t De Politieke Gevangenen JoegoSlavië willigt de eischen van de Ver. Staten in ,.De incidenten waren niet het gevolg van een speciaal bevel" Blijde gebeurtenis verwacht op Paleis Soestdijk Nieuwe regeering in Brifsch Indië Prins Bernhard opende de herstelde Moerdijkbrug ts\\8161fr 161 sje^oiipeis jU0JJ U-ILPU 4?U JlsCtja U€M^Ï£&\J «Ie .tnargang: No. 18414 TT 1 I ~"X "I "1 "1 Maandag 26 Augustus l»46 Bureaux: Groote Houtstr. 93 |I IT I CJ I J I fl Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem X V/X X XO Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, M Per kwartaal 4.— Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooiu Te!.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 rede gehouden over de vrijlating van een groot aantal politieke gevangenen, die op til is. Wij hebben den hoofdinhoud van die rede vermeld. Ik kom er op terug omdat op dit terrein gerucht en misverstand tot zooveel verkeerd begrip hebben geleid. Uit des ministers mededeelingen is ge bleken, dat het aantal „lichte gevallen", waarin vrijlating zal toegepast worden, niet zoo groot is, dus ook niet zoo uitge breide moeilijkheden ten aanzien van de heropneming der vrijgelatenen in het maatschappelijk leven zal opleveren, als aanvankelijk verondersteld moest worden. Het betreft niet meer een aantal van 40 a 45.000. Op 1 Augustus zaten nog 51.012 ge vangenen in de kampen. Daarvan zullen ongèveer 25.000, dus de helft, worden vrij gelaten. De minister schat dat 20.000 in hun vroegeren familiekring of bij andere familieleden onderdak zullen vinden, zoo dat slechts voor vijfduizend in het geheele land onderdak gevonden zal moeten wor den. Tijdelijke doorgangshuizen en door gangskampen worden ingericht. Hopelijk zullen die maar heel kort bestaan: dit is een noodoplossing die weinig aantrekt. Want verder samenbrengen in kampen is zeker niet gewenstfht. Hoe meer men het gezelschap uit elkaar haalt, hoe meer het verspreid wordt, des te beter zal het zijn. Dit wil niet zeggen dat het betoog van dpn minister, ter toelichting van de ge heele zaak, geen instemming zou verdie nen. Integendeel: zijn rede heeft een veel belovenden indruk ten aanzien van het beleid van den nieuwen bewindsman aan Justitie, dat van zoo groote beteekenis zal zijn voor het volledig herstel van den rechtsstaat in Nederland, gemaakt. Het is een gezond en stevig betoog, waarin mi nister van Maarseveen alle verantwoor ding voor het vrijlatingsbesluit en de uit voering op eigen schouders heeft genomen, heeft tegengesproken dat de minister president en de minister van Financiën er invloed op uitgeoefend zouden hebben en met sterke argumenten zijn zaak heeft toegelicht. Het is goed dat de waarde van die argu menten beseft wordt en daarom herinner ik aan enkele van de belangrijkste. De minister heeft met nadruk gezegd dat nie mand, Van wien bewezen kan worden dat hij zijn medemensch moedwillig verraden en aan den vijand overgeleverd heeft, of dat hij zijn medemensch lichamelijk mis handeld of gekweld heeft, zijn gerechte straf zal ontgaan.-Degenen, die in, vrijheid gesteld zullen worden, moeten buiten niet minder dan eenentwintig categorieën van misdadig gedrag vallen. Dit geeft dus in derdaad aanleiding, om te spreken van lichte gevallen ter onderscheiding van de 25.000, die niet vrijgelaten worden. De ministerheeft overigens verklaard dat hij voor de gruwelen, de rechtsver krachting en de barbaarschheden. jegens ons volk gepleegd, geen volledige vergel ding mogelijk acht. Zou het oog om oog, tand om tand hier toegepast worden, dan zou opnieuw een schouwspel van de gru welijkste verschrikking