Haarlems Dagblad De datum der Vredesconferentie vandaag vastgesteld) Projectielen over Nederlandsche grens Nog geen beslissing over de Italiaansche Koloniën Italië protesteert De Nieuwe Waterweg geeft een goudstaaf terug Het Atoombom-experiment: Zondagnacht De Kabinetsformatie Onhoudbare toestand voor Ottersum De Nicola uapfji one U6A pan >an uv jüiu COe .Tan'rerane: Vo. 1R"«« Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcboom ZaxtcrrtnK 29 Juni 101® Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 Tijdens de vergadering van vandaag in het Palais Luxembourg zal minister Byrnes het vaststellen van den datum der aanstaande vredesconferentie aan de orde stellen en eischen. dat deze da tum thans onvoorwaardelijk wordt be paald. Dit gaat in tegen de zienswijze van Molotof, die onlangs verklaard heeft dat hij niet over dien datum wilde spreken voor dat de vredesverdragen definitief zouden zijn afgehandeld. In de vergadering van Vrijdag, waar Byrnes zijn voornemen kenbaar maakte, heeft Molotof alsnog om uitstel gevraagd tot Maandag inzake de vaststelling van den datum der vredesconferentie, waaruit valt te concludeeren dat hij van de bijeenkomst van vandaag wellicht de definitieve regeling der hangende kwes ties verwacht. In de bijeenkomst van gisteren zijn geen besluiten genomen. De subcommissie der vierministcrs- conferentie. die is ingesteld onl 't voor stel tot het uitstellen der beslissing in zake de Italiaansche koloniën voor een jaar te bestudeeren, heeft vandaag, naar uit gezaghebbende bron wordt verno men, besloten, de kwestie naar de mi nisters terug te verwijzen. De commis sie kon niet tot overeenstemming ko men over de formule voor het bestuur van de koloniën gedurende het tus- sohcnliggende jaar. De Italiaansche premier de Gasperi verklaarde gisteren onder bijval van alle politieke groepeeringen in de constitu- eerende vergadering, dat hij protesteer de tegen de beslissing der vier minis ters van buitenlandsche zaken inzake de overdracht van Briga en Tenda aan Frankrijk. „Ik hoop, dat dit nieuws niet officieel is" zeide de Gasperi onder applaus van de Kamer. „Wij heo- ben alle pogingen in het werk gedteld om de Fransche diplomatie er van te overtuigen, dat het afnemen van deze valleien niet slechts een onrecht, doch ook een „vergissing voor de toekomst" van de Italiaanscn-Fransche vriend schap zou zijn." Na den minister spraken de woord voerders van alle partijen in den geest van diens woorden en verklaarden zich solidair met de Gasperi's protest. POLITIEK EN MUZIEK De beslissing der vier ministers heeft tot gevolg gehad, dat het concert van het Scalaorkest van Milaan onder lei ding van Toscanini, dat te Parijs zou worden gegeven op Zondagavond, en dat zou worden uitgezonden door prac- tisch alle radiostations ter wereld (ook de KRO had een relay) is afgelast daar Toscanini weigert in Frankrijk op te treden. In de verklaring van Toscanini en zijn orkest wordt gezegd, dat het afzeggen van het concert geen „gebaar van na tionalisme is, maar een uiting van diepe droefheid over het nieuws, dat de mi nisters van buitenlandsche zaken een beslissing namen, die in het nadeel van Italië is." Gedeelte van den „Mei-schat Vermoeileiyk Is men den goudschat op liet spoor, die een loodsboot in de Meidagen van 1940 voor de Nederlandsclie Hank naar Engeland zou brengen, zonder luiar doel te bereiken. Want z(| werd door Dultsche aan vallers In den grond geboord. Uit de pijpleiding van den zangzulger Slledrecht 9. welke ln de Merwehaven zand spuit ten behoeve van op te hoogen gron den. Is n.l. een staaf goud te voorschijn go- komen. Het zand, waarin de staaf verbor gen lag. Is afkomstig van baggerwerken ln den Nieuwen Waterweg ter hoogte van het z.g. „Krulthaventje". Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat ook de andere staven van den goudschat, dertig ln totaal, zich daar be vinden. Reeds zijn maatregelen genomen om het onderzoek onmiddellijk ter hand te ne men. De gevonden, staaf goud moet een waarde vertegenwoordigen van 150.000 vooroorlogsche guldens Hef einde van een „vloot des doods'1 Drie millioen valsche tabakskaarten vervaardigd Internationaal complot ontdekt Na wekenlang jlverlg speuren Is de Rot- terdamsehe recherche erin geslaagd een in ternationaal complot van vervalseliers op hel spoor te komen, waarvan de oorsprong in België ligt. Aangenomen mag worden, dat ten minste drie inlllloen valselie ta bakskaarten vervaardigd z||n, waarvan een zeer groot gedeelte In omloop