Griekenland. Onderhandelingen over een wapenstilstand op Java Regeeringscrisis in Italië Tito betuigt zijn leedwezen Internationale voedselconferentie te Kopenhagen geopend "^(LIL] i>|i>vjx-i jjiii si suieqiv Olc .Ta».=nns No. 1S42I J J X T.Io.Oob S Sopte,,l»r 1010 Bureaux: Groo.e Houtstr. 93 jl PfV 1 QTYl Q I I fT H I f"T (fl °»S«v. SHCMtas Voortlchtms en Soendaplein 37, Haarlem JL J. UL V^L 1 lUiilO J—/ \JL V^l iJ 1 \A. UL ^rTw^Uafï f- TeTeïd5437 KennemerIa!"1154 Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10721. Expeditie 14825 Dlrccleur-Hoofil redacteur: nobert Peereboom Tcl Redact|e 10600. Dir.-Hootdred. 15054 JAE Grieken hebben hun volksstemming '-'gehouden over het koningschap en zooals verwacht werd heeft een groote meerderheid zich voor den terugkeer van koning George II, die sinds jaren in En geland vertoeft, uitgesproken. 72.4 van de stemmen werd op den koning uitge bracht. Dat deze uitspraak van ongeveer driekwart der bevolking voldoende zou zijn om het Grieksche volk als geheel tot rust te brengen moet men evenwel niet denken. Het is trouwens twijfelachtig of zelfs een votum van 90 dat had kunnen bewerken. Men bereikt geen democra tische aanvaarding van meerderheids- beslissingen in een land alleen door ze voor te schrijven of in een wet te beli chamen. Eerste voorwaarde is, dat een democratische geest heerscht, die deze wijze van besluiten als de eenige goede erkent In Griekenland is dat kennelijk niet het geval. Evenmin is gebleken dat het volk naar een dictatuur haakt en de uitspraak bewijst wel, dat de groote meerderheid geen vertrouwen heeft in de republiek met een burgerlijk staatshoofd. Het Grieksche volk is verscheurd en kan geen uitweg vinden, die het tot eenheid brengt. Bij deze volksstemming ver klaarden tegenstanders van den koning al bij voorbaat, dat zij den uitslag niet aan vaarden zouden omdat huns inziens de kiezerslijsten vervalscht waren. Die wa ren niettemin onder toezicht van de ge allieerden samengesteld. Er was een ge allieerde missie opgetreden voor de or ganisatie van de stemming. Maar men wil eenvoudig niet in Grie kenland. Men blijft verdeeld. Hetzelfde verschijnsel dat zich in Zuid-Europeesche landen als b.v. Spanje en Italië zoo sterk voordoet, namelijk dat de politieke be langstelling zich veeleer richt op perso nen dan op de openbare zaak de res publica, uit welke Latijnsche woorden de term republiek is gevormd treedt ook in Griekenland weer aan den dag Her inner u maar de macht van een groepee ring als de Venizelisten, die geen partij program uitdrukte, maar den aanhang van den politicus Venizelos, gedurende vele jaren minister-president in Grie kenland. In het Noorden van Europa en ook in ons land is het anders gesteld met den algenfeenen inslag der politieke gevoelens, die zich niet of slechts bij uitzondering op bepaalde personen concentreeren. Daarom blijft die politieke geestesgesteldheid in het Noorden altijd vrij onbegrijpelijk en ziet men de gevolgen zoo vaak met ver bazing aan. De plaatsvervangende minister-presi dent Gonatas heeft bekend gemaakt, dat geen demonstraties gehouden mogen wor den tot viering van de monarchistische overwinning. De bedoeling van dezen maatregel is duidelijk en wordt trouwens toegelicht door allerlei berichten omtrent onlusten voor en tijdens de volksstem ming. Minister Gonatas verbiedt feestvie ring om moord en doodslag te voorko men. Het is een maatregel, die geen hoop volle verwachtingen voor de toekomst wekt. Menigeen zal zich verbazen over de te verwachten bereidwilligheid van koning George II, die al tweemaal zijn troon verloren heeft, om het voor de derde maal te probeeren. Of Z.M. het met geestdrift doet is de vraag. Het verleden van de dynastie (die niet zeer oud is, want zij dateert van 1863, toen de Deen- sche prins Willem George als koning George I tot den troon geroepen werd) is ook niet bezielend als voorbeeld van in nige verbondenheid van een volk met zijn koningshuis. Maar het heeft koning George II nooit aan persoonlijken moed ontbroken en in elk geval is hij met vele banden aan Griekenland gebonden. Hij kan zijn aanhang dus moeilijk teleurstel len. Mocht Z.M. voor zijn vertrek uit En geland nog een levensverzekering wil len afsluiten, dan zullen de verzekering- maatschappijen hem vermoedelijk wel teleurstellen. Hij zal zonder twijfel als „een slecht risico" aangemerkt worden en reeds zijn intrede belooft een gevaarlijk experiment te zullen zijn, zelfs met de dekking van de Engelsche troepen die in zijn land vertoeven. De historie heeft wel geleerd dat het moeilijk is