Zeven eeuwen Haarlem in een kleurigen stoet Mm jj Kort en Bondig Tweede hccgicpunt van de feestweek werd eveneens een succes DE PRINS OP DE MARKT trniicn gekeild. Deze drie Baarlom lieeft In zijn roemruchte historie zweet, bloed zaken, beJiooiend !>y elke geschiedenis, vormden eve: -Moerkerk en zijn duizend medewerkers den e: root en optocht vnn Vrijdag opgebouwd. Zweet, «lat tappelings langs de gesehmlnkte gelaten van lielle- H stroomde: bloed uit de schram, die het gevallen paard lars vermomming. liadden bnaivlier opliep: i tiranf W illen I lachen windhandel In tulpen werd door een narrengroop danig belachelijk ge- ar dat deze dwazen ook oog hadden voor vrouwelijk schoon kon menig h meisje constateeren Organisatorisch meesterwerk Geweldig en bewonderenswaardig is de Organisatie geweest, welke deze historisch- allegonsche optocht ten grondslag had. Maanden van voorbereiding ontlastten zich op de binnenplaatsen van H.B.S. A en B. waar reeds om half negen de eerste defi nitieve toebereidselen getroffen werden. Waren de strakke muren van de beide ge bouwen en dc aangebrachte geluidsinstal latie geen spelbrekers geweest, men had zich Vrijdagochtend op den binnenhof van een Middeleeuwsche burcht kunnen wanen Zwierige klecdij en vorstelijke kapsels, bont en kleurig, zooals het in vervlogen lijden geweest moet zijn, dwarrelden door elkaar, hoewel de schijnbare chaos onmis kenbaar „lijn had door de straffe leiding uit het hoofdkwartier dat in HBS B zetelde. Twintig kappers waren in een gym nastiekzaal van deze school met schmink en poeder tn de weer om van lieden van beider kunne historische figuren te maken, hier werd een kleine meid bijgepoeierd, ginds kwtm een toekomstige aartsvader lijke bedelmonnik onder het kafjpersmes. Maar de vaardigheid van deze kappers handen ging nog verder: aanminnige vrou wengezichten werden veranderd in barsche knevelsnuiten. In den hoek van de binnenplaats mekkert een schaap elders bassen de honden, paarden briesohen.de kleu- Tige sfeer van een jachtfestijn is even zóó echt. dat een slank hert er nog maar aan ontbreekt. Maar ook daar is aan gedacht: op de vloer ligt een pas geschoten ree, die het cenige „slachtoffer" van dit kleurige ge beuren is. Dan komt Graaf Willem II aangeschre ven: een martiale figuur met een sigaret achteloos in den mond en verder op staat Hipperda in druk gesprek met een jonge- dame-in-mantelpak. De machinerie waarin praalwagens en bonte figuren de raderen zijn, loopt ge sneerd, hoewel deelnemers, die op het laatste oogenblik verstek laten gaan. roet in het eten dreigen te gooien. De „staf" weet echter overal raad op, heeren oostuums worden nog gauw naar de „vrou- wenafdeeling" overgebracht en zoo lijkt Biet er tegen oenen op. dat men met op stellen kan beginnen. Door de microfoon klinken de bevelen en zonder incidenten stelt de lange stoet zich in de Wilhelmina- sfrnnt en langs de Raaks op, de hofpredi ker, die in „De Vrijheid Vlagt" nog o speling van het lot hopman was, neemt zijn gewaad op, de brocaten japonnen van de edel vrouwen waaien op den wind, de Vestestraat waar de centrale „veemarkt" was gevestigd, loopt leeg. een roffel klinkt op de Zijlvest: gevolgd door een schette rende fanfare: het gaat beginnen! Nog geeft Herman Moerkerk orders, een auto moet van de Raaks gereden. „Zeg. hopman, doe jij dat even" en de middel eeuwer trapt hei gaspedaal in om den sta in den weg te verwijderen. Paard gaat er bij zitten Op de Zijlvest is een klein incident voor gevallen: één van de beide paarden, die de draagkoets torsten, kreeg er genoeg van en ging op het hekje van het plantsoentje zitten. De adellijke dames vluchtten hals over kop uit hun kantelend vervoermiddel en pas na eenige moeite lukte het de ge struikelde drager overeind te krijgen. In de Wilhelminastraat, waar de optocht werd opgesteld, kon men aanvankelijk legio anachromismen aanschouwen: de eerbiedwaardige Coornhert stapte er rond met een modern polshorloge, barsche