Haarlems DaöMad Indringers plunderen de safe van postkantoor te Rotterdam Was de portier in het complot Lord Killearn is te Batavia aangekomen De Radio geeft vanavond; Mirin Dajo wil vrede brengen Onkwetsbaarheid middel tol overtuiging uadaojuoois 6bia uo3 I *«j "it i Maniulag 20 Augustus 1216 Zaterdagavond is er een roofoverval gepleegd op het hoofdpostkantoor te Rotterdam, waarbij de overvallers er in geslaagd zijn den inhoud van de safe voor een groot gedeelte te rooven. Tegen half tien 's avonds werd de portier, die aan de achterzijde van het gebouw aan de Bulgersteynstraat, even voorbij de inrijpoort welke naar een ruime binnenplaats leidt, in een hokje zetelt, opgebeld door iemand, die in formeerde of er nog aangeteekende stukken werden aangenomen. Nauwe lijks had hij den man aan den anderen kant van de lijn te woord gestaan, of hij voelde zich van achteren aan gegrepen door eenige indringers, die hem poogden te bedwelmen. Toen dit niet al te best scheen te gelukken, be sloten zij den portier te knevelen, om hem zoo onschadelijk te maken. Intusschen wist een van de in dringers, die blijkbaar met de situatie ter plaatse op de hoogte was, zich van de sleutels van de safe meester te ma ken. Gebruik makend van de omstan digheid, dat er op dat uur weinig per soneel aanwezig is, slopen eenige over vallers naar de safe. In deze safe zijn 's nachts aangeteekende stukken en andere goederen van groote waarde weggeborgen. Een groot gedeelte van den inhoud wisten zij buit te maken, waarna zij ijlings verdwenen met een auto, welke in de buurt gereed stond. De recherche overweegt de mogelijk heid dat de beweringen over het tele foongesprek en over de poging tot be dwelming op fantasie berusten en de kneveling niet meer dan „camouflage" was, om de politie op dood spoor te leiden. Op de centrale telefoonpost van het hoofdpostkantoor weet men van een verbinding dien avond met het toestel van den portier niets af. P.R.A.-rechercheur en hulpagent namen deel aan roofoverval Na den roofoverval, die Dinsdagavond te Hoorn is gepleegd in het café van den heer S de V. en waarbij alle aanwezigen onder bedreiging van schietwapenen hun porte feuilles moesten overhandigen, doen over de zes daders, die allen inmiddels zijn ge grepen, allerlei geruchten de ronde. Er werd o.a. gesproken over „een organisatie, geleid door intellectueelen. waarvan ook voormalige illegale werkers lid zijn". Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de overval gedeeltelijk uit ontevredenheid als ook uit een ernstig soort baldadigheid ge pleegd is door jongemannen, allen onge veer 20 jaar oud. Er is een vroegere ille gale werker bij en ook behoorden tot de overvallers de hulpagent van politie S. uit Castricum en de P.R.A.-rechercheur B. uit Heiloo. Vastgesteld is, dat de mannen zich reeds eenigen tijd geleden aaneen gesloten heb- Eerst geruimen tijd later werd de ben en reeds eerder overvallen hebben ge. gebonden portier bevrijd. Onmiddellijk stelde de politie een uitgebreid onder zoek in. Over de totale waarde van het ge- stolene tast men nog in het duister, doch aangenomen mag worden, dat de buit zeer aanzienlijk is. Behalve het feit, dat de overvallers precies de sleutels van de safe en ook den weg daarheen wisten te vinden, pleit ook de omstandigheid, dat eerst kort geleden de brandwacht, die altijd den nacht portier gezelschap hield, was afge schaft, hetgeen de overvallers geweten moeten hebben, voor de waarschijnlijk heid, dat ten minste een van de daders ter plaatse zeer goed bekend moet zijn geweest. Portier in arrest Nader vernemen wij, dat de portier, na een scherp verhoor door de politie in arrest is gesteld. Of en in hoeverre hij bij het complot betrokken is, kan nog niet met zekerheid worden vast gesteld, doch er schijnen aanwijzingen te zijn, welke zijn voorloopige inhech- tenisstelling rechtvaardigen. Lord Killearn is te Batavia gearriveerd. Een officieele woordvoerder der Neder landers te Batavia verklaarde dat de Ne- derlandsche en Britsche regeeringen in gemeenschappelijk overleg besloten heb ben, dat Lord Killearn naar Batavia zou gaan voor een informatorisch bezoek. Over de raadzaamheid van het aanbieden van zijn diensten is tusschen Londen en Den Haag tien dagen geleden overeen stemming bereikt. De