Westelijke clubs nemen de leiding De nieuwe bonnen Sport in het Kort Haarlem bovenaan door goede zege op MAC Sportweek De Radio geeft vanavond Avonturen Korf en Bondig Tan de drie wedstrijden om liet landskampioenschap voetbal Is die tussclicn Huurhui en N'.A.C. ongetwijfeld liet meest de moeite waard geweest: het spel bleef steeds levendig, ondanks de hitte. Dat Haarlem won Is te danken aan zijn betere techniek, waartegenot er de Bredanaren snelheid zetten en Iets wat zij enthousiasme en wij gebrek aan zelfbcheersehiiig noemen. Het is In leder geval een verrassing voor den Haarlem-aanhang geweest, dat zijn clnl» drie dagen 11a den tweeden en teleurstellenden wedstrijd tegen Ajax een dergelijk goed spel vertoonde. Niet minder dan vier uitblinkers telde de Hnarlemsche ploeg: Smit. invaller Boe ree als rechtsbinnen, die de elementen snel heid en gevaar in de voorhoede verhoogde. Van Gooi, die samen met den langen v. d. Hulst den anders zoo gevaarlijken linker vleugel Bouwmeester-Rijvers in bedwang hield en De Winter, die een uitstekende partij stopper-spil speelde in do plaats van Van Daalen. De overige spelers waren ruim voldoende. NAC bezit een snelle ploeg met goed, doch vaak te kort samenspel. Revers noch Bouwmeester, van wie natuurlijk veel ver wacht :werd, presteerden bijzondere din gen. Alle spelers waren van een behoorlijk gehalte, met twee uitzonderingen: Van Dijk voldeed als rechtsbuiten in het geheel niet, hij heeft trouwens altijd middenvoor ge speeld en toen hy vlak voor het einde zijn oude plaats opzocht, bleek, dat hij als mid denvoor inderdaad wat in zijn mars heeft. De andere uitzondering was Diele- mans, voor wien de qualificatie „kundig" veel te gering is. Hij speelde een zoowel technisch als tactisch hoogstaande partij op de llnksbackplaats. Reeds direct na den aftrap golfde het levendige spel van de eene helft naar de andere en terug. Belde keepers werden eenlge malen beproefd. De Bredasche aan vallen van links werden meestal in de kiem gesmoord door v. d. Hulst, die den bal bo ven de hoofden van zijn kleine tegenstan ders wegkopte. Reeds na 10 min. kwam het eerste Haarlemsche doelpunt, toen Roozen een moolen voorzet van Koning miste en Groeneveld prompt scoorde. 20 minuten later was het middenvoor Pirard van NAC, die na een goed opgezetten aanval doel puntte. Het tweede doelpunt der Haarlem mers ontstond op een voor hun tegenstan ders onfortuinlijke wijze. Bij een voorzet van Groeneveld stonden twee of drie rood- broeken buitenspel. De achterspelers van NAC appelleerden, doch de scheidsrechter liet doorspelen, omdat de keeper geheel vrij staande den bal in handen kreeg, en ge baarde den spelers, den wedstrijd niet op te houden. Keeper Kools dacht, dat de vrije schop toch genomen moest worden en rolde den bal terug. Boeree bedacht zich niet en scoorde onhoudbaar Het doelpunt werd door den zwak leidenden scheids rechter Hofman toegekend. De tweede helft ging in' met een NAC- overwicht. dat eindigde, toen Smit een pe nalty te nemen kreeg, die Kools schitte rend hield. Deze was echter te vroeg in be weging gekomen. BIJ het overnemen schoot Smit naast. Het derde punt kwam uit een echten Roozen-kopbal, het vierde uit een schot van Smit, toen Roozen. opnieuw met een kopbal den