar koninklijken schoonzoon en Generaal Winkelman, de nieuwbe noemde ridders en de andere onderschei denen memoreerde de Landsvrouwe hun daden in het verzet en aan de fronten „Moge de toekomst ons de vervulling der idealen brengen, waarvoor zij die vielen en ook wij, streden", zoo zeide zij. Nadat de Koningin de eedsformule voor de nieuwe Militaire Willems Orde-Ridders had voorgelezen, begaf zij zich naar elk van hen, om hen de versierselen om te hangen, of het ordeteeken op te spelden. Na de ontroerende plechtigheid begon oen groot trocpen-defilé, waaraan meer dan 7 000 manschappen Van alle onder deden van het Nederlandsche leger deel namen. België en Nederland in één front De Belgische minister van buitenland- sche zaken, Spaak, heeft in den Senaat tijdens het debat over de begrooting voor buitenlandsche zaken verklaard, dat, hoe wel hij niet aandrong op een Westersch blok, hij niet inzag, waarom in het Westen niet zou mogen wat in Oost-Europa wel mag, waar de Sovjel-Unie verdragen met Polen en Tsjecho-Slowakije heeft ge sloten, welke een uitgesproken politieke, militaire en economische samenwerking beteekenen. Over de Belgische eischen in Duitsch- land zeide hij, dat België hierover in con tact is gebleven met de Nederlandsche regeering en dat de beide regeeringen een vereenigd front in deze kwestie zullen vormen. Incasso-Bank keert 4% dividend uit De aan de Incasso Bank in 1945 behaal de bedrijfsresultaten zijn volgens het jaar verslag bevredigend, ook dank zij de ge slegen rentewinst en ondanks het feit, dat de kostenlast sterk is toegenomen. Na afschrijving van f 400.000 op de rekening gebouwen en meubilair bedraagt de winst f 4 939.555 (f 3.003.683). Voorgesteld wordt aan de reserve een bedrag van f 100.000 toe te voegen en voorts de „bijzondere reserve", die on der het hoofd crediteuren is opgenomen te versterken met f 3.479.555, deze laat ste reserve kan alsdan voldoende worden geacht ter betaling van alle verschuldig de belastingen en voor het doen van een extra-do'tatie aan de stichting „pen sioenfonds van beambten der Incasso- Bank". De daarna voor uitkeering restee- rende winst bedraagt f 1,360.000 hetgeen een dividend van 4 pet. (3 pet.) mogelijk maakt. Verbeteringen in binnenlandsche luchtnet 1 Juli zullen er eenige verbeteringen in het binnenlandsche luchtnet worden aan gebracht. In de eerste plaats zal op de lijn AmsterdamLeeuwarden in plaats van de Havilland Dragon Rapide toestel len thans een Dakota worden gebruikt, hetgeen 68 plaatsen per dag meer betee- kent en ook aan het vrachtverkeer ten goede zal komen. Verder nullen van dien datum af op de drukste lijn, n.l. Amster damMaastricht 5 retourdiensten per dag onderhouden worden. Op de lijn Amsterdam—Groningen wordt de capaciteit verdubbeld, doordat er steeds met 2 Dragon Rapide toestellen tegelijk gevlogen zal worden. Belangstellenden voor „Deelen" gegrepen Het vliegveld Deelen is aan zijn oor spronkelijke bestemming onttrokken en herbergt thans een groote hoeveelheid auto-onderdcelcn, tanks en ookban den. De belangstelling in den lande voor dit object is niet alleen in de pers maar ook bij bandelooze individuen groot. Zoo werd dezer dagen een inwoner van Apel doorn betrapt, die met behulp van niets minder dan een drietons-truck, autoban den en motoren uit de „dump" trachtte weg te voeren. De man liet bij de nade ring van dienaren der gerechtigheid zijn buit in den steek, maar kon denzelfden dag toch nog gearresteerd worden. Het bleek, dat met dezen persoon een goede vangst was gedaan. De politie ontmas kerde in één slag drie afzonderlijke dief stal-complotten, waarvan de vijf leiders gegrepen en aan de justitie overgeleverd werden. Voorts konden 15 soldaten-medeplichti gen door hun commandant in verzekerde bewaring genomen worden. De politie speurt naarstig verder en het laat zich aanzien, dat er nog meer ar restaties op til zijn. Spiritusdistributie wordt beter De distributie van brandspiritus zal met ingang van 1 Juli een verbetering ondergaan. De toewijzingen aan de han delaren en winkeliers zullen nl. worden verhoogd van 20 tot 40 van hun omzet in 1939, waarmee het peil van het vorig najaar weer is bereikt. DE DISTRIBUTIE Dc credietaanvrage van 1875.