Dagblad gevaarlijk Prijsopdrijving in Amerika Engeland's graanpositie Voornaamste struikelblokken weggeruimd Het nieuwe Ministerie WfK» .Tnnreai Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14823 I>lrcctctir-Iïoofdre<lact< Robert Pcerebocun „~,o„r Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107 Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 HET bericht dat een algemeene opdrij ving der prijzen in de Vereenigde Staten is losgebroken sinds de rem van de prijsbeheersching Is losgelaten, met het verdere gevolg dat de regeerlng de aan- koopen van voedsel voor de noodlijdende landen heeft stopgezet, zal vele lezers wel hebben doen beseffen dat de economi sche moeilijkheden van dezen tijd geen landelijke aangelegenheden zijn, waarvoor men zijn eigen regeering verantwoordelijk stelt zonder er verder over na te denken, maar wereldproblemen. Op politiek gebied is het, wat de groote kwesties aanbelangt waarvan aller toekomst afhangt, niet an ders gesteld. Het is beter dat men dit be grijpt dan dat men zich iets wijsmaakt. De Amerikaansche prijsbeheersching is Zondagnacht om twaalf uur afgeloopen. Een poging om haar bij resolutie van het Congres met twintig dagen verlengd te krijgen is voorloopig gestuit op verzet in der\ Senaat. Dit werd bewerkt door sena tor Lee O'Daniel, die principieel tegen stander van prijsbeheersching is. Volgens de Manchester Guardian kan het nu ver scheidene dagen duren eer de Senaat de resolutie aanvaardt. Maar ook als dat ge beuren mocht is de verdere loop van zaken onzeker. Dit vooral omdat in het Congres een neiging bestaat om prijsbeheersching slechts voor de huishuren te herstellen en dus verder over de geheele linie los te laten. De eerste resultaten van de vrije markt zijn ontstellend genoeg geweest. Zij gaven den minister van Financiën aanleiding tot de waarschuwing, dat de belastingen naar rato verhoogd zouden worden. De regee ring besloot intusschen om de aankoopen van voedsel voor de noodlijdende landen stop te zetten in de hoop, dat zij daar mede de prijzen op een lager peil zou stabiliseeren. Zij verklaarde uitdrukkelijk te weigeren, voor tarwe en vleesch meer te betalen dan het hoogste tarief van de prijsbeheersching. Maar dit eischt nadere toelichting. Er is nog geen crisis in den uitvoer van tarwe ontstaan, omdat de regeering over groote voorraden beschikt tengevolge van aankoopen vóór 30 Juni. Wat vleesch aangaat betrof het export- programma voor 1946 een gewicht van één milliard zeshonderd millioen pond, groo- tendeels voor de noodlijdende landen. Daarvan was ongeveer de helft op 30 Juni uitgevoerd, zoodat men „bij" was met den uitvoer. Vele groote warenhuizen hebben bekend gemaakt dat zij voorloopig de prijzen on veranderd zullen laten. Blijkbaar beschik- ken zij dus nog over aanzienlijke voor raden Maar als de industrie en de groot handel hun prijzen blijven verhoogen zul len ook deze firma's tenslotte tot verhoo ging van de hunne gedwongen zijn. Dat hetgeen thans in Amerika geschiedt zijn invloed in de geheele wereld doet gelden, blijkt ook uit de uitwerking in Engeland, welks graanpositie zeer ver zwakt is door de levering aan noodlijdende gebieden. Dientengevolge zeggen de En- gclschen nu, dat Amerika de verantwoor delijkheid voor hulp aan Duitschland maar op zich moet nemen, want dat zij daar niet langer mee belast kunnen blijven. In de politieke cn economische crisis, waarin de wereld verkeert ziet men regee- ringeti en parlementen ook van de groot ste landen telkens weer tekortschieten omdat de problemen, waarvoor zij ge plaatst worden grooter zijn dan de taak, waarmee zij zijn belast. Een parlement is gekozen en een regeering benoemd met de opdracht, de belangen van eigen land en volk te behartigen. Traditie wil dat dit geschiedt met voorbijzien van de belan gen van andere volken. Traditie wil meer: het pleegt te geschieden ten koste van anderer belang. Hiermee nu zijn de