Kremer's Koffie ar! R. van Empelen Het wapen van Haarlem 'Ceen nieuwe spelling Jubileum W. van Ommen De heer W. van Ommen, administrateur van Haarlem's Dagblad en procuratiehou der van Lourens Coster N.V.. die vandaag zyn zilvoren jubileum in dienst van deze N V. viert, heeft tijdens een huldiging on dervonden, hoe zijn werk in den loop der jaren verricht, gewaardeerd wordt. Leden van de directie en een vertegenwoordiger van het personeel lieten in hun toespraken uitkomen, dat de heer Van Ommen de spil is. waarom de administratieve werkzaam heden draaien. Zijn groote werkkracht stelde hij dag en nacht beschikbaar, om de vele problemen van het bedrijf op te lossen. Daarbij werkte hij met een benij denswaardige rust en optimisme. De heer Van Ommen heeft verder een hooge op vatting van de handelsmoraal. Ook werd in herinnering gebracht dat hij meeleeft met de zorgen van het personeel, dat hem daarvoor dankbaar is. De toespraken gin gen vergezeld van de aanbieding van ge schenken De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde. Tienduizend bezoekers aau ile Hanrlenisi-lic meesters. De tentoonstelling van Haarlemsche meesters uit de eeuw van Frans Hals heeft sinds haar opening op 6 Juli tot aan het einde van de feestweek niet minder dan 10.000 bezoekers naar het Frans Hals museum gelokt. In de feestweek zelf trok de tentoonstelling 5700 bezoekers, dus ruim de helft van het totale aantal. Dit resul taat overtreft alle verwachtingen en toont op duidelijke wijze, hoe groot zelfs tijdens dagen van feestvreugde en vermaak de belangstelling voor het cultureele bij het Haarlemsche publiek is. Een verheugend teeken' Wij twijfelen er niet aan. of deze stroom van belangstelling zal niet stil staan, voordat op 17 September a.s. de tentoonstelling gesloten zal zijn. Teraardebestelling T Aarts Op dc Noorderbegraafplaats aan den .Vergierdeweg is Woensdagmiddag ter ruste g.-lcgd het stoffelijk overschot van wijlen den heer T Aart.s, oprichter van het Chr. Fanfarecorps „Arti et Religioni", die Za- teidagmiddag tijdens den marschwedstrijd ©p de Dreef onverwacht overleed. Onder de aanwezigen waren leden van de muziek commissie der jubileumfeesten van de stad Haarlem, vertegenwoordigers van enkele muziekverenigingen en dc dirigent, be stuur en leden van „Arti et Religioni"'. In dc aula herdacht de heer P Verwoerdt, voorzitter van het corps den overledene als een nobel en trouw mensch, die veel voor de vereeniging deed en ds. L. W. Kor- vinus, Gereformeerd predikant richtte zich met woorden van troost tot de nabestaan den,. Hierna werd de baar grafwaarts gedra gen. Onder het dalen van de kist z.ongen de aanwezigen Psalm 103. verzen 8 en 9 en vervolgens nog Psalm 27 vers 7. „Arti et Religioni" zorgde voor de begeleiding. Nadat ds. Korvinus de geloofsbelijdenis voorgelezen had, dankte een broer voor de blijken van deelneming. Heeft U plannen om Uw tuin of borders te laten reorganiseer en? Dan is het nu de tijd om dat met ons te bespre ken. Wij kunnen dan nu rustig een plan maken en een mooie collectie sa menstellen. U ie dan ook in het najaar direct aan de beurt Tuinbouwbedrijf BINNENWEG 18 HEEMSTEDE, TEL. 28080 Adv. De waschpoederbon uitgesteld „Ik zit er mee in! Voorloopig geen nieuwe wasehipoeder. omdat de bon is uitgesteld. Dat zal wat worden, als je de boel netjes schoon wilt houden." ,,'t Zal niet meevallen. Maar tenslotte