wa penknechten rookten nog gauw even een sigaartje en een charmante cdelvrouw vond het noodzakelijk na een blik in een spiegeltje den arbeid van den grimeur met een lippenstift nog even bij te werken. Maar niets ontging aan het oog van Her man Moerkerk, die met zijn assistenten alles nog eens terdege inspecteerde en kleine foutjes herstelde. En er kwam nog heel wat kijken voordat personen, groepen praalwagens, koeiey paarden, geiten, ezels en honden op de plaats stonden waar zij hoorden. Zoo werd het bijna drie uur, voordat er beweging kwam in de lange kleurige rij en het geduld der wachtenden niet langer op de proef werd gesteld. Enorme belangstelling Er zullen wel zelden zooveel menschen op de been zijn geweest in Haarlem als gistermiddag. En het waren heusch niet alleen de inwoners van de jubileerende stad die zich, vele rijen dik, langs straten en pleinen hadden geschaard, om zeven eeuwen herleefde historie voorbij te zien komen. Trein, tram en bus brachten des morgens reeds drommen kijkers uit andere plaatsen naar de Spaarnestad en vooral de hoofdstad leverde een zeer aanzienlijk kwantum Al deze tienduizenden vonden een plaatsje, hetzij op de trottoirs, hetzij op de tribunes op de Groote Markt, waar-> van geen plaatsje onbezet bleef. Het comité, dat in normaler tijden ieder jaar een autotocht voor ouden van dagen organiseert, had ook nu de oudjes niet ver geten en er voor gezorgd, dat deze op ver schillende plaatsen, waar de optocht langs kwam, rustig van dit schouwspel konden genieten. En voor de oogen van die honderdduizen den herleefde Haarlem's verleden in dezen prachtigen, kleurrijken stoet, die geduren de eenige uren door de 6tad trok. Men had groote verwachtingen van dezen op tocht, die een der hoogtepunten van de feestviering zou worden. Want het was niet de eerste maal dat Herman Moerkerk de kunstenaar wiens verbeelding hier wer kelijkheid werd, een dergelijk kleurrijk schouwspel had ontworpen. Maar niemand za] gedacht hebben, dat deze werkelijkheid de verbeelding in zoo sterke mate zou overtreffen! Boeiend en vol afwisseling was deze stoet van herauten, wapenknechten, jagers minnezangers, speellieden en groote figu ren uit Haarlem's historie, zooals Frans Hals, Ripperda, Lourens Coster, koning Lodewijk Napoleon, Bilderdijk en niet te vergeten graaf Willem II. die ruim zeven honderd jaar geleden Haarlem tot stad verhief. Aan het privilege, om op 17 Octo ber een jaarmarkt te houden herinnerde de kostelijke groep marktbezoekers van allerlei aard met hun „levende have". D< potsenmakers vooral vormden een vroo- lijke noot in dit bonte gezelschap! Haarlem's beroemde orgel in de Groote Kerk ontbrak niet in den stoet, de nog jeugdige Wolfgang Amadeus Mozart zat aan het klavier van het instrument, dat ook waarlijk muziek van Bach produceer de! En op een anderen praalwagen in den vorm van een gigantischen narrenkap kon men een gezelschap burgers en burgeres sen aanschouwen, die handel dreven in tulpenbollen tegen prijzen,welke men toen dwaas, maar nu zwart noemt. Natuurlijk ontbraken de heldhaftige vrouwen niet, die met Kenau Simonsd Hasselaar aan het hoofd, kokende olie over de Spanjaarden uitgoten. De vier burgemeesters uit dien benarden tijd, Nicolaas van der Laan, Johan van Vliet, Gerrit Stuyver en Pieter Kies schreden aan het hoofd van deze groep; gevahgen genomen Spanjaarden kwamen er achteraan. Dit alles is Slechts een bescheiden greep uit het vele, dat men zag uitgebeeld in dezen luisterrijken optocht, die wij hier onmogelijk tot in alle details kunnen be schrijven. Maar wel moeten we Herman Moerkerk vooral prijzen om zijn prach tige collectie figuren uit de Camera Ob- scura. levende illustraties uit Ijlildebrand's verhalen. Het zal wel niet mogelijk zijn, dezen op tocht te herhalen en dat is jammer. Want menigeen zou hem zonder twijfel gaarne nog eens willen zien, vooral op een dag dat de zon aan dit festijn van kleur en licht nog grooter luister zou