Dagblad De spanning op de Parijsche conferentie is weer fel Grieksche eisch ondanks verzet der Russen, op de agenda geplaatst Geen verhooging van tabaksrantsoen Italië zal aan Sovjet-Rusland honderd millioen vergoeden Nederlandsche delegatie op de vredes conferentie eischt ook haar deel «té .Taar{ratlK Xo. 184tl» Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14823 i«»ii - V V Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrebooni 5^ater«ln{r 31 Anj-nMns 1ftlO Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p week 31 et- per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 Minder dan vierentwintig uur nadat de ministers van buitenlandsche zaken in een atmosfeer van kalmte en verminderde spanning bijeen waren gekomen, flikkerde gisteren op de plenaire zitting vijandschap en achterdocht tusschen het Russische en het Westersche blok weer op. Gedurende bijna drie en een half uur luisterden de gedelegeerden naar aanklachten van de Russen en hun aanhang over de vermeen de Amerikaansche en Britsche inmenging in Griekenland's interne aangelegenheden. Het is dan nu wel duidelijk dat succes bij de overbrugging van de kloof tusschen de Russen en het Westen slechts opper vlakkig was en dat de conferentie ge doemd is zoo goed en zoo kwaad als het gaat verder te ploeteren in een atmos feer van gespannen vijandschap, aldus Un. Press. Het was voor het eerst op deze confe rentie dat in de beschuldigingen over in menging in de Grieksche binnenlandsche aangelegenheden de Ver. Staten naast Engeland werden genoemd. De Sovjet aanval op Griekenland bevatte geen nieuw aspect. Van het begin der conferentie hebben de Russen en hun geallieerden met inbegrip van Albanië en Bulgarije de Parijsche besprekingen gebruikt voor een eensgezind offensief tegen de Grieksche regeering welke de eenige Balkan regee ring is buiten het Sovjet blok. Dit offen sief was zoo afgestemd dat het samenviel met het Grieksche plebisciet van Zondag a.s. o^er het herstel van de monarchie en het vond zijn climax verleden week toen de Oekraine een aanklacht tegen Griekenland bij den Veiligheidsraad in bracht. Het startschot voor den aanval van van daag was een Grieksche motie om aan de arbitrage van de vredesconferentie het generaties-oude geschil tusschen Grieken land en Albanië over de grens in de Noor delijke Epirus voor te leggen. De Grieken zijn er echter van doordrongen dat het Sovjet blok bij elke stemming over een belangrijke kwestie op deze conferentie in de minderheid is gebleven. Om deze reden hopen zij dat de conferentie de Grieksche eischen ten aanzien van Alba nië zal steunen. Dit feit verklaart onge twijfeld ook de heftigheid van de Sovjet- aanvallen op Griekenland en de pogingen om de kwestie buiten de conferentie te houden. Hierin leed het Sovjetblok ech ter met twaalf tegen zeven een neder laag. De kwestie is nu dus op de agenda gekomen. Het was voor het eerst dat de Franschen bij een breuk tusschen do groote vier de partij van de Sovjet Unie A.V.R.O.-directeur in vrijheid gesteld Nader onderzoek der Justitie Naar het A.N.P. verneemt, is de di recteur van de A.V.R.O., W. Vogt, die Vrijdag 23 Augustus op zijn kantoor in Hilversum werd gearresteerd en naar het Huis van Bewaring aan de Wete ringschans te Amsterdam werd over gebracht. gisterenavond om 7 uur op last van den advocaat-fiscaal te Am sterdam, mr. W. P. Bakhoven, in vrij heid gesteld. Naar nten weet, was de heer Vogt ge arresteerd. omdat ernstige bezwaren waren gerezen tegen zijn houding als directeur van de A.V.R.O. tijdens de be zetting. Onmiddellijk na zijn inbewa ringstelling heeft de zuiveringscommis sie-Drost aan den minister van O., K. en ,W. een rapport overgelegd, hetwelk de conclusie bevatte, dat naar de mee ning van de zuiveringscommissie de heer Vogt niet ongeschikt was gebleken voor het vervullen van een leidende functie in het omroepbestel. Aan een A.N.P.