Haarlems Dagblad Bedrog bij het Poolsche referendum? Vredesconferentie Daladier Weer witte suiker Naar Duitschland's economische eenheid. Instelling van een onderzoekcommissie voor ontwapening. najia aon V PJ9A\ 3—0 81c Jaararang No. 18378 Bureaux. Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 11 .Tuit 11» 16 Dltgavc Stichting Voorlichting Abonnementen: p week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15051 WEINIGEN zullen bij den huidigen 6tand van zaken in de wereld, de komende vredesconferentie erg hoopvol tegemoet zien. Als men zich die voorstelt als een voortzetting en verdere ontwikke ling van de scènes, die zich plegen af te spelen in den Veiligheidsraad en in de conferentie der vier ministers te ParijvS, is het vooruitzicht inderdaad niet opwekkend. Maar er zijn ook andere mogelijkheden. Er is de mogelijkheid, dat als de afge vaardigden van eenentwintig geallieerde naties bijeenkomen met de opdracht, den vrede te organiseeren, een grooter beleid zal worden voorgesteld dan thans tot uiting komt. Het zijn de groote gebeurtenissen die daartoe de beste kans bieden. De vredesconferentie is een groote gebeurte nis, van veel beslissender beteekenis dan alle tot dusver gehouden internationale besprekingen. Fouten, daar begaan, zul len tot fatale gevolgen kunnen leiden. Be sluiten, daar genomen, zullen den loop der wereldsche zaken voor de thans levende en de eerstvolgende generaties bepalen. Het zal niet mogelijk zijn, de beteekenis van het ter vredesconferentie aanvaarde beleid te onderschatten. Daarom is dit de beste kans, die zich tot dusver heeft voor gedaan. Het is niet denkbaar dat de meeste afgevaardigden niet onder den indruk van de gebeurtenis en van hun persoonlijke verantwoordelijkheid zullen zijn. Het is 6lechts de vraag of zij zullen gevoelen, dat die zich verder uitstrekt dan de beharti ging van de belangen van het eigen land. Er leven wel gedachten aan grooter be leid in de wereld. Te zelden worden zij tot uiting gebracht. Het is of een verlammen de matheid zich over de geesten heeft gelegd. Toch hebben niet alleen enkele schrijvers en andere on-officieele perso nen er gestalte aan pogen te geven. Er is dat oogenblik geweest waarop een man als Bevin, de Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken, de wenschelijkheid van niets minder dan een Wereidparlement dorst te bepleiten in het Lagerhuis. Dat is nu een maand of acht geleden. Hij is niet de eenige die in zulken trant heeft durven spreken Men kan daarom nauwelijks aan nemen dat hij en anderen zich ter Vredes conferentie zullen bepalen tot het aanbe velen van een opportunistisch beleid, waarbij zij zooveel mogelijk voor hun eigen land redden en zich tevreden stellen met de bestaande fictie van een groot aan tal „souvereine" staten, die noch tot zelf verdediging, noch tot zelfvoorziening in slaat zijn en met een U N.O., die in haar De Boerenpartij eischt nieuwe stemming in drie districten huidigen vorm achterblijft bij de eischon, aan wereldorganisatie te stellen. Evenals de Volkenbond is het een bond van re geeringen, niet van volken. Evenmin als de Volkenbond beschikt zij tot dusver over de middelen, om haar wil op te leggen. Op dergelijke wijze als de Volkenbond wordt zij geremd door bepalingen in haar eigen statuut: in dit geval door het recht van veto van vijf groote mogendheden, dat door een van haar. Rusland, reeds als een middel tot toepassing van voortdurend verzet is gebezigd. Er kan geen over deze zaken nadenkend mensch meer zijn, die niet begrijpt dat de noodzakelijke voor waarde voor een welslagen der U.N.O. de herziening van haar Handvest is. Zij is er trouwens in zooverre bepaald slechter aan toe dan de Volkenbond, daar die al thans in de eerste jaren van zijn bestaan door een geestdriftigen en trouwen aan hang omgeven was. Waar is de geestdrift voor de U N O in haar huidigen vorm? Toch leven er wel groote gedachten in de wereld en toch zijn er temidden van dc volken veel meer