Haarlems Dagblad Haarlem viert feest! JJOX II mall!M. u9§uizai>fJ9ASjapnoqj9>w U9PUjU9^)094|UQJj0J9||l"] Militaire leiders ongerust over Palestina Attlee naar Londen terug, ongeregeldheden verwacht Hevige gevechten in Griekenland Groote vier r-N Hel Programma Hel woord is aan De stad in feesttooi I 111 I «le Jaargang No. 18.19« Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14823 Dlrcctcur-IIoofdredacteur: Robert Pccrcboom Zaterdag 3 Augustus 1»46 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 Amerikaansche afwijzing der Britsche plannen een verrassing. De gespannen toestand in Palestina en de verwikkelingen bij de Anglo- Amcrikaansche onderhandelingen over dit probleem zijn in een stadium geko men. die onverwijld ingrijpen der Brit sche regeering noodzakelijk maakte, waartoe Attlee vanuit Parijs naar Lon den is gevlogen, teneinde een speciale kabinetszitting hij te wonen. In de Engelsclie hoofdstad neemt de vrees toe, dat de- afwijzing van de Britsche plannen tot vorming van een PalesUjn- sclie federatie door de Amerikaansche regeering tot nieuwe, ernstige daden van geweld in het Heilige Land zal lei den. De Amerikaansche afwijzing was blijkbaar een volkomen verrassing voor de Britsche regeering. Algemeen was men in Whitehall de meening toege daan dat de Amerikaansche delegatie, die met de Britsche deskundigen het plan had aanbevolen, uitgebreide mach tiging had en dat de Amerikaansche regeering zeker haar aanbevelingen zou aanvaarden. Engeland was er zoo van overtuigd dat dit zou geschieden, dat de regeering reeds de eerste stap tot de tenuitvoer legging van het plan had genomen. Het ministerie van l>ui- tenlandsche zaken zond namelijk uit- noodigingen aan de Arabische staten om volgende maand in Londen een Pa- lestina-conferentie bij te wonen - ge lijk door de deskundigen was aanbe volen. CONFLICTEN OP KOMST. Naar verluidt hebben de Britsche mi litaire leiders hun regcering gewaar schuwd dat de toestand in Palestina gespannen is en dat, indien de groote mogendheden er niet in slagen om tot een program te komen, dit tot wijdver spreide ongeregeldheden zal kunnen leiden, waarin de Arabieren onvermij delijk betrokken zouden worden. Naar verluidt is de Arabische wereld tot Een hevige strijd is op het oogenblik blijkens persberichten gaande tusschen het leger en groepen communisten in dc nabijheid van het dorp Argyropouli, ge legen in de heuvels aan den voet van don Olympus, waar de communisten zich terug getrokken hebben. De regeeringstroepen worden ondersteund door gendarmerie en zijn uitgerust met mortieren, zware ma chinegeweren en tanks; vier bommenwer pers en vele Spitfires vielen de commu nistische posities aan. De minister van Openbare Veiligheid is bij de operaties aanwezig, meldt United Press. Chineesch Generaal deserteert Met 20.000 man naar Regeeringszijde Het persagentschap van de Centrale Chineesche regeering meldt dat de com munistische generaal Yang Cheng Chun, de commandant in oostelijk Hopeh Sa, met twintigduizend van zijn manschappen gedeserteerd is en thans zijn vroegere kameraden bestrijdt in de gelederen der Kwomintang. Volgens dit bericht is Yang overgeloopen naar de regeering nadat hij opdracht had gekregen om de spoorlijn Peiping-Moekden de levensader van de regeeringsstrijdkrachten in Mandsjoc- rije te vernielen. in simultaan-vergadering? Canadeesch voorstel Mackenzie King, eerste minister van Canada, heeft ter Vredesconferentie voor gesteld, dat de ministers van Kuitcnland- schc Zaken van de Groote Vier bijeen zou den komen terwijl de Vredesconferentie zitting houdt. Volgens hem zou dat de kans op mecningsvcrschillcn tusschen de naties verkleinen. ZuidAfrika heeft Canada op dit punt reeds steun toegezegd. De ministers van Ruitenlandsche Zaken van dc Groote Vier, die allen ter confe rentie aanwezig zijn, zouden dan van tijd tot tijd bijeen kunnen komen om de voor stellen van de Vredesconferentie te be spreken. Toen zijn rede ten einde was, ontving King de langdurigste ovatie die tot nog toe op de conferentie is voorgekomen, zijn krachtig beroep