is' er heel wat, dat je net zoo goed een beurt kunt geven niet VIM. Als we ons daaraan houden, sparen we wasch- poeder." Adv TERAARDEBESTELLING VAN P. V. OUWERKERK. Op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede had gistermiddag de teraardebestelling plaats van den heer P v. Ouwerkerk, tij dens zijn leven penningmeester van den Haarlemmermeerpolder en secretaris-pen ningmeester van den Noord-Zuid Spaarn- dammerpolder. In de aula voerde het woord baron K. J. G. van Hardenbroek in zijn functie van Dijk graaf van den Haarlemmermeerpolder. Hij prees den overledene als een joviaal, prettig en hartelijk medewerker. Vooral in de achter oüs liggende oorlogsjaren gaf de overledene blijk van groote plichtsbe trachting. De heer C. M. Reinders Folmer sprak eenige woorden van deelneming namens het bestuur van den Noord-Zuid Spaarndnmmerpoide:-. Ds. Louët Feisser, ee<n familielid, verlichtte aan de groeve de grafliturgie. Een vriend van den overledene dankte namens de familie voor de belangstelling. DE DISTRIBUTIE Vrtlilag 16 Augustus. Haarlem, Nieuwe bonnen: Kes t m Kot, Heemstede. Nieuwe bonnen: Sif—Spo (9—12), Spr—Sz (1.30—4). Overveen. Nieuwe bonnen: GM. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 11 Aug.. J. M. A. Jorna— Faase, d.; 13 Aug.. W SieraadVermer. d S. Remijn—van Dijk. z C P. Ebeli—va Heerden. z.; J M. van der Wal—Peterse. d.: M. J, JungeBenholee. d.; R. Louter—va der Heide, d.; A N. Coi-desPrins, d.; F BerkBouwens, d C. C. DekkerFaber, d C. L. Tuinvan Esseveld, z.; 14 Aug., E KleinJelsmia, z.: A. Breemer—Huiterna, z. J. KapteinCornelisse, z.: E. Niemeijer— I Kraaijer, d. Teekencollege K.Z.O.D. jubileert overleden 12 Augm s «n Aaut- _J Pamehisin, 51 j„ Delftlnnn; P. L. Nelis. 65 j., Od 1 September is het 125 jaar ge leden. dat het teekencollege ..Kunst zii ons doel" werd opgericht. Dit feit zal in October gevierd worden. Zaterdag 5 October wordt in het Frans Hals Mu seum een tentoonstelling van werken van leden geopend. Daarna, om vier uur houdt het bestuur receptie in het Waaggebouw. Een bijeenkomst wordt op Maandag 14 October in den Stads schouwburg gehouden, waarbij het ge zelschap van CJiiel de Boer zijn mede werking verleent. De feestelijkheden wenden Zaterdag 19 October besloten met een gezelligen avond voor leden, k'unstlievende leden en genoodigden. Eiigolsche kin deren in Haarlem Zmuliiir worden er 180 verwaclit. Met den trein van ongeveer twaalf uur worden Zondag 18 Augustus honderdzestig meisjes en jongens uit Engeland verwacht, d'e twee weken te gast zullen zijn bij Haarlemsche families De kinderen leeren het familie-leven kennen en gaan over het algemeen met hun pleegouders uit. Er zijn echter ook cenige gemeenschappelijke tochten op het programma geplaatst. Dins- 'big 20 Augustus wordt een boottocht naar Marl.en gemaakt; Vrijdag 23 Augustus be- zc (ken dc meisjes en jongens de Alkmaar- fichc Kaasmarkt en gaan dan verder naar Schoor!; Vrijdag 30 Augustus maken zij een uitstapje naar IJmuiden. Dien avond komen zij voor een afscheidsavond in restaurant Brinkmann bijeen. ENGELSCHE GASTEN NAMEN AFSCHEID. De ongeveer tachtig Engelschc jongens en meisjes, die cenigen tijd de gasten zijn geweest van Heemstcedsche ingezetenen, hebben gisteravond in een door de afdee- ling Heemstede van de World Friendship Association in het vcrversching-shuis in Groenendaal belegde bijeenkomst afscheid