poli tieke en de economische werkelijkheid van onzen tijd in steeds scherper conflict ge komen en na den tweeden Wereldoorlog ondervindt de wereld het volle conflict van deze radicale tegenstelling tusschen Oud en Nieuw. Met Nieuw bedoel ik hior die strooming in de wereld, die ondanks verwoesting en afbreuk aan de beschaving zich baan is blijven breken, die eerst in dc schepping van den Volkenbond en later in die van de U.N.O, met al hun onvol komenheden, belichaamd is en die niet meer gedoogt dat men zooals vroeger geschied zou zijn de zwaargetroffen bondgenooten uit den oorlogstijd of zelfs de verslagen tegenstanders aan hun lot overlaat en zegt: zie zelf maar dat je er bovenop komt. Wie dit overdenkt begrijpt hoe hot mo gelijk was, dat Bcvin in November in het Lagerhuis met vollen ernst kon spreken over de noodzaak der instelling van een Wereldparlement Die begrijpt ook dat het streven naar Federale Unie op groote schaal geen vaag ideaal is, dat toch wel nooit bereikt zal worden, maar de aange wezen weg uit de doolhof, waarin men beland is. De oude verhoudingen kunnen niet meer hersteld worden, omdat het inter-nationalisme met onderlinge afhan kelijkheid der volken te ver is voortge schreden en het menschelijk bewustzijn dit feit erkent, al is het nog lang niet tot ieders besef doorgedrongen. Regeering en parlement ln Amerika kunnen de voedselaankoopen voor de noodlijdende landen wel tijdelijk onderbre ken, maar blijvend stopzetten kunnen zij ze niet. Dat gaat niet meer in deze we- Verantwoordelijkheid voor Duitschland ligt bij de Vereenigde Staten Op verzoek van de oppositie heeft de Britsche minister van Voedselvoorzie ning. John Strachey, in het Lagerhuis cijfers meegedeeld in verband met de graanpositie van Engeland en uiteenge zet waarom tot rantsoeneering van het brood moest worden overgegaan. Tegen het einde van Augnstus zal er nog voor acht weken tarwe en bloem voorradig zijn, tenzij er nieuwe voorra den worden ingevoerd. Als de invoer uit de Ver. Staten door stakingen of door het opheffen van de prijsbeheer sching komt te stagneeren, zou dit zeer ernstige gevolgen voor Engeland met zich brengen, wanneer niet als voor zorgsmaatregel tot rantsoeneering was overgegaan. De regeering mocht op «lit punt geen risico nemen, aldus Strachey. Strachey gaf verder een overzicht van wat Engeland had gedaan om de hon gerende landen tegemoet te komen. Sinds November 1945 is 60.000 ton graan aan Voor-Indië gezonden. 60.000 ton aan Italië, Griekenland en Joegoslavië (door middel van de UNRRA), 60.000 ton aan Duitschland. 10.000 ton aan Zuid-Afrika en 10.000 ton aan België. Niets meer naar Duitschland. Over de voedselpositie in Duitschland zeide Strachey. dat, buiten de Engelsche bijdrage, Amerika minstens gedurende de eerstvolgende drie maanden 120.000 ton tarwe per maand zou moeten leve ren aan de Britsche zóne van Duitsch land om het peil van 1000 calorieën te kunnen handhaven. Hij voegde daaraan toe, dat hij ten volle door den eersten minister was gemachtigd om te ven-kla ren. dat Engeland niet meer dan tot dusver van de eigen voorraden voor Duitschland ter beschikking kan stel len. Als het huidige rantsoen aldaar niet kan worden gehandhaafd, zal de poli tieke en sociale verantwoordelijkheid geheel bij de Ver. Staten berusten. Op een vraag van een conservatief lid, waarom Rusland geen graan naar de Britsche zóne kan zenden, antwoord de Strachey: „als u denkt dal u graan i Rusland kunt los krijgen, dan wenscli ik u er het beste mee". Hef woord is aan. La Rochefoucauld: Het is gemakkelijker den mensch in het algemeen dan eenig mensch in het bijzonder te kennen. De eerste ministerraad Nadat op de onderscheidene departementen de portefeuilles waren overgdragen, is Woens dagmiddag de eerste ministerraad van het kabinet gehouden. Nieuws uit het buitenland Uit Warschau wordi gemeld, dat volgens offlceele statistieken in de periode van 15 Mei—26 Juni