— voor aanschaffing van leermiddelen ten bate van de Julianaschool te Overveen ofitlokte gistermiddag in den Bloemendaalschen raad den heer H y s z e 1 e r de opmerking, dat Bloemendaal ten aanzien van deze kwestie geen voorbeeld voor andere ge meenten is. Deze school is ontstellend slecht van leermiddelen voorzien geweest. Wethouder Cassee moest helaas deze opmerkingen volkomen beamen. Toen B. en W. van den toestand hoorden, zijn zij geschrokken. Hier is geen sprake geweest van verkeerde zuinigheid. De situatie is ontstaan doordat het vorige schoolhoofd te dien aanzien niet diligent is geweest. Het voorstel van B. en W„ het aanschaf fen van nieuwe leermiddelen beoogend, werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Het verzoek van de Melkerij „Mariën- bosch" om ontheffing van de bebouwings voorschriften werd op aandrang van de heeren Cochius en Rohling voor- loopig niet ingewilligd. In de volgende vergadering komt het weer aan de orde. Bij de benoeming van een tijdelijken wethouder voor de maand Augustus, zei de de heer R o h 1 i n g op den heer Noor man te zullen stemmen op grond van diens capaciteiten en verdiensten. De raad wees den heer Noorman met op één na alge- meene stemmen tot tijdelijk wethouder aan. Bij de rondvraag Informeerde de heer Cochius of een bunker voor het nage slacht zou worden bewaard. De voor zitter zeide, dat B en W. daarvoor aan het bunkerdorp hadden gedacht. De gemeente kan hierin echter geen beslis sing nemen. Medegedeeld werd, dat dr. Borgesius tot schoolarts is benoemd, dat er nog geen geschikt terrein voor een sportveld in Aer_ denhout is gevonden en dat de regeling van de jaarwedden der wethouders en de verhooging van de vergoeding voor de raadsleden is goedgekeurd. Zonder discussie vereenigde de raad zich o.m. met het voorstel 388 voor slooping van bunkers aan den Hooge Duin en Daal- scheweg beschikbaar te stellen, medewer king te geven ex art. 72 der L.O. wet 1920 voor de R.K. Jongensschool te Overveen, subsidie te verstrekken aan den Districts- raad van de Jeugdgemeenschap, aan J. Rot ontheffing te verleenen van de be bouwingsvoorschriften en om een deel van den Vogelenzangscheduinweg aan het openbaar verkeer te onttrekken. AGENDA VRIJDAG 21 JUNI. Groote Kerk: Bach's Hohe Messe. 19.30 uur Remhrandt: Spijkers met koppen; Palace: De laatste kans. l.uxor: Intermezzo Deze drie 14.00, 16 15, 19.00 en 21.15 uur Frans Hals: Roeping, 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 22 Juni. Stadsschouwburg: Kinderoperette t. b. v. Putten's Jeugd, 14 00. Onze lieve Evelyn, 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag. Haarlem. t.m. Kost. Na-inlevering moeders. Heemst ede-Rennebroek, kaarten Ml t.m. Mz. textlelaanvragen as Uitreiking bon- ONZE KACHEL EN WIJ... j het gaat om calorieën f Evenals bij een kachel, moet ook ons lichaam regelmatig van brand stoffen worden voorzien. De kachel geven wij hout of kolen en deze bevatten een hoeveelheid warmte- eenheden, die calorieën genoemd worden. Ook ons lichaam kan het niet zonder verbrandingswarmte stellen en daarvoor dient het voed sel, dat de noodige warmte-eenheden of calorieën bevat. Dus: hoe beter de brandstof en het voedsel, hoe meer calorieën. Gelukkig hebben we nu weer voldoende voedsel om ons lichaam van de noodige calorieën te voor zien, dus om gezond en krachtig te blijven. Zoo levert een pond havermout ons 1940, een pond suiker 2050 en een pond peul vruchten 1650 calorieën. Maar, zooals wij voor de kachel graag de beste brandstol over heb ben, zoo moeten we er ook voor zorgen ons lichaam van de beste brandstof, dus het beste voedsel te voorzien. De Nederlandsche huis vrouw weet dat en zij houdt haar gezin gezond en sterk door de hooge voedingswaarde van De Gruyter's betere waar. Betere waar, gezonde voeding en weer net als vroege* tien procent korting. Adv. 159. Plotseling kwam het einde van de trap in zicht en hingen Wag en Warrel, voor zc een woord hadden