Reeks Duitsche misdaden Haarlems Dagblad rond Utrecht wordt opgehelderd De nieuwe bonnen!Het viel hem bitter te9eri Conflict in het Bankbedrijf Tips en Tops 3iJ.ngiaisia 3a 4LjJUjUU U&fJ UeA öp Uj Donderdag 8 Augustus 1946 Moorden, zelfs na de bevrijding Hot Bureau Opsporing Oorlogsmisdrij ven te Utrecht houdt zich op het oogen- blik bezig met het tot klaarheid brengen van de gebeurtenissen, welke zich in September 1944 afspeelden in de omge ving van Lecrsum, Amerongen en Wijk bij Duurstede. Na de groote luchtlandingen in de om geving van Arnhem was het optimisme al gemeen. In Leersum en Wijk bij Duur stede leidde dit tot voorbarige acties tegen N.S.B.'ers. Van de verwarring on der de Duitschers in deze dagen werd ge bruik gemaakt om alvast de burgemees ters De Boer en Van den Beeke Callen- fells gevangen te nemen en heimelijk over te brengen naar het opvoedingsgesticht .Valkenhcide te Maarn. De Boer, burgemeester van Leersum, was uit Amersfoort afkomstig waar een zijner kennissen naar den Duitschen ma joor Helle ging om diens hulp in te roe pen tot opsporing van zijn vriend. Deze Helle, die commandant over verschillen de kampen was, belastte den Sipo-offi- cier Naumann met de opsporing. Deze als hoofd van de S.D. in Utrecht, beruchte Duitscher, trok met cenige Duitsche en Nederlandsche S.S.'ers naar Leersum en Wijk bij Duurstede. Een villabewoonster in Leersum werd tenslotte gedwongen de verblijfplaats van de vijf ontvoerde N.S.B.'ers te zeggen. Op hot Duitsche officiercn-eercwoord werd beloofd geen represailles te zullen ne men. S.S.'ers van de Sipo uit Zeist be gaven zich naar het gesticht Valkenheide, waar de vijf gevangenen werden bevrijd. Den volgenden morgen kwamen zij echter terug, zetten het terrein af en gooiden handgranaten in het gebouw. De direc teur, de heer Noordam, die ernstig ziek was, werd uil zijn woning gehaald en voor de deur gefusilleerd. Deze actie stond on der leiding van den officier Petrie. In een boerderij tusschen Wijk bij Duur stede en Amerongen waren de gevangen N.S.B.'ers op hun tocht naar Valkenheide tijdelijk ondergebracht geweest. Deze boerderij word leeggeroofd, met handgra naten platgebrand en de twee zoons van de hoogbejaarde bewoners werden ter plaatse doodgeschoten. De villa van de genoemde mevrouw in Leersum werd eveneens leeggeroofd en platgebrand. In opdracht van Helle hadden Naumann en Petrie bij dit alles de leiding. Opzen ding van dit trio uit Duitschland naar ons land is aangevraagd. Zij hebben ook de leiding gehad bij het uit wraak plat branden van villa's van menschen uit spoorwegkringen in de omgeving van Amersfoort. Naumann is later bevorderd tot adju dant van kolonel Lippert de commandant van het ..spergebied" rondom Wagenin- gen, waar eveneens tal van Nederlanders vermoord zijn. Ook op 5 Mol hoeft Leersum het hard te verduren' gekregen. De capitulatie van den bezetter was reeds een feit en in vele plaatsen wapperde hel rood-wit-blauw weer feestelijk, toen op dien gedenkwaar- digen Zaterdagmorgen nog zes inwoners an Leersum door de wraaklustige en goeddeels dronken S.S.'ers werden neer geschoten. Drie B.S.'ers, waaronder twee broers werden op een heideveldje neergeschoten. Twee vooraanstaande inwoners, die bij een bekende familie waren ondergedoken, werden doodgeschoten en een aantal ad- spirant-slachtoffers werden langs de lij ken gevoerd in de richting Doorn. Ge lukkig voor hen reed hier generaal Blas- kowitz, die juist uit Wageningen kwam, waar hij de capitulatievoorwaarden had onderteekend, per auto voorbij, wat voor het troepje de vrijheid beteekende. Ook deze gebeurtenissen zijn bij het bureau in behandeling en ook hier zal wel klaar heid worden gebracht en zullen de schul digen worden opgespoord. Vaste brandstoffen NA-UITREIKING FORMU LIEREN MD 393-05. In gevallen van nieuwe vestiging e.d. kunnen belanghebbenden zich alsnog bij den plaat«elijken distributiedienst ver voegen ter verkrijging van een formulier MD 393-05, waarop