Bredaschen keeper reeds ge passeerd was. Zoo kwam het einde dus met 4—1 voor Haarlem, waardoor NAC van de eerste naar de derde plaats verhuisd is. OOK DB ANDERE THUISCLUBS WINNEN versloe8 Limburgla. dat reeds dade lijk weinig kans had om te winnen, aan gezien het met ver teruggetrokken bin- nenspelers weinig tegen het solide natio nale backstel Potharst-v d. Linden kon in brengen. Aan de andere zijde stichtten de buitenspelers Drager en Fischer veel ver warring door hun snelle rennen en gevaar lijke passes, doch de Llmburgsche doel man Jacobs bewees eens te meer, tot een topklasse te' behooren. Het peil van den Wedstrijd, die 31 ln het voordeel van Ajax Programma voor Vrjjdag: 19 uur: Gymnastiekdcmonstraties BATO aan de Zaanenlaan TURNLUST: Godfr. v. Bouillon straat T.V. SANTPOORT: voormalig K larlem-terrein, Rijksstraatweg CONCORDIA: Paviljoenslaan KRACHT EN VRIENDSCHAP: Schotersingel R.K. TURNKRING HAARLEM (Blauw-Wit, Hercules, Leonidas): Frederikspark 19 uur: WATERSPORTFEEST Noor der Buiten Spaarne, finish Her- zog.«t raat. 19 uur: PROPAGANDAZWEMFEEST in de gemeentelijke zweminrich ting Kleverlaan. Een Haarlemsche aanval wordt opge vangen door keeper Kools en den uitste kend spelenden linksback Diclemuns van N.A.C, eindigde, was echter niet hoog en het as pect werd er niet beter op door het on zekere lelden van den scheidsrechter. NECHeerenveen eindigde 63 voor de Nijmegenaren, maar het heeft er gcrulmen tijd naar uitgezien, dat de Friezen, die forsch maar fair speelden en ln den eersten speeltijd een duidelijk overwicht aan den dag legden, met de eer zouden gaan strij ken. Het stond tot kort voor de rust 1—2, doch deze ging ln, toen NEC Juist gelijk door hen gedemonstreerd was. Onder groot gemaakt had. enthousiasme van het publiek wisten zij Tn de tweede helft was het spelbeeld een 14 achterstand ln een 65 voor- gewijzigd en overspeelde een sprong om te zetten. Van Swol kreeg ln de -bracht volgende game de service, maar deze game ging helaas verloren waarna Patty en Se- Finale Enkelspel zonder Amerikanen Pétra en Geoff Brown in Wimbledon's titelstrijd. De Franschman Pétra bereikte den eind strijd heerenenkelspel ln het law tournool te Wimbledon door den Ameri kaan Tom Brown met 46 46 03 75 86 te verslaan. In de beide eerste sets was het slechts een strijd om de servicegame van ,den tegenstander te winnen, hetgeen den zeer goed spelenden Brown de belde eerste sets opleverde. In de derde herstelde Petra zich, wist steeds de leiding te hou den en in de 8ste game door Brown's ser vice te breken, waarna hy ln de 9de game de eigen service-game over het lot van de set besliste. In de 4de set had het tegenovergestelde plaats, aangezien Brown hier den voorsprong wist te behouden, maar ook hier verloor hij ln de 11de game de eigen service, hetgeen hem de set kostte. De laatste set was bijzonder Interessant. Pétra wist over den thans minder goed spe lenden Brown een 31 voorsprong te be halen. De Franschman behield dien op de standen 42 en 53, waarna Brown ech ter drie achtereenvolgende games scoorde om op verrassende wijze de leiding tc men (65). Hij faalde echter ook ln final-set ln eigen service ln de 13de game (76 voor Pétra), waarna de laatste een felbevochten eigen service en daarmee set en