M Finale sprintkampioenschap wegens val uitgesteld Aanwinsten van het Rijksmuseum mmm. IJMIMIUft Wl 1 3tSI3M 13N Er waren te Manchester 70.000 toe- sgi.nfrvers bij den wedstrijd Engeland Schotland. Het eigenaardige feit deed zich voor, dat de Engelschen aan shortpassing de voorkeur gaven en de Schotten pasten longpassing toe. De Schotsche aanvoerder, John Shaw kon weinig uitrichten tegen den Engelschen rechtsbuiten Matthews die samen met den rechtsbinnen Welsh in de Schotsche verdediging verwarring stichtte en na twaalf minuten Welsh de gelegen heid gaf met een onhoudbaar schot van ongeveer 15 M. afstand de score voor En geland te ope'nen. Twaalf minuten later maakte Schotland reeds gelijk door een kopbal van middenvoor Thornton uit een hoekschop van linksbuiten Liddell (Liver pool). De Schotten speelden aangemoedigd door dit succes nu veel beter maar toen de Schotsche aanvoerder hands maakte in het strafschopgebied schoot Welsh den strafschop in. waardoor de rust met 21 voor Engeland aanbrak. Dat Schotland tenslotte nog een gelijk spel uit het vuur kon sleepen tegenover een beter spelen den tegenstander moet hoofdzakelijk wor den toegeschreven aan het werk van den besten Schot, rechtsbuiten Waddell. (Ran gers), die steeds weer de Engelsche ver- degiging handen vol werk gaf. Vijf minu ten voor het einde brak Waddell opnieuw door en gaf een prachtige pass aan mid denvoor Thornton, waarop deze zonder aarzelen den bal onhoudbaar voor Swift in het doel schoot. (22). Flamingo4» vinnen voor het eerst van M.C.C. De medewerker voor cricket van „The Times" wedstrijd op Lords gewonnen. De Engelschen scoorden 189 runs voor 7 wickets en de Ne derlanders 192 voor 5 wickets. Het is de eerste maal, dat een Ncderlandsch team van MCC wint. De mewerker voor cricket van „The Times" wijdt een waardeerend artikel aan het fraaie succes van de Nederlanders, die van een sterke amateur-ploeg hebben gewonnen. Herinnerd wordt aan de moeilijkheden, wel ke het Nederlandsche cricket had te over winnen na den oorlog. Het enthousiasme van de Hollanders, geholpen met materiaal, bij eengebracht door de Engelsehen met Plum Warner als ijverigste inzamelaar, was ruim schoots de moeite waard. Bijzondere aandacht wordt besteed aan den bowler Van der Luur en aan het fielden van Sillevis. doch ook de ploeg als geheel kon de volkomen goedkeu ring van de over het algemeen zoo verwen de Engelschen wegdiagen Zondag waren de Flamingo's bij Sutton C. C. op bezoek. Een uur voor het verstrijken van den tijd. moest de strijd worden ge staakt. De Engelschen hadden 119 runs ge scoord. Het veldwerk was bijzonder goed. Vari Weelde werd luide toegejuicht, toen hij op fepomenale wijze clen top scorer van Sutton (41) ving. Voor het verlies van vier wickets maakten de Nederlanders 86 runs. Van Weelde bleef met 30 not out, Wedstr(jiluitslagen ItCH. RCH comb.— Spoorwijk 1 3—3; RCH combSpoorwijk 2 7—2; RCH comb.—Spoorwijk 3 11—1; RCH comb.—Spoorwijk 4 7—1; RCH 2—DIO 2—1 (Elswouttournooi). Bijster en van Vliet eindigen op de derde plaats Tijdens de Zondag gehouden wereldkampioenschappen Zurich heeft de Zwitser Plattner het sprint kampioenschap bij de anui J)e Haarlemmer Bijster werd derde. Bij de heroepsrenners werdei Ar ie van Vliet uitgeschakeld. Keherens verloor in de kwart-finale va Van Vliet in den halven eindstrijd van Senfftleben. Van Vliet be: plaats na een overwinning op Gcrardin. In den eindstrijd kwamc Senfftleben, doch de strijd is niet beslist, doordat de Fituisehman i een sleutelbeen op twee plaatsen gebroken heeft. Peters bereikte dei strijd achtervolging, welke Dinsdag a.s. wordt gehouden. iel rennen te eurs behaald. Scliercns en De wedstrijden van Zaterdag De eerste dag van de wereldkampioen schappen heeft goede resultaten voor de Nederlandsche ploeg opgeleverd. Van Vlic en Derksen wisten zich in de sprint on middellijk in de kwarteindstrijden te plaatsen, terwijl bij de amateurs Bijster en Hijzelendoorn. die evenals de twee Ne derlandsche profs hun series wisten te winnen, zich voor de achtste finale klas seerden. Peters