Sport in het Kort Peters Wereldkampioen Doelpuntlooze voetbalwedstrijd besloot tocht in Derby De Radio geeft vanavond; De nieuwe bonnen Tips en Tops J Kort en Bondig iril ivtcrs Is «le «lcrdc Haarlemmer, die er in »eslaag;<l i p uieli'ciincn to behalen. «Jaap Edén was in 1805 dc e« inldc in 1033 den lioogstcn titel bij de sprint vc is in Zurich wereldkampioen achtervolging: dit feit zal Haarlem juichen, waartoe Maandag u« gen-, Ie nieuwe wereldkampioen feestelijk ingehaald zal worden •oldknmpJocn- van Kgmond Ijeroepsrenners geworden, de gelegenheid zal bestaan. Sensationeele eindstrijd in Zurich In den halven eindstrijd kwam Peters tegen den Italiaan Ortelli uit. Hij nam onmiddellijk de leiding, reed zeer regel matig en vergrootte steeds den voor sprong. Na 5 K.M. was het verschil 40 meter. De tijd was 6 min. 26 sec. De an dere rit werd door Piel (Frankrijk) met klein verschil van Pederson (Denemarken) gewonnen in 6 min. 34 2'5 sec. In den eind strijd kwamen dus Peters en Piel. Erg vlot verliep de strijd evenwel niet. De Franschman verscheen eerst te laat aan den start en toen er korten tijd gereden was, kreeg hij een lekke band. Toen op nieuw gestari zou worden, bleek de ket ting van de fiets van Piel defect te zijn. Om 16 minuten over elf werd weer het startschot gegeven. De Franschman ver trok in razend tempo en lag na drie ron den meer dan vijf meter voor. Peters stak in de vierde ronde zijn hand omhoog, ten toeken dat hij een lekken achterband had. Opnieuw moest de wedstrijd worden «vergereden. Dc commissarissen stelden voor de finale Donderdagavond te laten rijden, doch de Franschman Piel wil de in ieder geval dezen avond rijden. Om 9 minuten over half twaalf werd voor de zooveelste maal het startschot gege ven. Opnieuw vertrok de Franschman in razend tempo en na twee ronden lag hij wederom vijf meter voor Peters behield hetzelfde tempo, terwijl de Franschman na vier ronden reeds aan zijn rijwiel lag te rukken. Juist op het oogenblik. dat Peters voor lag stak hij opnieuw zijn hand op. Onze landgenoot bleek wederom een lekke band te hebben. Om drie minuten na middernacht werd weer gestart. Deze rit werd op schitte rende wijze door Peters gewonnen D« Franschman kwam cr gewoonweg niet aan te pas Hiermede werd Peters we reldkampioen der professionals achtervoi gers. Zijn tijd was: 6 minuten 33 4 5 Piel werd op 25 meter na ingehaald Do i cldkampioen. Toet Gerard Peters 28 Juli in het Olym pisch Stadion het Nederlandsch kampioen schap behaald had. zag hij met vertrou wen dc wedstrijden in Zürich tegemoet. In Amsterdam had hij den zwaarst en con current Schulte geklopt en deze kon in Zwitserland niet starten, omdat elk land maar één renner mocht afvaardigen. De nieuwe wereldkampioen is op het «ogenblik 26 jaar oud Reeds op jeugdigen leeftijd voelde hij zich tot de wielersport aangetrokken en werd lid van een ver- eeniging. Vroeger was hij meubelmaker en in zijn vrijen tijd trainde hij ernstig. Eenige successen op wegwedstrijden boek te hij en het belangrijkste was wel het behalen van het kampioenschap van Ne derland op den weg in den zomer van LAATSTE WEDSTRIJD DER FLAMINGO'S IN ENGELAND. De laatste wedstrijd der Flamingo's in Engeland ts in een draw ge ëindigd. Woolwich Garrison scoorde in de eerste innings 331 runs en de Flamingo's 172 waarna de Nederlanders de follow-on kregen met een achterstand van 159. Een nederlaag voor de Nederlandsche cricketers leek waar schijnlijk. maar de Flamingo's herstelden zich In de tweede Innings. Bij den stand 170 voor 5 wickets voor de Flamingo's werd besloten niet verder te spelen. Nederlandsche athletieksuccesscn te Ber gen. net hoogtepunt van de atletiekwed strijden te Bergen (Noorwegen) was de wed strijd hardloopen over een afstand van 3000 meter. Nadat de Fin lleino tot halverwege aan den kop had geloopen, won de Nederlan der Slijkhuis met een tijd van 8 minuten 8 4 sec. De Nederlander