De vuist op tafel Rusland weigert Ruslands compromis inzake Triëst onaanvaardbaar Bikini De Kabinetsformatie Het uur der beslissing nadert in den Veiligheid sraad T /l j JJOOApUBZ J <->|Hl.>M7 .QlI.lSd.>3ip>;lOOJr) J aionuoatfud oiuoupmjaw 1->H J ;>lf.-)>..HS.HKI.)Ofi 00c .Taareranc No. I83B4 V "TT i""^V I 1 Oomlerdos 27 Sunt Bureaux: Groote Houtstr. 33 f™-j /""N Of Y* O TY^ C I Of Of fS Of l Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem J| 1. li JAbonnementen: p week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, ~1 per kwartaal f Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dtrocle.ir-HooMredacteur: Robert Pcereboem Te, Redaclie 106M Dir.Hoofdred. 15051 DE Russische weigeringen volgen weer snel op elkaar. Er is een hoopvolle onderbreking in de reeks opgetreden, toen te Parijs Mototof toestemde Ln het terugtrekken van de Russische troepen uit Bulgarije, tegelijk met de verdwijning van de Engelsche troepen uit Italië, bin nen een termijn van drie maanden na het oinderteekenen van het vredesver drag met Italitë. De heele Westersche wereld heeft dit gunstige symptoom mot blijdschap ontvangen, ofschoon er geen uitbundige vreugde ontstond. Want het vredesverdrag met Italië is nog lang niet gereed, laat staan onderteekend. De tempering van den geestdrift is sinds die Molotofsche bereidwilligheid wel ge rechtvaardigd gebleken. Want het is nu weer heelemaal mis. In Parijs weigert Molotof en in New-York, in den Veilig heidsraad, weigert Gromyko. Ten aan zien van het netelige punt Triëst heeft Molotof Ln geheime bijeenkomst een be- middelings-voorstel gedaan, dat niet be middelde en in den Veiligheidsraad heeft Gromyko op een dusdanige wijze met het veto gewerkt, dat de zaak bedenkelijk op een wrange grap begon te lijken. Men leze het verslag in dit nummer onder den titel „De vuist op tafel". Want de tafel moest het weer eens ontgelden. Toen de Veiligheidsraad nog in Londen bijeen kwam begon de Engelsche minister Bcvin daarmee. Vele statige diplomaten uit vo rige eeuwen moeten zich op dat oogenblik in hun graven omgekeerd hebben. Maar de wereld schrok er niet van. Zij is wel iets gewend geraakt. Ditmaal heeft de Australische gedelegeerde Evatt, even eens door de Russische houding daartoe bewogen, de tafel met zijn vuist bewerkt. Al valt het ons bij wijlen te zwaar, Australische opvattingen te waardeeren, wij zullen er in dit geval zonder inspan ning in slagen. Onze afgevaardigde, mi nister van Kleffens, zag dat namens het Nederlandsche volk dan ook in en zei dat het geval aantoonde, tot welke on mogelijke situaties het recht van veto kan leiden. Hij stelde voor, dat de Ver- eenigde Volken later dit recht zouden wijzigen. Later! Ja, wanneer zal dat zijn? Amerika heeft al een poging onderno men door voor te stellen, de internatio nale controle over de atoom-energie bui ten het recht van veto te stellen. Den vol_ genden dag weigerden de Russen prompt. Zij blijven weigeren en men vraagt zich met toenemende verwondering af, waar toe dit alles op den duur moet leiden. Een behandeling van zaken, zooals zich giste ren in den Veiligheidsraad heeft voorge daan, biedt geen vooruitzicht op een be hoorlijke werkwijze van dit instituut of van de Vereenigde Volken als geh*cl. Wie zich niet tot de feiten van don dag be paalt en bedenkt dat regeeren nog altijd vooruitzien beteekent vraagt zich af, welk toekomstig beleid de Russische regeering en de overige regeeringen der vijf groote mogendheden zich eigenlijk voor den geest stellen. De Australiër Evatt zei (toegelicht door dien vuistslag): „Gro myko zal moeten