Nilf Vroegere vijand vraagt genade Roemenië wil zijn misdaad goed maken Commissie-generaal wel grondwettig Gaaf evacuatie in Indië door? Dramatische tooneelen in de haven van Haifa j-': f Russische troepenconcentratie aan Perzische grens e6sz ai^DsiBjog lo Jaarcani! Nd, IS4M T T "1 H "1 "1 "I Woonsdag l* Aucusius 1»M Bureau*: Groote Houtatr. 93 I I ff V* I O YY^ Q I I 1^1 I f*" 1 Oltgare Stichting voorllchtlns en Soendaplein 37, Haarlera I 1. J J B B I B 1 a» B m. M A M B W A m M Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154. JS^ P« kwartaal t 4.- Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14823 DlrectcIir-HooMfedaclcr: Robert reercboon. Tc, Reda(.tle 10600 Dir..Hoofdred 15054 In ecu uitvoerige rede heeft Molotof op de ochtendzitting van gisteren geant woord op liet pleidooi van den Italiaan.schen premier I)e f.'.'isperi, waarbij hij de gelegenheid te baat nam om „bepaalde groote mogendheden" ervan tc bCHcliuIdi- gen dat zij „trachten een monopolistische positie in de Middellandsche Zee to ver werven". In het verdere verloop van zijn rede deed de Russische minister een scherpen aanval op de tegenwoordige Italiaansche regeering, die gefaald hooft de overblijfselen van het fascisme uit te roeien. Hij veroordeelde verder de Italiaan sche elachen op het Istrischc schiereiland, die lederen grond missen en verzette zich tenslotte tegen de aanspraken van „andere landen op Italiaan.M'h grondgebied", die zouden kunnen leiden tot een „economische slavernij van Italië onder het juk van buitcnlandache trusts en kartels' Ne Molotof kwam de afgevaardigde van Abessinië aan het woord, die met een luid applaus werd begroet. Deze gedelegeerde hekelde de uiteenzetting van De Gasperi als een symptoom van de Italiaansche as piraties om zijn oude imperialistische po litiek weer te gaan voeren en zeide. „De terugkeer van Italianen naar Abessinië zou een daad van internationale immora liteit zijn". Hij verzette zich heftig tegen de gedachte, dat Italië het beheer over zijn koloniën zou terugkrijgen en dat tien duizenden Italianen naar deze gebieden zouden kunnen terugkeeren. De Rocmeensche bezwaren. In de middagzitting kreeg de Roemeen- sche afgevaardigde, de minister van Bui- tenlandsche zaken Tatarescu, gelegenheid, zijn bezwaren tegen het ontworpen vredes verdrag naar voren te brengen. Hij be pleitte verzachting van het door de geal lieerden over Roemenië uit te spreken vonnis en bood aan, voor allé tijden den strijdbijl te begraven met Roemeniè's tra- ditioneele vijanden Hongarije en Bulgarije. De voornaamste bezwaren die Tatarescu tegen de voorwaarden van het verdrags- ontwerp inbracht, waren drieërlei: Ten eerste dat Roemenië niet formeel als co- belligerent erkend was, ondanks het feit, dat meer dan een jaar aan de zijde der geallieerden was gestreden. Ten tweede dat geen rekening was ge houden met Roemeensche aanspraken op schadevergoeding ten aanzien van Duitsch- land en Hongarije Ten derde dat Roemenië niet de gewa pende strijdkrachten zou mogen behou- Ministers antwoorden Kamerleden Reeds thans is verschenen de memorie van antwoord van den minister-president en den minister van Overzeesche Gebieds- deelen op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de instelling van een commissie-generaal voor Nedor- Handsch-Indië. Zij beantwoorden hierin o.a. de vraag, of artikel 62 van de Grond wet toelaat, deze wet tot stand te bren gen. Twijfel hierover, zoo verklaren zij, kan alleen bestaan bij hen, die nog vast houden aan de doctrine, dat. door