-verslaggever deelde mr. Bakhoven mede. dat hem dit rap port van de commissie-Drost nog niet is toegezonden. Hij verwachtte hiervan eerst inzage te zullen krijgen nadat de minister, die thans met vacantie is. het heeft gelezen. „Wel heb ik inzage gekregen", aldus de advocaat-fiscaal, „in het door deze commissie samengestelde dossier, en in de afgenomen verhooren. Deze verhoo- ren hebben mijns inziens over verschil lende punten geen of niet voldoende op heldering verschaft". Thans stelt de justitie een nader on derzoek in. Aangezien dit onderzoek vermoedelijk nog geruimen tijd in be slag zal nemen en mr. Bakhoven van meening is dat voor het belang van het onderzoek een verdere detentie van den heer Vogt niet langer noodzakelijk is. heeft de advocaat-fiscaal opdracht ge geven hem in vrijheid te stellen. kozen. Het geschil van de Noordelijke Epirus zal thans op de volgende plenaire zitting in debat komen en zal zonder twijfel dan het sein zijn voor een nieuwen heftigen strijd tusschen de twee blokken. De Veiligheidsraad maakt een voorbehoud De Oekrainsche minister van Buiten landsche Zaken. Manoeilsky is gisteravond uit Parijs in New-York aangekomen en was aanwezig in de zitting, die de Veilig heidsraad hield. De raad besloot echter noch Oekrainsche noch Grieksche ver tegenwoordigers uit te noodigen aan de besprekingen deel te nemen, alvorens de klacht van dc Oekraine op de agenda is geplaatst Mr. Van Kleffens. de Nedcr- landsche gedelegeerde, noemde bij deze gelegenheid de aanklacht opnieuw onge fundeerd. V.S. zullen schadevergoe ding van Joegoslavië eischen Tijdens een tc Washington gehouden pers conferentie heeft Dean Acheson, waar nemend minister van Buitenlandsche Za ken der V. S., verklaard, dat de Ameri kaansche regeering bij dc Joegoslavische regeering een „eisch tot schadeloosstelling" zou indienen in verband met de gedwon gen landing van Amerikaansche vliegtui gen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken, aldus Achcson, wacht de volledige verklaring van overlevenden en andere officieele stukken in De directeur van het Rijksbureau voor Tabaksproducten, de heer A. Po lak, heeft Vrijdagavond in een radio vraaggesprek de geruchten tegengespro ken. volgens welke de tabaksrantsoenen binnenkort verhoogd zouden worden. Dc in distributie gebrachte tabak kost Nederland f 800.000 aan deviezen per week. Aangezien het rooken thans bijna drie-en-een-half maal zoo duur is ge worden als vóór den oorlog, behoeft echter niet gewacht te worden met het opheffen van de tabaksdistributic. tot de productie weer gelijk is aan het voor- oorlogsche verbruik (zeven rantsoenen per looker per week). De op het oogenblik heerschende schaarschte aan sigaretten weet de heer Polak aan de havenstakingen, de va- eanties en het feit. dat vele winkeliers sigaretten op sigarenbonnen hebben verkocht. Spr. ontkende, dat het huidi ge tekort veroorzaakt is door een on juiste verdeeling van de tabak over de drie verwerkende industrieën. De siga- rettenproductie zou alleen ten koste van de sigaren- en de kerftabakindustrie verder kunnen worden opgevoerd. Daardöor zou de bestaansmogelijkheid van deze laatste industrieën in gevaar komen. De verwachtingen van den heer Polak over de kwaliteit van het product in de naaste toekomst waren niet ongunstig. „Er wordt terdege rekening mee gehou den dat het publiek het weinige, dat. het kan krijgen, in een zoo goed mogelijke kwaliteit krijgt". Hare Majesteit dc Koningin, naar wie heden aller gedachten uitgaan. Goodwill-ultzendingen van Radio Luxemburg Tc beginnen op Donderdag 5 September om 19.15 uur zal de Luxemburgsche lange- golfzendcr, aanvankelijk nog niet regel matig, doch later op vaste tijden, uitzen dingen in het Nederlandsch verzorgen, die tot doel hebben, de betrekkingen tusschen dc drie landen I.uxemburg, Nederland en België tc verstevigen. Den eersten avond spreekt een sinds jaren in Nederland woon achtige Luxemburger. Weerbericht WEINIG VERANDERING -Oost aan d< Noordzeekust voornamelijk in den latei nacht en ochtend, in hot midden en he Oosten van het land ln de loop van doi dag plaatselijk een regenbui. Overigen vrij zonnig weer met iets hoogere tem peratuur. Inbraak in IJmuidens distributie kantoor Veel bonnen en geld zijn verdwenen In den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben inbrekers hun slag geslagen in het distributiekantoor aan den P. J. Troelstra weg te IJmuiden. De kluis, waarin de bescheiden waren opgeborgen, werd opengebroken. Men mist 20.000 heele rantsoenbonnen voor suiker, 20.000 halve margarine rant soenen, 20.000 halve vet-rantsoenen en 40.000 tabaksrantsoenen, verder brand- stoffenkaarten, bonnen voor fietsban den en een klein bedrag aan geld. De politie heeft gisteren onder leiding van commissaris