De schrijver Feestprogramma van de Camera Obscura gehuldigd Herin n eringen aan Nicolaas Beets De Haarlemsche Feesten Straatbeelden in de feestweek: „dwarsdoorsnede' Kort en Bondig Morgenmiddag wordt, tijdens den liistorischen optocht, aan het perceel Koningstraat 38, het geboortehuis van Nicolaas Beets, den schrijver van de Camera Obscura, een gedenksteen ont huld. In het bedoelde perceel is thans een winkel gevestigd. De winkelier heeft in zijn etalage een gedichtje van Beets gelegd In Haarlem stond mijn wiege mijn eerste huis en school Het is een stad van bloemen van rozen en viool Stad van vergeet-mij-nieten aan vaarten en aah vlieten Waartusschen ik nog dikwijls in mijn verbeelding dool. De onthulling van den gedenksteen zal geschieden door mevrouw de weduwe Ada G. Went-Beets, de jong ste dochter van Beets. De Maasbode had met haar een onder houd. Aan het relaas daarover ont- leenen wij: Het zal u misschien interesseeren te weten, dat vader mij Ada doopte naar een gedicht, dat hem lief was, „Ada, Gravin van Holland". Thuis werd ik altijd de „gravin" genoemd! En ik was het vijftiende kind. Het bekende ge dicht-„De vijftiende" slaat op mij. ,.U was dus niet vaders troetelkind?" ..Neen. dat was mijn zuster Aleida. Ze was altijd bij vader en zooveel als zijn particuliere secretaresse. Ze was tien jaar ouder dan ik." „Werkte uw vader dan zooveel?" „Hij was practisch den geheelen dag op zijn kamer bezig", zeide mevrouw Went, terwijl ze een lade opentrok en een oude versleten ganzepen te voor schijn haalde. „Dit is een kostbaar kleinood voor onze familie!" vertrouw de ze mij toe. „Het is de "anzepen, waar hij altijd mee schreef. Zijn heele leven heeft hij nooit anders dan met ganze- pennen geschreven". „Tusschen den middag ging hij altijd een uur wandelen, doorgaans in gezel schap van mijn zuster Aleida. We woon den in de Boothstraat en het trof eiken niddag zoo dat dit tevens het uur was, waarop de Aartsbisschop van Utrecht, mgr. Van de Wetering, ook een wande ling ging maken. Beiden troffen elkan der dan doorgaans ergens op de Malie baan. Vele Utrechtenaren en ik zelf natuurlijk ook waren er jarenlang getuigen van, dat Aartsbisschop en do minee even voor het passeeren voor el kander front maakten, beiden zeer diep en plechtig voor elkander den hoea afnamen, om dan weer elk zijns weegs te gaan! Dit was wel het meest impo sante moment van eiken dag, als daar up den openbaren weg ten aanschouwe van talrijke eerbiedig toeziende burgers de beide Kerken elkander groetten! Vcc mij althans vormt het een van de dierbaarste herinneringen aan mijn lieven vader. Hij was niet streng, o, neen, al lijkt het misschien op de foto zoo en u denkt natuurlijk, een dominee. Integen deel, hij was allergezelligst in huis en altijd vol humor voor iedereen. Hij kon onbedaarlijk lachen om onzen kinder lijken onzin en onze dwaze St. Nicolaas- versjes". Zoo komt het gesprek op Nicolaas Beets en zijn werkzaamheden. „Mijn vader was eerst dominee in Heemstede en vervolgens in Utrecht. Daar werd hij benoemd tot professor in de theologie en gaf toen steeds zijn colleges aan huis. Ik was toen nog een klein meisje en de academie was nog niet gebouwd. lederen ochtend als ik naar school ging, kwam hij dan de college-vertrekken binnen en hoorde ik het enorm applaus, dat losbrak van alle banken! De lokalen waren steeds tot berstens toe gevuld. Iedereen wilde hem graag hooren. Zijn examens waren niet onaangenaam streng, integendeel, hij wist de studenten gauw op hun ge mak te brengen met kwinkslagen er tusschen door! Ik heb mijn vader dik wijls hooren preeken. Hij sprak vaak op het Loo voor Koning Willem III en koningin Emma. Niet velen weten, dat de koning in zijn armen feitelijk is overleden. Hij was een groot vriend van den koning en moest juist