aanslagen te voorkomen zelfs als men er volkomen op voorbereid is. Na de Italiaansche volksstemming, waar bij koning Umberto II met een kleine meerderheid der bevolking (54 tegen 46 werd afgedankt, heeft intusschen de Grieksche het bewijs geleverd, dat het koningschap ook in het gebied der Mid- dellandsche Zee geenszins heeft afgedaan. Er is trouwens reden genoeg om te be twijfelen, of de Italiaansche republiek veel kans op welslagen heeft. En de kansen van den Spaanschen troonpreten dent Don Juan, jongste zoon van koning Alfonso XIII, om bij Franco's val koning te worden, zijn in de laatste maanden weer stijgende. Met dit al moet men ten aanzien var deze en zooveel andere landen wel op nieuw de vraag stellen, welke werkelijke kansen op rust en ontwikkeling zij eigen- lijk hebben zoolang zij niet kunnen toe treden tot dat groote federale geheel, dat hun levenszekerheid zou geven en dat zeker voor Europa een verlossing uit de ellende zou beteekenen. R. P. Zn Londen bevestigt men dat de Britsche troepen vóór 30 November Java verlaten In het geallieerde hoofdkwartier te Batavia zü" onderhandelingen begon nen met Indonesische autoriteiten over een mogelijken wapenstilstand. Deze conferentie schijnt het eerste positieve resultaat te zijn van Lord Kil- learn's bezoek. Aanwezig waren gene- raal-majoor James Forman, stafchef der geallieerde strijdkrachten, de Brit sche consul-generaal. Gilbert Macke- reth en de Indonesische onderminister van buitenlandsche zaken Hadji Salim. aldus United Press. Volgens een Indonesischen woord voerder heeft Forman medegedeeld dat de geallieerde troepen op Java en Su matra orders hebben gekregen hun hui dige posities te handhaven en alleen de fensieve actie te voeren. Forman zal in den loop van Septem ber een bespreking hebben met hooge officieren van het republikeinsohe le ger. Het is nog niet bekend of de voorge stelde wapenstilstand een verbod zal in houden om meer Nederlandschi troe pen naar Java te zenden. Dit is een belangrijk punt, aangezien er naar Reuter meldt, redenen zijn om aan te nemen, dat do Indonesische lei ders niet tot het sluiten van een wapen stilstand bereid zouden zijn, indien be langrijke versterkingen van de Neder- landsche troepen op Java aan land zou den worden gezet. De diplomatieke correspondent van Reuter deelt mede, dat geruchten, als zouden de Britsche troepen in Ncdcr- landsch-Indië vóór 30 November wor den teruggetrokken, door gezaghebben de kringen in Londen zUn bevestigd. Dit beteekent. dat in den loop van de eerstvolgende drie maanden het mili taire gezag aan de Nederlanders zal moeten worden overgedragen. Het is nog niet zeker, of een politieke overeenkomst tusschen de Nederland- sche autoriteiten en de Indonesische nationalistische leiders zal zijn tot stand gekomen, voor de Britsche troepen van Java zijn verdwenen. Ook bespreking over de evacuatie Brigadier-generaal 1. C. A. Lauder zal, vergezeld van luchtcommodore Stevens, naar Cheribon vertrekken om, de bijzonderheden inzake de her vatting van de evacuatie uit het bin nenland, met o//iciere?i van de T.R.I. te bespreken. Linksche meerderheid in Saksen Bij de Zondag in Saksen gehouden ge meenteraadsverkiezingen heeft de socia listische eenheidspartij de absolute meer derheid behaald De nog niet volledige uitslag luidt' Socialistische eenheidspartij: 1.534.160 Liberaal democratische partij: 630.138 stemmen; Christen Democratische partij: 621.382 stemmen. Een verdere ontwikkeling in de si tuatie wordt niet waarschijnlijk ge acht, voor de commissie-generaal in Batavia is gearriveerd, maar het aan staande terugtrekken van de Britsche troepen maakt een hervatting van de onderhandelingen uiterst dringend. Aneta verneemt uit bevoegde bron, dat de noodige regelingen voor het ver voer der Britsche troepen getroffen zijn. Ook verneemt Aneta dat het zenden van Nederlandsehe troepen naar Java volgens plan zal voortgaan. Aan de Indonesisdhe republikeinen is eenige dagen geleden officieel mede gedeeld. dat 30 November de eindda tum is voor het terugtrekken van de Britsohe strijdkrachten Men verwacht, dat de Britten een kleine militaire missie, voornamelijk met het oog op de afwikkeling der za ken, op Java zullen achterlaten. De Italiaansche minister van financiën, Corbino, die negen maanden lang den strijd tegen de inflatie heeft geleid, heeft als gevolg van aanvallen der communis ten zijn portefeuille neergelegd, waardoor premier De Gasperi aan den vooravond van zijn vertrek naar Parijs zich tegen over een regeeringscrisis gesteld ziet, al dus United Press. Corbino was hot eenige