Haarlems Noodraad Gillette is er iveer! t k Het groente-conflict te Haarlem De strijd om den zeteï van Bloembollencultuur Een verklaring van B. en W. van Haarlem Avonturen van Kort en Bondig tlt-tll \u«c «r, 3«l'Il'»A. Nadat Woensdagmiddag de verklaring van B. en W. was voorgelezen, over den strijd over den zetel van Bloembollencul tuur (zie elders in dit nummer) werden de andere punten der agenda behandeld. Verwarming van Gemeente gebouwen. Het voorstel van B. en W om f 23.350 beschikbaar te stellen voor een verbete ring van de verwarmingsinstallaties in enkele gemeentegebouwen, werd gedeel telijk bestreden door mevrouw van Eek. Er wordt f 12.000 gevraagd voor de 2e H.B.S. B aan het Santpoorterplein. Is dit wel verantwoord? zoo vroeg zij. Er is in dit gebouw een gasverwarming en die is in het verleden niet economisch geble ken. Is het nu niet beter die installatie door een andere te vervangen? De heer A n g e n e n t (wethouder van Openbare Werken) zei, dat er door ma terialen-gebrek geen kans is dit jaar eer andere verwarming te maken. Daarom zit er niets anders op dan de be staande gasverwarming behoorlijk te ver beteren. Mevrouw van Eek vond het dan nog beter zich in den komenden winter te be helpen met kachels en in het volgend jaar met nieuwe plannen te komen. Over dit voorstel staakten de stemmen, zoodat in de volgende vergadering op nieuw gestemd zal worden. Viering van het 700-jarig bestaan van Haarlem. B. en W. stelden voor aan het comité voor de viering van het 700-jarig bestaan van Haarlem een subsidie te geven van f 25.000. De heer A 1 b r e c h t maakte er bezwaar tegen, dat het voorstel op slechts sobere wijze is toegelicht. De wethouder van Financiën, de heer Noordhof f, vond dit bezwaar gegrond, ook B. en W hadden slechts sobere inlichtingen. Dit is evenwel gekomc-n door het feit, dat er door vele commissies moest worden sa mengewerkt. Ter elfder ure zijn nog de nadere toelichtingen gekomen, waarmede spreker den raad alsnog in kennis stelde. Gedeputeerde Staten hebben medege deeld, dat zij geen bezwaar hebben tegen deze subsidie. De heer Spek had bedenking tegen het feit, dat er in de feestviering ook een kermis begrepen is. Daartegen moet principieel bezwaar gemaakt worden. Een kermis werkt immers niet verheffend, terwijl het bovendien verkeerd is in een tijd waarin vele huismoeders moeite heb ben om rond te komen, de menschen in de gelegenheid te stellen geld uit te ge ven voor zulke vermaken. Wethouder Noordhoff verklaarde dat B en W er in dit bijzondere geval geen bezwaar tegen hadden om die ver makelijkheden toe te staan. Het wordt geen centrale kermis, daar zij immers over 4 pleinen verdeeld zal zijn. De voorzitter voegde er nog aan toe, dat hij een tegenstander is van een wederinvoering van de kermis, maar daar van is hier geen sprake. De Haarlem mers geven, blijkens de opbrengst der belasting op de publieke vermakelijkhe den, per jaar f 2 500.000 uit aan vermake lijkheden; f 1.500 000 daarvan gaan naar de bioscopen. B en W hebben een open oog voor de wenschelijkheid om de bevol king te brengen tot vermakelijkheden die op hoog cultureel peil staan. Dit mooie doel kan evenwel slechts geleidelijk be reikt worden. Er zijn blijkbaar menschen die prijs stellen op zulke kermisverma kelijkheden en om nu de geheele bevol king in staat te stellen deel te nemen aan de feestelijkheden, hebben B. en er in dit geval geen. bezwaar tegen had, om die kermisvermakelijkheden op het programma goed te keuren Het voorstel van B en W. werd ten slotte zonder stemming aangenomen. Het nieuwe terrein „Haarlem". Om de voetbalvereeniging „Haarlem" te helpen bij haar financieele zorgen voor de oprichting van haar nieuwe terrein, 6telden B. en W. voor een renteloos voor schot te geven van f 100.000. In antwoord op vragen van de heeren Happé en Schippers werd door den ■heer Noordhoff medegedeeld, da-t nog onderhandeld moet