Grossiers verkoopen niet meer op straat De Radio geeft vanavond Avonturen van Kort en Bondig! Het lied van alle tijden Dit dramatische werk van D. H. Schef- ft-r Is in dit seizoen ook reeds door de rede- rijkersknmer Alberdingh Thijm gespeeld. De eveneens Roomsch Katholieke tooneelver- eenlglng Rokato heeft het Woensdag in den Stadsschouwburg vertoond. Men verwachte van ons nu geen vergelijking tusschen de twee gezelschappen: wij zijn geen Jury bij een tooneelwedstrijd en zullen dus de pres tatie van Rokato zelfstandig beoordeelen. Overigens blijkt uit deze herhaling wel een zekere voorliefde voor dit stuk en deze voor liefde is begrijpelijk Het is een costuum- stuk; het gegeven tilt de Fransche revolu tie met haar politieke vervolgden en veroor deelden ls weer acttieel, thema, opzet en Intrige z^jn eenvoudig en tegelijk spannend en het spel ligt niet boven het bereik van serieuze amateurs. In de vertooning door Rokato is het dra matisch element goed tot zijn recht geko men. inzonderheid door het zuivere en In getogen spel van de vrouwelijke hoofdrol, die helaas geen gelijkwaardig tegenspel kreeg, hetgeen eer aan den regisseur dan aan den acteur ls te wijten. Dat deze acteur kwaliteiten bezit heeft hij in „De Familie dictator" bewezen en zal hij misschien op nieuw bewijzen, zoodra „Een zomerzotheid" door Rokato gespeeld wordt. Maar voor het drama mist. deze Jongeman niet alleen de geschikte stem en figuur, maar deze drijven hen- tegen wil en dank naar de parodie, hetgeen de tragische effecten In hun tegen deel deed «omslaan, en de „groote scènes" ooi: voor zijn tegenspeelster bedierf. Het program vermeldde onder de „dra- mat isrh personae" een „kamenierster", twee fouten die gemakkelijk te vermijden waren geweest. H. G. CANNEGIETER. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 29 Juni. Haarlem. Nieuwe kaarten: R (van Rest af) en S t.m. Schik. Indienen aanvraagformulieren werkschoe nen: M t.m. Q. Heemstede. Nieuwe kaarten: Verl—Wal. Het verkeersexamen te Haarlem Het resultaat De Onderwijs-verkeerscommissie te Haar lem deelt mede, dat bij het schriftelijk exa men 0.5 'U der vragen foutief beantwoord werd. Het percentage varieerde, per school berekend, van 1.2 tot 23.3. Bij het practlsch examen werden de ver- keershandcllngen 8.7 foutief verricht. Het percentage varieerde, per school berekend, .van 2 9 tot 18.6. Fouten, gemaakt bij het wielrydersexamen, bedroegen voor- 11 het zoover mogelijk rechts rijden; 19 het tijdig een teeken geven bij richtingverandering; 13 het dui delijk een teeken geven bij richtingverande ring; 13 het nemen van een groote bocht naar links; 18 het voorrang verleenen; 4 het reageeren op de verkeerslichten; 22 het stoppen vóór de streep zoover mo gelijk rechts. Feuten, gemaakt bij het voetgangersexamen, bedroegen voor: 50 het recht oversteken van den rijweg; 50 het eerst naar links en dan naar rechts kijken. Van de 1907 geëxamineerde candidaten zijn er 1493 geslaagd. Er is dus 21 afgewezen. Er waren 14 candidaten, die het volledig examen met 0 fouten hebben afgelegd. Dc uitreiking van de diploma's aan de kin deren. die voor het Verkeersexamen te Haar lem zijn geslaagd, zal plaats hebben op Dins dag 2 Juli. en wel voor de eerste groep te 9.30 uur en voor de tweede groep te 14 uur in de Gemeentelijke Concertzaal. Onderhandelingen om het conflict op de groentemarkt te Haarlem op te lossen Er is nog geen verandering in dèn 6tand van het conflict op de Haarlem- eche groentemarkt gekomen. De gemeentelijke overheid houdt, zoo