De Raadsverkiezingen Verge lij kin gsm a teriaa l De Radio geeft vanavond; het achtste wereldwonder! Nederland ter walvischvaart 8 December begint de jacht Vrijdag heeft de verkiezing voor den Gemeenteraad plaats. Omdat velen de couranten niet bewaard zullen hebben, geven wij de cijfers van de laatste ver kiezing voor de Tweede Kamer en de Pro vinciale Staten. HAARLEM. 2e Kamer Prov. Staten P. v d. Arbeid 30 500 29.198 Kath. Volkspartij 23.186 23 396 Anti-Rev7.470 6478 P. v. d. Vrijheid.5 630 4.895 Communisten 12.320 13.499 C. H. U2.501 4.074 St. Ger. Partij 254 332 Prot. Unie 418 645 Bellamy Partij 600 Wij hebben berekend hoeveel zetels de verschillende partijen nu bij de raadsver kiezingen kunnen behalen, gebaseerd op de c ijfers van de Kamer- en Prov. Staten verkiezing Daarbij is uitgegaan van de veronderstelling, dat de kiezers, die toen op de Protestantsche Unie gestemd hebben nu zullen overgaan op de Christelijk Histo rische Unie. De 600 stemmen van de Bel lamy Partij van de Kamerverkiezing zijn buiten beschouwing gelaten. Ook is geen rekening gehouden met „Gemeenschaps belangen", die bij vorige verkiezingen niet «ebben deelgenomen, maar nu te Haarlem met een lijst uitkomen. De Staatkundig Geref. Partij neemt wel aan de raadsverkiezingen deel, maar er wordt (blijkens het stemmencijfer bij de Prov. Staten en Kamerverkiezing behaald, niet verwacht dat zij genoeg stemmen krijgt om aanspraak te kunnen maken op een zetel. Met al deze factoren rekening houdend zou de uitslag der raadsverkiezing zijn: Cijfers Kamerverk. Prov. Statenverk. P. v. <1. Arbeid 15 14 Anti Rcv P. v. d. Vrijheid Communisten C. H. U Het verschil zit voor een deel in de ver deeling der zoogenaamde restzetels. Men kent de techniek der verkiezing. Het aan- tal uitgebrachte stemmen wordt gedeeld door het aantal zetels (Haarlem 39). Dan krijgt men den kiesdeeler. Elke partij krijgt bij de eerste toewijzing evenveel zetels als het aantal malen dat zij den kiesdeeler gehaald heeft. De berekening zou dan als volgt worden: Cijfers Kamerverkiezing totaal 1° 2e aantal toew. gemidd. toew. zetels 2033 1932 1867 1876 2053 1458 1 1 Statenverkiezing. totaal 2e aantal gemidd. toew. zetels 2085 1 14 1948 1 12 2037 P V. <1 Arbeid K. V. P11 Anti-Rev. 3 P v d. Vrijheid 2 Co mm5 C. H. Ul Kiesdeeler 2099. Cijfers Prov. Ie P. v. d Arbeid 13 K V. P li Anti-Rev3 P. v d. Vrijheid 2 Comm6 C. H. U1 Kiesdeeler 2096. Als de eerste toewijzing van zetels heeft plaats gehad, wordt berekend hoeveel het gemiddelde der lijsten is als elke partij er 1 zetel zou bijkrijgen. Wie het hoogste ge middelde heeft, krijgt den eensten rest zetel. Daarna wordt voor die partij een nieuw gemiddelde berekend als zij er weer 1 zetel zou bijkrijgen. Zoo gaat het door tot alle zetels zijn toegewezen Het blijkt uit bovenstaande berekening, dat. in het eene geval de Partij van den ATbeid 1 zetel meer zou gehad hebben, evenzoo de Christ Hist. Unie. Bij de be rekening gebaseerd op de Prov. Staten- vratkiezing. ziet men, dat de Kath. V. P. een restzetel kreeg met een gemiddelde van 1948 stemmen en de Communisten met een gemiddelde van 1928 niet. HEEMSTEDE. Dc uitslag van de beide laatste stemmin gen in Heemstede wais: Aantal stemmen Partij v. d. Arbeid 2767 2524 Kath. Volkspartij 3986 3895 Anti-Rev 1377 1282 Partij v. d Vrijheid 2521 2360 Communisten 549 626 Christ. Hist. Unie.. 516 746 Staatk. Ger. Partij 40 49 Prot. Unie 78 99 11834 11601 611. Ook