m 1 Onze Wereld kampioen Commissie-vergaderingen in Parijs Australië en Rusland tegenover elkaar Lesvliegtuig neergestort Opnieuw een Taxi-Chauffeur bij Halfweg overvallen Zijn wagen totaal vernield W -fliNfr- «to .Tnai-Kang No, isttrt T H "I "T^V T Tj ™fl Wocnsdac 2ft Auenslus into Bureaux: Groote Houtstr. 93 I"""! W J f 8 ff» C* I J ii ST' Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem I VJ VJ I I I I I |J M 71 J1 J I III I I J Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, ^fc" per kwartaal f 4.- Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-IIoofdrednctcur: Robert Pecrebooin Te] Redactie 10600 Dir.-Hoofdred. 15054 X/ANDAAG gaat deze stad prat op een v wereldkampioen, want de Haarlemmer Peters heeft in den afgeloopen nacht de achtervolging te Zürich gewonnen. Dat dit 's nachts is geschied mag als een bijzonder heid gelden. Het 701-jarig verleden van de sportieve stad Haarlem heeft menigen kampioen opgeleverd, maar altijd behaal den deze sterren hun triomfen bij dag licht. Dat onze nieuwste ster in den nacht tot schittering is gekomen, is, behalve toe passelijk, een bewijs voor het Haarlemsehe aanpassingsvermogen. Wie dit een te krasse uitspraak vindt en er voor zichzelf niet zeker van is. dat hij 's nachts zijn beste sportprestaties.zou kunnen ontwik kelen, moge bedenken dat een zeker mate van locaal chauvinisme toelaatbaar wordt geacht als men een wereldkampioen in zijn woonplaats oogst. Het was overigens niet Peters' wensch, dat hij op dit onge wone uur streed. Hij en zijn Fransche tegenstander werden dermate achtervolgd door pech, dat de race telkens moest wor den „afgebeld", zooals dat op de wieler baan heet en ook waarlijk geschiedt, eer zij eindelijk elkaar konden achtervolgen. Vorige snelle stadgenooten hebben be wezen, dat wij Haarlemmers bovenal uit blinken in de sprint. Onze beide vorige wereldkampioenen op de fiets Jaap Eden (1895) en Jac. van Egmond (1933) bewezen dat en andere sprinters, die minder ver vaarlijke titels behaalden, maar eveneens tot den sportroem der Spaarnestad bijdroe gen, bevestigden het. Nu heeft Haarlem ook een wereldtitel in de achtervolging behaald. Het sterkt mij in een vroeger uit gesproken meening, namelijk dat de N.Z.H. er veel mee te maken heeft. Kennen wij onze tram niet als de achtervolger bij uit stek? Drijft zij niet dagelijks de fietsende Haarlemmers van alle leeftijden door de nauwe straten van onze binnenstad, met Koningstraat en Gierstraat als beste „par cours" en moet dat geen heilzame gevol gen hebben? Het is waar dat Jaap Eden zijn triomfen behaalde voor de electrische tram er was. Maar hem zaten de eerste auto's op de hielen. Dat nu ook de achtervolging tot een Haarlemsch wereldkampioenschap heeft geleid, zal onze wagenvoerders, als zij de Haarlemsehe jongens door de nauwe stra ten voortjagen, met trots vervullen. De N.Z.H. heeft nu, om zoo te zeggen, school gemaakt. Als Maandag a.s. de nieuwe wereldkampioen feestelijk wordt inge haald, mocht haar eigenlijk ook wel een bloemstuk met een toespraak ten deel vallen. Maar het zal wel niet gebeuren. In Brabant zouden ze zooiets doen: in het Noorden remt teveel nuchterheid. Toch zullen de wagenvoerders de voor hen weg snellende jonge fietsers wel met steeds meer belangstelling gaan beschouwen en met het oog der ervaring den knaap her kennen, wiens krachtige demarrage een belofte voor de toekomst inhoudt. In de kringen van inbrekers en andere zware jongens zal hopelijk een waarschu wend woord de ronde doen: ga liever maar niet in. Haarlem werken, de achtervolging is er te snel. Wellicht roept de