op het geweten van dc wereld, gedaan met al de autoriteit van een ervaren staatsman, maakte zichtbaar i -druk op de afgevaardigden. een standvastige houding aangemoedigd door toenemende tcekencn van Russi sche sympathie. De Britsche pers steunt in krachtige hoofdartikelen het plan voor een fede ratie. In een persconferentie weigerde pre sident Truman commentaar te geven op de berichten, volgens welke hij het plan inzake Palestina verworpen had. Hij ontkende, dat hij in telefonische ver binding was geweest met Attlee, zooals uit Londen was gemeld. Het beleg van Tel Aviv werd Vrijdag middag om drie uur opgeheven. Naar werd vernomen is het aantal slachtof fers van den aanslag op het hotel „Ko ning David" tot negentig gestegen. Der tien personen worden nog als vermist opgegeven. Sir Stafford Cripps zeide in het La gerhuis sprekende uit naam van de re geering, dat Engeland zal voortgaan met ziin plan voor een federaal Palesti na, zelfs indien de Joden en Arabieren het voorstel niet formeel aanvaarden. De kogel voor von Falkenliorst Na een proces dat eenige dagen heeft geduurd, Is de voormalige bevelhebber van de Duitsche troepen in Noorwegen, von Falkenhorst door een Britsche mili taire rechtbank ter dood veroordeeld. Hij werd onder meer beschuldigd van het overgeven van Britsche commando's aan de Gestapo, waardoor deze manschappen na gemarteld te zijn, voor het vuurpeloton terecht kwamen. De rechtbank veroor deelde hem tot den dood door den kogel. Het vonnis moet door een hoogere mili taire autoriteit worden bekrachtigd. HEDENAVOND: 8 uur: Stertocht van 14 muziekkorp sen van verschillende punten der stad naar de Groote Markt. 9 uur: Taptoe op de Groote Markt door Harmonie-Crescendo, versterkt met het Padvinders-tamboercorps Opening der kermisvermakelijkheden ZONDAG: 88.30 uur: Koraalmuziek van den toren der Groote Kerk. 11.30 uur: Cricketwedstrijd Haarlem— Quick (Nijmegen) aan de Donkere laan te Bloemendaal. 2 uur: Landen-turnwedstrijd Neder landLuxemburg op de Gr. Markt. 2 uur: Kindervoorstelling Gem. Con certgebouw. 7.30 uur: Volksdansen op de Groote Markt. 8 uur: Variété in dc Gem Concertzaal 11 uur: Kaatswedstrijden terrein Schalkwijkerweg. 8 uur: Herhaling in den Stads schouwburg: „Achter Wallen en Poorten". MAANDAG: 7.30 uur: Volksdansen Santpoorterpl. 8 uur: Concert in de Groote Kerk. 8 uur: Variété in het Gem. Concert gebouw. 9 uur: Openlucht-bioscoop op de Raaks. 10 uur: Generale repetitie „De Vrij heid Vlagt" op de Groote Markt. i V GoUlschmedlng's Oud-Holhindsche gevel op <io Groote Markt, die herinneringen oproept aan Haarlems vroeger aspect. Hedenmiddag 2 uur zal het carillon van onze oude, beminde Bavo het met metalen stem het over de stad uitroe pen: „Alles is gereed, we beginnen!" Een belangrijk moment, want daarmee wordt immers afgesloten een lange pe riode van voorbereiding, waaraan velen hun beste kradhten gegeven hebben. Er behoort heel wat toe om een feest te organiseeren, dat. een stad als Haar lem waardig is! Vele commissies heb ben maanden lang gewerkt, soms zelfs dag en nacht om een programma samen te stellen dat veel goeds belooft. Er zullen hoogte-punten zijn in de feest- week. In het bijzonder kan daartoe de allegorische optocht gerekend worden. Alles is gedaan om het succes daarvan te verzekeren. De kunstzin van den ontwerper, Herman Moerkerk, is be kend. Trouwens wie het feestboek door bladert en bedenkt welke groepen er .Joor Haarlem zullen trekken, om den toeschouwer een beeld te geven van de belangrijkste perioden uit Haarlems rijke geschiedenis, stemt zijn verwach tingen hoog. Maar die zullen niet be- sohaamd worden. Zooals het met den optooht is, is het ook met de vele andere punten van het feestprogramma. Ook de opvoering van „de Vrijheid vlagt" op de Groote Markt, met ons mooie oude Stadhuis als ach tergrond, belooft een hoogtepunt te worden. „De Vrijheid vlagt" ook in het hart der Haarlemmers. De bange lotgevallen tijdens het beleg der Span jaarden spreken sterker tot ons dan ooit te voren, nu wij de zware jaren der Duitsche bezetting hebben