Haarlems Dagblad Rusland wil de vergadering der Vereenigde Naties uitstellen Bijeenkomst van de Groote Vier heeft geen overeenstemming bereikt Opnieuw een Fransch vliegtuig verongelukt Het Haarlemsche Bedrijfsleven Een stijgende lijn flto Jaargang: No. 48423 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-IIoofdrodnctcur: Robert Peeroboom Donderdag 5 Sept. 1916 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 Gisterenmiddag zijn de ministers buitenlandschc zaken der Groote Vier voor de tweede maal ter Parysche vredes conferentie bijeengekomen. Wisjinsky nam in plaats van Molotof aan de besprekingen deel. De bespreking was gewijd aan de kwestie van het uit stellen van de algcmecne vergadering der Vereenigde Naties. Er werd geen over eenstemming bereikt. De Sovjet-Unie deed drie voorstellen: 1. Uitstel der algemeene vergadering tot midden of eind November. 2. De vergade ring zal te Parijs of Genève worden ge houden en 3. Indien de vredesconferentie te Parijs tot na 23 September duurt zullen de conferentie en de algemeene vergade ring tegelijkertijd worden gehouden. Wisjinsky haalde een brief aan van den secretaris-generaal der vredesconferentie, Du Pare, waarin wordt verklaard, dat het verkieslijk is de algemeene vergadering der V. N. uit te stellen en een datum 20 October vast te stellen voor het einde der vredesconferentie. In den brief wordt verklaard, dat, indien de beide bijeen komsten tegenlijk worden gehouden, 12 tolken en technische feden van den staf der V. N., die thans te Parijs zijn, naar New-York zouden moeten gaan Tijdens de discussie bleek, dat Wisjinsky Genève verkoos boven Parijs. Byrnes en Bevin waren beiden gekant tegen uitstel der algemeene vergadering en tegen het houden er van te Genève. Bidault kon zich vereenigen zoowel met het voorstel tot uitstel als tot het houden der vergadering te Genève, op voorwaarde, dat alle leden der vredesconferentie te Parijs en der V. N. zouden worden geraadpleegd en het meerendeel zijn goedkeuring hieraan zou hechten. Bevin was ook van meening, dat er op geen voorwaarde een beslissing moet worden gedicteerd door de vier groote mogendheden en dat elk voorstel der Groote Vier de gemeenschappelijke goedkeuring moet hebben van de meer derheid van de vredesconferentie als van de V. N. Hierin werd hij gesteund door Byrnes. Daar Wisjinsky op zijn standpunt bleef staan besloot men uiteen te gaan met dien verstande, dat Bidault een nieuwe bijeen komst zou beleggen, indien er een wijzi ging in de meeningen of omstandigheden was opgetreden. Reuters diplomatieke correspondent, Sylvain Mangeot, merkt op. dat deze bijeenkomst der Groote Vier voor de eer ste maal officieel de neiging aan de zijde der Sovjet-Unie onthult om het eigenlijke hoofdkwartier der V. N. naar Europa over te brengen. De hervatting der diplo matieke betrekkingen tusschen Zwitser land en de Sovjet-Unie heeft de Sovjets in staat gesteld over hun bezwaren De Amerikaansche militaire attaché, kolonel Frank M. S. Johnson, heeft gis teren op het Binnenhof in Den Haag hooge Amerikaansche onderscheidingen uitgereikt aan 20 Nederlandsche piloten- helpers, waarvan een posthmim. Jooke Folmer, aan wie. 320 Amerikaan sche piloten hun ontvluchting uit bezet gebied te danken hebben en die in April 1944 werd gevangen genomen en .er dood veroordeeld, werd door de Russen bevrijd. Hier ontvangt zij van den kolonel de hoogste decoratie voor buiten landers: Medal of Freedom with Colden Palm. Vergadering blijft op 23 September De secretaris-generaal