match won. Het was een groote teleur stelling voor Brown, die ln dezen stijl op den stand 21 set voorsprong en 54 ln de 4de set, de kans miste om ln de volgen de game de eigen service-game de set en match te winnen. De eindstrijd heerenenkelspel zal nu ge speeld worden tusschen Pétra en den Australiër Geoff Brown, die met 64 7 62 van den Tsjech Drobny won. Deze halve elndstryd was vry kleurloos vergeleken bij den vorlgen en Drobny werd met de regelmaat van een uurwerk ver slagen zonder dat hij ook maar een oogen- blik Brown's overwinning kon verhinderen. De Amerlkaansche favorieten Segura. Kramer en later Tom Brown, die stuk voor stuk in staat geacht werden, het tot de fi nale te brengen, zyn nu dus allen slagen. Rinkel en mevrouw Blalsse verloren ln het gemengd dubbelspel met 62 75 van Don Butler en Mrs. Bostock. Gisteren werden de laatste Nederlanders ln de plate-matches uitgeschakeld. Van Meegeren verloor met 63 57 5—0 van Choy (China), Jopie v. d. Wal verloor met 64 0 van Miss Quertler. Rinkel-Van Swol uitstekend, Patty-Segurn echter beter. Patty en Segura schakelden op het cen- trécourt Rinkel en C. van Swol uit. Onze landgenooten verloren met 62 64 57 86 ln een wedstrijd, waarvan de belde eerste sets bijzonder onbelangryk waren, maar waarin het spelpeil van onze landge nooten steeds beter werd. Zy wonnen zeer verdiend de derde set, vooral door uitste kend spel van Rinkel. In de vierde bereik ten zij een spelpeil, zooals dit nooit tevoren volkomen felle Nijmeegschë ploeg de Frlezerf het tot 25. Een kleine Inzinking van hun tegenstanders benutten de Friezen direct door te doelpunten. Dc strijd werd toen zoo hard, dat een Nymegenaar met een sleutelbeenbreuk en een ander met een hersenschudding uit het veld gedragen moesten worden. De tactische back Reynen was reeds uitgevallen, zoodat NEC met drie invallers speelde. Dit bleek echter geen be zwaar, om met een zesde doelpunt de over winning in veilige haven te Bleepen (63) HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 Nieuws. NCRV 19.20 Met band en plaat (gr.). 20.20 Orkest P. v. d. Hurk. 21.00 Luisterwedstrijd. 21.30 Orkest P. v d. Hurk. 22.30 Concert (gr.), 23 00 Trio Knlbbe- ler. 23.30 Onvoltooide Symphonie, Schubert. HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuws. AVRO 18.15 Vau deville-orkest. 19,00 Viool en plano. 19.30 Ca baret-programma. 20.45 Residentie-orkest (gr.). 21.30 Muziek van Am bodem. 21.50 The Romancers. 22.35 Pierre Paila. 23.15 The Sky- 23.45 „Nocturne" (gr.). AGENDA DONDERDAG 4 JULI Kleverlaan: Sportoptocht 19.00 uur Rem brandt: Spijkers met koppen (14 jPalace: De wraak van den onzichtbaren man (10 j.) Luxor: Intermezzo (14 J.). Deze drie 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De blanke slavin (14 j.), 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. gura uitstekend spelend de dertiende veertiende game wonnen. Door deze nederlaag zijn alle Nederlan ders thans uitgeschakeld. Hier volgen nog eenlge nagekomen uit slagen van gisteren: Dames enkelspel: 5e ronde: Miss P. Betz (U. S.) wint van J Curry (G. B.) met 60 63. Heerendubbelspel: 4e ronde: B. Patty en F. Segura winnen van I. Rin kel en C. van Swol met 62 64 57 86 Damesdubbelspel 4e ronde: Miss L. Brough en Miss M. Osborne win nen