U Haarlems DHgWIyvöT Bolivia's bloedige bladzijde „Revolutie geslaagd" 2000 Slachtoffers Tips en Tops ~ZMl 'KaïaaNvü oiuiia^Sj^ jbbh aiiBJ^iuigr Jjll[Jap Mil |>JJO/ WwnwUc «4 .Tuil 1®40 Un. Press geeft het volgend relaas van de Boliviaansche revolutie, zooals deze zich volgens Zuid-Amerikaansoh recept heeft voltrokken. De situatie in het land, die in den laat- sten tijd reeds gespannen was geweest, leek Zaterdagavond gekalmeerd, toen de regeering was afgetreden en een nieuw kabinet was samengesteld, waarvan negen militairen deel uit .maakten, en Villaroel als president in functie was getreden. Zondagmorgen echter kwam vrij onver wacht een groot aantal revolutionnairen in de hoofdstad in beweging. Zij maakten zich in het stadhuis van wapens meester en begonnen een aanval op het paleis van den president. Studenten, politietroepen en militairen voegden zich bij de insur- genten en in den aether kondigde zich de clandestiene radiozender „Radio Libertad" aan, die aan de revolutionnairen instruc ties gaf. De verdedigers van het paleis, dat met handgranaten werd bestookt, na dat eerst de omliggende gebouwen in bezit waren genomen, leverden een hardnekki- gen strijd. Het gevecht duurde voort, tot dat het laatste geweer in het paleis tot zwijgen was gebracht. Barbaarsche methodes. De rebellen troffen president Villaroel in zwaargewonden toestand en gooiden hem van het balcon op straat, waar hij vrijwel onmiddellijk overleed. Zijn lichaam werd aan een lantaarnpaal opgehangen op het plein tegenover het paleis. Naar ver nomen wordt, zijn allen, die zich met den president in het paleis bevonden, om het leven gekomen. Onder hen bevonden zich eenige hooge militaire autoriteiten. Ver nomen wordt, dat Villaroel nog een po ging heeft gedaan om zich per vliegtuig naar Chili te begeven. Het was hem echter nie't mogelijk te vluchten, doordat de re bellen ter elfder ure om het paleis bar ricades hadden opgeworpen. Dadelijk nadat de bestorming zich had voltrokken, werd een voorloopige regee ring gevormd, bestaande uit een lid van hot opperste gerechtshof, Guillen, en ver tegenwoordigers der universiteiten, scho len en arbeidersorganisaties. Aangekon digd werd dat spoedig algemeene verkie zingen zullen worden uitgeschreven. Een der eerste daden van de revolution nairen was de bestorming van de gevan genis en de vrijlating van alle politieke gevangenen. Naar nog vernomen wordt, had Villaroel tijdens het beleg van het paleis aangekondigd, dat hij de macht had overgedragen aan den opperbevelhebber van het leger, generaal Arena. Linkschc regeering. De voorloopige president van Bolivia, Ontsnapte N.S.B.-er beroofde automobilisten De politie te Rotterdam is er den ex-NSB-er H. O., die uit een kamp ontsnapt was weer in bewaring te stellen. Na zijn ontvluchting maakte O. kennis met een zekeren P. S., die er evenals hij vrij berooid aan toe was. Toen zij uit een winkel eenige heeren zagen komen, die in een auto stapten, glipten zij even eens in den wagen en slaagden erin onder een grapje te mogen meerijden. Op een buitenweg werden de heeren bewusteloos geslagen en van hun portefeuilles met resp. f 450 en f 350 beroofd. O. en S. legden de bewueteloozen op den bodem van den wagen en wilden wegrijden. Zij slaagden or n,iet in den wagen op gang te krijgen en toen er eenige politieagen ten opdoken, nam O. de beenen. De an dere kon worden gearresteerd. Inmiddels bleef O. zoek, totdat dezer dagen een fiet sendiefstal werd opgehelderd. Een ge stolen fiets werd n.l. in een stalling te ruggevonden en toen de stiefzuster van O. met een recu het rijwiel wilde af halen werd zij gearresteerd. Hierdoor wisi men tevens de verblijfplaats van O. U ontdekken, die daarna spoedig was ge grepen. Sit-downstaking bij Wilton-Feijenoord Er is een sit-down-staking uitgebroken op de werf Wilton-Feyenoord te Schiedam waarbij eenige duizenden arbeiders be trokken zijn. Reeds vóór den oorlog ont vingen de ba^en en het kantoorpersoneel jaarlijks tegen' den vacantietijd een grati ficatie. Via hun fabriekskern hebben de arbeiders gepoogd eveneens voor een der gelijke gratificatie in aanmerking te komen. De directie besprak deze kwestie met het College van RijksbemiddelaarS, dat evenwel een afwijzend standpunt in nam. Toen deze beslissing aan de werk lieden werd medegedeeld, zijn zij in sta king