Schollen won de 200 me ter in 22.6 sec. 1941 te Zandvoort. Het volgend seizoen werd hij beroepsrenner en hij speciali seerde «zich in het bijzonder op de achter volging. Bij de Nederlandsche kampioen schappen had hij in Schulte altijd een be langrijken tegenstander. In het buiten land boekte hij echter successen, speciaal als er wedstrijden in achtervolging op het programma stonden. Op de wintprbanen in België startte hij in de oorlogsjaren vele malen. Vorig jaar en dezen zomer trok hij ook naar het Zuiden, doch maak te eveneens reizen naar Zürich, Kopenha gen en kort geleden nog naar Milaan, waar hij overwinningen behaalde. Zijn harde werken ziet hij thans beloond door het veroveren van den wereldtitel Huldiging op Maandagavond. Sedert 1941 is Peters lid van de H.S.V. „De Kampioen". Deze vereeniging heeft besloten een huldiging te organiseer en op Maandagavond 2 September De kam pioen wordt des avonds om zeven uur op het Haarlemsche station verwacht. Daar na wordt via Kruisweg, Kruisstraat, Bar- teljorisstraat naar het Stadhuis gereden. Het gemeentebestuur is voornemens Pe ters officieel te ontvangen. Na de huldi ging rijdt de stoet verder langs de Ko ningstraat, Barrevoetestraat, Keizerstraat. Wilhelminastraat, Van Eedenstraat, Lo- rentzstraat, Plein, Groote Houtstraat, Gr. Markt, Riviervischmarkt, Lange Begijne straat. In het Concertgebouw zal behalve Peters ook Cor Bijster gehuldigd worden. Een cabaret-programma zal worden afge werkt, waarna een bal tot twee uur volgt Staiiritori-ton rn non Botwinnik handhaaft de leiding De elfde ronde van het schaaktournool Groningen begon met een aantal rustige par tijen, welke remise eindigden. Ook de belangrijke ontmoeting tusschen Tartakowei en Snuslof verliep zonder eenige opwinding, Botwinnik behield zijn voorsprong door zij tegenstander Stoltz van het schaakbord te vagen. Men krijgt den indruk, dat de Rus sische -kampioen van ronde tot ronde ir kracht toeneemt. Er zou een wonder moe ter gebeuren om hem den eersten prijs te ont futselen. Thans is de strijd om den tweeden prijs het belangwekkendst en daarom con centreerde zich Dinsdag de belangstelling op de partij EuweDenker. Het is een buiten gewoon spannende partij geweest. Na veel ot winding zag Denker een kleine combinatn over het hoofd en verloor een stuk en di partij. De uitslagen van de lie ronde zijn: O' Kelly Vidmar remise, Bernstein—Boleslafskie. •emise; Euwe wint van Denker; Stoltz ver liest van Botwinnik: Flohr—Steiner afgebro ken partij: Tartakower—Smislof remise; Ko- tovLundin remise; Yanofsky verliest Szabo; KottnauerNajdorf afgebroken par tij; Christoffel verliest van Guimard. De stand ziet er als volgt uit: Botwinnik 10 pnt.; Euwe 8li pnt.; Smislof 7',i pnt.; Denker 7 pnt.; Tartakower en Szabo 614 pnt.; Flohr en Najdorf ieder 6 pnt. en 1 afgebroken partij; Stoltz 6 pnt.; Boleslafs- kiej 5',2 pnt.; Kottnauer 5 pnt. en 1 afgebro ken partij; Kotov en Lundin ieder 5 pnt.; Yanofsky, Christoffel en Bernstein ieder 4 pnt.; Guimard 3Vi pnt.; Vidmar 3 pnt.; Stei ner 2'i pnt. en 1 afgebroken partij; O' Kelly 21 i- punt. Oranjeronde Haarlem-Noord Dank zij de goede zorgen van de HSV „De Kampioen" besloot de Zaterdag a.s. te hou den „Oranje-ronde" van Haarlem-Noord eer succes te worden. Dertig amateurs zullen aan de start verschijnen Bekende renners al; Neeft. P. Peters, Porvegdes, Dletvorst. Bak ker, Van Os en Kuilman hebben ingeschre ven. Bij de nieuwelingen, twintig in totaal zullen renners uitkomen, die ook aan de ronde van 11 Augustus hebben deelgenomen, o.a. de winnaar Keizer, verder Vet, Henne- man, Slop en Schotman. Vijf beroepsspelers in de Engelsche ploeg Tot besluit van dc reis van de Haarlem mers naar Derby is Dinsdagmiddag een voet balwedstrijd gespeeld tusschen bet Haar- lemsch elftal en een ploeg uit Derby, waarin vijf beroepsspelers waren opgenomen van Derby County. In verband met het aanstaan de vertrek der