woordvoerder maakte tevens bekend, dat de Nederlandsche regeering voor het hervatten van de besprekingen met de Indonesiërs als voorwaarde heeft gesteld, dat de republiek de evacuatie der ge ïnterneerden uit het binnenland weer zou hervatten. Sjahrir zou naar Batavia gaan. Volgens geruchten in republikeinsche kringen zou Sjahrir binnen eenige dagen weLlicht gereed zijn mot de vorming van een nieuw kabinet en in het midden van deze week terugkeeren voor een ontmoe ting met Lord Killearn. Dit gerucht is nog niet bevestigd. Generaal De Lattre de Tassigny komt naar Nederland Op 5 September zal op Schiphol arrivee- ren generaal J. J. M. G. de Lattre de Tassigny, chef van den Franschen gene- ralen staf en inspecteur-generaal van het landleger. Generaal De Lattre de Tassigny heeft in het tweede deel van den afgeloopen oorlog grooten roem geoogst door zijn op treden in Noord-Afrika en in den eind strijd tegen de Duitsche troepen in Frank rijk en later in Duitschland zelf. De generaal zal drie dagen in Neder land vertoeven als gast van de Nederland sche regeering. Huisvesting van vrijgelaten politieke delinquenten r Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben aan de regeering het ver zoek gericht, bij de vrijlating van poli tieke delinquenten rekening te houden, met de mogelijkheid van huisvesting. Zij vragen slechts dan tot vrijlating over te gaan indien vastsstaat, dat voor den be- treffenden politieken delinquent woon ruimte beschikbaar is. pleegd in Heiloo, Schellinkhout en Blok ker. Zij beschikten over revolvers, pistolen en zelfs over een Bren-gun (Engelsch ma chinegeweer) Of de bewering van de ar restanten juist is, dat achter hen belang rijke „intellectueelen" staan, valt te be twijfelen. Men acht het niet uitgesloten, dat de hoeren do verantwoordelijkheid op deze wijze zij het gedeeltelijk van zich af willen schuiven, ofwel zich be langrijker willen voordoen, dan zij in wer kelijkheid zijn. Als motief geven zij op de „bestrijding van communisten en zwarte handelaars." AGENDA MAANDAG SS AUGUSTUS Rembrandt: De Regenboog. Palace: Sport- koningin. Luxor: De Zigeunersprlnses. Deze drie 14.00, 16.15, 19 00 en 21.18 uur. Frans Hals: Vier mannen der duisternis 14 00, 10 30. 19 00 en 21.15 uur. City: De Tyran 14.15, 16 30, 19.00 en 21.15 uur Spelen In de Ruïne van Brederode De proeve, door de vcreeniging Sant- poorts Bloei (op initiatief van dr. Boisse- vain) genomen met een openluchtspel in de Ruine van Brederode, is alleszins ge slaagd. Deze plek is voor zooiets als aan gewezen. Er behoefde waarlijk niets bij of af te worden gedaan; de natuurlijke en architectonische situatie biedt op zich zelf reeds een zaal met voortreffelijke acoustiek en onbelemmerd^uitzicht op het tooneel, dat intiem met de toeschouwers ruimte verbonden is en tevens voldoende afstand bewaart om de illusie intact te houden. Voor kunstmatige requisieten be hoeft men geen zorg te dragen; er is aan alle kanten gelegenheid voor de spelers om het tooneel op en af te komen. Zelfs voor tourniquets en foyer hoeft de voor uitziende bouwmeester van dit kasteel ge zorgd. Doch de grootste aantrekkelijkheid van deze schouwplaats levert het decor, dat door geen artist in het vak zou kunnen worden verbeterd Die brokkelige muur met haar venstergaten .waardoor eerst het lichte blauw van den vallenden avond en later de zwarte nachthemel zulk een prachtigen achtergrond biedt voor de kleurige figuren daarvoor; dat geheim zinnige trapgat, waarlangs een maagd de treden afdaalt; dat ruige struweel rondom de puinbrokken, waarachter een spion zich verbergt het vormt alles tezamen een voorname, aesthetische romantiek, welker sfeer door de nachtelijke stilte en de zomeravondgeuren versterkt wordt Hier komen niet alleen middeleeuwsche spelen tot hun recht maar dit zou ook een ideale omlijsting voor een vertooning van Shakespeare zijn Hot cenigo. waarvoor men eigenlijk heeft te zorgen gehad, is de belichting, en deze was naar den eisch De Ghesellcn van den Spele, die onder leiding van Adriaan Hooijkaas hier Lan- seloot en Die Buskenblaser hebben ver toond, hebben zich, zoowel wat costumes al.s wat speeltrant betreft, harmonisch ln dit kader gevoegd, waardoor bereikt werd. ook de moderne toeschouwer de be- korint» ondergine van de in