De „Oranje" in de Hoofdstad „Brillant pleidooi" Vrijlating voor Nederland's onderdrukker Prof. Kranenburg Een levende doode Enthousiaste ontvangst na zes jarigen zwerftocht 4^4 UtA UfcfJJ I U3J ejaai|oog3s)j03A\>i aa/ni I BfO Xn&Tgnne No, T8S8* "T T "1 "1 "1 y,ixtor<l«« 20 .i«ll t»4« Bureaux: Groote Houtstr. 93 I I T* OTY^ Q J "I I°T f'1 Dltgavc stichting Voorlicht!. g en Soendaplein 37, Haarlem JL JL JL JL K,f I Abonnementen: p. week 31 ct, IJmuiden: Kennemerlaan 154, ~M per kwartaal f 4.— Telef. 5437. 1 1 Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Td Redactie 10600 Dir.-Hoofdred 15054 DE regeering is voornemens binnenkort 45000 van de ongeveer 75000 politieke gevangenen vrij te laten en in een bericht in dit blad worden de voornaamste pro blemen opgesomd, die zich daarbij voor doen. Zij betreffen de huisvesting van een zoo groot aantal menschen, die vroeger bij een bevolking van negen millioen niet zulke groote moeilijkheden zou hebben opgeleverd, maar bij den huidigen woning nood een zeer ingewikkelde zaak is, voorts de kwestie van de gevorderde goederen en tenslotte de belangrijke zaak van de te werkstelling. Ten aanzien van dit laatste punt wordt medegedeeld, dat de arbeids- bureaux ingeschakeld zullen worden om de beschikbaar komende werkkrachten zoo spoedig mogelijk in het productiepro ces op te nemen Een dringend beroep wordt gedaan op werkgevers en vakver- eenigingen, om deze noodige opneming van oud-gedetineerden te bevorderen. Wij willen dit beroep gaarne ondersteu nen, omdat het een Nederlandsch belang is dat de ex-gevangenen in het productie proces ten bate van het herstel van ons land worden ingeschakeld. Dat heeft heel wat meer zin dan dat zij den belasting betaler handenvol geld kosten en voor het meerendeel niets omhanden hebben, zoo als tot dusver het geval is geweest. Ik herinner eraan dat de kosten van de po litieke gevangenschap onlangs nog ge raamd werden op een half millioen gulden per dag. Als zestig procent van de ge vangenen worden vrijgelaten zou dit dus een vermindering van kosten van drie tori per dag, ruim honderd millioen in een jaar, kunnen beteekenen en bovendien meebrengen, dat uit hun productieven ar beid aanmerkelijk voordeel zou voort vloeien. Ongetwijfeld zullen sommige menschen critiek op deze massale vrijlating hebben. Maar als die niet verder weet te komen dan haar ongenoegen te uiten, dat wij vijfenveertigduizend N.S.B.'ers in ons mid den zien terugkeeren, heeft zij geen op bouwende waarde. Al die menschen. tot wie natuurlijk niet de „zware gevallen" behooren, hebben nu meer dan een jaar in de kampen gezeten. Die toestand kan niet blijven voortduren, niet alleen om fiflxamCleele redenen en omdat het vol komen onlogisch was, dat juist zij niet konden medewerken aan het herstel van ons land, maar ook omdat die samenleving in kampen geen goede uitwerking op hun geestesgesteldheid kon hebben cn omdat de berechting te langzaam verliep, om deze voortgezette opsluiting ten aanzien van vele gevallen te kunnen rechtvaar digen. Men denkt daarbij vooral aan vrou wen, aan haar gezinnen ontrukt. Wie de hooge be-teekenis van den rechtsstaat weet te erkennen zal grif toegeven dat, welke personen het ook betreft, algemeene rechts regelen in den lande moeten gelden waar bij gelijkheid en vlot verloop van proce dure zijn gewaarborgd. Wij hebben helaas, ook waar het een groot aantal menschen betreft die nooit |ot de N.S.B. behoord hebben, dezen toestand nog niet in Neder land herkregen. Op herstel van den rechts staat, als een der noodzakelijkste voor waarden voor de herschepping vaoi een gezonde en normale samenleving, is