kannen niten, te spartelen aan een aroote stalen plaat, die Wag's riem vasthield. Naast hem hing de vleermuis, die bedaard zijn riem af gespte, zijn vleugels ontplooide en wegvloog. „Wel goeie bezemsteelen" riep Wag uit, ..nou laat die snuiter ons rustig tegen die magneet bengelen .en gaat er zelf vandoor. En ik durf toch neusch niet mijn riem los te gespen, want dan rollen we beiden net zoo hard naar beneden als we tiaar boven zijn gekomen. „Zeg Wag," merkte Warrel op, „die Mgsteria heeft immers onze „Snelle Vier" ook met deze magneet naar zich toe getrokken; zou-d-ie hier niet ergens vlak bij zijn?" „Natuurlijk niet" was Wag's antwoord. „Dacht je soms, dat dat mannetje niet zoo snug ger was, om ons wagentje direct in te pikken?" BI NN ENDAND Het Twente-RUnka- naal zal tot In de kom der gemeente Almelo worden doorgetrokken. Woensdag Is hiertoe de eerste spade in den grond gestoken. Het werk, inclusief de aan leg van spoor- en ver- keersbruggen, zal ver scheidene Jaren vorde ren en millioenen kosten. Het doodvonnis is geveld door het Bijzon der Gerechtshof te Arn hem over den S D. beul A. L. W. A„ die zonder eenigen vorm van pro ces een sigarenmaker uit Veenendaal neer schoot. In Den Haag heeft de CPN „De Waarheid" Woensdagavond een pro- testmeeting georgani seerd tegen de vorming van een reactionnairc regeering. Tusschen- Schiedam en Vlaardingen ontspoor de Donderdagavond het laatste rijtuig van den electrischen trein. Nie mand werd- gewond, maar de sporen werden vrij ernstig beschadigd, ten gevolge waarvan de dienst Rotterdam—Hoek van Holland met auto bussen moest worden waargenomen-, Het wetsontwerp be treffende maatregelen tot afschaffing van de Staatsloterij is inge trokken. Het postwisselver- kcer met Tsjecho-Slo wakije zal 1 Juli in bei de richtingen worden hervat. Een commissie is In gesteld, die tot taak heeft een wetsvoorstel te ontwerpen met betrek king tot een pensioenre geling voor opvarenden ter koopvaardij. Een gemeenschappe lijk secretariaat-generaal zal worden ingesteld voor dc uitvoering van de Nederlandsch-Bel- gische tolunle. Het zal te Brussel zetelen. Van de spoorbrug Dordrecht—ZwUndrccht is Donderdag de tweede en laatste overspanning gelegd. Men hoopt de brug 15 Juli weer in ge bruik te kunnen nemen. BUITENLAND Fred Rose, lid van het Canadeesche parle ment, heeft zes Jaar ge vangenisstraf gekregen voor zijn aandeel in de spionnage-af faire. Een ultnoodlglng om de atoombomprocvcn op Bikini bij te wonen is door Trygve Lie, den secretaris-generaal der UNO. afgeslagen. De Moefti, die thans in Egypte verblijft, zal door de Egyptische re geering als politiek vluchteling worden be schouwd en derhalve niet worden uitgeleverd. Churchill heeft zijn ar restatie geëisoht, Giral, de minister president van de Spaan- sche regeering in bal lingschap, heeft Ameri ka en Engeland ervan beschuldigd, wapens te leveren aan Franco. Een der zes Brlt- sche officieren, die door Joodsche terroristen te Jeruzalem werden ont voerd, is ontsnapt en leidt thans het opspo ringswerk. De geheime Joodsche zender in Pa lestina heeft den terro risten geadviseerd, de officieren vrij te laten. Haarlem en Omgeving Mr. F. P. Th. Roh ling, wethouder van Ju ridische- en personeels zaken van Bloemendaal, is Zaterdag 22 Juni ver hinderd zijn spreekuur i te houden. De heer R. L. Bols- sevaln te Haarlem slaag de te Rotterdam voor i het candidaatsexamen economische weten- 1 schappen. Mr. A. J. L. Liesker, 1 griffier bij het kanton- I gerecht te Haarlem, is t benoemd tot griffier van de arrondissementsrecht- t bank te Alkmaar. In zijn plaats is te Haarlem bc- noemd mr. G. M. de Jongh, voorheen substi tuut-griffier bij do ar- t rondlssementsreclrtbank 5 te Haarlem. 1 Candldaat J. Wlcrs- I ma te Heemstede komt 1 voor op een tweetal voor predikant bij de Gere- formeerde Kerk te Oos- f ternijkerk. 4 Ds. C. Vcenhof, heeft met een toespraak c het hoogleeraarschap t aan de Theologische 1 Hoogeschool der Gere formeerde Kerken (On- t derh. art 31 der K. O.) te Kampen aanvaard. 3

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2