Huisvesting Haarlemsche gemeentediensten Een plan om ongewenschte toestanden te verbeteren Kort en Bondig Nieuwe woningen in Haarlem In 1946-1947 zullen er 485gebouwd worden Tips en Tops De huisvesting van verscheidene Haar lemsche gem -cntedlensten is onvoldoen de. In enkele gevallen is deze zelfs zóó Biecht te noemen, dat in de naaste toe komst verbetering dringend noodig is. Het college van 13 en W. is daarvan zoo Bterk overtuigd, dat reeds lang geleden voorbereidingen gemaakt zijn om althans tot een gedeeltelijke oplossing te komen. De financieele toestand der gemeente is, men weet het, wel ongunstig, maar dit mag geen beletsel zijn om in dezen nood toestand tot handelen te komen. Alleen de bouwmaterialen-positie in ons land kan natuurlijk remmend werken op de uitvoering der plannen. Vrijwel alle gemeentediensten hebben een tekort aan ruimte. Het Stadhuis kreeg in 1940 een nieuwen vleugel. Dat was een groote ver betering. maar bracht geen voldoende re serve aan ruimte voor de toekomst. Ver schillende afdeelingen mede als een gevolg van de uitbreiding der bevol king in de 6 jaren die sindsdien verloo- pen zijn zijn al weer te beperkt ge huisvest Er kan weer eenige verlichting komen als de lokalen aan den kant van de Zijlstraat, die nu in gebruik zijn voor tijdelijke diensten (o.a voor het U.V.V. en de zorg voor N S B.-kinderen) weer voor de gemeente-ambtenaren beschik baar komen, maar dat. i,s toch nog niet afdoende. Wii hebben dan ook reeds eer der meegedeeld, dat het in de toekomst de bedoeling is aan de Groote Markt, hoek Gr Houtstraat een nieuw gebouw te zet ten voor de Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal Dan kunnen de localiteiten aan het Prinsenhof, die nu bij dezen dienst in gebruik zijp. bij het Stadhuis getrokken worden. Do dienst van Openbare Werken ls thans slecht gehuisvest, in het oude H. B. S.-gebouw in de Jacobijnestraat. Er is wel wat gemoderniseerd, maar zoo'n dienst die o.a. ruime lichte teekenlokalen noodig heeft, cischt een gebouw, dat spe ciaal voor dat doel ontworpen is. Ook Bouw- en Woningtoezicht beschikt in het ..Huls in de Kruisstraat" niet over de localiteiten die noodig zijn. Nog veel erger is de huisvesting van den dienst voor Sociale Zaken in het Proveniershuis. Dit oude en verouderde gebouw is voor dezen dienst absoluut on geschikt De ambtenaren zitten samenge drongen in veel te kleine kamers en het publiek knn ook niet behoorlijk geholpen worden. Die toestand is al iaren zoo Ver betering is altijd uitgesteld, ómdat men hoopte, dat een betere toekomst een in krimping van den dienst tengevolge zou hebben, maar de hoop daaroD is al lang opgegeven De Incasso- en Ophaaldienst heeft in de Jacobijnestraat wel een vrij modern kantoor, maar het i.s te klein. In de 18 jaar dat de dienst daar gehuisvest is, heeft hij veel uitbreiding gekregen. De archieven zijn geborgen op een zolder van het Gymnasium' Ten«'otto ic ook h-t Politiebureau jfeem dan., "zinder °Pe[^jfej Pit «erdrl)/' J,'tronspW"'6 likdoorns,4- Agenda voor Haarlem ZATERDAG 31 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Anova-oranjebal, 3002 uur. Rembrandt: Mijn hart klopt voor Bellta. Palace: Ride 'cm, Cowboy. Luxor: Het boek der wildernis. Deze drie 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De kans van haar leven. 14.00, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City: The Lambeth Walk. 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. ZONDAG I SEPTEMBER Stadsschouwburg: Rosmersholm (Comedia), 20 uur. Gem. Concertgebouw Bobbertje Bloedworst. 14.30 uur. Het eeuwige monster <Amsterdamsch Tooneel). 