Haarlems Dagblad Tournooien Tito tot de Pers „Er zal niet meer worden geschoten" Nog geen officieel Britsche bemiddeling in Indonesië Schoenen op 4 W, Vogt gearresteerd jccf go moiiji^n.»^ iioou.inaj-iHJjiinitjs 6to Jaargang No. 1841S I I T^V 1 7,ut«*rdng 24 Augustus 1010 Bureaux: Groote Houtstr. 93 I f If 1 I J 1 IT 1 I If ]M "1 "l Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem f'J J- Abonnementen: p week 31 ct. .Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 xjiiecieur-Hoofdrodacte.ir: iwuen, rwreuoom Tel Redactie 10600 Dir.-Hoofdred. 15054 per kwartaal f 4. Postgiro 273107. LIEVER dan naar het tournooi der diplo maten, waarin met de hoogste belan gen der menschheid gejongleerd wordt en de zuivere toepassing der spelregels pas een jaar geleden herzien cn door de vertegenwoordigers van vijftig mogend- •heden met groote plechtigheid te San Francisco vastgesteld in voortdurend gevaar verkeert, wendt de geplaagde mensch zijn blik naar den vredigen kamp te Groningen, die als Staunton Tournooi wordt aangeduid. Het heet naar een En- gelschman, die omtrent een eeuw geleden grootmeester in het schaken was. Een Groningsche schaakvereeniging heeft eer biedig zijn naam aangenomen. De groot meesters van dezen tijd hebben dien weer van de schaakvereeniging geleend en er hun nobelen kamp mee gesierd. Zij vormen een internationaal gezel schap, niet minder kleurig dan dat te Parijs. Ze probeeren elkaar mat te zetten gelijk Molotof, Bcvln en Byrnes dat te Parijs trachten te doen. Maar als het niet gelukt berusten zij. Mocht een enkele maal een meeningsverschil zich voordoen, dan wordt de beslissing der scheidsrechters onvoorwaardelijk aanvaard. Komt iemand in een positie, die geen anderen uitweg schijnt te openen, dan biedt hij den tegen stander remise aan. Vele malen berusten de strijders in remise. Het is een verhef fend schouwspel van den menschelijken geest en de menschelijke zelfbeheersching, in toewijding aan een schoon en ingenieus spel van schranderheid en verbeeldings kracht. Dus is het dagelijksche nieuws uit Gro ningen verkwikkendnieuws. Het snelt over de gansche wereld en wordt door millioenen met aandacht gehoord en ge lezen. Ja, zeker wel door tientallen mil lioenen, van wie de overgroote meerder heid niet het flauwste begrip van schaken heeft en evenmin de beteekenis en hoe danigheid van den openingszet d2d4 als die van een geweigerd damegambiet of oen Spaansche partij bevroedt. Wonderlijk. Natuurlijk doen nationale voorkeuren zich ook gelden: in Moskou knikken ze tevre den als Botwinnik weer gewonnen heeft en Smyslov hem helpt door Euwe te slaan, in Frankrijk zijn ze trotsch op Tartakower die nog ongesiagen is. in Amerika volgt men in spanning de daden van den man met den toepasselijkcn naam: Denker, al werd dezer dagen van hem vermeld dat hij zonder nadenken gereageerd had. Maar dit nationalisme blijft binnen de perken, gelijk het schaakspel zelf Het droomt zelfs niet van grensincidenten en ultimata als het zijn zin niet krijgt. Mocht Euwe. "thans nummer twee met een achterstand van anderhalve punt op Botwinnik. den Rus straks inhalen, dan zal de Prawda niet eens een woedend hoofdartikel tegen Nederland publiceeren. Zij zal. hetgeen haar gewoonte niet is, eerbiedig het hoofd buigen voor de onaanvechtbare waarheid van het schaakspel, die gesproken heeft. De Groninger, die op de gedachte is ge komen dit wereld-schaaktournooi in dezen tijd in zijn stad te doen houden, is een slimme man met een sterk gevoel voor reclame. Hij heeft er voor gezorgd dat de naam Groningen in de geheele wereld ge noemd wordt, hetgeen, zooals iedere re- clame-exoert zal bevestigen, alleen maar voordeel biedt als het aan een goede zaak verbonden is. Terwijl reclame-exnerts be-, denkelijk het hoofd zullen schudden over de wijze waarop thans de naam Parijs, die overigens zelfs den Bosjesmannen allang bekend moet zijn, op ieders lipoen is ge bracht. Wat is het gevolg? Er zijn al men- 6chen die zeggen, dat Parijs ook heelemaal niet de goede plaats was om een vredes conferentie te houden en de schuld van de misère dus aan de Fransehe hoofdstad geven Terwijl de naam Groningen ver bonden wordt aan een edelen en vreed- zamen internationalen wedkamp, die der menschheid een weldadige afleiding be zorgt en haar doet beseffen dat althans nog eerbied voor hooger regelen bestaat al betreft het hier dan slechts