Haarlems Dagblad Nota-wisseling Voor den Vrede over précaire aangelegenheden Spaarpotjes van Haarlemmers Ruim f200.000 voor gevorderde Auto's en f526.000 voor gevorderd textiel [BBimqui q3Siud[JL'K}] JCCU DJCLUUJOjJCCj-J j-'JOj-'L yrt file Jaargans No, 18410 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, .Telef. 5437. .Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredn< Robert PeerclK»oiii WoeiiHclapr 21 AuKiistus 1040 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 DE voortdurende nederlagen aan het front, waar men pogingen doet om „den vrede te winnen" hebben een stemming van zwartgalligheid en scepticisme bij de volken doen ontstaan. Daardoor worden de kansen op succes nog meer benadeeld. In 1919, het jaar van de vredesconferentie na den eersten Wereldoorlog, kwam een 6terke drang naar den vrede uit de volken zelf tot uiting. Toen de diplomaten te Parijs zich in allerlei kwesties verstrikten en geen oplossingen konden vinden, rees van vele zijden protest. De openbare mee ning spitste zich toe op de gebeurtenissen. En na de besluiten van Versailles, die zoo vele fouten bevatten, ontstond een sterke, geïnspireerde beweging voor den vrede, die in vele vormen tot uiting kwam. Men kan daarvan zeggen dat zij tenslotte geen succes behaalde, dat zij vergeefs haar tal- looze vergaderingen en congressen hield in het tijdvak, dat later als „de wapen stilstand tusschen twee wereldoorlogen" is aangeduid. Maar wie meent dat alleen een streven waarde heeft dat in zijn eigen levenstijd tot succes leidt, geeft slechts blijk van kortzichtigheid. De groote stroo- ming voor den vrede, die in de twintiger jaren in de wereld opkwam en tijdelijk zoo sterken invloed op de politiek deed gelden, dat een definitieve gunstige wen ding in de dertiger jaren nog bijna bereikt werd, bewees tenslotte dat krachten ten goede in de menschheid werken die te eenigertijd haar actie zullen hervatten. Dat zal dan geschieden met meer gevolg dan tevoren, al was het alleen omdat zij, die haar leiden, door ervaring hebben ge leerd. Het wekt bezorgdheid, dat de tijd voor dit nieuwe offensief der vredeskrachten nog niet daar is. Wel zijn weer oude strij ders in actie gekomen, ook in ons land, die hun organisaties hebben doen herleven en zich voorbereiden op een nieuwe cam pagne. maar zij hebben den wind nog niet mee Ik doe een beroep op de lezers van dit blad, om hun straks allen steun te verleenen. „Straks" wil zeggen, als zij in het komende najaar aanhang gaan werven. Wie meent dat het alles toch niets helpt neemt alleen maar een slappe, moedelooze. futlooze houding aan. Oorlog is geen na tuurverschijnsel, geen biologische zeker heid, maar slechts menschenwerk. Ver keerd menschenwerk kan altijd door goed menschenwerk teniet gedaan worden. Er zijn nog steeds volken in de wertïld, die nooit oorlog gevoerd hebben. Dat dit pri mitieve volken zijn doet niets terzake: het feit bewijst dat geen onbedwingbare drang in zijn natuur den mensch tot oorlog drijft Vele groote denkers, behoorend tot de knapsten en ónbaatzuchtigsten onder de menschen, zijn tot de overtuiging gekomen dat het mogelijk is den oorlog, dien geesel der menschheid, uit te roeien en hebben daarnaar gehandeld. Zij zijn idealisten genoemd. Dat is een eerenaam Alle groote dingen, die tot blijvend heil van de menschheid strekten, zijn door idealisten bereikt. Alleen door hen. Zij stelden zich een hoog doel, streden onvermoeid en be reikten het. Velen stierven eer het zoover was. maar er waren opvolgers die hun taak voortzetten. Soms duurde de strijd véle generaties lang. In al die gevallen sprak men van een ideaal en van idealis ten. Er zou een lijst te geven zijn van algemeen-menschelijke idealen, in den loop der eeuwen verwezenlijkt. Ik behoef slechts de camnagne voor afschaffing der slavernij, der lijfeigenschap, te noemen en de ontzaglüke actie tot bestrijding van die besmettelijke ziekten, die vroeger in epi- demischen vorm optraden en geheele ste den en landstreken uitmoordden. Is dat niet genoeg? Welnu dan: stelden de groote „bacteriënjagers". zooals zij wel genoemd ziin, mannen als