m Haarlems Dagblad Staunton-schaaktournooi Euwe boekf een fweede winstpunt Sport in het Kort Toenemend Amerikaansch vertrouwen De nieuwe bonnen -"I I ufuuufu IJl if"li I UGUJLUO UOA /A wnanqri^ Donderdag 15 Aug. 1946 In een zeer snel gespeelde partij heeft ar. Euwe in de tweede ronde van het schaak- tournooi te Groningen wederom een winst punt kunnen behalen. Ditmaal was het Kott. nauer, de Tsjechische meester die na ruim drie en een half uur spelen den strijd opgaf. De partij duurde tweeendertig zetten Kott- nauer had een stukoffer gebracht," doch Euwe, die met zwart speelde, wist zich uit de door het stukoffer ontstane moeilijke positie fraai vrij te spelen, waarna de winst slechts een kwestie van techniek was. De verdere uitslagen luiden: Smyslof—Stei- ner 1—0; Kotov—Plohr 1—0; Szabo—Denker O—l; dr. Bernstein—Christoffel 0—1; Gui- mardO-Kelly !4YanofskyStolz V- prof. Vidmar—dr. Tartakower 0—1; Eundin— Botwinnik 0—1; Najdorf—Boleslafskiej 1—0. Na de tweede ronde hebben Euwe, Botwin nik en Smyslof de leiding met twee punten. Hans Kmoch schrijft: Op den tweeden dag van het tournooi kon de volle speeltijd van zeven uur worden ge bruikt. De gang zit er nu in en dat voelen ook de spelers, die al hun gedachten zoo in tensief concentreeren op den strijd, dat ze soms den tijd vergeten. Er werd druk gevlagd en ook blijk gegeven van een merkwaardige verstrooidheid. Najdorf maakte het met zijn verstrooidheid wel heel bont. Na 2 uur spe len vertelde hij aan iedereen, dat hij zeer goed stond tegen Kotov, maar in werkelijk heid zat hij tegenover Boleslafskiej. Smyslof vroeg voor de partij inkt voor zijn vulpen Hij beschouwt het ding als een gelukspen en hij weigert met ander schrijfgerei zijn zetten te noteeren. KottnauerEuwe, een Engelsch vierpaar- denspel, was een spannende partij. De Tsjech behandelde de opening zeer goed en ver kreeg een mooie stelling. Euwe besefte blijk baar dat hij op den duur in ernstige moei lijkheden zou kunnen komen en besloot der halve tot een zeer energieke, hoewel niet geheel zuivere tegenactie in het centrum die Kottnauer door middel van een stukóffer trachtte te weerleggen. Dit laatste bleek ech ter een misstap te zijn. Euwe gaf de kwali teit terug en verkreeg daardoor het initiatief. Daarna was de zaak gauw bekeken. Op den 32sten zet gaf wit het op, als eerste slacht offer van deze ronde. De partij had het volgende verloop: C. Kottnauer (wit), dr. M. Euwe (zwart). Engelsch vierpionnenspel. 1. c2—c4 e7—e5; 2. Pbl—c3 Pg8—f6; 3. Pgl—f3 Pb8—C6; 4. d2-d4 eöxd4; 5. Pf3xd4 Lf8-b4; 6. Lcl-g5 Lb4xc3t; 7. b2xc3 Pc6-e5; (beter eerst h7-h6); 8. f2-f4 Pe5-g6 (Zwart mocht het pionoffer niet aannemen, want na 8. Pc4; 9. e4, dreigend zoowel Lc4: als e5, zou wit beslis send in het voordeelvkomen); 9. g2-g3 h7-h6: 10. LgöxfG Dd8xf6; 11. Lfl-g2 0-0; 12. O-O d7-d6; 13. Tal-bl c7-c6 (Dit beteekent een leelijke verzwakking van pion d6; het was echter moeilijk te vermijden. Kottnauer heeft de opnening zeer goed behandeld. De zwakte van zijn eigen stelling, de dubbele c-pion, kan niet worden aangetast); 14. Ddl- d2 Tf8-e8; 15. e2-e4 (Thans is de stel ling rijp voor dezen opmarsch., Let wel, dat Wit door het openhouden van de diagonaal van zijn looper den verzwakkenden zet c7-c6 heeft uitgelokt); 15Pg6-f8; 16 Tfl-el Pf8-d717. Pd-f5 (Het ziet er slecht uit voor zwart, want pion dfi is niet te dekken); 17d6-d5 (Op deze verras sende tegenactie heeft Zwart met zijn laat ste zetten aangestevend. Hij bereikt er een veel mooier