der Vereenigde Naties heeft te New-York medegedeeld, dat de algemeene vergadering der V. N. op 23 September zal worden gehouden, zooals was vastgesteld. Hij verklaarde, dat er geen enkel offi cieel voorstel tot uitstel was ontvangen. De vergadering zal om 21 uur Ned. tijd in het voormalige gebouw van de wereld tentoonstelling in Flushing (New-York) worden geopend met toespraken van pre sident Truman en den Belgischen minis ter van buitenlandschc zaken, Spaak, den president der vergadering. tegen het vestigen van het hoofdkwartier der V. N. in den ouden zetel van den Volkenbond heen te stappen, Molotofs terugkeer. In Sovjet-kringen is verklaard, dat de terugkeer van Molotof naar Parijs, is uit gesteld. Men verwacht, dat Molotof zijn reis te Berlijn onderbreekt, waar hij be sprekingen zal voeren met den Sovjetbe velhebber in Duitschland, Sokolofsky. Gistermorgen is een machine van de luchtlijn ParijsLonden, kort na den start van het vliegveld „Le Bourget" bij Parijs, verongelukt. Er waren 21 passa giers aan boord en een bemanning van vijf koppen. Zestien personen kwamen om het leven, tien werden zwaar gewond. Avontuurlijke Rus in gestolen vliegtuig Hij verkocht in ons land zijn buit Een Russische officier van de lucht macht en zijn Russische reisgenoote, die de vorige maand de Russische zone van Duitschland in een gestolen vlieg tuig verlieten, zijn aan de Nederland sche grens van de Britsche zone van Duitschland gearresteerd. De officier, wiens naam naar verluidt Pononaref is, had zijn uniform ver brand. Het paar was zonder moeilijk heden via de Britsche zóne Nederland binnengekomen. Hun gedrag hier le lande wekte echter argwaan. Zij ver kochten vreemd geld en sieraden, waar onder ringen, horloges, G0.000 roebels (ongeveer 60.000 gulden) en verschei dene honderdduizenden bezettingsmar ken, die ongeveer een kwartje waard zijn. Volgens een ambtenaar van de be stuurscommissie zou dit de opbrengst zijn van in de Russische zone bedreven roofpartijen. De Nederlandsche politie had het paar tenslotte gearresteerd. Het wist echter te ontsnappen naar de grens van de Britsche zone. De Russische verbindingsauloriteiten in die zone zul len zich verder over hen ontfermen. Beraadslagingen over de vonnissen te Neurenberg De vier rechters van het internatio naal tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg en vier plaatsvervangers zijn bijeengekomen om net vonnis tegen Göring en zijn twintig medeverdachten en tegen de nationaalsocialistische in stanties te bespreken. De rechters kwa men onder voorzitterschap van den voornaamsten aanklager Lawrence in een klein voor-vertrek van de rechts zaal bijeen. Het ligt in de bedoeling iederen dag een bijeenkomst te houden. Rudolf Hess herhaalt, naar men zegt, passages uit de verwarde redevoering, die hij voor het tribunaal heeft gehou den. De gevangenisartsen bezoeken hem iederen dag. Manoeilsky draagt zijn aanklacht voor De Veiligheidsraad heeft Manoeilsky (Oekraine) en Dendramis, de Grieksche ambassadeur in de V. S., uitgenoodigd om deel te nemen aan de bespreking van de klacht van de Oekraine tegen Griekenland. Ze hebben geen stemrecht. Manoeilsky heeft daarop zijn verklaring in het Russisch voorgelezen. Het woord is aan. La Rochefoucauld: Kleine geesten stooten zich zeer aan kleinigheden. Groote geesten zien ze alle, maar stooten er zich niec aan. Een expressieve foto van den minister van buitenlandschc zaken der Oekraine, Dimitri Manoeilsky. Hij begon met een „geheime order 168" aan te halen, geteekend