hoofdcom missaris eerstdaags zijn politiemannen bij een en zegt hij tot hen op den krachtigen toon, hem en zijn vak eigen: Spiegel jullie aan Peters! Zoo kan het behalen van een wereld kampioenschap achtervolging zijn veel- vuldigen invloed op het leven eener stad doen gelden. Overdreven moet die natuur lijk niet worden. Er is bijvoorbeeld geen reden waarom de belastinginsnectie en de deurwaarders er zich door zouden laten bezielen. Niemand vraagt om versnelling van hun tempo en nog minder om een Haarlemsch wereldkampioenschap op hun gebied. Peters is, naar mij verzekerd wordt, geen zwaargebouwde reus, zooals zijn athletische tegenstander Schulte, dien hij in den strijd om het Nederlandsche kam pioenschap verslagen heeft. Een groot wielrenner wordt men nog niet door het bezit van bijzondere spierkracht, met name van sterke kuiten. Peters is vrij licht ge bouwd, maar hij blinkt uit. zooals de ken ners zeggen, door zijn zit en zijn stijl, zijn soepelheid en zijn kennis van het vak. Dit is namelijk, al moge dat de meesten van ons wat ongewoon in de ooren klinken om dat onze dagelijksche bezigheden van eenigszins anderen aard zijn, zijn vak De aard van zijn superioriteit moge ons Haar lemmers met extra trots vervullen. „Wij", kunnen wij zeggen, ons op de borst slaand en een gezicht trekkend, alsof wij zelf in Zürich gewonnen hebben: „wenschen niet door brute kracht te winnen Wij hebben die zelfs niet van noode. Onze zit. onze stijl, onze soepelheid, onze vakkennis zijn genoeg." Haarlem zal Peters ongetwijfeld harte lijk ontvangen. Het houdt van sport en weet het te waardeeren, als een jonge man er door stug volhouden het beste in be reikt. Het heeft de voetbalclub Haarlem toegejuicht toen zij het landskampioen schap won en zal ook Peters toejuichen. R. P. Extra koffie? Naar de Zwolsche Courant verneemt bestaat de mogelijkheid, dat in de eerste helft van September een extra rantsoen koffie zal worden verstrekt, om den ach terstand in te halen. Polen zorgt voor een verrassing Op de Parijsche conferentie hebben gis teren verschillende commissies hun be sprekingen voortgezet. In de economische commissie voor Italië diende dr. Walker (Australië) een amen dement in, dat veel gelijkenis vertoont met een vorig amendement in de commissie voor den Balkan en Finland, dat tot een botsing tusschen Australië en de Sovjet- Unie leidde. „Australië", zoo zeide Wal ker, „is niet tegen het principe van her stelbetalingen en het ligt ook niet in zijn bedoeling een reductie van het totaal bedrag 100 millioen dollar aan de Sovjet-Unie voor te stellen. Australië is echter geen voorstander van betaling in natura op grond van een bilaterale over eenkomst Molotof noemde de Australische voor stellen stereotyp en daarom niet construc tief. Alle actie van de Australische dele gatie is tegen de Sovjet-Unie gerioht. Bij elke kwestie, die de Sovjet-Unie niet be treft, is Australië bereid ieder voorstel te aanvaarden. De Australische delegatie kant zich daarentegen tegen ieder voor stel, dat bedoeld is om de belangen van de Sovjet-Unie, voor zoover het herstelbe talingen betreft, te verdedigen. Roemeensche grens bepaald Australië trad in de politieke en terri toriale commissie voor Roemenië wederom op den voorgrond, toen het nogmaals zijn amendement inzake de „rechten van den mensch" te berde bracht en voorstelde de gedragslijn, die reeds in twee andere com missies was bepaald, te volgen. De commissie besloot eenstemmig een verwijzing naar de „grondbeginselen van rechtvaardigheid" in de preambule op te nemen. De commissie keurde unaniem artikel 1 