Permanente samenwerking Shaw wordt 90 Palestijnsche Terroristen geven communiqué uit Malino wenschelijk tusschen Nederland en Indonesië Byrnes 1 ptaiifjjA apuassed i «lo «Tnarsrnnpr No. 1SS87 T T "1 I 11 1 Wocnsflwc 2» .Tull tnio Bureaux: Groote Houtstr. 93 Lj| I 1 ültgavc Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem «Ha JL JL JL JL JL H*U JL«<^ ^iiar 1 Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, jj Per kwartaal f 4 Telef. 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcercbocm Tg, Redactle ,0600 otr.-Hoofdred 15054 Overmorgen, vrijdag 26 Juli, wordt George Bernard Shaw negentig jaar. Uit Engelsche getuigenissen blijkt, dat zijn fonkelende geest nog immer ongedeerd is. Zelf heeft hij, toen hij pas achtentachtig was, geklaagd dat hij in physieken zin erg achteruitgegaan was en dat zijn geheugen hem vaak in den steek liet. Bij die gele genheid zei hij ook, dat hij lang niet zoo knap en zoo belezen was als vele men- schen schenen te denken. Maar ondanks zijn lichamelijke aftakeling verkeerde zijn geest nog steeds in een groeiproces, want zijn weetgierigheid was grooter dan ooit. Dat zei Shaw. ,,Als de krachten des levens" evenals de Fransche philosoof Henri Bergson grondt hij zijn wijsgeerige levens opvatting op l'élan vital ,,mijn lichaam even sterk als mijn geest wilden maken en ik beter wist hoe ik mij moet voeden, lel eed en, huisvesten en gedragen, zou ik een politieke loopbaan kunnen beginnen als junior ambtenaar en misschien binnen een eeuw of zoo tot een bruikbaar minis ter uitgroeien." Dit alles is echt Shawsch. Hij verwacht en verlangt niet dat men dergelijke ver klaringen ernstig opneemt en toch schuilt er ernst in. Natuurlijk is het niet waar dat hij zoo knap en belezen is als sommige menschen schijnen te denken, want „som mige menschcn" maken zich overdreven voorstellingen van groote mannen, die het bereikbare ver overschrijden Maar George Bernard Shaw behoort zonder twijfel tot de knapste, meest belezen mannen van dezen tijd en het schijnt onbegonnen werk een geest te zoeken, die den zijne in oor spronkelijkheid en levendigheid evenaart. Hij is een spotter met een ondergrond van diepen ernst Hij heeft in zijn lange leven gewerkt zooals weinigen, zoekend met on uitputtelijke weetgierigheid naar de raad selen des levens: een kunstenaar, een ge leerde en een politicus tegelijk en de schrijver van een lange reeks tooneelstuk- ken welker kracht niet in hun handeling maar in hun sprankelende dialoog en gees- tigen maar tevens diepzinnigen inhoud school In weinig landen hebben vele van deze stukken zooveel weerklank gevonden als in Nederland. Overigens is hij niet komen te verkeeren in de positie van den profeet, die niet in eigen land geëerd wordt Engeland, dat hem in de negentiger jaren met verbazing en achterdocht be schouwde, is hem gaan erkennen als een van zijn grootste geesten en de kringen van kunst en wetenschap in zijn vader land omgeven hem thans met een eej.bied die niet plechtig, maar nochtans echt is. Plechtigheid is in de sfeer van Shaw niet bestaanbaar. Een huldiging van Shaw met statige redevoeringen kan men zich niet voorstellen. Hij zou alles in de war sturen mot zijn commentaren. Op 26 Juli 1856 is hij te Dublin geboren en daarom noemt hij zich een Ier, maar navorschers van zijn afkomst hebben vast gesteld dat hij meer Schotsch dan Iersch bloed in de aderen heeft. Aan zijn Iersche afstamming heeft hij evenwel altijd hard nekkig vastgehouden en bij alle denkbare gelegenheden scherp de Engelschen aan gevallen, hetgeen zij hem zelden euvel hebben geduid. Shaw's vader was een man, die in hot leven mislukt was. Hijzelf trok al als jongen met zijn moeder naar Londen, dat hij als de beste leerschool des levens beschouwde voor een man die zich zelf wist te leeren en te ontwikkelen. Als romanschrijver had hij geen succes. Zijn eerste tooneclstuk, Widowers' Houses, ver scheen in 1893 en zijn Jweede. het bekende Arms and the Man, in 1895. Politieke, so ciale en moreele vraagstukken stelde hij In zijn stukken aan de orde, waarbij hij ze bovendien van steeds