maakte in de achtervol ging een schitterenden indruk en door zijn serie te winnen kwam hij in den halven eindstrijd. Ten slotte slaagde Van der Voort erin, na een opwinnende race. zich voor den eindstrijd der stayers te plaat sen. Alleen Remkes viel bij de sprinters uit. terwijl Bontekoe zich in een der her- k«nsingsritten van het sprintnummer der amateurs, liet uitschakelen. Peters maakte een voortreffelijken in druk. Velen waren vol lof over zijn stijl en het soepele beenenwerk. Toen hij in zijn eeriè den zwoegenden Belg Adriaenssens reeds in den rug zat, kreeg onze kampi oen een lekke band maar het reglement bepaalde, dat, nu meer dan de helft van den afstand was afgelegd. Peters over winnaar was. De eerste serie achter groote motoren was bijzonder spannend en had een sen sationeel slot. Chaillot had van den be ginne af de leiding en de strijd ging uitsluitend om de tweede plaats, immers de nummers een en twee werden direct voor den eindstrijd geklasseerd De Zwit ser Heimann achter den oud-stayer SiKer vocht gedurende den geheelen rit, maar hij verdeelde zijn krachten slecht. Toen de tactische gangmaker van Van der Voort de Franschman Pasquier. twintig ronden voor het eind, in één rush Heimann en Michaux, die om de tweede plaats hadden gestreden, trachttte te passeeren. gelukte deze opzet schitterend, aangezien zoowel Heimann als Michaux volkomen uitge reden waren door de talrijke duels van de eerste 50 KM. In 'de resteerendc twin tig ronden sloeg Van der Voort nog enkele aanvallen van Heimann af, zoodat de Ne derlandsche kampioen zich met Chaillot direct voor de finale plaatste. Niemand had erop gerekend dat Van Vliet den eindstrijd niet zou bereiken, maar ook was het een sensatie dat de ex- wereldkampioen Scherens in den kwart eindstrijd werd uitgeschakeld, al weer door Senfftleben. den man, die dezen middag wel van zich heeft doen spreken. Aange zien ook Gerardin door Derksen werd uit geschakeld, ging de eindstrijd tusschen twee renners, Derksen en Senfftleben. die tot een nieuwere generatie behooren. Senfftleben had den kop moeten nemen vanwege de loting aan den start. Even voor de 200 Meter zette Derksen den aan val in, vloog over zijn tegenstander heen. maar op het oogenblik, dat hij ons inziens reeds in gewonnen positie lag. week Senfft leben van zijn lijn af, stuurde iets naar boven, waardoor hij de linkerelleboog van Derksen raakte. De Franschman viel. maar Derksen die aan dit ongeval zeker geen schuld had, reed zijn baan uit. Chaillot, landgenoot van Senfftleben, verklaarde dat het inderdaad de schuld van den Fransch- mah was geweest. Toen het voorloopig me disch onderzoek uitwees, dat Senfftleben zijn rechter sleutelbeen op twee plaatsen had gebroken kwamen de drie wedstrijd- commissarissen, Joinard (Frankr.), Braak man (België) en Christensen (Denemarken) bij elkaar, een conferentie, welke gcrui- men tijd duurde. Ten slotte werd er be kend gemaakt, dat eerst Maandagmiddag zou kunnen worden beslisj, aangezien men voordien het definitieve oordeel van den behandelenden geneesheer, alsmede het resultaat van de röntgenfoto's wilde af wachten. Men verklaarde voorts, dat de rit als niet gereden zou worden beschouwd. De ware tocht van BUster Bijster stond voor een moeilijke opgave, welke hij misschien wel physiek, maar zeker geestelijk niet aa.i heeft gekund. Voor de achtste finales werd Pauwels. de Belgische kampioen, sterker geacht dan Bijster, een vergissing, madr waarom moesten er toen reeds twee nationale kam pioenen tegenover elkaar staan? De Belg kwam er niet aan te pas en vervolgens werd Bijster door de wedstrijdcommissa rissen tegenHarris, den Engelschen kampioen gezet. In een wedstrijd van zui vere snelheid ving Bijster den eersten aan val goed op, zijn tegenstander trachtte een tweede maal opzij te 'komen, maar Bijster had nog reserve genoeg om ook dezen aanval af te slaan. De wedstrijdcommissa rissen waren na deze tweede verrassende overwinning van Bijster nog niet over tuigd van diens kracht. Immers in plaats van hem een der sterke demi-finalisten te geven,'moest