'€Ö3 OMYL Sport in het Kort Figaro De Feesten HONDEN P. Schouten Wist U Sanitair enz. UvHnhÜ zwaaide den scepler Onder het licht van een aantal schijn werpers werden Dinsdagavond in een zaal van het Haarlemsche Concertgebouw fan tastische bouwwerken vanhaar op getrokken. Vaardige vingers boetseerden „het sieraad der vrouw" tot kleurige krul- len-paleizen. Kleurig? Ja, want het nieuw ste Parijsche snufje, dat een coiffure in de tint van de japon garandeert, werd in volle glorie vertoond. Al zullen verschei dene heeren der schepping niet geheel, in. stemmen met paarse vrouwenharen, ui een oogpunt van vakkennis bekeken, werd er kunst bedrijven in de volle zaal. Vijf meesters van de friseertang, winnaars van eerste prijzen op het nationaal kapcon- cours te Amsterdam van eenigen tijd ge leden, demonstreerden hun zwierige vaar digheid. Fantasie nvondkapscl Een Deensche man uit het vak vertelde ons, dat zijn Nederlandsche collega's hun bedrijf bijna beter beheerschten dan zijn kunstbroeders, maar hij meende te mogen betwijfelen, of ons landje geschikt is voor de paarse en groene extremiteiten van de moderne avond-coiffure. Parijs gaf den toon aan in de hoogop- gaande lijnen, de felle kleur en de som.' klassiek gestyleerde fantasieën, <1 ie ons beter leken te passen bij de kleine Pari sienne dan bij de „femme élégante" uit Noordelijker landen. Ook de vertegenwoordigers van het sterke geslacht kwamen onder 't mes, drie heeren kregen de glanzende tooi, die menig vrouwenhart luider zal doen kloppen, geslaagde show werd gehouden onder auspiciën van de Technische club van het Haarlemsche Kappersbedrijf. „De Verovering van Damiate" Tapisserie weer In het Haarlem- sclie Stadhuis terug. Voor den oorlog besloot de Haarlem sche gemeenteraad het gobelin „De ver overing van Damiate", dat in de oude raadszaal in het Stadhuis hing, en daar een grooten wand besloeg, te laten restaureeren. Dit is een zeer omvang rijk werk gebleken. Bovendien is dooi den oorlog vertraging ontstaan. Nu is de restauratie evenwel zoo ver gevorderd, dat, ter gelegenheid van de Haarlem sche feesten, het gobelin weer in de oude raadszaal kan worden opgehangen. Na de feesten gaat de tapisserie weer eenigen tijd terug naar het atelier in het Frans Halsmuseum, omdat de re visie nog moet plaats hebben (het na zien op kleine gebreken). De restauratie van dit voor Haarlem zoo belangrijke gobelin, dat in 1629 ge maakt werd door den tapissier Joseph Ti en pondt, is geschied onder deskun dige leiding van Dr. G. T. van IJssel- stcyn uit Den Haag. In den loop dei- ja ren hébben wij eenige keeren uitvoerige bijzonderheden over de restauratie me degedeeld. Een der moeilijkheden was om de be schikking te krijgen over echte zijde in de juiste kleuren. Voorts wezen wij er op, dat de restauratie uitstekend ge slaagd is. zoodat Haarlem zich nu weer kan verheugen in het bezit van een mooi en kostbaar gobelin, dat door ouderdom dreigde verloren te gaan. Roode-Kruiscollecte In aansluiting op ons bericht over de groo- te Roode-Kruiscollecte op 17 Augustus, deelen wij nog mede, dat het de bedoeling is, dat collectanten voor Heemstede en Bloe- mendaal zich ook melden op de Paviljoens laan 3. Zij zullen dan in hun eigen Gemeente collecteeren. Er komen reeds verschillende aanmeldin gen binnen. Het telefoonnummer is 21405. De collectedag is Zaterdag 17 Augustus a.s. AGENDA Geni. Concertgebouw: 4e Zomerconcert H. C. V 20 uur. Rembrandt: De man van Ma- lokko. Palace: Het mysterie van Priory Castle Luxor: A star is born; alle drie: 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Storm over Bengalen. 