Honderd Haarlemmers vertrekken naar Derby Communistisch offensief in China Troepen naar Palestina De Radio geeft vanavond; Tips en Tops De bril Sport in het Kort Kort en Bondig Een vroolijke stemming heerschte Maan dagavond na zeven uur op het Haarlem- sche station, waar ongeveer honderd dames-athleten, zwemsters, zwemmers, voetballers en cricketspelers op den boot trein wachtten, welke hen naar Hoek van Holland moest vervoeren. Het groote oogenblik, om naar Derby te reizen was bijna aangebroken De familie van de leden der sportdelegatie was goed ver tegenwoordigd en-daardoor was de drukte nog gezelliger. Bij het gezelschap hadden zich ook gevoegd mr. T. Johnson, burge meester van Derby en zijn echtgenoote. De leden van de Hanrlemselie sport ploegen, die fn Derby zullen uitkomen, vereenlgden zlcli Maimdngnvoiid voor hun vertrek bij het Station. Zij waren de vorige week niet met'de dames en heeren uit Derby teruggekeerd, maar hadden gewacht tot het vertrek der Haarlemmers. Als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur maakt de heer D. J. A Geluk den tocht mee. 19 Augustus: „Dieppe" herdacht Mackenzie King vermaant de 21 landen Mackenzie King, de Canadeesche minis terpresident, heeft Maandag voor de gra ven van negenhonderd Britsche en Cana deesche soldaten die op 19 Augustus 1942 tijdens den raid op Dieppe het leven lieten een rede uitgesproken waarin hij de ge sneuvelden herdacht en tegelijk een ver maning richtte tot de afgevaardigden die in Parijs bijeen zijn ter Vredesconferentie, aldus meldt Un. Press. Terwyi htf zijn oogen liet gaan over de -tgenliondcrd houten kruisen herinnerde Mackenzie King den afgevaardigden eraan, •lat zij den prjjs. waarmede de vrijheid gewonnen is, dienden te gedenken. Hij verweet de Parijsche conferentie dat zjj kostbaren tijd verspilde en niet voldoende bezield was met den vereischten geest. Zich wendend tot de Fransche autoriteiten die d? herdenking bijwoonden, zeide Mackenzie King: ..Ik weet, dat gy de wenschen van de volken der wereld belichaamt. Ik wil dat mijn woorden tot de Parijsche conferentie doordringen en tot de afgevaardigden der volken aldaar zeg ik. dat hot hun cenige en hoogste plicht is, behoorlijke instrumen ten voor den vrede te vervaardigen, zon der daarbij de toekomst door nuttelooze besprekingen in gevaar te brengen." Nadat Mackenzie King de graven ge- inspectec-rd had. vuurde een Canadeesche ecrewacht drie salvo's saluutschoten af voor hun gevallen kameraden. Franschen 'en Carradeezen legden kransen neer bij het monument op de begraafplaats en ter na gedachtenis van de gevallenen werden bo vendien protcstantsche en katholieke kerk diensten gehouden. Toen Mackenzie King langs de graven liep, speelde een Fransch militair muziekcorps den doodenmarsch Un. Press meldt, «lat de communistische troepen genaderd zijn tot de Oostelijke poort van de stad Kaifeng, een belang rijke basis van de regeeringslroepcn in de 'provincie Kiangsoe. Verwacht word', dat de communisten een aanval zulten doen op hel slation aan oen Loengbaispoorwrg. De Communistische troepen, die twee honderdduizend man sterk zijn, hebben een offensief ingezet over een front van J70 mijl russcnen oc steden Kaifeng en Soechow. De drie belangrijke steoen i-Isin- lung. Lanfeng cn Tangsjan zijn reeds be zet. Volgens een ander bericht hebben lienduizend Communisten een deel van den spoorweg TientsinMoekden afge sneden fn Tatoeng in de Noordeliike pro vincie Sjansi houden de nationalisten zich tegen de felle communistische aanvallen staande. Volgens Un. Press zijn troepen uit Transjordanië gisteren naar Palestina overgebracht om de Britsche troepen al daar te versterken. In het centrum van Jeruzalem heeft een aantal Arabische le gionnaires strategische posities ingeno- De bevolking vermijdt het postkantoor van Jeruzalem, nadat