DE STAD IN FEESTTOOI KREMERS Jurffie enj-fuee Drie-Partijenregeering in België Korf en Bondig (Vervolg van pag. 1.) treflend goed. Een deskundig ambtenaar van Openbare Werken, die met ons het resultaat bewonderde, constateerde: „Wij moesten het eigenlijk laten staan." Inder daad, de Markt omgeven met 17e-eeuwsche gevels zou een aantrekkelijk geheel vor men. Gelukkig staan er eenige oude ge bouwen nog op de Markt. Niet alleen de Vleeschhal, het vroegere huisje van den Vischafslag, het Bilderdijkhuis, maar ook de winkel van „de Gulden Druyf", welke laatste juist goed aansluit bij de imitatie gevel van de firma Goldschmeding. Deze oudste wijnzaak van ons vaderland, de Prins van Oranje deed er al een bestelling, toen hij in 1580 een bezoek aan Haarlem bracht! verheugt zich nog in het bezit van een echt oud winkelpand. In de feest dagen zal het aardige geveltje (een der oudste uit de stad) met schijnwerpers ver licht zijn, terwijl bovendien in de zaak verlichting wordt aangebracht, zoodat de voorbijganger ook kan genieten van het aardige oude interieur, niet in het minst van de oud-Hollandsche kamer in de Koningstraat. Het Plein Het Plein staat in het middelpunt der belangstelling door de fontein op den vluchtheuvel, doch in de avonduren zal het er nog feestelijker uitzien. Dan is de fontein verlicht door drie groote schijn werpers, welke verschillende kleuren kun nen hebben en rond den „bak" is een in directe verlichting aangebracht. Op ver- «vchillende punten staan dertien lichtmas ten, welke een aardig effect zullen maken. De versiering der gevels is aan de bewo ners overgelaten. De meesten hebben hier van veel werk gemaakt. De Groote Houtstraat De Groote Houtstraatvereeniging heeft prijs gesteld op een versiering van een ongewoon karakter. In de straat hangen ann de gevels groote geschilderde portret ten van de Haarlemsche burgemeesters uit den loop der eeuwen. Typische koppen uit de 16e en 17c eeuw, in de zwierige kleeding van dien tijd. Maar ook de burgemeesters die wij gekend hebben, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden, jhr. W. B. Sand- berg, C. Maarschalk, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de tegenwoordige magistraat M. A. Reinalda. Er bectaat onder de voorbijgangers me nigmaal verschil van meening wie de „zwarte burgemeester" is geweest. Het bleek ons evenwel, dat dit geen portret van een onzer stadsbestuurders is, maar ten afbeelding van een familiewapen. Aan den achterkant der portretten staan namelijk de familiewapens der burge meesters. Hooger dan de portretten hangen ver schillende wapens, van Nederland, Noord holland en Haarlem, geflankeerd door em- bleemen van de Groote Houtstraatver eeniging. Op geregelde afstanden zijn over de straat kleurige schilden aangebracht, om te herinneren aan het 700-jarig feest. Aan de ingangen der straat zijn boven dien nog extra versieringen aangebracht, waaraan veel bloemen zijn verwerkt. Bij elkaar geeft deze origineele versie ring een buitengewoon kleurigen aanblik. De Koningstraat De Koningstraat krijgt een typische ver siering die vooral in de avonduren een aardig effect zal opleveren. Aan elk huis komt een oud-model lantaarn te hangen. De groote straatverlichting zal niet bran dt zoodat alleen het licht zal schijnen uit do tientallen lantaarns. Veel wimpels brengen ook de gewenschtc kleur in dit stadsbeeld. De gemeente heeft, wat de nieuwe vleugel van het Stadhuis betreft, zich bij die verslering aangesloten. Er han gen daar ook oude ijzeren lantaarns en passende lichtbakken, terwijl de overige versiering zich beperkt tot rood-witte wimpels, de Haarlemsche kleuren. De Gierstraat Ook in de Gierstraat zien we een smaak- vollen tooi van gevels en straat. Oranje lampjes moeten hier '6 avonds de normale verlichting vervangen, zoodat bij voorbaat gezegd kan