14.00, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City: Havenkwartier, 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 1 AUGUSTUS. Bioscopen: Als Woensdag, Teleurgestelde onder-wijzers Een telegram uit Haarlem aan don Minister. De afdeeling Haarlem van de Neder landsche Onderwijzers Vereeniging heeft een telegram aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gezonden, waarin gezegd wordt, dat de gemeente Haarlem alle maatre gelen getroffen heeft om het invasie- loon Voor het lager onderwijs uit te be talen. De toestemming van het departe ment ontbreekt evenwel nog steeds. Ge zien den noodtoestand wordt verzocht dringend maatregelen te nemen zoodat de uitbetaling snel kan geschieden. Politie-corps van Heemstede Uitbreiding tot vijftig man. Evenals aan andere gemeentebesturen heeft het Rijk aan Heemstede gevraagd uit hoeveel man het politiecorps moest bestaan. Het Heemsteedsche college van B. en W. was van meening, dat een personaelsterkte van 45 voldoende was. Het rijk heeft echter beslist, dat het corps uit 50 man moet bestaan, zoodat het personeel uitgebreid zal worden. De vergrooting van het aantal corpsleden beteekent echter op dit oogenblik geen verhooging van de lasten voor de ge meente, aangezien het Rijk betaalt wat de politie aan Heemstede meer kost dan in 1939. Aanvullingen van het programma Ter aanvulling van het feestprogramma van de volgende week kunnen wij nog me- dedeelen, dat ook eenige voorstellingen van „De Vrijheid vlagt" zullen worden ge geven tegen verminderde prijzen. De gene rale repetitie op 5 Augustus (aanvang 10 uur) zal toegankelijk zijn voor het publiek voor 50 cent. De voorstelling op Vrijdag avond 9 Augustus is toegankelijk voor f 1.5( tot f 3 en op Zondagavond 11 Aug. voor f 1 Zaterdagavond 10 Augustus wordt een voor stelling gegeven, door het gemeentebestuur aangeboden aan het personeel der ge meente. Op Zaterdag 3 Augustus zal te 3 uur het II-l R. I., onder commando van kapitein Homan en met medewerking van de Prins Bcrnhard-kapel op de Dreef voor het Ge meente-bestuur defileeren. Na afloop defi leert de troep voor de oud-strijders in Be- thesda-Sarepta aan de Hazepaterslaan. De troep zal van Bloemendaal naar Dreef de volgende route nemen: Kleverlaan. Kleverparkweg, Ostadcstraat. Sthotersin- gel, Klndcrhulsvest. Wilhelmlnastraat. van Eedenstraat, Lorentzplein, Wagenweg, Wes- terhoutpnrk, Wllhelminalaan, Fontelnlaan, Dreef. De Volksdans-demonstratie op Zondag avond 4 Augustus te 7.30 op de Groote Mnrkt zal voor 25 cent op de tribune zijn to volgen. Zaterdag 3 Augustus te 2.30 uur zal de kermis op het Phoenlx-terrein officieel worden geopend door wethouder D. J. A. Geluk, De Feestgids De feestgids, die door het Comité voor de Haarlemsche feesten werd uit gegeven. is een boek geworden! Elk der 160 pagina's is lezenswaard! Het begint met een verklaring van Dr. J. E. baron do Vos van Steenwijk, Commissaris dei- Koningin, die opmerkt, dat „de terug blik op de zeven eeuwen geschiedenis van Haarlem slechts waarde heeft, als zij ons sterkt in het bouwen aan de toekomst van die stad". Burgemeester Reinalda constateert, dat na de bevrij ding het opbouwwerk in vollen gang is en besluit „Ontspannen wij den boog een week, wij vieren blijde feest". Van de groote collectie artikelen noe men wij: „Haarlem voorheen en thans" door Dr. C. Spoelder, „De Haarlemmer" door G. M. Nieuwenhuis. ..De histo- risch-allegorische optocht" door Her man Moerkerk, „Haarlemsche meesters uit de eeuw van Frans Hals" door