eergisteren viermaal per telefoon gewaarschuwd werd, dat sa- botage-aanslagen tegen het gebouw op komst waren Gemotoriseerde troepen zijn grequireerd om het gebouw te bewaken. De Joodsche maai regelen van non coöperatie, welke Zondag van kracht zou den worden, worden r.og steeds door de Joodsche autoriteiten besproken, als ge volg van het verzoek van de leiders der Jewish Agency te Londen niet tot deze tegenmaatregelen over te gaan. Geen voortgang op de Vredesconferentie De Commissies vergaderen Van de Vredesconferentie te Parijs is weinig nieuws te molden. Gisteren zijn zes commissies bijeengekomen, doch geen van alle kwamen zij aan een bespreking van de ontwerp-vredesverdragen toe. De 'sfeer tijdens de bijeenkomsten was, in tegenstelling tot de spanning tijdens de plenaire zittingen van de laatste week en in enkele commissies, in sommige opzich ten opmerkelijk ongedwongen cn vriend schappelijk, zegt Reuter. De economische commissie voor Italië besloot vanmorgen een Amerikaansch voorstel tot een voorbereidende discussie over de artikelen van het verdrag aan te nemen. Hierdoor zal het mogelijk zijn te bepalen, welke subcommissies moeten worden gevormd. Deze discussie zal Donderdag beginnen en ongeveer een week duren. Radio New-York maakte bekend dat de assistent secretaris-generaal der UNO, Sobolov, deze week naar Parijs zal ver trekken om den openingsdatum van de algemeene UNO vergadering va.st te stel len. Oorspronkelijk is vastgesteld dat dc vergadering den 23sten September in New-York zal beginnen. Tijdens het be zoek van Sobolov aan Parijs zal worden bepaald of uitstel noodzakelijk is. Er broeide weer wat in Duuulorp Deel «Ier kampbewoners naar elders overgebracht. Het directoraat-generaal voor de bij zondere rechtspleging deelt mede- Daar er aanwijzingen waren, dat orde en rust in het kamp Duindorp te Scheveningen wederom verstoord zouden kunnen wor den, is. in overleg met den procureur fiscaal besloten het gedeelte van het kamp, waar de onrusthaard zich bevond, te ontruimen en de bewoners over andere kampen te verspreiden. Gisterenmorgen verliet het'eerste trans port het kamp. Het laatste transport ver trok om een uur 's middags. Hierna werd een begin gemaakt met het transportee ren der persoonlijke bezittingen der ver plaatste gedetineerden. De ontvangstkampen waren te voren ge waarschuwd en hebben hun maatregelen voor legering en voeding kunnen treffen. Ongeregeldheden deden zich niet voor. Op de berechting en eventueele vrijlating der verplaatste gedetineerden heeft deze maatregel geen enkelen invloed Het ligt in de bedoeling het door deze verplaatsing vrijgekomen gedeelte van Duindorp zoo spoedig mogelijk ter be schikking van de bevolking te stellen. Belangrijke bibliotheek in Duitselilni'd teruggevonden. Dank zij het ijverig nasporingswerk van het commissariaat-generaal voor Neder- landsche economische belangen in Duitsch- land en de Stichting Kunstbezit is het ge lukt het grootste gedeelte van de biblio theek van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, dat gedurende de bezetting naar Duitschland was ver voerd, weer op te sporen. Ten Westen van Hannover zijn twee schepen gevonden met 900 kisten met boeken van het instituut. Kortgeleden zijn in Klagenfurt in Zuid- Oost-Oostenrijk nog ongeveer 700 kisten ontdekt. De eerste zending wordt tegen het eind van deze week in Nederland ver wacht. Men heeft alle hoop dat ook de zending uit Oostenrijk voor het eind van dit jaar gerepatrieerd zal zijn. Deze bibliotheek is voor de sociaal historische wetenschap van bijzonder groot belang, temeer daar Nederland het eenige land in West-Europa is, dat een dergelijke unieke verzameling boeken bezit. Reeds in 1938 had de directeur, prof. dr. N. W. Posthumus, uit voorzorg het kost baarste gedeelte van de bibliotheek naar Oxford overgebracht. Ook deze collectie is kortgeleden weer teruggekeerd. HILVERSUM I, 341,5 M. 19.00. 