Haarlems Daablad Tien dagen incognito in Spanje „Geen vooruitzicht op gewapenden opstand Plan voor nieuwen Arabischen staat Open brief van het Nationaal Verbond Openingsbijeenkomsten der commissies voor de verdragen Vrijlating van lichte gevallen vóór 1 October »ujiio»uoj«h«».9IsioJamiaJcM nvg '»l"M-'»A II_Jj^z>?3?jodp,3u^y^a/> «V IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. ETel. per kwartaal f 4- Postgiro 273107 Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlrecteor-HoofSredactenr: Robert Peereboom TeJ Redaclle ,0600 Dlr._Hoofdre4 15054 Kapitein Francis Noel Baker, lid van het Britsche parlement, heeft tien da- *rcn incognito door Spanje gezworven cn daarna vanuit Frankrijk telefonisch zijn ervaringen medegedeeld aan de News Chronicle, die over de waarne mingen van den Engelschcn kapitein o.m. weet mede te deelen, dat er in Spanje blijkbaar .geen opstand dreigt. De kapitein vertelde: „Ofschoon er zich verschillende dui zenden manschappen aan guerilla-troe- pen in de bergen bevinden, in Asturië en Galicië, in de streek van Toledo en in de Sierra de Guadarrama, bestaat er geen vooruitzicht van een gewapenden opstand in Spanje. Hiervoor zijn twee redenen: ten eerste wenschen de Spaan- sche democraten geen tweeden burger- log, ten tweede zijn het Spaansche leger en de politie zoo goed toegerust en zoo sterk in aantal, dat zonder medewer king van sommige Spaansche generaals een staatsgreep niet de minste kans zou hebben. De loyaliteit van het leger ten opzichte.van generaal Franco (en van verschillende van zijn ministers) is zeer twijfelachtig. Niettegenstaande de voor rechten, welke het leger heden ten dage geniet, denken vele manschappen toch aan de toekomst. Telkens wanneer de geallieerde druk op Franco ver zwaard wordt, beginnen deze personen te wankelen. Dan komt er uit Londen of Washing ton weer een verklaring, welke door hen wordt uitgelegd als een hernieu wing van de bedoeling om niet tot in terventie over te gaan, en opnieuw be sluiten zij het regiem te blijven volgen. Boven alles neemt de doortastendheid van de "veiligheidsdiensten toe. Ik besprak ook de kwestie van eco nomische sancties. Ieder, dien ik er over sprak, zeide mij dat het een verdraaiing van feiten was het voor te stellen, alsof een blokkade van Spanje zou neerko men op de hoofden der arbeiders. De arbeiders zouden gaarne bereid zijn nog grootere ontberingen te lijden voor en kele maanden, wanneer deze ontberin gen tot hun bevrijding zouden voeren. Doch in feite zijn de voedingsmiddelen, welke heden ten dage in Spanje schaarsoh zijn (b.v. olie) juist schaarsch door het feit dat zij door de Soaansche regeering worden uitgevoerd. Wanneer de export van voedsel werd stopgezet, zou de Spaansche arbeider er niet slech ter. doch beter aan toe zijn. Niet de sluiting van de Fransch- Spaansche grens heeft in de lente van dit jaar het regiem verstevigd, doch de verklaringen van de zijde der geallieerden, welke, ten rechte of ten onrechte, in Spanje werden opgevat als uit te drukken, dat de desbetreffende regeeringen bereid waren het voortduren van de dicta tuur te tolereeren. Twee gunstige gelegenheden heeft men laten voorbij gaan: het einde van den oorlog en de overwinning van Labour in Engeland. Bij deze gelegenheden zou een overgang naar een andere regeering misschien wel tot stand hebben kunnen komen, thans is het moeilijker geworden. Ik ben uit Spanje terug gekomen met een gevoel van persoonlijke opluchting, doch tevens met groote bezorgdheid in, het hart. Het Spaansche volk. onze eer ste bondgenoot tegen het fascisme nog voor d° tweede wereldoorlog begon, wacht op onze hulp. Het is ontdaan en gedesillusioneerd door onze klaarblij kelijke onverschilligheid voor het Gevangenisstraf voor zwarte handelaars in sigaretten In Amsterdam wordt thans streng opge treden tegen den zwarten handel in sigaret ten. De economische rechter legt als gemid delde strafmaat een maand gevangenisstraf en drie maanden rijkswerkinrichting op. Een tabakswinkelier, wiens omzet een der groot ste in de hoofdstad is, had clandestien siga retten aan een straathandelaar verkocht. Bei den kregen een maand hechtenis en werden onmiddellijk in hechtenis genomen. De be dienden van den winkelier kregen f 100 boete en 4 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. Twee dooden in de mijn Julia In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de mijn Eygelshoven een brand gewoed, welke door het onder water zet ten van een galerij gebluscht werd. Don derdag begaven zich twee leden van de reddingsbrigade, de 25-jarige