als wij reeds mededeelden, nauwlettend toezicht, dat de consument niet de dupe wordt. Daarom is op dit moment nog geen vrees, want er is thans te Haarlem meer groente dan ooit te voren. Verder houdt de gemeen-te zich buiten het con flict. De verklaring der grossiers dat zij „met toestemming der gemeente" de aan. gevoerde groente door verkoop ter be schikking van de burgerij stelden is alleen in zoover juist, dat liet gemeentelijk toe zicht, toen het van dit voornemen hoorde, den eisch stelde, dat de bestaande voor schriften daarbij werden nagekomen. Deze houden in, dat alleen met groente gevent mag worden door personen die in het bezit zijn van een ventvergunning. Qp het nakomen dier verplichting werd toegezien. De verkoop van groente en fruit aan het publiek op het marktterrein werd, toen men daarvan kennis -kreeg, verboden. Heden hadden de grossiers alleen aard beien, geen groente, laten aanvoeren. Er werd weer niet door de kleinhandelaren gekocht. De grossiers hebben er even wel van afgezien van hun kant opnieuw groente of fruit aan het publiek te ver koopen. Donderdag is dat gedaan omdat mén in elk geval wilde voorkomen dat het aangevoerde zou bederven. Van ver koop kon men toen trouwens moeilijk «spreken want kersen die ingekocht waren voor f 1.25 per pond werden „verkocht" voor 30 cent Het werd ingezien dat ver koop door de grossiers aan particulieren in strijd is met een indertijd gesloten overeenkomst, die inhield dat de grossiers Hoewel de bevolking hier weinig; van merkt vervult het Rijksloodswezen een voorname rol in den wederopbouw van one land. Hij weer en ontij immers wor den dc schepen, welke kostbare mate rialen aanvoeren door ervaren loodsen in de havens echruciit. Op de foto /Jen wij den loods, die tie loodsboot verlaat om ziel» naar het sclilp te beseven. Hit geschiedt 3 mijl buitengaats. (P) Kantonrechter te Haarlem Een aanbeveling. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heefti ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Haarlem, de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opge maakt: mr. A. van Assendoip. kantonrechter plaatsvervanger bij het kantongerecht te Maastricht, tevens griffier bij dat kanton gerecht; mr. J. G. Berenschot, Nederlnndsch-Indisch rechterlijk ambtenaar met verlof, laatstelijk lid van den Raad van Justitie te Batavia en lid van het Hoog Militair Gerechtshof aldaar; mr. F. J. Gerritsen, Kantonrechter-plaats- vervanger bij het kantongerecht te Haar lem, tevens advocaat en procureur alhier; mr. C, B. Reinhold. kantonrechter-plaats- vervanger bij het kantongerecht te 's Graven- li age, tevens advocaat en procureur aldaar, is met het lot afgevallen. H.O.V. Op het eerste Zomerconcert, hetwelk heden avond door de H.O.V. in de Gem. Concert zaal te Haarlem zal worden gegeven, ls de pianiste Maria de Jong wegens ziekte ver hinderd, haar solistische medewerking te verleenen. Als soliste zal thans optreden Ans Bouter, en wel met het planoconcert in C gr. terts K. V. 415 van W. A. Mozart. AGENDA VRIJDAG 28 JUNI. Concertzaal: H.O.V. Zomerconcert. 