Bloemendaalsche Noodraad IJmuiden's sluis heropend. !*»*»- Psychologisch en Psychotechnisch Instituut Heropening Eerste Haarlemsche Chauffeurs- en Motorrijschool Hospitaallinnen De controle-eischen vooreen noodlijden de gemeente afgewezen Donderdagmiddag vergaderde de Nood raad. Aangehouden werd hei voorstel om f 42.000 beschikbaar te stellen .voor de verplaatsing van de tolgaarderswoning te Aerdenhout. Rijksmonumenten heeft ver zocht die zaak nog te mogen be- studeeren, omdat het van belang wordt geacht het huis („de oude Haringbuis") te behouden. Ingekomen waren de voorwaarden die het rijk stelt voor den steun aan noodlij dende gemeenten. De voorzitter verklaarde, dat 't onjuist is, dat een in stantie (het ministerie van Binnenland- sche Zaken), die eerst de financiën der gemeente in de war heeft gestuurd, door na te laten de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente te verbeteren, nu als toezichthoudend orgaan optreedt. Ged. Staten oefenen in naam wel de con trole uit, maar in feite zijn die geba seerd op de voorschriften uit Den Haag. De heeren V a nWaveren, Schulz, Hijszeler, Boot en Bier adviseerden de voorwaarden niet te aanvaarden. Door de schuld der Duitschers en het N. S. B.-bewind is Bloemendaal in de financieele moeilijkheden ge komen. Bloemendaal heeft altijd een zuinig beheer gevoerd. Het is daarom onbillijk aan Bloemendaal dezelfde con trole-maatregelen op te leggen als aan gemeenten die een onvoorzichtig finan cieel beleid gevoerd hebben. Als Bloe mendaal weer onder een gezonde finan cieele regeling met het rijk leeft, is de gemeente volkomen in staat' om haar eigen boontjes te doppen. Bloemendaal mag de eischen niet aanvaarden, geen gel den uit te geven voor de aanvraag is goedgekeurd door het hoogere gezag. De heer Boot merkte bovendien op, dat de Noodraad spoedig verdwijnt, zoodat het onjuist zou zijn den nieuwen gemeente raad aan de voorwaarden te binden. De voorzitter verheugde zich over de geestesgesteldheid der raadsleden. Hij deelt die volkomen. Maar is het, zoo ver volgde hij, verstandig zonder meer de voorwaarden van het rijk af te wijzen? Het gevolg zou zijn dat de begrooting niet zou worden goedgekeurd en het tekort niet door het rijk gedekt wordt. Dan is er kans, dat de raad ter zijde gesteld wordt en als dan daarna ook het college van B. en W. zou weigeren, is de kans groot dat het den burgemeester ambts halve woixlit opgelegd. Do raad besliste met algemecne stemmen, dat dc voorwaarden niet aanvaard kunnen worden. 500 werd beschikbaar gesteld voor de heropening van een consultatiebureau voor zuigelingen in Aerdenhout in een schoolgebouw. Thans is het bureau tijdelijk ten huize van een arts gevestigd. De post op de begrooting voor steun moest verhoogd worden met 16.000. Voor den aankoop van twee vrachtauto's voor den dienst van Publieke Werken (het autopark is door de Duitschers geplun derd!) werd 7000 beschikbaar gesteld. 