resultaat mee dan hij had mo gen verwachten); 18. C4xd5 c6xd5; 19. e4xd5? (D't stukoffer is verleidelijk maar niet Lustrumwedstrijden van HPC. Ter ge legenheid van het dertig jarig bestaan orga niseert HPC op Zondag 25 Augustus een nationaal zwemfeest in de zwemvijvers Groenendaal. Er zijn reeds belangrijke in schrijvingen binnengekomen. Elswout-tournooi. Het Elswout-tournooi van DIO zal gehouden worden op 25 Augus tus en 1 September. Deelnemende vereeni- gingen zijn. EHS, Ripperda, TYBB, VVB, VVD, Haarlem 2. RCH 2, en de organiseeren. de vereeniging DIO. Cricketprogramma. Voor Zondag zijn de volgende cricketwedstrijden vastgesteld Tweede klas: Rood en Wit 2—Quick; CVHW1— HCC 3; Haarlem 2Ajax (L.). Honkbalcompettiie. Het programma van den Ned. Honkbalbond voor Zaterdag luidt eerste Was VVGA-SC Haarlem"; Quick—HHC; overgang TYBB—DWS; Celeri- tas—HHC 2; OVVO—EDO 2; SC „Haarlem" 2 —DOS, Zondag worden gespeeld: Schoten— Blauw Wit (10 u.); EiDO—Ajax (2 u.); over gangsklas RCH—HCK (10 u.). Arie Vooren achtste in Zwitserland. In een zeer zwaren wegwedstrijd in Zwitser land over 231 K.M., den grooten Stella-prijs van Bassecourt, heeft de Italiaan Bartali met 8 min. voorsprong op zijn concurrenten de zege behaald. Na 187 K.M. had hij met onzen landgenoot Arie Vooren een voorsprong van 40 seconden genomen op Schotte (Bel gië) en Knecht (Zwitserland) In het nu vol gende 10 K.M. lange Pichoux-ravijn moest 470 M. hoogteverschil bedwongen worden en hier speelde' Bartali zijn troeven uit door een voorsprong van 4 min. te nemen op Vooren, die inmiddels was achterhaald door Schotte. Knecht, Litschi Kern en Weilemann. Tijdens afdaling viel onze landgenoot en Weile mann, eindigde 8 min. achter Bartali als tweede. Arie Vooren passeerde als achtste de eindstreep. PROMOTIE HOOFDKLAS WATER POLO. Door een overwinning van 3-0 op RZC moet HZ en PC degradatiewedstrijden spe len in de hoofdklasse waterpolo. RZC degradeert naar de 1ste klas. Vanavond komen de Hagmyiars in Stoop's Bad op be zoek bij HVGB en Vrijdag wordt in Den Haag HZ en PC tegen DWR gespeeld. Verleidelijk aanbod voor Joe Louis. Het is bekend, dat Joe Louis, wereldkampioen zwaargewicht, om „belastingtechnische re denen" zijn titel niet al te lichtvaardig meer op het spel wil zetten. Onlangs Is hem echter door enkele Argentijnsche managers een te legram gezonden, waarin hem een bedrag van een half millioen dollar verzekerd wordt als hij zijn titel in Buenos Aires wil verde digen. Als tegenstander zou dan de neger Elmer Ray in. aanmerking komen, die den laatsten tijd 55 overwinningen achter elkaar behaalde. correct. Na 19. Dd5: had wit er het beste voor gestaan); 19. Te8xelf; 20. Tblxei Df6xfa; 21. Tel-e8f Pd7-f3 (Natuurlijk niet 21 Kh7?? wegens 22. Le4 met dame winst); 22. Dü2-el Df5-f6 (Pareert de drei ging De7)23. Del-e3 Df6-d6 (Belet d5-d6 en bereidt b7-b6 voor); 24. L(g2-h3 (Wit ziet geen mogelijkheid om zijn aanval met kans op succes voort te zetten en gaat der halve een gedeelte van het geofferde mate riaal heroveren. Daarbij gaat echter het ini tiatief over op Zwart); 24Lc8xh3! 