het melodieuze middelnederlandsch harlvertcederondc pri mitievc tragiek van het ridderdrama en in de boensche snakerij aan het slot De riskante factor van de weersgesteld heid heeft zich doen gelden; zoo volkomen als de eerste avond de natuur meewerkte, zoo vijandig toonde zij zich den volgendon dag. Hetgeen echter de belangstelling geen afbreuk gedaan heeft. H G. CANNEGIETER Het motorschip „Weltevreden" is Zater dag met 800 evacués aan boord uit Medan naar Nederland vertrokken. De communist Arthur Hormer Is tot al gemeen secretaris van den Rngelschen Na- tionalen Mijnwcrkersbond gekozen. Met de procedure van de heiligverkla ring van Paus Pius den Tiende zal spoedig aanvang worden gemaakt. rtirlrellcn van Frans "Hals komen naar Haarlem lenig Jhr D. C Röell, directeur der Gemeen telijke Musea in Amsterdam, zal morgen naar Amerika vertrekken om verschil'en- de beroemde Nederlandsche schilderijen, welke zich sedert 1939 in de Ver. Staten bevinden, naar Nederland terug te bren gen. Onder deze schilderijen bevinden ziek „Het melkmeisje" van Vermeer, ..De Visch markt" van Ostade en twee portretten van Frans Hals uit het Frans Halsmuseum tè Haarlem. Jhr. Róeli zal voorts de belang rijkste musea in de Ver. Staten bezoeken ;n verband met de plannen tot een her nieuwde inrichting van het Rijksmuseum. Passagiers der „Niger stroom" in Southampton De 40 passagiers van het Nederlandschè stoomschip „Nigerstroom" zijn. 27 uur na de aanvaring in het Kanaal, op den Bri't- schen torpedojager Paladin" te South ampton aangekomen. De Paladin had eerst het beschadigde schip naar Spithead gesleept en liet het toen met twee sleepbooten in Ryde Roadè achter. Van de 40 pasagiers zijn 22 Nederland sche en 17 Britsche onderdanen en één Zwitser De Zwitser deelde mede, dat om onge veer 12.15 uur de Nigerstroom plotseling scherp achteruit helde, waarna het geluid- van een botsing werd gehoord. Het alarm signaal weerklinkt en men begaf zich in reddingsbooten naar het Fransche schip Dawson waarmee de aanvaring had plaats gehad. De passagiers zullen naar Londen wor den gebracht waar zij wachten tot een nieuw schip hen naar de plaats van be stemming kan vervoeren. De Dawson is op eigen kracht naar Le Havre gestoomd* ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavo-kerk te Haarlem op Dins dag 27 Aug. 's avonds van 7.30—9 30 uur, door Albert de Klerk, Haarlem. Het programma luidt: 1. Batalla de sexio tono. Jimenez (16e eeuw); 2. Fantasia D gr. t., bew. Jos, v. Amelsvoort. Georg Telemann <1681 1767)3. Noël X, Louis D' Aquin (1694 —1772); 4. Triosonate Es gr. t., a. Allegro mo derato, b Adagio, c. Allegro, Joh. Seb. Bacti 065—1750); 5 Offertoire. César Franck (1822 1390); G. Le tombeau de Tltelouze, a. Vexilla Regis, b Bange Lingua, c. Ave Maris stelia, d, Te splendor et virtus, e Te lucis ante ter- minum, f. Placare Christe servulis, Marcel Dupré (geb. 1886). 19.00, 20 00 en 22 00 Nieuwsberichten. 19.15 Met band en plaat20 08 Orgelspel. 21.1» Omroeporkest 22 30 Gramofoonmuziek. 23.00 Gramofoonmuztek. 23.30 New Light Sym phony Orchestra (gr,). HILVERSUM II. 415.5 M. 18.00, 20 00 en 23 00 Nieuwsberichten. 18 45 The Ramblers. 20.15 Residentieorkest. 21.00 GG-Cabaret. 2130 Metropole-orkest. 22 05 Hoorspel. 22.20 Opgewekte blaasmuziek (gr.).; 23.15 Vacantie-genoegens (gr.). De naam Mirin Dajo heeft voor velen reeds een bekenden klank gekregen als toebehoorende aan een Nederlander, die de wonder lijke gave der volstrekte onkwets baarheid bezit. Messteken door zijn hart, revolverschoten door zijn hoofd laten hem ongedeerd en zelfs zonder litteekens, terwijl hij geen pijn voelt. Men heeft dezen Mirin Dajo een fakir en een sen- sationeelen variété-artist ge noemd. Hii zelf beweert te zijn; een man, die zijn zeldzame eigen schap door religieuze overgave gekregen heeft, die thans wacht op een boodschap van God, waarmee hij de menschheid den wereldvrede zal trachten te brengen. Op een bijeenkomst in het gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam legde een van zijn aanhangers de volgende krasse verklaring af: „Mirin Dajo zal een wereldorganisa tie stichten, die haar bakermat in Ne derland heeft. Hij zal trachten een derden wereldoorlog te voorkomen en de wereld een halt toeroepen op den weg naar den absoluten