van mrs. N. Passingham en miss M Lincoln met 62, 6—1; mrs. P. Todd en miss D. Bunday winnen van mrs H vian en miss B. Nuthall met 6—2 Miss P. Betz en miss D. Hart winnen mrs. R. Methlew en miss M. Yorks met 64 62. Gemengd dubbelspel 3e ronde: L. Palsh en miss v. Dace winnen van T. Johansson en miss v. Nletsen 119 60 4e ronde: W. Butler en mrs. A Bostock winnen van I, Rinkel en mevr. H. Blalsse met 62, 75; T. Brown en miss Laffarque met 46 60 108 Brough winnen van P. Pelllraa en mrs. Gemengd dubbelspel: 4t ronde: C Hopman en miss M Osborne winnen van N. Hardwlck en miss D. Hart met 62 62: L. Palsh en miss V. Dace winnen van R. Abdesselam en mrs. J. Patornl met 6—3. 63. E. Brown en miss D. Bundy winnen Destremeau en mrs. P. C. Todd met -2 61; J. Mottram en mrs E Hilton winnen van J Ipsen en mrs. R.' Lines mot. 1-6 63 64; D. Palis en mrs. M Men- zles winnen van H Botelll en miss M. Ing- lebert met 61 64. 7 tot en met 20 JULI Weer een bon voor ruwe suiker Bonkaarten KA, KB, KC 608 gram brood 417 t;m 421 brood 800 422 brood 400 425 boter enz. 125 426 boter enz 250 435 boter enz. 100 436 suiker 400 427 algemeen 200 428 algemeen 100 429 algemeen 250 420 algemeen ca. B 79 reserve C 79 reserve B 80 reserve Bonkaarten LA, LB, LC 608: 389 vleesch 100 gram vleesch 390 vleesch 400 gram vleesch A 67 melk B 67 melk C 67 melk Bonkaarten KD, KE 917, 918 brood 925 boter enz. 926 boter enz. 936 suiker 927 algemeen 928 algemeen 2 L. melk 31/2 L. melk 3V2 L. melk gram brood 250 gram boter 125 gram margarine 400 gram ruwe suiker 100 gram kaas 100 gram zelfrijzend bakmeel 250 gram jam, stroop, enz. ca. 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep 800 gram brood 500 gram rijst, kinder meel of kinderbiscuits Bonkaarten LD, LE 608: 890 vleesch 100 gram vleesch D 67, E 67 melk 6 L. melk 929 algemeen 930 algemeen Tabakskaar ten enz.: T 37 V 37, V 38 De bonnen 2 rants, tabaksart. 100 gram chocolade en/of suikerwerken 2 rants, tabaksart. 100 gram chocolade en/of suikerwerken Ranglijst landskampioenschap Haarlem 5 3 11 Vierdaagsche mèt militairen De minister van oorlog heeft den leger order, waarbij het militairen verboden werd deel ie nemen aan de Vierdaagsche, inge trokken, nu van den Bond van Lichamelijke Opvoeding de mededeeling is ontvangen, dat de heer Breunese heeft afgezien van de leiding. ZEILSPORT. De Zeilvereeniglng De Forel organiseert op Zaterdag en Zondag a.s. gioote nationale zeilwedstrijden op de Ka- Wrnaiun melk zijn geldig t.m. 13 Juli. Voor de week van 14 t.m. 20 Juli zul len voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. De Haarlemsche feesten „Schilders uit de eeuw van Frans Hals" In het kader van de eeuwfeesten zal in het Frans Halsmuseum een tentoonstel ling worden ingericht van schilderwer ken, die tot titel draagt: „Werken van schilders uit de eeuw van Frans Hals". Deze tentoonstelling zal Zaterdag 6 Juli a.s. om half drie des middags door bur gemeester Reinalda met een rede worden geopend „De Wonderbloem" uziek der Kinderoperette ..De Won derbloem" is door A. L. W. Voerman ge- even op een tekst van Jo Mulder. Die iek is eenvoudig, pretentieloos, onoor spronkelijk, harmonisch niet overal even correct, wel geschikt voor uitvoering door kinderen. In dit speciale geval, bij de