gegaan, echter zonder de werf te ver laten. Den volgenden morgen zijn zij op het vastgestelde uur weer de fabrieks- poort binnengestapt, maar niet aan het werk gegaan Ook bij de N V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam brak een soortgelijke staking uit, welke echter reeds weer geëindigd is. Guillen, heeft bekend gemaakt dat de re volutionnairen over het geheele land heb ben gezegevierd. Hij heeft vrije democra tische verkiezingen beloofd, herstel der burgerlijke vrijheden, vrijheid van pers, vrijlating van alle politieke gevangenen en de politieke bannelingen uitgenoocugd terug te keeren en deel te nemen aan de regeering. Verwacht wordt, dat de nieuwe regeening een democratische en vermoe delijk linksche politiek zal volgen. Het aantal slachtoffers bij de omwente ling wordt op tweeduizend dooden en ge wonden geschat. Volgens onbevestigde be richten is de familie van den vennoorden president Villaroel, in Cordoba in Argen tinië aangekomen. Nederland ter Vredesconferentie Naar het A. N. P. meldt, kan de benoe ming van twee vooraanstaande leden der Tweede Kamer als leden van de Neder- landsche delegatie ter vredesconferentie te Parijs spoedig worden tegemoet gezien. Naar verluidt zal de Nederlandse he de legatie, die Nederland op de vredesconfe- tie te Parijs zal vertegenwoordigen, der meer uit de volgende personen be staan: de minister van Buitenlandsche Zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boei- zelaer van Oosterhout, jhr. mr. A. W. L Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, ambassadeur te Parijs, mr. A. Star Bus- roann, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Parijs, prof. mr. dr J. P. A Francois, raadsadviseur aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. mr. A. F. H. van Troostenburg de Bruyn. bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister, hoofd van de afd. Econ. Zaken van het ministerie van Buitenl Zaken, kolonel A. G. J. M. J van der Kroon, militair attaché te Parijs, mr. E A. Liefrinck, hoofd van de afdeeling buiten!andsch be talingsverkeer van het ministerie van Financiën, alsmede mr. M C. M. Voor- beytel, persattaché, verbonden aan de Nederlandsche ambassade te Parijs. West-Indische delegaties recipieeren (Van onzen Haagschen correspondent) De moeilijkheden in het internationale luchtverkeer tengevolge van het vlieg verbod voor Constellations hebben tot .ge. volg gehad, dat de delegaties uit Wost- Indië eenige dagen langer in Nederland moesten blijven dan in de bedoeling lag, weLken tijd zij op zeer natitige wijze heb ben besteed: Zij hebben n.1. in Hotel Des Indes gisteren een ontvangst gehouden, waarbij een uitgelezen gezelschap hunne gastvrijheid genoot. Naast de minister president en de minister van Overzecsehe gebiedsdeelen waren tal van Kamerleden aanwezig, terwijl ook nog opgemerkt wer den mr. Rutgers, lid van den Raad var State en mr baron Van Heemstra, oud gouverneur van Suriname. Verder be stond het gezelschap uit verscheidene persvertegenwoordigers. Uit gesprekken mot verschillende der gedelegeerden bleek mij, dat de West- Indische afgevaardigden buitengewoon voldaan waren over hetgeen zij hier be reikt hebben en over het beleid dat Den Haag. naar mede uit de Troonrede bleek, ten aanzien van de verlangens van Suri name en Curacao tot regeling van de positie dezer Rijksgebieden, voert. De gedelegeerden zullen a.s. Maandag weer naar de West vertrokken en Dinedag in hunne woonplaatsen arriveeren. Glazenwasscher gevallen Dinsdagmiddag ongeveer 4 uur is een glazenwasscher, toen hij ter hoogte van de tweede verdieping aan het wcrlc was op den hoek van de Anogang en de War moesstraat te Haarlem, van een ladder gevallen. Het slachtoffer, A. J. S., werd per ziekenauto naar het Gasthuis ge bracht. Gelukkig bleek daar dat zijn ver wondingen niet ernstig waren, zoodat hij later naar huis vervoerd kon worden. Raadsverkiezingen in 7 Gemeenten uitgesteld De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van wet inhoudende een „nood voorziening met betrekking tot de ge meente-raadsverkiezingen in een aan'tal gemeenten". Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Bij de candidaatsteiling voor de verkie zing van de leden van de gemeenteraden heeft zich in enkele gemeenten het geval voorgedaan, dat candidatenlijsten te laat werden ingeleverd. Zonder ingrijpen zou den gedurende de komende drie jaren in de volgende gemeenten de hierna ge noemde staatkundige groepeeringen niet in den raad vertegenwodrdigd zijn: Deventer: Communistische Partij Ne derland; Geleen, Katholieke groepeering; Nijmegen: de Katholieke Volkspartij; Odoorn, Partij van den Arbeid; Zwijn- drecht, Staatkundig Gereformeerde Partij; Ottersum en Voerendaal: Katholieke groe peering. De minister meent, dat voorkomen dient te worden, dat het ten gevolge van de oorlogsomstandigheden nog niet normaal functionneeren van het apparaat der par tijen tot gevolg heeft, dat een evenredige vertegenwoordiging in den raad niet tot stand zou komen, hetgeen gedurende drie jaren het politieke leven ernstig zou ver storen. Daarom heeft de minister ge meend den dag der verkiezing voor de raden der genoemde gemeenten tot nader order te moeten uitstellen. Het wetsont werp regelt verder eenige detailpunten in deze aangelegenheid. Doorgedraaide groenten gaan naar Duitschland Aan de groote moeilijkheden bij den afzet van onze groenten, waardoor eenige maanden geleden nog belangrijke hoeveel heden moesten worden vernietigd, is een einde gekomen. Sinds eenigen tijd worden regelmatig partijen doorgedraaide groen ten aan de Engelsche autoriteiten in Duitschland geleverd, die dit voedsel ter beschikking stellen van de burgerbevol king in Rijnland en Westfalen. Tevens is met de Britsche en Amerikaansche bezet- tings autoriteiten in Duitschland een rege ling getroffen voor de levering van groen ten en fruit uit Nederland voor de bezet tingstroepen in de Engelsche en Ameri kaansche zönes. De groente die op dit oogenblik op de veilingen „doordraait", gaat rechtstreeks naar Venlo, waar een door de Engelschcn ingeschakelde Duitsche invoercombinatie de partijen overneemt en doorzendt naar door de bezettingsautoriterten aangewezen plaatsen in Rijnland en Westfalen. ter distributie onder de burgerbevolking. Blijkens "de met het Engelsche ministe rie van voedselvoorziening afgesloten overeenkomst zullen op deze wijze tot September ongeveer 25.000 ton groenten worden geleverd, o a. sla, spinazie, bloem kool. spitskool, witte boonen en peen. Dit kwantum is ongeveer een vierde gedeelte van onzen groentenuitvoer naar Duitsch land in 1939. De transactie heeft overigens door het noodgedwongen karakter uit handelspolitiek oogpunt vrijwel geen betcekenis. Di.t vindt zijn terugslag op den prijs, die gebaseerd is op den ver- goedingsprijs, welken de teler voor zijn „doorgedraaid" product krijgt. De levering van groenten voor het Arno- rikaansche leger in Duitschland, wordt in dollars betaald. Maandelijks zullen hiervoor contracten worden afgesloten. Ook aan het Britsche bezettingsleger in Duitschland zullen regelmatig groenten en fruit geleverd worden. SS-ers kregen geen koffie Distributie-ambtenaar lia<l de bunnen verduisterd. Eenigen tijd geleden had de administra tie van het interneeringskamp voor SS-ers te Harskamp geen coupures voor koffie ontvangen van het distributiekan toor te Ede. Een inspecteur van het C.D.K. uit Den Haag stelde een onder zoek in en daarbij kwam aan het licht, dat de distributieambtenaar A., die met de uitgifte der copures was belast, deze in zijn eigen zak had gestoken. Op de desbetreffende uitreikstaten had hij de coupures wel geboekt. De ambtenaar werd gearresteerd en bekende dat hij de cou pures. in totaal voor 1580 rantsoenen, aan een inwoner van Ede had verkocht. Van de opbrengt had hij zich een radiotoestel aangeschaft. gasbedrijven Met liet werk wordt .spoedig begonnen Wij hebben indertijd reeds medegedeeld,, dat het voornemen bestaat de gaslevering in ons land te centraliseeren. Er zouden drie groote bedrijven worden aangewezen, 1 die in liet algemeen voor de gusvoorzie- ning zullen zorgen. Dit zijn de Hoogovens in Velsen, de Staatsmijnen in Lmburg en een bedrijf in hot Oosten des lands. De zaak is al zoover „in kannen en kruiken", dat aan een aannemer in Den Haag de levering is opgedragen van het benoodigde buizen-materiaal. Voor de verschillende provincies hoeft deze onder aannemers aangewezen. De N.V. Plaat- wellerij te Velsen zal voor Noord-Holland leveren 2000 K M. buizen. Dit jaar moe ten daarvan reeds 170 K.M. geleverd wor den, waaruit dus blijkt, dat in de naaste toekomst reeds met de uitvoering