Een overdekte groente- en fruitmarkt te Haarlem •-* Bttl Kort en Bondig Distributie-perikelen Tips en Tops De Radio geeft vanavond; Het ontwerp van Openbare Werken Reeds lang het raadslid J. G. van Kessel, zelf groentehandelaar, heeft er reeds lang vóór den oorlog bij elke behan deling der begrooting om gevraagd! be- stond te Haarlem behoefte aan een over dekte groente- en fruitmarkt. De toestand op den Koudenhorn is zóó, dat ieder be langhebbende doordrongen is van de nood zakelijkheid, dat er zoo spoedig dit kan een afdoende verbetering komt. Het markt terrein is allereerst veel te klein. Zoo ernstig dringt het ruimtevraagstuk, dat al de oprij-bpnen zijn opgegeven en bij het verhoogde gedeelte getrokken. Maar het is niet alleen de ruimte. De teere groente en het licht-kwetsbare fruit, lijden schade al;, zij in de open lucht liggen. Daarom hebben verschillende handelaren al zeil tjes boven hun koopwaar gespannen, maar dat is natuurlijk een lcelijk lapmiddel. Daarbij komt nog dat het nu niet gemak kelijk is om op ongcwenschte bezoekers het oog te houden. Het gevolg is, dat er heel wat gestolen wordt door kleine en ook door groote jongens. Dat honden vrij kunnen loopen tusschen de uitgestalde wa ren is evenmin gewenscht. Dus: een overdekte groente- en fruit markt Daarvoor is door de gemeente grond bestemd aan den Ouden Weg, nabij hot haven- en industrieterrein. Openbare Werken heeft voor den bouw al plannen gemaakt. De opzet daarvan is eenvoudig, maar voldoet aan de eischen van den mo dernen tijd. De groente en het fruit kun nen aangevoerd worden per schip en per spoor. De schuiten en de wagons kunnen tot vlak bij het marktterrein komen. Na tuurlijk zal de aanleg zoo geschieden, dat Öieven en honden van het afgesloten ter rein geweerd kunnen worden. De Haarlemsche groentemarkt is voor de voedselvoorziening in Haarlem en om geving van veel beteekenis. Er komen hier niet minder dan 440 kleinhandelaren aan de markt. De groente en het fruit worden op de groote veilingen elders in gekocht en door 32 grossiersfirma's die hier handel drijven, weer verkocht. Aan den Koudenhorn is ook een coöpe ratieve veiling van de groentekweekers in deze omgeving. Zij verkoopen hun pro ducten direct aan den kleinhandel, maar de aanvoer is natuurlijk op geen stukken na voldoende voor dit groote consumptie- gebied. Het werd ons zelfs een klein per centage genoemd van hetgeen hier noodig is. Als de overdekte markt aan den Ouden Weg komt, zal in diezelfde omgeving door de Coöperatieve veiling een nieuw gebouw g^zet worden. Alles komt daar dus weer 1 4 elkaar. Goering's sigaren voor Churchill Onder de „nalatenschap" van Hermann Goering als rijksmaarschalk van het derde rijk bevonden zich negen luxe kistjes siga ren van tien stuks elk. Het waren sigaren van 20 cM. lang, ver vaardigd uit de edelste tabakken en iedere sigaar was voorzien van een schitterend bandje, dat in geenen deele kon afsteken bij den glans van Goerings uniformen. Ieder kistje was voorzien van de mede- deeling „spezial angefertigt fuer Reichs- marschall Hermann Goering". Een van deze kistjes was onlangs terecht gekomen bij een Rotterdamschen restaurateur, die het begrip „sigaar" onmiddellijk met den naam Churchill combineerde. Via een van de stafofficieren van Churchill werd het exeoptioncele kistje den Britschen staats man aangeboden, die het gaarne in ont vangst nam en eenige dagen geleden een brief terugzond. Churchill besloot