GEDRUKTE STEMMING IN JAPAN Wij moeten onze meesters behagen is de algemeene houding Kan de Hélicoptère uitkomst brengen LANGERE RAILS minder schokken DE VORST op het bankje Een nieuw instituut neemt bezit van een oud kasteel. De capitulatie van Japan is nu ruim een jaar oud en er is, onder het bestuur generaal MacArthur intusschon vee! anderd in het land. De militaire cii tuur en alles wat daar mee ramen hing, is verdwenen. Binnen drie dagen na de capitulatie was het keizerlijke huofdkwar. tier geliquideerd en spoedig daarna volg den de cadettenscholen en een aanta uiterst nationalistische groepen, terwijl met even groote voortvarendheid speurd werd naar leden van gevaarlijke genootschappen, zooals de „Zwarte Draak". Vier miilioen Japansche soldaten legden gehoorzaam hun wapens neer. De geestelijke bron van het militarisme, het staals-shintoisme werd eveneens aan gepakt. Het shintoisme zelf, dat regel recht'afgelegd is van 't primitieve .Tapan- sche animisme werd niet verboden, maar aan de legende van den goddelijken keizer werd een einde gemaakt. De keizer zelf werkte daar aan mee door op Nieuwjaars dag in een radiorede te ontkennen, dat hij een goddelijk wezen zou zijn. Een volgende belangrijke stap was het breken van de uitgebreide tyrannie van het ministerie van binnenlandsche zaken, dat het heele land gevangen hield in den greep van zijn politie- en spionnagedien- sten. Meer dan 500 personen bleken in de gevangenissen te zitten, verdacht van het koesteren van „gevaarlijke gedachten". Met hun bevrijding kwam het ontslag aan onbetrouwbare hooge ambtenaren en aan 2000 politiemannen, waaronder 100 hoo- gere politie-officierèn. Ook de pers kreeg vrijheid, mits ze geen aanvallen deed op geallieerden. Er zijn nog dingëh in petto. Een van de belangrijkste is de afschaffing van de feodale wijze, waarop het land beheerd wordt. Weliswaar heeft het Japanschc parlement jarenlang over deze hervor ming gepraat, maar de beslissingen zijn altijd tegen gehouden door de eigenaars van groote fabrieken en van de „yoshi- waras", de amusementswijken, die groote voordeelen hebben va i een boerenbevol king, die door armoede er toe komt haar dochters zesr goedkoop in hun dienst te laten treden. Voor het eerst in de geschiedenis van Japan bleek, dat het leger niet meer popu lair was, verantwoordelijk als het gesteld werd voor de nederlaag. De verkiezin gen, die inlusschen gehouden zijn, gaven een duidelijke democratische tendens te zien en hun resultaat was een her-optre den van het soort mannen, die ook op den voorgrond stonden gedurende de als libe raal gekwalificeerde jaren na 1920. Maar hetgeen de aldus gekozen volks vertegenwoordiging to-t stand bracht is tot nu toe niet opzienbarend. De alge meene stemming ir. Japan is „wij moeten het onze meesters naar den zin probeeren te maken". De „O b s e r v e r" merkt op, dat ver scheidene van de beste Japanners zich nog afzijdig houden, bevreesd om zich te blameeren door met de veroveraars samen te werken: de officieele wereld betoont zich apatisch. De sfeer in Tokio is deprimeerend. On- Ned. Spoorwegen over het idee-Oddens Onlangs hebben wij melding gemaakt van de plannen van den heer Oddens te Haarlem tot het ontwerpen en const ruee- ren van vliegvelden op stationsoverkap pingen. Een der ingenieurs van de Nederl. Spoorwegen heeft zijn gedachten eens laten gaan over dit vraagstuk en gaf zijn meening als volgt: „Allereerst lijkt de idee moeilijk te ver wezenlijken, zoolang nog gebruik wordt gemaakt van de gewone vliegtuigen. Deze toch zullen, ook in de toekomst, een vrij lange startbaan noodig hebben, wel nooit korter dan 2 K M. Wanneer hiermede de lengte en breedte van perronoverkappin gen vergeleken worden, die maximaal op resp. 300 en 150 M. te stellen zijn, dan blijkt hieruit, dat aan vliegvelden op een stationsdak voor gewone vliegtuigen be zwaarlijk gedacht kan worden Men spreke dan nog niet eens over de kosten. Misschien kan in de toekomst het schroefvliegtuig (hélicoptère) voor per sonenverkeer van den hier gedachten omvang dienen. Deze machines kunnen inderdaad op een beperkt terrein, ze ker ter grootte van een deel van een stationskap, opstijgen en dalen. Afge wacht moet echter worden of deze zich zoodanig ontwikkelen,, dat