uitvoeriger toe lichtingen en inleidingen boeiende, soms ook brillante betoogen voorzag. Het lezen van zijn tooneelwerk is zeker niet minder de moeite waard dan het aanschou wen ervan en in sommige gevallen meer. Een werk als Back to Methuselah (Terug tot Methusalem), dat een reeks opvoerin gen vereischt die een week vordert, valt zeker onder de laatste categorie. Het is zelden ten tooneele gebracht. Groote too- neelsuccessen brachten hem evenwel zulke stukken als Androcles and the Lion (1913), Pygmalion (1913), Saint Joan (1923, waarin hij een nieuwen weg betrad door zich op historisch gebied te begeven) en The Apple Cart (1929) Ik zal hier geen volledige op somming van zijn werken gaan geven. Shaw was reeds in zijn jonge jaren vegetariër en geheelonthouder en is dat zijn leven door gebleven. Hij werd socia list. maar nimmer een aanhanger van Marx' theorieën. Materialisme bleef hem vreemd; de mysticus in Shaw deed zich immer gelden. Zijn voorliefde voor per soonlijke publiciteit heeft vooral buiten Engeland vaak een zonderlingen indruk gemaakt en zijn speelsche uitlatingen in interviews, waarbij hij onveranderlijk in ging tegen de opinies die in de mode wa ren en zich nogal wat aanstellerij veroor loofde, hebben vele menschen geprikkeld. Hij is moeilijk aanvaardbaar voor men schen met weinig gevoel voor humor en geen waardeering voor het bestaan van uitmiddelpuntige persoonlijkheden. Dat hij zulken hoogen leeftijd bereikt heeft bewijst niet, dat men vegetariër en geheelonthouder moet zijn om zoo oud te worden. Dat zijn geest nog steeds zoo weetgierig en levenskrachtig is geeft een meer afdoende verklaring. Shaw's leven is een bewijs temeer van de groote werk kracht, die het genie moet kunnen ont- Erkenning van de verantwoordelijkheid voor bomaanslag Bijna honderd slachtoffers De Joodsche ondergrondsche terroristen- organisatie in Palestina, de Irgocn Zwai Levocmi, heeft een „communiqué" gezon den aan de pers, waarin zij hare verant woordelijkheid voor den catastrophalcn homaanslag op het Koning Davidhotel te Jeruzalem erkent. Deze verklaring zegt o.a„ dat de Britten zelf schuldig zijn aan het tragische voor val. doordat zij de van te voren gegeven waarschuwing in den wind sloegen. De Palestijnsche regeering heeft ten stelligste ontkend, dat zij vóór den aanval op het hotel is gewaarschuwd. Er is komen vast te staan dat de aanslag is uitgevoerd door jongemannen en meis jes, die als Arabische melkleveranciers vermomd, het hotel binnendrongen. Er zijn reeds verschillende arrestaties ver richt. Intusschen is voor de tweede maal in deze maand en wel gistermiddag om vier uur het gebouw van hel Jewish Agency bezet, terwijl de politie en de troepen zich naar de huizen der Joodsche leiders bega ven, die in arrest werden gesteld. De Britsche eerste-minister, Clement Attlee, heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de „afschuwe lijke misdaad welke gisteren te Jeruzalem is bedreven". Door deze „onverstandige daad van terrorisme" zijn 93 onschuldige menschen tot slachtoffer gemaakt Volgens de laatst bekend geworden cijfers, aldus zeide Attlee, zijn 41 menschen gedood,wor den er nog 52 vermist en werden er 53 ge wond. Gistermiddag werden nog een Britsch functionaris en een Arabisch politicagent levend onder de ruïne?'van den verwoes ten hotelvleugel gevonden Joodsche afkeuring. Door het Jewish Agency is medegedeeld, dat zich onder de joodsche slachtoffers be vinden: Julius Jacobs, de oudste Joodsche functionaris van het Palestijnsche bestuur; Victor Levi, assistent-secretaris van finan ciën en Leo Baun, assistent van den post master-general. Het uiterst linksche Hebreeuwschc dag blad „Mishmar" dringt er bij de Palestijn sche Joden op aan, een actie te onderne men tot uitroeiing van de terroristenben den. Gistermiddag waren alle Arabische win kels gesloten en het verkeer werd stop gezet als protest tegen den aanslag. Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat een voorloopig rapport over den aanslag uit Londen naar Washing ton is gestuurd. De Jewish Agency heeft haar afkeer uit gesproken over deze „lafhartige misdaad", uitgevoerd door een „bende desperados, die de regecringsgcbouwen heeft aange vallen en onschuldig bloed van officieren en burgers heeft vergoten". De Jewissh Agency spreekt haar diepe sympathie uit jegens de betrekkingen van de vermoorden en dringt er op aan dat de Joodsche ge meenschap in Palestina als één man zal opstaan tegen deze „verschrikkelijke ex cessen". President Truman verklaarde gister avond dat hij den bomaanslag op het Brit sche militaire hoofdkwartier in Jeruzalem veroordeelde als een „moedwillig afslach ten van menschenlevens". Het zou zeer wel mogelijk zijn aldus Truman, dat daden als deze de pogingen, die thans worden gedaan om het Palestijnsche vraagstuk op te lossen, zouden kunnen vertragen." Flandin voor den rechter Beschuldigd van collaboratie Pierre Elienne Flandin, Fransch pre mier in 1935 en minister van Buitenland sche Zaken onder Pétain, staat thans voor het Hoogc Gerechtshof te Versailles te recht onder beschuldiging van collabora tie, zoo meldt Un. Press. Behalve zijn deelneming aan de regee ring van Vichy, wordt Flandin een rede van November 1940 verweten, waarin hij tot samenwerking met Duitschland aan moedigde Randolph Churchill heeft mee gedeeld. dat hij voor Flandin zal getuigen en verder zal een in vriendschappelijke bewoordingen vervatte brief van Winston Churchill, gedateerd 14 November 1945. worden voorgelezen. In dezen brief word' Flandins loopbaan gekarakteriseerd als die van een loyaal Franschman. G. B. Shaw de weibeken veel be sproken Engelsche tooneelschrlj- en crltl- .,Mi' Vrijdag gentig Engeland verschijnt een gedenkboek twintigtal be kende schrij vers heeft meegewerkt. Zes resoluties Zes resoluties heeft de Molino-confe- renitie, die Vrijdag a.s. zal eindigen, giste ren aangenomen: 1. Een nauwkeurig omschreven voort duren van de samenwerking binnen het kader van het Koninkrijk is noodzakelijk, om de Vereenigde Staten van Indonesië in staat te stellen in volledige vrijheid een onafhankelijke beslissing te nemen ten aanzien van het in stand houden van de betrekkingen met Nederland. 2. Drie meeningen gelden over den duur van deze voorbereidingsperiode- 5 jaar. 10 jaar en bepaling van dezen tijds duur door de Rijksconferenitie. 3 Neerlegging van de onderlinge be trekkingen tusschen Nederland en de Ver. wikkelen om zijn gaven tot gelding te brengen. Pas op zijn twee-en-vcertigste jaar trad hij in het huwelijk met een Iersche, Mrs. Paync-Townshend. Ofschoon het echtpaar geen kinderen kreeg, was het een zeer gelukkig huwelijk. Sinds «enige jaren is Shaw weduwnaar Hij woont in het plaatsje Ayot St. Lawrence en werkt nog steeds hard, omdat zijn weetgierigheid grooter dan ooit is. Bij Hutchinson is nu een boek over hem verschenen (Aspects of Bernard Shaw's Life and Work) waarin zevenentwintig opstellen van kunstenaars, geleerden en politici aan hem zijn gewijd. R. P. Staten van Indonesië op de Rijksconfe rentie in een statuut, dat gedurende de voorbereidingsperiode van kracht zal zijn en waarin moet worden vastgelegd, dat Nederland en Indonesië elk een eigen grondwet zullen hebben. 4. Ook aan het einde van de voorbe reidingsperiode is een permanente en vrijwillige samenwerking tusschen Neder land en Indonesië wenschelijk. 5 Twee meeningen over den status van deze samenwerking: Indonesië gelijkwaar dig deelgenoot in het Koninkrijk, en slui ting van een tweezijdig verdrag. 6 Een aantal conferentie-leden wenscht met nadruk op te merken, dat hun be reidheid om bij de Vereenigde Staten van Indonesië te blijven, wat hun betreft, ge heel afhangt van de handhaving van het Rijksverband. Borneo de Groote Oost. Over de taak van den algemeenen re- geeringscommissaris voor Borneo en de Groote Oost heeft dr. Van Mook Maandag gezegd, dat deze o.a. tijdelijk zou optreden als voorzitter van de bijeenkomsten van het Indonesische comité van 7 leden, dat op de conferentie gekozen is om de con st itutionecle hervorming van Borneo en de Groote Oost voor te bereiden. Hij zou echter geen hoofd van het comité zijn. De sultan van Ternate heeft verklaard