940 werd toegestaan voor de inrich ting van het tentenkamp aan het strand. De Bouwverordening werd gewijzigd om het mogelijk te maken, dat bestaande wo ningen veranderd worden in meergezins woningen. De Voorzitter wees er op, dat Bloemendaal tot op heden alleen één gezinswoningen kent. In het belang van den Wederopbouw is het evenwel noodig, dat groote panden tijdelijk voor de be woning door meer dan één gezin geschikt gemaakt worden. Er zal evenwel op gelet worden, dat de gesplitste woningen toch aan behoorlijke eischen zullen voldoen. Voorloopig geldt de wijziging slechte voor één jaar. Afgewezen werd met 14 tegen 4 stemmen het verzoek van L. Warmerdam te Aerdenhout om ontheffing van art. 1 en 2 der Bebouwingsvoorschriften. De tegenstemmers wezen er op, dat het niet gewenscht is mede te werken om het be drijf van adressant daar ter plaatse uit te breiden. Bovendien meenden zij, dat het juridisch niet mogelijk is de ontheffing te verleenen. De voorstemmers «stonden op het standpunt dat het bedrijf er al was voor de bebouwing in de omgeving ont stond. De heer Boot wilde zich van stemming onthouden De voorzitter zei dat dat niet mocht. Tot onderwijzer aan de Hartenlustschool werd benoemd P. A. Jordans. Goedgekeurd werd de door B. en W. ingediende wijziging van de Winkelsluit- verordening. Daarin wordt vastgesteld een algemeenc sluiting der winkels op Donder dagmiddag en een middagsluiting van 12": tot 13Vi uur. De heer Schulz drong er op aan nog eens te trachten te bewerken, dat de auto- büslijn wordt doorgetrokken naar het Prov. Ziekenhuis. Er zou al veel gewonnen zijn als enkele bussen doorreden. De heer Van Geluk zei, dat die po ging in het werk gesteld zal worden. De heer Bier vroeg hoe het staat met de busverbinding NoordZuid? De ge meenteraad heeft indertijd die concessie willen binden aan de lijn Bloemendaal naar zee. Deze laatste komt er nu, maar nu de Noord-Zuid-lijn? De voorzitter zei, dat de verbinding met Zandvoort een imterlocale lijn is, waarover de gemeente niets te zeggen heeft. Turn wedstrijd op de Groote Markt De aangekondigde landenturnwedstrijd NederlandLuxemburg, welke ter ge legenheid van de jubilea van den Ken- nemer Turnkring, „Concordia", „Bato" en „Turnlust' op Zondag 4 Augustus gehou den zal worden en door deze organisaties aan de stad Haarlem aangeboden wordt, in verband met de viering van het 700- jarig bestaan, zal op de Groote Markt plaats hebben. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: 16 Juli: C. Voorneveld—Coté, tS.17 Juli: K. Stappers—Mikolajezak, d.; C. H. van Zuthem—van Leersum, d.; J. M. Pre- nen—de Kruijff, d.; J. Wijnhoff— van dei- Sommen, d M. A. van Dijk—Soesdorp. d.; W. de LeeuwVreeken. d.; H. Miezerus Weijdener, d.; C. M. Boonde Hoo, d.. 18 Juli: J. van der GoesHaak, z.; P. M. M. van Osenbruggen—Eliam, d. OVERLEDEN: 15 Juli: J, T. M., 3 j., z. v. M. Uilenburg. Schoutensteeg. ONDERTROUWD 18 Juli: D. Kastercum en J. Reijns; T. S. Kassenbrood en M. E. II. Puts: G. H. Bekooij en M. van Schaik; K. Heinsma en G. Voetelink; M. J. Lamboo en E. H Schreur; H. Bosch en W. P Traanberg; J. B. v. d. Wateren en H. S. Klaassen; J. Kolk en A. langbroek; P Grande en A. E. M. Veldwijk; H. de Jong en G. A. W. Terstal. GEHUWD 18 Juli: J G. Langeveld en A. M. A. Huls in 't Veld; L. Vogelesang en E. G. Jonker; P. de Waart en J. B. Weber; J. L. de Heer en W. de Boer; L. Smits en N. Broek huizen; J. L. Heemskerk en J. W. Oudolf, W. Verhagen en J. de Smit; P J. Krul en W. Swagerman; W. Zwart en H. E. van Gend; J. van der Burg en H. Boeree. Een illuster gezelschap en een samenge pakte menigte zijn getuigen geweest van het historische oogenblik, waarop de Noordersluis in IJmuiden weer in gebruik genomen werd; op dezen gedenkwaardigen 18en Juli van het jaar 1946. Reeds in de morgenuren begonnen de eerste belang stellenden de havenplaats binnen te stroo men. Tegen den middag stonden de school kinderen uit IJmuiden, Velsen en Sant poort