worden, dat een wandeling door dit deel van Haarlem, zoowel over dag als in de avonduren alleszins de moeite waard zal zijn. De Kleine Houtstraat De bewoners der Kleine Houtstraat heb ben het gezocht in een traditioneele ver siering van vlaggen, hier en daar onder broken door alleenstaande gevelstukken. Als altijd doet deze versiering het ook goed. Barteljorisstraat Hetzelfde is te zeggen van de Bartel jorisstraat. Ook daar geeft het dennegroen met bloemen, wimpels en vlaggen een fleurig aanzien aan de straat, de avond- verlichting is hier evenmin vergeten. De Spaarnwouderstraat Als men meer buiten het centrum van de stad komt, vait allereerst de Spaarn wouderstraat op met haar geslaagde „aan kleeding". De straatverlichting verbergt zich achter kleurige wimpels en eeTepoor- ten bij in- en uitgang verhoogen het cachet. Het Station Zelfs de Spoorwegen hebben zich niet onbetuigd gelaten bij het zevende eeuw feest. Een sobere doch smaakvolle versie ring trekt algemeen de aandacht en sluit waardig aan bij de imposante lijnen van ons stationsgebouw. Haarlem Noord De wandelaars uit het centrum zullen ook naar het Noordelijk deel der gemeente gaan. Daar trekt de Kennemerbrug, die evenals andere bruggen in de stad versierd is, de aandacht. Men beschikt daar over een groote ruimte, zoodat de versiering goed tot haar recht komt De bewoners van de Gen. Cronjéstraat, die vroeger bij feestelijkheden een actieve rol hebben ver vuld, blijven ook thans niet achter. Een smakelijke versiering is aangebracht, die door antieke verlichting luister zal worden bijgezet. De winkeliers hebben van hun etalages extra werk gemaakt en ook op den Schoterweg zullen 's avonds feestver lichtingen branden. Buitenwijken Dat niet alleen het Centrum zijn best heeft gedaan om zoo mooi mogelijk voor den dag te komen, wordt o.m. bewezen door den Verspronckweg, waar een stijl volle bloementooi te bewonderen is. Ook in andere straten en op pleinen en wegen is veel werk verricht, hetzij door de ge meente, hetzij door de bewoners. Haarlem kan trotsch zijn op zijn feestkleed! Nu nog een stralende zon en onze jarige stad zal 'n blij en kleurig aanzien hebben. Versierde bruggen De dienst van Hout en Plantsoenen, die altijd de bloemenversiering verzorgt bij de Haarlemsche bruggen, heeft hier en daar verfraaiingen aangebracht, welke den aan blik zullen verhoogen. De Kennemerbrug, Zijlbrug en Groote Houtbrug, welke toe gang geven tot het centrum der stad, heb ben, dank zij de zorgen van de commissie van versiering een feestclijken aanblik ge kregen. Boven het wegdek is een fraaie versiering aangebracht en aan de brug leuning zijn masten geplaatst, welke voor zien zijn van groen. Des avonds zullen de bruggen met schijnwerpers verlicht wor den. Nachtfeest met Haarlemsche artisten Aangezien de Haarlemsche arti6ten en musici niet in de gelegenheid zijn gesteld deel te nemen aan cabaretvoorstellingen, hebben zij gemeend aan etadgenooten te moeten laten toonen, hetgeen zij prestee- ren. In den nacht van 11 op 12 Augustus wordt van 12 tot 5 uur een cabaret- en dansfeest georganiseerd in het Concertge bouw; de zalen worden feestelijk versierd en verlicht door Haarlemsche firma'6. Generale repetitie „De vrijheid vlagt" De generale repetitie van „De Vrijheid Vlagt", die ook voor het publiek toegan kelijk is, begint om tien uur en niet om half twaalf, zooals op de biljetten gemeld is. Kermis in de Spaarnestad In een oogwenk is op het Phoenixterrein het Leidseheplein, het Teylcrplein en aan de Zaanenlaan een „stad van vermaak" verrezen. Hier is gedacht aan de ontspan ning en het amusement en wanneer de uit- gcstreJcte compl houden, wat ze met groote letters aankon digen, zal Haarlem een week lang weinig zorgen kennen. Het is ondoenlijk, een op somming van de opgestelde vermakelijk heden te geven, we