De feesten te Haarlem Een doos van Pandora Noodraad Heemstede Cl uoPogoBuPP doo>! pCppjaoS tJOU.Pii J NJUNJUUUHin jjlb Vry-af in Haarlem op 9 Aug. De gemeente Haarlem heeft besloten alle gemeentelijke bureaux op 9 Augustus te sluiten. De Middenstandscentrale zal haar leden edviseeren hun bedrijven op 9 Augustus te sluiten, terwijl de Kamer van Koophan del zich te dien einde tot het grootbedrijf heeft gericht. T-Iet Uitvoerend Comité voor de Herden king van het 700-jarig bestaan van Haar lem als stad, zal het ten zeerste op prijs stellen, indien bedrijven en werkgevers, niet behoorende tot een der bovengenoem de categorieën hun personeel den 9en Augustus het hoogtepunt van de feesten wegens de dan plaatsvindende Historisch- Allegorische Ootocht. vrij-af zou willen geven Huisvesting by particulieren. Teneinde de mogelijkheid te scheppen, dat bezoekers van buiten de 6tad geduren de de feestelijkheden in verband met het 700-jarig bestaan van Haarlem als stad, behalve in de hotels ook elders onderdak kunnen vinden, c.q. bij particulieren, wor den zij, die bereid zijn -logies met of zon der pension te verstrekken tegen een rede lijke vergoeding, verzocht zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot het Bureau der Stichting „Haarlems Bloei"! Stationsplein 1, Haarlem Deze opgave dient vergezeld te gaan van een opgave van het beschikbare aan tal kamers of bedden met vermelding van den prijs met en zonder pension. De feestgids. De Commissie voor Pers en Propaganda schrijft ons, dat over enkele dagen de of- cieele feestgids verschijnt, waarin het vol ledige programma van de feesten is opge nomen. Inmiddels bleek het comité dat ook door anderen een programma is samen gesteld, voor de juistheid waarvan de Commissie niet instaat en waarvoor dan ook door haar geen toestemming is ver leend. Christendom en politiek Voor het Prot. Chr. Werkverband uit de Partij van den Arbeid te Haarlem sprak de secretaris-Generaal van het departement van sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, over „Christendom en Politiek". „Wij verwerpen als Christenen", aldus spreker, „het liberalisme, dat den mensche- lijken geest overschat en het doctrinaire marxisme, dat meent, dat de ontwikkeling der menschheid slechts door stoffelijke factoren wordt bepaald. Wy kiezen voor het socialisme, dat beantwoordt aan den eisch van gerechtigheid en naastenliefde, onderlinge verantwoordelijkheid en samen werking. Ons geloof en ons politiek stand punt staan in een innig verband tot elkaar doch wij meenen, dat wij dit slechts in de Partij van den Arbeid op juiste wijze kun nen beleven en wijzen vandaag aan den dag Christelijke politieke partyvorming af, om dat wij meenen, dat Christelijk handelen beter is, dan het dragen van een chrlsteiyk etiket. De kerk moet sociale gerechtigheid pre diken, maar mag geen politieke richtlijnen geven. Het Christ, geloof geeft nochtans ten aan zien van de geleide economie een duldeiyke aanwyzing. Op grond van dat geloof dient men immers zoowel het kapitalisme, dat een beroep doet op de ellenbogenpolltiek. als de economische slavernij, die de menscheiyke waardigheid in het gedrang brengt, af te wijzen De geleide economie nu tast het ka pitalistische productiestelsel in haar wezen aan, doch handhaaft de persoonlijke ver antwoordelijkheid. De Stichting van den Arbeid heeft hier een prachtige taak. doch degenen die daar van deel uitmaken, dienen dan ook dageiyks te beseffen, aan welke hooge eischen van solidariteitsbesef zij ieder persoonlijk die nen te voldoen." Mr. W. F. Schokking sprak voor de C.H. Unie Op een openbare vergadering van de af- deeling Haarlem van de Chr. Historische Unie, welke Dinsdagavond in de Kroonzalen gehouden is, sprak