zij deze manoeuvres met volstrekte zekerheid en veiligheid zullen kunnen volbren gen." Tot zoover de meening van dezen inge nieur der Spoorwegen. Het is in ieder ge val verheugend, dat ook aan die zijde be langstelling voor het object bestaat. De Spoorwegen zien inderdaad een deel van hun. toekomstige taak in het verstrekken van zooveel mogelijk service aan de rei zigers. Wanneer er in verband met het door den heer Oddens geopperde denk beeld werkelijk mogelijkheden zijn, kun nen we veilig aannemen dat men ze niet ongebruikt zal laten. Heden is het een jaar geleden, dat de Japanschc regeering de hopeloosheid van een voortzetting der gevechtshan delingen tegen de oppermachtige ge allieerde vloten en troepen inzag en de wapenen strekte. Generaal MacArthur heeft vandaag een dagorder aan zijn strijdkrachten in den Pacific uitgevaar digd, waarin hij de overwinning her denkt en de beteekenis van de Japan schc capitulatie aanduidt. Deze dag order besluit met de volgende woorden: „Heden ben ik bovendien erkentelijk voor de oprechte pogingen van alle strijdkrachten om onze bezettingstaak tot een succes te maken. Deze 14e Augustus komt dus niet alleen naar voren als een dag van overwinning: het is er een van dankzegging, waarop wy liet hoofd in nederigheid buigen en God danken dat wij, van democratische beginselen, aan de wereld gedemon streerd hebben dat vrede kan gewon nen en bewaard worden door rcgecrin- gen gevormd uit en door het gewone volk." langs zijn de voedselrantsoenen met twin tig procent verlaagd en dat bij een aan tal calorieën, dat al niet zoo erg hoog was. De helft van de arbeidersbevolking is te ondervoed om op volle kracht te kunnen werken, de opbrengst van de kolenmijnen gaat achteruit cn de industri- eele productie is teleurstellend. Boven dien zijn het laatste jaar meer dan drie miilioen gedemobiliseerde Japansche sol daten naar huis gekomen, die het aantal hongerige werkloozen nog vergrooten. In politiek opzicht is deze sfeer een gunstige voedingsbodem voor communisme. Een beweging naar uiterst links schijnt trou wens reeds waar te nemen te zijn. Het economische herstel in Japan gaat zeer moeizaam, naar de „Observe r" opmerkt, door de heerschende onzeker heid. Wel situurt Japan aanzienlijke hoe veelheden zijde en electriciteitsmateriaal naar Amerika en bezoeltén handelsmissies Japan om te zien wat het kan voortbren gen, maar er zijn beslissende vragen, waarop nog geen antwoord is gegeven. De herstelbetalingen zijn nog niet vastge steld, er is nog niet beslist in hoeverre de zware industrie gehandhaafd of her steld zal worden en er staat nog niet vast welk aandeel Japan in den toekom st igen wereldhandel zal mogen hebben Zoolang dit alles niet beslist is. zal het moeilijk zijn het economische leven te laten opbloeien. Volgens de ..Obser- v e r" zullen snelle beslissingen over deze vragen, zoowel als over een vredesver drag met Japan hiertoe veel kunnen bij dragen, wanneer zij Japan de gelegenheid •n een aanmoediging geven om op zijn :igen beenen te staan. EXPORT VAN GECONDENSEERDE MELK. Dezer dagen is een begin gemaakt met den export van gecondenseerde melk. In totaal zal ongeveer 18.000 ton (dit is 1 8 van den vooroorlogschen export) worden uitgevoerd, waarvan 6000 ton naar Neder- landsch Oost-Indië De overige 12.000 ton gaan naar andere landen overzee. De si tuatie van het oogenblik laat toe. dit in het buitenland zeer gewaardeerde pro duct weer op de internationale markt te bron gen. hetgeen onze deviezenpositie ten goede komt. De/ dun a geen 'tiende sigaret- lenselinarsclitc en kocht op haar ge combineerde kaart sigaren, u elke hanr blijkbaar goed bevallen. Mochten ook de sigaren uit de winkels verdwijnen, dan schaft zij zich pijp of pnilnirol aan. Wij kunnen het n esthetische effect niet be wonderen en vinden het vooralsnog zonde van de sigaar Nieuw procédé bij de Spoorwegen De treinreizigers, die op het oogen blik van Utrecht naar Amsterdam of Gouda reizen zien tusschen de zich plitsende spoorlijnen den aanleg van een opgehoogd terrein, dat met een kleine spoorlijn in verbinding staat met het emplacement. Dit ..zandlichaaan", zooals het in de termen der spoorweg techniek heel. zal als ondergrond die voor een lasoh-innchting van spoor staven. die