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag. MAANDAG 2 SEPTEMBER Bioscopen: als Zaterdag. in de Smedestraat te klein. Een deel van den dienst is nu op hot Nassauplein on dergebracht, maar daaraan zijn bezwaren verbonden. Op den duur kan het niet zoo blijven, maar moet alles vereenigd-wor den in een groot gebouw. Zoo ziet men dat er voor de toekomst heel wat wenschen zijn. Er zijn plannen ontworpen om aan de Raaks een groot gebouw te zetten voor het onderbrengen van de volgende dien sten: Openbare Werken, Bouw- en Wo ningtoezicht en den Incasso- cn Ophaal dienst. Is dit plan eenmaal tot uitvoering geko men, dan komen er verschillende gebou wen vrij, die dan voor andere diensten gebruikt kunnen worden. Sociale Zaken zou bijvoorbeeld naar het gebouw van Openbare Werken of (en) den Incasso- en Ophaaldienst kunnen gaan. De plannen voor het nieuwe gebouw aan de Raaks liggen klaar, zoodat zij on middellijk uitgevoerd kunnen worden als zich de mogelijkheid daartoe voor doet Muzikaal begin van den feestdag De Koninginnedagviering in het centrum der stad, begon om half acht met de op stelling van do Ned. Jeugdgemeenschap op de Groote Markt. In hun fleurige uniformen, voorafgegaan door trommelslagers, marcheerde de groep naar de executieplaats op de Dreef. De stoet werd gesloten door het muziekcorps ,,De Spaarnebazuin". Op de Dreef aange komen, defileerde men langs de executie plaats, waarna ze er zich rondom heen groepeerde. Twee meisjes van de Neder- landsche Jeugdgemeenschap legden een krans van Oranje dahlia's, versierd met Oranje linten. Na de kranslegging speelde de Spaarne Bazuin het Wilhelmus, waar na men zich in keurige marschorde naar de Groote Markt begaf om deel te nemen aan de aubade. Koninginnedag Nooi4l. In Haarlem-Noord begon de dag met het vlaghijschcn en de reveille door pad vinders en padvindsters. Vervolgens werd de padvinderseed voorgelezen. Na deze plechtigheid werd een vlaggenparade ^e- houüVn eti marcheerde men naar de Kle verlaan, waar de jeugd zich verzameyie voor het vertrek naar de Groote Markt, om deel te nemen aan de aubade. Parade op do Dreef. In tegenwoordigheid van de Haarlemsche wethouders, bestuursleden van het Haar lemsche comité voor Nationale feestdagen Vaderlandsche liederen, terwijl de kinde en militaire autoriteiten, heeft de It.-kol. H. W. Lenderink, garnizoenscommandant, hedenmorgen op dc Dreef een parade af genomen. Hieraan namen deel de storm- 6chool uit IJmuiden, eerste, tweede, vijfde en zesde compagnie 1-B TT., tweede en derde compagnie district Amsterdam, een oeloton carriers en een peloton mortieren, een sectie 4.7 m.m. en de A A T. met een afdeeling auto's. De Prins Bernhardkapel verleende muzi kale medewerking. De aubade op de Groote Markt Ongeveer 3000 schoolkinderen hebben in den vroegen morgen een zanghuldc ge bracht aan burgemeester Reinalda. De zang stond onder leiding van den heer Van Mechelon, terwijl dc muziekver- eeniging „Harmonie Crescendo" de bege leiding voor haar rekening nam. Het stadhuis biedt om 9 uur in den mor gen een feestelijk en gezellig aanzien. Dc vlag wappert vroolijk in den wind, ter wijl de gevels versierd zijn met groen en Afrikaantjes, die het met hun oranjekleur goed doen. Hoewel het zich liet aanzien, dat de regen nog wat aan zou houden, houdt het om even voor negenen op met regenen en zet het zonnetje aan de fleurige omgeving nog meer luister bij. Muziekvereeniging „Harmonie Crescen do" kort den tijd met het spelen van Integenwoordigheid van de Hanrlerasche ren inmiddels hun plaatsen gaan innemen. Velen hebben zich met vlaggetjes „ge wapend". Laurens Janszoon Coster slaat De mannen doen bet niet goed „De vredesconferentie is slecht ge organiseerd omdat mannen altijd gelijk willen hebben en overheer- schen." Aldus kwalificeerde me vrouw Land-de Vries uit Haarlem de vredesconferentie van Parijs. Zij vormt met een Fransche en eeh Amerikaansche dame eeh delegatie van het Wereldverbond van Vrouwen voor Gelijke Rechten, dat 21 landen vertegenwoordigt. Zij willen pleiten voor meer plaats voor vrouwen bij het werk der conferentie. De Neder- landsche vertegenwoordigster heeft te dien einde 'een onderhoud bij Molotof aangevraagd. vanuit zijn hooge uitkijkpost het drukke gedoe beneden hem met voldoening gade. De burgemeester verschijnt op het bordes. Als allen omstreeks negen