de lijstaanvoerder, de heer Chr. L. de Vries een inleidend woord, waarin hij opmerkte, dat hij het niet kon be grijpen, dat vele christelijken zich veilig voe len onder roode vaan en zich socialist noe men. Spr. hoopte, dat zij in de toekomst zullen terugkeeren, om de protestantsche eenheid in het volk te herstellen. Hetzelfde geldt voor de Protestantsche Unie Nu deze groep geen eigen lijst heeft, sprak de heer De Vries den wensch uit, dat zij op de C. H. zullen stemmen. Mr. W. F. Schokking, wethouder van Am sterdam, merkte op. dat het behoudend en conservatief klinkt, als men hoort, dat de oude C. H. teruggekeerd is. Tevoren zijn de fusiegedachten in breeden kring besproken, waarbij men tot de conclusie kwam. dat de politiek met een princlpieelen grondslag opgebouwd moet worden. Spr. merkte op, dat men barmhartig moet zijn tegenover Indtë en de politieke gevangenen en gaf vervolgens een algemeene financieele beschouwing, waarbij een groot aantal vraagstukken aan de orde kwam. De gemeenteraad staat niet voor een gemakkelijke taak, omdat ook Haarlem noodlijdend is. De financieele con sequenties moeten aanvaard worden, waar bij gestreden moet worden naar een zuinig beheer. Tenslotte sprak de heer Schokking zijn vreugde er over uit, dat velen de C II trouw zijn gebleven, zonder veel propaganda Dat mag echter niet beteekenen dat men op de lauweren mag gaan rusten. In zijn slotwoord merkte mr. Wensing op, dat in een verkiezingsblad is meegedeeld, dat mr. Sake van der Wall met de C. II. U brak, opdat samengaan met de A R hem onmogelijk was. Hij heeft zeker vergeten, dat er wel samenwerking met de A. R. geweest was, om het hem mogelijk te maken wet houder te worden. De C. H. U. zoekt contact met de A. R., echter ook met andere par tijen. Een andere reden is, dat de heer Van der Wall zich socialist noemt. Uit dien hoofde is hij niet C. H. Voorts bepleitte mr Wen- erng herstel van de Protestantsche eenheid. De plaatsbespreking. Het comité verzoekt ons, er de aandacht op te willen vestigen dat voor de officieele drie schouwburgvoorstellingen, en voor de tribune op de Groote Markt (ter gelegen heid van den historischen optocht en van de drie opvoeringen van het openluchtspel) plaatsbespreking bij de firma Alphenaar, Kruisweg, noodzakelijk is. Jiu 3itsu-demonstratie voor de politie Behalve zwemmen ls jiu jitsu een tak van sport, welke voor de leden van het politie corps van belang is bij de uitoefening van hun functie. Reeds worden in andere steden cursussen gegeven en om de Haarlemsche politiemannen een inzicht te geven van jiu jitsu. zijn vandaag in het Concertgebouw twee demonstraties gegeven, een in de morgen uren en de ander vanmiddag. De heer J. Natiwelaerts de Agé had de leiding. Na een korte inleiding, waarin hij de waarde der sport besprak, werden twee filmpjes vertoond, welke een beeld gaven van jiu jitsu. Ver volgens verschenen twee leerlingen op de ma', die eenige grepen lieten zien De heer E. H. Tenckinek, hoofdcommissaris dankte den heer Nauwelaerts en zijn leerlingen voor hun verrichtingen en hoopte, dat de de monstratie vruchten zal afwerpen, aangezien hij jiu jitsu van belang achtte voor een politie-man. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in Groote of St. Bavo-Kerk te Haarlem op Don derdag 25 Juli 1946. 's namiddags van 1516 uur. door George Robert. Het programma luidt: 1. Wir glauben all' an einen Gott, Schöpfer, J. S. Bach; 2. Concert. D gr. t. Allegro, Andante conmoto, Fuga. G. F. Handel: 3. a. Canzona b. Sempre Semplice, S. Karg-Elert; 4 Preludium. Inter mezzo en Thema met variaties, H. Strategier; 5. Cantilène, G. Pierné; 6. Sortie, J. Guy Ropartz. