ten- Haarlem "EW01TO.lt beter dan Derby Twee Haarlemsche verraadszaken voor het Bijzondere Hof Het Amsterdamsche Bijzondere Hof be handelde Woensdag de zaak tegen de huishoudster H. P. S. uit Haarlem, wie ten laste was gelegd, dat zij in den win ter van 1944-'45 een illegale „leesgroep" aan de Feldgendarmerie had aangebracht. Tengevolge van dit verraad zijn de leden van het clubje gedeporteerd geweest, wat dén dood van één hunner tengevolge had. Achtereenvolgens kwamen de getuigen a charge voor de blauwe tafel en de pre sident Prof. B. de Gaay-Fortman wist tijdens de ondervraging het heele geval te reconstrueeren. De patroon van de huis houdster, een 75-jarige sigarenwinkelier had eenigen tijd voor het funeste verraad zijn gedienstige ontslagen. Zelf zei ze, dat dit ontslag in geenerlei verband stond met haar loslippigheid, noch dat haar houding pro-Duitsch zou zijn geweest Maar tijdens de zitting kon mej. S. zich niet te binnen roepen, dat zij een bood schap van de Duitsche politie inhouden de een verschijningsbevel voor haar werk gever, aan dezen heeft doorgegeven, hoe wel de procureur-fiscaal het vreemd vindt, dat iemand zoo'n belangrijke kwes tie vergeten kan. GETUIGEN a DECHARGE. Mevr. A. Z.-S., een zuster van de ver dachte. betoogde nadrukkelijk, dat de be klaagde niet verantwoordelijk geacht kan worden voor het verraad, daar zij vé jongsaf zenuwziek is geweest. Plotseling kwam er een onverwachte wending in de geschiedenis toen de getuige beweerde, dat de heer R. zclT" de schuldige in deze was. Haar zuster zou haar. verteld hebben, dat haar patroon tijdens een ondervra ging door, naar illegale blaadjes speuren de Duitschers, losgelaten heeft, dat een zekere G. misschien wel dergelijke ..ver boden lectuur"' in huis zou kunnen heb ben De heer R. bestreed deze uitlating ech ter categorisch. Ook een vriendin van verdachte legde een voor haar gunstige getuigenis af. He verzoek van de verdediging, mej. Mr van Driesen, om over mej. S. een psychia trisch rapport in te winnen werd nr beraad in raadkamer door het Hof af gewezen. Door het ontbreken van een uiterst belangrijke getuige moest de zit ting worden aangehouden tot 4 Septem ber, des middags te 3 uur. Tegen den 27-jarigen Haarlemmer H. K die in 1942 vrijwillig dienst nam bij den ..Landstorm" werd 5 jaar interneering met aftrek geëischt. De verdediger wees op het feit, dat deze K. geenszins een avonturier was, en nooit actieven dienst verrichte, en bepleitte op deze gronden de uiterste clementie. De middagzitting werd in beslag geno men door de aanklacht tegen den 73-ja- rigen Bloemendaler H. v. H., die in Maart 942 de Duitschers er van in kennis stel de, dat een aantal inwoners van Bloe- mendaal de goederen van een Jodin uit. haar huis haalden, om ze elders in de ge meente in veiligheid te brengen. Geluk kig wisten Bloemendaalsche en Amster damsche politie-autoriteiten de aangele genheid in den doofpot te stoppen, zoodat zij geen gevolgen had. Voor den rechter betuigde v. H. zijn spijt over het gebeurde en hij motiveerde zijn laffe daad mot een verhaal, volgens hetwelk een militair hem (v. H.) aansprakelijk heeft gesteld voor de Jood.sche goederen. Tijdens het politieverhoor had de ver dachte evenwel beweerd, dat de hoofd aanleiding werd gevormd door een grief tegen N., een van de goederen-verbergers, die in 1940 