Pasteur, Ehrlieh. Metsch- nikoff. Roux, Mignot en zoovele anderen zich in hun leven Alet een ideaal, dat an deren voor hen al nagestreefd hadden en dat zij inderdaad verwezenlijkten? Tot hen allen is door sceptici en pessimisten gezegd, dat zij toch niet slagen zouden en dat de kwaal, die zij bestreden nu eenmaal tot de geesels der menschheid behoorde Maar zij waren niet futloos, slap en moe deloos, hielden vol en bereikten hun doel. Het is niet noodig ons tot het verleden te bepalen. Op dit oogenblik werken in vele laboratoria voor kankeronderzoek de bestrijders van die ziekte voort. Er wordt gezocht naar het geneesmiddel van tuber culose. En ik hoor al lieden zeggen: dat geeft toch niets. Waarom niet? nadat in de laatste tien of twintig jaar zooveel prachtige geneesmiddelen ontdekt zijn. die de succesvolle bestrijding van zooveel ge vaarlijke ziekten hebben mogelijk ge maakt: van ziekten zoowel van het lichaam als van den geest? Zoowel uit het kamp der kanker- als uit dat der tuberculose- bestrijders hebben in de laatste maanden hoopvolle stemmen zich doen hooren. De idealisten zijn weer op weg naar de ver wezenlijking van een ideaal. Wat hebben de zwartgalligen en sceptici ooit verwezen lijkt? De bestrijding van den oorlog geldt een anderen vorm van kanker, die mensche- liike wezens en menschelijk geluk uitroeit. Zij is evenzeer mogelijk en biedt evenzeer kans op succes. Zij heeft, evenals de strijd tegen de epidemische ziekten, die een al- gemeene toepassing van hygiënische maat regelen en voorschriften vereischte, den bijval en de medewerking der volken noo dig om te kunnen slagen. Er zijn verschil len. Men kan groote moeilijkheden opsom- Amerikaansch antwoord betreffende de Dardanellen De Amerikaansche regeering heeft in de nota. welke de waarnemend minister van buitenlandschc zaken. Acheson, Maandag j.l. aan den Sovjctzaakgelas- tigde te Washington, Orechof, overhan digde. het verzoek der Sovjet-Unie om een nieuwe overeenkomst voor de Dar danellen, welke alleen de Zwarte-zce- mogendheden zouden teekenen. en de vestiging van gemeenschappelijke Turksch-Sovjet-Russische basis aan de zeeëngten verworpen. De Vereenigde Staten verklaren zich accoord met de eerste drie punten van de Sovjetnota: 1. De Dardanellen moe ten altijd open zijn voor koopvaardij schepen van alle landen. 2. De Darda nellen moeten altijd open zijn voor oor logschepen der Zwarte-zeemogendhe- den. 3. De doortocht Ls voor oorlogs schepen van landen, die niet. aan de Zwarte zee liggen, verboden, tenzij in gevallen, weike nader in de overeen komst zij.n oinschreven. Ten aanzien van de vestiging van ge meenschappelijke Turksch-Sovjet-Rus- sisdhe bases wordt in de Amerikaansche nota verklaard, dat Turkije de eerste verantwoordelijke moet 'zijn voor de verdediging van de zeeëngten. Indien de engten worden aangevallen of bedreigd zou de internationale veiligheid worden bedreigd en de ontstane situatie onder de competentie van den veiligheidsraad der UNO vallen. In de Amerikaansche nota wordt ten slotte opgemerkt, dat 1" de Sovjebnota niet naar de UNO wordt verwezen en de wensch der Ver. Staten naar voren gebracht, dat de engten volgens de prin cipes en doelstellingen der UNO zullen worden bestuurd. „De Amerikaansche regeering beves tigt wederom haar wensch deel te ne men aan een conferentie ter herziening van de conventie van Montreux", be sluit de nota. Nader wordt gemeld, dat zoowel de Britsche als de Amerikaansche en de Fransche ambassadeur te Ankara de standpunten van hun regeeringen inzake het Sovjet-Russische verzoek tot herziening van de conventie van Montreux aan de Turksche regeerlng hebben kenbaar gemaakt. Hasan Saka, de Turksche minister van buitenland- sche zaken, heeft voortdurend voeling gehouden met de diplomatieke ver- Britsche voorstellen door Egypte verworpen? Tegenstrijdige berichten uit Cairo Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat er Maandag gestemd zou worden over het nieuwe Anglo-Egyptische verdrag. Men verwacht, dat de premier, Sidky Pasja, een meerderheid van zeven tegen vijf stemmen ten gunste van het ver drag bijeen krijgt. Egypte zou accoord gaan met een