uur hun plaat sen hebben ingenomen, verschijnt de bur gemeester, de ambtsketen om, vriendelijk glimlachend op het bordes. Zijn rechter arm draagt hij nog in een doek, als on prettige herinnering aan de fcestweek. Naast hem neemt mevrouw Reinalda plaats, terwijl het gemeentebestuur zich achter hem opstelt. Bij het verschijnen van den burgemees ter barst een géjuich los uit de duizenden kinderkeelen en wordt met de vlaggetjes gezwaaid. Hierna zet het muziekcorps het Wilhel mus in, door de kinderen uit volle borst mede gezongen. Vervolgens worden nog een vijftal liede ren gezongen uit de bundel „Kun je nog zingen". De dirigent heeft de zangers goed in zijn macht en de frissche kinderstemmen zin gen dan ook precies in de maat de zoo be kende vaderlandsche liederen. De aubade wordt ook besloten met het Wilhelmus, waarna de kinderen naar de verschillende bioscopen afmarcheeren, waar zij van een leuk filmprogramma kun nen gaan genieten. Haarlem-Oost vierde al eerder feest In het Oostelijk deel der stad zetelt een ijverig bestuur van het Haarlomsch co mité voor nationale feesten. Aan de voor bereidingen nemen de bestuursleden ijve rig deel, ook al moet er een tribune ge bouwd worden. De leden van de afdeeling Oostjiebben reeds feest gevierd door een der vijf voorstellingen bij te wonen van het spel „Nederland zal herrijzen". De jongens van de Broederschool aan het Nagtzaamplein hadden enkele maanden geleden dit spel ingestudeerd en het succes bij een voorstelling voor de ouders was zoo groot, dat de afdeeling Oost aan den broeder-overste Adolphus verzocht medewerking te verleenen het spel voor de leden te vertoonen. Daaraan voldeed hij gaarne en vijf avonden achter elkaar stonden de leerlingen op de planken, om onder leiding van de broeders Martino cn Benitio het door eerstgenoemde geschre ven stuk ten tooneele te brengen. Het geeft beelden uit de oorlogsjaren, de be vrijding en den opbouw van ons land. De voorstellingen oogstten veel succes en dat is te begrijpen, want de jongens zorgden voor een vlot verloop. Aan de aanklee ding was veel aandacht besteed. Vrijdagavond heeft eerst de voorzitter Dijk de modewerkers hartelijk dank ge zegd en daarna huldigde de voorzitter van het hoofdbestuur, ir. P. H. Lefebvre, den broeder-overste voor den steun, welken hij het comité steeds verleent. Als her innering aan de voorstelling en als blijk van waardeering voor het spel der jongens bood hij den broeder-overste namens het comité voor nationale feestdagen een leg penning aan. Wijdingsdienst in de Groote Kerk Aan den vooravond van den verjaardag van H, M. de Koningin is in de Groote Kerk een wijdingsdienst gehouden, uit gaande van de Christelijke Oranjevereeni- ging „Prins Willem I". Na de opening door den voorzitter dr. J. J. Wallien en gemeen- schappelijken zang, bracht Jac. Zwaan een orgelsolo ten gehoore. Hierna voerde prof. I. Diepenhorst uit Amsterdam het woord, daar mr. H. Bijleveld verhinderd was. De spreker liet het wereldgebeuren tij dens het bewind van onze Koningin de revue passeeren, gedurende hetwelk twee wereldoorlogen hun stempel op het dage lij ksch leven hebben gedrukt. Wij staan thans in een chaotisch Europa, toch zijn er voor Nederland nog vele lichtpunten. Hierna besprak hij de groote figuren van het huis Oranje. „Wij eeren hierbij Oranje voor alles wat het voor ons gedaan heeft." De dienst werd besloten met het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. ZEVENDE LEDENCONCERT DER H. O. V. Heel wat eenvoudiger dan op het vorige concert was het orkestapparaat dezen avond geen althobo, baselartnet, cornets a pistons, bazuinen, tuba. die aan Franck's Symphonie kleur, maar ook veelal een compacten klank geven werden nu vereischt, en ook geen harp en slechts twee in plaats van vier hoorns. En toch, wat heeft Beethoven in zijn vioolconcert met de natuurtonen der hoorns en trompetten en met de twee paukentonen gewoekerd I Dtck de Reus speelde de solo partij technisch volkomen beheerscht, vlek