20 uur. Rembrandt: Spijkers met koppen (14 j.). Pa lace: De wraak van den onzichtbaren man (18 j.). Luxor: Intermezzo (14 J Deze drie 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Blanke Slavin (bov. 14 j.), 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 2» JUNI. Anjerdag. Rembrandt: Haarlems Kunst Ceivtjrum: Extase, 24 uur. Bioscopen: verder als Vrijdag. en de kleinhandelaren elk op eigen terrein zouden blijven. Trouwens van andere zijde werd ons medegedeeld, dat de CCD Donderdag den „verkoop" beneden de vastgestelde prijzen vanwege de grossiers oogluikend heeft toegelaten, maar dat zij heden zou ingegrepen hebben als het zich zou hebben herhaald. Heden etondien er wel wagens met groercte op enkele punten in de stad die groente tegen lage prijzen verkochten, o.a. bloemkool tegen 20 cent per stuk. Die verkoop geschiedde evenwel vanwege de vakgroep kleinhandelaren. Weer onderhandelingen? Ons werd medegedeeld, dat er heden aanwijzingen zijn, dat getracht zal wor den het verbroken contact tusschen de grossiers en de kleinhandelaren, om tot een oplossing van het conflict te komen, te herstellen. Meer kon nog niet gezegd worden. Anjerdag Voor de op Zaterdag 29 Juni te houden inzameling van gelden ten behoeve van het Prins Bernhard Fonds is te Haarlem een comité van actie samengesteld, waarvan de burgemeester het eere-voorzitterschap op zich heeft genomen. De samenstelling van het Comité is voorts als volgt: voorzitter: Mr. Th. A Wesstra, gemeentesecretaris; secretaresse Mej. B. E. Harmens, vlce-presldente van de U. V Vpenningmeester: Jhr. J. T. v. Spengler. Directeur Robaver te Haarlem. Leden: Mevr. J v. Nlspen-v. Wely, presi dente van U.V.V.. Haarlem; Mevr. M. D. Eickholz, 2e secrctnrcsse van de U.V.V.: Mej. J. Kijne en de heer A. J. Kloek, van de Ned. Jeugdgemeenschap, afd. Haarlem: de heer P. H Borghouts, voorzitter en de heer W. J. B. M. J. v. Liemt, directeur van Ned. Volksherstel, Distr. Kennemerland Zuid afd Haarlem. Zooals dezer dagen in de bladen reeds bekend werd gemaakt. Is het doel van het Prins Bernhard Fonds, flnancleelen steun te bieden aan instellingen en vereenigingen die de geestelijke en culturcele opheffing van ons volk willen bevorderen Het Comité doet een dringend beroep op een ieder dit sympathieke doel te steunen en naar draagkracht een steentje bij te dragen tot het bereiken ervan. De collectanten op straat zullen Anjer- embleempje.s aanbieden voor 10 cent of voor meer, terwijl levende anjers verkrijgbaar zullen zijn a f 2.50 bijbloemenzaken, die daarvoor een kenteeken dragen; aan de Cantinewagen der U.V.V.. die op verschil lende plaatsen In de stad te vinden zal zyn en ln diverse groote zaken, alwaar ook de embleempjes verkrijgbaar zijn. „Schommeli ngen" in de speeltuinplannen Drie tuinen gereed voor de vacantie Eenigen tijd geleden vermeldden wij im ons blad, dat er een kans bestond, dat de Haarlemse-he speeltuinen omstreeks 1 Juli door de jeugd in gebruik konden \vorden genomen. Bij nadere informatie bleek echter, dat verschillende moeilijkheden van buiten af dit oorspronkelijke schema in de war hebben gestuurd. Men deelde ons van de zijde van het bestuur van den Bond van Haarlcmsche Speeltuinver- eenigingen mede, dat men van gemeente wege dezer dagen begonnen is, de gron den op te hoogen. Bovendien ls de aanvoer van de be- noodigde speel-werktuige.n niet zoo vlot als men wel gehoopt had. Maandag zullen er zeven draaimolens naar Haarlem ver stuurd worden en men hoopt dan ook vóór de groote vacantie drie speeltuinen (Buitenrust, Zaanenlaan en Oosterkwar- tier) in zooverre gereed te hebben, dat de kinderen kunnen komen. Natuurlijk worden eerst de tuinen klaar gemaakt, die het minst geleden hebben onder welke categorie de drie genoemde speelplaat sen vallen. Winkelsluiting op Zondag De Commissaris van Politie te Haarlem deelt ons het navolgende mede' Het komt den laatsten tijd veelvuldig voor. dat groentewinkels op Zondag geopend zijn voor den verkoop van fruit. Dit is volgens de Winkelsluitingswet 1930 verboden. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak fruit (speciale fruitzaken). visch, brood, ban ket. suikerwerken en chocolade wordt ver kocht, mogen op Zondag vier achtereenvol gende uren geopend zijn, uitsluitend voor den verkoop van fruit, visch, brood, banket, suikerwerken en chocolade, onder voorwaar de, dat zij in het bezit zijn van een door of vanwege den Burgemeester gewaarmerkt af schrift. waarop duidelijk staat aangegeven, gedurende welke uren bedoelde winkel op Zondag voor het publiek geopend is. Bedoel de waarmerking geschiedt door den Com missaris van Politie aan zijn Bureau, Nas- sauplein No. 3. Nutsspaarbank te Haarlem Uit het jaarverslag over 1945 blijkt dat door de Nutsspaarbank te Haarlem 8474 nieuwe boekjes werden uitgegeven, terwijl 1026 boek jes werden afbetaald. Het aantal Inleggers is nu 48.631. Ingelegd werd f 12.509.995.81 en terugbetaald f 4.713.819,57. Hierdoor, alsmede door de bij geschreven inleggersrente, is het saldotegoed der inleggers gestegen tot f 22.569.626,27. De jaarrekening wijst een voordeelig saldo aan van f 87.244,53. waarvan na afschrijvin gen een bedrag van f 82.117,89 tot versterking van de reserve kon strekken. Deze bedraagt daarna f 1.449.175,99 of 6.4 van het tegoed der Inleggers, Vacantie-weken voor moeders Een werk van „Volksherstel." tc Haarlem Gedurende een aantal weken in het zomerseizoen 1945 werden door Volksher stel Haarlem een aantal vacantieweken voor Moeders georganiseerd in het voor malige Hotel-Restaurant ..Zomérzorg" te Bloemendaal. Ongeveer 300 vrouwen, die in hun gezin met oorlogsmoeilijkheden te kampen hebben gehad, brachten hier. een week door. Gebleken is, dat deze vacantiedagen van groote .waarde zijn geweest. De in vloed van dit werk op de gezinnen was terdege merkbaar en verschillende in stellingen en sociale werksters verzoch ten om een herhaling hiervan. Aan dit verzoek heeft Volksherstel Haarlem voldaan, zoodat ook gedurende den zomer en herfst van 1946 weer een 19-tal groepen van 20 vrouwen in een vaeantieoord nieuwe krachten zullen ver zamelen. Aangezien „Zomerzorg" thans als „Rusthuis voor Moeders" dienst doet, moest naar een ander gebouw worden omgezien en Volksherstel slaagde erin een voor het beoogde doel in alle opzichten geschikt huis te vinden op een der Bloe- mendaalsche duinen, n.l. „Duinwijk" aan den Bloemendaalscheweg te Overveen. De eerste groep vrouwen arriveerden hier 3 Juni om den volgenden Zaterdag plaats te maken voor de volgende groep. Zoo zullen ook dit jaar ongeveer 400 vrouwen een prettige en goede week doorbrengen in dit gebouw met zijn prachtige omgeving en voortreffelijke mogelijkheden tot recreatie. Haarlem en Nijmegen Ern tentoonstelling van Haarlem- bcJic schilders en beeldhouwers in Nijmegen. Op initiatief van Volksherstel Haarlem zal ln het kacler van de cultureele actie „Haarlem helpt Nijmegen", onder auspi ciën van „Kunst zij ons Doel", een tentoon stelling gehouden worden van werken van schilders en beeldhouwers in de lokalen van het stedelijk gymnasium te Nijmegen. Alle schilders uit Haarlem en omstreken kunnen hieraan meedoen Tevens ls er een prijsvraag uitgeschre ven ter verkrijging van een affiche voor deze tentoonstelling. Ook hieraan kunnen alle schilders uit Haarlem en omstreken deelnemen. Voor nadere Inlichtingen wende men zich eveneens tot het secretariaat van Kunst zij ons Doel, Vlnkenbaar 10, te Santpoort. EXAMENS Rijkskweekschool te Haarlem. Voor het examen Nuttige Handwerken zijn geslaagd de dames: A. v. Gelder. C. H. Klein, L. Koene. A v. Nes. E. A. Visser. Deze examens zijn hiermede geëindigd Technische Hoogeschool. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 27 Juni 1946 BEVALLEN: 26 Juni, M. Timmersder Kin deren, z.; T. J. Dekker—van der Wilk, d.; C. H van HasseltWeber, z.; G. Sickmann Koster, z C. M W. Lindeman—Luitjes, z 27 Juni, D. van Deventer—Vleghert, d.; J. C. M. de Jong—Wassenaar, z M M. van der MeijDieleman, cl.: C. M. Kok—Pel, d.; J. G. Heidemanvan Toor, d. OVERLEDEN: 25 Juni, M Heesemans. 73 j.. SchotersingclF. E. A. M HeestersRo- bijns, 72 J„ Ceiebesstraat; E. M C. Bos—Ven- nekers. 53 j Hazepaterslaan; J van Daale. 76 j., Karei van Manderstraat; B. L. T. W 2 j., z. v. T. J. C. Wilms Floet, Gasthuisvest: W. A. Menet. 25 J., Kamperlaan; 26 Juni, C. van Kreel, 74 J„ Middenlaan. ONDERTROUWD: 27 Juni. J. Gorter en H. van Schalk; M H. Heere en D. Nuit; L». A. Vloemans en J. M. van der Vorst; C. J. van Duffelen en H. Pull: P J. Kleinhout en M. van der Mee; A. C. P. J. Zegwaard en C. H. Piek, GEHUWD: 27 Juni. H J Jansen en V. van Drongelen; A. H. van Uden en A Zuelen: J. M. Wolkenfeit en M. W. E. Bruin; A. Bu chanan en C. Stammes, N. P. Steehouwer en E P. Bruin; C, H Geevers en R. Verhagen: W. Mulder en A. M. Stam; G. Bruins en M. Beekman; N. A. Claessen en J. B, Hop; H. T. I. van 't Lam en A. van der Zijden; Weerbericht Geldig tot Zaterdagavond. Aanvankelijk wisselende bewolking met een enkele re genbul. Later weer toenemende hoogere bewolking In het Westen van het land. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind. krimpend van West naar Zuid. Wei nig verandering in temperatuur. 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws. VARA 18.15 Metro- pole Orkest. 19.00 Liedjes van vroeger en nu. 19.15 Denk om de bocht. 19.30 Prof. Dr. W. Banning. 20.05 Weerpraatje. 20.08 „De brui loft van Cana" (hoorspel). RNIO 21.00 Op de brug. 21 15 Spaansche klanken. 21.30 Verzoek, progr. 22.00 Bultenlandsch overzicht. 22.15 Jan Corduwener. VPRO 22.40 Avondwijding. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00. 20.00, 22 00 Nieuws. RNIO 19.15 Prijs- beheersrhing. KRO Bach-sonate. 19.40 Repor tage. 20.05 Vaudeville orkest. 20.25 Puzzle ru briek. 20.40 Beuker en Denijs. 21.00 Als Hil versum I. 21.15 De gelaarsde kat. 22.30 Klaas v. Beeek. 22.45 Volkshoogeschoolwerk. 23.00 Als 22.30. 23.45 Het ABC der muziek. 165. Ze kwamen in een hooge, ruime zaal, waar het volle daglicht door een glazen plaat naar binnen scheen, en langs de wand van die zaal stonden reusachtige lampen naast enorme ma chines, waar dc buizen uit- en in lie pen en honderden raderen en raadjes het Wag en Warrel groen en gee voor dc oogen deden schemeren. „Hier staat mijn Ahasflia-machine" wees de mees ter zijn gasten met een sluwe blik. Ik zal onmiddellijk een groote hoeveelheid vervaardigen en dan krijgt U dat mee, op voorwaarde, dat ik nooit meer lastig gevallen zal worden om dergelijke dingen.'' „Dat gaat de goeie kant uit", fluisterde Wag. Dc toovenaar liep op de machine toe en haalde een handle over. Hierop kwam uit de aangrenzende ka mer een lorrie met den ketel, die Wag en Warrfil al zoo vaak hadden gezien en deze reed tot vlak voor de machine. „Maar voor mijn machine werken kan, moet ik even een paar lampen opsteken, anders loopt dc zaak niet zooals ze loo- pen moet. Onmiddellijk gloeiden drie van de vele schijnwerpers aan. Toen Wag zijn vriend toevallig aankeek, zag hij tot zijn schrik, dat hij dwars