genomen. De Engelsche jongens hebben voorgedragen en hun groote vaardigheid in het goochelen gedemonstreerd. Mej. Pully heeft de gastheeren en gastvrouwen bedankt en verklaard dat zij iedereen in Engeland zou vertellen, hoe gastvrij het Nederlandsche volk is, en hoe het zich, hoewel zwaar getroffen door den oorlog, spoedig heeft we'en te herstellen. hedenmorgen "cft een deputatie van 25 I-Indische neisjes, gekleed in .groene Uniformen, een krans gciegd op het monu- men! voor de gefusilleerde strijders op de Dreef. De meisjes stelden zich op in carré, waarna twee harer naar voren traden en de krans aan den voet van het monument neerlegden. Op de beide linten ötond ge schreven,,A token of Gratitude and Ad miration" en „Harrow College for Girls England". De plechtigheid is besloten met een yell voor Holland. Maerten van Heemskeikstrnat: G. J. Steens. 39 j., Maerten van Heemskerkstrant14 Aug.. J, W, M., 2 d„ d. van J. C. Faas. Kamper laan. GEHUWD: 14 Aug.. C. van Stijn en E. A. Visser; G. A. G. M Wennekendonk en H. M Koop: P. W. van Diest e.n K. Noordhoek: H. Grit en P. Korteweg: H. van Sinderea en N. E. Walker: J. M. Nieuwesleeg en M. J. van Eerdenburg; C I. Meijer en E. A. van KoningsbruggenP. Schaap en C. A. M. Christiaans; J, A. Leerink en C, T. L. Schoort; J. Dekker en C H. dc Boer; G F. A. Born en L. Braam: J. P. Botjes en A. B Otten; A. M. Lutterman cn D. J. Hoender dos: C. J. M, Jansen en P. E. N. van der Weijer; A. H. Bounian en C M van Lies hout; J. Langereis en A. M, Scholten: D. Wesseling en W. van den Berg; M. Wé-nning en H. J. de Jonge: C. A. Tennissen en C. Landa; H. M. Vellinga en A. E. Kraan: C. J. Weggelaar en D. Groot. dat in de afgeloopen dacht trok, komt ook v eek aHer aan- >r op de pakjes Het Is U een waarborg de beste kwali teit te ontvangen, die U wensohen kunt. Politieagent schiet zijn a.s. schoonvader dood Dinsdagavond heeft de 27-jarige hulpagent van politie B., gestation- neerd te Heerlen den vader van zijn meisje, den heer J., caféhouder te Ktin- rade (gem. Voerendaal) met revolver schoten gedood. De hulpagent stond reeds geruimen tijd op gespannen voet met zijn a.s. schoonvader. Dinsdagavond na afloop van zijn dienst om half twaalf, wilde B. zijn meisje nog ont moeten. en ging daartoe naar haar wo ning. Zijn a.s. schoonmoeder had legen de ontmoeting echter bezwaren. B. liep naar zijn eigen woning en kwam terug met een revolver. Hij drong het huis binnen en in de keuken trof hij den vader van zijn meisje aan. Zonder een woord te zeggen loste hij een schot, waardoor J. gedood werd. De heer J. was raadslid van Voeren daal en vader van twaalf kinderen. De dader was pas enkele maanden als hulpagent in dienst bij de Heerlen- sche politie. Voordien was hij hulpma- rechaussée te Voerendaal. Hij is door de rijkspolitie gearresteerd. AGENDA Palace: Jan Ongeluk. Luxor: De Pechvogel Alle dne 14.00 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Ramuntcho 14.00. 16.30. 