wachttijd van drie jaar wat betreft de ontruiming van het land door de Engelsche troepen Daarentegen hebben Makram Pasja van de Kotla-pat;tU (onafhankelijke Wafdisten) en een lid van de Egyptische delegatie aan een vertegenwoordiger van de pers te Alexandria meegedeeld, dat de Kgyptena- ren met algemeenc stemmen de Ilritsche voorstellen hebben verworpen. De Egyp- tcnaren verlangen inlijving van de Soedan 1>Ü Egypte. men. Al datgene, wat nog niet bereikt is, lijkt altijd veel moeilijker dan hetgeen vroeger is bereikt. Maar het kan worden volbracht Het eerste, het belangrijkste is wellicht, dat ieder die dit erkent zijn overtuiging in eigen kring handhaaft, er voor opkomt en daarmee en op andere mogelijke manieren zijn steun verleent aan hen die den strijd leiden. Weet ge wat de belangrijkste oorzaak is dat de Parijsche conferentie maar blijft krukken en geen resultaten bereikt? Die is, dat tot de diplomaten niet de krachtige stem der volken zich richt die zegt: wij willen het, gij moet! De oorzaak vindt ge ook belichaamd in den meneer, die alles zoo goed weet en zegt: Het geeft toch niets, hoor! Straks begint de oorlog met Rusland Diezelfde man zei dat vlak na de be vrijding ook. Binnen drie weken, zei hij toen. Hoogstens binnen drie maanden Weet u nog wel? U hebt hem natuurlijk ook ontmoet. Negeer zijn praatjes. Hij weet er niets von. R. P. tegenwoordigers van de landen, die de conventie mede-onderteekend hebben. De parlementaire fractie van de re- publïkeinsche volkspartij in Turkije (de regeeringspartijheeft heden den tekst van de ontwerp-antwoordnota aan de Sovjet-Unie zorgvuldig bestudeerd en de door de regeering gevolgde politiek goedgekeurd De Turksche antwoordnota aan de Sovjet-Unie zal nu binnenkort worden overhandigd en gepubliceerd. Amerikaansche vliegtuigen boven Joego-Slavië Dc Jocgo-Slavische regeoring heeft een nota aan de Vercenigde Staten ge zonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het feit dat Amerikaansche vlieg tuigen zich voortdurend boven Joego- Slavisch grondgebied bevinden. Joego slavië vraagt onmiddellijke maatrege len te nemen opdat dergelijke schendin gen van het grondgebied niet meer zul len voorkomen. Volgens Amarikaamsche berichten zijn twee Amerikaansche legervliegtuigen boven Joegoslavië neergeschoten. Dr. Monroe Stern, hoofd vam de nf- deeling voorlichting van de Joogo-Sla- 'vlsche ambassade te Washington, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat zijn regeerlng nog geen antwoord heeft ontvangen op deze nota. Hij zeide, dat de tot landen gedwongen machines zich niet hadden gestoord aan de seinen van den grond, die hen verzochten te lan den. Het gebied waarboven de vlieg tuigen zich bevonden, aldus Stem, is nog vol van fascistische elementen die een nerveuse atmosfeer schoppen, waar door nu eenmaal incidenten voorko men, ondanks de beste bedoelingen van beide zijden Hef woord is aan. Fuller: Alle dingen zijn vioeilijk voordat ze gemakkelijk zijn. Nederlandsch vliegtuig neergestort Inzittenden gered Een Nederlandsch militair vliegtuig, dat op weg was van Valkenburg naar Hendon (Engeland), is voor de Engelsche kust ten gevolge van motorstoring in zee gestort. Dc inzittenden, de luitenants J. G. Egers de Beijl en K. A. la Bree, werden door een Noorsche vrachtboot opgepikt. Later zijn zij door een loodsboot te Margate aan land gezet. Nederlandsche schepen in Buenos Aires Groot was gisteren de vreugde onder de leden van de Nederlandsche kolonie in Argentinië. In Buenos Aires immers arri veerde het nieuwe motorschip „Aldabi" uit Rotterdam van de Zuid-Amerikalijn, do eerste Nederlandsche mailboot met 50 pas sagiers aan boord. Ook het motorschip „Straat Malakka" van de K.P.M. komende uit Australië, kwam gisteren aan. Dit is het eerste schip sinds den oorlog, dat uit Oost-Azië Buenos Aires binnenliep. Vrijwillige heulen melden zich Het internationale militaire tribunaal ontvangt verschillende brieven van Duit- sche vrijwilligers, die zich aanbieden als beul bij de berechting van de ter dood veroordeelde nazileiders, aldus deelde een lid van het algemeene secretariaat van daag aan Un. Press mede. De