20 00 en 22.00 Nieuws. KRO 19.20 Splen- «iorn. 20 15 Radio Phtlnai momseh Orkest. 21.15 Vervolg. 22.35 Orkest Jaap Meijer. 23.30 Paris vous présente (gr.) HILVERSUM II, 415.5 M. 18 00, 20 00 en 23.00 Nieuws AVRO 19.30 r7iool en piano. 20.15 Lou Bandy en The Sky- Qnasters. 21.10 Gramofoonmuziek. 21.30 Pierre Valla en Gerard van Krevelen 22 30 Musette- ©ikest. 23.15 Ensemble Carlo Carcasola. 23.45 (Bramofoonmuziek. AGENDA DINSDAG 20 AUGUSTUS. Bloemendaalsche Bosch: 11 O. v.-concert, *0 uur. Bioscopen. Item brandtRegenboog Palace: Jan Ongeluk. Luxor: De Zigeuner prinses. Alle drie 2, 4 15, 7 en 3 15 uur. Frans Hals: Drie rare snuilers, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Een vrouw wist ie veel. 2.15, 4.30, 7 en *15 uur. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. Bioscopen: Zie Dinsdag. De Milinces Carlo Fermlni heeft een nieuwe proiectielamp uitgevonden welke een groote verbetering beieekent bij de tot dus ver in bioscopen gebruikte systemen. In dc Amerikaansche bezettingszone van Duitschland worden aan ieder zoowel Duitschers als vei plaatste personen per soonsbewijzen met vingerafdruk en foto uit gereikt Op deze wijze hoopt men de hand te kunnen leggen op een aantal nalionaal- socialljten. in van Sultan Sar VJ 32. Dc Grootvizier was een goed mu zelman, die; spoken niet licht opneemt. Hij hecht echter ook niet veel waarde aan de verhalen van een dwaas. „Ja, het is onguur in de minaret, groote heer", zeide de tweede helper van den vizier. „Er moet iets gedaan worden, want het is te erg om het gewoon te vinden." Tegen half acht kwam de trein uit Am sterdam binnen, een snel afscheid volgde, de achterblijvenden toewuifden, waarna de reis begon. Dinsdagmorgen werd de boot in Harwich verwacht, waarna het gezelschap via Lon den naar Derby zou doorreizen De cricket spelers hadden plannen eenige uren in Londen te blijven, om een bezoek aan Oval te brengen, waar vandaag de testmatch EngelandIndië gespeeld wordt. Men hoopte Hammond nog te zien batten. Van avond zullen deze Haarlemmers in Derby arriveeren. Verkoop van wekkers vrij De Unie van bedrijfsorganisaties in de uurwerkbranche heeft bepaald, dat wekkers weer vrij verkocht mogen worden Dc win keliers dienen de wekkers te verkoopen aan hen. die kunnen aantoonen dat zij er drin gend een noodig hebben, zooals bijvoorbeeld bakkers, landbouwers, schippers, spoor- en trampersoneel e. d. Verkoop van horloges kan voorloopig nog niet worden vrijgegeven. „Onzin", zei de Grootvizier, maar hij sloeg toch voor de zekerheid maar even het oxide spokenboek op. Daarin stond raad voor ieder geval, spoedig vond hij. wat hij zocht: „Spoken in minarets" stond daar en toen dc raad: „Wanneer een minaret eenmaal door spoken is be- Haarlënisch tribunaal Zitting van Maandag. Mevrouw B. W. B.—T. was sinds 1934 lid der NSB en naderhand van de NSVO groep en kringleidster. Ook had zij gecollecteerd voor Winterhulp Nederland. „Politiek ben ik niet erg op de hoogte." Dit wekte eenig ongeloof bij het Tribunaal en mr. A. G. H. H. Roeffen, voorzitter van de zesde kamer van dit rechtscollege, merkte op: „Dan lijkt het mij ook niet wenschelijk, dat men u in het bezit laat 'van zulke funda- menteele burgerrechten als die van het kie zen en van verkiesbaarheid." Hiertegen kon de gedaagde weinig inbrengen. De verdediger, mr. J. Lieuwen, merkte op dat het collecteeren voor Winterhulp wel in de tenlastelegging staat, doch bezwaarlijk in aanmerking genomen kan worden voor de strafbepaling, aangezien ook vele positief „goede'; menschen aanvankelijk voor deze organisatie gecollecteerd hebben. De activi teit van mevr. T. voor de NSVO zou louter uit huishoudelijke bezigheden bestaan heb ben. De voorzitter vroeg of zij daar ook het bezoek aan