meege maakt. Dit feest heeft weliswaar geen aanknooping in onze bevrijding der Duitsche tyrannie maar toch heeft die I Walter Scott Oorlog is het eenige spel, waarbij beide partijen ver liezen. Vrij op Vrijdag? De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordiholland heeft aan de in- dustrieele bedrijven in de stad Haarlem en naaste omgeving een verzoek gericht om op Vrijdag 9 Augustus hun zaken, in verband met de op dien dag te houden historisch-allegorischen optocht te sluiten, .voor zoover het bedrijfsbelang dit toelaat. Hildebrand-herdenking Vrijdag 9 Augustus zal een gedenksteen onthuld worden aan het huis in de Koning straat, waar Nicolaas Beets geboren is. Dit plan bestond al vóór den oorlog, maar is toen uitgesteld geworden. De onthulling zal geschieden door mevr. A. WentBeets te Amsterdam, de jongste dochter van den bekenden Haarlemmer. er een goeden dankbaren ondergrond voor gelegd. De vrijheid vlagt! Het initiatief der feestviering is van de gemeente uitgegaan, maar de bur gers hebben meteen spontaan hun me dewerking gegeven. Algemeen wordt gevoeld, wat nu door den Commissaris der Koningin, onzen oud-burgemeester Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, in de feestgids onder woorden gebracht is: „De bcstudecring van de geschiede nis van onze stad kan niet anders dan ons liet gevoel geven, dat Haarlem hes waard is, dat men er zich voor inspant". In den loop der komende dagen zal meermalen dank gebracht worden aan de velen die hun werk. tijd en geld ge geven hebben voor het organiseeren der feesten, maar reeds nu mag een woord van dank aan de organisatoren en wer kers met ontbreken! De Haarlemmers gaan feestvieren. De straten zijn versierd. Overal ziet men groen en bloemen en wapperende vlag gen. Kleur en fleur allerwege! De straatvereenigingen wedijverden! Ook vele winkeliers leverden nog persoonlijk een bijdrage om Haarlem in het feest kleed te steken, door voor een bijzon dere etalage te zorgen. Alle factoren voor een welgeslaagd feest zijn aanwezig! Burgemeester Reinalda heeft in zijn voorwoord in de feestgids op het werk van den opbouw gewezen. Hij besluit: „Geleid door deze gedachten, ontspan nen wij den hoog een week, wij vieren blijde feest". Zoo denken alle Haarlemmers er over! Veel vlaggen geven aan straten en plei nen al een feestelijken aanblik. Maar en kele straatvereenigingen hebben het daar bij niet willen laten, zij spanden zich, met het gemeentebestuur, in om onze stad in een echt feestkleed te steken. De Groote Markt Het oude Sant is het centrum van de feestviering. Toch kon daar niet veel aan versiering gedaan worden. Een groot be letsel vormde bovendien de enorme tri bune die een groot deel van de Markt in beslag neemt. Het Stadhuis kon evenmin voor versiering in aanmerking komen, want dit moet dienen als achtergrond voor het openluchtspel „De Vrijheid Vlagt". Dit is zelfs oorzaak dat de fleurige bloembak ken voor enkele dagen verwijderd moeten worden. Enkele bewoners van de Markt hebben ovenwei particulier iets gedaan. De firma Goldschmeding is daarin al bij zonder goed geslaagd. De bestaande gevel is geheel omkleed met geschilderde platen, zoodat een bedriegelijke nabootsing is ver kregen van 17de eeuwsche trapgevels. De restaurateur die in enkele dagen (en nach ten!) dat werk moest klaarspelen, heeft zich een vakman getoond. Het effect is (Zie vervolg op pag. 2.) :>«unte decoratie van (lc Hontbrug, een vernuftig sa mei iwctooverd in Oen Indrukwekkende toegangspoort tot het Haarlem gaat feest vieren! Een week lang. Blij en opgewekt! Daaruit blijkt, dat de Haarlemmers hun stad lief hebben. Dat zij er wat, dat zij er veel voor over hebben! Zij zijn Willem II dankbaar, dat hij Haarlem 700 jaar geleden Stadsrechten gaf, nog dankbaarder, dat Haarlem in het ver leden dc stormen getrotseerd heeft, zlcli ontwikkeld heeft tot een mooie stad, die als een parel van Mool-Kcnncmcrlnnd gewaardeerd wordt. Do Haarlemmers zijn trotscli dat zij Haarlemmers zijn! En dut gaan zij nu toonen

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1