bij deze berekening zijn de kiezers die bij de Kamer en de Prov. Staten op de Protest. Unie gestemd hebben, geteld bij de Christ. Hist Unie. De stemmen van de Staatk. Geref. Partij zijn geteld bij die der Anti-Rev. BLOEMENDAAL. De uitslag der laatste stemmingen in Bloemendaal was: 2e Kamer Prov. Staten 2737 2390 1267 2485 Partij v. d. Arbeid Kath. Volkspartij Anti-Rev Partij v. d. Vrijheid Communisten Christ. Hist. Unie Staatk. Geref. Partij Protest. Unie Kiesdeeler 586 549 En gebaseerd op dezen uitslag zou de samenstelling van_den Heemst eedschen raad zijn geweest: Aantal Taadszetels Kamer-verk. Staten-venk. Partij v. d. Arbeid.. 5 4 Kath. Volkspartij ..7 7 Anti-Rev2 2 Partij v. d. Vrijheid 4 4 Communisten 1 Christ. Hist. Unie 1 De cijfers van de Kamerverkiezing als uitgangspunt nemend, zou de kiesdeeler 623 zijn geweest, bij de Statenverkiezing De Communisten bleven dus even onder den kiesdeeler. Uitgaande van deze cijfers zou de samen stelling van den raad zijn: Partij v. d. Arbeid 5 5 Kath. Volkspartij 4 5 A.-R. en C.H.U. ..3 3 Partij v. d. Vrijheid '5 5 Communisten De Anti-Rev. en Christ. Hist. Unie heb ben in Bloemendaal een gecombineerde lijst ingediend. Bij hun stemmenaantal zijn ook geteld de 6temmen van de Staatk. Geref. Partij en van de Prot. Unie. De Paus tegen nationalisatie der economie Paus Pius de twaalfde heeft in een brief aan de Fransche katholieke studieconfe rentie, welke te Straatsburg gehouden zal worden, geschreven, dat de christelijke sociale idealen bedreigd worden door „to talitaire strekkingen" op alle gebieden. „Het is ontoelaatbaar voor christenen, al dus schrijft dé paus, met de dwaling een compromis aan te gaan, zelfs met het doel om het contact men hen, die slachtoffer van de dwaling zijn, te handhaven. Het contact tusschen de Christenen die loyaal en nederig de waarheid zoeken, moet be vorderd worden. Slechts op deze voor waarde zullen de groote beginselen van vrijheid, broederschap en gelijkheid, welke door de moderne democratïën wor den aangehangen, kunnen gedijen". De Paus behandelt vervolgens de kwes tie van nationalisatie van economische on dernemingen en zegt daarover: „Zelfs daar, waar nationalisatie gerechtvaardigd is, bestaat het risico, dat daardoor de na druk gelegd wordt op het mechanische aspect van het leven en daarom is het voordcel ervan voor de gemeenschap zeer twijfelachtig. Naar onze mcening zal het systeem van associaties of coöperatieve groepeeringen op alle gebied van de na tionale economie veel meer ten voordeel strekken van het doel, waarop ge uw streven richt en van de welvaart der on dernemingen zelve". Dc Paus zeet ion laatste, dat de corpo ratieve oreanisatie van het economisch leven gunstig schijnt voor de christeliike leerstellingen betreffende de persoonlijk heid van den mensch. de arbeidsgemeen schap en den particulieren eigendom. Eleclrlclteit uit DuïtscliTan<7 Dezer dagen ls de hoogspanningsverbin ding van Luik naar de staatsmijn Muu- rits in bedrijf genomen. Via de gekoppelde Belgische centrales vormt deze hoogspan ningslijn een schakel tusschen de gekoppel de Nederlandsche centrales en de Dultsche centrales van de Rhelnisch-Westphiilischc Elektrizitat Gesellschaft. Over de nieuwe hoogspanningslijn, die tijdens de bezetting door de Duitschers was gemonteerd om de centrales van de staatsmijn Maurlts met de Duitsche centrales te verbinden, wordt nu electrlciteit betrokken uit Dultschland o.a. ter aanvulling van het stroomtekort, dat ontstaan was tengevolge van de vernieling van de P.N.E.M.