ontstaan Zonder barmhartigheid kan dit vraagstuk niet worden opgelost, als wij niet in dezelfde barbaarschheden willen vervallen die onze Duitsche beulen en hun trawanten hebben toegepast. Wij moeten dus voor de barm hartigheid de poorten openen Wij zijn geen Duitschers. En dit is in feite allang gedaan, want wie zou durven beweren dat de kampen en gevangenissen, waarin onze politieke delinquenten vertoeven, oven erg zijn als die, waarin uitstekende Nederlan ders tijdens de bezetting hebben geleden en zijn gestorven? De straf, die de Staat toepast, moet nut tig zijn voor het algemeen welzijn. Minis ter van Maarseveen heeft niet de hoop. dat door langdurige vrijheidstraffen de politieke delinquenten werkelijk verbeterd worden. Veeleer meent hij, „dat wij hen en hun verwanten daardoor verbitteren en hen opnieuw rijp maken voor politiek extremisme, zij het dan van een eenigszins andere soort als waarvoor zij vroeger openstonden." Ja. Wie kan dit, zijn nuchter verstand bezigend, ontkennen-' Wie zelf in den be zettingstijd in kampen heeft gezeten weet, hoe gemeenschappelijke opsluiting tot ver sterking van gemeenschappelijk verzet leidt. Dat het toen door goede motieven beheerscht werd en jn dezen tijd door kwade beïnvloed zou worden, verandert niets aan het feit van de algemeene uit werking van gemeenschappelijke opslui ting op den mensch. Eigenlijk komt deze heele zaak hier op neer. dat Nederland ver genoeg van den bezettingstijd verwij derd is geraakt om ten aanzien van de politieke gevangenen rustige en verstan delijke overweging voorop te stellen De minister heeft een beroep op het volk gedaan om mede te werken tot den terug keer van vrijgelatenen in de normale maatschappelijke verhoudingen en in het arbeidsproces. Laat ons wel begrijpen, dat het in ons eigen Nederlandsche belang is dat die 25000 menschen productief werken en tegen ons belang dat zij luieren in 'kampen en ons millioenen aan belasting geld kosten. ..Veel zal van hun eigen ge drag afhangen" Inderdaad Er schijnen een aantal gevangenen te zijn. die niet geheel begrijpen wat hun verweten wordt. Radio Belgrado spreekt van n ieuwe grensschendi ngen I)c rcgcering van de Vcrcenigde Staten heeft medegedeeld, dat, te oordeelen naar de rapporten, welke van Richard Patter son, den Amerikaanschen ambassadeur in Joegn-SIavië, zjjn ontvangen, aan de door de rcgcering der Vcrccnigde Staten aan de regeering van Joego-Slavië gestelde eischen gevolg is gegeven. Het Amerikaansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft twee mededee lingen van ambassadeur Patterson en een '•brief van maarschalk Tito aan Patterson gepubliceerd In Pattersons eerste mededeeling van 22 Augustus wordt gezegd, dat maar schalk Tito hem op de hoogte had gesteld van de vrijlating der inzittenden van een der neergeschoten Amerikaansche vlieg tuigen, terwijl hij beloofde de overblijfse len van de twee vliegtuigen te zullen af staan en contact met eventueele overleven den te zullen toestaan. Patterson dat de incidenten niet het gevolg van een rapport uit te geven over het gebeurde. Ik Radio Belgrado verklaarde Zondag avond, dat opnieuw Joegoslavisch grondgebied door Amerikaansche vlieg tuigen zou zijn 'geschonden. De laatste elf dagen zouden 110 van dergelijke gevallen zijn voorgekomen, waarvan negentig door militaire vliegtuigen. Op 13 Augustus vlogen 30 militaire vlieg tuigen boven Joegoslavisch grondgebied en op 16 Aug. zag men 13 militaire en 3 civiele toestellen met Amerikaansche kleuren. Brief van Tito. De brief van maarschalk Tito aan Pat terson luidt: „Het is momenteel nog niet u-klaart- „Tito