op den och tend, dat de koning onverwacht stierf, de predikatie komen houden. De dienst ging niet door, mijn vader werd ver zocht te blijven en hij was voor de be droefde koningin een groote stut en troost. Toen koningin Wilbelmina zes weken oud was, legde koningin Emma haar in de armen van mijn vader en zeide tot hem: „U moet mij haar helpen opvoeden.' U bent mijn groote steun en raadsman! U kan ik het wélzijn van het vaderland toevertrouwen!" Mijn vader was diep bewogen door dezè blijken van koninklijke genegenheid. Een van zijn gedichten herinnert nog aan die periode. Het heet „1 December op het Loo". Toch ging het dichten hem niet zoo vlot af, als de menschen wel dach ten! Maar hij schreef enorm veel. Negen deelen „Stichtelijke, uuren" en dan de „Verscheidenheden od letterkundig ge bied". En natuurlijk de Camera Obs cura!. Openlucht-concert De Haarlemsche feestelijkheden hebben aanleiding gegeven tot een ongewone com binatie- zang van kinder-, mannen- en ge mengd koor met. begeleiding van harmonie orkest Ze viel niet tegen en was voor een openlucht-uitvoering zeker te verkiezen bo ven samenwerking met strijkorkest, waarvan ik destijds m het Stadion te Amsterdam ge tuige was en die volkomen teleurstelde. Ver moedelijk door de plaatsing op een getim merte vóór het Paviljoen, terwijl de koren op het 'oalcon nader bij den gevel stonden en dus meer van de weerkaatsing profiteer den. scheen de klank van „Harmonie Cres cendo" toch nog minder sterk dan die van den zang en in de ouvertures van Weber en Auber, die dirigent Hofmeester met jeugdige energie aanvoerde, had de klank gerust wat luider kunnen zijn; echter speelde ook de wmd parten. Jan Booda dirigeerde het kinderkoor, een complex van „Inter Nos", „Polyhymnia", „Spaarndam" en „De kleine Stem". Het warm gevoelde ..Haarlem's Bloemenlied" cn het vlotte ..Ga je mee naar den Hout" beide door Jos. de Klerk op teksten van L. C Steen- huizen gecomponeerd voldeden me beter dan Albei t de Klerk s toonzetting van Moulijn's gedicht ..Haarlem". Bern. Zweers. die nim mer een vreemden tekst componeerde, was vertegenwoordigd door ..Ons Holland", een harmonisch rijk werkje, door de vereenigde mannenkoren onder leiding van J. P. Looy gezongen. Als laatste zangnummer kwam eeii combinatie van 10 gemengde koren met Hoo- gerwerf's „Zorgennacht", maar dat bleek een voor deze gelegenheid minder geschikt stuk. In het begin daarvan was er een misverstand tusschen orkest en koor; verderop gaven de talrijke slepende schier eindelooze orkestrale tusschenspelen een indruk van langdradig heid. dien ik vroeger bij de uitvoering a cap- pella niet gekiegen heb. „Harmonie Crescendo" zorgde voor een opgewekt besluit. K. DE JONG KOODi: KRUIS DEMONSTREICRDK. De man die verzuimd had het feestpro gramma" in te kijken voor hij gistermiddag een wandeling door den Hout ging maken zal zender twijfel hevig geschrokken zijn! Er scheen namelijk bij de Paviljoenslaan een vreeselijke ramp gebeurd te zijn: op het grasveld lagen tientallen jongens vol komen bewegingloos en leden van de Roode Kruis Colonne waren druk in weer met het zwachtelen van hoofden het spalken van armen en beenen om daarna de aldus behandelde knaapjes op brancards naar ijlings opgezette tenten te dragen, waar Roode Kruishelpsters de verdere verzorging op zich namen en dok ters met gewichtige gezichten de „gewon den" kwamen inspecteeren. Dat leek alle maal heel ernstig, maar de mensehen die wèl hev feestprogramma hadden gelezen, wisten wel, dat het hier gelukkig maar schijn was en dat de afdeeling Haarlem van het Roode Kruis een demons! rat ie gaf van snelle en doeltreffende hulpver leening bij ernstige ongelukken, een de monstratie die de zeer talrijke toeschou wers overtuigde van de vaardigheid van het Roode Kruispersoneel. Burgemeester Reinalda en zijn Engelsche collega van Derby toonden hun belangstelling, ook dr. W B. Smit, directeur van den Gom Geneeskundigen Dienst kwam een kijkje nemen. De jeugdige „gewonden" die ten slotte met ambulance-auto's werden weg gebracht, waren er volkomen „in" en bleven tot het eind toe doodstil, met ge sloten oogen en verbonden hoofden, ar men en beenen op de brancards liggen. POST EN TELEGRAAF OP DEN FEESTDAG. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem deelt mede, dat op Vrijdag 9 Augustus, den dag van den Al- legorisch-historischen optocht een be perkte dienst zal worden uitgevoerd. Op het hoofdkantoor, de stadsbijkantoren en postagentschappen zullen de loketten voor het publiek om 12 uur worden gesloten. Het hoofdkantoor blijft voor den tele graafdienst, normaal geopend. Voorts zal de 2de brief- en pakketpostbestelling niet worden uitgevoerd, de iaatste lich ting van de bijbrievenbussen zal plaats vinden om 12 uur. DE TAPTOE. De groote taptoe, welke door de mu- ziekvereeniging „Harmonie Crescendo", dir. H. W. Hófmeester op Vrijdag 9 Aug. 's avonds negen uur wordt uitgevoerd op het terrein van het Provinciaal Gebouw (Paviljoen), wordt voorafgegaan door een muzikale wandeling. Vertrek n.m. 8.30 van de Hagestraa'. langs Hoogstraat, Spaarne (W -Z.), Gast- huisvest, Plein, Dreef, Paviljoenslaan. Terugweg: Dreef, Plein, Groote Hout straat, Ged. Oude Gracht, Kleine Hout straat, Korte Veerstraat Hoogstraat, Ha- gestraat. ETALAGE-WEDSTRIJD De prijs, die door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld werd, is als eere-prijs, dus voor hem, die het er het allerbeste heeft afgebracht, unaniem door de jury toegekend aan de fa, C. J. v. d. Broek, Gr. Houtstraat 52, Sanitair. DONDERDAG 8 AUGUSTUS: 7 uur: Intern, atletiekwedstrijden HaarlemDerby op het terrein van E. D. O. 8 uur: Kampvuur op het terrein aan de Paviljoenslaan. 8 uur: Concerten op het Pretoriaplein in de Godfr. van Bouillonstraat en op het De Ruyterplein, 9 uur: Openluchtbioscoop op de Raaks 9 uur: Opvoering op de Groote Markt van „De Vrijheid Vlagt". VRIJDAG 9 AUGUSTUS: 2 uur: Historische optocht. De route is: Raaks, Wilhelminastraat, Ko ninginneweg. Stolbergstraat, Juliaria- straat, Lorentzplein, Florapark, Dreef Plein. Groote Houtstraat, Ged. Oude Gracht, KI. Houtstraat, Lange Veer straat, Klokhuisplein, Riviervisch- markt. Jansstraat, Jansweg, Kenne- merplein, Frans Halsplein, Schoter- weg, Gen. Cronjéstraat, Klooster straat, Schoterweg, Kennemerstraat, Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Kennemerplein, Kruisweg, Kruis straat, Barteljorisstraat, Gr. Markt, Koningstraat, Ged. Oude Gracht en Raaks 8 uur: Concert door tien gemengde koren in de Groote Kerk. 9 uur: Openluchtvoorstelling op de Groote Markt, „De Vrijheid Vlagt 9 uur: Openluchtbioscoop op de Raaks ZATERDAG 10 AUGUSTUS: 2 uur: Muziek-festival door 14 muziek corpsen op het terrein aan de Pavil joenslaan. 4 uur: Honkbalwedstrijd Haarlem Amsterdam. 7.30 uur: Volksdansbal op de Ged. Oude Gracht. 9 uur: Opvoering op de Groote Markt van „De Vrijheid Vlagt" (toegang voor leden van het gemeente-perso neel). 9 uur: Openluchtbioscoop op de Raaks Om billijk te zijn is van de eerste ge dachte, verdeeling der stad in 6 wijken, afgeweken cn zijn er 9 wijken gevormd, opdat de prijzen telkens onder een gelijk aantal deelnemers konden Verdeeld wor den. Er moesten 524 etalages beoordeeld worden. Hiervan lagen de meesten over de groote as der stad: Groote Houtstraat, Gierstraat, Ged. Oude Gracht, Barteljoris straat, Kruisstraat, Kruisweg, Schoterweg, Gen. Cronjéstraat, Paul Krugerstraat, Ju- lianapark, terwijl over den rand van de stad de etalages zeer verspreid lagen. De jury heeft een belangrijke taak vervuld, men Is de heeren uit Den Haag, Amsler- en Eindhoven