op de pleinen te wachten op het groote moment, dat zij, getooid met vlag gen en linten, naar de sluizen zouden gaan en overal in het dorp klapperde het rood- wit-blauw in den zomerwind. Daar is-ic Ook bij de Zuider- of „kleine" sluis 6tondcn de menschen toen al in grooten getale te turen naar het Westen en een klein IJmuidensch joch wist plotseling: „Daar is-le!" Tegen de kim verschenen de wazig-blauwe contouren van de „Oran je", die nu eindelijk naar zijn geboorte plaats zou terugkeeren, als eerste schip, dat in de herstelde Noordersluis geschut kon worden. De „Van der Wijck", het be kende passagiersschip van den dienst Enk huizen—Stavoren, lag aan de kade feeste lijk versierd te wachten op de genoodig- den en het moment, waarop het zijn zoo veel grooteren broer tegemoet zou gaan. Vele passagiers waren op de dekken verzameld, toen de witte boot om drie uur eindelijk zee koos. Behalve ir W. J. H. Harmsen merkten wij ir. J. P. Josephus Jit-ta, den hoofdingenieur van Rijkswater staat op, ir. H. W. Mouton, den secretaris generaal van het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw, den commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk; de gemeentebesturen van Amsterdam en Vel sen, met hun burgemeesters, waarvan de wnd. burgemeester van Amsterdam, de heer B. C. Franken, pas later aan boord kwam; den oud-gezagvoerder van de „Oranje", den heer B. A. Potjer en de consuls-generaal van Amerika, Frankrijk, Brazilië, Panama, Zwitserland en Zweden. Voorts gaven tallooze scheepvaa-rt- en ha venautoriteiten van hun belangstelling blijk en ook velen van de eenvoudige menschen aan wier noesten arbeid het snelle herstel van de Noordersluis te danken is, waren aan boord. Terwjjl het gele K.L.M.-vliegtuigje PH OTO er boven cirkelen bleef, werd de „Oranje" behoedzaam de wijde sluiskolk ingetrokken cn de kleine Van der Wyck kon er nog gemakkelijk naast. Zoo ont moetten de twee exponenten van Neer land» kunnen, dc sluizen en de groote boot, elkaar voor het eerst na zeven jaren. Lang duiurde het, voor -het kolk- en het kanaalwater dezelfde hoogte hadden be reikt en de reeds bekende sfeer van een repatrieeringsschip, dat weer honderden Nederlanders voor het eerst na langen tijd het eigen land laat zien, ging ook nu ont roeren. Aardig was het kleine tafreel. van den Ja\t»an, die op de Van der Wijck dienst deed zijn njonja op de „Oranje" ontdekte on haar een welbegrepen groet toeriep. Op het nippertje. Tijdens het schutten sprak ir. Harmsen zijn rede uit, waarin hij de roemruchte geschiedenis van 's werelds grootste sluis releveerde en tot uitdrukking bracht, hoe luttele dagen voor de aankomst van de „Oranje" de sluiskolk nog droog stond. In zijn toespraak bracht hij den dank van H. M. de Koningin over aan ir. Josephus Jitta, voor zijn onvermoeid werken voor het herstel van de geschonden sluis, welke dank werd gemanifesteerd in een hooge onderscheiding: ir. Jitta werd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau benoemd. In een gloedvolle rede gewaagde de waarnemend burgemeester van Amster dam daarna van de dankbaarheid, die in de hoofdstad voor het herstel van de IJmuider Sluis leeft. Hij sprak de hoop uit. dat het voor-oorlogsche hoogtepunt van 4000 schepen per jaar naar Amsterdam binnen afzienbaren tijd weer benaderd zal kunnen worden en met den wensch dat ook de hoofdstedelijke Rijnverbinding spoedig hersteld is, werd dn korte maar krachtige woord