H. P. Baard, „De vrijheid vlagt", door Dr. P. H. Schroder, „Achter wallen en poorten", door J. B. Schuil. „Het oude Haarlemsche drukkersbedrijf" door A. D. Huysman en „Tentoonstelling van de Camera obscura" door P. A. Dijkema. ORGELBESPELING Kr wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavo-Kerk te Haarlem op Donderdag 1 Aug. 1946 's namiddags van 15—16 uur. door George Robert. Het programma luidt: 1. Variaties op een thema van Balllard (the harmonious black smith) Handel Karg-Elert; 2. Koraallmpro- vlsnties, a Wer nur den lieben Gott ISsst walten, b. Wachet auf, ruft uns die Slimme, S. Kaïg-Eiert; 3. Improvisation, S. Karg- Elert; 4. Prlère, C. Franck; 5. Twee Andan tino's, Franck - Vierne; 6. Pièce Héroique, Franck. II. UITTE XBOSCII Heden heeft dc heer H. Uittenoosch den leeftijd van 75 Jaar bereikt. Hij neemt te vens op dezen dag op eigen verzoek af scheid van een functie die hij gedurende 32 Jaar bij Lourens Coster N.V. heeft ver vuld. Buiten zijn werkzaamheden elders hield hij bij deze N.V. de hoofdboeken bij. Hedenochtend werd hy door den direc teur van Lourens Coster in hartelijke, woor den gehuldigd, waarbij gewezen wérd op dc onfeilbare accuratesse en de bijzondere keurigheid die het werk van den heer Ult- tcnb08cli steeds hebben gekenmerkt Spre ker zeide dat de vertrekkende in het be drijf gemist -zal worden, waar hij niets dan vrienden achterlaat. HIJ overhandigde den heer Ulttenbosch tenslotte een stoffeiyk aandenken. DE DISTRIBUTIE Donderdag 1 Augustus. Haarlem. Uitreiking bonkaarten Bol t.m. Bram. Heemstede. Idem C (9.00—12.00) en D—Do (13.30-16.00). Bloemendaal. Idem A t.m. D. Hoog geboortecijfer Gegevens over Haarlem. Wij wezen er reeds op, dat na de be vrijding het geboortecijfer te Haarlem sterk gestegen is. Normaal worden er te Haarlem 225 kinderen per maand ge boren. Thans zijn de cijfers over 1946: Januari 225, Februari 311. Maart 403, April 501, Mei, 507, Juni 429. Juli tot 29 Juli 401. Daaruit blijkt dat in de laatste maan den weer een daling is te constateeren, maar het normale aantal wordt toch nog met bijna 100% overschreden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 30 Juli 1946 BEVALLEN: 27 Juli, J. M. de Vries—Tolle naar, tl J. P. Jansen—Nass, z.; 28 Juli, M. A van der Graft—Schuurman, d.; G. van HeuvenBoeree, <1.; 29 Juli. G. Geleijns Rijkers, d M. Jansen—Hellingman, z.» 30 Juli M Altn—Brands, E M Feije—Rood, d.; A. Ter Horst—van der Wal. d.; G. Pen- narts—Wlen, M. T. Koper—Struck, z OVERLEDEN: 27 Juli, J. W. Prins—War merdam, 40 j„ Alexanderstraat; 28 Juli, P. C. J. Brosi, 72 j., Westergracht; J. Goedhart, 76 Maerten van Heemskerkstraat; M. G. Boot—Kcstlng. 74 .1 Florapark. H. W. Berk hout—Boonzajer, 73 .1 Zonnelaan. GEHUWD: 30 Juli, J. Iletj en H. Flameling; L. J. J. F. Peters en J. K. Wulff. Dansonderwijs aan banden? Naar het A. N. P. verneemt ligt het in de bedoeling van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een wettelijke regeling van liet dansonderwijs te bevor deren, u aarbij liet geven van dat onderwijs gebonden wordt aan het bezit van een van overheidswege erkend diploma. Aanleiding daartoe is de sinds de bevrijding voortschrij dende ontaarding van het gezelschapsdan sen, waarvan speciaal op de Jeugd een ze denbedervende invloed uitgaat. ATHLETI EK WED.STRIJD HAARLEM- DERBY. Het programma van de op Don derdag 8 Augustus te houden athictlekwed- strijden op het terrein van EDO tusschen da mes uit Haarlem (vereenlglng GITA) en Derby bevat ïoo meter, 200 meter en 4 maal 100 me ter estafette, hoogspringen, verspringen, discuswerpen en speerwerpen. KROONE WINT DEN „VAN GOUSELEN- BEKUlt". Door de nederlagen van Spin hoven en Van Kampen tegen resp. Fljistra en Marwitz is G. Kroone van Haarlemsche Schaakclub or in geslaagd om voor de derde maal in successie als eerste in het tournooi om den „Van Gorselen-beker" te eindigen. Hij verloor slechts van Spinhoven speelde tegen Marwitz remise en won de vijf overige partijen. De stand luidt: 1. G Kroone (HSG) 5'_. uit 7; 2. J. J. van Kampen filet Oosten) 4!