geven. Prins Bernhard slaat den stoet gade Prins Bernhard heeft Haarlem de eer aangedaan een bezoek aan de feestende Drie krijgsgevangen Spanjaarden lijken zich hun „vreeslyck lot" niet erg aan te trekken. SS De dilligcnce uit dc „Camera" ontbrak niet. op het appèl en haar Inzittenden moesten natuurlijk even po&ecrcu voor den fotograaf. Dc ontwerper Herman Moerkerk op audiëntie bij Keizer Barbarossa. De hof etiquette werd klaarblijkelijk verwaar loosd stad te brengen en daardoor heeft hij ge legenheid gehad hulde te brengen aan Herman Moerkerk, den onvermoeiden lei der van den optocht, dien hij na afloop in tegenwoordigheid van enkele autoriteiten op het stadhuis met het succes geluk- wenschte. Dc Prins overhandigde hem een zilveren legpenning, beschikbaar gesteld door H. M. dc Koningin. Aan de voorzijde staat het portret van de vorstin en op de andere zijde is plaats voor een inscriptie. Het verblijf duurde een uur. Het doel was van het bordes van het Raadhuis den stoet gade te slaan. Om halfdrie waren burgemeester M. A. Reinalda en de ge meente-secretaris, mr. Th. A. Wesstra per auto naar Schiphol gereden, waar de Prins per vliegtuig aankwam. *Kort nadat dr. J. E. baron dc Vos van Steenwijk, Commis saris van de Koningin en zijn echtgenoote gearriveerd waren, naderde om tien mi nuten over vier een aantal auto's uit de Barteljorisstraat. Voorop reed de heer E. H. Tcnckinck, hoofdcommissaris van poli tie en daarna volgde de auto van Prins Bernhard. De bezoeker had achter het stuur plaats genomen en naast hem zat de burgemeester. De Harmonie Crescendo, onder leiding van den heer H. W. Hof meester, zette het Wilhelmus in, dat de vierduizend bezoekers van de tribunes meezongen. Inmiddels had de Prins het bordes betreden en na het Wilhelmus volg den na het uitroepen van „leve de Prins" langdurige toejuichingen. De Prins begaf zich naar de hal, waar de leden van het gemeentebestuur aan hem werden voor- gesteld. Tegen half vijf verscheen Herman Moer kerk op de Markt en uit het gejuich van dc tribune bleek, hoe populair hij is. Kort daarop arriveerden de herauten die aan het begin van den optocht te paard zalen. De lange stoet trok voorbij het Stadhuis. Voor een vroolijke noot zorgden dc nar ren (enkelen waren in korten tijd de hooge trappen van de tribune opgeloopen), even als „Malle Babbe", die het waagde een lange neus naar den Prins te trekken. Ripperda richtte zich tot de burgers van Haarlem, wien hij verzocht trouw aap den Prins van Oranje te blijven en Mozart maakte dc bewegingen, om een orgelsolo ten gehoore tc brengen. De deelnemers aan het gedeelte van den dwazen tulpen handel waren geestig en opgewekt trok ken de speellieden voorbij. Met ingeno menheid en veel belangstelling volgde de Prins elk onderdeel. Nadat de laatste wagen, welke Haarlem als bloemenstad symboliseerde, de Koning straat was ingereden, voerde de heer D J. A. Geluk, voorzitter van het uitvoerend comité, het woord, om Herman Moerkerk te huldigen. Hij zeide, dat toen het comité in den afgeloopen winter besloot een historischen optocht te houden, ieder lid van meening was, dat de heer Moerkerk de eenige was, die in aanmerking kwam om de leiding op zich te nemen. Reeds in 1939 was hij aangewezen de Camera Ob- scura-optocht te organiseeren. De bedoe ling was thans de geschiedenis van Haar lem te doen leven. Spr. had tijdens de voorbereidingen al gemerkt, dat de heer Moerkerk zou slagen en nu de Haarlem mers den optocht hebben gezien, zullen zij zeggen, dat hij een prachtig resultaat be reikt heeft. De stoet is een hoogteount van de feesten geworden. De heer Geluk bracht Herman Moerkerk dank voor zijn belang rijken arbeid en bood een prachtige krans aan. De heer Moerkerk dankte voor deze hulde en zcide erkentelijk te zijn voor den steun der Haarlemmers, die aan den kleu- renstoet hebben meegewerkt. Hij hoopte, dat hot gelukt is vroolijkheid te brengen. Do bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer J. W. Gielen, die bij vele genoodigden, waaron der eenige burgemeesters hadden plaats genomen. en Herman Moerkerk, werden uitgenoodigd op het Stadhuis te komen, waar de Prins zich eenigen tijd met hen en andere autoriteiten onderhield. Aan den Prins zijn ook voorgesteld het bestuur van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", waarvan hij het bescherm heerschap heeft aanvaard en eenige leden van het Uitvoerend Comité der feesten. Kwart over vijf verliet Prins Bernhard het Stadhuis. Nadat het Wilhelmus ge speeld was, nam hij achter het stuur plaats en vertrok door de Koningstraat, toege juicht door de Haarlemmers. De belangstelling op de Groote Markt was bijzonder groot. De voetballers van „Haarlem", die het kampioenschap van Het is thans weer mogelijk per trein van Amsterdam naar Kopen hagen te reizen. Dc „Karei Door man" het vliegtuigmoe derschip der Koninklijke Marine, is van Rotter dam naar Portsmouth vertrokken. Kwajongens hebben te Rotterdam een lorrie van een zijspoor op een hoofdspoor gereden, waarover de electrisehe treinen Amsterdam- Dordrecht passeeren. Toen een trein naderde zag een seinhuiswachter het gevaar en z.ette het sein op onveilig, waar door waarschijnlijk een ongeluk voorkomen werd. Voor het betalen van successierechten kan de geblokkeerde opbrengst van verkochte effecten worden ge bruikt. Maandag wordt de spoorbrug bij Zutphen weer in gebruik ge nomen. Dc heer J. E. van T(jen treedt op 1 Sep tember af als directeur der Fokkerfabrieken. Dc doodstraf Is ge- eiseht tegen den 31-jari- gen A. J. den B. vroe ger officier in het Ne- derlandsche leger, die lid werd van de N.S.B., dienst nam bij de S.S., daarna als instructeur optrad bij den Arbeids dienst en bij het poli- tie-opleidingsbataljon der Waffen SS. Later bracht hij het tot „Obersturmführer" bij de landstorm. Aan dc internatio nale luchtvaartconfe rentie. welke van 21 tot 28 Augustus In New York. wordt gehouden, zal een Nederlandsehe delegatie deelnemen. BUITENLAND De Franschc com munistische parlementai re fractie heeft de ult- noodlging van de regee ring om communistische leden aan te wijzen voor het hooggerechtshof, af gewezen. Haarlem en Omstreken Op 15 Augustus is het 25 Jaar geleden dat me), v.. J. F. van Leu ven. Spaarnrijkstraat 27, in dienst trad bij de fir ma J. Lottgerlng. Zij bekleedt thans de func tie van hoofdjuffrouw van de afdeellng expe- het olledig hoofdakte Haarlem de Jong te slaagde mej. M. Haarlem. De akte Handen arbeid werd te Haarlem behaald door mej. D. F. v. d. Eist te Haarlem. Ds. C. Mocns, emer. predikant te Beverwijk, is beroepen te Lelmui- dcn. Dr. Th. H. W. Schaffers, arts te Maas bommel, is benoemd tot schoolarts in den kring Haarlemmermeer. met als standplaats Hoofd dorp. Dc raad van Haar lemmermeer vergadert op Woensdag 14 Augus tus te 2 uur. Dc agenda vermeldt o.a. benoeming van een gemeente-secre taris met alphabetlsche aanbeveling B. van 't Riet, hoofdcommies se cretarie Nieuwer-Am-' stel; A. G. Thlen, hoofd commies secretarie Al- Tot Heemraad van den Haarlemmermeer- polder is benoemd de heer P Enthoven Dzn te Nieuw Vennep. Jhr Mr. L. M. von Fisenne te Warmond is benoemd tot Hoofdingeland. Ds. van den Berg Uit Vlijmen zn) 18 Augustus zijn intrede doen als predikant bij de Ned. Herv. Gemeen te van IJmuiden. Ds. J. C. H. Jtirg die het beroep naar Bre da heeft aangenomen zal Zondag 18 Augustus In een dienst te houden des namiddags diie uur afscheid nemen van de Ned. Herv. Gemeente van Nieuw Vennep. Engelscli M. O. is ge slaagd de heer J. M. Brian ie Haarlem. BU de hoofdakte- examens te Haarlem zijn nog geslaagd voor het volledige diploma mej. J. Bllars te Haarlem en <lc heer H. v. <1. Bos te Zandvoort. Voor gedeel te B de heeren C. Son- nevelt te Haarlem en M. Smit tc Bloemendaal. Het echtpaar P. Valbracht en P. F. Val- bracht—Spanheirn. Gas tei IJnstraat 4. viert 20 Augustus zijn gouden feest.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6