25. Te8xa8 Dd6xd5 (Met matdreiging. Zwart wint nu vlug); 26. Kgl-f2 Dd5xa2f; 27. Kf2-el Da2-blf28. Kel-d2 Lh3-g4; 29. De3xa7 Dbl-alf; 30. Kd2-e3 Ddl-e2f; 31. KeS-d4 Kg8-h7! (Een aardige slotzet, die onmiddel lijk beslist omdat nu het paard aan den aanval kan deelnemen. Op 32, Tf8: zou n.t, volgen 32Dh2 schaak met damewinst)! Wit geeft het op. Slotstelling; Wit: Kd4, Da7, Ta8, pionnen: c3, f4 g3, h2. Zwart; Kh7, De2, Lg4, Pf8, pionnen": b7, f7, g7. h6. Ned. Indië (Van onzen Haagschen redacteur.) Naar ik verneem zou 4de heer Herbert Cremer, van de Deti Mij., in den laatsten tijd verschillende belangrijke contracten m Amerika gesloten hebben betreffende verkoop van Delische tabaks-oogsten. Dit mag men een verblijdend verschijnsel noe men. Het wijst immers op een toegenomen vertrouwen in Amerika ten aanzien van ae positie van een in Indië werkende Ne- derlandsche onderneming als de Deli-Mij NASSAU-BANK N.V. HAARLEM. In de Dinsdag j.l. gehouden vergadering van aandeelhouders der Nassau-Bank N.V te Haarlem, werden de balans en winst en verliesrekening over het boekjaar 1945 goedgekeurd. De bruto-winst bedraagt j 28799,06, de onkosten en salarissen be- loopen 20728.38; resteert een netto winst vaji 8070.68. Het dividend werd bepaald op 3 De heeren mr, F J. D. Theyse en D. A. C. v. d. Hoorn werden als commissarissen herkozen. Voor de 2e helft van de 9e periode 1946 (18 t.m. 31 Augustus). 100 gram vleesch extra; vet of margarine naar keuze. De eerste dag van het Groningsehe scliaaktoumooi, Euwe piekert over tegen zijn Canadeesciien tegenstander Yanofsky. Haarlemsche sportteams naar Derby Nadat eenige malen sportbeoefenaren uit Derby in Haarlem te gast zijn geweest, vertrekt Maandagavond om half acht van het Haarlemsche station een gezelschap bestaande uit leden van verschillende sportvereenigingen met hun officials, met de boottrein naar Hoek van Holland, om een tegenbezoek aan Engeland te bren gen. Het zijn zwemmers en zwemsters, dames-athleten, cricketers en voetballers, die aan de andere zijde van de Noordzee hun krachten zullen meten met sportbe oefenaren uit Derby. Er zijn, voordat deze toer definitief ge regeld was, heel wat moeilijkheden te overwinnen geweest. Niet alleen van fi- nancieelen aard, maar ook wat de techni sche zijde betreft. Zoo kon b.v. op het laatste, oogenblik de boksploeg niet mee gaan, omdat de Engelsche Boksbond wei gerde toestemming te verleenen voor een wedstrijd in het gesloten seizoen. De bok sers zullen nu afzonderlijk gaan in de maand October. Maar tenslotte heeft het Sportweek- Comité, dat de sportuitwisseling met Derby op verzoek van het gemeentebe stuur op zich heeft genomen, al deze moeilijkheden het hoofd weten te bieden en voor .het eerst staat thans een groot aantal Haarlemsche sportbeoefenaren ge reed mannelijke zoowel als vrouwelijke om het contact te voltooien door een tegenbezoek. Ook in Derby zijn de moei lijkheden om een dergelijk groote groep te herbergen, niet gering geweest, maar de vaste wil om dit sportcontact, om deze geregelde uitwisseling, tot een succes te maken, heeft tenslotte alle bezwaren uit den weg weten te ruimen. Woensdagavond zijn alle deelnemenden bijeen geweest in hotel „De Leeuwerik" teneinde kennis met elkaar te maken, en tevens om instructies omtrent interne aangelegenheden in ontvangst te nemen. Mr. de Groot van Embden onderscheiden Aan Mr. A. E. C. de Oroot van Emb den te Heemstede, directeur van de N.V. De Haarlemsche Hypotheekbank, is wegens bijzonder moédige en beleid volle daden in den strijd tegenover den vijand als kapitein-adjudant bij het re giment Jagers, bij Koninklijk besluit de bronzen Leeuw toegekend, welke on derscheiding dezer dagen door de Ko ningin persoonlijk werd uitgereikt op een parade te 's-Hertogenbosch. INBRAAK IN DE NED. HERV. KERK TE HEEMSTEDE Tusschen Zondagmiddag en Woensdag morgen is te Heemstede ingebroken