hij tegen den Zwitserschen kampioen Plattner, die met Harris favoriet voor den titel was, rijden. In den eersten rit tegen Plattner duurde het lang, voor dat de aanval van Bijster, die in tweede positie lag, kwam, maar toen demarreerde Bijster zoo krachtig, dat hij bij bet uit komen van de bocht in gewonnen positie lag en met een lengte den Zwitser royaal sloeg In den tweeden rit reed Plattner uit stekend. Hij maakte bij 't uitkomen vai voorlaatste bocht een schijnbeweging, als zou hij Bijster links willen passeeren, maar hij demarreerde buitenom en wel zoo on verwacht cn fel, dat Bijster, voordat hij de situatie bewust was, reeds enkele leng ten achter lag en een verloren wedstrijd reed. De zware tocht van Bijster via de voorwedstrijden en de tactische nederlaag in den tweeden rit tegen Plattner, hadden Bijsters moreel zoodanig aangetast, dat onze landgenoot in den derden rit zich bij een onverwacht aanzetten van zijn tegen stander niet ee'ns verweerde, het tempo niet volgde en met vele lengten werd ge slagen. Zoo won Plattner eigenlijk het wereldkampioenschap, want zijn overwin ningen in den eindstrijd tegen Schandorff waren van veel minder kwaliteit. Dat Hijzelendoorn in de achtste finale slechts met een handbreedte van den finalist Schandorff had verloren, moet toch wel te denken geven. Wij mogen van den slechts 17-jarigen amateur-sprinter in de toekomst nog veel verwachten. Nu demarreerde hij door gebrek aan ervaring op het verkeerde moment, trok zoodoende den geheelen sprint voor zijn tegenstander aan en werd op de streep geslagen. Spanning stijgt in de honkbal-competitie Door het gelijke spel, dat Ajax na een zeer spannenden wedstrijd op Blauw-Wit heeft behaald (33). konden de overige negentallen op de leidende ploeg inloopen. Er zijn nu vier gegadigden voor het kam pioenschap, mede door de overwinning van VVGA op Haarlem. Quick verloor weer met overtuigende cijfers, nu van Schoten en staat definitief op de onderste plaats. De wedstrijd tusschen EDO en HHC werd gestaakt en zal opnieuw worden vastgesteld Quick zal degradatiewedstrijden spelen tegen OVVOen de Spartaan. De laatste vereeniging werd Zaterdag kampioen door een overwinning op RCH. Zij heeft het kampioenschap niet cadeau gekre'gen, want HCK en HHC 2 volgen op den voet. Haarlem—V.V.G.A. 4—8. Evenals vorige week verloor Haarlem door het verschil in werpers. Ofschoon Ferment in het begin niet onverdienstelijk wierp, werd een zware inzinking in de zesde innings hem noodlottig en hij moest zich laten vervangen door Smidt, die even min zijn goeden vorm kon vinden. VVGA nam in dc eerste slagbeurt de leiding, toen Pronk op den honkslag van K Bloem scoorde. In de tweede innings maakte Vre- negoor echter gelijk en Haarlem nam de leiding met 4—1 door honkslagen van Lan- gereis en Koster, resp. in de derde en vier de slagbeurt, Verder liet v. d. Velde het echter niet komen en hij wist zich, on danks enkele fouten in hel Amsterdamsche veld, in dc overige innings te handhaven. De gemeente-ambtenaren wachtten hun kans af en deze kwam in de zesde slag beurt, toen Ferment een inzinking kreeg. Drie maal 4 wijd. een foutje van Koster en een fraaie honkslag van Voorthuyzen leverden 3 punten op (44). In de zevende innings heroverden de Amsterdammers de leiding door honkslagen van de gebroeders Bloem en doordat Bouman (met een schit terenden driehonkslag) en Jansen den bal goed raakten, was de zege behaald. De werpersresultaten waren: Ferment en Smidt 10 X 3 sl., 11 X 4 wijd, 6 honksl.; v. d. Veldo 11 X 3 sl., 6X4 wijd, 5 honksl. Quick—Schoten 8—28. Uit de score blijkt, dat wederom het werpen en het veldwerk van Quick uiter mate zwak waren Vonk en Kretzschmar die op de plaat stonden, zagen maar liefst 18 honkslagen tegen zich geplaatst In de eerste slagbeurt was reeds de beslissing gevallen, toen Schoten door een vijftal honkslagen en foutjes in het Quick-veld, een voorsprong van 70 kon nemen, waar aan in de vierde innings 11 punten konden worden toegevoegd. Dat Quick het tot 8 punten bracht is te wijten aan het feit. dat dc