van het ontwerp-verdrag goed. In dit artikel wordt de Roemeensche grens vastgelegd. Canada en de V. S. behielden zich het recht voor later opmerkingen te maken over artikel 1. In een der andere commissies voor Italië verzette Wisjinsky zich krachtig tegen een Australisch voorstel betreffende het instellen van een sub-commissie. De En- gelsche gedelegeerde deed toen een com promis-voorstel, maar hierover werd geen overeenstemming bereikt. Beasley (Australië) deed vervolgens een feilen aanval op de Sovjet-delegatie en op Wisjinsky in het bijzonder. Hij beant woordde een beschuldiging van Wisjinsky, dat de Australische delegatie door zooveel amendementen het werk der conferentie ophield, met een gelijke tegenbeschuldi- ging en zeide, dat de Sovjet-delegatie iedereen trachtte te intimidceren om te bereiken, dat men het met haar eens zou worden. „De Australische delegatie is niet naar de conferentie gekomen om de Sovjet beslissingen zonder meer goed te keuren. Zij werd uitgenoodigd om het reeds gedane werk te beoordcclen." De Sovjet-delegatie met Molotof aan Plan voor een vierde atoombom proef Volgens een Amerikaansch radio bericht zou binnenkort een vierde atoombomproef genomen worden. Bij dit experiment zouden twee ont ploffingen tegelijkertijdnamelijk een onder water en een ui de lucht, veroorzaakt worden, om de uitwer king van de samenpersing tusschen de twee ontploffingssferen op een aantal schepen te kunnen nagaan. De in de lucht tot ontploffing te brengen bom zou daarbij aan een ballon worden opgehangen. Onrust in Tunis het hoofd, was sterk vertegenwoordigd bij de zitting van de economische commissie voor den Balkan en Finland. Tsjecho- Slowakije verzette zich tegen het Austra lische voorstel, een herstelbetalingscom missie buiten de conferentie te vormen teneinde bedragen voor herstelbetalingen en betalingswijzen vast te stellen. Ook een Australisch voorstel, dat betalingen in dollars, ponden sterling en andere valuta zouden geschieden werd afgekeurd. Voorts oefende de Tsjecho-Slowaaksche afgevaar digde scherpe critiek uit op Hongarije en zeide: „er is meer dan genoeg voedsel in Hongarije. De inflatie wordt er opzettelijk in de hand gewerkt om medegevoelen op te wekken en het vredesverdrag minder zwaar te maken." De Oekrainsche afgevaardigde zeide, dat Australië edelmoedig was ten koste van andere volken. Het slot van de zitting leverde nog een verrassing op: Polen trok zijn cisch tot herstelbetalingen aan Roe menië in. „Polen wil een regeling van <Je kwestie buiten het kader van artikel 22 zoeken", aldus de Poolsche afgevaardigde. Een algcmcenc staking van drie dagen, die als protest tegen de arrestatie van 52 nationalistische leiders te Tunis wcrdlti'- geroepen heeft zich over Tunis verbreid. Overal werden de winkels gesloten. Le den der Tunesische vakverecniging, die tot slaking hebben aangezet, hebben bij Bidault, den Franschen premier en mi nister van Buitenlandsche Zaken, gepro testeerd tegen de arrestatie van Destour, een der nationalistische leiders. De secretaris-generaal van het Tunesisch algemeen vakverbond, heeft echter offi cieel de staking gelaakt en verklaard, dat zijn organisatie geen aandeel heeft aan het verspreiden van het stakingsbevel in Tunis. Het conservatieve Kopenhaagsche blad „National Tidende" geeft berichten over de ontdekking van een wijdvertakte Illegale beweging in Duitschland, maar tot nu toe zUn deze mededeelingen onbevestigd. Het woord is aan. D i s r a 1 i Onze lievelingsschrijvers zijn zij, die soms schijnen te vergelen dat zij schrijvers en zich herinneren dat zij menschen