J. en de 31- jarige H. naar het uitgebrande gedeelte om de schade op te nemen. Zij zijn hierbij echter op onopgehelderde wijze om het leven gekomen. De inspecteur-generaal van het staatstoezicht op de mijnen, ir. Wijffels, stelt een onderzoek in. AMSTERDAMSCHE TRAM GAAT ZONDAGS RIJDEN. Met ingang van morgen zal de ge meentetram in de hoofdstad ook Zon dags gaan rijden en wel van 9 tot 23 uur. voortbestaan van het fascisme in Span je. Het Spaansche volk wacht op ons, Britten, om een initiatief te nemen: een politiek, een diplomatiek initiatief, en eventueel, als laatste phase, een econo misch initiatief, tot zijn bevrijding. Joden te Haifa veroordeeld Door een Britsch militair gerechtshof te Haifa zijn gisteren" achttien jonge leden van de „Stembende" ter dood veroordeeld wegens terroristische aan vallen op de spoorwegwerkplaatsen al daar op 17 Juni van dit jaar. Vier Jood- sche meisjes, die eveneens schuldig werden bevonden, werden tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Het woord is aan. Vondel De zaeck quam' met den naem wel zomtijds overeen. «KA m. itrsolialk Montgomery heeft dezer dagen een conferentie oraanstaande Brltsdhe militaire bevelhebbers. Hier staat Monty" van links een groote reliëfkaart te bekijken van liet gebied lang: Duitsch-Nederlandschc grens. Geheel opperbevelhebber van India. Claude Auehinleck, de Collaborateur op troon terug Uit goedingelichte Arabische bron verneemt United Press dat de secreta ris-generaal der Arabische Lig i, Azzam Pasja, aan de leden dier Liga een niéuw- plan heeft voorgelegd, dat zou voorzien in een afscheiding van Tripolitanië van de Cyrenaica en in de vorming van een nieuwen Arabischen staat, die Tunis en Tripolitanië zou omvatten. De Fran- schen zouden volgens Azzam Pasja aan Tunis den dominion-status moeten ge ven, terwijl de Arabische Liga lv>ar toe stemming zou moeten geven voor de vorming van een Tunisiseh-Tripolitaan- sche Unie. De positie van dezen start zou identiek moeten zijn met die door de Fransclie regeering aan de Indc-Chü- neesche federatie toegezegd. De man die achter dit plan staat, zou volgens deze inlichtingen een bekend Arabisch schrijver, dr. Tana Hoessein zijn. Deze zou reeds Fransche regee- ringskringen over het dominionplan ge polst hebben. Arabische kringen ge109- ven dat de Franschen dit voorstel in ernstige overweging zullen nemen, daav een onafhankelijk Tripolitanië een per manente bron van onrust zou zijn en een bedreiging voor de Fransche posi tie in Tunis en in geheel Noord-Afrika. Het wordt voorts waarschijnlijk ge acht dat de Arabieren de Franschen zouden vragen den 65-jarigen Bey, Monsef Pasja, naar Tunis te laten te- rugkeeren en zijn trcon te laten herne men. De Bey werd door de Franschen verbannen wegens zijn collaboratie met de Duitschers cn Italianen. maximumprijzen Binnenkort voor fruit Binnenkort zullen voor appelen, peren en pruimen maximumprijzen worden be kend gemaakt en zal met de distributie van dit fruit worden begonnen. De regeering stelt zich op het standpunt, dat iedere Nederlander in staat moet zijn tegen redelijke prijzen een bepaalde hoe veelheid fruit te koopen. Dit was ge durende de afgeloopen maanden, wegens de abnormaal hooge prijzen, voor velen onmogelijk. De regeering wenschte, on danks alle moeilijkheden aan een distri butie van fruit verbonden en ondanks alle bezwaren van producenten en handelaren, aan dezen toestand een einde te maken. Aan den Britschen minister-president Het Nationaal Verbond heeft een open brief gericht aan den Britschen minister president Clement Attlee, waarin krach- lig wordt geprotesteerd tegen de huidige Britsche politiek ten aanzien van Neder- landsch-Indië. Het nationaal verbond protesteert o.m. tegen het feit. dat de Britsche regeering voortgaat de „republiek Indonesia" te steunen door haar gelijkwaardig aan de Nederlandsch-Indische regeering te be handelen. In den open brief wordt met veront waardiging gewezen op de aanwezigheid van nóg duizenden Nederlanders in con centratiekampen en op den steun, dien de republikeinen van de Britsche en Britsch-Indische troepen genieten bij het wegvoeren van Nederlandsche eigendom men naar het binnenland. Na vele voorbeelden van het optreden der Britsche legerautoriteiten in Neder- landsch-Indië tc hebben aangehaald, con cludeert het Nationaal Verbond, dat ..de •catastrophale politiek van uw regeering een inmenging in onze binnen.landsche aangelegenheden beteekent en bovendien een smet werpt op de eer van de Britsche vlag en van het Britsche rijk" Strenger Britsche controle op Nederlandsche