werper van het tweede negental, Hoefsmit. op de plaat stond. Hoewel hij niet onverdienstelijk wierp, werd hij toch nogal geslagen, vooral in de zevende en negende slagbeurt De beste slagman was De Bok. die uit 7 slagbeurten 4 honkslagen gaf. De werpersresultaten zijn: Vonk en Kretzschmar 3X3 slag, 7X4 wijd. 18 honksl.; Hoefsmit 8X3 slag, 2X4 wijd, 11 honksl. De inningscijfers waren: Schoten 71 0 11 32310 28 Quick ..000 101402=8 De competitiestand is nu: Blauw-Wit11 8 2 1 18 Ajax 11 7 1 3 15 E D. O11 7 1 3 15 V. V. G. A11 7—4 14 Schoten 12 6 6 12 Haarlem12 5 7 10 H H. C11 4 7 8 Quick 13 13 „Tweeërlei spel" In de oorlogsjaren konden de musea in Nederland weinig belangrijke kunstwer ken aankoopen. In een publicatie van het Rijksmuseum wordt gezegd: „Tengevolge van Duitsche concurrentie". Men weet, dat verschillende Duitschers collecties .verzamelden" en links 'en rechts lieten aankoopen. Op geld behoefden zij blijk baar niet te kijken. Hun bronnen waaruit ij de aankoopen financierden waren troe bel. Gelukkig komt veel wat de Duitschers hier „gekocht" hebben, in ons land terug! Maar al kon het Rijksmuseum weinig aankoopen, toch is het in de oorlogsjaren met belangrijke aanwinsten verrijkt. Deze zijn thans afzonderlijk tentoongesteld. Uit dit feit blijkt wel hoe omvangrijk het nieuw verworven materiaal is! Alleen de lijst van schilderstukken telt 59 werken Verder zijn er nog teekeningen, aquarel len, beeldhouwwerk, meubelen,-ceramiek Een tiental zalen is daarmee gevuld. Bij elkaar haast een volledig museum dus! Er zijn twee groote collecties onder, één van het echtpaar D. A. J. KesslerHuls man (dateerend van 1940) en één van den heer J. W. Edwin von Radt (van 1941). Om dat het oorlog was werden da geschonken „De Oostersche Potent; van ftembrandt. i «Jan Steen. werken meteen in veiligheid gebracht. Nu zijn ze voor het eerst ter bezichtiging ge steld. Tot de collectie Kessler behooren ver scheidene belangrijke werken van de Ne derlandsche school. Allereerst het werk van Rembrandt, „Een Oostersch poten taat", waarvan wij hier een afbeelding geven. Het is een zeer mooi schilderij, warm van kleur en mét een bijzondere lichtvalling. Het is gesigneerd en draagt het jaartal 1635. De Oostersche potentaat was reeds lang bekend, het geldt voor een der beste portretten van den meester. Daarom is het toe te juichen, dat het voor goed huisvesting in ons nationale museum gekregen heeft! De Jan Steen, die ook tot deze collectie behoort, is ook eén mooi gaaf werk, een der beste die van den Leidschen meester bekend zijn. „Tweeërlei spel" is het ge noemd, liefdesspel tusschen man en vrouw en drie mannen die zich met triktrak on ledig houden. Ook van dit werk geven wij een afbeelding. Verder zijn bij deze collectie werken van Barent Avccamp, „den Fluwcelcn Breugel". Geertgen tot St. Jans, de ..Mees ter van Alkmaar". Aert v. d. Neer en ook eenige goede Italianen. In de collectie die de heer Edwin von Radt schqpk. zijn verscheidene Italianen. Daardoor is het Italiaansch bezit van het Rijksmuseum zeer belangrijk uitgebreid. Dit zal door dc bezoekers zeker op hoogen prijs gesteld worden, want tot heden was Italië nog slechts spaarzaam vertegen woordigd. Er zijn nu werken bijgekomen van Giovanni Bellini. Botticelli. Francisco Guardi, Tiepolo en Tintoretto De collectie is van hooge kwaliteit, vooral de werken van Tiepolo en Tintoretto munten uit. Mevr de wed. J. H. der KinderenBe sier schonk „Dc Barmhartige Samaritaan" uit de school van Jan van Scorcl. welk werk tot de verzameling van prof. A. dor Kinderen. 4 Van den Haarlemschen meester Jan de Bray kreeg het museum een nieuw werk, het portret van het echtpaar Blaeu. een geschenk van den heer F. E. Blaauw Op den achtergrond ziet men hot Hof van Hillegom, waar mr VV. Blaeu ln het mid den der 17e eeuw woonde. Wij kunnen een bezoek aan deze exposi tie in het Rijksmuseum aanbevelen. Ieder zal bij het zien van al dit schoons en be langwekkends op kunstgebied een gevoel van dankbaarheid hebben jegens de schen kers.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7