meeste brie ven zijn niet afkomstig van slachtoffers van het naziregime. Totnutoe zijn geen aanbiedingen van Amerikanen binnenge komen, aldus deze ambtenaar. Zal het geld nog uitbetaald worden? Indertijd hebben de Duitschers automo bielen en toxtielgoedcren gevorderd. Even voor de bevrijding was aan de gemeente Haarlem machtiging gegeven (het geld werd er bij gezonden) om aan de benadeel den de voorgeschreven schadeloosstelling uit te betalen. Met de automobielen is een beg:n gemaakt. Verschillende belangheb benden ontvingen het geld. Plotseling kwam. even na het wegtrekken der Duit schers. de mededceling van den minister van Financiën, dat er geen uitbetalingen meer mochten gedaan worden. Er was toen nog ruim 200.000 voor dit doel in het bezit van dén gemeente-ontvanger. Dit geld ligt er nog, maar hoewel er eenige kceren van gemeentewege op aangedron gen is er ls nog 6toeds geen machtiging uit Den Haag gekomen om opnieuw te gaan betalen. De gedupeerden zijn daarover natuurlijk ontstemd, temeer omdat het als een onbil lijkheid wordt gevoeld, dat de een het wel gekregen heeft, terwijl de ander het niet kan machtig worden. Dan is cr het potje, men kan wel zeg gen: de pot, van de Textielgoederen. Toen de DuItsChers jassen, mantels, costuums, dekens, enzoovoort „vorderden", hebben zij bewijzen afgegeven, waarop do bedra gen der geschatte waarde waren aange- teekend Later stuurden zij aan dc ge meente 526.000, om die aan de belang hebbenden uit te keeren Voordat daarmee begonnen was, kwam de mededceling van den minister: het geld vasthouden! Die 526.000 „rusten" dus ook nog in de gemeentekas. Zal het nog ooit tot betaling komen7 De gemeenten Heemstede en Bloemendaal hebben het geld wel uitgekeerd. F.r is bij deze kwestie nog een moeilijk heid. Om zich tc vrijwaren voor huiszoe king der Duitschers zijn indertijd valschc ontvangstbewijzen gemaakt. natuurlijk voorzien van Duitsche stempels. Alleen te Haarlem waren 4000 0 5000 van die val- sche papieren in omloop. De gemeente Haarlem, die van die ver- valsching af wist het gemeentepersoneel heeft er zelf ook gebruik van gemaakt! heeft bij voorbaat een controle-middel toegepast. Alle bezitters van een ontvangst bewijs zijn na de bevrijding opgeroepen. Zij moesten het papier afgeven, in ruil voor een nieuw bewijs van de gemeente. Op het Stadhuis zijn dus de echte en de valsche papieren. Er is een middel om de echte van de valsche papieren te onder scheiden, namelijk een kleine afwijking in het stempel. Tot een controle der pa pieren is het nog niet gekomen (omdat men immers toch niet mocht uitbetalen!), maar de verwachting is, dat niet veel be zitters van een valsch bewijs zich aange meld hebben voor betaling, omdat het op gegeven bedrag onder de f 526.000 geble ven is. De vraag ls nu: wat zal het ministerie van Financiën doen? Het geld voor de uit betaling is beschikbaar, al kan niet ont kend worden, dat de Duitschers het uit de Nederlandsche Bank gëhaald hebben. Weerbericht IETS MINDER KOEL,. Verwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Matige Westelijke wind met vrij veel bewolking. Hier en daar nog een paar regenbuien. Iets min der koel. Geen dividend van Beijnes In de heden gehouden jaarlijkschc alge meene vergadering van Aandeelhouders van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagen J. J. Beijnes N.V., werden goedgekeurd do balans per 31 December 1945, de verlies- en winstrekening over 1945 en de bij deze stukken behoorende toelichting. Overeenkomstig het voorstel van Com missarissen en directie werd besloten om over 1945 geen dividend uit te keeren. Ir J. J F. Beijnes, die aan de beurt was voor periodieke aftreding, werd tot commissaris herkozen. Teneinde te voorzien in de uitbreiding van den Raad met een lid, werd boven dien tot commissaris gekozen Ir. F. Q. den Hollander. VERKEERSONGELUK IN HEEMSTEDE. Om acht uur gisteravond botste op het kruispunt Hoeren wegZandvoortschelaan een motorrijder met duo-passagiere tegen een vrachtauto. De duorijdster, mej. G. J» uit Amsterdam, brak daarbij het linker- onderbeen Zij is met een ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1