heeft gezegd, I mogelijk, een definitief en gedetailleerd iten niet hot gevolg van een rannnri uit to oovon ovoi Hei woord is aan. Henry Home: De ongelukkigste mensch is hij, die zich daarvoor houdt. speciaal bevel en beslist geen vergelding zijn voor het neerschieten van Joegoslavcn door Amerikaansche grenspatrouillcs. Maarschalk Tito betreurt het verlies van menschenlevens en heeft opdracht gege ven, dat buitenlandscjie vliegtuigen in geen geval mogen worden beschoten. De inci denten zullen, aldus Maarschalk Tito, niet herhaald worden, terwijl Joego-Slavië te allen tijde zal toestaan, dat vliegtuigen, die op een of andere manier hun koers ver loren hebben, boven Joego-Slavic vliegen Tito stelde voor. dat men een systeem voor het zenden van S.O.S.-signalen door dergelijke vliegtuigen zou uitwerken. Ten slotte heeft maarschalk Tito erin toege stemd aan de eischen, vervat in onze nota, tegemoet te komen. Het tweede toestel. In de tweede mededeeling van Patterson wordt het vinden van het tweede vlieg tuig vermeld. „Wij zullen maarschalk Tito van onze vondst op de hoogte stellen en om een eerewacht. bestaande uit leden van de Joegoslavische luchtmacht, verzoeken en indien het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken het goedvindt, ook om een begrafenis op het Amerikaan sche militaire kerkhof te Belgrado met volledige militaire eerbewijzen van de zijde van Joego-Slavië. Er zijn geen over levenden. Het vliegtuig is totaal war woest. Prins Bcrnhard heeft Zaterdag de herstelde spoorbrug over den Moerdijk geopend. Na de plechtigheid maakte hij, vergezeld door ir. W. Hupkes, president-directeur der Nederlandsche Spoorwegen een wandeling over de 1080 meter lange brug. Mochten zich dezulken" onder de vrijge latenen bevinden, dan zal het hun spoedig duidelijk worden als zij alleen maar oplet ten en waarnemen Het moge hun geraden zijn een uiterst bescheiden houding aan te nemen. Terecht heeft de minister gezegd: als zij ruiterlijk willen erkennen, dat zij verkeerd gehandeld hebben, zullen zij ken nismaken met een karaktertrek van- ons volk: een royale vergevensgezindheid, die niet nakaart over hetgeen gebeurd is. Aan gezien het hier geen misdadigers geldt, die mcdemenschcn verraden of gekweld heb ben. heb ik daar ook hoop op. Hot is trouwens zeker dat een groot aantal der gevangenen wel degelijk tot inkeer is ge komen. R. P. moet er nogmaals den nadruk op leggen dat Joegoslavische jagers een kwartier het, eerste Amerikaansche vliegtuig uitnoodigden te landen. De beman ning van het vliegtuig weigerde aan die uitnoodiging gehoor te geven. Het is daarom niet juist om te ver klaren. dat de Joegoslavische jagers het vliegtuig niet gewaarschuwd zouden heb ben. Evenmin is het juist te beweren, dat het vliegtuig door weersomstandigheden genoodzaakt was van zijn koers af te wij ken, daar het zicht volmaakt was. Nadat het onderzoek was voltooid, heeft de Joegoslavische regeering iedere belem mering van de bewegingsvrijheid der be manning opgeheven. Zij kunnen Joego- Slavië verlaten wanneer zij willen. Ook over het vliegtuig kan de Amerikaansche regeering te allen tijde beschikken. Tot- dusverre heeft men nog geen leden der bemanning van het neergestorte toestel kunnen vinden. De Joegoslavische regeering is ten zeer ste bereid om vertegenwoordigers van uw regeering toe te staan contact met even tueele overlevenden te zoeken." De tegenspraak in de mededeelingen over de stoffelijke resten van de beman ning van het tweede vliegtuig, is volgens Patterson waarschijnlijk toe te schrijven aan een vergissing. I.uitciianl-gpiicra.il Spoor