besloten. Versiering Groote Houtstraat Afbeeldingen van burgemeesters aan den gevel. Het bestuur van de- Groote Houstraat- vereeniging werkt op het oogenblik plan nen uit, om de straat ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan der stad op bijzon dere wijze te versieren. In een atelier te Amsterdam worden afbeeldingen gemaakt van vijftig burgemeesters, die in de 16e eeuw Haarlem bestuurd hebben. Ook worden hun wapens op groote borden in beeld gebracht. Tijdens de feestelijkheden worden de voorstellingen van de burge meesters en wapens aan de gevels gehan gen. Verder zullen bij de Groote Markt en dc Houtbrug zuilen worden opgericht en de huizen zullen met vlaggen, bloemen en groen versierd worden. Om de versie ring ook des avonds tot haar recht te doen komen, zal aan de verlichting, o.a. door het aanbrengen van lampions aan dacht besteed worden. Coöperatie „De Eendracht'* Wat in de oorlogsjaren gedaan 1». De Coöperatieve Verbruiksvereenlging „De Eendracht" houdt haar ledenvergadering op Woensdag 24 Juli in het Gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem. In het jaarverslag wordt gerelevterd, dat in het boekjaar 1945 in den tijd dat van het personeel het eene deel werkeloos rondliep, terwijl het andere deel ondergedoken was,, het niet-werkend personeel toch steeds het volle loon is uitbetaald geworden. Ook werd aan tal van weggekropenen ondersteuning in natura verleend. Alles te zafnen heeft een bedrag van 40.000,— vereischt Een bedrag van 1000,— is geschon ken voor den wederopbouw van het ge ruïneerd vaderland en voor de nagelaten betrekkingen van hen die hun bloed hebben geofferd voor onze vrijheid. Verder is een bedrag van 1000 geschonken voor hulpver leening aan getroffen zustercoöperaties. In 1045 traden er 278 nieuwe leden toe. Daar staat tegenover dat om onderscheidene rede nen 390 leden moesten worden afgevoerd Bij het begin van 1945 bedroeg het ledental 3424, op 29 December was het 3312. Haarlems Vrouwenkoor Haarlem's Vrouwenkoor, vroeger onder Lie ven Duvosel, thans in verminderde getalsterk te onder Duvosel's oud-leerling G J. Moed, gaf in de Begijnhofkapel een concert, waar van een der merkwaardigheden was, dat de concertgevende vereeniging slechts 3 van dc 8 programmanummers uitvoerde en in 't ge heel misschien een goed kwartier op het po dium stond. Spijtig was dit voor ons niet, want van den koorzang ging weinig bekoring uit Zij was meerendeels schril van klank en niet steeds zuiver, en de inzetten waren soms onzeker. De keuze van 4 der 6 uitgevoerde werkjes kon men billijken. Maar hoe iemand den moed heeft om Schubert's heerlijk wee moedige Litanei voor koor te bewerken en met imitatie „op te sieren" is een raadsel voor elk mensch die zich in ootmoed voor Schubert s genie buigt. En ook in 's dirigen ten Sanctus konden we weinig schoons ont dekken. Het meest waardevolle van dezen avond ga ven de pianiste Corry Koppen en de cellist Mare Rozelaar: eerstgenoemde in eenlge soli van Schubert en Chopin, die zij expressief, romantisch en met fijne toongevlng voor droeg, al stoorden in Schubert's Moment Musical en Chopin's Polonaise de overdreven rubati en al was het pedaal gebruik wat overvloedig: de Mazurka in E cn het Im promptu in Ges van Chopin klonken echter zeer mooi. En haar samenspel met Rozelaar was even gevoelig als diens eigen spel In een Sonate van Defesch, Beethoven's Handel- variaties en de zeer poëtisch voorgedragen Elegie