worden over de voor waarden waarop dit voorschot gegeven zal worden. Er moet namelijk een termijn gesteld worden, terwijl ook de aflossing geregeld moeten worden Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Gas- cn clectriciteltspryzen. Het voorstel van B. en W. om, in ver- Dand met de stijging van de kolenprijzen, de tarieven voor gas en electriciteit te verhoogen werd door den hec-r B lok- dijk sterk betreurd. Daar het electrici- teitsbedrijf nog winst oplevert, stelde hij voor den electriciteitsprijs voor de kleine gebruikers althans niet te verhoogen. De heer Noordhoff bestreed het voorstel Het is redelijk dat de prijzen verhoogd worden, want dat staat immers in verband met de verhooging van de kolenprijzen. 13 van de 28 leden stemden voor het voorstel van den heer Blokdijk, zoodat het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Verschillende voorstellen. Zonder discussie werden de volgende voorstellen aangenomen; Voor de Inrichitng van een garderobe in het gebouw der H.B.S. A werd f 500 beschikbaar gesteld. Een crediet van f 900 werd verleend voor de verbetering van de dakbedekking van de zweminrichting aan de Delft. f 1750 is noodig voor de verandering en uitbreiding van het opslagterrein Openbare Werken aan de Raaks. f 18.300 werd beschikbaar gesteld voor den aankoop van het perceel Kenaupark 18 (het vroegere gebouw van „Winter hulp"). Vordering van grond gelegen: a. in het Verlengde van de Delftlaan, b. ten Westen van den Middenweg en ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart (o.a. noodig voor het nieuwe terrein der voetbalvereeniging „Haarlem"). Bouw van eenige complexen nieuwe woningen en het herstel van eenige wo- nlngen <!Ic In den oorlog gedeeltelijk ver nield zijn. In totaal zal het aantal be woonbare perceelen daardoor met 109 vermeerderen. Personalia. Aan dr. P. H. Schroder werd eervol ontslag verleend als leeraar aan de le H.B.S. B Benoemd werden: Aan de H.B.S. A: tot tijdelijk leeraar Duitsch B. W. van Klaarbergen te Z.-O. Beemster. Aan de Middelbare School voor Meis jes: tot leeraar in Aardrijkskunde W. R. Jansen te Overveen; tot tijdelijk leerares in Nederlandsch mej. M. C. Plomp te Heemstede in Handwerken mevr. L. W. E. van Hezel te Haarlem. De consument ondervindt weinig hinder Hel is hedenochtend niet tol een verge- Iijk gekomen in hel conflict lusschen groot- cn kleinhandelaren in groente e.d. De aanvoer is echter voldoende en de kleinhandelaren waarborgen een voldoen- voorziening van hel publiek, ook al zal geen groenle van de grossiers worden afgenomen. GRIEVEN VAN DETAILLISTEN Op de door hen gistermiddag gehouden vergadering waarbij met algemeene stem men overeengekomen werd, heden de groente en het fruit uitsluitend te betrek ken bij de VERNA, de organisatie van kleinhandelaren, die o.a. in Zwijndrecht en Loosduinen aan de veiling inkoopen heeft gedaan, brachten de kleinhandela ren nogmaals hun grieven naar voren. Deze zijn: 1. De regeling voor het huren van het fust valt grootendeels ten laste van de kleinhandelaren. Dezen eischen thans een fifty-fifty regeling. 2. De afrekening, die de grossiers van twee maal op drie maal per week willen brengen, verschaft den groothandel gel delijke voordeelen ten koste van den kleinhandel. De grossiers brengen hiertegen in, dat de fust-huurregeling in het geheel niet zoo ongunstig is als de détaillisten het wel willen voorstellen. De afrekening zal volgens hen drie maal per week moe ten geschieden, omdat zij zelf op verre weg de meeste veilingen geen crediet hebben, ondanks een borgstorting van enkele duizenden guldens. Dit geldt in het bijzonder voor het fruit, met welks aankoop groote bedragen gemoeid zijn. Verscheidene grossiers gaan bovendien van het standpunt uit: „als ze niet willen koopen tegen mijn voorwaarden, dan zien ze het maar bij een ander te krijgen". Beide partijen blijven stokstijf op hun standpunt staan, zoodat