families van frontsoldaten toe rekende, zooals zij aanvankelijk verklaard had. Deze verklaring wist zij zich niet te her inneren en in ieder geval had zij nooit der gelijke bezoeken afgelegd. Mr. Leeuwen wees erop. dat deze vrouw een licht geval is en reeds ruim negen maanden in een internee rt ngskamp heeft doorgebracht en inmiddels reeds op vrije voeten is gesteld. Hij verzocht een clemente straf. Het geval van G. T. leek wel wat minder licht. Deze man was in 1935 lid van de NSB geworden en na den inval van de Duitschers in ons land wachtmeester der WA. Verder is hij volgens de tenlastelegging werkzaam geweest bij het „Wehrmachtsverpflegungsr ami" in Amsterdam, waar o.a. van de Neder- landsche bevolking gestolen goederen en le vensmiddelen opgeslagen waren. Van deze levensmiddelen heeft hij opk wel arbeiders, die in het nauw zaten, geholpen. Na de Septemberdagen van 1944 heeft T. voor enkele groote Nederlandsche firma's, die door de Duitschers leeggeroofd waren, de achterstallige vergoeding voor hun niet zeer vrijwillige leveranties bij de Duitschers los weten te krijgen. Dit meende de voorzit ter hem wel ten goede te kunnen aanrekenen. Het bedrag waarover sprake was beliep onge veer twaalf millloen gulden en het salaris dat T. verdiende zou de f 150 nooit te boven ge gaan zijn, hc-tgeen de president niet zeer ge loofwaardig achtte. De verdachte, die geen verdediger had, verzocht zoo spoedig mogelijk de gelegenheid te krijgen zich te mogen „inzetten" voor het bevrijde Nederland, nu hij de dwalingen zijns wsegs heeft ingezien. Mr, Roeffen toon de daar wel begrip voor, doch vond dat hij voor het „inzetten" maar eens een minder Duitsch woord moest zien te vinden. Velerlei hulp. en steunverleening aan den vijand in den vorm van het uitoefenen van functies bij Duitsche en nationaal-socialis- tische Instellingen en maatschappijen in Ne derland, België en Duitschland, en hel sym- pathlseerende lidmaatschap van de NSB van 1942—1344, gevolgd door het gewone lidmaat schap tot het einde van den oorlog, waren den 26-jarlgen A. G. N. uit Aerdenhout ten laste gelegd. Deze man betwistte alles wat naar zijn meening voor het Tribunaal niet vast stond. Uit de dossiers bleek dat zijn superieuren nooit zeer over N.'s kwaliteiten te spreken zijn geweest. Niettemin zou.hij geprobeerd hebben via een schriftelijken cursus het bij de NSB-'ers veel begeerde baantje van bur gemeester Ie krijgen. Mr. J. H. van Wijk greep terug naar de moeilijke huiselijke omstandigheden van zijn cliënt. Deze werd in dien tijd met raad bij- geslaan door een ouden huisvriend die lid van dc NSB was en hem op een dag met een introductiebrief naar een Duitsche instantie stuurde, waardoor hij aan een baantje kwam, dat hem in staat stelde, onafhankelijk van zijn vader te leven. Volgens den verdediger was voorts de in de dagvaarding genoemde cursus slechts een voor lager overheidsper soneel en niet bedoeld voor opleiding tot burgemeester. De uitspraak in deze zaken is bepaald op Vrijdag 30 Augustus om 10 uur. TENTOONSTELLING VRIJE HAARLEMSCIIE SCHILDERSCHOOL. Dc Vrije Haarlemsche Schilderschool or ganiseert een tentoonstelling van het werk der leerlingen, vervaardigd gedurende de laatste twee jaren. De tentoonstelling wordt gehouden van Zaterdag 24 t.m. Dinsdag 27 Augustus in het gobouw Kampersingel 42 Dc Flamingo's naar Engeland. Van 21 Augustus tot en met 27 Augustus zullen de Flamingo's een tour door Engelanti maken. Op 21 en 22 Augustus wordt een tweedaag- sche wedstrijd gespeeld tegen het Colchester Garrison, op 23 Augustus tegen M. C. C. op Lords: op 25 Augustus tegen de Sutton Cricket Club. terwijl de tour besloten wordt met een twccdaagschen wedstrijd tegen het Woolwich Garrison. Damiatc-wandellocht. De Wandelsport- vereeniging „Onder Door" organiseert op Za terdag 14 en Zondag 15 September