een toewijzing vaste brandstoffen voor het stookseizoen 1946 1947 kan worden aangevraagd ten be hoeve van bedrijven, instellingen, win kels e.d. VERHUIZINGEN. Aangezien de thans geldige bonnen 60 BV en 61 BV. der brandstoffenkanrt T 606 voor onbepaalden tijd geldig zijn en degenen, die deze bonnen nog niet bij een handelaar hebben Ingeleverd, met het oog op een aanstaande verhuizing deze nog cenigen tijd kunnen bewaren, is voor het stookseizoen 1946'1947 geen spe ciale regeling voor verhuizingen ge troffen. Indien men echter In geval van verhui zing één dezer bonnen of wel beide bij zijn leveranciers heeft ingeleverd en hierop nog in het geheel niet of slechts gedeeltelijk kolen zijn afgeleverd, dient men zich met den handelaar hierover te verstaan, dat het tegoed in rantsoenbon nen wordt aangezuiverd. De plaatselijke distributiediensten zullen hierbij echter geen bemiddeling verleenen. HUWELIJK. Personen, die ten tijde van de algemee- ne uitreiking der brandstoffenkaarten T 606 voor 't stookseizoen 1946/'47 deel uitmaak ten van gewinnen, waarvoor een dergelijke kaart werd verstrekt, doch nadien door huwelijk een zelfstandig gezin hebben ge vormd, kunnen zich ter verkrijging van een eigen gezinsbrandstoffenkaart bij den plaatselijken disiributiedienst vervoegen. Zij dienen hierbij hun trouwboekje en hun beide Tweede Distributiestamkaarten te overleggen en op verzoek van den desbet reffenden dienst, een aanvraagfor mulier in te vullen. 16 Augustus op Uw bon weer 100 gram Jeugd vermaakt zicli op de kermis. Het bericht, dat de jeugd vanmorgen tusschen elf en één uur gratis gebruik mocht maken van de kermisvermakelijk- den was tot vele jongens en meisjes doorgedrongen. Om negen uur begaven zij zich reeds naar de gelegenheden, maar moesten eenigen tijd wachten. Om elf uur waren enkele duizenden kinderen bij een om de draaimolens, auto's e.d te be stormen. Over het algemeen had alles een vlot verloop en deze feestgave voor de jeugd werd op hoogen prijs gesteld. Voor de eer6te helft van de 9e periode (4 t.m. 17 Aug.) zijn nog de volgende bon nen geldig verklaard: Bonkaarten La, Lb, Lc 608: A 74 melk 2 Liter melk B 74, C 74 melk 3»/s liter melk 402 aardappelen 3 K G. aardappelen Bonkaarten Ld, Lc C08: D74, E 74 melk 6 liter melk 902 aardappelen 1 K.G. aardappelen Tabakskaartcn: T 42 2 rantsoenen tabaksartikelen Deze bonnen kunnen reeds morgen wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag mag wor den gekocht. Bij deelneming aan maal tijden van de centrale Keuken moet daar de aardappelbon 402 worden ingeleverd. Boter, margarine en vet Vergoeding voor handels verlies Het zal de detaillisten genoegen doen te hooren, dat thans beslist is dat ook voor de artikelen boter.margarine en vet ver goeding voor handelsverlies zal worden verstrekt. De vergoeding zal pl.m. V5» pCt. bedra gen en geldt voor den verkoop van de hervatting der distributie in 1945 tot en met heden. De toekenning zal geschieden in de week van 1824 Augustus a.s. Voor boter en margarine moet dan elk 10de vakje van het opplakvel onbeplakl blijven-. Voor vet moet elk 20ste vakje van het opplakvel onbcplakt blijven. Waarom Nederland zijn stem verhief. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, die den Nederlandschen minister van Buitenlandeche Zaken als delegatieleider te Parijs vervangt, heeft in een interview met United Press de principes uiteenge zet, die Nederland aanleiding gaven bij dc behandeling der stemmingsprocedure zijn stem te verheffen. Hij vatte die principes samen in het verlangen van Nederland als kleine eouvereine staat een zoo groot mo gelijke vrijheid van meeningsuitlng te be reiken. Vanaf de conferentie van Moskou tot heden hebben de vieT groeten alle procedurekwesties beslist zonder de ande ren te raadplegen, aldus jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, en het was ons doel, thans op de best mogelijke wijze ge hoor te vinden. Nadat de beslissing thans gevallen is. zijn wij