het langzamer hand een prestige-kwestie begint te worden. De markt hedenochtend. De VERNA heeft de hand weten te leg gen op een 7000 colli groenten en eenig fruit, hoofdzakelijk uit Zwijndrecht. De meeste kleinhandelaren hebben uit soli dariteit alleen van de VERNA afgenomen, hoewel de grossiers met ongeveer de helft van hun gewoonlijke hoeveelheid eveneens aan de markt waren. Dezen bleven echter vooral met hun groenten zitten. Een grossier verkocht een partij kersen a 3035 ct. per pond. Er geschied den geen ongeregeldheden. De toestand heeft zich ook nog niet zoo toegespitst, om dat de aanvoer Dinsdag buitengewoon groo* is geweest met het oog op de te ver wachten staking van heden. De burgerij profiteert De hoeveelheid groente en fruit, die de grossiers heden op de markt hadden aan gevoerd, had een inkoopwaarde van f 10.000 a f 15.000. Nu de kleinhandelaren deze artikelen niet afnamen, hebben de grossiers later in den ochtend, met toe stemming der gemeentelijke autoriteiten, alles beschikbaar gesteld voor de burgerij. Tegen elk bod werd verkocht. Er trok ken zwaar beladen auto's op uit naar de verschillende wijken om de waar aan te bieden. Ook op de markt zelf werd aan ....•.•r.,. De prjjZ0n Waren zeer laag. 3 pond kersen kon men krijgen voor i .ulden, een kist spinazie voor 1 dub beltje. Enzoovoort. De bedoeling was om te zorgen, dat de burgerij voldoende groente en fruit had en bovendien te oorkomen dat de waren zouden beder- en. Ook de volgende marktdagen zullen de grossiers voor aanvoer zorgen. Groente naar de belt! Er moesten evenwel eenige auto's met spinazie en andijvie, waarvoor geen lief hebbers waren, naar de vuilnisbelt ge bracht worden ter vernietiging. Het eigenaardige is, dat de huismoeders als er nog weinig andijvie en spinazie te koop is. daarvoor hooge prijzen willen be talen, terwijl nu er overvloed is, deze groente haast niet wordt aangekeken. Dit is evenwel een typisch Hollandsch ver schijnsel, dat zich elk jaar voordoet. Men moet hierbij evenwel bedenken dat er nu in Haarlem meer dan normalen aanvoer was, daar immers behalve de grossiers ook de kleinhandelaren voor aanvoer hadden gezorgd. De CCD liet den verkoop beneden den vastgestelden kleinhandelprijs heden toe. Na (aren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden 1 Gillette Standard lOct p.mesje. Een kostbaar telefoontje Een Haarlemsche bloemist werd door een tegenover hem wonenden slager aan de tele foon geroepen; zijn eigen toestel was defect. Gedurende de afwezigheid van den eersten weid uit zijn winkel een portefeuille met •>ngeveer f 1000 ontvreemd. EXAMENS. Rijkskweekschool te Haarlem. Voor het examen Nuttige Handwerken zijn geslaagd de dames: M. E. Bom, E. C. Bott- ger, C. de Crauw, H. J. Douma, D. T. v. d. Eist. De voorzitter, burgemeester M A R e i n a 1 d a, las in de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den Haarlem- schen Noodraad de volgende mededeeling voor: Burgemeester en Wethouders van Haar lem stellen er prijs op nopens de vesti ging van Bloembollencultuur aan den Raad het volgende te verklaren: I. Na de bevrijding van ons land zijn bij voortduring pogingen aangewend om het Krelage-huis aan de Leidschevaart weer ter beschikking van de eigenaren te stellen. Dat dit tot dusverre nog niet geslaagd is, vindt verklaring in de groote moeilijkheid die de Departementen van Oorlog en Justitie ondervinden voor de kazerneering voor ons nieuwe leger en voor de kampementen van politieke de linquenten. II. De Eerc-voorzitler van Bloembollen cultuur, de heer E. H. Krelage heeft van den aanvang af groote belangstelling ge toond cn medewerking gevraagd voor ontruiming ten behoeve van Bloembollen cultuur III. Burgemeester en Wethouders heb ben vertrouwen, dat binnen afzienbaren tijd dit gebouw ter beschikking komt. IV. Hoewel het Hoofdbestuur van Bloembollencultuur zich te dezer zake nimmer tot het gemeentebestuur