Weijburg een uit gebreid onderzoek ingezet. Nadere bij zonderheden konden in het belang van dit onderzoek niet worden medegedeeld. Lord Killearii zou op 7 September terugkomen Ondanks het succes van het bezoek van Lord Killearn aan Java, blijven er nog ernstige moeilijkheden op te lossen, voor de toekomst, van Indonesië is geregeld, al dus Reuter. Lord Killearn is geslaagd ten eerste contact te krijgen zoowel met de Nederlandsche als met de Indonesische afgevaardigden en ten tweede, tot op zekere hoogte een mogelijkheid te bieden voor de hervatting van dc onderhandelin gen tusschen de beide partijen Het blijkt echter, dat de Indonesisch© kringen hun hoop op een uiteindelijke vreedzame oplossing van het conflict ba- sceren op dc mate, waarin Lord Killearn het Nederlandsche standpunt kan beïn vloeden Een gezaghebbende Indonesiër zeide. dat het te hopen was. dat Lord Kil learn „de Nederlanders zou kunnen over reden niet meer troepen aan land te zet ten." Waarnemers beschouwen dit als een aanwijzing, dat Sjahrir zijn standpunt ten aanzien van deze kwestie niet heeft ver anderd. Reeds vroeger heeft hij immers er op aangedrongen dat dit punt allereerst zou worden geregeld Indonesische kringen zeggen, dat Lord Killearn ongeveer 7 September zal terug- I keeren In de economische commissie voor Italië ondersteunde Groot-Brittannië 'n eisch der Sowjet-Unie tot 100.000.000 dollars schadevergoeding, te betalen door Italië. Sir D. Waley verklaarde, dat hij niet twijfelde aan de juistheid van de Sowjet-verklaring, die zegt, dat deze 100.000.000 dollar slechts een ge ring deel van de schade dekken, die net land werkelijk geleden heeft. L. D. Wilgress (Canada) wilde eerst een algemeene discussie over he* ge- heele artllcel inzake de herstelbeta lingen en geen beslissing, voor de sub commissies het over de herstelbeta lingen eens waren. Wysjinsky (Sowjet- Unie) verweet hem, dat hij het werk van de commissie vertraagde en dat de eisch der Sowjet-Unie laag was. NA HET AFNE MEN VAN DEN EED. Kolonel Dudok van Heel (rechts) schudt den zoojuist be- eedigden officier G. J. Bakker de hand tijdens de plechtigheid, die Vrijdag aan de Paviljoenslaan te Haarlem gehouden werd. Bij de plech tigheid waren aan wezig militairen uit Haarlem, Am sterdam en Rot terdam, die onder leidingslondenvan luitenant-kolonel W. Lenderink (links op de foto) garnizoenscom mandant. Overste Lenderink heeft heden de parade op de Dreef afge nomen. (Griekenland, zoo zeide hij. verlangt 2.000.000.000, Ethiopië 775.000.000). Wilgress gaf te kennen, dat hij de rechtmatigheid der Sowjet-aanspraken niet betwistte, maar dat hij slechts alle landen de gelegenheid wilde geven de zaak grondig te bestudeeren. W Thorp (V.S.) steunde Wysjinsky. E. R. Walker (Australië) stelde zich naast Canada: Italië was in feite bank roet en zou volgens hem ook niet dat kunnen betalen, wat het rechtens schuldig is. Men moest eerst alle aan spraken kennen. Tenslotte werd het Canadeesche voorstel verworpen met 15 tegen 5 stemmen. Tenslotte werd de eerste alinea van artikel 64, waarbij wordt bepaald, dat Italië een bedrag van 100 millioen dol lar aan Rusland moet betalen, aangeno men. Leverantie uit de loopende ïndu- strieele productie zullen niet behoeven te worden gedaan gedurende de eerste twee jaar. Nadat was voorgesteld de vergade ring te verdagen, begon Wisiinsky te spreken. Hij werd door dr. Walker tot de orde geroepen. Wisjinsky vroeg toen toestemming om voor het uiteengaan nog vijf minuten het woord te mogen voeren. Dit werd toegestaan. Wisjinsky sprak echter niet. Hij had zijn verzoek slechts gedaan om het recht te krijgen het woord te voeren. De vergadering werd daarop verdaagd. Nederlandsche eisch Indien Italië verplicht wordt tot het doen van herstelbetalingen, dan ver langt ook Nederland zijn deel. aldus een memorandum van de Nederlandsche delegatie ter Vredesconferentie, gericht tot de economische commissie voor Italië. In het memorandum legt de Neder landsche delegatie er den nadruk op, dat Nederland oorlogsschade heeft ge leden door zijn deelnemen aan den strijd in de Middellandsche Zee, terwijl bovendien Italië's bondgenootschap met Duitschland den oorlog verlengd heeft en daardoor de algemeene oorlogs schade voor Nederland heeft doen toe- l nemen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1