zouden er een extTa- krant mee kunnen vullen! Feestgids De officieele Feestgids is uitverkocht. Om aan de vele aanvragen nog te kunnen voldoen, heeft de Commissie besloten een verkort programma uit te geven, tegen verminderden prijs. Route van den optocht De historisch-allegorische optocht zal op 9 Augustus niet van de Groote Houtstraat via de Anegang naar de Lange Veerstraat gaan, maar langs de Ged. Oude Gracht en door de Kleine Houtstraat. De Alle-Dag-Kerk Wegens overgroote drukte in en rondom de Groote Kerk in de komende weck, zal alleen op Dinsdag 6 Aug. een dienst wor den gehouden, des avonds om half zeven tot half acht. Daar zal dan gesproken worden over de 700 jaar rechten en vrijheid. Voorts solo zang van enkele bekende vaderlandsche liederen. Ingang Consistorie Oude Groen markt. Van Jan van Scorel tot Hildebrand's baker De Anegang zorgde voor een beelden galerij. Coster is van de Groote Markt weggcloopcn, omdat de tribune licm het uitzicht ontnam. Daarom staat hij nu in de Anegang. De Anegang vertoont wel een bijzonder aspect in deze feestweek. De Haarlemsche schilder Herman Moerkerk heeft daar de hoofdpersonen uit zijn historische optocht bijeengebracht, zoodat Kenau naast Jan de Bray prijkt in een beeldengalerij, die be halve origineel, artistiek volkomen ver antwoord is. In een intieme plechtigheid werd hedenmorgen door den ontwerper een overzicht van zijn historische portret ten gegeven, en hij zette uiteen, dat deze galerij van Haarlems grootsten bedoeld is als een juist afgestemde versiering van onze stad. Burgemeester M. A. Reinalda, die met eenige wethouders en andere autori teiten aanwezig was, sprak zijn instem ming met deze edele motieven uit. Bij de rondleiding door den heer Moerkerk kre gen de genoodigden een uitstekend beeld van de bedoelingen van den heer Moer kerk, die door zijn leerlingen J. Ebeli, L. Tollenaar en P. Huyer vorm gegeven wer den. Wij zagen onder meer verscheidene „oude bekenden" uit de Camera in bonte afwisseling bijeen, ingeleid en uitgeluid door twee toepasselijke verzen van den dichter-schilder Karei van Mander. Geschenk voor het Gemeentebestuur Heden, Zaterdag, om ongeveer 12 uur zou het bestuur van de Groote Houtstraat vereeniging, onder voorzitterschap van den heer A. van Weerden, ten Haarlem- schen stadhuize in een besloten bijeen komst aan het gemeentebestuur een glazen sierschotel ten geschenke aanbieden Deze ronde schotel is aan den achter- kant geëtst en heeft als centraal motief het wapen van Haarlem, met er omheen tulpen, de Damiaatjes, e.d. Bij officieele ontvangsten zou deze schotel gebruikt kunnen worden, bijv. voor het deponeeren van visitekaartjes. Rembrandt-theater-bezoekers worden Zondagavond op hun toegangsbewijs via de Smedestraat doorgelaten. Gunstig weer verwacht Verwachting geldig tot Zondagavond: Ge deeltelijk bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tusschen Zuid-West en Zuid. Warmer. Ir. Verwey ontslagen De minister van Sociale Zaken heeft met Ingang van 1 Augustus op grond van het veringsbesluit 1945 ontslag verleend aan R. A. Verwey, waarnemend secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken en directeur-generaal van het Rijks arbeidsbureau. Dit ontslag is verleend nadat uit een onderzoek was gebleken, dat ir. Ver wey in ernstige mate te kort is geschoten in het betrachten van de Juiste houding ln verband met de bezetting. Geen Katholieken 6 Socialisten5 Liberalen 4 Communisten4 Technici Camillc Huysmans is er in geslaagd binnen 48 uur een ministerie samen te stellen. Er hebben geen katholieken zit ting in het nieuwe kabinet. De samen stelling luidt: Voorzitter van den ministerraad: Camille Huysmans (Soc.). Buitenlandsche Zaken en Buitenlandsche Handel: Paul-Henri Spaak (Soc.) Economische Zaken: Henri Libaert (Lib). Wederuitrusting: Prof. de Groote (Tech nicus). Financiën: Jean Vauthier (Technicus). Begroot ingen: Jospeh Merlot (Soc.) Ravitailleering: Edgar Lalmand (Com.) Justitie: Albert Lillar (Lib.) Openbaar Onderwijs: Herman Vos (Soc.) Landsverdediging: Lt. kol. Défraiteur (Technicus). Arbeid en Sociale Voorzorg: Leon Elie Troclet (Soc.) Koloniën: Rebert Godding (Lib.) Volksgezondheid: Dr. Albert Marteaux (Comm.) Landbouw: Réné Lefèbre (Lib.)' Wederopbouw: Jean Terve (comm.) Binncnl. Zaken: Auguste Buissret (Lib.) Verkeerswezen: Ernest Rongvaux (Soc.) Invoer: Paul Kronacker (Technicus). Openbare Werken: Jean Brorremans (Comm.) Er is nog geen vice-president van den ministerraad benoemd. Een jaar voor textiel-tweetal Dc Zandvoortsche manufacturenhande- laarster, mevr. K de G. en haar „onder nemer". de heer G. G. G„ die groote hoe veelheden textiel hadden achtergehouden, zijn Vrijdagochtend door den Haarlem- schen cconomischen rechter veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en verbeurdverklaring van de in beslag genomen voorraden. DE DISTRIBUTIE Maandag 5 Augustus. Haarlem. Uitreiking Cp t.im. Du. Heemstede. Binnenweg. Idem Ges t.m. Go (9.00—12 00) en Gr t.m Gz (13.30—16.00). Bloemendaal. Idem I t.m M. BURGERLIJKE STAND BF.VALLEN: 1 Aug.. A. T Broekema— Knmps, z.; M. J. MolenaarDuwel, d.; M. TazelaarGeurink, d.: J. C. KooijBaayens, z.: 2 Aug.. J. M. de dongOverweel, d.; F. M. Leondertsvan Hoof. d.; M. C. de Graaf Sohmtdt. z.; W. H. Honnebier—Michel, z.; M. E. Gagel—Schuurman, z. OVERLEDEN: 30 Juli, H van Orden. 59 J., Spaanschevaartstraat; 1 Aug. F. W. A. Oeverhaus, 4G j„ Zijlweg; W. F^irnée—Eisele, 48 Gaslhuisvest; F. Duijn, 45 j„ Maerten. van Heemskerkstraat; W, Snoeks—van der Pol. 58 J.. Jan Gijzenkade. GEHUWD: 2 Aug.: J. W. Peperkamp en D. P. den Hollander; H. de Jong en G. A. W. Terstal; H. de Ruiter en G L. H. Groene- weg; J. van den Snoek en A. P. Langhorst. DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM Mededceling No. 161. UITREIKING SCHOENENBONNEN. In het tijdvak van 5 t.m. 14 Augustus a.s. zullen volgens onderstaande letterlndecling uitsluitend in het Centraal Uitreiklokaal „De Vleeschhal". Groote Markt, alhier, schoenen bonnen worden uitgereikt. In dit tijdvak komen thans uitsluitend voor een bon in aanmerking diegenen, wiens num mer van de Tweede Distributiestamkaart als laatste cijfer een 8 aanwijst. Aan personen, die echter in Januari 1945 of later reeds een bon voor gewone-, Ameri- kaansche- of beroepsschoenen hebben ont vangen, mag thans geen bon worden ver strekt: deze bepaling geldt niet indien in ge noemd tijdvak een bon voor werkschoenen werd uitgereikt. Degenen, die nood-schoeisel hebben ont vangen komen thans wel in aanmerking. KINDEREN Kinderen, geboren na 31 Mei 1944 doch vóór 1 November 1945 komen onmiddellijk voor een schoenenbon in aanmerkinig, ongeacht het feit, of het laatste cijfer van hun T. D. een 8 ls, Indien blijkt, dat zij nog geen bon hebben ontvangen. Aan kinderen geboren op 1 November 1945 of later mag ook al is het laatste cijfer van hun T. D. het cijfer 8, geen bon worden ver strekt. Het publiek is vrij een keuze te ma ken tusschen de bestaande bonsoorten. AI'KRUISING T. D. De T. D. waarop als laatste cijfer een 8 voorkomt, wordt in de categorie „schoenen" gecodeerd en wel in het vakje Ka eventueel Kb met 608 A. INNAME BON Dc verstrekking van de sehoenenbonnen geschiedt uitsluitend tegen inname van bon 614 van het Inlegvel Ga tot Ge 605 (nieuw in legvel). Losse bonnen zijn ONGELDIG, De lcttcrindeeling is als volgt: Maandag 5 Augustus A en C Dinsdag 6 Augustus B Woensdag 7 Augustus D t.m. F Donderdag 8 Augustus G en H Zaterdag 10 Augustus I en J Maandag 12 Augustus K t.m. M Dinsdag 13 Augustus N t.m. S Woensdag 14 Augustus T t.m. Z en na-uitreiking. Geopend voor het publiek Maandag t.m. Donderdég van 8.30—12.15 uur en van 14 00—16.45 uur. 