artikel 62 van de Grondwet cn door een aantal overeenkomstige artikelen de prerogatie ven van den koning worden aangewezen en zoodoende terreinen afpalen, waarop de wetgever geen toegang heeft. Deze doctrine is echter reeds sinds het mid den der vorige eeuw door de legislatieve practijk en door de wetenschap verlaten. Naast artikel 62 der Grondwet staat ar tikel 112, dat bepaalt dat de wetgevende macht gezamenlijk door den koning en de Staten-Generaal wordt uitgeoefend. De vraag Ls, in hoeverre de wetgever zich het onderwerp mag aantrekken, ten aan zien waarvan de macht des konings reeds Is omschreven. In sommige gevallen heeft de Grondwet zelf het antwoord reeds ge geven, door tegelijkertijd een verplichting tot nadere regeling op den wetgever te leggen. In gevallen dat de grondwet de vraag echter openliet heeft de practijk het antwoord ondubbelzinnig vastgesteld en wel in dezen zin dat de wetgever onge twijfeld bevoegd is. bepalingen te geven betreffende de uitvoering van de konink- llijke macht. Met deze praktijk is de staatsrechtwetenschap sedert geruimen tijd in overeenstemming. De minister-pre sident en de minister van Overzeesche Gebiedsdeclen zien dan ook geen reden meer om te twijfelen aan de bevoegd heden van den wetgever tot het vast stellen van bepalingen op dit gebied. Geen Cliineescli bemiddelingsaanbod De berichten, als zou de Chineesche re geering een formeel aanbod tot bemidde ling tussehen de Nederlandsche regeerir.g en de Indonesische nationalisten hebben gedaan, zijn door dr. H. L. Feng-Shan den woordvoerder van het Chineesche minis terie van buitenlandsche zaken, tegenge sproken. Hij verklaarde dat alles wat hij gezegd heeft was: dat de centrale regeering, in dien noodig, bereid zou zijn aan de be sprekingen deel te nemen en bemiddeling te verlecnen tussehen Nederlanders en Indonesiërs „Er is geen uitdrukkelijk aanbod gedaan, noch aan den Haag, noch aan het Nederlandsche gezantschap te Nanking". den, waarmede het tegen nazi-Dultschland had gestreden. De economische en hcrstelbetalings- eischen die tegen Roemenië zijn ingebracht zijn volgens Tatarescu zoodanig, dat Roe menië er niet aan zou kunnen voldoen, zelfs indien het daartoe de verplichting op zich nam. Tatarescu besloot met er op te wijzen, dat Roemenië alle verplichtingen welke het op grond van het vredesverdrag op zich zou nemen, nauwgezet zou nakomen, „liet land heeft besloten de misdaad, die het beging, goed te maken en een nieuw sociaal en politiek leven voor zgn volk op te bouwen." Bulgarije was bescheiden In de plenaire zitting van heden heeft de eerste minister van Bulgarije, Kimen Georgief, een pleidooi gehouden voor zijn land en betoogd, dat Bulgarije „op beschei den wijze tot den strijd tegen het Hitler- dom heeft bijgedragen". Bemiddeling van luitenant-generaal Mansergh Na drie weken van vruchtetooze onder handelingen, die poogden de Indonesiërs ertoe te bewegen do evacuatie van gein- terneerden te hervatten, schijnt thans in deze kwestie een keer ten goede te zullen komen, in verband met een brief van luit generaal Mansergh aan het Indonesische ministerie van defensie. In dezen brief deelt Mansergh mede, dat hij orders gege ven heeft die een herhaling van de inci denten bij de evacuatie moeten voorkomen, de Engelschen zullen zorgen voor de noo- dige vliegtuigen, zoodra de evacués afge haald kunnen worden Hij vraagt daarbij voorrang tc willen verleenen aan die ge ïnterneerden, die reeds in Japansche ge vangenschap waren. Naar schatting van officiecle geallieerde zijde bedraagt het aantal van deze gevangenen die nog in Indonesische handen zijn 2800. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van voorlichting meende dat Mansergh's brief de Indo nesiërs zou bevredigen, daar zij juist zulk een schriftelijke verzekering had den gevraagd voor het stopzetten der evacuatie. Deze woordvoerder ver wachtte dat de evacuatie de volgende week hervat zou kunnen worden, al dus Un. Press. Immigranten „in het zicht van Kanaan" naar kampen op Cyprus vervoerd De eerste Joodsche illegale immigranten die door Britsche patrouilleschcpcn zijn onderschept en naar het concentratie- eiland Cyprus werden overgebracht, heb ben zich hevig verzet tegen deze wegvoe ring. In de haven van Haifa, waar de ver scheping geschiedde, speelden zich ru moerige tooneelen af. Intusschen worden steeds meer immigrantenschepen opge bracht naar Haifa, waar de stemming on der de Joodsche bevolking steeds vijandi ger wordt. Jonge Joden schreeuwden „fascisten", toen 500 illegale Joodsche immigranten, joelende, schreeuwende, huilende en tegen stribbelende, overgebracht werden van de „Yagour" naar het liberty-schip „Empire Rival", dat hen van Haifa naar Cyprus zal overbrengen. Hier en daar werd wat ge vochten cn verschillende immigranten werden op draagbaren aan boord van de Empire Rival gebracht, aldus Un. Press. Het duurde drie uur voordat de vluch telingen van het eerste schip overgebracht waren. De overbrenging van de opvaren den van het tweede immigrantenschip, de Henrietta Szold was moeilijker. De Brit sche matrozen die zich aan boord wilden begeven, werden bekogeld met flesschen, stukken hout en alles wat de immigranten maar te pakken konden krijgen. Vele ma trozen werden in het gelaat gewond. Ten slotte moesten versterkingen van de Brit sche troepen uit Haifa aanrukken. De tooneelen van de Yagour en de Hen- rietta Szold zullen waarschijnlijk nog eenige malen herhaald moeten worden, daar nog meer immigrantenschepen voor de Palcstijnsche kust zijn waargenomen De Britsche autoriteiten nemen alle voorzorgsmaatregelen voor het eventueele uitbreken van moeilijkheden in Haifa na het opheffen' van het uitgaansverbod na den middag. Een uur voor dit verbod af liep, verzamelde zich een snel aangroeien de menigte van opgewonden Joden in de straten der stad. Zij trokken in de rich ting van de haven, doch toen zij bij het havengebied de prikkeldraadversperringen en de pantserwagens zagen, keerden zij terug. Politie kwam in botsing met de demonstranten, waarbij twee personen werden gewond en twee arrestaties wer den verricht. Pantserwagens en auto's met stenguns omringen de Joodsche stadswijk, jeeps en pantserauto's patrouilleeren door de hoofdstraten van Haifa. Schietpartijen. Toen een menigte uit genoemde Joodsche wijk zich opmaakte om in kleine groepjes het havengebied binnen te dringen, stootte zij op een militair cordon. Toen het pu bliek weigerde terug te keeren openden de soldaten het vuur. waardoor een vrouw gedood en een tiental personen zwaar ge wond werd. In geheel Palestina werden gisteren uit protest tegen de situatie in Haifa massa demonstraties gehouden. Ter hoogte van de Palcstijnsche kust zijn nog twee schepen met 1500 refugés waar genomen cn men verwacht dat dc operatie tc Haifa nog wel twee of drie dagen zal worden voortgezet. De voormalige gouwleider van de Elzas, Robert Wagner, is terechtgesteld. Het Itlk van Mussolini, dat te Milaan Is teruggevonden, is onder politic-escorte in een ambulance-wagen van het politiebureau te Milaan