dit eigen handig onderteekend schrijven aldus: „Ik zal deze sigaren bewaren als een belangwekkende curiositeit". Een belangwekkende curiositeit is even eens de vraag, hoe een deel van Goering's nalatenschap in handen van een Rotter- damsch restaurateur kan geraken Volgens berichten In «1e Engelsche pers heeft de Engelsche regeering besloten voor een proccsperiode van vijf jaar, te beginnen met Januari 1949, de doodstraf in het ver eenigd koninkrijk af te schaffen Natuurlijk 'is er op' dit oogenblik nog geen denken aan bouwen. Het is dus nog toekomst-muziek. Maar wel werd ons ver zekerd, dat dit een der eersfe groote ob jecten zal zijn, die voor uitvoering in aan- merking komt. Ongetwijfeld zullen er financieele offers van de gemeentekas ge vraagd worden. Br komt wel veel geld binnen aan marktgclden, maar het is te voorzien, dat de inkomsten de uitgaven niet zullen dekken, vooral niet, omdat aar te nemen is, dat de bouwkosten veel hoo- ger zullen zijn, dan aanvankelijk begroot was. In Haarlem voelt men het als een onbillijkheid, dat de gemeente alleen de kosten moet dragen voor een instelling, waarvan de geheele omgeving (tot Benne- broek toe) profiteeren zal. Is dit niet een zaak waarin ook de buitengemeenten zou den behooren bij te dragen? Als het nieuwe marktterrein er komt, zal dit tengevolge hebben, dat ook de gros siers die nu hun pakhuizen in de om geving van den Koudenhorn hebben, moe ten gaan verhuizen. Electriciteit uit Duitscliland Sedert eenigen tijd ontvangt Neder land electrische energie, welke uit het groote Duitsche koppelnet via België te Lutterade wordt geleverd aan het 150.000 volt-net, dat Limburg met Noord-Brabant en Zuidholland ver bindt. Voor deze levering wordt gebruik ge maakt van de door de Duitsehers tij dens de bezetting gebouwde 220.000 volt-lijnen van Keulen naar Luik met een aftakking naar de staatsmijn Mau- rits te Lutterade. welke lijnen door de oorlogshandelingen 1944/45 zwaar be schadigd werden. In overleg met geal lieerde autoriteiten, België en Neder land zijn deze lijnen weer zoo spoedig mogelijk hersteld. Groote moeilijkhe den hebben zich voorgedaan te Lutte rade om de transformatoren opgesteld te krijgen, teneinde energie-uitwisse ling tusschen netten met geheel ver schillende spanningen (Duitsohland 220.000 volt, Belgie 70.000 volt en Ne derland 150.000 volt) mogelijk te ma ken. Op 24 Juni jl. kon een eerste proef worden genomen, waarbij de Neder- landsche centrales in Limburg en Zuid holland parallel werden geschakeld met het volledige Belgische net en het groo te Duitsche koppelnet, waarmede nog waterkrachtcentrales in Vorarlberg (Oostenrijk) verbonden zijn, aldus een schakel vormende, welke van Bludenz over West-Du i tsehland-Luilk-Luttera- de-Rotterdam tot Leiden loopt. Tengevolge van een tekort aan cen trale-capaciteit is men er in de ons om ringende landen van West-Europa noodgedwongen toe over moeten gaan de frequentie gedurende de uren van hoogste belasting te laten zakken, het geen onder meer tengevolge heeft, dat de synchroon-tijd-aanwijzing niet meer betrouwbaar is. Het is echter aan te bevelen deze klokken niet „bij" te zet ten, daar een eventueel achterloopen op andere tijdstippen weer wordt in gehaald. Fr u i tp r o du cti e sterk gedaald De oorlog heeft ook aan de fruitteelt in Nederland veel schade berokkend. Groote oppervlakten boomgaard zijn door inundaties verwoest, andere door granaat- vuur en bommen