niet in staat te zijn het lidmaatschap van dit comité te aanvaarden en 6telde voor, den vertegenwoordiger van Bali in ziin plaats te benoemen. Dit voorstel werd zonder debat aanvaard. Hel woord is aan. Emerson: De cenige wijze om een vriend te hebben is, er een te zijn. (Uit: Essay on Friendship). wil openbaarheid De Amerikaansche minister van Buitenl, Zaken, Byrnes, heeft telegrammen gezon den aan de ministers van Buitenl. Zaken van Engeland, Frankrijk en Rusland, waar in wordt aangedrongen op de prompte pu blicatie van de ontwerp-verdragen met Italië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Finland, welke op de vredesconferentie, die op 29. Juli te Parijs wordt geopend, zullen wórden ingediend. Deze actie is het gevolg van de publica tie van den veronderstelden inhoud van deze verdragen door de New York Herald Tribune. Een woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken wees er op. dat de assistent-secretaris van Buitenlandsche Zaken, James C. Dunn, die optreedt als afgevaardigde van Byrnes, had getracht regelingen te treffen voor een spoedige bekendmaking van deze verdragen, doc i dat dit niet mogelijk was geweest, omdat de Russische delegatie had beweerd, dat dit een aangelegenheid was voor de vredes conferentie zelf en niet voor de afgevaar digden van de ministers van Buitenland sche Zaken. Minister Byrnes zal waarschijnlijk op 27 Juli Amerika verlaten om zich naar de conferentie te begeven Turksche Regeering behaalt overwinning Overweldigende meerderheid voor Republikeinen Officieele Turksche kringen in de En gelsche hoofdstad maakten gisteren be kend dat op grond van de resultaten der verkiezingen in 57 der 63 Turksche pro vincies, de republiketnsche volkspartij 353, de democraten 35 en de onafhankelijken 3 zetels krijgen. In 38 provincies wonnen de regeeringscandidaten alle zetels. De dis tricten Kars en Ardahan waarop Rusland als deel van „grooter Armenië" aanspraak maakt, gaven een sterke meerderheid voor de regeoring te zien. De hoofdstad Ankara gaf de Republikeinsche partij een sterke meerderheid terwijl Istanboel de oppo sitie grooten steun gaf. De meest opmer kelijke overwinning die de democraten tot dusver behaald hebben was in de pro vincie Eskesehir in West-Anatolië waar zij alle zeven zotels kregen, meldt Un- Press. Radio Moskou beschuldigde vandaag op nieuw de Turksche autoriteiten van „re- nressailles en terreur" tegen de oppositie. Het agentschap Tass haalde berichten uit de Turksche pers aan waarin gemeld werd dat in het dorp Chakyrbezly in de provincie Aidya de voorzitter en zes leden van de plaatselijke afdeeling der demo cratische partij door een groep „onbe kende personen" gedood zijn Heden atoombomproef De tweede atoombomproef, waarbij een bom onder de oppervlakte van het water tot ontploffing zal worden gebracht, zal heden plaats hebben om 22 35 uur Ned tijd. Typhu.s-epidemie te Gorinchem In Gorinchem heerscht een epidemie van buik-typhus en paratyphus. Het aantal zieken bedraagt ruim tweehonderdvijftig. Naar de N. R. Ct. meldt, moet de oorzaak 'van de ziekte gezocht worden in het zwemmen in de Linge of in het nuttigen van gebak, waarin eendeneieren waren verwerkt. Nieuwe voorzitter der Eerste Kamer Prof, n>r. R. vnnrdt zijn irtle. De nieuwe voorzitter der Eerste Kamer, prof, mr. It. Kranenburg heeft gistermiddag zijn functie aanvaard. In een toespraak zei- de hij o.a.. dat het werk dat hem wacht, niet gering zal zijn. Het volksleven is ontwricht In al zijn geledingen Wol nimmer heeft do wetgevende macht voor problemen gestaan als thans. De Kamer moge bedenken, dat elk staatsrechterttlk orgaan slechts waarde heeft naar de mate, waarin het zlln functie uitoefent. Spr. wees er op. dat de Eerste Kamer Is een Kamer van revisie. Dat brengt zijn beperkingen mede. Wij zullen de eischcn van den tijd moeten begrijpen en ons heb ben aan te passen. Dat beteekent bondigheid en zelfbeperking Tenslotte uitte de voorzit ter den wensch. dat het werk der Eerste Kamer ons zwaarbeproefde volk tot zegen zal mogen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1