dankbaar, dat zij hun taak zoo snel hebben uitgevoerd. De prijswinnaars ontvangen nog bericht •er den datum, waarop de prijzen wor den uitgereikt. In hét algemeen iè aldus besluit de commissie de Haarlemsche Middenstand te feliciteeren met het bereikte Tesultaat, daar de tijdsomstandigheden toch nog zeer moeilijk zijn. Er blijkt, dat er in den Mid denstand van Haarlem nog pit zit! Naar Nccl. Indië kunnen per zeepost weer handelspnkketten wor den verzonden tot een maximum gewicht van S kilo, op risico van den afzender. Het hoofdbestuur der Eenheidsvakcentrale, centraal comité over heidspersoneel te Am sterdam. heeft een tele gram gezonden aan den minister-president en aan den minister van blnnenl. zaken waarin het er met klem op aan dringt dat in afwach ting van de definitieve loon- en salarlsverhoo- ging, aan het overheids personeel met een in komen van minder dan f 4000 per jaar, een be ding ineens wordt uit gekeerd van f 300. De N.V. Rubberfa brieken „Vrcdestein" zal aan het Twente- Rijnkanaal een fabriek voor de vervaardiging van autobanden bou- Verschenen zUn de staatsbladen met de re gelingen inzake de bij zondere uitkeering en de toekenning van het invasie-voorschot aan onderwijzers bij het la ger onderwijs. De Skymaster „Friesland" Is gister middag met Frijns als gezagvoerder, van Schip hol gestart voor de eerste proefvlucht naar Zuid-Amerika. Op 14 Augustus zal het vlieg tuig uit Buenos Aires vertrekken. Het wordt op 17 Augustus op Schip hol terug verwacht. De oogstvooruit- zlchlen der koolsoorten vertoonen eenlgen ach teruitgang. De stand der boonen verbeterde. Voor groenten wordt een goe de opbrengst verwacht. Ook het kasfruit zal een goeden oogst geven. Doordat een gloei ende klinknagel in de olietank viel, ontstond gistermiddag brand op het Noorsche m.s. ,,Nor- bryn" dat bij de Neder- landsche Dokmaatschap, pij te Amsterdam ligt. De brandweer wist na twee uur hard werken het vuur te blusschen. De schndp Is vrij groot. De boulevard van Egmond aan Zee, welke door de Dultschers In een zandhoop was ver anderd, ls weer her steld. Een groot aantal electromotoren en ande re machines welke de Dultschers uit de Ne- derlandsehe mijnen ge stolen hadden, zijn naar Heerlen teruggebracht. Er zullen nog meer transporten volgen. Haarlem en Omgeving BU de in Den Haag gehouden staatsexamens voor muziek zijn ge slaagd: voor plano M. O: J. Hisschemoller en J. Hoogerwerf te Haar lem: voor plano L. O.: M. Bijvoets, J. Gijs- bertse, M. Kloos, A. Mes, J. Postma, allen te Haarlem en F. de Jong te Beverwijk; voor vlooi I,. O E. Ie Fevre—de Wit, Heemstede cn voor violoncel L. O.: W. de Rook. Haarlem. Voor het examen F.ngelsch M. O. Is ge slaagd de heer J. M. Gramberg, voor hel exa men Engelsch L. o. de heer J. van der Sluys en voor het examen Fransch M. O. de heer P. C. van der Eerden, allen te Haarlem. De heer W. J. Rulgrok te Hlllegom slaagde voor 't examen I.. O. Duitsch evenals de heer D. Ha- geman te Beverwijk. Het volledig examen voor de hoofdakte Is te Haarlem afgelegd door Mej. T. Ronz te Bever wijk en mej, T. KI un der te Haarlem. HU de Haarlemsche Orkest. Voreeniglng ls als solo-altist benoemd de heer H. Koper, ter wijl ook mevrouw S. Tak aangesteld ls ais plaatsvervangend solo- al tiste. De heer G. Nut- bey, hulpprediker bU de Ncd. Herv. Gemeen- i te te Bloemendaal, die het beroep naar Wilhel- mlnadorp—Goes aan- nam, zal 15 September zijn arbeid alhier eln- dl gen. De heer H. C. van Oort vierde onder veel belangstellend het 40- Jarlg bestaan van zijn poelierzaak, thans ge vestigd ln de Doelstraat. De heer van Oort ls de oprichter, zoodat hij de s oudste poelier hier ter i slede is. Hij is bestuurs- I lid' van den Bond van s Poelier- en Wildhande- i laren.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6