v. H\ had berispt inzake een overtreding der verduisteringsvoorschrif- Het verraad en de indirecte hulpver leening aan den vijand noemde de pro cureur-fiscaal, mr. B. J. Besier. ernstige feiten maar gezien den leeftijd var. ver dachte en het lange voorarrest, eischtc hij 2 jaar Rijkswerkinrichtirig met aftrek. Uitspraak in deze twee zaken over veertien dagen. Oliepitje Burgemeester Reinalda (links) kijkt bclnugst demonstraties, terwijl de dokter een der ,.gow< burgemeester zijn Engelsche collega uit Derby. ellend toe bij de Roode Kruis- >nden" onderzoekt. Achter den De Scheepvaart te Haarlem Een opleving In de laatste oorlogsjaren had de scheepvaart in Haarlem niet veel meer te beteekenen. De menschen die van de bruggen over het Spaarne gebruik ma ken, zullen dit ongetwijfeld uit erva ring kunnen bevestigen, want het behoorde in dien tijd tot de zeldzaam heden, dat de brug geopend werd om een schip" te laten passeeren. Voor de gemeentekas een schadepost, want aan brug- en havengelden werd weinig ontvangen. Bovendien en dat was het ergste leverde de ver mindering van het scheepvaartverkeer het bewijs, dat in de Haarlemsche in dustrie en ook in het handelsverkeer zeer weinig bedrijvigheid was. Daarom de'ed het ons genoegen van den directeur van het Havenwezen te vernemen, dat er den laatsten tijd ge lukkig een vrij belangrijke opleving der scheepvaart in Haarlem is waar te nemen. Hilversum t een „wilde" bioscoop. In Hilversum zal eèn „wild" theater wor den geopend, het Roxy-theater, dat bulten den bioscoopbond staat en derhalve in staat zal zijn uitsluitend nieuwe Amerikaaansche films te draaien, welke ten gevolge van het bekende conflict tusschen den Nederland se!) en Bioscoopbond en de Amerikaansche filmmaatschappen niet ln de bij den bond aangesloten theaters worden vertoond. De Cravesteenenbrug in reparatie Voorloopig een Veer ter plaatse? De Gravesteenenbrug te Haarlem is al maanden lang buiten gebruik. De brug is oud en het mechaniek vereischt een grondige herstelling. Op den kapi- taaldienst van de gemeentebegrooting voar 1946 is een bedrag uitgetrokken voor het herstel. Het blijkt evenwel niet gemakkelijk te zijn om het benoodigde materiaal te verkrijgen. De Haarlemmers, die daar over de brug willen komen, zullen dus nog een poosje geduld moeten hebben! Dit wordt door velen betreurd. Voor rijverkeer heeft de brug niet veel te beteekenen. Het maakt voor een auto niet veel uit om een eindje om te rijden. Bovendien was de laatste jaren het rijverkeer over de brug toch al ver boden. Alleen voetgangers en fietsers werden toegelaten. Maar die maakten er ook veel gebruik van. Vooral voor de menschen die op de Centrale Werk plaats werken is de brug van beteeke- nis: om 12 uur was er dan ook in het bijzonder een druk verkeer. Nu moeten de voetgangers en fietsers de Catharijne- of de Melkbrug nemen. Voor velen een flinke wande ling extra. Een gegadigde heeft aan het ge meentebestuur toestemming gevraagd plaatse over het Spaarne. dus ter hoogte van het Donkere Spaarne, een veer te mogen instellen. In den ouden tijd was er op die plaats ook een veer- an in actie. Op die aanvraag is evenwel nog geen beslissing genomen. De Duitsche Roovers Bij het P.E.N. aan het werk Toen de Centrale van het P.E.N. (Prov. Electrisch Net) van Noordholland buiten bedrijf gesteld werd. hebben de Duitschers getracht verschillende goederen te rooven. Hoewel de Centrale zelf gelukkig intact bleef, zijn vele onderdeden verdwenen Een deel daarvan, o.a. een generator, werd opgespoord en teruggevoerd. De onderdee- len van een ketel werden in Hengelo ge vonden. De machinefabriek van Gebr Stork heeft kans gezien die materialen uit de handen der Duitschers te houden. 