19 00 en uur. City Theater: Marinella 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Gem. Concertzaal: HOV-concert, 20 uur. Bioscopen: Nieuw programma. BLOEMENDAAL GOEDE VANGST Een agent van politie hield vorige week in het Bloemendaalsche boscli een man aan, die op verdachte wijze met een radio toestel liep te sjouwen. Tegen den agent verklaarde hij, dat het toestel van zijn schoonvader was uit Santpoort, hetgeen hij nu zoolang te leen had. De agent ver trouwde het zaakje echter niet en nam den man mee naar het politiebureau. Hier bleek al spoedig dat het toestel door den man uit een villa te Bloeniendaal gestolen was. Doch hij bleek nog meer op zijn kerfstok te hebben. Uit een kerkge- douw te Aercï^nhout waren de gordijnen en de vloerbedekking gestolen. De radlodief bleek ook hier de hand in het spel gehad te hebben. De goederen konden opgespoord worden. De man is opgesloten. Inmiddels is ook een persoon aangehouden die zijn be middeling bij den verkoop der goederen had verleend. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: B, S. Abelman cn .T. M. Hanewald: R. H. F. Roosdorp en J. B. ae Jong: P. Bertofee en H. van Ingen: W. v. <1. Kolm en D. v. d. End; J. P van Tongeren en C. M. B. de Winter. HEEMSTEDE HEROPENING GEBOLVV VOLKSBOND TEGEN' DRANKMISBRUIK. Op Maandag 19 Augustus zal het gebouw van den Volksbond tegen Drankmisbruik dat aan de Heemsteedsche Dreef nabij het gebouw van Openbare Werken staat, wor den heropend. De laatste maanden is om het bezit een strijd gevoerd tusschen het bestuur en den dienst van den Wederop bouw, die het gebouw gevorderd had om als cantine voor arbeiders bij den weder opbouw te gebruiken. Dank zij het taaie verzet van het bestuur blijft het gebouw behouden voor Heemstede. Het bestuur heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om het gebouw in- en uitwendig grondig te laten opknappen en zoo heeft Heemstede niet alleen een ver gaderlokaliteit behouden, doch het heeft tevens een prettiger aanzien gekregen. HAARLEMMERMEER Gemeenteraad Haarlemmermeer De noodraad van Haarlemmermeer kwam na een besloten zitting Sn openbare zitting bijeen. Na goedkeuring van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden kwam de benoeming van een, gemeentesecretaris aan de orde. De heer v. d. Vlies gaf een verkla ring van zijn standpunt inzake het recht om nog een derden candidaat, den heer J. Post te stemmen, in afwijking van de voor dracht van B. en W. waarop twee candida- ten werden aanbevolen. Wethouder Bos meende dit te moeten betreuren en uit de verdere discussies bleek, dat in de beslo ten zitting dit onderwerp reeds aan de orde was geweest. Nadat de heer Ransdorp gepleit had voor no. 2 van de voordracht, werd tot stemmen overgegaan. Pas de derde stemming had tot resultaat dat no. 2 de voordracht, de heer A. G. Thien, hoofd commies ter secretarie van de gemeente Almelo tot gemeentesecretaris was benoemd. De heer Thien die in het Raadhuis aanwe zig was, werd daarna in de raadzaal ontbo den en voorgesteld, waarbij hij door B. er W geluk gewenscht werd met zijn benoe ming. Daarna werd mej. v. d. Zee met op één na algemeene stemmen benoemd tot onder wijzeres aan de Julianaschool te Zwanen burg. Het voorloopig uitbreidingsplan voor de luchthaven Schiphol en omgeving werd na enkele opmerkingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens was dit het geval met den aanleg van centrale verwarming in de Gereformeerde 6Chool te Nieuw Vennep. Na een gevarieerde rondvraag waarbij voorstellen tot Invoering van maximum snelheden voor de verschillende wegen en woningbouw en woningonderhoud breed voerig werden besproken, hield burgemeester Jnnsonius een afscheidstoespraak tot eer ze-stal raadsleden, die in den nieuwen ge meenteraad niet meer terugkeeren. Een onderscheiding. Dezer dagen werd de oud-districts-com- mandant der Binnenlandsche Strijdkrach ten, district Haarlemmermeer en omstre ken. notaris jhr. T. W. M. van Grotenhuis van Onstein te Hoofddorp, door de Ko ningin onderscheiden met de op één na hoogste Nederlandsche militaire onder scheiding, den Bronzen Leeuw De plechtigheid vond plaats te 's-Her- togenbosch. De Koningin reikte dc onder scheiding persoonlijk uit aan den thans als zoodanig tijdelijk benoemden reserve-luit.