van dit werk begonnen zal worden. Het Hoogoven-gas wordt dus verder Noord-Holland ingebracht. Wij vernemen dat het Haarlemsche gas bedrijf voorloopig nog buiten de centira- iisatieplannen gehouden is. Het is voor de gemeente een zeer belangrijke zaak of in de toekomst het Haarlemsche gasbe drijf wat de productie betreft zal worden gehandhaafd of worden uitgeschakeld. Haarlem levert, zooals men weet ook gas aan verschillende buitengemeenten: Heemstede, Bloemendaal. Bennebroek en Haarlemmermeer. Ir. W. G. C. Gelinck t Te Heemstede is in den ouderdom van. 73 jaar overleden ir. W. G C. Gelinck, oud-inspecteur-generaal van den Rijks waterstaat. De overledene, die 23 Januari 1873 in Den Haag geboren is en in 189f te Delft geslaagd is voor het examen van civiel-ingenieur is van 1890 tot 1938 in ver schillende deelen van het land werkzaam geweest bij den Rijkswaterstaat. Van 1921 tot den dag van zijn pensioneering op 1 Februari 1938 was de heer Gelinck hoofd van den Rijkswaterstaat in N.-Holland. In den loop der jaren heeft de overledene veel voorbereidend werk verricht voor verbetering van het Noordzeekanaal en den aanleg van wegen in het Westen van het land Ook was hij vele jaren belast mot de leiding van het Staatsvisschers- havenbedrijf te IJmuiden. De heer Gelinck was lid van de Staatscommissie voor de luchtvaart, gedelegeerde voor Nederland in de Internationale Vereeniging voor Wegencongressen, vertegenwoordigde ons land verscheidene malen op buitenlandsche congressen en heeft ook zitting gehad in het bestuur der Haarlemsche vereeniging voor Nijverheidsonderwijs. Hedenmiddag omstreeks half één had. de teraardebestelling plaat« op de be graafplaats te Heemstede. Namens Rijkswaterstaat sprak aan de groeve de hoofdingenieur-directeur van de Centrale Directie ir. G de Graaff. die wees op de buitengewone verdiensten van den overledene als ingenieur, als inspec teur-generaal en als chef. De heer C. Oud. directeur van bet Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden sprak woorden van danik voor hetgeen de overledene als hoofd van dit bedrijf heeft verricht. De hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, ir Van Wisselingh. die namens de vereeniging van ingenieurs van Rijkswaterstaat het woord voerde, zeide. dat de overledene in hoog aanzieil srtond bij allen die hem hebben gekend. Nadat de heer A. R van Loon, oud- inspecteur van Rijkswaterstaat als vriend een persoonlijk woord had ccsproken, dankte een zwager den overledene voor alles wat deze als centrale figuur vo >r derf familiekring was geweest. Puntenwaardeering textielgoederen i» n» Tweedeelige costuums hebben de zelfde puntenwaardeering als drie- deelige costuums n.lCO 3S Fingertips (kort model "i damestas je) waardecrlng als polojasje IS 10 I.akjassen alsmede transparant re genjassen (plastics e. d.. geen cello- phaan) zijn gewaardeerd als kunst zijden regenjassen n.l.12 7 I) voor mannen en vrouwen 15 jaar en ouder. II) Jongens en meisjes 4—15 jaar. Voor huishoudgoed aan het stuk, laken goed e. d. zijn evenals de andere stoffen 5 punten per M2 noodig. De waardcering voor badstof bedraagt echter 6 punten per M2. Voor normale sloopen, waarvoor lot dusverre 10 punten per stuk verelscht waren. Is de waardeering verlaagd tot 0 punten per stuk. De volRende artikelen zijn van distributie vrijgesteld: boorden en manchetten voor verpleegsters, klcutcrmutsen, baby- en kleu- icrhocdjes, Jongens-machinaws (schapen* vacht met lederen rug). in De bril van Sultan Sar 10. Bij een prachtig gordijn, dat in zware plooien hing, maakten Tips en Tops het zich gemakkelijk. „Het is hier de dood in de pot", zei Tips. „Het zal toch niet de bedoeling van dien Sultan zijn geweest om ons op een verlaten zomerverblijf te laten passen?" «Als begin lijkt het me niet zoo slecht zet Tops. „Je hebt even tijd om je gedach ten te verzamelen. Wanneer de gevaren je al dadelijk op het lijf zouden vallen, is dat tegen de regels." Tip* zweeg. Ten eerste omdat hij het te ingewikkeld vond erover na te denken, tegen welke regels het dan wel was, vervolgens om de omgeving goed in zich op te nemen. Geen van beiden zag daardoor het drei gende gevaar, dat achter hen opdook en dat zeker een ontijdig einde aan het avontuur zou hcoben gemaakt als niet

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5