menschen dan Ln 1919. die ze verstaan en haar verwerkelijking zouden willen steunen. Daarom is het. evenals in andere tijden, verkeerd om zwartgallig te zijn en rampen te voorspel len. Er zal ons wellicht nog veel narigheid tc wachten staan. Maar er zijn mogelijk heden voor een nieuwe ontwikkeling. En in geen geval zal het zoo gaan als dc good- koopc pessimisten met de allcs-wegvagen- de uitspraken voorspellen. Herinner u hun uitingen uit vroegere jaren. Het ts anders gegaan. Het gaat altijd anders. Wij hebben tijden gekend waarin door velen geroepen werd om „den sterken man". Die roep heeft gevolgen gehad, waarvan de wereld zich nog steeds poogt te herstellen Zij vraagt niet meer om den man die slechts sterk, maar wel om den man die waarlijk groot is, die zijn mede- menschen oprecht durft te dienen en met hen samen te werken in het nastreven van een groot beleid, die niet de een of andere hersenschim van macht en natio nale zelfverheffing najaagt maar de schen wil helpen en de teekenen der tijden verstaat Zij vraagt om mannen zooais Roosevelt er een was. voor wien de En- gelschen een gedenkteoken in hun eigen land willen oprichten, hetgeen wel een zeer zeldzaam eerbewijs is aan het staats hoofd van een ander volk. Een Engelsch dagblad, zijn geestdrift voor dit voornemen der regeering uitend, heeft Franklin De lano Roosevelt genoemd ,.den wereld- staatsman die het beste, dat in de demo cratie leeft, vertegenwoordigde". Den wereld-staatsmanZijn opvolgers worden verwacht. Het Is hoog tijd dab zij komen. R. P. Wegens de ondragelijke hitte is het monsterproces tegen oorlogsmisdadigers te Tokio voorloopig onderbroken. Drie millioen Japanners bevinden zich nog in voormalig bezette gebieden in bet Verre Oosten. Zij zullen voor November alle naar Japan worden overgebracht. Premier onthult massamoord door reactie De leider der Poolsche Boerenpartij Mi kolajczyk heeft dadelyk nadat de Poolsche premier den uitslag van het referendum over het beleid der communistische regee ring bekend gemaakt had waarbij hy mededeelde dat de regeering de overwin ning had behaald in alle gestelde onderwer pen geprotesteerd tegen deze bekend making, daar volgens hem het referendum op bedrog berustte en in verschillende districten grove onregelmatigheden hebben plaatsgehad. Hü voegde erby dat zyn par ty het gehcele referendum onwettig zou verklaren, wanneer zyn protest zou wor den genegeerd. Mikolajczyk zeide ervan overtuigd te zijn dat de bekendgemaakte uitslag be treffende de referendum-vraag: „Wenscht gij een een- of een tweekamerstelsel voor de volksvertegenwoordiging?" volkomen vervalscht was, daar hij zeker was van het feit dat minstens 85 procent der kie zers voor een twee-kamerstelsel heeft ge- stemd, terwijl de regeering verklaarde dat de meerderheid zich voor het een-kamer- stelsel heeft uitgesproken, n.l. 60 procent De vertegenwoordigers van de Boerenpar tij in de stembureaux in drie districten hebben geknoei bij de telling der stemmen waargenomen, aldus de leider der partij. Hij ontkende vervolgens de waarheid der geruchten dat hij als leider van de Boeren, partij zou aftreden en brandmerkte deze al6 verzinsels van zijn linksche tegenstan ders. Intusschen voert de Poolsche regeering een felle campagne tegen den Boerenlei der, dien zij ervan beschuldigd de anti- semietische relletjes zooals die te Kielce hebben plaatsgehad, goed te keuren. „Mi kolajczyk is geen vriend der Joden en helaas doet zijn partij niets om de anti- Joodsche gevoelens te bestrijden," ver klaarde de Poolsche premier Morawski, die m dezelfde verklaring onthulde dat sedert de bevrijding van Polen vijftienduizend soldaten en leden der linksche partijen door de „reactie" zijn vermoord. Mikolajczyk van zijn kant heeft ten stelligste ontkend dat hij en zijn partij anti-Joodsche gevoelens zouden koesteren en hij beweerde dat de regeering gewei gerd had zijn voorstel tot het zenden van een parlementaire onderzoekingscommissie naar Kielce te