aangekomen. Luitenant-generaal Spoor, opperbevelhebber van de Nederlandsche strijdkrachten in Ne- derlandsch Indlë, ls uit Nederland te Batavia aangekomen. Officieel werd machtiging ont vangen te verklaren, dat II.K.H. Prinses Juliana den eerstkomenden tijd om verblijdende redenen Hare werkzaamheden zal moeten beper ken. De Britsche koning heeft het ontslag van het Voor-Indisch zakenkabinet aan vaard en een nieuwe regeering benoemd, waarvan de Congres-voorzitter, Pandit Nehroe. h*et hoofd is. Weerbericht BEWOLKT Verwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Half tot zwaar be wolkt met tijdelijk eenigen regen. Wei nig verandering in temperatuur. Meest matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid- West. Groote verbetering in het treinverkeer Zaterdag is de herstelde spoorbrug over den Moerdijk, welke van zoo groot belang is voor het treinverkeer met het Zuiden des lands en met België, in dienst gesteld. Prins Bernhard verrichtte de offi- ciecle openingsplechtigheid waarbij een speciaal voor dat doel vervaardigde schaar gebruikt werd, hem aangeboden door het kleindochtertje van deu presi dent-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, Ir. W. Hupkes. Togen half t.ien arriveerde Prins Bernhard per auto aan het station Rot terdam, waar hij in den feesttrein plaats nam. Getrokken door een nieuwe Zweed sche locomotief kwam de versierde trein precies half elf bij de Moerdijkbrug aan. Direct na aankomst geschiedde de offi- cieele opening, welke bestond uit het doorknippen van het lint door Prins Bernhard. gevolgd door het spelen van het Wilhelmus door het spoorweg-mu ziekcorps en het loeien der scheeps- sirenes. De heer Hupkes hield een toespraak, waarin hij de juist geopende brug de belangrijkste in ons spoorwegnet noem de. Zonder overstappen is het nu weer mogelijk geworden van het centrum des lands naar het Zuiden te reizen, doch bovendien is het rechtstreeksche ver keer met België en Frankrijk hersteld waardoor de reis naar Parijs met twee uur is bekort. Ir. Hupkes bracht hulde aan allen, die aan dit "herstel hebben meegewerkt, niet alleen aan de inge nieurs van de Nederlandsche Spoorwe gen. de Waterstaat en de Nederlandsche 'ndustrie. doch vooral ook aan den Ne derlandschen werkman, die het grootste veroorzaken. aandeel in de werkzaamheden had. De autoriteiten en genoodigden wan delden hierna over de 1 K.M. lange brug. In het gezelschap bevonden zich ook de directeur der Belgische Spoor wegen, de heer R. Henning. de Commis sarissen der Koningin in Zuidholland en Noordbrabant alsmede Nederland sche en Engelsche militaire autoriteiten. Na den feesttrein reden twintig die- sel-electrische goederentreinlocomotie ven. door de Nederlandsche Spoorwe gen aangekocht uit Amerikaansche le ger voor raden. over de brug. Nog een spoorbrug hersteld Zaterdagmiddag is ook de herstelde spoorbrug over het Apeldoomsch-Die- rensch kanaal in de lijn Arnhem-Zut- phen op eenigszins feestelijke wijze ge opend. De Oekraïne klaagt Griekenland aan De Oekraine heeft telegrafisch aan de Vercenigde Naties verzocht den veilig heidsraad te doen ingrijpen in Grieken land. De Oekrainsche regeering heeft in een uitvoerig stuk wederom de cri- tiek uiteengezet, die zij ook reeds tij dens de Parijsche conferentie heeft ge uit. Het secretariaat van de Vereenigde Naties deelt mede. dat de klacht van de Oekraine op de agenda van den veilig heidsraad is geplaatst. De raad komt Woensdag biieen. De Oekraine beschuldigt de Griek- sche regeering er van „een ernstig ge- aar voor den vrede" in den Balkan te

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1