werd gebracht Alleen al op Nederlandsoh grondgebied werden 14 aanhoudingen verricht. De ta bakskaarten. waarvoor de vervaardiger 50 cent per stuk rekende, waren, eer z.U 1>U den laatste» schakel waren aangeland, tot f 85.50 in prils gestegen. Het spoor leidde van Rotterdam vla Bredn. Antwerpen en Gent nuar een plaatsje aan de Fransche grens. Hier werden alle drukkeryen afgezocht, net zoolang tot de gezochte gevonden was. Dank zy de mede werking van den procureur des Koning* in België kon tot huiszoeking en arrestatie worden overgegaan. De gearresteerde Bel gen zullen zich ln hun eigen land moeten verantwoorden. (Van onzen Haagschen corresDondent) Na de Vrydagochtend gehouden byeen- komst vnn de Tweede Kamer-fractie van de Partij van den Arbeid, is er geen stap meer gevolgd vanwege den voorzitter dier fractie. Mijn Indruk is. dat men het van de zyde van de Party van den Arbeid naar bulten niet op haren en snaren wil zetten, maar dat Dr Bcel toch heusch niet behoeft te aarzelen over het door de fractie Inge nomen standpunt. Dit komt er op neer, dat men tenslotte geen portefeuille zou aan vaarden. wanneer Inderdaad opzettelijk en zonder eenige noodzaak de mannen van de P. v. d. A bulten de drie posten worden gehouden, die met het oog op het Indone sische vraagstuk het belangrykst zyu. Tusschcn 22.30 en 23.30 uur Nedcr- landsche tijd Zondagavond zal het atoombom-experiment op Bikini wor den uitgevoerd, aldus luiden de laatste en waarschijnlijk wel definitieve be richten van hot Amerikaansche Depar tement van Marine. Het tijdstip in Amerika is half tien tot half elf in den morgen van den eer sten Juli. De ontploffing zal het einde bcteckenen van dc volgende schepen, die zich in het gebied van de grootste uitwerking zullen bevinden: Het Japan- schc slagschip Nagato, het vliegtuig moederschip Independence, het slag schip Arkansas, de kruisers Salt Lake City en Pcnsacola en dc Japansclic kruiser Sakawa. In een ring daarom heen. nog dubbel en dwars ln het aan vernietiging blootgesteld gebied, liggen o.a. de Saratoga, vliegtulgmoederschlp, de slagschepen Pennsylvania en New York en het Dultsche „Vestzak"-slag schip Prinz Eugen. Boven het doel zullen de atmosferi sche toe: tand, de windkracht en de windrichting gemeten worden, en na drie proefvluchten zal boven het slag schip Nevada de bom neerdalen Binnen een millioenste seconde zal dan een 100 millioen dollar voor een ander half jaar van plannen en ontwerpen maken in een enorme rookwolk opgaan om het juiste antwoord te verschaffen op de vraag: WAT ZAL ER GEBEUREN? Wanneer men dat eenmaal weet, zal de wetenschap een groote stap verder zijn niet alleen de militaire, doch ook die welke zich bezig houdt met de veel sympathieker taak, na te gaan op welke wijze men de atoomkracht kan gebruiken in dienst van den vooruit gang van de vredestechniek. De invloed van de uitbarsting op de in de schepen aanwezige levende dieren zal uitwijzen, op welke rtianier men de huid zal kun nen besehermen tegen de radio-activi teit, die in Nagasaki en Hirosjima tal- looze slachtoffers maakte van een slee- pende ziekte aan inwendige organen. Vele doktoren zullen zich na de ont ploffing naar Bikini begeven, waar zij een diepgaand onderzoek zullen instel len. Ongeveer 200 journalisten van kranten, persbureaux, tijdschriften, radio-omroepen, filmmaatschappijen, enz. zullen het experiment bijwonen. Zij zullen, zoodra de veiligheid dit mogelijk maakt, Bikini kunnen inspec- teeren. En hun berichten dc wereld in seinen Dat zal het einde zijn van het eerste atoombomexperiment, dat enkele we ken later gevolgd zal worden door een tweede proef, dan in den vorm van een niet uit de lucht, maar direct op de schepen geplaatste bom. In den loop van het volgende jaar zal dan nog een proefneming volgen met een atoom bom die diep onder water zal ontploffen. Hei woord is aan. Vondel: Het sweerd, eens uitgetroc- ken, keert langsaem in syn schee. (Uit: Palamedes). Het teeken van hef Zuiden' Wat heeft het teeken te beduiden, Dat aan elkeen gegeven wordt Als hij den blik richt naar het Zuiden, Naar 't land van armoe en tekort „De noodgebiedenZij vertvonen Een somber en onwaardig beeld: Een varkensstal waar menschen wonen Een bouwval primitief geheeld, Daarbinnen dikwijls nog geen tafel, Eén stoel, geen kast, geen kookgerei, Als linnen anderhalve rafel, Als beddegoed een stroopartij. Kapotte kerk. kapotte huizen, Gezinnen hokkend bij elkaar, Te weinig licht, teveel aan muizen; De volksgezondheid in gevaar. De boer zag zijn bedrijf verwoesten Door 't nietsontziende krijgsgeweld; Hem rest één spa die niet zal roesten, Maar hoe verdient die boer zijn geld Voor zich,zijn vrouw en zijn zes kind'ren, Zes kleinen, hongerig en bleek, Krijgt dejze brave boer niets minder Dan twintig gulden steun per week.... De welvaart leeft dus in verbanning, Maar ook de cultureele nood. 