verwezenlijken. Katholieke kerk beschuldigd. De premier heeft ook nog een ernstige beschuldiging aan het adres der Poolsche katholieke overheid gericht, die hij ver weet medewerking te weigeren aan de bestrijding van het anti-semietisme in Polen. Morawski beweerde dat mgr. Sa- piha. de aartsbisschop van Krakau en de bisschop van Kielce, Kaczmarek weiger den een proclamatie te teekenen die ras- :n godsdienstvervolging veroordeelde. .Indien de kerk openlijk het anti-semie tisme zou veroordeelen zou dit grooten in vloed hebben. Verscheidene personen de den echter zonder succes een beroep op de kerk. Ongelukkigerwijze is een groot deel van de Poolsche geestelijkheid reaction- nair." Morawski zeide dat de Poolsche re- geering gaarne de diplomatieke betrek kingen met het Vaticaan wilde hernieu wen. doch de Poolsche regeering in Londen wordt nog altijd door het Vaticaan erkend heeft daar een vertegenwoordiger. De bisschop van Czestochowa heeft zijn afkeuring over de gewelddaden uitgespro ken en heeft een beroep op de bevolking gedaan, dat door de burgerlijke autoritei ten bekrachtigd is. Hij verklaart, dat alle beweringen over rilueele moorden leugens zijn en dat noch in Kielce noch in Czesto chowa of elders in Polen een Jood ooit Christenen heeft lastig gevallen als uit vloeisel van zijn godsdienst of ritueel. .,Ons is geen geval van kinderroof door Joden bekend." blijft afgevaardigde Morgen uiteenzetting over het pact van Munchen De poging der Fransche communisten om Edouard Daladier, ex-premier van Frankrijk, als afgevaardigde in de natio nale vergadering van zijn zetel te beroo- ven, is gisteren definitief mislukt: met 22 tegen 10 stemmen heeft de commissie der Assemblee besloten, dat zijn verkiezing Het woord is aan. Gustave le Bon: Een te behoudend, volk is voorbeschikt tot heftige om wentelingen. Niet in staat tot geleidelijke hervorming is het genoodzaakt, zich met schokken te herzien. Nederlandsch Dagblad verslaggever uitgewezen Teveel Nederlandsche correspondenten in Britsche zone De correspondent van het A.N.P. te Neu renberg meldt, dat de Britsche autoritei ten te Berlijn de vorige week hebben ge weigerd de „license" te verlengen van den verslaggever van het Nederlandsche dag blad „De Waarheid", die tot dusverre in Duitschland vertoefde. Te Neurenberg werd hem later op order van den director public relations medegedeeld, dat hij ter stond naar Nederland moest vertrekken. Als reden werd opgegeven, dat te veel Nederlandsche correspondenten in de zone waren. Later ontving hij een telegram, meldende, dat hij per eerste gelegenheid moest vertrekken. Onder de Britsche correspondenten te Neurenberg heeft dit geval veel opzien verwekt. Dinsdagmiddag is de correspondent naar Nederland vertrokken. Het Koninklijk bezoek aan Engeland Tijdens het bezoek, dat Koningin Wil- helmfna aan het einde van deze maand aan Engeland zal brengen zal H M, den Engelschen kohing persoonlijk de versier selen overhandigen van het Riddergroot kruis dor Militaire Willemsorde. Tevens zal zij bij die gelegenheid als geschenk der Nederlandsche regeering de in Neder land gefokte paarden aanbieden, welke deels voor het particulier gebruik des Konings. deels voor het garderegiment der Horse Guards bestemd zijn. DALADIER geldig te. De verkiezingen van den conser vatieven afgevaardigde Dupont en den vroegeren premier Reynaud werden even eens na een lang debat door de Assemblée bekrachtigd. Toch heeft men besloten a s. Vrijdag een openbaar debat over de zaak- Daladier te voeren. Daladier schijnt voor dit doel een redevoering van vijf uur te hebben opgesteld, waarin hij zijn houding te Mucnchen wil. verdedigen en wil trach ten een rechtvaardiging te geven van zijn spoedig na den oorlog genomen besluit de communistische partij onwettig te ver klaren. Op 3 Aug. 500 gram Het einde van de moeiiykheden in do suikervoorziening: komt in zicht. Dc pro ductie voor geraffineerde suiker is weer zoo ver op dreef, dat, hoewel aanvanke- lyk de normale