het materiaal zal leveren voor de baanvakken, waar met hooge snelheden moet worden gereden. De spoorstaven van deze lijnen zijn aanzienlijk zwaarder dan de huidige rails. Het gewicht bedraagt 63 K.G. per meter lengte. Ze worden geleverd in lengten van 15 Meter. Ter verhooging van het, comfort van de reizigers zullen echter in het spoor grootere lengten van waarschijnlijk zelfs 45 meter worden gebruikt, waardoor het aantal raillas- schen. dus ook het aantal stooten. aan- ienlijk beperkt wordt. De stukken rail vorden aan elkaar gelascht volgens hel afbrandnrocédé. Hierbii worden de twee railkoppen eerst tegen elkaar ge plaatst. waarna door de beide stukken op de plaats waar de lasch moet komen, een zeer sterke electrische stroom wordt geleid. De lascholaats wordt daardoor zeer sterk verhit: daarna worden de beide stukken door een machine krach tig tegen elkaar gedrukt. Hierdoor ver binden de beide stukken zich tot één geheel. Na uitgloeien ter verwijdering eventueele spanningen is de staaf Onze treinen zijn nog vol genoeg om goede leerscholen des levens te zijn. De benauwenis der s1ijf-op-e!kaar-gedronge- nen en het uitzonderlijk voorrecht der zit plaatsen. maken.den mensch een wolf. Ge ziet er met hemelsblank en engel, achtig-onschuldig aangelaat. den treite- raar, in al zijn vileine kleinheid. Ik ont moette hem in den vorm van een langen, mageren man. die, prinsheerlijk en onbe wogen. op zijn klapbankje vlak voor de deur bleef zitten, ofschoon velen dien nauwen ingang bestormden en hij. ook in den lichamelijksten zin een steen des aan stoots was. Er waren goed-aardigen. die hem beleefd verzochten even op te staan. Er waren kwaad-aardigen, die zeiden: „Staat u, jandorie, nou ereis óp. meneer!" Een dame siste „egoïst!" Een heer zeide: „Man, wat heb je een slechte manieren." Een man-met-een-rieten-koffer trapte hem zeer beslist, zeer nijdig en zeer expresse- lijk op zijn teenen. Een oude juffrouw zei: „Meneer, mag ik d'r effe dóór?" En een schrale dame hield met heur schralen echtvriend een korte dialoog: ..De brutalen hebben de halve wereld. Piet „Vlegels zijn d'r genogt, Mien." De treiteraar blééf zitten. Een vale man. Een magere man. Een man met dunne lippen opééngeperst tot een zij zullen hem niet hebben, dien fie- ren Vlaamschen leeuw." Een man met waterachtige-blauwe oogen. die in de il lusoire verte staarden. Hij blééf op zijn bankje. Hij blééf koning op zijn vierkante acht ste-meter zitvlak: Hij blééf zitten. Het was of zijn dicht-genepen mond zei: ik mót een zitplaatsje hebben en ik zèl mijn zitplaatsie houden; d'r is niemand, die mij het recht zal ontnemen op mijn bankje; ik ben genoeg gekoejeneerd door het leven; vandaag ben ik vorst van mijn bankje en een mooie jongen, die mij m'n vorstendom ontneemt." .U bent een mispunt", zei een vrouw met een karabies. ,,U bent een egoïst", zei een heer met een witte snor. „U bent een misselijke man", snibde een dame met een lorgnet, een baby en een araplu. Maar hij zweeg en staarde naar de ver ste verte. De groote. machtige, onverzet- telijke-nère. Hij versperde alleen maar het trein- deurtje. Hoeveel van deze „vorsten versperren st leven van hun medereizigers? E. ELI AS. gereed. Dit procédé werd tot dusver in Nederland niet toegepast. De aan elkaar gelasehte rails komen als één ononderbroken stuk uit de ma chine. De spoorstaaf wordt daarna door een andere machine op stukken van de gewenschte lengte afgezaagd en dc ein den worden tegelijkertijd geboord voor de bouten, welke later de stukken spoorstaaf met elkaar zullen verbinden. Hoewel men rails kan maken van 36 M. aan één stuk, volgt men dit procédé, omdat aan het walsen van rails van groote lengte extra moeilijkheden en dus extra kosten verbonden zijn. Het ligt echter in de bedoeling, behalve de nieuwe rails ook de oude. thans in den weg liggende rails, te zijner tijd tot grootere lengten van b.v. 30 Meter aan een te lasschen. Het „N. O. zijn werk D." begint Binnen de zware muren van het kasteel Nijenrode bij Breukelen heerscht op het oogenblik een groote bedrijvigheid door de voorbereidingen voor de cursussen van het „Neder landsen Opleidingsinstituut", die daar op 19 October met 125 jongelui zullen beginnen. Deze stichting, bij afkorting N.