diegene, toegedicht aan de schaakgodin Caïssa. Dat Zij niet uit de Grieksche mvthologie stamt:, maar slechts een vinding is van den pro fessor in het Sanskrit Sir William Jones (17461794) die in zijn studententijd te Cambridge een gedicht uitgaf onder den titel „Caïssa of het schaakspel", deert haar gezag niet. Het bewijst overigens opnieuw, dat men zelfs in moderne tijden op inter nationaal gebied wel blijvende dingen tot stand kan brengen, die algemeene erken ning verwerven, ook als men gewoonweg Jones heet. hetgeen de Engelscho tegen waarde Is .van Jansen. Mits de wil cn de bezieling er zijn. R P Weerbericht Verwachting, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. In den nacht en vroe gen ochtend opnieuw enkele mlstvclden. Overdag half lot zwaar bewolkt met tij delijk eenigen regen. Aanvankelijk nog zwakke, later tot matig toenemende wind tusschen Zuid en West. Tets lagere tem peratuur. Litwinof vervangen De ministerraad der Sovjet-Unie heeft Maxim Litwinof ontheven van zijn functie als plaatsvervangend mi nister van buitenlandsche zaken en heeft twee anderen benoemd: F. Goesef en J. Malik. Joegoslavisch antwoord aan Amerika iver liet lot van «le twee Amerikanen, die neriknun.Hclie vliegtuig lioven Joegoslavië Van een antwoord der Joegoslavische rogeorlng aan tie nleiding vnn het gestelde „ultimatum" is eveneens nog Jlgd bericht nil Belgrado meldde gisteravond dat de dledlge genoegdoening hutl beloofd, doch later maakte Nog steeds Is niets lx-kei l>ij het neerschieten van li spoorloos verdwenen zijn. 1 VereenIgdc Staten naar aai niets 1 lekend. Een onlieio.- Joegoslavlsclie reget de radio van Belgrado lick end dat maarschalk Tito he Noch van liet eerste, noch van het tweede bericht kon Keuter te Wa vestiging krijgen. Tijdens een vraaggesprek met Brit- sche en Am«*akaansche journalisten heeft maarschalk Tito verklaard, dat het vliegen met geallieerde militaire toestellen boven Joegoslavisch gebied geschiedt uit militair machtsvertoon. Joegoslavië betreurt, dat de geheele kwestie in het buitenland wordt ver draaid en dat Joegoslavië wordt be schuldigd van het vertroebelen van de geallieerde betrekkingen. In feite doet het land niets anders dan verzoeken zijn souvereiniteit te eerbiedigen. In dit opzicht heeft het reeds zeer veel geduld betoond, aldus Tito. Het doel van het overvliegen is verder het in- timideeren van het vaderlandslievende deel van de bevolking en het aanmoe digen van anti-nationale elementen. Tito zeide dat er in de toekomst niet meer op buitenlandsche vliegtuigen zal worden geschoten. Zij zullen door mid del van seinen worden uitgenoodigd om te landen. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, zal aantal en nationali teit worden genoteerd, waarna de regec- ring de noodigc stappen zal ondernemen. Dean Acheson, Amerikaansch onder minister van buitenlandsche zaken, wilde op een persconferentie nog geen mededeeling doen over het standpunt van zijn regecring ten aanzien van de door Joegoslavië naar aanleiding van het ultimatum genomen maatregelen. Eerst moeten alle rapporten binnen zijn. De „Tagesspiegel" door Russen in beslaggenomen Generaal-majoor Frank Keating, hoofd van den Amcrikaanschen sector van Ber lijn. heeft tijdens een bijeenkomst van de geallieerde militaire commandanten te Berlijn geprotesteerd tegen het in beslag nemen door de Russen van het onder Amerikaansch toezicht staande blad „Ta- gesspiegel". Het blad had redevoeringen van leiders der democratische partij tijdens het op 20 Augustus gehouden partijcongres afge drukt. De Russische vertegenwoordiger op de vergadering zeide, dat het in be slag nemen was geschied volgens het prin cipe „dat geallieerden niet moeten wor den aangevallen in de Berlijnsche pers". Men werd het er later over eens. dat de ten aanzien van deze pers te volgen po litiek door de coördinatiecommissie zou worden bepaald Chineezen spreken over Gas Een communistisch woordvoerder te Nanking heeft heder. verklaard, dai de communistische autoriteiten beschik ken over „definitieve inlichtingen" dat de regeeringsvliegtuigen traangas en mosterdgasgranaten overbrengen naar de slagvelden van den burgeroorlog. „China beschikt niet over de fabrie ken of machinerieën om dergelijke gra naten te vervaardigen", aldus de woord voerder. Verder zou de communistische verte genwoordiger generaal Tsjoe en Lai, in een gesprek met den specialen