keloos zuiver, krachtig en ook wel met groo te allure. Dat zijn prachtige kwaliteiten; dat zijn voordracht toch niet sterk ontroerde zal misschien aan zijn betrekkelijk nog jeugdi gen leeftijd liggen. De temposchommelingen waren voor mijn gevoel iets te groot al acht ik metronomische onveranderlijkheid even min wenschelijk. In Gluck's Ouverture „Iphigenia in Aulis", die rake schildering van noodlot, klacht en onschuld, mag strakheid gepast heeten. Hart- velt hield zich daaraan wat niet belette dat het slot ontroerde. Het was als of een doods- sehaduw neerdaalde. De afwerking was op een enkele kleinigheid na ook zeer mooi. Toen Harlvelt na de pauze het sein voor den inzet van Mozart's Es dur-Symphonie wilde geven veroorzaakte de nog doorgaand" ijsdistributie een oponthoud, dat de dirigent terecht ongepast vond. Hij ging dus tusschen de orkestleden zitten tot het ijs op was. En nu bleek het Ijs bij hem gesmolten, want hij gaf een gloedvolle vertolking der Sym phonie, waarin alleen het tempo van het Menuetto iets vlotter had kunnen zijn. K. DE JONG De heer B. 3. Krul nam afscheid Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd heeft de heer B. J. Krul hoofdadministrateur van het Prov. Waterleidingbedrijf van Noordholland, het bedrijf verlaten. Op zijn laatsten werkdag hebben velen afscheid van hem genomen en hem dank gezegd voor zijn langdurigen arbeid. Van hen noemen wij de heeren mr. dr. P. J. Witteman en A B. J. Prakken, leden van Ged. Staten en ambtenaren van de provinciale bedrijven. Van het admini stratief personeel van het P.E.N. ontving dc heer Krul een gouden potlood en van andere zijden bloemstukken. Ook de Hoog ovens toonden blijk van belangstelling. Verlangend, zeer verlangend, wordt door duizenden die veel te eng be huisd zijn, of in het geheel geen huis kunnen krijgen uitgezien naar den bouw van nieuwe 'huizen in Haarlem. Men weet, dat Haarlem van den We deropbouw toestemming kreeg om in 1946 100 nieuwe woningen te bouwen. De voorbereiding daarvan heeft even wel tijd gevorderd. De raadsbesluiten zijn intussehen genomen en de bestek ken zijn gereed, zoodat het wel als ze ker kan worden aangenomen, dat half October jnet den bouw begonnen kan worden. Gerekend kan worden dat deze huizen in Augustus 1947 door de bewo ners betrokken zullen kunnen worden. Eigenlijk worden het. wat meer dan 100 woningen, omdat die gemeente een aantal half vernielde huizen gaat op knappen en gerekend wordt twee halve huizen tellen voor een. in De bril vam Sultsiira Sar B-KiMm 42. Het schuitje voer zoo langzaam, dut dc vrienden nog drie spelletjes do mino konden spelen voor ze eindelijk het eiland bereikten. „Ik hoop dat hier een speeltuin is waar we een glas melk kunnen drinken", zei Tops. „Misschien is er een tamme cobra te vinden waar mee ik een dansje kan maken", ver onderstelde Hassan. „Wij moeten den Sultan redden, ook al moeten wij daar voor dertig of veertig slachtoffers ma ken", riep de Sirdar. De vrienden waad den door het water naar den oever. „Het is een gruwelijk stil eiland", zei Tips, „waarom komen wij hier eigen lijk?" „Dat zullen we wel ondervinden", zei Tops. „Ik hoor stemmen", riep Has san toen. Er zijn zooals men weet twee groote oomplexen nieuwe woningen onder: 40 aan den Ouden weg en omgeving en 33 aan de Dinkelstraat in Haarlem-Noord. Verder worden nog eenige huizen in complexen van bestaande woningbouw- vereenigingen, die in den oorlog ver nield zijn, opnieuw opgebouwd. Inmiddels heeft het gemeentebestuur bericht ontvangen van den Wederop bouw. dat in 1947 nog 385 nieuwe wo ningen gebouwd mogen worden. Daaronder zullen vallen 225 vereeni- gings-woningen. Indertijd is een urgen tieplan opgemaakt voor 600 woningen in Haarlem-Noord (omgeving Vergier den weg, Muiders/lotweg en Vondel weg). Daarvoor zijn verschillende architecten aangewezen. Twee van deze complexen zullen nu gebouwd worden. Het zijn die voor „de Vobrzorg", architect H. Kor- ninga cn „St. Bavo Noord", architect