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond: Toenemende bewolking met plaatselijke onweersbuien, die afkoeling brengen. Meest matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. voor emigranten-in-spé Ergens in de Stadsbibliotheek te Haarlem staat een eenvoudig houten kistje. Het is geen vernuftig geconstru eerde ladenkast, berekend op een veel- eischend modern kaartsysteem, maar toch bevat het een catalogus, die bezig is geboren te worden uit een hoogst actueele noodzakelijkheid. Die nood zakelijkheid is het tegemoetkomen aan de groote vraag van een deel van het Haarlemsche publiek naar lectuur en zakelijke gegevens over landen, waar heen emigratie mogelijk is. De catalogus verwijst voornamelijk naar met zorg geselecteerde artikelen uit tal van binnen- en buitenlandsche perio dieken. Het bemachtigen van recente boeken op het betreffende gebied is na genoeg onmogelijk, doch de aspirant emigrant is reeds ruimschoots tevreden wanneer hij een tijdschrift in handen krijgt, waarin enkele bladzijden aan het verre oord zijner droomen gewijd zijn. De meeste belangstelling kan geconsta teerd worden voor Zuid-Amerika, Zuid- Afrika, Australië en Canada. De „emi gratie-gebieden bij uitnemendheid" dus. Artikelen over de mogelijkheden om zich als vreemdeling in deze landen en werelddeelen te vestigen, worden met gretigheid verslonden. Zoo is het eenvoudige houten kistje in de Stadsbibliotheek een doos van Pan dora voor al die Haarlemmers, die zich elders dan in ons kleine land een toe komst willen bouwen. Behalve de ge noemde landen kan men er een ware staalkaart van verlokkelijke oorden in vinden. Men heeft de belangstellenden een ruime keuze willen bieden; wat denkt U van Lapland. Hawaii of Japan? Bikini hebben wij niet in de catalogus aangetroffen. Deze mededeelingen zijn niet bedoeld als een opwekking tot ïandverhuizing. Er is slechts een merkwaardig teeken des tijds mee gesignaleerd. HAARLEM 22—23 Juli Handenarbeid. Geslaagd de dames: A. Bol. Amersfoort; W. G v. Dorresteijn, Amers foort; E E Groot, Amersfoort; A. A. Hee- man, Amsterdam; J. M. Kleyn, Amsterdam; H. T. v. Kralingen, Amsterdam; F. Slaman, Amersfoort; W. M. B. Mekenkamp, Amers foort; G. Neefjes, Aalsmeer; F. A. M. v. Straelen, Amersfoort; H M. T. Kleine Staar- man, Amersfoort; P. A. Visser, Amsterdam. Hoofdakte. Volledig examen: C. H. Schel- linga, Haarlemmermeer; H. Zusenuis, Am sterdam; W. de Vos, Oudesluit; S. W. E Baardman, Haarlem; A. ten Kate, Adam. Voor B: C. C. de Hertog. Leiden: H. Ploe ger, Amsterdam. Behandeling der begrooting Maandagmiddag behandelde de Nood raad de begrooting voor 1946. Algemeene beschouwingen. De eerste spreker, de heer Dissel koen (P. v. d. A.) constateerde, dat uit oeze begrooting blijkt, dat Heemstede de oorlogsjaren op financieel gebied vrij goed is doorgekomen. Dit danken wij in het bijzonder aan den gemeentesecretaris, 'len heer Vos en den hoofdcommies van financiën, den heer Schelling. (Alle sprekers die later 't woord voerden sloten zich bij deze hulde .aan.) Uit de begroo- 'ing is op ie maken, dat in Heemstere de eindjes nog aan elkaar geknoopt kunnen worden. Maar hoe lang nog? De nieuwe voorschriften uit Den Haag, over de wij zigingen van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, zullen Heem stede vermoedelijk weinig baten Andere woongemeenten verkeeren in dezelfde omstandigheden. Met genoegen heeft spreker vernomen, dat de Bloemendaal- sche Noodraad geweigerd heeft de voor waarden, die Den Haag gesteld heeft voor steun aan noodlijdende gemeenten. te aanvaarden. Het zou aanbeveling verdie nen, als Heemstede conitact zocht met de gemeentebesturen van Bloemendaal, Was senaar, enz., om gezamenlijk te trachten bij de Commissie Oud te bereiken, dat de belangen van de woon gemeenten niet