ondergang". Mirin Dajo, evenals vele der aan wezigen getooid met een paarse aster, beklom den katheder. Hij gaf het vol gende ten beste: „De taak, die voor mij ligt uitgestip peld, moet via bewustwording tot mij komen. U allen kent mij als iemand, die de onkwetsbaarheid bezit. Ik bezit haar slechts tijdelijk, en indien ik er misbruik van zou maken, bijvoorbeeld door haar aan te wenden als topnum- mer in het circus, zou het met mijn gave gedaan zijn. Ik moet mijn taak vervullen binnen een bepaalden tijd. Het kan zijn, dat ik daarbij vijanden ontmoet. Mijn onkwetsbaarheid zal mij tegen hen beschermen. In de tweede plaats moet ik de wereld door demon straties het bewijs van mijn gave leve ren, totdat de menschheid bewust en ijp genoeg is om de boodschap te ont- tot dit groote doel. Wat de boodschap zal inhouden, kan ik nog niet zeggen, maar mijn kosmische bewustwording is steeds groeiende. Ik heb de zekerheid, dat God op zekeren dag de boodschap zal mededeelen. Wij staan voor de poort van een nieuwe wereld. Het oude zal afbrokke len en totaal verdwijnen; een nieuwe idee zal de wereld beheerschen. Het is mijn streven, alle geestverwante groe pen. die den vrede wenschen, in elk land samen te voegen tot één kern. De kernen uit alle landen zullen verbon den worden tot een hecht geheel over de gansche wereld. De menschheid is rijp voor nieuwe gedachten, die overal in kiem reeds aanwezig zijn. Bij de wereldorganisatie, die ik zal stichten, kan een ieder zich aansluiten, onver schillig welken Godsdienst hij aan hangt. Het einddoel, kan men zeggen, is een Vereenigde Staten van de Wereld." EEN HAARLEMMER. Wij hebben Mirin Dajo, die te Haar lem bij zijn ouders woont, een bezoek gebracht. Hij is 32 jaar oud, vegetariër en ongehuwd. Hij studeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten, Mirin Dajo waarna hii zich vestigde als reclame schilder; tot voor eenige maanden was hij werkzaam als chef van een reclame-bureau te Zaandam. De naam Mirin Dajo is volgens zijn zeggen door middel van openbaring als klank tot hem gekomen; naderhand bleek hem, dat deze naam Esperanto is en betee ken t: „wonderlijk iets". Drie maanden geleden kwam het bewustzijn „kos misch" tot hem, dat hij onkwetsbaar was; naar hij zegt, geschiedde dit door volledige overgave aan God. Hij heeft sindsdien tal van demonstraties voor doktoren en voor de pers gegeven, waarbij hem, naar hij vertelde, degens dwars door het hart en andere edele organen werden gestoken. Röntgen foto's leverden een onomstootelijk be wijs. Revolvcrkogels werden naast zijn oogen door zijn nersens geschoten; zij verlieten den schedel aan de andere zijde en de wonden genazen onmiddel lijk achter den kogel aan. Tot dusverre heeft nog geen medicus zijn naam aan dien van Mirin Dajo verbonden. Maar hij zegt. dat een medicus van inter nationale bekendheid een verklaring over de biologische aspecten van zijn onkwetsbaarheid zal geven die hij met zijn naam zal onderteekenen. De demonstraties zijn, althans te Amster dam, voor publiek en pers sinds eeni gen tijd door de politie verboden. Mirin Dajo en zijn assistent, een Haarlcmsche slager en de eenige, die hom bij zijn demonstraties doorsteekt (hetgeen, naar hij ons vertelde, veel van zijn krachten vergt), treffen mo menteel toebereidselen voor een groote reis, voorloopig door Europa en waar schijnlijk eerst naar Belgic en Frank rijk. Overal zullen demonstraties gegeven worden en de taal daarbij zal het Esperanto zijn; een tolk zal Mirin Dajo's woorden in de landstaal over brengen. In Engeland zal een demon stratie worden verfilmd. De onkwetsbaarheid is het onmid dellijke gevolg van concentratie o£ overgave, waartoe Mirin Dajo steeds kan overgaan. Hij weet niet, of hij buiten deze concentratie ook onkwets baar is. Gevraagd, of ook anderen de gave kunnen bemachtigen, antwoordde hij: „Reeds enkelen in de geschiedenis der menschheid hebben vóór mij de absolute onkwetsbaarheid bezeten; dit duurt slechts zoolang, als een bepaalde taak vervuld moet worden. De gewone mensch heeft weinig kans, de gave te ontvangen; door de bewustwording, die ik breng, zal echter de onkwetsbaarheid voor meer menschen te bemachtigen zijn, dan tot dusverre het geval ia geweest."

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5