bereid de andere de legaties te helpen bij den arbeid waarvan het lot van de wereld afhangt. In de Vercenigde Staten heerscht momen teel de ernstigste golf van kinderverlamming der laatste tien jaar. In het centrum van d epidemie St. Paul en Minneapolis zij de afgeloopen 36 uur 27 nieuwe gevallen gemeld. Bij vier groofe Bankinstellingen dreigt volgende week staking Er dreigt een ernstig conflict te ontstaan in het bankbedrijf, een conflict dat des te ernstiger is, nu dc banken wegens de mo netaire saneering zulk een belangrijke plaats in het bedrijfsleven innemen. Op een persconferentie te Amsterdam, belegd door de bedrijfsunie van samen werkende organisaties van handels- en kantoorbedienden is een uitvoerige uiteen zetting gegeven over de oorzaken van het conflict. Een woordvoerder der bedrijfs unie deelde o.a. mede. dat na de bevrij ding besprekingen zijn gevoerd met de salariscommissie voor het bank- en ef fectenbedrijf. waarbij als eischen werden gesteld salarisverhooging op grond der algemeene vergunning van het college van rijksbemiddelaare, de erkenning van de bedrijfsunie, en de principieele bereidver klaring der commissie om te beraadslagen over een coll«rtief arbeidscontract voor de geheele bedrijfstak. Op enkele punten werd een bevredigend resultaat bereikt, doch niet op het stuk van erkenning der bedrijfsunie en van het slui ten eener C.A.O, Slechts aan interventie van de Stichting van den Arbeid is het te danken geweest, dat de besprekingen, die in September 1945 dreigden vast te loopen. konden worden voortgezet. Toen op 23 Juli j.l. een nieuw voorstel der bedrijfsunie met de salariscommissie werd besproken, kwam de mededeeling, dat men niet bereid was een salarisregeling vast te stellen, waarvoor al6 voornaamste argument werd opgegeven, dat er nog geen stabiel prijs peil was bereikt. De bedrijfsunie verzocht het personeel van vier banken haar te machtigen een ultimatum op te stellen inzake regeling der salarissen als onderdeel van een C.A. O. Dit verzoek werd ingewilligd. Van dit ultimatum, dat betrekking heeft op het pereoneel van dc Amsterdamsche Bank en de Hollandsche Bank Unie te Amsterdam en van de Rotterdamsche Bankvereemging en de firma Mees en Zonen te Rotterdam, is nog geen gebruik gemaakt. Den direc ties is verzocht hierover vóór Zaterdag te confereeren. Indien de directies zich vóór Zaterdag niet tot onderhandelen bereid verklaren, zal hen het ultimatum bereiken met het verzoek tot overleg inzake een salaris- regeling als onderdeel van een C.A O. In dien aan dit verzoek niet wordt voldaan, zal op Maandag 19 Augustus bij de vier genoemde banken het werk worden neer- gelegd. Inmiddels worden Vrijdag te Rotterdam en Dinsdag te Amsterdam en Den Haag vergaderingen belegd voor alle bedienden in het bank- en effectenbedrijf, ten einde overleg te plegen. Open brief aan een Amsterdammer Amsterdammer! Wij kregen een brief van U, waarin geschreven stond: ,.'t Is feest in Haarlem. Alles is prachtig ver sierd in de stad. Doch wat mij, en vrij wel iederen Amsterdammer, opvalt en bitter tegenvalt, is de houding van het stijve Haarlemsche publiek. Kunnen ze dan heusch niet anders „feestvieren" dan door heen en weer te drentelen in de hoofdstraat, van Groote Markt tot het Plein vice versa? Onze meening is en blijft: Haarlem wil een Stad zijn, doch het is en blijft een groot dorp. Dat klein-steedsch gedoe staat ons tegen." Het is en blijft een feit, Amsterdam mer, dat gij het volst: recht hebt uw meening te verkondigen, maó. tevens is en blijft het een open vraag, wat gij wilt bereiken met het meedeeien van uw inzichten aan Haarlems Dagblad Wilt gij ons de schellen van de oogen' doen vallen? Wilt Pij ons een hart stochtelijk beroep op de burgerij laten doen, zich naar uw wenschen te schik; ken vóór de feestweek om is? Wilt gij misschien, dat wij een waarschuwend geluid laten hooren in den vorm van: Denkt er om, Haarlemmers, wandelt nu niet steeds in de Groote Houtstraat op en neer, want dan is en blijft het de mcening van „vrijwel iederen Amster dammer", dat gij een stelletje groote dorpelingen zijt!"