23.090 'K.G. plaatijzer, die de Duitschers roofden, konden tot heden niet achter- haaLd worden. Uitbreidingswerkzi mhedei Aan Gebr. Stork werd opgedragen de levering van een ketel met een capaciteit van 80 ton stoom per uur De datum van de bedrijfsvaardige aflevering is gesteld op 31 December 1948 In verband met deze kotelbestelling is een uitbreiding van het Ketelhuis ontworpen, geschikt voor de op stelling van twee ketels. De koppeling der centrales. Er werden zoo lezen wij verder in het laarverslag van het P.E.N. geen verdere besprekingen gevoerd aangaande de voor genomen 150 K.V. koppelverbinding. Ook zijn geen verdere bestellingen daarvoor gedaan, terwijl ook geen werken in uit voering werden genomen. De vroeger ge dachte overeenkomst tusschen het electri- citeitsbedrijf Zuidholland. Amsterdam en tre provincie Noordholland zal. naar het zich laat aanzien, overbodig worden, daar bij het te maken landelijke koppelplan de voornoemde deelnemers zullen opgaan in de landelijke regeling. De stilte hangt loom tusschen de wan den van de Rechtszaal. Het blauwe kleed over de tafel van de Hoogedelachtbare Heeren plooit zich in 6tijve vouwen tot den grond, en een open raam laat de ge luiden van de straat door in dit heiligdom der gerechtigheid, waar beschikt wordt over daden en dingen uit den bezettings tijd. Traag kabbelt de zitting voort en dé pu blieke tribune gaapt. Achter het hekje staat een juffrouw, een juffrouw met een knoetje en een zwarl-strooien hoed. Zij heeft den eed afgelegd en vertelt nu, ze nuwachtig een handschoen verfrommelend, hoe de vrouwelijke verdachte eiken avond tijdens den winter van 1944 bij haar op be zoek kwam. „Want ziet U. edelachtbare, ik zat nooit in het donker". Plotsklaps schieten zoowel de rechter als de tribune-bevolking recht, in afwach ting van de dingen, die nu moeten komen. Misschien een clandestiene aansluiting ten koste van verraad? Wellicht een centrum van illegaliteit, waar de stroom nog werd toegevoerd, dank zij 'n vernuftig complot? „En waarom zat u dan nooit in het don ker, juffrouw?" vraagt de president en ook in zijn stem trilt de nieuwsgierigheid. „Nou, meneer" fleemt de juffrouw, „ik had een oliepitje, sieddu De stilte valt weer eens zoo loom tus schen de blanke wanden en de tribune gaat bij herhaling onder zeil Globe-trotter in Haarlem. De globe-trotter W. Stremler uit De venter is sedert 1928, met een onderbre king in de bezettingsjaren, toen de Duit schers hem hebben laten „zitten", aan den wandel Tien landen bezocht hij reeds en bewijzen er van in den vorm van hand- teekeningen van vooraanstaande personen zijn in zijn bezit. Op het oogenblik is hij in Haarlem en hoopt ter gelegenheid van de feesten bekende persoonlijkheden te ontmoeten. Dan kan hij hun handteeke- ningen voegen bij die van den minister president, de ministers van - Financiën en Onderwijs, welke hij dezer dagen ver zameld heeft. Morgen wandelt de man naar Hoek van Holland, om met de boot naar