van Fauré en Air van Huré. K. DE JONG DISTRIBUTIEDIF.NST HAARLEM. Mededccling Nr. 159. Aanvraagformulieren rij wielbanden Uitsluitend door personen behoorende tot onderstaande groepen, bestaat op 20 en 22 Juli a.s. gelegenheid tot het afhalen van een aan vraagformulier voor rijwielbanden in het Centrale Uitreiklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, alhier: 1. Gemeentelijke Overheidsdiensten; 2. Practlseerende artsen, veeartsen, wijkver pleegsters, verloskundigen, invaliden voor zoover hun werk belangrijk is voor den wederopbouw niet inwonende ope ratie-zusters; 3. Landarbeiders, voor zoover de afstand tus schen hun woning en hun werk meer dan 5 km. bedraagt; Overige arbeiders, voor zoover hun werk mee. 5 km. van hun woning is verwij derd. Hij het afhalen dezer formulieren dient de Tweede Distributiestamkaart te worden over gelegd, terwijl de noodzakelijkheid van de aanvrage behoort te worden aangetoond. Reeds eerder ingediende aanvraagformulie ren, waarop nog geen bericht is ontvangen, blijven van kracht. Degenen wier aanvraag gedeeltelijk is toe gewezen, kunnen ln hoogst noodzakelijke gevallen opnieuw een aanvraagformulier af halen. De formulieren dienen onder overlegging van de Tweede Distributiestamkaart even tueel voorzien van een behoorlijke werkge versverklaring uiterlijk op 23 Juli a.s. op bovengenoemd kantoor te zijn ingediend. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat uit sluitend door bovenstaande personen aan vraagformulieren kunnen worden afgehaald; het indienen van aanvraagformulieren door personen, niet behoorende tot genoemde groepen is voor dit keer absoluut uitgesloten. Inzending per post kan niet geschieden, terwijl correspondentie over dit onderwerp niet kan worden gevoerd. Haarlem, 18 Juli 1946. De Directeur, A. van Driel. N.V. Wasscherij Peeperkorn Heemstede Bedrijf en kantoor wegens vacantie gesloten van ZATERDAG 20 tot en met MAANDAG 20 JULI Flornstrnat 13 (bij Florapark) Haarlem - Tel. 10953 A. Psychologische- en Paedagogische Adviezen B. Beroepskeuze: Intellectuele Beroepen. Lagere Beroepen. School- keuze. C. Personeelselectie voor Bedrijven Het onderzoek geschiedt door psychologen, psychotech niek artsen en psychiaters. Spreekuren Directeur: Dagelijks 1.303 uur, behalve 's Zaterdags en. na telefonische afspraak. „MAISON MARY" Salons Zandvt Maandag 22 Juli: HEROPENING der gereorganiseerde en gemoderniseerde salons. Permanent - jiédlcuro - manicure - massage Spécialité de la Maison: Permanente Hugène. Op Maandag 22 Juli 1940 hervatten wij onze a-uto- rljlessen. Reeds nu bestaat gelegenheid tot inschrijven. Dagelijks van 913 en van 1720 uur NIEUWE GRACHT 40 - HAARLEM Lesuren dagelijks na afspraak. j Ervaren Instructeur, sinds 1932, tevens oud-instructeur Pantsersohool. Dóór moet je bij zijn Cupido I Echte bruiloft vraagt de heerlijke, ver rassend gesorteerde 100 GRAM OP f FN RON 'H Radio Technische School KLEINE HOUTWEG 51 Opleiding tot Radio-Telegrafist in dag- en avondschool. Do nieuwe cursus begint 2 September. Minimum toelatingseisen: goede gezondheid en diploma U.L.O. A of A.B.S. Prospectus dagelijks aan de school Kleine Houtweg 31, telefoon 20843. Spreekuur Maandag- en Woen«*dag> mlddac 2-4 uur en volgens afspraak. f Koortsthermometers (op Drs. ad\ les irrigatoren compl. Gndersteeken Injectiespuiten fH.G.v.OMMEREN! RIJKSSTRAATWEG 226 HAARLEM TEL.25250

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3