Amcri kaanschen gezant, generaal Marshall, uitdrukking hebben gegeven aan zijn vrees, dat gifgas gebruikt zal worden in den strijd tegen de communisten Naar verluidt heeft generaal Tsjoe verklaard dat de communistische nartii den toe stand als „hoogst critiek" beschouwt. De communistische beschuldigingen kwamen minder dan 24 uur na een ver klaring van een woordvoerder der re geering die de communisten er van be schuldigde traangas te hebben gebruikt bij den aanval op Tatoeng. Nieuwe aardappelbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 25 Augustus tot en met 31 Augustus de bonnen 410 aardappelen recht geven op liet koopen van drie K G. aardappelen en de bonnen 910 aardappelen op één K.G. aardappelen. De geldigheidsduur van de bonnen 409 en 909 aardappelen is verlengd tot en met 31 Augustus. Rusland zwijgt. Tot dusver heeft de regeering van de Sovjet-Unie niet van een bepaald standpunt met betrekking tot het Ame- rikaansch-Joegoslavisch geschil doen blijken. De bladen geven de berichten van het Russische persbureau Tass zonder eenig commentaar. De Veiligheidsraad Tegen Woensdagmorgen is de Veilig heidsraad bijeengeroepen. De Ver- eenigde Staten kunnen desgewenscht een klacht tegen Joego-Slavië op de agenda plaatsen, maar tot dusver is het eenige agendapunt: het verslag van de commissie voor het lidmaatschap. Hef woord is aan. Napoleon: Ongeduld is een groot i letsel voor succes. Een toeerzien in Derby. Een van de leden van de dames-athletiekvereeni- ging GITA werd bij haar aankomst toelkom gcheeten door een athlete uit Derby. Een vroolijke stoet trekt door de straten van Derby. De zwemsters, zwemmers, dames-athleten, voetballers en cricketspelers uit Haarlem zijn aangekomen en worden hartelijk verwelkomd door de bevolking. Officieel communiqué Het officieele communiqué van het Britsche consulaat-generaal over het bezoek aan lord Killearn luidt: „Lord Killearn wordt den 2(5en Augustus te Batavia verwacht. Hij is voornemens eerst de situatie te béstudeeren en na te gaan op welke .wijze hij zijn bemid deling zou kunnen verleenen voor het tot stand komen van verdere bespre kingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs, vooral met het oog op de a.s. komst van de commissie-generaal uit Nederland. Men hoopt oprecht, dat het bezoek van lord Killearn er toe zal bijdragen zonder uitstel dezelfde sfeer te scheppen, als die, waarin de bespre kingen in Maart werden besloten. /.ij, wier slamkaarinummfr op 4 eindig', komen in September in aan merking voor een schoenenbon. Constellations «jaaii weer <le lucht in Constellation-vliegtuigen waarvoor gedurende eenige weken een vliegver bod heeft gegolden, mogens thans weer opstijgen. Het bewijs van Lichtvaardigheid Is afgegeven nadat bepaalde wijzigingen in de motoren zijn aangebracht. De British Overseas Airways zullen omstreeks 1 September weer met deze vliegtuigen werken. Gistermorgen is in Hilversum de di recteur van de A.V.R.O., de heer Willem Vogt. gearresteerd en overge bracht naar het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam. In een onderhoud, dat een A.N.P.- verslaggever naar aanleiding van dit bericht hedenmorgen met den advocaat fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, voerde, deelde deze mede dat tegen den heer Vogt ernstige bezwaren zijn gere zen mei betrekking tot zijn houding als directeur van de A.V.R.O. in den be zettingstijd. „In verband hiermede", aldus mr. Bakhoven, „is het noodig geoordeeld tegen hem een bevel tot bewaring te geven, hetwelk geldig is gedurende 14 dagen In deze twee weken zal een na der onderzoek naar zijn gedragingen worden ingesteld. Na afloop van dezen termijn zal worden overwogen of de uitslag van dit onderzoek aanleiding geeft de bewaring te verlengen". Gevraagd naar een wat meer gede tailleerde verklaring van de bezwaren, die tegen den heer Vogt zijn gerezen, vol stond de adv.-fiscaal met te antwoor den. dat het bevel tot bewaring uitge vaardigd is op grond van het misdrijf, bedoeld in art. 102 van het wetboek van Strafrecht of van gedragingen. aLs bedoeld in art. 1 van het Tribunaal- besluit. (Art. 102 van het wetboek van Straf recht houdt in: Met gevangenisstraf van ten hoogste 15 jaren wordt gestraft hij. di<- opzettelijk, in tijd van oorlog, den vijand hulp verleent of den staat tegenover den vijand benadeelt).

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1