? 4 Neen, Amsterdammer, dat zullen wij niet doen. In de eerste nlaats niet, om dat ge blijkbaar uw oogen slecht den kost hebt gegeven. Wanneer op de Haarlemmers alleen maar in dc Groote Houtstraat heen en weer hebt z:en drentelen, hebt ge op andere plaatsen heel wat gemist. Dan hebt ge de stamp volle kermissen niet bezocht, de volks dansen en de sportevenementen. Dan is er nog een openluchtspel, geschreven door een Haarlemmer en door 30U Haar lemmers opgevoerd, en een tentoon stelling van Haarlemsche meesters, en andere tentoonstellingenMaar ge weet natuurlijk niet, dat Haarlems bur gemeester er op heeft gewezen, dr geestelijke veredeling en verfijning heö doel zijn van deze feestviering. DC meeste Haarlemmers begrijpen dit ter dege. Komt ge Vrijdag naar den op tocht kijken? Gij zijt naar Haarlem gereisd om U te vermaken, Amsterdammer. Dat is U van harte gegund. Gij zijt welkom in de feestende Spaarnestad en hoe meer gij op uw eigen wijze een steentje tot het feest bijdraagt, hoe liever. De Amster damsche aard is spontaan en joviaal en die eigenschappen worden hier ge waardeerd, temeer, omdat de Haarlem mers er over het algemeen minder mee bedeeld zijn. Terecht hebt gij opge merkt dat het Haarlemsche publiek „stijf" is. Zoo is het geaard. Een poging, de Amsterdamsche jovialiteit te evenaren, zou den Haarlemmer slecht afgaan. Hij schaamt zich niet, dat te erkennen. En hij viert feest op zijn eigen manier. Hij loopt dan wel niet te hossen en te zwaaien, heeft geen papie ren hoedje en een feestneus on en houdt zijn gezicht in de plooi, maar het is feest in zijn hart en op net zevenhonderdjariij bestaan van zijn stad is hij fier. Als gij dit niet begrijpt, haalt dan uw schou ders op en gaat uw eigen weg. Maar als gi| aan den spreekbuis van het Haarlemsche leven schrijft, dat dit u bitter tegenvalt, begaat gij een dom heid. De domheid, geen begrip en geen eerbied te toonen voor den eigen aard van een ander. Een domheid, die helaas veel voorkomt en gevaarlijk is geble ken, omdat zij de menschheid reeds duur te staan is gekomen. Sans rancune, Amsterdammer. De Spaarnestad zal zich aan uw meening niet storen en zijn feest waardig ten einde brengen. Toen Haarlem in 1245 stadsrechten kreeg, moest Amsterdam nog geboren worden en wanneer daar in het jaar 2000 of daaromtrent het zevenhonderdjarig bestaan als stad wordt gevierd, zullen wij gaarne een tegenbezoek bij u afleggen. Hopelijk wilt u dan de Kalverstraat wel vo^r ons reserveeren. Wij zullen Lauren-T Janszoon Coster meebrengen, voor cj. den Dam. Afgesproken? Amsterdammer, tot ziens. Nieuws uit het buitenland De Belgische Senaat heeft zijn v^r.rou- wen uitgesproken ln de nieuwe Belgkohe regeert ng met 79 tegen 77 stemmen en drie onthoudingen. Dc Parljschc politic Is op zoek naar S gewapende bandieten, die in een van het ministerie van financiën gestolen auto een hoeveelheid Juweclen ter waarde van 5 mil- ltoen francs, alsmede eenzelfde bedrag in contanten vervoeren, welke zij uit een hotel te Parijs hebben gestolen. in De bril van Sultan Sar 23. De wachters liepen door. Zij waren tenslotte geen vijanden van den pro feet. De Sirdar maakte van dit oogen- blik gebruik om Hassan bij zijn beenen te grijpen en hem met een flinke ruk uit zijn gevangenis te bevrijden. Het magere lijf van Hassan ging gemakke lijk door het gat heen, maar zijn ge weldig hoofd bleef tusschen de steenen steken. ,,Ai, ai!" riep Hassan, ,,dat wordt niks. Sirdar, dat wordt huilen." „Jammer, dat je geen huilende Derwisj bent", zei de Sirdar, „er moet nog meer worden gegraven." Toen kwamen Tips en Tops in actie. Naar berengebruitc boorden zij zich stevig in den grond. De kluiten aarde spatten op. Er kwam al iets meer ruimte voor het hoofd van den Derwisj. „Nog maar eens pro- beeren", zei Hassan.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5