heeft gewend, meenen Burgemeester en Wet houders dat dit gebouw, waaraan des tijds groote bedragen zijn besteed, on een schenking van f 100 000 uit de ge meentekas, behoorlijk moet worden ge restaureerd. Indien de rijksvergoeding voor oorlogsschade niet toereikend is meenen Burgemeester en Wethouders dat de gemeente op royale wijze moet medewerken tot restauratie van dit be langrijk gebouwencomplex. V. Indien het Hoofdbestuur meent dat ook nog andere terreinen voor proeftuinen noodig zijn, dan kunnen daarvoor allerlei oplossingen in Haarlem worden gevonden .VI Eenige maanden geleden ontving de Burgemeester tweemaal een bezoek van 164. ZoemdoroAngelhis? Bijen?" stamelde Mysleria. „Maar hoe ter we reld weet je, dat ik, dat ik. „Wij weten alles" kwam Warreltjc uit den hoek. „En als je ons niet gauw een paarhonderd blikken Ahasflia meegeeft, dan nemen we een stuk poetskatoen, ik bedoel schietkatoen en uw blazen dat heele eiland van jou de blauwe lucht in!" „Jonge, jonge jij durft" merkte Wag op, maar de toovenaar draaide met zijn oogen. zóó dat onze vrienden bang waren, dat ze er uit zouden rollen en gromde: Maar mijn wapens en mijn verdediging zijn geweldig". „Niks mee te maken" riep Wag, „eerst de Ahas flia en onze Snelle Vier en dan praten wc wel eens verder." De toovenaar bleek te zwichten en keerde zich om, teneinde zijn ongewenschte bezoekers binnen te laten in zijn laboratorium. een bloembollenkwe^ker uit Haarlem, die meende goed te doen den Burgemees ter te waarschuwen, dat pogingen werden aangewend om den zetel naar Hillegom te verplaatsen. Daarbij werd met geen woord gerept van het feit, dat de bezoe ker lid was van het Hoofdbestuur, noch dat hij kwam namens het Hoofdbestuur. VII. Burgemeester en Wethouders na men van het plan Hillegom in zijn vorm en toelichting voor het eerst kennis door lezing van het voorstel van het Hoofd bestuur in het Weekblad voor Bloem bollencultuur. Indien het Hoofdbestuur reden had om de schenking van 1927 ad f 100 000 terug te geven, had mogen worden verwacht dat zulks ook nog wel ter kennis van de gemeente Haarlem zou zijn gebracht. VIII. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zijn van meening, dat hel pers bericht niet juist kan zijn, dat het ge meentebestuur van Hillegom als voor waarde zou hebben gesteld dat met het aanbod geen koehandel mag worden ge dreven. Een dergelijke methode mag niet worden verondersteld. IX Bij een bezoek van de heeren Hoog en Vulkering, voorzitter resp. van de af- deeling Haarlem en ^immen, is volledig opening van zaken gegeven; het bleek daarbij dat de weg naar een economisch verantwoorde oplossing mogelijk was. X. Het Departement van Binnenland- sche Zaken heeft zich tot het gemeente bestuur van Haarlem gewend met het ver zoek kennis te mogen nemen van het standpunt der gemeente Haarlem. Burgemeester en Wethouders stel den den Raad voor deze verklaring voor- loopig voor kennisgeving aan te nemen. Naar onze meening is en blijft Haarlem ondanks alles het natuurlijk centrum van de bloembollencultuur. Iedere poging om langs onnatuurlijken weg of op econo misch onverantwoorde wijze dit feit. te doorbreken moet schipbreuk lijden. Bij cle verdere ontwikkeling der zaak of bij de behandeling der begrooting kan nog daarover gediscussieerd worden. De Raad ging hiermede accoord. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 28 Juni. Haarlem. Nieuwe kaarten: O en P tjn. Pop. Indienen werkschoenenformulieren: G t.m. L. Heemstede. Nieuwe kaarten: TriU (9— 12), U—Verk (13.30—16). Zandvoort. Nieuwe kaarten: EH. J. VAN DAALE. Op 76-Jarigen leeftijd is overleden de heer J. van Daale, een bekende persoonlijkheid in het traailemsehe vereenigingsleven. Vooral op sociaal terrein heeft hij zich bewogen. Hij was oprichter en tot het laatst ook voorzitter van de Woningbouwvereeniging „De Voor zorg". Ook was hij 27 jaar voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond, afd. Haarlem. Ook