begrijpen dat zijn „neen" miet kan worden aangewend tegen alle opeenvolgende voorstellen, totdat het eenige overgeblevene het zijne is". Het lijkt inderdaad niet waarschijnlijk, dat dit soort beleid zich jarenlang kan blijven voortzetten. Maar de vraag is nu: hoe raakt men er van verlost? En nie mand schijnt in staat te zijn, daarop het antwoord te geven. Dat de Engelsche vak bondleider Sir Walter Citrine, te Moskou vertoevend voor de conferentie van de Wereld-federatie van Vakbonden, van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om een openlucht-meeting toe te spreken over de vredelievende bedoelingen van het Westen (dewelke rede zelfs door Ra dio-Moskou is uitgezonden) moge ons ver heugen. Maar ervaring heeft wel geleerd, dat zulke redevoeringen op de politiek van een dictatoriaal bewind geen invloed doen gelden. De groote vraag blijft: waarom zegt het niet ronduiit wat het wil en toont het geen bereidheid om het Handvest van de Vereenigde Volken toe te passen in den geest waarin het met Russische medewerking te San Fran cisco tot stand is gebracht? Bij de kleine en middelgroote volken is dat recht van veto der vijf machtigen van den aanvang af met twijfel bejegend. Zij hebben het slechts noodgedwongen geslikt. Maar nie mand had verwacht dat het binnen een jaar tot zulke vertooningen zou leiden, als zich gisteren in den Veiligheidsraad hebben voorgedaan. Na den eersten wereldoprlog was er de vredesconferentie van Versailles. Eerst werd de Volkenbond gesticht, daarna het vredesverdrag onderteekend Dat gebeurde binnen acht maanden na den wapenstil stand. Zoowel bij de stichting van den Volkenbond als bij de schepping van het vredesverdrag werden vele fouten begaan. Er is altijd, terecht, hevige critiek op Versailles uitgeoefend. Maar is de wereld nu, ruim een jaar na hel einde van den strijd met Duitschland, bijna een jaar na het einde van den strijd met Japan, in een gunstiger positie? Het verschil is, dat er nog heelemaal geen vredesverdragen zijn en dat de wereld niet, zooals eind Juni 1919, hoopvol is gestemd. Wat baat ons dit onderscheid? Sir Walter Citrine heeft te Moskou ge zegd, dat de volken vrede wiLlen. Zijn Russisch gehoor zal dit wel met instem ming vernomen hebben. Maar wat helpt dat als Gromyko en Molotof op alle voor stellen neen zeggen? R. P. „Een autonoom Triëst onder Joegoslavische souvereiniteit" Italiaansch vredesverdrag blijft rusten Nadat de vier ministers te Parijs in de bijeenkomst van Woensdag slechts over een der vier behandelde onderwerpen tol een accoord waren gekomen /.ij be sloten namelijk dat Roemenië alle ge allieerde eigendommen zou moeten terug geven kwam in den namiddag een ver rassend verzoek van den Russisehen mi* nistcr tot het houden van een geheime zitting in de avonduren voor bet behan delen van alle vitale Italiaansche kwes ties, in het bijzonder Triëst. Dit voorstel wekte in diplomatieke kringen levendige hoop op een spoedige overeenstemming, daar men verwachtte dat Molotof met een compromis zou komen dat aanvaardbaar zou zijn. Het einde dezer geheiine zitting, tien minuten na middernacht, bracht in dit opzicht ecliter de bittere desillusie, dat het Russische compromis-voorstel volledig onaanvaardbaar was gebleken. Moloiofs voorstel kwam hierop r.eer. dat Triëst een autonoom gebied zou wor den onder Joegoslavische souvereiniteit. te besturen volgens een door de groote vier goedgekeurd statuut. Als uiterste con cessie zou Molotof zich willen neerleg gen bij een door de Joegoslavcn en Ita lianen gezamenlijk uitgeoefende souve reiniteit. Byrnes en Bevin drongen