troepen? Volgens inlichtingen uit gezaghebben de Engelsche bron zouden de Britten voornemens zijn hun controle over de Nederlandsche troepen te versterken, op grond van liet onderzoek dat is inge steld naar de Nederlandsche bombarde menten in het gebied van Bandoeng, waar de Nederlanders Britsche orders zouden hebben overschreden, aldus meldt Un. Press. Eindelijk begint het werk Het eerste stadium der Parijsche Vre desconferentie, dat der procedure, is achter den rug en thans kan het eigen lijke werk. de bestudeering der ver dragen door de verschillende commis sies. een aanvang nemen. Gisteren hebben de openingsbijeen komsten plaats gehad van acht commis sies. De commissies kwamen bijeen na telkens drie kwartier pauze om hun voorzitter, vice-voorzitter en rappor teurs te kiezen. De rapporteurs zün ver antwoordelijk voor liet opstellen der rapporten, die ter plenaire zitting van de conferentie in behandeling komen. De eerste commissie, die verga derde, was de politieke en territo riale commissie voor Roemenië. Hier had een incident plaats, na dat de Sovjet-afgevaardigde Wys- jinsky vijftig minuten lang gespro ken had over de kwestie, dat Frank rijk behoorde deel te nemen aan de discussies, ofschoon.dit land niet in oorlog met Roemenië is geweest. De afgevaardigde van Nieuw- Zeeland, L. J. Jordan, protesteerde daarna op emotioneele wijze tegen het feit. dat de vorige spreker een onderwerp, dat niet ter zake deed, had behandeld. „Ik zou bij mijn le ven nog resultaten willen zien", zei hij, ..we hebben weken met de ple naire zitting verknoeid. Gaan we nu hier ook weken verknoeien?" Naar Jordans rpeening ging er te Ten aanzien van de voorgenomen vrij lating van een aantal politieke delinquen ten kan nog worden medegedeeld, dat de minister van Justitie hierover een bespre king heeft gehad met de procureurs-gene raal. Daarbij bleek dat van de uniforme wijze van buitenvervolgingstelling van de z.g. lichte gevallen kon afgeweken worden in die gevallen, welke zich bij onderzoek hiervoor niet bleken te leenen. De procu reurs-fiscaal hebben hunnerzijds toege zegd te zullen zorgen, dat vóór 1 October de voorgenomen werkzaamheden zullen zijn voltooid en er ernstig naar te zullen streven, dat dan slechts het door den minister genoemde aantal dergenen, die voor berechting door bijzonder gerechts hof en tribunaal in aanmerking komen, in de kampen zal zijn achtergebleven. veel tijd verloren met redevoerin gen houden, „wauwelen" en ver talen. In de daarop volgende discussie bleek de bedoeling van Wysjinsky's rede niet geheel duidelijk, daar volgens eeni- ge sprekers Frankrijk als lid van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken uiteraard zitting had in de com missie voor Roemenië en andere Bal- kanstaten. Andere sprekers waren weer van meening, dat het nu niet de tijd was zaken, het reglement of de inter pretatie van regels betreffend, ter spra ke te brengen. Ten gevolge van deze gedachtenwis- ling moest de bijeenkomst van de vol gende commissie worden afgelast. Ruim twee uur, nadat de vergadering was aangevangen, koos men met alge- meenc stemmen dr. Manoeilsky (Oekraïne) tot voorzitter. Wysjinsky diende Jordan van replifet en verklaarde o.m. dat een slecht hu meur het werk nooit bevordert. Hij stelde zich op het standpunt, dat z-jn opmerkingen correct en noodig ware i geweest, daar men alvorens met het werk te beginnen zeker moest weten, welke landen lid van de commissie wa ren. Later zou men hem misschien heb ben verweten, dat hij met zijn bezwa ren niet eerder was gekomen. Pcrzië vraagt toelating Volgens radio Teheran heeft ile Per zische regeer mg een nota aan de Vre desconferentie gezonden cm alsnog pe worden toegelaten, waarbij aan Per zie volledige rechten van deelneming zou den moeten worden toegekend. De nota voert aan. dat Perzië de Sovjet-Unie en Engeland tijdens denoorlog .heeft gesteund, zelf den oorlog aan Duitsch- land en Japan verklaarde en zijn adhae- sie betuigde aan het handvest der Ver een igde Volken. De regeering verklaart, dat het volk het als een beleediging var* ziin nationale waardigheid zou opvat ten. indien Perzië niet dezelfde rechten zou ontvangen als de 21 landen, waar van verschillende minder dan Perzi had den gedaan om de geallieerde operaties te vergemakkelijken. Weerbericht TIJDELIJKE VERBETERING Verwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Gedeeltelijk bewolkt met plaatselijk een enkele regenbui. Ma tige wind, voornamelijk tusschen West en Zuid. Iets hoogere temperaturen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1