- kolonel van het wapen der infanterie. Blijkens den tekst van het Kon. Besluit, dat H. M. tevens aan Overste van Groten huis van Onstein overhandigde, berust deze onderscheiding op de volgende feiten, in dat besluit als volgt omschreven: „Heeft zich door het bedrijven van bij zonder moedige en beleidvolle daden in den strijd tegenover den vijand onderschei den, bij het aanvoeren van zijn bataljon in de periode van 10 t.m. 14 Mei 1940 in dc gevechten bij het vliegveld Ypenburg en in de omgeving van Overschie. Herhaal delijk door zijn persoonlijk voorbeeld zijn troepen tot opnieuw voorwaarts gaan be zield." in komende schooljaar (Van onzen parlementairen redacteur.) Thans schijnt wel vast te staan, dat de Tweede Kamer terstond na de behande ling van het wetsontwerp commissie- generaal voor Indië op recès zal gaan en dit dan, onvoorziene omstandigheden daar gelaten, tot het begin van het nieuwe zit- tingsjaar, dus tot den derden Dinsdag in September; alleen zal er den Zaterdag te voren een vereenigde vergadering met de Eerste Kamei plaats vinden, met het oog op de sluiting. Deze enkele weken vacantie hebben de dames en heeren na ingespannen arbeid die dit keer tot ver in den zomer duurde, ongetwijfeld verdiend. Aangezien de Memorie van Antwoord op het voorioopig verslag over het spel- lingsonlwerp nog niet is ingekomen, is het nu als uitgesloten te beschouwen, dat be- doeid wetsontwerp nog vóór September wet zou-kunnen worden. Dientengevolge zal dus, in afwijking van hetgeen men op Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aanvankelijk beoogd schijnt te hebben, de nieuwe spelling niet bij het begin van het nieuwe schooljaar verplicht zijn. Drama in hooger sferen Droef verhaal uit de feestweek. Het gebeurde dien gedenkwaardigen Maandagavond, dat feestend Haarlem plotseling wreed gestoord werd door het hevige noodweer, hetwelk van den begin- nenden avond met één slag nacht en van de feestterreinen sombere, door bliksem schichten spookachtig verlichte verlaten heden maakte. Ieder, die de kermis op het Phoenixterrein heeft bezocht,' zal zich het enorme rad herinneren, „Karimata" of „Turksche schop" geheeten, dat hun, die er trapsgewijze aan bun gelden, in de gelegenheid stelde, hoog boven de draai-, zweef- en-andere molens uitgetild, een kijkje op de verlichte stad te nemen. Toen het onweer opzette en de zwarte wolken zich met helsch geweld ontlaadden, werd dit groote rad natuur lijk stopgezet en zochten de inzittenden (of aanbungelenden) links en rechts een goed heenkomen Edoch, de eveneens voor de boozc elementen wegschuilende kermis beden hadden iets vergeten. Dat „iets" was een verloofd paartje, en het zat boven in het hooge rad, heelemaal bovenin, en of het al schreeuwde dat het ook graag naar benoden wilde, niemand die door storm cn donder hun ijle stemmen hoorde. Tot overdaad van ramp begon het te hage len van jewelste en het verloofde paartje voelde zich