in het gedrang komen. De stand van de Heemsteedsche finan ciën is gelukkig nog zóó, dat de gemeente kan doen wat op sociaal gebied geboden is Het is aan te bevelen thans wensche- lijkheden te bespreken, opdat het nieuwe college, van B. en W. daarmee rekening kan houden en voorstellen doen aan den nieuwen raad. Spreker had in het bijzon der op het oog de tarieven-politiek. Gas, water en electriciteit zijn levensbehoeften geworden. Daarom moet de gemeente het daarheen leiden, dat alle verbruikers een zekere hoeveelheid van die producten tegen een lager tarief, den kostenden prijs, zullen ontvangen. De heer v. d. Erf (K.V.P.) achtte het •weneens gewenscht dat de tarievenpoli tiek een onderwerp van studie voor de naaste toekomst wordt. De heer Bakhuizen v d. Brink 'P. v. d. VT) vond er ook veel voor te zeg gen «-ils de woongemeenten tezamen hun belangen zouden bepleiten bij de regee ring cn de commissie Oud. De tarieven politiek kjjn opnieuw besproken worden, maar dan in den nieuwen raad Ook de heer P 1 i e 6 t e r (C.H.U.) drong aan op activiteit van het college van B. en W inzake de financieele houding tus schen rijk en gemeenten. De tarieven po litiek moet blyven rusten tot de nieuwe raad bijeenkomt. Het feit, dat Heemstede niet noodlijdend geworden is, legt, zoo zeide de heer v. d. Berge (AR) verplichtingen op, om te ■zorgen, dat de financieele zelfstandigheid behouden wordt, Aan een academisch debat over de tarievenpolitiek heeft spre ker thans geen behoefte. De tarieven moe ten in den nieuwen raad komen. De heer R e ij n d e r s (P. v d. A.) pro testeerde tegen niet te controleeren straf fen aan gemeente personeel, doordat men- schen gepasseerd worden bij bevorderin gen B en W. moeten bij bevorderingen en benoemingen niet letten op kleur en vooral geen bepaalde kleur bevoordéelen. De voorzitter dankte voor de hulde aan het gemeentepersoneel. B. en W be kijken bevorderingen en benoemingen van het personeel zeer consciëntieus, op kleur wordt niet gelet. De heer Van U n e n, wethouder der bedrijven (P. v. d. Vzei. dat het ver keerd 16 te denken, dat Heemstede bui tengewoon hooge winsten uit de bedrijven Over extraatjes en Haagsche heeren Vorige week is er een extra bon voor sigaren of tabak bekend gemaakt en men heeft kunnen lezen, dat er in do zomermaanden nog eenige extra rant soenen voor rookers beschikbaar zullen worden gesteld. De reactie hierop ib tweeërlei. Ons bereikten reeds verscheidene brieven en telefoontjes van dames, die zich afvragen „waarom zij nu nooit eens een extra snoepbon krijgen". Een van haar schrijft: „Niet dat ik den mannen hun extra'tje misgun, integendeel, ik ver heug mij er voor hen over, maar dat onsje snoep, dat je toch niet alleen op peuzelt, is oh. zoo gauw uitgedeeld, dus mogen wij ook wel wat extra's hebben. Volgens mij behoeven de heeren in Den Haag niet te zeggen: „Dat gaat niet", want de winkels liggen vol chocolade en suikerwerken". Tot zoover deze dame, diie hot goe<l met elkeen meent en het eerlijk voor haai sexe opneemt. Maar is de zaak wel zoo eenvoudig? Besohoüwen wij eens even den psychologischen achtergrond. Is ulevel of boterbal voor de vrouw, wat sigaar of pijp beteekent voor den man? Mevrouw, hunkert u ooit zoo he vig naar een flik, als uw echtgenoot bij tijd en wijlen naar een sigaret? Kneed u ooit de kruimels in het zilveren schaaltje samen tot een nieuwe bonbon, terwijl uw echtgenoot naarstig in den aschbak naar peukjes zoekt? Geen en kele man zal deze beide zaken ooit op één lijn stellen. Dat kan zelfs de hieest verslaafde snoepster niet van hem vér- langen. De „heeren in Den Haag" ziil- len zich door argumenten in deze rich ting dan ook stellig niet laten vermur wen. Maar, mevrouw, indien