door gene raal Melisnos, gouverneur van Oostelijk Macedonië, waaruit bleek, volgens Ma- noeilsky, dat door de vierde Britsch- Indische divisie wapens werden ver strekt aan bepaalde boeren in bepaalde dorpen teneinde de regeering te steu nen. In Thessalië, zoo zeide Manoeilsky, had een gewapende monarchistische groep als politiek adviseur een Britsch officier. Mr. van Kleffens, aldus Manoeilsky, heeft om meer documenten gevraagd. Ik zal ze hem geven. Hier is een foto, die de activiteit van gewapende monar chistische benden aantoont. Manoeilsky gaf nog een reeks bijzon derheden aangaande „strafexpedities van monarchistische benden" en trok de conclusie, dat het Grieksche plebis ciet een ernstige inbreuk op de begin selen van de democratie is. Hij besloot zijn rede met de verzekering, dat de Sowjet-Unie, voorgegaan door Stalin, in weerwil van alle moeilijkheden en beleedigingen, zou voortgaan met hot bevorderen van den vrede tusschen de volkeren. Tengevolge van het neerstorten van een Mosqultovllegtulg der R A F. boven Fues- dorf nabij Bonn, zijn twee Engelsche piloten en drie Duitschers gedood. Reizen Kon tentoonstelling «>p lie 'rln nimf i Himrlci De Stadsbibliotheek en Openbare Lees zaal te Haarlem zal, in samenwerking met de Nederlandsche reisvereenlging, die haar 50-jarig bestaan viert, een tentoon stelling houden over reizen. Het belooft een interessante expositie te worden. Zij wordt gehouden in de Statenzaal en de I daaraan grenzende antichambre. België laat kwestie-Degrelle geen oogenblik rusten Op het Belgische ministerie van bui- tenlandsche zaken wordt de laatste hand gelegd aan een protestnota betreffende de houding, die de Spaansche regeering heeft aangenomen bij de ontvluchting van Degrelle. Deze nota zal binnenkort aan Trygve Lie, den secretaris-generaa' van de Vereenigde Volken, worden toe gezonden. Spaak naar de Ver. Staten? United Press noemt hel waarschijn lijk, dat minister Paul Spaak, die een uitstekend advocaat is cn tevens een van de beste politieke redenaars, zelf naar New York zal gaan, om de Bclg;- sche klacht te ondersteunen en toe te lichten. Zijn vertrekken zou afhankelijk zijn van de werkzaamheden, die hem in. Parijs nog te wachten staan. Politieke waarnemers achten hot zeer wel mogelijk, dat de diplomatieke be trekkingen tusschen Franco-Spanje en België verbroken zullen worden. De verontwaardiging ten aanzien van het optreden van de Spaansche regeering zou zeer groot zijn en ook andere grie ven worden geuit. Amsterdams burgemeester Binnenkort is de benoeming te verwadt- tcn van mr. A. J d'Ailly, directeur van de Nederlandsche Bank, tot burgemeester van Amsterdam. Mr. d'Ailly werd op 22 Juni 1902 te Fra- neker geboren. Hij bezocht het gymnasium in Doetinchem, studeerde rechten in Am sterdam en werd vervolgens als griffier verbonden aan het Gerechtshof in deze stad. Hierna is hij verbonden geweest aan de Stoomvaart Mij. Nederland. Na het secretariaat van de Vcreeniging voor den Effectenhandel vervuld te hebben werd mr. d'Ailly benoemd tot lid van den Raad van Beheer Kort daarop werd hij directeur van de Kasvcreeniging en bleef dit tot October 1945, toen hij zijn laatste functie aanvaardde, namelijk het directeur schap van de Nederlandsche Bank. Am sterdams toekomstige burgemeester is lid van de Partij Van den Arbeid. Weerbericht MKF.It ZONNESCHIJN Aanvankelijk zwaar bewolkt met vooral in het Oosten tijdelijk regen. Morgen wisselende bewolking met langere perio den zonneschijn. Hier en daar echter en kele buien. Meest matige wind tusschen Z.