é uit 7; 3. F. A Spinhoven (1ISG) 4 uit 6; 4. E. Fljistra (Rochade) 3'é uit 7; 5. J H. Marwitz (HSG) 2 uit 5; fi. G. B. v. d. Velde 2 uit 5; 7. A Blom (Konn'land) 2 uit 7; 8. R. Holman (Rochade) 1V6 uit 6. NATIONALE TENNISKAMPIOENSCHAP PEN. Het spel op de nationale tennis kampioenschappen te Rotterdam wordt zeer bemoeilijkt door het weer. Knottenbelt, cx- internationael, is na eenige zware jaren terug uit Indië. Hij bleef ver beneden zijn vroe- geren vorm en verloor van Veltennar (Rot terdam). De jonge Rotterdammer Dehnert kon bet net niet bolwerken tegen den meer ei varen Wiegers (Amsterdam). HIJ. had match point, doch verloor met 7—9 in de 3e set. Vier spelers plaatsten zich reeds bij de groep der 8 vrijgestelde spelers, n.l Stazs (Amsterdam), Karsten (Schiedam). Bouman (Den Haag) en Jhr. De Rooy van Zuidewijn. Stormvogels in het Haarl. elftal Naar we vernemen zullen de Storm vogelspelers P. Kraak en P. Goedhart met het Haarl. Elftal de reis naar Derby meemaken. Wasschen Trimmen, Plukken, Scheren, Uitdunnen en Ontklitten. Behandelingen uitsluitend na afspraak. Ook per telef. Gebrs Veenlnga, Kynologlsche In richt „Dp Ijdeltuit" JacobUnestraat 10-18, Haarlem Telefoon 13265 Geen vloo of luis Met D. D. T. in huls per bus 90 cent. Elke vrouw, die haar uiterlijke verzorging serieus neemt, is ver heugd te hooren. dat de echte shampoo van vóór-oorlogschc kwaliteit weer tc krij gen is. Bij BENDE in de Zijlstraat. Een zaak van gewicht! drogisterij Zijlstr. 75 - Tel. 10542 Radio defect? BEL OP 22492 Binnen 48 uur terug P.HILISHAVE defect? 's morgens gebracht 's avonds gereed Kastanjestraat 47 Erk. Philips reparateur dat wij ook uit voorrnnd kun nen leveren Iedere gewenschte maat rietmatten BEUNDER'S ZAADHANDEL KI.. HOUTSTRAAT 41. HAARLEM. Tel. 18920. Ook nog lets In Dahllastokken Piano of Orgel gevraagd. Brieven met opgaaf prijs en merk onder lett. V 255 aan Brander's Adv.-Bur.Klo veniersburgwal 59, Amsterdam. Opgepast voor de miert Buiten mag het een bewonderenswaar dig beestje zijn, in huis is het een plaag. Omyl maakt er afdoende een einde aan. Even stuiven met dit krachtige verdel gingsmiddel, dat Dichloor-Diphenyl- Trichlooraethaan bevat, en... de plaag is afgeloopen N.V. ORGANON, OSS ASSOCIATIEDIPLOMA BOEKHOUDEN Vrijdag Sept. a.s. begint de volledige cursus voor het examen in Juni 1947, cursusgeld 80. Zaterdag 7 Sopt. u.s. begint de cursus voor gevorderden, examen in Januari 1 947. cursusgeld 40,in het Vrijz. Prot. Jeugdhuis, Ged. Oudegracht 47. Bij het laatste examen slaagden 75% van mijn can- dldaten. Inlichtingen en prospectus bij N. J Th. leraar boekhouden m.o., accountant, Wilhcln tel. 1450G, Haarlem. SCHMIDT, inalaan 4, Wegens 5 0 JARIG bestaan en opening 7e zaak, KINKERSTRAAT 260-262 van Zaterdag 27 Juli tot en met 3 Aug. in al onze zaken lederen dag nieuwe speciale aanbiedingen "Ons keukenstel van 7 O punten! Zal door attracties uit gaan munten" LUXE EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN HAARLEMGr. Houtstraat 138 AMSTERDAM HOORN UTRECHT GtBR

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3