opvoe ring door de buurtvereeniging „Bosch en Vaart" werkten ook twee volwassenen mee n.l. als „Koning" en „Koningin". De schijn van echtheid won er allicht door. De kin deren zongen meerendeels zuiver; Z. H. Prins Eros, overeenkomstig zijn titel, nu en dan wat hoog en H. M. volgens Haar rang nog hooger. Vocaal het beste was wel het Prin sesje. De inhoud Is nogal onwaarschijnlijk, maar dat mag geen bezwaar heeten. Meer bezwaar gevoel ik tegen de regie van „De Wonder bloem". Een zieke prins behoort niet in de troonzaal van een paleis op een divan te lig gen, en zeker niet gekleed in een staatsie pakje, terwyi z'n liefhebbende ouders op de troonstoelen zitten, en hij moet geen costuum als van een Spaanschen Brabander dragen als zyn voorzaten met rococo-pruiken en -kleeren uitgedost zijn. Zulke tegenstrijdig heden worden niet door verscheidenheid en bontheid vergoelijkt. Een ander bezwaar is dat dc handeling soms geheel gestremd was, met name in de laatste acte, en ook dat ieder, die wat zeggen moest, van zyn plaats naar voren kwam en dan weer afmarcheer de. Doch men heeft zich wel vermaakt, ge tuige het veelvuldige applaus. Aan het elndo toespraken en bloemen voor hen, die zich voor deze opvoering verdienstelijk hadden gemaakt. K. DE JONG Een «ouden feest 1 Bukkers- 170. „Zoo, nu krijgen we tenminste geen bezoek van die Hinke-pinken" constateerde Wag voldaan. Maar we kunnen die lui toch ook niet zoo maar zonder lucht laten rondhollen!" „Draai nog eens aan uw wieltje Wag" vroeg Warrel, die er plezier in begon te krij gen. Wag keek eens om zich heen, liep op een plat, eivormig toestel toe, dat veel leek op een zeppelin-met-pukkels. Een wijzer liep er langs, van 0 tot 100. „Zet dat wijzertje eens op 50. Warrel vroeg Wag. „Dank je feestelijk" ant woordde deze, maar hij kon zijn nieuwsgierigheid toch niet bedwingen, en schoof de wijzer voorzichtig van 0 op 1. „Wat ben jij een weekdier" zei Wag verachtelijk. „Toe, io, schuif op die wijzer" en terwijl hij het zélf over- namzei Wag: „Zóó, boemerang!" „Kraaak" klonk het. Het geluid kwam van boven. Toen de vrienden omhoog keken, zagen ze dat de lichtkap, die ze zoopasivel hadden opgemerkt, was opengedraaid; de blauwe lucht boven het eiland schemerde er boven. Do afdeeling van den Bakkersgezellen Bond werd opgericht in Mei 1896. In die dagen werkten de bakkers nog 80 a 90 uur per week, en dan des nachts. Zon- en feestdagen kervde de gezel niet, en de Joo- ncn waren uiterst laag. Een handvol stoe re werkers is begonnen met den strijd oor de Zondagsrust. Geleidelijk werd die ingevoerd. Ookjmdere verbeteringen kwa men. Allengs groeide de afdeeling, die ihans bijna 500 leden telt. Enkele van die getrouwen uit dien eersten tijd zijn nog steeds lid. Het zijn de leden I'. de Braai en H. Boks. Mede door hun arbeid is de organisatie uitgegroeid tot een stevigen vakbond, die heel wat heeft tot stand gebracht, niet alleen voor de bakkers, maar ook voor de chocolade- bewerkers. A s. Zaterdag vier de afdeeling haar jubileum. Des namiddags om 4 uur houdt het bestuur receptie in de bovenzaal van het Concertgebouw cn des avond komt Kees Pruis met »ïjn gezelschap in de groote zaal om den leden met hun dames een gezelligen avond te bezorgen. achturige werk erpleegsters bakmeel gram jam, stroop, enz. 