-Oost cn Z.-West. Iets minder koel. Do toestand van het bedrijfsleven in Haarlem en ook in de naaste omgeving, was in de oorlogsjaren en ook nog kort daarna slecht. Maar er is zoo vertelde ons jhr. dr. J. C. Mollorus, secretaris van de Kamer van Koophandel gelukkig spoedig verbetering gekomen en ook thans kunnen wij consta'tccren, dat er een stij gende lijn is. De metaalbedrijven (Beijnos, Haarlem sche Machinefabriek en Stork-Hijsch) hobben Voor de eerste jaren volop werk cn zijn in het algemeen voor den eersten tijd ook vrij zeker over de noodige grond stoffen te kunnen beschikken. Er is ook volop werk aan de Haarlemsche Scheeps bouwmaatschappij. Enkele bedrijven o.a. Droste gaan weer voor export wer ken. Het wordt evenwel als een nadeel gevoeld, dat elk bedrijf, dat wil gaan ex porteeren, onder een lawine van papier begraven wordt. In het kleinbedrijf is een zucht waar te nemen om eigen patroon te worden. Iets wat niet altijd in het belang van het bedrijfsleven is en in sommige geval len ook niet in dat van den betrokkene. Er wordt dan ook getracht een onge- wcnschte uitbreiding van bedrijven, waar dit mogelijk is, tegen te gaan. Als het om een vestigingsvergunning gaat kan het behoefte-element ingeschakeld wor den. Er zijn in den laatsten tijd, om een voorbeeld te noemen, zeer veel aanvragen voor ijssalons en winkels waar belegde broodjes te koop zijn. Er wordt tegen ge waakt dat zulke bedrijven zich niet te dicht in eikaars nabijheid vestigen. Er is ook een gevaar in de vele aan vragen die inkomen om een nieuw bedrijf te mogen beginnen dat voornamelijk voor de export zal werken. Natuurlijk: Wij hebben deviezen noodig en daarom is het goed dat wij exportccren. Maar het gevaar is, dat er vergunningen verleend worden onder het motief van export, ter wijl na cenigen tijd kan blijken, dat die bedrijven, als er in de praktijk niet veel voor hen te exportceren valt, een onge- wenschte concurrentie gaan aandoen aan de bestaande zaken die voor do binnen landscho markt werken. Het departement voor Economische Zaken kan, aLs het wi de zaak gedeeltelijk in handen houdei., door aan zulke bedrijven alleen grond stoffen toe te wijzen als zij aantoonen in derdaad in belangrijke mate te expor teeren. De toestad in hot bic mbollcnbedrijf is zoo vervolgde de heer Mollerus verro van rooskleurig. Het is bekend, dat er niec voldoende geëxporteerd kan worden, zoo dat de kweekers dit ja-r zitten met een overschot van 10 millioen KG bollen. He- lans zijn de vooruitzichten voor het ko mende jaar niet veel gunstiger wat do exportmogelijkheden voor dit bedrijf aan gaat. De niet toegelaten raadsleden God. Sinten vernietigen do raadsbesluiten. Het is boJcend dat er in onze omgeving drie raadsleden niet waren toegelaten om- dut zij een betrekking hebben aan een Lyceum De raad van Haarlem keurde do geloofsbrieven niet goed van ir. P. C. van der Hoyden (K. V. P.), de raad van Heem stede had bezwaren togen die van de hee- ren mr. O. H. van Wijk (A.-R.) en M. J. Wijers (K.V.P.). De betrokkenen gingen van deze beslis sing in beroep bij het college van Gcd. Staten Dit college heeft de zaken Woens dagmiddag behandeld (een openbare zitting word in dit geval niet noodig geacht). Do beroepen werden ingewilligd, zoodat do betrokken raadsleden kunnen worden toe gelaten. Natuurlijk staat nu nog voor de ge meenteraden de bevoegdheid open, als daarvoor termen aanwezig geacht wor den, van deze beslissing van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1