er ten sterk ste op aan, de kwestie te laten regelen door de vredesconferentie van de 21 na ties, daar de groote vier voor een botsing tusschen twee verschillende inzichten stonden. Het is thans te verwachten dat de vier ministers het in de middagzitting door wacht op de vernietiging Het juiste tijdstip waarop de atoom bom van Bikini zal worden losgelaten, is thans door het Amcrikaanschc Departe ment van Marine bekend gemaakt. Op Maandag 1 Juli om 17.30 G. M, T. zal een super-flylng-fortrcss B29 een standaard- bom van het type dat op Nagasaki werd neergelaten, afwerpen op een vloot van honderd schepen, die als doelwit voor an ker liggen in de nabijheid van Bikini, met in het midden het Oranjc-gcschildcr- de Amerlkaansche schip „Nevada". Bidank verwerft vertrouwen De Fransche Assemblee heeft met de overweldigende meerderheid va.i 517 tegen 4 stemmen een motie van ver trouwen ln de regeering Bldault aange nomen, na de ln sobere bewoordingen gestelde regeerlngsverklarlng met ap plaus te hebben ontvangen. Mololof geopperde denkbeeld zullen vol gen en den plaatsvervangers opdracht zullen geven, eerst het concept verdrag voor Finland klaar te maken, opdat dit binnen enkele dagen kan worden afgehan deld. I)lt zou betcekcnen dat dc Italiaan sche kwesties voorloopig worden gelaten voor wat ze zijn, terwijl ook het Roe- moeusche vredesverdrag, waarover de ministers in de middagzitting geen defi nitief accoord konden bereiken, voorloo pig blijft rusten. Het woord is aan. Voltaire: Wie op den eersten rang verduisterd wordt, schittert op den tweeden (Uit: Henriade). Atjeh en Sjahrir De gewestelijke raad van Atjeh heeft een telegram gestuurd aan premier SJahrtr dat als volgt luidt: „Eens hebben wij Atjehers ln naam vau het Indonesische volk gestreden voor de vrijheid van Indonesia. Wij hebben ons vertrouwen ln uw beleid Wij willen thans uwe excellentie niede- deelen. dat het heele Atjehsche volk gereed ls om uw bevelen af te wachten." Tijdens het verhoor van von Neurath te Neurenberg werd door documenten bewezen dal deze aan Httler geadviseerd heeft hét Tsjechische volk ie verdelgen door zijn on derwijs op te heffen en de taal tot dialect te verlagen. Ik* joiutste foto van Z.K.H. I*r I its Beniliant gemaakt «er gelegenheid „Anjerdag 104(1". Alsnog critiek op de samenstelling van de zijde der Partij van den Arbeid? Woensdag hebben verscheidene bladen de namen genoemd van een aantal ver moedelijk in het nieuwe kabinet van dr. Beel op te nemen ministers. Als minister van Financiën werd genoemd prof. Lief- tinck, van Sociale Zaken W. Drees, van Overzeesche gebiedsdeelen mr. H W. van Helsdingen, thans raadadviseur van dit ministerie. Voorts noemde men den Ka tholieken oud-min. van Financiën dr. G. W. M. Huysmans als minister van Han del en Nijverheid en den hoofdinspecteur Veto-recht leidt tot onmogelijke situatie Stemming over Vetokwestie door Veto geannuleerd Een nieuwe resolutie van dr. Evatt, den Australiër, die voorstelde het Spaanschc vraagstuk op de agenda te houden en vast te stellen, dat Spanje een „mogelijke bedreiging voor den vrede vormt", werd in de zitting van den Veiligheidsraad van Woensdag door het veto van Gromyko getorpedeerd, die de resolutie „absoluut waardeloos, zeer zwak en nogal dwaas" noemde. De stemming over deze resolutie had het resultaat dat zij met negen tegen twee stemmen (Rusland en Polen) werd aangenomen, doch Gromyko verklaarde dat zijn tegenstem als van een der per manente leden beslissend was en dat de resolutie daardoor als verworpen moest worden beschouwd. De voorzitter besliste dat dit