's Zaterdags van 8.3012.15 uur. In verband met het feit. dat het hier een. landelijke regeling betreft, kan aan verzoe ken om afwijking e.d. van de gestelde be palingen nimmer worden voldaan. Corres pondentie kap hierover dan ook niet worden gevoerd. De distributiebescheiden zullen slechts wor den uitgereikt aan diegenen, van wie de T. D„ Nood-T. D. van een contrölezegel T. D.-2 en dlenststempel is voorziein. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar zullen geen distributiebescheiden wor den medegegeven. HAARLEM. 2 Augustus 1946. De wnd. Directeur, J. H. W. SCHOLTE^ BINNENLAND Een lertcrhandelaar uit Zutphen kreeg 's avonds laat bij Roo sendaal een defect aan zijn auto. Hij sloot den wagen af en zocht er gens onderdak. Den vol genden morgen bleek, dat een der autodeuren was geforceerd. Een partij lederwaren, ter waarde van f8000 was uit den wagen ver dwenen. V(Jf Jongemannen uit Stavenisse, die had den deelgenomen aan relletjes tegen den uit Interneering terugge keerden ex, boerenlei der" zijn door den po litierechter tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Naar Ned. Indië kunnen per zeepost weer poststukken als brieven, briefkaarten e. d. al of niet aangeteekend wor den verzonden. Op de adreszijde moet de aan wijzing „zeepost" wor den geplaatst. De ver zending geschiedt ge heel op risico van den afzender. Met vertra ging moet worden reke ning gehouden. Do heer Rlrardo Santander hoofdinge nieur-directeur van de afdeeling havenwerken van het ministerie van openbare werken van Chili, brengt een bezoek aan Amsterdam. Haarlem en Omgeving De wethouder van Sociale Zaken der ge meente Haarlem, mr. S. C. van den Wall zal niet op 7 Augustus, maar op Dinsdag 6 Augustus om li uur spreekuur hou den. Voor de hoofdakte volledig examen slaagde te Haarlem mej. A. M. Wulsman te Haarlem. Voor gedeelte A mej. W. A. Sehreyers ie Haarlem en voor gedeel te B mej. A G. Hijlke- ma te Hlllegom. Voor handenarbeid slaagden te Haarlem de heeren J. H. Triebeis en L. N. Weber uit Zand- voort. Ds. J. v. Wijngaar den te Bennebroek staat op een drietal voor Geref. predikant te Grootegnst. Mej. S. Traarbarh te Santpoort ls geslaagd voor het examen han delswetenschappen M. O., acte A. Ter bevordering van den handel met Zuid- Amerika is te Amster dam opgericht de Neder- landschc Maatschappij voor Zuld-Amerikn. Ter gelegenheid van het groot nationaal mu ziekconcours te Spaarn- dam geeft de Prins Bernhardkapel onder leiding van adjudant De Graaft uit Bloemendaal Maandag van .8 tot 10 uur een concert op het coneoursterreln te Spaarndam. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft een feestdag geor ganiseerd voor de kin deren van leden. Met 15 autobussen werd de reis naar Amsterdam ge maakt waar Artis be zocht werd. Daarop werd een rondvaart door de grachten gemaakt. Het was een heerlijke dag. Onze oud-stadgenoot ds. A. Trouw, voorgan ger van de Vrijz. Her vormden te Den Haag, hoopt Zondag 4 Augus tus zijn zilveren ambts jubileum te herdenken ln dienst van de Vrijz. Herv. zaak. Mej. J. Veen te Haarlem is geslaagd voor het eindexamen van de tuinbouwschool Huls te Lande te Rijs wijk. Voor de hoofdakte gedeelte A slaagde te Haarlem de heer A. G. v. d. Berg tc Hlllegom. voor gedeelte B mej. M. C. A, Heesterbeek te Haarlem. De N.V. Noord-Hol- landsclic Exploitatie Maatschappij te Heem stede boekte over 1945 een verlies van f 2.356.99. welk bedrag aan het saldo-verlies van vorige jaren is toegevoegd. Daardoor wordt het to taal f 333.329,71, Dc on roerende goederen staan te boek voor f 1.268 741,57. De heer W. Baas te Haarlem is geslaagd voor het examen han delswetenschappen M. O acte A. Mej. H. Duis ters te Haarlem slaag de voor het examen £ngelscil L, O,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2