hel E. H. B. O -werk had zijn aandacht en vele cursisten zullen met dankbaarheid denken aan zijn practlsche lessen, die hij vooral In I.uchtbeschermingsverbnnd gege ven heeft. Verder was de heer v Daale vele laren verbonden» aan de Roode Kruis Trans portcolonne. waarvan hij op 65-jarigen leeftijd het ecrelidmnatschap ontving. De teraarde bestelling zal plaats hebben Zaterdag aan de begraafplaats Kleverlaan, des middags om t uur. PASSAGIERSLIJSTEN. Op onze bureaux ligt de passagierslijst van de „Slbajak" ter Inzage. De „Sibajak" wordt op 2 Juli te Rotterdam verwacht. BINNENLAND Op het kampeer- centrum te Lunteren zullen op Zaterdag 29 en Zondag 30 Juni a.s. pi.m. 3500 leiders en leidsters van de Katholieke Ver kenners bijeenkomen voor het houden van een koempoelan. die zal worden bijgewoond door den bisschop van Breda, monseigneur Baeten en Z. K. H. Prins Bernhard. —Door den BUzonderen Raad van Cassatie 'e 'sGravenhage werd J B uit Venlo. die in 1944 onderduikers en voor Duitschland in aanmer king komende personen opjoeg, aanhield en op sloot. conform het von nis van het Bijzonder Gerechtshof in den Bosch ter dood veroor deeld De bijzetting van het stoffelijk overschot van R. A. Baron van Hardenbroek van Har- denbroek. in leven op- perceremoniemeester van de Koningin, had Woensdagmiddag te Neerlangbroek (bij Doorn) plaats. Zoowel de Koningin als het Prinselijk Paar waren verlegen woordigd. 10.000 Jonge postdui ven zullen Zondag a.s. te Rotterdam worden losgelaten. Dit is de eerste groote duiven vlucht na den oorlog. Zoo spoedig mogc- lijlt zal de verlichting van den Rijksweg Den Haag—Utrecht weer in bedrijf gesteld worden. „Opinie-onderzoek" is de naam van een nieuwe stichting die het opinie onderzoek in ons land ten algemeenen nutte wil bevorderen. Smeeroliën en vet ten zullen van 1 Juli af niet meer aan prijsvoor- schriften gebonden zijn. De acht arbeiders van de „Gemeentelijke Handelsinrichtingen" te Amsterdam, die dezer dagen weigerden arbeid in de Amsterdamsche haven te verrichten, zijn weer aan het werk ge gaan. Prins Bernhard zal op Zondag 30 Juni een 7-eeks uitzendingen voor de Nederlandsche pad vinders met een radio toespraak openen. De staking bij de Amsterdamsche Droog dok Maatschappij. 810 arbeiders omvattende, is Woensdag geëindigd. G. Leembruggen, langen tijd aanvoerder van onze nationale ten- nlsploeg, is wegens zijn lidmaatschap van de N. S B. en het Economi sche Frorrt door het Am sterdamsche tribunaal tot 1V4 jaar lnterneering veroordeeld. BUITENLAND Een gedertitoeken ver meldende: „Hier ein digde de oorlog in Europa" zal op 30 Juni worden Ingewijd te La Gicnudais, het hoogste punt bij de monding van de Loire, ter herinne ring aan de capitulatie der laatste Duitschers, die in Frankrijk waren achtergebleven om St. Nazaire te verdedigen. Juan Antonio Rios, <le president van Chili, is Donderdagochtend plotseling overleden. Op 2 Juli a.s. zullen de Brltsche troepen de citadel van Cairo ont ruimen, die zij 50 jaren bezet hebben: de Egyp tische troepen zullen de citadel overnemen. In de Belgische me- taal-lndiirstrle in het ge bied van Luik dreigen groote stakingen uit te breken. Haarlem c Omgeving De Vcreeniging voor Protestantsche kerkmu ziek houdt een kerkmu- ziekconferentie op Vrij dag 5. Zaterdag 6 cn Zondag 7 Juli in de Be gijnhofkapel te Haar lem Op Zaterdagmid dag is er een uitvoering in de Groote Kerk. Zondagmorgen leidt Prof. dr. G. v d. Leeuw ccn ochtenddienst. ('andidaat A. .1. R. Brussaard te Bloemen- dnal. die bedankte voor Sprang, is beroepen bij de Geref. Kerk te Twijzel. De Onderlinge Tuin- lledcnvcrcenlging „Aer- denliout on Omgeving" maakt eenige excursies Op 13 Juli zal de Hor tus le Lelden worden be zocht en op 31 Juli Enkhulzen. In de tweede helft van September zal een groote tentoonstel ling worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2