-centrale te Geertruldenberg. Bovendien brengt dit ook voor onze Neder landsche centrales een belangrijke besparing van brandstof mede. Om een olifant De Britsche nieuwsdienst in Duitsch- land meldt, dat een Nederlander aan het bureau voor herstelbetalingen van het Britsche militaire bestuur in Duitschland heeft gevraagd, hem weer in het bezit te stellen van een olifant, die, naar hij*zeide, door de Duitschers was meegenomen tij dens de bezetting van Nederland. De olifant is in Hannover teruggevon den, doch de Duitsche eigenaar ontkent, dat het dier tijdens den oorlog is geroofd. De Britsche militaire autoriteiten stel len een nader onderzoek in. Landelijke actie Brandstoffenbedrijf Wat de actie der werklieden in het Brand stoffenbedrijf aangaat werd, in een vergade- i'ing van den Centralen Bond van Transport arbeiders, afdeeling Haarlem, door den heer A. Mars medegedeeld, dat de E.V.C. zich be reid verklaard heeft de nieuwe loonregeling, door de Rijksbemiddelaars vast te stellen, te aanvaarden, ingaande 1 Juli. De Centrale Bond eischt daarentegen, dat de nieuwe rege ling terugwerkende kracht krijgt tot 31 Maart j.l. Bovendien werd door de llaarlem- sche afdeeling uitgesproken dat in de nieu we loonregeling ook rekening moet worden gehouden met zwaren arbeid en met groote slijtage van kleeding. De heer Mars verwachtte dat in de nieuwe loonregeling een loon zal worden vastgelegd van f 42.50 per week, plus 12 dagen vacantie. HILVERSUM I, 301.5 M. WCENSDAG 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws 18.00 Orkestwerken. 20.08 Vrij en blij naar strand en hei. 21.20 Collegium Musicorum. 23.00 Avondconcert. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 18.15 en 19.00 Novelty Serenaders. 20 15 Resi dentie-orkest. 21.00 P. v.'d. A. 23.15 Bennie Goodman. In de uitgaaf van de vereeniging „Haer- !em" over „Oosterhout" vertelt dr. A. J. Veenendaal interessante bijzonderheden over dit buiten aan het Zuider Buiten Spaarne, thans bereikbaar van den Klei nen Houtweg af. In den loop der eeuwen hebben hier bekende personen gewoond. Tot diep in de 19e eeuw waren dit uit sluitend Amsterdammers, die een groote voorliefde hadden voor de Haarlemmer hout, en de geschiedenis van „Oosterhout" is dan ook nauwer verbonden met die van Amsterdam dan met die van Haarlem. Niet minder dan drie Amsterdamsche burge- meesterlijke geslachten hebben het in bezit gehad. En bovendien is „Oosterhout" on der de landhuizen in de omstreken van Haarlem een van de oudste. Het da'gtee- kent reeds uit de eerste helft der 17e eeuw, toen de groote trek van de villa's bouwende Amsterdamsche patriciërs naar Kennemerland nog niet begonnen was. Zijn stichter was de Amsterdamsche bur gemeester Jan Cornelisz Geelvinck (1579 1651). „Oosterhout" was per karos van Amster dam uit gemakkelijk bereikbaar. Maar nog geriefelijker was de verbinding tc wa ter over het druk bevaren IJ en Spaarne langs Spaarndam en Haarlem. Dc Hollan ders van de 17e eeuw woonden liefst aan het water, zij groeven grachten in hun ste den, en hun landhuizen stichtten zij bij voorkeur op plaatsen waar ze met zeil jacht of boeier te bereiken waren. De waterweg was het gewone middel van ge meenschap, de schuit het vervoermiddel bij uitnemendheid. De oude buitenplaat sen moeten we dan ook niet zoeken op de hooge. onvruchtbare zandgronden, bij