her haaldelijk in dit blad aangedrongen Vele besluiten en maatregelen zullen nog ver- eischt worden om dat te bereiken. De vrijgelatenen zullen slechts onder zekere voorwaarden en beperkingen, o.a. betreffende hun burgerrechten, de kampen verlaten. Hun ervaringen bij den terug keer in de vrije samenleving zullen des te gunstiger zijn naarmate zij zich be scheidener en onopvallender weten te ge dragen. Om het nog wat duidelijker te zeggen: zij zullen zich uiterst bescheiden moeten gedragen. Een aantal van hen schijnt, blijkens mededcelingen die wij zoo af en toe uit de kampen te hooren kregen, nooit bogrepen te hebben waarom zij eigenlijk ooit zijn opgesloten en wat men eigenlijk tegen hen had. Voor deze zonder ling opvatting zullen zij, voorzoover zij straks tot de vrijgelatenen behooren. „bui- •en" niet de geringste sympathie vinden. Want ook diegenen die geen menschen aan den vijand verraden hebben en geen mis- drijven op hun geweten hadden zijn be schouwd als lieden, die alleen door hun lidmaatschap van de N.S.B. het Neder landsche volk in den steek lieten en heul den met den Duitscher, die zoe tallooze misdrijven jegens ons volk heeft gepleegd, 'let bestaan alleen van de N.S.B. was voor hem reeds een steun, afgezien van hetgeen deze beweging deed om de Nederlandsche zaak te ondermijnen en verzwakken. Als menschen vrijgelaten worden moe ten zij de kans krijgen om zich te reclas- seeren. Hun eigen houding zal daarbij van belang zijn. Ook de houding van hen, die hun arbeid en een nieuwe levenskans kunnen verschaffen. Het zal op de eene plaats makkelijker gaan dan op de an dere. Het zal niet zoo eenvoudig blijken, maar dienen te geschieden. Wie er critiek op heeft vrage zich af of hij een betere oplossing weet Bij gebreke daarvan en wij hebben geen enkele vernomen baat de critiek niet. R. P. „Meer slachtoffer dan werktuig der Nazi's" Seyss Inquarf in het rose licht der verdediging De algemeene overtuiging van de journalisten te Neurenberg kwalifi ceerde het pleidooi, dat dr. Gustav Steinbauer ten gunste van Seyss Inquart gisteren voordroeg, als het knapste be toog dat tot nu toe te Neurenberg werd uitgesproken. De A.If.P.-verslaggever noemde deze verdediging „brillant" en de aanwezigen hebben gedurende de vier uren, die het pleidooi in beslag nam, met volle aandacht naar de uitstekend voorgedragen rede geluisterd. Dc aanvechtbaarheid van talrijke be weringen in dit pleidooi daargelaten, heeft dr. Steinbauer zijn uiterste best gedaan om Nederland's verdrukker in een schijn van rose licht te stellen en hem uit te schilderen als een slachtof fer der nazi's terwijl de aanklacht hem een willig werktuig en een ijverig handlanger der nazi's heeft genoemd. Verschillende dramatische uitingen van den verdediger moeten, wanneer men er achteraf kennis van neemt, op Nederlandsche 9potlust werken. Zoo zeide dr. Steinbauer o.a.: Op het groot ste waterbouwkundig werk, dat ooit ge maakt werd den afsluitdijk zal wellicht eens, onafhankelijk van de uit spraak van dit gerecht, worden geschre ven: „Door Seyss-Inquart voor vernie tiging gered". Nadat hij een overzicht had gegeven van de geheele aanklacht en den rijks commissaris ten aanzien van alle Duit- sche misdaden tegenover Nederland als de matigende factor had voorgesteld, riep Steinbauer uit: „Ik vraag u: is een man, die midden in een strijd op leven en dood van een natie, aan het hoofd van het bestuur in een vijandelijk land gesteld wordt en steeds weer tracht ex cessen te voorkomen of te verminderen, een mensoh. die men daarom als on- menschelijk en willekeurig despoot en oorlogsmisdadiger kan aanduiden?" Steinbauer