een ..Damlate-tochtDe afstanden bedragen 20, 30 en 35 K.M. Prins Bernhard stelde een eersten prijs beschikbaar voor de militaire en seml-militaire groepen en het gemeente bestuur van Haarlem een zilveren medaille. Dc wandelaars vertrekken van de „Cadi- club" aan den Zijlweg. zocht, zijn ze op geen enkele wijze meer le verjagen. Het eenige middel is de minaret om te hakken". „Ziezoo," zei de Grootvizier, „dat is duidelijke taal. Zaag dc minaret om", beval hij, „en snel!" Onrust onder mijn mannen zou schadelijk voor me zijn", mompelde hij nog. BINNENLAND liet comité Nctler- landschc Radio Unie, heeft zich in een request tot den minis ter van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschap pen gericht, waarin ge vraagd wordt, onver- tr te gaan tot algeheel rechtsherstel voor de omroepvcreeni- gingen. Het Is thans weer toegestaan zonder ver gunning van den minis ter van Economische Zaken uitgeverijen te vestigen. Voor dergelijke vestigingen is echter een erkenning van de Ver- eenlging ter bevorde ring van de belangen des bockhandels ver- elscht. Prof. dr. H. M. van Nes. oud-hooglceraar in de dogmatiek, de zen- dlngsgeschiedenls, het kerkrecht en de Chris telijke ethiek aan de Leidsche universiteit, aangesteld vanwege de Ned, Hervormde Kerk, is 84 laar oud, te Lelden overleden, Een 15-Jarlge Jongen in Hoerliugowaard was wormen gaan zoeken met behulp van een ijzeren plaat welke hij in den grond stale en daarna met een draad aan de lichtlelding ver bond. Hij werd echter door den stroom getrof fen en op slag gedood. Donderdag wordt dc automatische telefoon centrale te Hoek van Holland in dienst ge steld. Het kengetal is K 1747 Blijkens een be schikking van het col lege van rijksbemidde laars zijn werkgevers, bij verzuim door den werknemer ter voldoe ning aan een oproep voor militaire keuring, verplicht het loon over den eersten kcurings- dag door te betalen, In een veld achter het station te Helmond is een van de vijf geld kistjes. welke de vorige week Maandag uit het station geroofd weiden, teruggevonden. Het was niet geopend. Er ont breekt thans nog onge veer f 2000. BUITENLAND De Duitsche Socaal Democratische Partij is voor samenwerking tus- sehen de Britsche en Amerikaansche zone, doch wil niet af zien van haar beroep in deze kwestie op de Russische cn Fransche zone. Haarlem cn Omgeving Voor de hoofdakte, volledig examen, slaag den te Haarlem de hee ren K. Nyenhuls te Haarlem cn L. F. A. Avegaart te Velsen. Ds. T. Jansma te Haarlem, predikant der Bnptisite gemeente, is be noemd tot vrijgestelde van de Unie van Baptis- te gemeenten in Neder land. Hij zal als predi kant emeritaat aanvra gen. maar te Haarlem blijven wonen. Ds. J. v. Wynga.ar- den te Bennebroek heeft liet beroep der Geref. Kerk te Grootegast aan genomen Ir. H. McUerink, In specteur van de Volks gezondheid (volkshuis vesting) ls bevorderd tot hoofdingenieur-direc teur van de volkshuis vesting ter standplaats Haarlem. Ook te Aerdenhout zal Ko vinginneverjaar- dag weder gevierd wor den, Des morgens zullen er wedstrijden zijn voor de schoolkinderen en des middags voor dc rij pere Jeugd. Des avonds is er openluchtbal op een der pleinen. Dc heer J. E. Veen Jr. te Haarlem is ge slaagd voor de akte N II B. (lijn-, hand. en dc- coratiefteekenen) bij de in Den Haag. gehouden examens Nijverheids onderwijs. De burgemeester van Bloemcndaal, Jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal niet op Vrijdag 23 Augustus, maar op Don derdag 22 Augustus spreekuur houden en wel van 10 tot 12 uur. Ds. C. Moens uit Beverwijk heeft het be roep als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Lelmuiden aange nomen. Ds. J. van Wijn gaarden uit Bennebroek heeft het beroep als pre. dlkant bij de Gerefor meerde Kerk te Groote gast aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2