Ó.I.D. geheeten, is het resultaat van besprekingen, die reeds tijdens de be zetting zijn gevoerd tusschen vooraan staande figuren uit het bedrijfsleven en vertegenwoordigers van officieele en semi-officieele lichamen, die tot de rtuiging waren gekomen, dat ons land na dc bevrijding zbo spoedig mo gelijk diende te beschikken, over goed geschoolde krachten, die in staat zou den zijn onze belangen op internatio naal gebied, in den meest uitgebreiden zin van het woord deskundig te behar tigen. Oo deze gedachte is het N.O.I.D. gebouwd. Het voorloooige bestuur van de stich ting staat onder voorzitterschap van den heer ir. A. Plate; ook de heer A. Plesman, de directeur van de K.L.M. maakt er deel van uit. Dr. D. M. H. Habbema zal fungeeren als rector van de nieuwe instelling. De stichting stelt zich ten doel jon gelui met einddiploma gymnasium A of B. lyceum, H.B.S. A of B. die daar toe aanleg hebben, op te leiden tot waardige vertegenwoordigers van Ne derland in het buitenland. Hierbij moet worden gedacht aan zeven hoofdtakken, z.oodat een zevendeelige school on'staat, waar men opgeleid wordt voor buiten- landsche posities in handel, industrie, verkeer, bankwezen of journalistiek, en waar men zich kan voorbereiden voor den consulairen en diplomatieken dienst alsmede voor hooger functies in het hotelvak. De school zal slechts een be perkt aanta! leerlingen kunnen plaat sen, waarbij het een essentieel punt in den gedachtengang van de oprichters is. voor opleiding slechts de meest ge schikte jongens in aanmerking te laten komen. De opzet is, in twee jaar tijds de leer lingen door middel van een betrekke lijk korte, practische maar kostbare opleiding, geschikt te\maken voor hun toekomstig werk. Voor sommige cate gorieën (dinlomaten en journalisten) zal deze onleiding een voorlooper van een mogebike universitaire studi§ be- teekenen. Voor zeer intelligente en ge schikte jongelui zal de mogelijkheid bestaan studietoelagen te krijgen, in dien zij de kosten voor onderwijs, voe ding en huisvesting niet zelf kunnen dragen. Het instituut zal in Twente worden gevestigd. De gemeente Enschedé stel de voor den bouw 30 H A. land beschik baar, bestaande uit fraai bosch en wei land. Voor het definitieve gebouw ge reed zal zijn. zullen nog enkele iaren verstrijken, maar men L« er in geslaagd voor de eerste jaren de hand te leggen op het mooi gelegen kasteel Nijenrode aan de Vecht. De grondgedachte, die aan dit nieuwe opleidingsinstituut ten grondslag ligt, is dat het een internaat moet worden van een tot nu toe in Nederland niet gekenden vorm. Men wil van het insti tuut geen kostschool maken, maar een soort van college op geheel Nederland- sche leest geschoeid. Het instituut stelt zich voor met alle geestelijke, sociale en politieke stroo- mingen in den lande contact te houden, opdat een nationaal geheel wordt ge vormd. In hooge mate zal aandacht be steed worden aan de verkriiging van vakkennis. Het lesprogramma omvat moderne talen, aardrijkskunde, de beginselen van wijsbegeerte en recht, alsmede geschie denis, stenografie en machineschrijven. Groote beteekenis wordt toegekend aan de keuze van leeraren. Men wil vooral trachten uitnemende buitenlandsche krachten op dit gebied te wenen, ten einde het aanpassingsvermogen der leerlingen te stimuleeren. Lichamelijke vorming cn sport heb ben de volle belangstelling. Niet alleen wil men het lichaam harden, maar ook eigenschappen aankweeken als: uithou dingsver m ogensaamhoorighcidsgevoel en fairheid. Sport is voor deze toekom stige buitenlandsche vertegenwoordi gers daarom zoo belangrijk, aangezien vooral in de Angelsaksische landen het sportveld een terrein is, waar zich een groot gedeelte van het gezelschapsleven afspeelt. De maximurru leeftijd van de leerlin gen is 20 jaar. Bij hun opleiding zal zoo veel mogelijk contact worden gezocht met vertegenwoordigers van het be drijfsleven en andere instellingen. Het ligt voorloopig niet in de bedoeling de opleiding met een examen te beslui ten. Wel zal een samenvattende verkla ring worden uitgereikt, waaruit blijkt, in welk vak en op welke wijze de leer ling zjjn verschillende tentamina heeft afgelegd en hoe hij zijn studie tot het einde toe heeft doorloopen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7