de dennenbosschen, maar midden in het welig cultuurland, waar de eigenaars ook de weilanden en de pachtboerderijen bezaten. Ook de middenstand trachtte zich bui ten de poorten van de nauw behuisde stad in het bezit te stellen van een lapje grond, al of niet voorzien van een „speelhuis" of koepel, om daar tot poortsluiten van het buitenleven te kunnen genieten. De Hanr- lemsche marine-officier Jan Jansz. Lapper b.v., die we tot dezen stand mogen reke nen (hij was overigens nog half analpha- beet) bezat evenzeer als de Amsterdamsche burgemeester Geelvinck zijn buitentje. Het lag even ten Noorden van „Ooster hout", op de hoek van de Lustenburger- iaan (de tegenwoordige Rustenburgerlaan), aan de Zuidzijde van het z.g Rozenprieel; het had een tuin met „wijngaardboompjes" en palmen en bracht na zijn dood in 1659 bij verkoop 810.— op. En de schilder J. M. Molenaer had zijn hofstede te Heem stede, die hij in 1648 kocht voor 8200. voor een derde part te betalen in schil derijen. Lestevenon is ook eigenaar van „Ooster hout" geweest. Hij heeft er veel verbete ringen in aangebracht. De groote prijsverhoogin.g van het land goed (van 6100.— tot 29.800 behoeft men niet alleen toe te schrijven aan de verbeteringen door Lestevenon aange bracht, maar voor een belangrijk deel aan de mode, die in de tweede helft der 18e eeuw de Haarlemmerhout steeds meer bij de Amsterdammers in trek bracht De Die- mermeer werd gemeden, de rijke Doops gezinden verlieten hun „Mennistenhemel" aan de Vecht, en vestigden zich in de om streken van Haarlem, naar het schijnt omdat de Amsterdamsche geneesheeren het daar gezonder vonden. Ook de kleine optrekjeshurende burgerij, die een week of wat buiten wilde zijn, volgde den nieu wen smaak De Vaderlander schreef in 1777' „Alles moet thans naar Haarlem. De Haarlemmerhout is nu het achtste wereld wonder Die daar niet heen gaat, kan niet mede, kan nooit gezond worden of blij ven..Huisjes, tuintjes zoo 6lecht (een voudig), dat niemand der Haarlemsche burgers die wilde aanzien, zijn nu alle ver huurd. Woningen die het konden dragen, heeft men gesmaldeeld en er twee of drie Amsterdamsche huisgezinnen in gestopt. Alles is vol, opgepropt vol, geen hutje voor geld of goede woorden meer te krijgen. Buitenplaatsjes, die men voor drieduizend gulden geen kooper kon bezorgen, zijn tot elfduizend in prijs gestegen. Het krioelt er van vreemde gezichten, als een pot met mieren. Rein en onrein zelfs woont er." De verontwaardiigng-van de bewoners van Vechtstreek en Diemermeer, die zich de voordcelen van forensen en zomergas ten zagen ontgaan, richtte zich vooral tegen de Amsterdamsche doctoren, waar onder blijkbaar nogal wat vreemdelingen waren. Race op het horloge Nederland gaat op de walvischvangst en hoopt zoo zijn deviezenpositie te verbeteren. Daarom moet de eerste en eenige walvischvaarder, die ons land heeft, begin October klaar zijn. De havenstaking was een leelijke spaak in het wiel, maar. Bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij ligt iets wat een wal vischvaarder zal moeten worden: de oude Zweedsche tanker Pan-Gotia, door de Nederlandsche regeering aan gekocht en thans midden fn een gron dige gedaanteverwisseling tot Willem Barendsz. Twee groote maatschappijen werken onverpoosd dag en nacht aan het project, dat geheel nieuw is voor onzen nationalen scheepsbouw. Het zijn de reeds genoemde en de Nederland sche Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij. Het