ern-stig gehavend. Erger is nog de verwaarloozing van de boom gaarden gedurende den laatsten oorlogs winter en het eerste seizoen na de be vrijding. Voor den oorlog werd er in Nederland voldoende fruit geteeld om eiken consu ment tevreden te kunnen stellén. Wel wei'den er toen buitenland,sche appels en peren geïmporteerd, maar hier stond tegenover, dat er ongeveer evenveel Ne- derlandsch fruit werd geëxporteerd. Wil het Nederlandsche fruit echter kunnen I concurreeren tegen den weer te verwach- 1 ten invoer van buitenlandsch fruit, dan zal de fruitkweeker al zijn krachten moe ten inspannen om met het beste aan de markt te komen. De gemiddelde fruitproduclie per ha. bedraagt thans in Nederland nog slechts 4000 kg, terwijl de opbrengst, die ge middeld in een modern, goed verzorgd 'fruilbedrijf wordt verkregen, ongeveer 12000 kg per ha. bedraagt. Het ziet er haar uit, dat het pas over enkele jaren mogelijk zal zijn geheel aan de vraag ook in de wintermaanden te voldoen. Volgens de News-Chronicle zou de mo gelijkheid beslaan, dat de broodiantsoenee- ring ln Engeland in October of November aanstaande wordt opgeheven. Zes Amcrikaansche soldaten werden ge dood cn drie gewond bij een brand die gis teravond te Berlijn woedde en die waar schijnlijk' het gevolg is geweest van een ben- zine-ontploffing. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de minister van Economische Zaken een com missie heeft ingesteld, welke op korten termijn een onderzoek zal instellen naai de mogelijkheid tot bezuiniging op de uit gaven van het Centraal Distributiekantoor en de plaatselijke distributiediensten. Er wordt reeds ernstig gestreefd naar ingrij pende bezuinigingen. Het aantal distributie ambtenaren, dat aan het begin van dit jaar nog circa 21.000 bedroeg, is thans reeds teruggeloopen tot. 16.000. Het zal in. den loop van het jaar nog aanmerkelijk ver minderen. Uit de practijk blijkt, dat artikelen, wel ke zonder bon verkrijgbaar worden ge steld. niet altijd onbeperkt voorhanden zijn. Er wordt echter eerder overgegaan tot het vrijgeven van min of meer luxe artikelen. dan van de eerste levensbehoef ten. Gemiddeld worden per week 150 mil- lioen bónnen door winkeliers bij den distributiedienst ingeleverd. Over de huidige distributieregeling van schoenen worden minder klachten ontvan gen dan voorheen, vooral omdat een ge zin het eerst schoenen kan koopen voor hem of haar, die ze het meest noodig heeft Het trekt alleen de aandacht, dat veel meer bonnen voor dames- dan voor heeren schoenen worden gevraagd. FIETSBANDEN. De distributie van rijwielen en rijwiel banden blijft voorloopig nog een zorgen kind. De productie in eigen land van rij wielen is gering en van den import van Fransche rijwielen is tot dusverre nog niet veel terecht gekomen. Er worden thans 4000 rijwielen per maand verdeeld, als mede ruim 200.000 buitenbanden en een iets kleiner aantal binnenbanden. De vcr- deeling hiervan is uiterst moeilijk, omdat ce productie een stuk achter is bij de behoefte. Wel worden voorrangsgroepen aangewezen, b v. dokters, verpleegsters, landarbeiders, arbeiders in vitale bedrij ven, doch ook in deze groepen kan lang niet iedereen gelijktijdig worden voorzien. In de zomermaanden wordt het meeren- deel toegewezen aan landarbeiders, waar door de andere groepen in die maanden stiefmoederlijk worden bedeeld, om niet te spreken van de menschen, die niet tot de voorrangsgroepen behooren. De A.N.W.B. heeft