onafhankelijke lid in de huidige drie-par tijen coalitje. In Milaan, Turijn, Genua en Bologna legden de arbeiders, met uitzondering van de essentieele overheidsdiensten, het werk neer, uit protest tegen de huidige kosten van levensonderhoud. Het woord is aan. Herbert Spencer: De heldenvcreering is op haar sterkst waar men het minst rekening houdt met de menschelijke vrijheden. Bijna drie kwart van Griekenland is voor het koningschap Volgens officicelc cüfcrs betreffende het in Griekenland gehouden referendum is 72.4 procent van het stcmmcnaantal uit gebracht ten gunste van den terugkeer van Koning George. De Grieksche regeering heeft bepaald, dat strafmaatregelen voor „oneerbiedige uitlatingen tegen den persoon van den koning en de monarchie" moeten worden toegepast. Er werd aan toegevoegd, dat de bestaande tolerantie na de uitspraak van het volk niet meer kon gelden. De centrale commissie der Grieksche communistische partij heeft een protest ingediend bij het ministerie van Binnen- landsche Zaken, de militaire en rechter lijke autoriteiten, en de buitenlandsche waarnemers, tegen het feit, dat zekere stemburcaux drie exemplaren der kies lijsten uitreikten, teneinde de kiezers in staat te stellen driemaal hun stem uit te brengen United Press meldt uit Belgrado, dat maarschalk Tito de Amerikaansche auto riteiten een nota overhandigd heeft, waar in hij, naar wordt aangenomen, formeel zijn leedwezen uitdrukt voor het neer halen van twee Amerikaansche vliegtui gen door Joego-SIavische gevechtstoestel len. en de verzekering geeft, dat dergelijke incidenten niet meer zullen voorkomen. Deze nota is blijkbaar een gevolg van een onderhoud, dat de Amerikaansche ambas sadeur, Patterson, Zaterdag gedurende een kwartier met maarschalk Tito heeft gehad Weerbericht BEWOLKT Zwaai tot half bewolkt mot tijdelijk eentgen regen, voornamelijk in het Zuid westen van het land. Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke wind; langs de kust van Zee land. Noord- en Zuidholland tijdelijk krachtig. Weinig verandering in tem peratuur. Koning Christiaan van Denemarken heeft vandaag in Kopenhagen een con ferentie van voedsel- en landbouwkun dige organisaties (F.A.O.) geopend, die gehouden wordt in het gebouw van het Deensche parlement. Zij zal plannen opstellen voor een redelijke voedsel voorziening voor de gcheele wereld. Doordat de wereldkampioen Gerard Peters te laat iti Haarlem aankwam, moest de voorgestelde zegetocht Maandagavond vervallen. Hij werd in het Concert gebouw gehuldigd, samen met Cor Bijster, derde in het sprintkampioenschap ,i„r,,ntiitii, oniinuiuM tiidenx dp tnesnraak van den heer Jan- Het is voor het eerst dat een conferen tie van dezen aard op deze schaal wordt gehouden. De directeur-generaal van de Food and Agricultural Organisation, Sir John Boyd Órr. - de organisatie die het initiatief heeft genomen - noemde deze conferentie de belangrijkste, wel ke ooit is gehouden. Het is moeilijk, zoo zeide hij, de volken in het algemeen te doen samenwerken, maar het is moge lijk hen op het gebied der voedselpoli- tiek samen te brengen. Drie belangrijke punten staan op de agenda: 1. het toezicht op het voedsel de geheele wereld: 2. het voorstel tot oprichting van een wereldvoedselraad; 3. de kwestie of de arbeid van de UNRRA voor de voedselvoorziening zal worden overgenomen. Zeventig laden waren voor deze con- ■rentie uitgenoodigd. 39 hebben de uit— noodiging aanvaard. Dat Australië, Chili. China. Tsjecho-Slowakije, Frank rijk. Britsch-Indië. Noorwegen. N e— rlan d, Zuid-Afrika, Engeland en de V.S. de commissie voor de bcnoe- ingen zullen vormen, werd met alge- meene stemmen aangenomen. Eenstemmig kozen de afgevaardigden den Deenschcn gezant te Washington, Kauffmann. tot hun voorzitter. Onrustig begin voor nieuwe regeering van India De nieuwe voorloopige regeering van Britsch Indië heeft haar taak aanvaard onder leiding van haar minister-presi dent Pandil Nehroe. die tevens voor zitter van de Congrespartij is. Intusschen heeft het dagelijksch be stuur van de provinciale Moslemliga in de Pendzjaap besloten de nieuwe re geering niet te erkennen. In Bombay zijn zulke ernstige botsingen voorgeko men tusschen Moslems en Indiërs. d;vt een van de eerste maatregelen, die de ebouw gehuldiqd, samen met Cor Bitster derde in het spriniKa npioenscnap een van ae 'J, •oor de amateurs. Een foto. genomen tijdens de toespraak van den heer Jan- nieuwe regeering moest nemen, het at en, voorzitter van de H.S.V. „De Kampioen". kondigen van den noodtoestand was.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1