Harwich te varen. Verder gaat hij naar Londen en is vol vertrouwen met de handteekeningen van Koning George en van Churchill terug te keeren. Opleiding van arbeidskrachten De Haarlemsche Pyjamafabriek Nobelt Leidschevaart Is er, in verband met het vraagstuk om aan voldoende arbeids*- krachten te komen, toe overgegaan aan haar atelier een naaischool en oplei dingscursus te verbinden. Daardoor wordt de mogelijkheid geopend voor meisjes die binnenkort van school komen een goede opleiding te krijgen. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem is in de plannen gekend en steunt die AGENDA DONDERDAG 8 AUGUSTUS Rembrandt: De zuster v. <1. huisknecht. Palace: De Jantjes. I.uxor: Met buitengewoon verlof. Alle drie 14 00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Van den regen ln de drup, 14 00, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City: ik ontmoette moordenaar 14 15. 16,30. 19.00 en 21.15 uur VRIJDAG 9 EN ZATERDAG 10 AUGUSTUS Bioscopen: nieuw programma. krijgt Voor den derden keer kwamen Woensdag- vond sportsmen uit Haarlem en Derby genover elkaar. Hebben de Nederlanders r cricket en boksen hun meerderheid erkennen, de zwemsters en zwemmers toon den in Stoop's Bad. dat zij een klas beter zijn dan de Engelschen. In technisch opzicht ston den de gasten ver achter en gebleken is voorts, dat de Haarlemmers meer aandacht besteden aan wedstrijdtraining.' De Engel schen hebben op geen enkel nummer fel ge streden. Zij bleven steeds een stuk achter en daardoor vatten de Haarlemmers de zaak kalm aan, vooral ln de latere nummers. Dan gingen zij rustig over de baan en voelden tch geen enkel oogenblik bedreigd. Op alle nummers bezetten de Haarlemmers de eerste en tweede plaats. Van strijd was er geen sprake en voor het publiek hadden de wedstrijden weinig waarde. Hoewel het na tuurlijk, behoeven, als men van spanning kan genieten, behoeven de organisatoren niet te leurgesteld te zijn. De sportwedstrijd is immers een middel, om de verbroedering te bevorderen en het komt er dus niet op aan uitzonderlijke prestaties te verrichten. Daar om is het ook vreemd, dat het comité voor dit soort wedstrijden prijzen beeft aanvaard. I Over het verloop der wedstrijden tusschen zwemmers(sters) van Derby en Haarlem kunnen we kort zijn. Onze stadgenooten heb ben laten zien tot welke prestaties zij in staat zijn cn die zullen de gastfen inspireeren. Vermoedelijk zal over veertien dagen meer tegenstand worden geboden, maar te ver wachten is toch, dat de Haarlemmers op alle nummers zullen zegevieren. De resultaten, waaruit de groote verschillen in tijd tot uiting komen, luiden: 100 M. rugslag dames: 1. T. Kamp (Haar lem) 1 min. 31.4 sec.; 2. H. Cassee (Haarlem) 1 min. 33.4 sec 3. J. Brooks (Derby) 1 min. 50 sec.: 4. N. Barke (Derby) 1 min. 58 sec. 100 M. rugsiag heeren: 1. F. Maus (Haar lem) 1 min. 18.8 sec.; 2. P. Smit (Haarlem) 1 min. 23.3 sec.; 3. E. Nutt (Derby) 1 min. 24.9 sec- 4. J. Uingard (Derby) 1 min. 28.5 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. P. Turkenburg (Haarlem) 1 min. 31,4 sec.; 2. T. Turkenburg (Haarlem) 1 min. 34 sec.; 3. P. Dooley (Derby) 1 min. 42.6 sec.; 4. Mrs. Lewis (Derby) 1 min. 50.3 sec. 200 M. schoolslag heeren: 1. B. W.