is echter niet het bouwen van een walvischvaarder, die onzen tech nici de grootste moeilijkheden biedt, maar de groote materiaalschaarschte. Het zou gemakkelijker geweest zijn en minder tijd gekost hebben, een nieuw schip op de helling te leggen, maar alle hellingen zijn noodig voor reparaties en het verhouwen van een tankschip beteekent het besparen van de hoofd motoren, een paar dekken, een groot aantal platen, en de brug. al moeten de dekken omhoog, en de platen verscho- MET DE CHRONOMETER. Op 8 December begint het jacht seizoen, zoodat het vertrek uit ons land minstens iy2 maand eerder moet ge schieden. De afleveringstermijn loopt daarom begin October af. Om de door de staking verloren uren in te halen, is een continu werkschema ingesteld, waarbij ca. 400 arbeiders op of bij het schip ingeschakeld zijn. Hierbij zijn niet begrepen, degenen die op teekenkamer, kantoor of elders werk voor dit object verrichten. En telkens wordt met een Argus-oog h tijdschema geraadpleegd. Kom je aan boord, dan zie je oud naast nieuw staan: een oud ketelruim met twee ketels voor de aandrijving en oen nieuw met vier ketels, dat aange bracht is in een tank, die nu overbodig is. In de machinekamer zijn ware hek sentoeren verricht om hulpmachincs tusschen het doolhof van pijpen, buizen en motoren op hun bestemming te krij gen. EENIGE GEVENS. De Willem Barendsz meet 16.000 ton en zal moeten concurreeren met Noor- sche schepen, die meestal speciaal voor de walvischvangst geconstrueerd zijn. Dit land heeft trouwens alweer op dracht gegeven voor het bouwen van een modern schip. Ook zal de beman- ning, die de Ned. Mij. tot Bevordering ven, en de brug van achteren naar I van de Walvischvaart, op de been voren overgebracht worden. brengt, het zwaar krijgen in de concur rentie met de Noren. Dezen mogen niet in vreemden dienst gaan varen en slechts enkelen hebben zich niet door dit verbod laten weerhouden en zullen den Nederlandschen zeelieden de noo- dige vakkennis bijbrengen. Het vroegere voorkuil wordt thans het slachtdek; hier worden de stukken walvisch geslacht. De achterkuil heet in dc wandeling het blubberdek, omdat daar het spek wordt gesneden van den visch, die door een van de vijf of zes jagers is aangevoerd en via de slipway de groote glijbaan, die dwars door den achtersteven heen loopt omhoog geheschen is. Deze slipway heeft het noodig ge maakt. de schoorsteenen buiten het vlak van kiel en stevens te laten vallen De Willem Barendsz zal zoo worden toe gerust met 2x2 schoorsteenen, wat vermoedelijk uniek is, want tot dus verre had dit soort schepen er slechts twee naast elkaar. De groote tanks bevatten op de heen reis Diesel-olie. Zoodra deze leeg zijn, worden ze gereinigd en gevuld met olie van d9 gevangen walvisschen. Nog in het seizoen komen tankschepe stook olie aanvoeren en dierlijke olie mee nemen, zoodat geen tijd "°rloren hoeft tc gaan met het opzo van een haven. Twee watervliegtuigen zullen de jagers verbouwde trawlers bij staan in het opsporen van den buit. Er ivordt gelukkig weer hard geiverkt in Amsterdams haven en het zal mis schien mogelijk blijken, de schadelijke gevolgen van de staking te niet te doen oij het bouwen van dit schip. De arbei ders voelen nu waar het om gaat: ons land niet te laten achterblijven in de vreedzame race om een goede plaats in het internationale economische bestel

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6