laatste juist was. Dr. Evatl reageerde zeer fel op dezen gang van zaken. Met de vuist op tafel slaande zeide hij verontwaardigd: „Gro myko zal moeten begrijpen dat zijn „neen" niet kan worden aangewend tegen alle opeenvolgende voorstellen, totdat In t eenlg overgebleven voorstel het zjjnc is!" Mr. Van Kleffens, de Nederlandsche vertegenwoordiger, verklaarde dat de re solutie een voorstel van orde, en dus niet aan het veto onderworpen was. „Dit toont aan tot welke onmogelijke situaties het vetorecht kan leiden" Hij stelde voor, dat de Vereenigde Volken later het veto recht zouden wijzigen. Ook dr Evatt was van meening dat de resolutie zuiver een voorstel van orde was, en dat. wanneer men het vetorecht zou uitbreiden tot voorstellen van orde. de raad in een im passe zou geraken. Hij stelde voor dat de raad zou stemmen over de beslissing van den voorzitter dat de resolutie een voor stel van orde was. Vicicuse cirkel. Deze stemming werd inderdaad gehou den, doch thans deed zich het merkwaar dige feit voor, dat Gromyko opnieuw van zijn vetorecht gebruik maakte Dc stemming over de vraag, of de Australische resolutie als een voorstel van orde en dus niet aan het vetorecht on derworpen moest worden beschouwd. k'.vcrd dus geannuleerd door de tegenstem van Gromyko, daar dc voorzitter besliste dat het deze maal in ieder geval ging over een kwestie die niet als een voor stel van orde kon worden beschouwd. van het L. O. in Limburg, Brabant en Gelderland dr. J. J. Gielen als minister van Onderwijs, K. en W. Dat ir. H. V03 in het nieuwe kabinet zal aanblijven, wordt aangenomen, al loopen de gissin gen over zijn portefeuille uiteen. De heer S. L. Mansholt zal volgens de berichten aanblijven als minister van Landbouw. Onze parlementaire redacteur berichtte ons over de kabinetsformatie het vol gende: Nauwelijks hadden Woensdag eenige Haagsche bladen het licht gezien, die de samenstelling van het kabinet Beel wis ten te vertellen, of ik belde een der zoo genaamd definitief aangewezen nieuv.e ministers op. Deze verzekerde mij. d it het hem voorgelezen bericht volkomen voorbarig was. Hij begreep, dat men i« deze dagen gaarne op een primeur uit was, doch moest met stelligheid verkla ren. dat er allerminst reeds iet3 vast stond. Merkwaardige ontdekking. Nog iets later bevestigde mij een merkwaardige ontdekking de juistheid dezer tegenspraak, waaraan nog was toegevoegd, dat er redenen waren om bedoelde publicaties voor den forma teur geenszins aangenaam te achten. Mijn ontdekking deed mij ook deze opmerking begrijpen. In het departement van minister-presi dent Schermerhorn bleken n!. al die mi nisters, welke leden van de Partij van den Arbeid zijn, benevens de voorzitter der Partij K. Vorrink, een bijeenkomst te houden naar aanleiding van het door sommige vooraanstaande figuren ge koesterde gevoelen, dat de formateur bij de keuze van hen, die hij in zijn mi nisterie scheen te willen opnemen, ten slotte niet voldoende rekening had ge houden met een in het licht van den grondslag van het te vormen kabinet juist te achten personeelsbezetting Indien dr. Beel vandaag wél met een kabinet voor den dag zou komen en hij waarschijnlijk alsnog aan de critische wenken gevolg geven, die hem. naar men mag aannemen, inmiddels zullen hebben bereikt. De eerst door hem voorgenomen samenstelling zal dan inmiddels gewij zigd zijn. Ingeval de formateur niet mocht toegeven, is er verder overleg in den kring der critici te verwachten met de mogelijkheid zelfs, dat de combinatie heelemaal niet doorgaat.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1