Haarlemmers kon slechts twee maal een half uur gespeeld worden. Het resul taat was 00. Bij Derby speelden mee Nicholas, Bullions. Howe, Musson en Stern, die eenige maan den geleden in hel elftal van Derby County speelden, dat in den eindstrijd tegen Charlton den Engelschen beker won. Het Haarlemsch elftal verscheen in de volgende opstelling: doel: Kluit; achter: Van der Hulst en Kammeljer; midden: Van Gooi, Schijve- naar en Vos; voor: Tervoort, Biesbrouck, Hanse, Smit en Groeneveld. Dat de wedstrijd in een puntloos spel is ge ëindigd, was niet alleen te wijten aan min der schotvaardigheid. maar ook aan den kor ten speeltijd. Des avonds moesten de Haar lemmers weer in Harwich zijn. omdat de boot des nachts naar Hoek van Holland voer. Het publiek heeft van een vlotten en anrdigen strijd genoten, welke begunstigd werd door prachtig zonnig weer, In een hoog tempo werd gespeeld. Aan belde zijden zetten de voorwaartsen snelle aanvallen op. De doei- verdedigers waren echter In goeden vorm en deden voor elkander niet onder. Vooral doelman Kluit vestigde een uitstekenden in druk. Zijn opstellen en klemvasthcid wekten voortdurend bewondering. In het begin leek het er op, dat het korte samenspel van Derby een klein overwicht voor de gasthceren zou opleveren, maar de rechtsachter Van der Hulst was op dreef en hield den linkervleu gel Stamps—Ward in bedwang Deze spelers traden gevaarlijk op. Ook spil Schijvenaar liet zich niet onbetuigd. De goede techniek der Haarlemmers weerstond de methoden van Derby Aan den anderen kant speelde Smit een schitterende partij. Het verdeelen van het HILVERSUM I, 301 M. 7.00, 8.00, 13 00. 19 00, 20 00, 22.00 Nieuws. 17.35 Cinderella. 20.15 Residentie-orkest o.l.v. Eduard v, Beinum. 22.15 Reportage „De toe komst van de Ned Beschaving". 23 00 Lucle Bolman. al'. 23 30 Plano-trio's Haydn en Mozart. HILVERSUM II. 415 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18.00. 20 00, 23.00 Nieuws. 18.15 en 19.00 Jan Corduwener. 20.05 Reportage milit voetbalwedstrijd Ncd.—België. 20.20 Ramblers. 20.45 „Rebecca" 21 30 Fransche operettes. 23.15 Beschouwing Staunton-tour- nooi. spel was goed verzorgd. Eenmaal werd ge dacht. dal hij den grondslag legde van doelpurjt. Van het' middenveld ondernam een solo-ren, gaf den bal fraai door r Tervoort, doch op het laatste oogenblik maakte de rechtsachter der gastheeren de zen het leer afhandig. Op den linkervleugel kon Groeneveld door de goede bewaking van den Engelschen rechtshalf weinig uitlichten Het einde kwam met 00. De Engelsche toeschouwers roemden het positiespel der Haarlemmers, dat over het algemeen beter bleek dan men gewend is in Derby. Indonesiërs melden opstand op Bali Nederlandsch garnizoen zou in moeilijkheden zijn liet A.N.P. heeft opgevangen van «Ion zender van het Indonesisch republikein- schc persbureau Antara, dat de Neder landsche autoriteiten zich op Bali in zeer moeilijke omstandigheden bevinden ten gevolge van een wijd vertakte revolutie. De Nederlandsche garnizoenen worden voortdurend aangevallen door het Barksan Rakjat (volksleger) en deze aanvallen kunnen ondank^* de moderne bewapening van de Nederlanders en de vele hulpmid delen, waarover zij beschikken, niet wor den gestuit. Als plaatsen, waar regelmatig gevech ten plaats hebben, worden Boeleleng, Djembrana. Tabanan, en Bangli genoemd. Ook door een economische blokkade worden de Nederlandsche troepen in een- zeer pijnlijke situatie gebracht. Het Indonesische bericht eindigt met de woorden, dat de Nederlandsche positie op Bali hoe langer hoe zwakker wordt ten gunste van de republiek, waar tegen over de bevolking een onwankelbare trouw aan den dag legf. AGENDA WOENSDAG 28 AUGUSTUS Rembrandt: De Regenboog. Palace: Sport - koningin. Luxor: De Zigeunerprinses. Deze drie 14.00. 16.15. 19 00 en 21.15 uur. Frans Hals: Vier mannen der duisternis 14.00, 16 30. 