in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan het Wilhelmlnaplein. De dader heeft een tafelkleed van groen laker.. eenige andere textielgoederen en vier flesschen avondmaal ■y n meegenomen. Auto- en motorfietsdieven te Zandvoort Daders gepakt. Zandvoort trekt in dezen tijd veel gas ten. Ook ongenoodel Deze laatsten zijn er speciaal op uit om.... zoo snel mogelijk te verdwijnen! Vooral uit het gezichtsveld der politie. Daarom hebben zij het vooral voorzien op vervoermiddelen die niet aan vaste tijden gebonden zijn. Dus trein en tram negeeren zij wat liuu terugreis be treft. Voor fietsen hebben zij weinig be langstelling. Er worden wel in Zandvoort fietsen gestolen, maar niet meer dan in elke andere plaats. In de laatste weken zijn evenwel niet minder dan 4 motorfietsen gestolen. Twee zijn er 's nachts weggehaald uit het tentenkamp. De eigenaars lagen ge rust te slapen, want zij hadden goede voor zorgen getroffen. De motorfietsen waren met een stalen kabel en een groot hang slot als het ware „gloeiend aaneengesmeed" Bovendien waren ze nog onder een dekzeil verstopt. En toch hebben de dieven ze ge vonden en meegenomen De Zandvoortsche politie riep natuurlijk de hulp van alle collega's in het land in om te helpen zoeken. Zooals zij op haar beurt geregeld ook helpt meezoeken als elders iets vermist wordt. Een prijzenswaardige samenwerking! Een Haarlemsche recher cheur die in de buurt van Alkmaar naar dingen aan het zoeken was die in Haarlem vermist waren, vond daar de motorfietsen die in Zandvoort gestolen waren. Dank zij deze tip konden later ook die dieven in gerekend worden. In Zandvoort werd 's avonds ook een nieuwe auto een prachtige luxe wagen van een merk zooals er slechts enkelen in ons land rijden! gestolen. Onmiddellijk werd van dezen diefstal aangifte aan alle politiebureaux in het land gedaan. Dit had succes, want in de buurt van Rozendaal werd de auto aangehouden met twee hee ren en een dame die er Inzaten. Nog op het laatste nippertje, want nog 10 minuten rij den en de dieven hadden zich zelf en het gestolene veilig over de Belgische grens ge bracht. Nu kreeg de eigenaar zijn auto te rug en zullen de dieven hun straf niet ont- loopen. In Zandvoort rijden 115 racers Voor de nationale races op het Circuit van Zandvoort op Zondag 18 Augustus, georga niseerd door de Kon. Ned. Motorwielrijders- vereeniging hebben thans 115 rijders inge schreven, onder wie de belangrijkste Neder- landsche renners. De races beginnen om 12 uur met de juniores 125 cc. en 250 cc. resp. met 27 en 6 deelnemers. Om half twee star ten 24 rijders in de 350 cc. juniores en 15 in de 500 cc. klasse gelijktijdig. Om drie uur zijn de seniores aan de beurt. Eerst start alleen de 125 cc. klasse met veer- en rijders en om half vijf heeft de laatste art plaats. De 250 cc.. 350 cc. en 500 cc. seniores rij den gelijktijdig met resp. 9, 6 en 14 deelne- Kb, Kc 60 8: 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 375 gram margarine of 300 gram vet 500 gram suiker 100 gram bloem 200 gram kaas 250 gram jam, stroop enz 50 gram cacao 50 gram thee 100 gram koffie 250 gram zachte zeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas Lb, Lc 60S 1: 100 gram vleesch 400 gram vleesch 2 liter melk 3'/s liter melk Ke 608: 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 500 gram suiker 100 gram bloem 100 gram kaas 250 gram jam, stroop enz 50 gram cacao 250 gram zachte zeep 800 gram brood 500 gram rijst, kinderm. of kinderbiscuit Le 608: Bonkaarten Ka, 486 tm.490 brood 401 brood 494 boter enz. 495 boter enz.. 505 suiker 496 algemeen.. 