op gewelddadige wijze bloot gesteld aan de werking van de van ouds befaamde duiveneieren. Een half uur lang heeft het daarboven gebungeld, heen en weer gezwiept door hagelende windvlagen. Toen bedaarde het noodweer eenigszins en konden dc rampzalige „raddraaiers" de aandacht van een der kermisgasten trek ken. die hen naar den beganen grond deed zakken. Zij hadden geen drogen draad meer aan het lijf en voor jaren genoeg kermis gevierd Maar het meest dramatische komt nog. Hagelsteenen zijn koud, dat is bekend, maar dat zij een zoo sterk afkoelende wer king hadden als in dit geval, zal men met verbazing vernemen. Bij het betreden van den aardbodem, na het onpleizierige half uurtje in de onweerswolken, scheidde het paartje zichom niet meer bijeen te komen. Wat zich daarboven heeft afge speeld, zal niemand ooit weten, de ex- verloofden zwijgen daarover. Het zal dus wel aan die ijskoude duiveneieren hebben gelegen, droevig genoeg. Comedia gerepatrieerd De zes leden van de tooneelgroep Comedia, die, hiertoe uitgenoodigd door de Burgher Welfare en door het Ministerie voor de Over- zeesche Gebledsdeelen tot de reis in staat gesteld een tournée door Indonesië hebben gemankt, zijn van hun tocht teruggekeerd. De leidei van de expeditie, Guus Oster is zoo vriendelijk geweest, ons een en ander van hun ervaringen te vertellen. Hij begon met te verklaren, dat het gerucht, als zou het gezelschap op grond van zijn politiek verle den minder vriendelijk zijn ontvangen met de werkelijkheid in strijd is. Integendeel is oe ontvangst prettig en het succes groot ge weest. Dit laatste stemt tot te meer voldoe ning. omdat het tooneel wegens de hooge kosten. men reisde per .Skymaster, het geen alleen al f3000 per persoon vergt, niet geheel representatief kon optreden, doch zich moest beperken tot een repertoire, waarvoor men met het zestal acteurs (be halve Oster Ank van der Moer Joekie Broe- dclet. Mimi Boesnach, Cruys Voorbergh en Henk Rigters) volstaan kon. Het Indonesisch publiek heeft dus alleen Heilige Onschuld en Komedie zien spelen. Onderscheidenlijk te Batavia, Soerabaja, Bandoeng, Medan, Semarang en Makasser heeft het gezelschap dertig voorstellingen ge geven. Daar de groote schouwburgen of be schadigd of door de Engelschen in beslag ge nomen waren, moest men zich behelpen met kleine bioscopen en zelfs heeft men in het gymnastieklokaal van een school gespeeld. Alles ging ietwat primitief toe, ook het rei- \n, dat meestal in een bommenwerper ge- •niedde, waarin de acteurs hun zitplaatsen (op kisten munitie!) deelden met varkens en kippen. Maar het publiek, waarvan de jongste generatie voor het eerst met het tooneel kennismaakte, en waarvan de ouderen niet bijster verwend waren door de dilettanten, die wat afwisseling hadden gebracht in het kampleven, stelde het weinige, dat geboden erd, dubbel op prijs. Zelf zijn dc acteurs door deze tournée op- gefrlscht, hetgeen hun kunst ten goede zal komen, Wanneer zij op 1 September hier te Haarlem het nieuwe seizoen zullen openen iet Ibsen's Rosmersholm, dat gevolgd zal •orden door Goethe's Iphigenia op Tauris en een blijspel: De Hemel "komt later well, van den Amerikaanschen auteur Segall. Het gezelschap is inmiddels uitgebreid met John Gobau. Johan Smitz, Han Benz van den Berg. Henk Rigters en enkele jonge krachten. H. G. CANNEGIETER

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2