19 00 en 21.15 uur. City: De Tyran 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur DONDERDAG 29 AUGUSTUS Bioscopen: Programma als Woensdag. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 610: 541 t.m 545 brood 800 gram brood 546 brood 400 gram brood 549 boter enz125 gram boter 550 boter enz375 gram margarine of 300 gram vet 560 sujker750 gram suiker, boterhamstrooisel of 1500 gram jam. stroop enz. 551 algemeen 200 gram kaas 552 algemeen 250 gram waschpoeder B 13 reserve 1600 gram brood C 13 reserve 800 gram brood B 14 reserve 100 gram kaas Bonkaarten La, Lb, Lc 610: 513 vleesch 100 gram vleesch 514 vleesch 400 gram vleesch A 01 melk2 liter melk B 01, C 01 melk 3V2 liter melk Bonkaarten Kd, Ke 610 041, 042 brood800 gram brood 049 boter enz250 gram boter 050 boter enz125 gram margarine of 100 gram vet 060 suiker, 061 alg. 250 gram suiker, 062 algemeen boterhamstrooisel of 500 gram jam. stroop, enz. 051 algemeen 100 gram kaas 052 algemeen 250 gram waschpoeder D 13 reserve 800 gram brood E 13 reserve 250 gram rijst, kinder meel of kinderbisc. Bonkaarten Ld, Lc 610: 013, 014 vleesch 100 gram vleesch D 01, E 01 melk 6 liter melk Tabak en Snoep: T 45 2 rantsoenen tabaksartikelen V 45 200 gram chocol. en/of suikerw. X 452 rantsoenen tabaksartikelen De bonnen voor aardappelen zullen af zonderlijk worden aangewezen. De bonnen voor melk zijn geldig t.m. Zaterdag 7 September. Voor de week van 8 t.m. 14 September zullen nog bonnen worden aangewezen voor' aardappelen, melk, koffie. Zuidvruchten, bloem, tabak en versnaperingen. Suiker en jam zal men in den vervolge naar keuze kunnen koopen. Desgewenscht kan men op een bon voor suiker gedeelte lijk suiker, gedeeltelijk jam koopen Bo vendien kan men, indien men niet de totale hoeveelheid tegelijk wil koopen, bij inlevering van een bon voor 750 gram b.v. 500 gram boterhamstrooisel koopen en een bon voor 250 gram suiker terug verlangen. Op deze wijze kan men ook op een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet koopen en een bon voor 125 gram margarine of 100 gram vet terug verlangen Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen met het oog op den feestdag op 31 Augustus a.s. reeds Donderdag 29 Augustus a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „513 en 013 vleesch" worden ingeleverd. Lord Killear wil Sjahrir ontmoeten Lord Killearn, die dezer dagen in Ba tavia is aangekomen, heeft twee keer een onderhoud gehad met dr. van Mook. Ook is hij ontvangen door den Amerikaanschen consul-generaal. Foots. Van de zijde van de Indonesiërs brachten Hadji Agoes Sa- lim en de repubükeinschc minister van propaganda, Mohammed Natsir. hem een bezoek. Volgens Aneta heeft Lord Killearn hun een boodschap meegegeven voor Sjahrir, waarin de Engelsche diplomaat zegt prijs te stellen op een spoedige ont moeting met Sjahrir. De republikeinen pogen nu Sjahrir in Djokjakarta te berei ken. Lukt ^icn hun niet hem tijdig te be reiken. dan zal Lord Killearn. die Donder dag weer vertrekt, volgende week terug komen om Siahrir te ontmoeten De semi-officicele Londensehe .Press Ser- ice" schrijft, dat Lord Killearn's bezoek uitsluitend een informatief karakter draagt. Deze nieuwsdienst verwacht een hervatting der Nederlnndseh-Tndonesische besprekingen niet vóór de commissie-generaal in Indonesië arriveert. Lord Killearn's komst betee— kent dat nu alle voorwaarden geschapen zijn voor een nieuwe poging tot overeenstemming. Lord Killearn neemt dus eigenlijk de taak. van Lord Inverchapel (Sir Archibald Clark Kerr) over. De „Time s" vergelijkt de commissie-ge neraal met de Britsche kabinetscommtssie in Britsch Indlë en meent, dat er met geduld en wederzijdsch begrip een redelijke kans v#n slagen voor de komende onderhandelingen Is. Volgens het Indonesisch-republikein- sche persbureau heeft Sjahrir verklaard, dat er nog geen aanwijzingen bestaan in De bril van Sn 3ten Sar De tonen, die de Sirdar aan zijn fluit ontlokte, zweefden op den