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas Amsterdamsche gemeen teziekenhuizen worden ingevoerd. Ter dood veroor deeld is de 26-jarlge C. A. K. te Rotterdam we gens het doodschieten van 4 evacué's uit Wa- geningen en Bennekom. Een moeder ie Wouw begroef haar pasgebo ren kind ievend onder den vloer van haar wo ning. De maréchaussée kwam de misdaad op het spoor. Echtelijke oneenigheld is de ver moedelijke oorzaak van het drama. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft een voorstel tot het aangaan van een leening van tien millioen gulden aan vaard. In Amsterdam zUn 4500 ïyders aan malaria, waaronder 1000 kinde ren. De ziekte zal met het nieuwe middel Chi- noplasmlne bestreden worden. In Singapore zyn Nedcrlanclsehe onderda nen slachtoffer gewor den van sluipmoorde naars. Een werd ge dood. een ander zwaar gewond. De Nederlandsche vliegtuigbouwer Frits Koolhoven, die op zestig- jarigen leeftijd te Haar lem was overleden, is 1 Woensdagmiddag op de Algemeene Begraaf- 1 plaats aan den Bergweg te Bloemendaal ter aar de besteld. BUITENLAND De Britsche oorlogs- bodems „Nelson. Reven ge en Resolution" zullen voor opleldingsdoelein- f den worden gebruikt. Op de PhlIippUnen 1 is officieel de nieuwe s onafhankelijke republiek ln het leven geroepen. De Joodschc-ar- beidsfederatie heeft in een resolutie verbreking geëiseht van alle con tact tusschen de Jood- sche gemeenschap en het Palestynsche be- Het Britsche tribu naal te Hamburg heeft tien van de elf beklaag den schuldig bevonden de ongeregeldheden van 27 Juni te hebben uit gelokt. Eerste luitenant Kempen, de voornaam ste beschuldigde, werd tot vyf Jaar dwangarbeid veroordeeld. BU het Poolsche re ferendum van Zondag zijn dertig overvallen op stembureaux gepleegd en twee functionarissen gedood. De drie Engelsche officieren, die als gyze- laars door joodsche ter roristen in Palestina werden vastgehouden, zijn thans vrijgelaten. In Palestina zijn op nieuw opslagplaatsen met aanzienlijke hoe veelheden wapens en minutie ontdekt. in de Egyptische territoriale wateren, zyn vier schepen gesigna leerd, die verdacht worden van vervoer van Illegale Immigranten naar Palestinn. De opperrabyn van Palestina heeft aan ver schillende rellgicuse hoogwaardigheidsbeklee- ders van Engeland en de Ver. Staten een tele gram gezonden, waarin hij zegt „de Britsche maatregelen, die geen enkele moreele recht vaardiging hebben" te betreuren. Philip Ni>cl Baker verklaarde ln het La gerhuis op een desbe treffende vraag, dat over de gezamenlijke verde diging van Mnlakka en Sumatra geen bijzondere overeenkomsten met Nederland zijn gemaakt. naarlcm en Omgeving Geslaagd zUn voor de examens Nijverheids- onderwUs te Amsterdam: C. M. S. Boos. Haarlem: H. M. Verkade, Ovef- veen en B. C. M. Blan- kendaal, Hlllegom. Een 60-Jarlg huwe lijksfeest is een groote zeldzaamheid. 18 Juli zal dit voorrecht geno ten worden door het echtpanr W Zwart cn C. Zwart—Radder, wo nend Generaal de la Reystraat 5 zwart te Haarlem. Candidaat J. Wler- sema heeft het beroep naar de Geref. Kerk ln Oude en Nije Mirdum aangenomen en bedankt voor Andel, Boksum. Glessen-RljswUk, Worn- mels, Winsum, Fr., Ze venbergen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2