door hem heen kon zien, zoodat alleen zijn geraamte was overgebleven. En toen hij langs zijn eigen lichaam naar beneden, keek. zag hij, dat zijn eigen beeltenis eveneens totaal veranderd was. Waar eerst een gezonde Wag had gestaan, stond nu nog maar een geraamte De invoer Jn ons land had in. Mei 1946 een gewicht van 734.394 ton; het gewicht van den uit voer in die maand be droeg 284.762 ton, De Tilbnrgenaar Jansen, bekend uit de zaak Kief, zal wellicht alsnog strafrechterlijk worden vervolgd we gens zijn vermoedelijke pogingen om met val- sche stembiljetten de verkiezingen te Tilburg te beïnvloeden. Hij was na verhoor op vrije voe ten gesteld. Twee jongetjes kwamen om te Rotter dam, een werd door een motor overreden toen hij onverwachts den weg overstak en een an der viel bij het visschen in de Zalmhaven en verdronk, Een politick-gedeti- neerde uit de cellenba rakken te Scheveningen, die voor een verhoor naar Den Haag was over gebracht, wist uit een cel in het palels van Justitie te ontsnappen. Donderdag is in het Zctstcrbosch de landdag van de L. O. en de L. K. P. gehouden, waar door vele sprekers uit drukking werd gegeven aan hun ontevredenheid over den gang van za ken met de zuivering en de heerschende cor ruptie. Een leerling-chauf feur te Almelo drukte in een bocht, die hij achteruit rijdende moest nemen, in plaats van op de rem op het gaspe daal, met het noodlot tige gevolg, dat een 13- jarlge jongen tusschen een muur en den wa gen werd doodgedrukt. Hoofdofficier-vlieger 2c klasse A. W. Witholt, die zich bijzonder on derscheiden heeft als commandant van een Nederlandsch bommen werpers-squadron, is door Koning George van Engeland de Disting uished Service Order verleend. Uit DJ og jakarta wordt gemeld, dat heden aldaar een kabinetsver gadering zal worden ge- houden, om een reorga nisatie van het republi- keinsch kabinet te be spreken. J BUITENLAND Honderden Duit- schers hebben In Ham burg gedemonstreerd tegen het vorderen van huizen voor het nieuwe hoofdkwartier van het Brltsche militaire gezag. Een Welllngton- bombardements vliegtuig kwam boven het dorp Huttoncranwich in Kent in botsing met een Spit fire. Zes leden der be manning van de bom menwerper en de piloot van de Spitfire kwamen om het leven. TurkUe en Zweden hebben ccn luchtvaart overeenkomst getee- kend. Max Koegel, voor malig commandant van het concentratiekamp. Flossenburg, die dezer dagen is gearresteerd, heeft zich door ophan ging van het leven be roofd. De Belgische krijgs raad heeft bij verstek de doodstraf uitgespro ken tegen Frans Daels, voormalig hoogleeraar aan de universiteit te Gent, die beschuldigd werd dc politiek van. den vijand te hebben ge diend. Langs de kusten der Noordpoolzee zul len in den loop der ko mende vijf Jaren 140 nieuwe vuurtorens en zestien radiobakens en radarstations worden ge bouwd, De Amerikaansche kruiser „Fargo" is te Triëst aangekomen. Haarlem en Omgeving Geslaagd zUn voor het eerste deel van het examen voor de akte N. S. van het nijver heidsexamen te Amster dam de dames Th. J. F. van Oyen en J. H. B. de Wilde te Haarlem, M. B. de Vos te Heemstede en E. Pieck te Overveen. I)c kerkeraad der Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) heeft het verzoek van den kerkeraad der Gere formeerde Kerk van Haarlem tot een samen- spreking afgewezen. Een bazar wordt door de Christelijke Pad- vindersvereeniRing ge houden op 3 Juli ln het wijkgebouw der Ned. Herv. Gem. in de Leid- schc straat,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2