het werkelijk waar is dat er genoeg snoep in de win kels ligt, méér dan de winkelier aan zijn klanten op den bon kwijt kan, dan is het volkomen redelijk dat u ook eens iets extra krijgt. Zooiets maakt het le ven zooveel completer en gezelliger. De heeren in Den Haag zullen goed doen, de mogelijkheid van een verrassinkje voor u eens te onderzoeken. En mocht het zoover komen, dan met mate, me vrouw. Dan moet u die heeren in Den Haag te vriend houden. De slanke lijn bij het zwakke geslacht gaat hun stellig bovenal. Daar, mevrouw, zijn zij Haag sche heeren voor. «mms; I>E IM/KOHTIG-IITCID IN I van «Ie Troonrede tijdens d 23 Juli „Prinsjesdag 1940". :i Dl MOR ZAAL: H.M. de Koningin bij liet uitspreken itengewone zitting der Sta ton-Generaal op Dinsdag krijgt. De groote gemeenten haalden uit de drie bedrijven in 1942 f 14.18 winst per jaar per inwoner. Heemslede daarentegen f 10.14. De winsten die de bedrijven ma ken, ontstaan uitsluitend door de levering aan groote gebruikers. Dit betoog werd onderschreven door den heer v. d. Poll (C.H.U.), wethouder van financiën. De Zaterdag afgekomen beslissing van de regeering oyer de finan cieele verhouding is nog slechts een nood maatregel. Eerst als men de volledige voorstellen der regeering kent, kan men zijn standpunt bepalen. Er zal contact gezocht worden mot gemeenten die in ge lijke positie zijn als Heemstede. Bij de repliek betoogde de heer D i s - s e 1 k o e n, dat de tarievenpolitiek geen kwestie moet zijn van economie, maar van sociale rechtvaardigheid. Voorts oefende hij critiek uit op het feit, dat Heemstede na 1931 geen arbeiderswoningen heeft ge bouwd, omdat men die niet wilde. De heer v. d. Erf zei, dat in elk ge val de prijzen van gas, electriciteit en water voor de arbeiders verlaagd moeten worden. Desnoods moeten de gröotere verbruikers dan nog maar wat meer be talen. De heer v. d. Berge stelde vast, dat economie sociale rechtvaardigheid niet uitsluit. De jaarwedde der wethouders is ver hoogd van f 1250 tot f 1500. Nu zijn er stemmen in de financieele commissie op gegaan om dit op f 1800 te stellen. De heer Kamerbeek pleitte namens de meerderheid der R.K.-fractie voor dit voorstel. De heer v. d. Berge vond het beter daarentegen het op f 1500 te laten, omdat in het ambt van wethouder nog iets meer gezien moet worden dan alleen een baantje. Het voorstel werd aangeno men met 1 stem tegen. De heer Reijnders vond de getal sterkte van het politiecorps te groot Waarom is een gezuiverde hoofdagent niet opnieuw in functie gesteld? Daarop antwoordde de voorzitter, dat de getalsterkte door Den Haag wordt opgelegd. Den Haag moet ook nog beslis sen of de bedoelde ngeiut weer tc Heem stede te werk gesteld zal worden. Volgens de meening van den heer R e ij n d e r s wordt er door de politie te veel met autos gereden. Men moet be seffen, dat de autos niet bestemd zijn voor de politie met benzine morst. Nog geen 1000 L. per maand is niet veel. De Heem steedsche politie spoort veel misdadigere op en daarvoor moeten soms verre toch ten gemaakt worden. De heer Stomps (P. v. d. V.) achtte het gebruik van 2 autos bij de politie vol komen gewet tig<f. De politie vervult zijn taak uitstekend, het personeel dat in de autos rijdt, benadeelt de gemeente niet door privé-autoritjes. De voorzitter sloot zich hierbij aan De politie heeft veel bereikt en daarbij hebben de autos goede diensten bewezen. In enkele maanden zijn niet minder dan 65 arrestaties verricht. Een gemiddeld verbruik van 1000 L. benzine per maand bleef de hoer Reijn ders te veel vinden. Men rijdt toch niet eiken dag 150 KM voor politie-doeleinden. Daarop werd de begrooting met alge meene stemmen goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7