naar het lijkenhuis gebracht, waar een wettelijke en medische lijkschou wing zal worden gehouden. Het woord is aan. L» iLiil stat"'Mt: H Diogenes: Een mensch moet met zijn meerderen omgaan als met vuur; niet te dichtbij opdat hij zich niet brande, niet te ver er vandaan opdat hij niet bevrieze. H. G. Wells overleden De beroemde Engclsche schrijver H. G. Wells is Dinsdagmiddag in den ouderdom van 79 jaren tc Londen overleden. Met zijn dood is een geleerde, politicus, histo ricus cn bovenal rom&ncicr van groot for- maat aan dc wereld ontvallen. Herbert George Wells werd 21 Septem ber 1866 te Bromley bij Londen geboren. Hij begon zijn loopbaan als winkelbedien de. maar voelde zich tot de studie aange trokken en haalde zijn biologischen graad. In 1895 verscheen zijn eerste boek, „The time machine", een zeer merkwaardig ver haal met elementen die deels aan Jules Verne, deels aan Jonathan Swift deden denken maar in een vermanenden en niet satirischen stijl. Dit boek werd op den voet gevolgd door een reeks van weten schappelijke „romances", stuk voor stuk vol gefantaseerde werkelijkheden, van humanitaire strekking en ongekunstelden, forschen stijl. Wij noemen het bekende „De onzichtbare man" (1897), dat veel aantrekkingskracht voor de film bleek te bezitten, „Dc oorlog der werelden" (1898), „Het voedsel der Goden" (1904) Meer en meer maakte een sociologische tendenz zich van zijn werk meester; met den we reldoorlog kwam er een mystiek en reli gieus element in en wierp Wells zich op de studie der geschiedenis. Geweldigen opgang maakte zijn „Outline of history", dat in 1920 verscheen en den schrijver rijk maakte. Met kracht stuurde hij aan op een geordende maatschappij, die geen verspilling of chaos duldt. Hij erkende geen „noodlot"; zijn strijd ging tegen per soonlijke slapheid en onwil. Veel aandacht trok in de jaren voor den laatsten oorlog zijn boek „Wereld in wording". Wells was tot zijn dood toe zeer pessimistisch ten aanzien van de toekomst der beschaving en waarschuwde voor een grooten wereld brand. die omstreeks 1950 de wereld naar den ondergang zou voeren. Wells was een der vruchtbaarste en meest gelezen auteurs van zijn tijd. Zijn invloed op het denken van vele menschett was aanzienlijk. Nadat Hussein Ala. de Perzische am bassadeur te Washington, bij den waar nemend minister van buitenlandsche za ken van de Verecnigde Staten. Dean Achcson, had geprotesteerd tegen het zen den van Britsch-Indische troepen naar de 'Iraakschc havenstad Basra, deelde hij mede dat de Sovjet-Unie aLs tegenmaat regel groote troepcn-contigenten heeft geconcentreerd aan de Noordelijke grens van Perzië. Hij drong met klem aan op het terugtrekken der Britsche troepen teneinde de Perzische regcering niet op nieuw te verwikkelen in een „dramatisch conflict". Tegen den Japanschen oorlogsmisdadi ger Sonai is door het tijdelijk militaire gen rechtshof te Batavia de doodstraf geeischt. Boven verschillende deelen van Noorwe gen hebben Dinsdag hevige regenstormcu gewoed. '8 Werelds grootste gashouder Ingezakt door gebrek aan gas. Dat was '>ot gevolg van een staking tijdens het afgeloopen weekend, uitgebroken onder 3.000 vak lieden van elf Londensohe gasbedrijven. (Foto lleuter/A.N.l Weerbericht TIJDELIJK OPKLAREND Verwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen. Enkele buien, voor at gedurenden den nacht en vroegen och tend langs de Noordzeekust en het iJssel- mecr. Matige Zuid-Westelijke tot Weste lijke wind. Koel.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1