497 algemeen.. 498 algemeen.. 499 algemeen. 500 algemeen 501 algemeen.. 502 algemeen.. B 94 reserve C 94 reserve B 95 reserve Bonkaarten La, 413 vleesch 414 vleesch A 76 melk B 76, C 76 melk Bonkaarten Kd, 986 987 brood 994 boter enz... 995 boter enz.. 005 suiker 996 algemeen.. 997 algemeen.. 9£3 algemeen. 999 algemeen.. 001 algemeen.. D 94 reserve E 94 reserve Bonkaarten Ld, 913 914 vleesch D 76, E 76 melk Tabakskaartcn, enz.: r 43 2 rantsoenen ta'oaksart. er. 2 rantsoenen sigaren van min der^an 18 ct- p. st. of een pakje „Pax" kerftabak van 40 gram. V43, V44 100 gram chocol en/of suikerw. X 43 2 rantsoenen tabaksartikelen X 44 100 gram chocol. en/of suikerw MARGARINE OF VET Margarine en vet zal men in den ver volge naar keuze kunnen koopen De bon nen 495 boter geven derhalve recht op 375 gram margarine of 300 gram vet, de bon nen 995 boter op 125 gram margarine of 100 gram vet. Desgewenscht kan men op een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet zoowel margarine als vet koopen en wel in de volgende hoeveelheden: 250 gram margarine en 100 gram vet of 125 gram margarine en 200 gram vet. AARDAPPELEN. De bonnen voor aardapelen zullen af zonderlijk worden aangewezen. De bonnen voor melk zijn geldig t.m Zaterdag 24 Aug. a.s. Voor de week van 25 t.m 31 Aug. zullen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. EXTRA VLEESCH. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen roeds morgen worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag mag worden gekocht. BON INLEVEREN VOOR SINAASAPPELEN. Aan kinderen, geboren in 1942 of later zal 500 gram sinaasappelen worden ver strekt. Hiervoor dient men bon 007 Alge- n bij een detaillist in groente en/of fruit in te leveren uiterlijk op Donderdag 22 Augustus. BONNEN VOOR METALEN KEUKENGEREI. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 18 Augustus as. de bonnen 506 en 006 algemeen recht geven op het koopen van metalen keukengerei. De speciale punten „keukengerei extra", (uitgevoerd in roode of in blauwe kleur) blijven nog tot en met 14 Sept. geld j. Zij, die vóór 18 Februari j.l. in het hu welijk zijn getreden of zich zelfstandig hebben gevestigd, komen voor een aantal punten voor metalen keukengerei in aan merking, voor zoover zij deze nog niet hebben ontvangen. In Delft wordt penecilline vervaardigd Het Algemeen Dagblad meldt, dat de Gist- en Spiritusfabriek te Delft begonnen Is met de vervaardiging van peniciline, het bekende geneesmiddel, waarmee zulke op merkelijke resultaten zijn bereikt. Clandestiene veestapel In Loosdrecht betrapten ambtenaren van den C. C. D. een veehouder tydens het kar nen. In een schuur bij het woonhuis ont dekten zij 2 koelen. 9 varkens en 3 bussen met ongeveer 150 liter melk. Bovendien waren bij buren In de omgeving nog 7 var kens en 7 koelen ondergebracht. De vee houder had zijn vee nooit opgegeven en leverde nooit melk aan een zuivelfabriek. De man had ln het begin van het Jaar van een kennis f 1300 geleend en was ln Maart 1946 met een paar koelen begonnen, hoe wel h(j hiertoe ln het geheel niet gerech tigd was. De melk werd clandestien ver- karnd en de boter hoofdzakeiyk aan afne mers ln Hilversum verkocht voor f 16 per kg. In een paar maanden had hij zooveel verdiend, dat hij zijn veestapel kon uitbrei den. Dit vee ls thans In beslag genomen. Do veehouder ls ln bewaring gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5