liet er, toen hij Seyss' rol in Nederland begon te behandelen, geen twijfel over bestaan, dat het Neder landsche volk hem als verdrukker be schouwt en hem haat. „Maar ik heb vaak gedacht, zoo zeide hij in een ka rakterschets van zijn cliënt, „dat een man, die zoo fijngevoelig over Baoh, Mozart, Beethoven en Brückner kon praten, geen onmensch en zeker geen onmenschelijk koelbloedig misdadiger kon zijn" „Nederlands redder" „Wanneer de aanklagers de verwoes tingen en inundaties in Nederland niet ter sprake hadden gebracht, zou ik deze aangelegenheid voor het gerecht ge bracht hebben, daar juist deze zaak den aangeklaagde in een ander, voor hem zeer gunstig licht stelt", aldus betoogde de verdediger. Steinbauer zeide. dat Sevss Inauart. toen de Canadeezen naar het Noorden doorbraken, van Groningen uit naar Den Haag is teruggekeerd met de uitdrukkelijke bedoeling Nederland te redden voor een vernietigingspolitiek van Berlijn. Hij herhaalde de bewering ran zijn cliënt., dat deze tezamen met Speer en -Doenitz ons land gered heeft van de tactiek der ..verbrande aarde". Dr. Steinbauer erkende voor zijn pleidooi eerst, dat op het Duitsche Als gevolg van een tus6chen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papiervcrdeeling, ver schijnt ons blad, uit hoofde van zijn for maat, haJcn in een omvang van 8 pagina's voorzitter der Eerste Kamer Bij K. B. is be noemd voor den duur van de Juli aanvangen de zittingsperiode tot voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. R. Kra nenburg, thans lid dier Kamer voor de Partij van den Arbeid, wiens te -jggl verwachten benoc- «jÉÉK? ming wij eenigen tijd geleden reeds Hh hebben gemeld. A Prof. Kranen- fik BMP burg is 8 Sept. L' 1880 te Gronin gen geboren. Hij promoveerde daar in 1903 in de rechts wetenschappen. Later promoveerde hij te Leiden in de Staatswetenschappen. Vervolgens was hij rechter te Tiel en te Utrecht. Eind 1914 werd hij hoog leeraar te Amsterdam. Eenige jaren later volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Leiden. Prof. Kranenburg was jaren lang voorzitter van den Vrijz.-Dem. Bond. volk de collectieve smaad rast van misdaden van de vreeselijkste soort. Hij erkende, dat dingen zijn ont huld. die zoo gruwelijk zijn, dat nor male hersens niet aan de mogelijk heid van een dergelijk verval ge- looven willen. Steinbauer heeft voorts de honger- catastrophe in Holland voorgesteld als een door de staking ontstane noodtoe stand, die den aangeklaagde niet als een misdaad mocht worden aangere kend. Spreker beweerde, dat de voed selpositie in Nederland niet slechter is geweest dan in Duitschland. De stroop. Dr. Steinbauer heeft in de twee uren in zijn betoog, waarin hij over Ne derland sprak, herhaaldelijk met welge kozen woorden gesproken over de groot heid van ons volk in zijn historie, in zijn verzet tegen den bezetter en in zijn prestaties. Hii sprak over windmolens en tulpenvelden, over Rembrandt en Grotius. over Egmond, Hoorne en de Ruyter en over Nederlands verzet zeide hij: „Hier in dit proces hebben wij ge leerd, dat van alle bezette landen Ne derland den hardnekkigs ten en taaisten politieleen en een steeds effectieve ren daadwerkelijken tegenstand heeft ge boden en dat dit volk door alle jaren heen nooit de hoop opgaf, dat de dag der vrijheid weer eenmaal komen zou". Revolutie in Bolivia Volgens reizigers die heden per trein te Arica, een haven in Chili, zijn aan gekomen, heerscht een toestand van re volutie in La Paz. de hoofdstad van Bo livia. Troepen openden gisteren het vuur op een groep stakende professoren en studenten op de Plaza Murillo te La Paz. Volgens de reizigers