zijn. Twee gratieverzoeken afgewezen Drie doodstraffen veranderd in levenslang; De Koningin heeft afwijzend beschikt op de gratieverzoeken van J. E. Fccnslra en J. C. Molenijzer, die resp. door de Bij zondere Gerechtshoven te Arnhem en Am sterdam tot de doodstraf waren veroor deeld. I)e Koningin heeft gratie verleend aan C. Kooiman, M. van der Kuur en S. Bak ker. Zij waren tot de doodstraf veroor deeld. Deze is in het gratiebesluit veran derd in levenslange gevangenisstraf. Leerling om het leven gekomen Gisteren is op het vliegveld Gilze-Rijen een Tiger Moth-lesvliegtuig van de Rijks luchtvaartschool vermoedelijk door te ge ringe snelheid neergestort en in brand geraakt. De 19-jarige leerling P S. uit Den Haag is in de vlammen omgekomen. Conferentie der „Vier" nog niet vastgesteld i Naar Reuter uit Amerikaansche broni verneemt hebben Bevin en Byrnes deze ]week besloten, dat het wenschclijk zou zijn een conferentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier te houden om alle niet-organisatorische kwesties in verband met de Parijsche conferentie te bespreken. De vergadering was voorloopig vastgesteld op Donderdag a.s Noch de Fransche. noch de Russische afgevaardigde hebben tot dusver op de uitnoodiging geantwoord. Weerbericht Het Nederlandsche schip „Nigerstroom", dat in het Kanaal een aanvaring heeft gehad, wacht met zware slagzij op het oogenblik, dat het in een Engelsch dok binnengesleept zal worden. ONAANGENAAM WEER. Verwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Koel weer met wis selende bewolking en regenbuien, hier en daar gepaard gaande met onweer. Krach tige, aart de kust nu en dan stormachtige Zuid-Westelijke wind. Voor de tweede maal is bjj Halfweg een roof-overval gepleegd op een chauffeur van een Amsterdamsche blokbandtaxi. Hoe wel de daders eenige malen op hem ge schoten hebben, is de chauffeur er goed afgekomen. ZUn taxi is echter totaal ver nield teruggevonden. De chauffeur werd 's avonds laat op den Dam te Amsterdam aangesproken door twee burgers en een militair. Zij beweer den den trein gemist te hebben en wilden daarom per taxi naar Haarlem gebracht worden. Toen de taxi Halfweg bereikt had gaf een der passagiers den chauffeur het bevel te stoppen en op hetzelfde moment voelde hij een revolver in den rug. De overvallers eischten zijn geld en de taxi. De chauffeur wist het portier te openen en de aandacht te trekken van een tegen ligger. Op dat moment losten zijn belagers eenige schoten, blijkbaar om den chauffeur schrik aan te JagW. De bestuurder van de passeerende auto, die waarschijnlijk ge meend heeft, dat er op hem geschoten word. reed ijlings door De chauffeur wist uit zijn wagen te springen en een anderen wagen aan te houden, welke hem naar Haarlem braclU. Hier waarschuwde hij terstond de politie. Kort daarna kwam een automobilist op het politiebureau mededeelen, dat bij Half weg een totaal vernielde taxi op den weg lag. Bij onderzoek bleek, dat dit inderdaad de gezochte wagen was. De daders waren waarschijnlijk eerst tegen een lichtmast en daarna tegen een boom gereden, waarna de taxi gekanteld is De wagen was on herstelbaar vernield. Tusschen de brok stukken vond de politie een revolver en een militair uitrustingstuk. Of de overvallers bij de botsingen tegen lichtmast en boom gewond zijn, weet men niet. De politie heeft nog geen spoor van hen gevonden. 'M - 'v S Gisteren is in IJmuiden wederom ge tracht den Duitschen snelbootbunker in het havengebied verder op te blazen. Een dikke rookwolk steeg bij de ont ploffing op.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1