in Polen 206 personen door ter rorisme zijn vermoord. Edda ClanoMussolini zal, als gevolg van de amnestie, haar verbanningsoord op een der Llparlsche eilanden verlaten om naar haar schoonmoeder ln Toscana te gaan. Accoord te Parijs De Parijsche besprekingen van Woens dag, waarvan de détails nog niet bekend zijn, hebben het grootste succes gebracht dat dc conferentie tot nu toe heeft be reikt: Twee der voornaamste struikel blokken werden op deze zitting geliqui deerd, nl. het statuut van Triest en de bestemming der vroegere Italiaanschc koloniën. De definitieve opstelling van het Italiaansche vredesverdrag wacht nu nog op een regeling der herstelbe talingen, doch gedelegeerden die de zit ting van gisteren bijwoonden, hebben goede hoop dat ook dit punt spoedig geregeld zal zijn. Toen de besprokingen gisteren in den avond geëindigd waren, hebben gedelegeerden tegenover Reuter verklaard dat het vaststellen van den datum der algemeene vredes conferentie nog steeds door Molotof Ls opgehouden, daar de Russische minister er op blijft staan dat het Italiaansche vredesverdrag eerst tot in alle onderdeelen moet zijn gefor muleerd. Hel eenige fundamenteele onderwerp dat nog niet geregeld is, wordt gevormd door de Italiaansche herstelbetalingen, terwijl verder en kele ondergeschikte ontwerp wijzi gingen op afdoening wachten Wat de koloniën betreft is bekend géwordén, dat het vredesverdrag een. clausule van Bevin zal bevatten, die het afstaan der Afrikaansche bezittingen, dioor Italië inhoudt, terwijl een ontwerp over de te volgen procedure tijdens het jaar, dat de koloniën door de geallieer den zullen worden bestuurd en dat eveneens door Bevin werd samenge steld, in principe door de ministers werd aanvaard. De commissie die het nieuwe eind-ontwerp van het Italiaan sche vredesverdrag zal vaststellen, zal dit ontwerp tot practische regelingen uitwerken. Op het dei>artcment van Justitie In don Haag kwamen do ministers van liet kabinet-Boel voor het eerst bijeen. Zluend van links naar rechts: Ir. S. I/. Mansholt, prof. mr. I'. Lief tl nek, dr. ir. «I. A. lUngcrs, dr. L. «I. M. Becl, W. Pree* en ir. II. Vos, Staande van links naar rechts: Dr W, G. M. lliilj.snuin.s, dr. ,J. Glclcn, mr. C. W. G. II. baron van Boetzclaer van Oosterhout, mr. J. II. van Manrsovecu, Lult. Kol. A. II. J. L. Pievoz en mr. J. A. Jonkman. Afwezig was mr. E. N. van Klcffens, die buitenslands vertoeft. reld. Zij zullen, ondanks het verleden, genoodzaakt blijken niet alleen de belan gen van het Amerikaanfiche volk, maar ook die van verscheidene andere te blij ven behartigen. Zij worden ertoe gedre ven, wereldpolitiek en wereldeconomie te voeren. Andere landen ondervinden het zelfde. De groote moeilijkheid is dat een internationaal lichaam, dat tegen deze taak ie opgewassen en dat onvermijdelijk moet komen, omdat er geen andere oplossing is, ontbreekt. Zoolang het ontbreekt zul len crises en moeilijkheden blijven voort duren. R. P. De prijzen in Amerika TOEKOMST SOMBER Uit de Ver. Staten worden verspreide doorbrekingen van het algemeene prijs niveau gemeld. De senaatscommissie voor flnancieeie aangelegenheden heeft haar traditioneelen vrijen dag voor de onaf hankelijkheidsfeesten opgeofferd, om te werken aan de voorbereiding van de nieuwe wet op de prijsbeheersching. De senaat zal zich verder over deze wet be raden, ondanks het voorstel van hot Huis van Afgevaardigden om de prijsbeheer- schingswot uLt den oorlogstijd, welke af geloopen Zondag buiten werking trad, voor een periode van twintig dagen to verlengen. Tot nog toe zijn belangrijke prijsstijgin gen slechts opgetreden ten aanzien van vleesch, boter en artikelen, waarvan dc kosten gedeeltelijk uit regeeringssubsidies werden bestreden De nieuwe prijzen zijn nog steeds beneden het niveau van de zwarte markt tijdens de prijsbeheersching, maar de toekomst ziet er somber uit, i

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1