't Gebrek aan sport en aan ontspanning. Zij maken de ellende groot. Toch is de moed nog niet verloren Bij dit zoo zwaar getroffen volk. Men kan er deze wijsheid hooren: De zon schuilt achter elke wolk, En eenmaal wordt dit land herboren Uit de verschroeide woestenij. Reeds schiet het zaad op uit de voren. Reeds schiet het graan het puin voorbije. In Nederland zijn „noodgebieden" En waarlijk, dat aanvaarden wij? Hier gaat veeleer iets groots geschieden, Mits'gij helpt, Nederlander, gij! Op het oogenblik wordt in het geheele land de nationale collecte voor het Fonds Noodgebieden gehouden. Giften kunnen ook gestort worden op post rekening 405000 van Volksherstel Fonds Noodgebieden Den Haag; gelden uit geblokkeerde rekeningen kunnen hier op worden overgemaakt en onder nemingen kunnen deze gelden als on kosten boeken. De Brltsclic premier Clement Attlec en mevrouw Chnrcltlll lieiteven zich naar het Shcldonlan theater voor liet ontvnn treti van liet eere-doctoraat. «Int door do Oxford Universiteit veileeend werd. (P) Het raadselachtige granaatvuur op Gennep Het onverwachte inslaan van granaten heeft in het door den oorlog wreed ge troffen Gennep groote sensatie verwekt, waaromtrent de wildste geruchten dc ronde doen. De projectielen kwamen uit de richting van het Reichswald, dus uit de richting Duitschland. De burgemeester van Gen nep vertelde het A N P van de onaange name ervaringen die hij had met hetgeen er aan den overkant van de grens ge beurt. Voor Ottersum, een gemeente die vlak bij de grens ligt. noemde hij den toestand onhoudbaar. In het aangrenzen de Reichswald wordt door Duitschers on der toezicht van de Geallieerden munitie geruimd, 's Middags ongeveer te half drie weerklinken dan donderende slagen met het gevolg, dat heele ladingen projectie len op de Nederlandsche gemeente Otter sum terecht komen, zoodat daar de pla fonds in vele huizen omlaag komen en honderden ruiten ln scherven gaan. Zon der eenige dekking is het dan levensge vaarlijk bulten. Tegen dezen ongehoorden toestand heb ben wij herhaaldelijk bezwaar gemaakt, aldus de burgemeester met het gevolg, dat de Engelschen besloten voortaan een seintje te geven, om iedereen in de ge legenheid te stellen zich in veiligheid te brengen. Een kwartier voor den slag wordt er nu een signaal gegeven Dan is het ln Ottersum een „sauve qui peut" Het vee wordt gauw uit dc wei gehaald of ln veiligheid gebracht Ramen en deu ren worden opengegooid. Men stelt zich zelf ln veiligheid en dan wacht men ver der geduldig af waf er komen gant. Dat zijn de toestanden, waaronder men hier aan de grens al langen tijd leeft. Plezierig is hot allesbehalve, aldus de burgemeester. Wat er tlians echter gebeurd Is, is Iets totaal nieuws. De projectielen, die deze week vielen, z(jn niet weggeslin gerd t»U het vernietigen van munitie massa's. Zy moeten afgeschoten zijn, want z.y vielen 5 K.M. ver op Neder- landsch gebied. ,,Of zij uit het Reichswald afkomstig zijn? Of van nog verder? In ieder geval zijn ze uit die richting gekomen. En ver der weten wij er ook niets van. De me talen mantel van het projectiel, dat op het sanatorium terecht kwam hebben we in beslag genomen; het zal misschien aanwijzingen kunnen geven", aldus <±a burgemeester. President van Italië Met 396 tegen 108 sterrunen is Vrij dagmiddag de 68-jarige Enrico de Ni- cola door de Italiaansche Wetgevende Vergadering tot voorloopig hoofd van de republiek gekozen. Hij was de can- didaat der drie groote partijen. Tevoren waren de communisten, de christen democraten en de socialisten het over deze candidatuur eens geworden. De Nicola is een oud-minister uit den tijd voordat Mussolini aan de macht kwam. Hij is van oorsprong journalist, werd tot vier maal toe in de Kamer van afgevaardigden gekozen en trok zich in 1924 terug. Desniettemin werd hij op nieuw gekozen, doch hij weigerde den eed af te leggen en verscheen op geen enkele zitting. In 1932 werd hij door den koning tot senator benoemd, doch de Nicola volhardde ln zijn afwijzende houding en trok^zich geheel uit de poli tiek terug.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1