- Solka- mans (Haarlem) 3 min. 3.8 sec 2. W. Fran- kcnthal (Haarlem) 3 min. 6.3 sec.: 3, d. Hub- ball (Derby) 3 min. 25 sec.; 4. R. Hanock (Derby) 3 min. 25.6 sec. 100 M. borst crawl dames: 1. I. Smit (Haar lem) 1 min. 18.6 sec.; 2. M. Zieren (Haarlem) 1 min. 23 sec.; 3. Mrs. E. Lewis (Derby) 1 min 32 sec 4 P. Dooley (Derby) 1 min. 34 sec. 100 M. borstcrawl heeren: 1. A. v. d Bo- gaerde (Haarlem) 1 min. 6.1 sec 2 M. Boon (Haarlem) 1 min. 8 sec.; 3. R. Cotton (Derby) 1 min. 13.1 sec.; 4. T. Paradise (Derby) 1 min 13.8 sec. 3 x loo M. wisselslag estafette heeren: 1. Haarlem 3 min. 58.4 sec.; 2. Derby 4 min. 20 sec. 4 x 100 M. borstcrawl estafette: 1. Haarlem 5 min. 9 sec.; 2. Derby 5 min. 29 sec. Puntentelling: 1. Haarlem 1745 5 p.; 2 Derby 1947.1 p. hoer P. Schuit ink (rechts) overhan digde aan den heer G. Voogd (links), voorzitter van den krliur Haarlem van den K den d«x>r Stoop's Bad he- M/h lk baar ges telden w issel bek er. Voor Het publiek waren de wedstrijden waarin uitsluitend Haarlemsche dames en' heeren uitkwamen,belangwekkender F,r werd fel gestreden en behoorlijke tijden werden gemaakt. De uitslagen waren: 100 M. rugslag dames: 1. E Kruvt. 11VGB 1 min. 33.3 sec.; 2. J. Wisker, 1IVGB 1 min. 33 8 sec.; 3. R. Janssen. DWR 1 min 35 sec. 100 M. rugslag heeren: 1 D van Viersen. DWR 1 min. 23 5 sec 2. p. Rot. ..Haarlem 1 min. 25 sec.; 3. J. de Wit .Haarlem" 1 min 29 sec ïoo M. schoolslag dames: i a. van Wijk, DWR 1 min. 31 sec,; 2. M Prflper ..Haarlem" 34'sec' 33 5 SeC 3' W' Eysker' HPC 1 m1n- 200 M. schoolslag heeren: 1 J Menger. HPC 3 min. 12 sec.; 2. B. Diepersloot ..Haar lem" 3 min. 14.6 sec.; 3, W. Wnnrooy. IIVGB 3 min. 16 sec. 100 M. borstcrawl dames: 1. N. Kint, HVGB 1 min. 21.9 sec.; 2. C. Gonlag, HVGB 1 min. 23 sec.: 3. R. Verhagen, DWR 1 min 25.1 sec. 100 M. borstcrawl heeren: 1. T Kloots „Haarlem" 1 min. 8 2 sec.; 2. P Smit, HPC 1 min. 9.4 sec.; 3. J. Overeem, HPC 1 min 9.9 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette: 1. HVGB 2 min. 2.6 sec.; 2. „Haarlem" 2 min. 3.3. sec 3. DWR 2 min. 4.8 scc. Na de zwemwedstrijden gaven de dames Freda Crooks en Norma Gillespey de monstraties schoonspringen Haar verrichtin gen stonden op 'n hoog peil. Grappig was de exhibition van mevr. Lingard, die In het wa ter liet zien, hoe een schroef van een boot, een watertol enz. werkt. Een waterpolowed- strijd Haarlem—Derby eindigde in een over winning van 6—2 voor de gastheeren, die een voorsprong van 6—0 hadden. Na afloop reikte de heer D J. A. Geluk an J. Kollerle, aanvoerder van de wntorpolo- ploeg een legpenning uit. welke Prins Bern- hard aan het Uitvoerend Comité, ter gele genheid van het 700 jarig bestaan had aan geboden. Op verzoek werd de prijs aan Derby overhandigd, als herinnering aan de reis De heer P. Schultlnk bood aan den heer G. Voogd, voorzitter van den kring Haarlem den KNZB, een wlsselbekcr aan. welken de directie van Stoop's Bad ter herinnering het vijf en twintig Jarig beslaan van dit bad beschikbaar heeft gesteld. Om den beker wordt uitsluitend in deze omgeving gestredgn. De organisatie was bij HVGB en „Haar lem" in goede handen. HPC krUgt bezoek van SVH. De laatste competitiewedstrijd voor de Hoofdklasse zal hedenavond (8 Aug.) te Heemstede worden gespeeld tusschen HPC en SVH. HPC dat de derde plaats op de ranglijst kan bereiken, zal alles doen om SVH, waarvan ln Rotter dam werd verloren, te slaan.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7