G. H. Holt. De bedoeling is dat de bouw daarvan reeds vroeg in 1947 zal beginnen, zoo dat ook die huizen zoo mogelijk nog dat jaar betrokken kunnen worden. Over de verdere woningbouwplannen voor 1947 is nog geen beslissing geno men. Er is kans, dat. er ook particuliere woningbouw zal komen, maar het wach ten is nog op nadere beslissingen in deze aangelegenheid uit Den Haag. Het zou onjuist zijn te veronderstel len dat deze kleine 500 nieuwe woningen den woningnood in Haarlem zal doen verminderen. Normaal had Haarlem een aanbouw van 600 nieuwe woningen per jaar. Men begrijpt dat als er nu niet moer dan 50Ó woningen in twee jaar bijkomen, de achterstand feitelijk nog vergroot wordt. De achterstand is reeds 3500 woningen. BINNENLAND In ons land bestaat behoefte aan 2 miiHoen fietsen en aan 4 millioen binnen- en buitenban den. De A.N.W.B. heeft den minister van Eco nomische Zaken ge vraagd door import van onderdeden en grond stoffen de productie te verhoogen. De Nedcrlandsche Spoorwegen zullen in Brussel een inllchtin--- genbureau openen. Het s.s. Meerkerk, dat onlangs bij West- kapelle op een mijn liep, wordt als verloren beschouwd. De schoor steen en de masten ste ken nog boven het water uit. Binnen afzlenbaren tijd zal geheel West- Brabant van gas uit de mijnen voorzien worden. Er is een stopver bod vastgesteld voor alle voertuigen, ook rijwie len op de wegen langs het vliegveld Schiphol. In Roosendaal reed dc chauffeur van een militaire auto plotseling zonder een teeken te ge ven een zijstraat ln. Een militaire motorrijder kon niet meer uitwijken en werd bij de botsing zoo ernstig gewond, dal hij even later overleed. F.en tweede militaire auto, welke een volgen de zijstraat inreed, botste tegen een perso nenauto. welke geheel vernield werd. De vijftig Zwcedsche locomotieven, die de Ne derlandsche regeering al tijdens den oorlog had besteld, zijn nu alle aan de N. S. afgeleverd. Nederlandsche on derdanen die door Zwit serland reizen met den Arlberg- of Orlent-ex- pres of met vliegtuigen van erkende luchtlijnen behoeven geen door- reisvlsum te hebben. Bü Roosendaal is Father Van Hcijningcn van de congregatie van Mill Hill met zijn mo torfiets ln botsing geko men met een vracht auto, tengevolge waar van hij ecnigen tijd la ter ls overleden. Voor het verkoopen van valsche rijvergun ningen zijn twee perso nen, een oud-ambtenaar van de Hijks-verkeers- inspeclie uit Amsterdam cn een Oostzaner tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. De pa pieren waren door een onbekenden drukker vervaardigd en voorzien van valsche stempels. De hoorspclkern van Radio Nederland, waarvan de omroepver- eentgingen hun spelers „leenen", ls voor het komende seizoen belang rijk uitgebreid. Alge meen leider is Ben Al- bach, de regisseurs van het gezelschap zijn Kom mer Kleyn. s. de Vries. Arel Rijken en Henk Schaer. De termijn gedu rende welke ondergedo ken telefoontoestellen straffeloos bij P.T.T. In geleverd kunnen wor den, ls verlengd tot 1 October. BU de maatschappij „Dc Schelde" te Dor drecht worden voor de Nederlandsche Spoorwe gen 130 alumlnlmum auto bussen gebouwd, welke ruim 900 kg. lichter zijn dan gewone stalen bussen. Haarlem en Omgeving Op 1 September zal het 25 Jaren geleden zijn, dat de heer J. v. Kipshagen in dienst trad bij de firma Gerard A. van der Steur's Kleer makerij. Kruisstraat 7, Haarlem. Op 2 September zal de bakkerij De Dood pp den hoek van de Ged. Oude Gracnt en de Klei ne Houtstraat 100 Jaar bestaan. Ds. J. v. Buurcn te Abcoude nam het beroep aan naar dc Geref. Kerk te IJmuiden. hij bedank- te voor het beroep van Klundert. De heer G. Mlchcls Js benoemd tot organist van het kerkgebouw der Vereenlglng van Vrij zinnige Hervormden te Haarlem ln dc plaats van den heer J. Meng, die Jarenlang deze func tie heeft vervuld. Dc Harmonie Eupho- nia geeft hedenavond van 7.30—9 uur een con cert op het plein bij café Roozendaal te Ovcr- vccn.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2