suikerdistributie op 16 Augustus zou aanvangen, reeds per 3 Augustus een bon kan worden aange wezen, waarna weer een regelmatige voor ziening zal kunnen plaats hebben. De aanvoer van ruwe suiker is mo menteel dermate bevredigend, dat niet alleen op 3 Augustus het rantsoen ge raffineerde suiker van de kinderen tot en met 4 jaar weer op 500 gram gebracht kan worden, maar ook aan de oudere leeftijds groepen voorloopig eenzelfde rantsoen van 500 gram kan worden verstrekt. Mannelijke geïnterneerden worden vastgehouden Arrestaties van contra-revolutionairen Er is thans bekend gemaakt, dat alle manneiykc geïnterneerden te Malang tus- schcn de 10 en 60 jaar, op bevel van de T.R.I. tc Soerakarta gevangen gehouden zullen worden. 200 Arrestaties. Men heeft heden bekend gemaakt, dat naar aanleiding van de ontvoering van Soetan Sjahrir. tien dagen geleden, onge veer veertig leiders van de kliek, welke de contra-revolutie wilde uitvoeren, ge arresteerd zijn Men is van oordeel, dat het aantal gearresteerden over geheel Java uiteindelijk dc tweehonderd kan heb ben bereikt Het A.N.P, heeft het volgende bericht opgevangen van den zender van het Indo- nesisch-Republikeinsche persbureau An- tara: Djokjakarta. 10 Juli. „Gisteren om 9.00 uur des avonds is in de ambtswoning van Sjahrir te Batavia een handgranaat ont ploft. 6 leden van de wacht en een voor bijganger werden licht gewond. De hand granaat zou hebben toebehoord aan een der leden van de lijfwacht van Sjahrir. Zij is bij ongeluk ontploft." De Amerikaansche prijsbeheersching De Amerikaansche Senaat is thans bezig met de voorstellen tot wederinstelling van een prijsbeheersching voor alle afzonder lijke producten te bespreken, als gevolg waarvan de prijsbeheersching voor de vol gende artikelen definitief werd afgeschaft: zuivelproducten en melk. vleesch, gevogel te. petroleum en alle bijproducten; wel aan prijsbeheersching onderworpen zullen blijven alle granen. De besprekingen wor den voortgezet ten aanzien van andere waren en goederen. Molotof tegen een federatief Duitschland. Na de bewogen zitting der vier minis ters van Dinsdag, waar het Duitscbe pro bleem ter sprake werd gebracht, werd de vergadering verdaagd tot Woensdag zon der dat men ook maar in de verte de mo- gelykheid tot een besluit over een van de detailkwesties had overwogen. Woensdag werden de debatten voortgezet met een uiteenzetting der standpunten, waarbij Bevin en Bidault lange verklaringen af legden over hun zlcnswüzen. De formatie van een Duitscbe economische eenheid stond hierby voorop en Bevin diende een ontwerp-voorstel ln dat beoogde deze een heid onmiddeliyk te vormen. Bidault deel de mede dat zijn regcering besloten had zich voorloopig accoord te verklaren met dit plan, om het Dultsche herstelbetalings programma niet te onderbreken. Tenslotte werden de volgende drie voor stellen ter bcstudeering aanvaard: Een voorstel van Bevin teneinde te ge raken tot een dadelijk ingaande overeen komst voor korten tijd om Duitschland als een economisch geheel te beschouwen, zonder vooroordeel over hot plan van Byr nes voor een verdrag op langen termijn. Een ontwerp-voorstel van Molotof over een commissie van onderzoek voor ont wapening en demobilisatie. Een voorstel van Bidault om do steen koolkwestie ter conferentie der vier mi nisters te bespreken In een lange verklaring betoonde Molo tof zich een sterk voorstander van een centrale Duitsche regeering en tegenstan der van eenig plan tot het creëcren van een federatief Duitschland HIJ voegde hieraan toe. dat de Sovjet-regtvring geen voorstandster is van een geheel gedesin- dustrialiseerde agrarische Duitsche staat en critiseerde de afscheiding van het Ruhrgebicd van Duitschland. Naar Reuter verneemt heeft do regee ring van Australië aan de organisatie der Vereenigde Volken verzocht in de alge- meene vergadering van September as. het geheele vraagstuk van het recht van veto te bespreken.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1