voorgestelef voor ieder gezin binnen zekeren tijd een stel banden beschikbaar te stellen. Er zijn ongeveer twee en een kwart millioen gezinnen in Nederland, zoodat het twee jaar zou du ren. voordat ieder gezin een stel banden heeft, tenzij de productie van banden in middels zou worden verhoogd. Deze pro ductie haagt niet zoozeer samen met ge brek aan rubber, dan wel met een tekort aan canvas en staaldraad. Als het Centraal Distributiekantoor het ch gemakkelijk zou willen maken, dan ging het tot het uiterste over en wees het b.v. één bon voor brood aan. Er behoefden in De bril van Sultan Sar vJ 28. Nauwelijks waren de grootvizier en zijn vazal Ali vertrokken, of Tips kwam uit zijn schuilplaats te voor schijn en holde de trappen op naar dc anderen. „Iets gehoord, vreemdeling?" vroeg de Sirdar nieuwsgierig. „Ze willen BINNENLAND I)c „Barisan Repne- lilik Indonesia", <le Fe deratie van Indonesi sche Vereenigingen in Nederland. Is voorne mens op 17 Augustus een reeks feeslelijkheden te organiseeren ter her denking van den dag waarop een jaar geleden de Indonesische Repu bliek is uitgeroepen. Tc 's-Hcrtogenbosch is In den ouderdom.van 83 Jaar overleden mr. René G. M. baron de Biebersteln Rogalla Za- wadsky, oud-raadsheer lil het gerechtshof ie 's-Hertogenbosch. Voor bestellingen van fruit bij de zg. ver zendhuizen moeten eveneens de voor fruit aangewezen bonnen worden Ingeleverd. Dc ccrcpcnning voor menschlicvcnd hulpbetoon, ingesteld bij een Koninklijk Be sluit van 1822, kan thans opnieuw in brons, zilver of goud door de Kroon worden ver leend. Vijftien Zwcedsche zuivcldesktindigcn zijn andaag land Aantal ambtenaren wordt sterk verminderd dan door de winkeliers veel minder bon nen ingeleverd te worden, hetgeen een groote werkbesparing zou beteekenen. Wanneer er bonnen voor 400 gram brood zouden worden aangewezen, zouden on geveer 25 millioen bonnen per week meer moeten worden opgeplakt en ingeleverd. Dat zou bijna het dubbele werk voor de bakkers en de distributiediensten betee kenen. Er wordt naar gestreefd om meer arti kelen op één bon te geven. Het is vooral voor het publiek veel prettiger, dat het zelf een meer uitgebreide keuze kan ma ken. want de een heeft meer behoefte aan suiker en de ander Jan jam. Voordat men hiertoe overgaat moet men er wel van overtuigd zijn, dat het publiek ook werke lijk keuze kan maken en dat niet de veel verlangde artikelen bij den winkelier on der de toonbank verdwijnen voor zijn beste klanten. Van 16 Augustus af worden margarine en vet naar keuze verkrijgbaar gesteld op één bon cn van 1 September af jam of suiker naar keuze. Garantie voor vrije keuze kan moeilijk worden gegeven. Filmruil met Tsjeclioslowakije Nadat door de N.V. Meteor film reeds een overeenkomst tot stand was gekomen ter uitwisseling van Nederlandsche korte films tegen Deensche korte films, is thans een soortgelijke overeenkomst met Tsjecho Slowakije gesloten. Als eerste Nederland sche films zullen daar worden vertoond: „Samen op weg" van Otto van Neyenhoff; „Honger" van R. Hornecker; „De dijken groeien" van Mannus Franken; „Friesland 1945" van H. M. Josephson en „Thuis komst" van R. Hornecker. In ruil daarvoor zal Nederland o a. verschillende Praagsche kleurenfilms ontvangen. Voorts zijn besprekingen gaande met de Tsjechische filmautoriteiten om Neder landsche cineasten in de gelegenheid te stellen te volonteeren in de Praagsche stu dio's, heden de modernste van Europa met een productie-capaciteit van 50 avondvul lende speelfilms per jaar. HILVERSUM I, 301.5 M. 19.0, 20 00 en 22 00 Nieuws. NCRV 20.08 Met Vrij en Blij naar strand en hei. 21.10 Caril lonbespeling. 