werd hierbij een persoon gedood en verschillende be- toogers gewond. Het lijk van het slacht offer werd naderhand door de straten gedragen. Spoorwegarbeiders en amb tenaren sloten zich bij de staking aan en het geheele zakenleven kwam stil te liggen. De regeering meldt, dat zij den toestand meester is. Hel woord is aan Macaulay: Beleefdheid is welwillend heid in kleinigheden. (Uit: Essays). Haarlem 700 jaar slad De feesten voor het 700-jarig vbestaan van Haarlem als stad zulien op 11 Augus tus besloten worden met een groot vuur werk aan het Noorder Buitenspaarne. Daaraan vooraf gaat een gondelvaart, verzorgd door de Haarlemsche watersport- verecnigingen. Deelneming met particuliere vaartuigen: zal evenwel ook zeer op prijs worden ge steld. Voor motorvaartuigen en zeilbooteu; moet men zich wenden tot N. van Morselt, Harmenjansweg Cl (secr. HaaTl. Zeilver.),: voor roeivaartuigen tot R. Vergeer, Zon- nelaan 29 (secr. Roeiver. Het Spaarne) eri voor kano's tot A Dalman, Zijlweg 22, Overvcen (secr. Kanover. Kameraadschap) die alle inlichtingen en medewerking ge ven. Aanmelding liefst vóór 24 dezer. De deelnemers krijgen ligplaats tegen over het vuurwerkterrein. De merkwaardigste passagier, die de loopplank van de „Oranje" kwam af dalen, was wel de Amslerdamsche matroos C. G. van Beek. Zijn ouders hadden na de bevrijding dc officieele mededeeling gekregen; dat hun zoon kort na de vijandelijkheden in Indië was overleden. Hun werd dc levens verzekering uitgekeerd. Van Beek was echter alleen maar ondergedoken om aan de Japanschc krijgs gevangenschap te ontkomen; na de bevrijding van Indië was hij lijdelijk zijn geheugen kwijt geraakt, zooaat hij niets van zich kon laten hooren. Zijn ouders hadden zich reeds zoo bij het groote verlies neergelegd, dat een eigenhandig door hun zoon ge schreven briefje, hetwelk zijn terug keer aankondigde, nauwelijks hun twijfel kon opheffen. Zij mochten echter op dc kade komen om zich van de waarheid te overtuigen en er heeft zich een stormachtige begroe ting) afgespeeld. Matroos Van Beek, officieel overleden, wacht nu de zware tac.k St. Bureaucratius ervan te overtuigen, dat hij nog leeft. Wij wenschen hem sterkte toe. Icrun Do, „Oranje" In dc A de schepen. De binnenkomst van de „Oranje" in de haven van Amsterdam na haar zes jarigen zwerftocht als hospitaalschip over de wereldzeeën, is gisteren een grootsch schouwspel geworden. Toen het vlaggeschip omringd door talrijke boot jes, het IJ opvoer, brak een fluitconcert los van de vele in de haven gemeerde schepen en klonk liet gejuich van 'de groote, aan belde oevers geschaarde me nigte, waarvan vele mensehen zelfs op de daken der gebouwen geklommen wa ren. Vuurpijlen ontploften en een mili tair muziekcorps speelde het „Wilhel mus". Statig voer het schip langs het Cen traal Station, waar een locomotief zich mengde in de fluit-groeten van de sche- n gcpavolseer- .l\-l>c H pen langs de kaden. In dikke hagen stonden de toeschouwers op bruggen, steigers, pieren en straten, wuivend naar de opvarenden, die nu voor het eerst na vele jaren de hoofdstad terug zagen. Op een der ste'gers stor.d het stafmuzickcorps van de gezngstroepen het „Wilhelmus" te spelen, hetgeen op de Surinamekade bij de groote loods van de repatrieering word overgenomen door de „Prins Berr.hard"knpel" van I. R. I. De kapel speelde een koraal, gevolgd door vroolijkc muziek, terwijl delan- dingsbruggen werden uitgelegd en Marva's en meisjes van het V.H.K. zich met armen vol bloemen aan boord be gaven. Daarop begon de ontscheping, die den geheelen dag in beslag nam.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1