wind over het water van het meer. Zij zweef den recht op hun doel af en bereikten een klein eiland, suisden tusschen de hoornen door en stegen daar omhoog tot in de boomkruinen. De hoornen wa- ren letterlijk tot den nok gevidd met een troosteloos gezelschap. Het waren de gevangenen van den grootvizier, de mannen, die waren weggesleept, opdat deze onverlaat ongestoord naar den heiligen bril van Sultan Sar zou kun nen zoeken. „Hé", zei één der gevange nen, „hoor ik daar niet een fluit?" „Je verbeelding zal je parten spelen door den honger", antivoordde een ander. „En toch hoor ik hem", hield de eerste vol. BINNENLAND De pluimveeteelt heeft zich weer belang rijk hersteld van de ge leden oorlogsschade. Er zijn dit voorjaar pl.m. 22 millioen eieren uitge broed, hetgeen bctee- kent, dat er dit najaar weer 6 millioen jonge kippen zijn en naar schatting de pluimvee stapel in 1947 uit 9 mil lioen kippen zal be staan. De voederposiiie is Iets gunstiger gewor den. Dc kruiser „Jacob van Heemskerk" zal Donderdag in de Park haven te Rotterdam aankomen na een Jaar patrouilleUlenst in de Indische wateren Dc H. B. S. in Enk- huizen, een der oudste in ons land. heeft haar 75-jarig bestaan gevierd. Op het landgoed Hindekamp" b(j K«le wierpen arbeiders ge vonden patronen in een afvalvuur. Door weg spattende vonken raak te een groote schuur in brand, waarin 45.000 kg. graan was opgeslagen. Alles ging verloren. Te gen de arbeiders is pro ces-verbaal opgemaakt. In Juli zijn bijna 8000 processcn-vcrbaal opgemaakt wegens over tredingen op het gebied der voedselvoorziening. In totaal werd f 207.000 aan boeten opgelegd in 2388 zaken. Aan schik kin, aid f 95.881 en aan v borgsommen f 10.770. Hr. Ms. Van Kins- bergen zal op 16 Septem ber uit Batavia vertrek ken en vermoedelijk 21 October In Nederland I)e benoeming van een commissie-gene raal voor Ned. Indlö zal pas geschieden a'.s <le Eerste Kamer het desbe treffende wetsontwerp heeft goedgekeurd. Dc Bijzondere Raad van Cassatie heeft gis teren afscheid genomen van twee zijner leden, namelijk prof. Kranen burg, die voorzitter van de Eerste Kamer is ge worden en generaal Winkelman die wegens het bereiken van de leeftijdsgrnis aftreedt. De „Volendam" met repnlrïeerenden uil In- dië wordt 10 October in Nederland verwacht. De Repatrieerlngsdlenst vestigt er nogmaals de aandacht op, dat verzoe ken om bij debarkee- lin-g van repatrieerings- sehepen aanwezig te mo gen zijn, niet ingewil ligd kunnen worden. Een nachtwaker en zijn vriend hebben f 4000 gestolen uit de kassa van een restaurant te Rot terdam. Nadat zij nieu we kleeren gekocht had den, werden zij gear resteerd. Van het geld was nog f 1750 over. De passagiers van de „Tcgolbcrg" zullen morgen oin 14 uur ln Amsterdam debarkeeren. De maximumprijzen voor mosselen, mossel zaad en verwerkte mos selen zij O vervallen. Tot koninklijk com missaris bij dc Neder landsche Bank Is be noemd prof mil F', de Vries, hoogleeraar aan de universiteit van Am sterdam. Volgende maand opent een ('anadccschc maatschappij een veer- t.iendaagschcn dienst tusschen Rotterdam en Montreal met snelvaren de schepen, welke de reis in 12 dagen vol brengen. Haarlem en Omgeving De Raad van Bcn- ncbrock vergadert a.s. Dinsdag te 8 uur. o.a. om wethouders te kle- „Het VrUe Too- neel", onder Cor An ton Ruys, zal 7, 8 en 9 September ln den Stads schouwburg te Haarlem een opvoering geven van „Arsenicumen Oude Kant" een heel eigen aardige Amerikaansché Comedle in 3 bedrijven door Joseph Kesselring in de vertaling van J. C. van der Horst. Doordat houtwol, die op een- kachel te drogen was gelegd in een kopergieterij in het Krom te Haarlem, ls gaan schroeien is van nacht om hnlftwee brand ontstaan. Het plafond liep eenige schade op. Dc recherrhe heeft den Haarlemmer A. H. S aangehouden. ver dacht van verduistering van twee doozen wasch poeder.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2