21.30 Bevrijdings-cantate. 22.30 Zang mot orgelbegeleiding. 23 00 Baeh-Cyclus II. 23.30 Het Liverpool Philharmonisch Orkest. HILVERSUM II, 415.5 M. 19 00, 20 00 cn 23.00 Nieuws. AVRO 19.30 Me- tropole-orkcst. 20.15 Residentie-orkest (gr 21.15 Gramofoonmuziek. 21.25 Hoorspel 22 00 Zoinei potpourri (gr 22.45 Gaspar (gr.) 23i,30 Cabaret-Dancing ,,L' Am- ploi bur den i hier vannacht wapenen komen brengen. Ze hebben deze minaret uitgekozen, omdat men zegt, dat het er spookt", ver telde Tips. Eu toen kreeg hij een gewel digen inval. „Wanneer wij hier van nacht voor spook spelen", zei hij half tot zichzelfhalf tot de anderen, „dan brengen ze hun wapenen hier en dur ven niet meer terug te komen". Dat was een plan. De vier vrienden dach ten na. dat het kraakte en spoedig teas men het eens over de wijzewaarop het zou worden uitgevoerd. aangekomen voor liendaagsch bezoek. Dc Minister van Binncnlandschc Zaken overweegt de instelling van een organisatie van de burgerlijke verdedi ging, waarin is opgeno men de regeling van werkzaamheden. be doeld in de wel betref fende bescherming te gen luchtaanvallen van 1936 on de hulpverlee ning bij rampen. De Vcrecnlglng voor den effectenhandel deelt mede, dat aandee- len van in Italië geves tigde ondernemingen, die op het oogenblik buiten Italië in omloop zijn, vóór 30 September bil een Italiaansch di- latlek of consulair au dienen te wor- ingeboden. In I)en Haag zün weer veertig Jeeps aan gekomen. afkomstig uit de dump bij Reims in Frankrijk en bestemd voor dc rijkspolitie. I)c Minister van Landbouw, Visscherlj en Voedselvoorziening vertoeft momenteel in het buitenland. Het be heer van het departe ment wordt waargeno men door den Minister van Economische Zaken dr. G. W M Huysmans. Om dc inkrimping van den varkensstapel te bevorderen en de clandestiene slachtingen aantal voorschriften te bestrijden is een voor dc varkenshouderij afgekondigd. In November zal de Aü^omeene Nederland sche Vcieeniging voor Vreemdelingenverkeer in New York een bu reau openen ten be hoeve van de toeristi sche propaganda voor Nederland iiw de Ver- eenigde Slaten. De minister van Over/.eoschc Gcbieds- declcn mr. J. A. Jonk man. zal hedenavond over Hilversum I een rede houden over de ca pitulatie van Japan, vandaag een Jaar gele den, De rede begint om kwart voor acht. Bij de ln Den Haag gehouden examens Nij verheidsonderwijs zijn geslaagd voor de akte N u de heeren J. E. van Denderen en J. G. van Leeuwen, beiden te Haarlem. Haarlem en Omgeving McJ. da. C. A. Sour tendijk, te Zwolle, die een beroep naar dc Ver. Doopsgezinde [gemeente ie dezer stede heeft aangenomen, is voorne mens Zondag 6 October haar intrede bij 'de Haarlemsche gemeente te doen. Aan den lieer W. II. DalmcUer, referenda ris der P.T.T, te Haar lem, is met ingang van 1 October eervol ontslag verleend. Te Hillcgom lê de collecte voor de Prins Bei nhnrdstichtlng ver schoven naar a s. Za- terdag. op 21 en 22 Augus tus zuKcr. ln de Zilk volksfeesten worden ge houden. De eerste dag is uitsluitend bestemd voor kinderfeesten en op den tweeden dag vindt o.m. voor dc vol wassenen een ringrljdc- rij plaats om geldprij zen. Daarnaast zijn er kermisvermakelijkhe den.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6