Haarlems Dagblad VVeer stakings-onrust in de Ver.Staten Een Hoog Doel De rekeningen worden aan Italië gepresenteerd B1e .Tnargftlig "No. 18424 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4 Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600 Dir-Hoofdred 15054 ONLANGS heb ik een merkwaardig stuk over Muziek en Politiek gelezen in het tijdschrift De Vrije Katheder. De schrijf ster, mr. Petra E. Eldering, haalde de herinnering op aan concerten, waarbij zij door de muziek tot zoo gelukkige belevenis werd verheven, dat zij de zorgen van het alledaagsche volkomen vergat. Zulk een ontstijging aan de werkelijkheid gewerd haar nu niet meer, als zij muziek hoorde. Zij had dat opnieuw ervaren tijdens het spel van een groot kunstenaar, een pianist. En later had zij gelezen, dat deze zelfde kunstenaar zich geschaard had bij men schen, die de schepping van een Wereld- parlement nastreefden. Zij had „geamu seerd en met een vergoelijkend lachje"' dit betoog gelezen en was daarna gaan pein zen over haar verloren muzikaal geluk Nu kwam zij tot de slotsom, dat zij dit verlies aanvaarden moest en zich met ijzeren plichtsbetrachting aan haar poli tieke taak wijden De groote kunstenaar moest zich maar liever bij zijn kunst hou den; zij zou de politiek bedrijven, die blijk baar niet met kunstzinnige extase ver- eenigbaar is. Dit betoog heeft mij getroffen, niet al leen omdat het tot een verkeerde slotsom komt, maar ook omdat het zelden gebeurt, dat menschen zulk een innerlijke beleve nis zoo openhartig tot uiting brengen. Hel ware te wenschen dat het vaker geschied de; dat zou de openbare gedachtcnwisse- ling verrijken en ons gelegenheid geven, eikaars beweegredenen en moeilijkheden beter te begrijpen. Mevrouw Eldering's gedachtengang is kenmerkend voor dezen tijd met zijn be klemming en ontwrichting, zijn gewroet in tegenstellingen en gebrek aan een hoog doel, dat boven de materieele werkelijk heid uitrijst. Men kan niet zeggen dat haar betoog zich tot eenige bepaalde politieke richting beperkt, want ongetwijfeld zijn er menschen van verschillende politieke koers, die dezelfde nederlaag hebben geleden en aanvaard als mr. Petra E. El dering. Het is immers een nederlaag als men de ontstijging aan de dagelijkschc realiteit, die de kunst brengt die men ver staan heeft muziek of een andere niet meer beleven kan en zich daarbij neerlegt. Sommigen, die zich van zulk ver- lies bewust werden, zouden ontstellen en met zichzelf te rade gaan Zij zouden zich afvragen: hoe moet ik mijn levensopvat tingen herzien? En als zij zich aan de politiek wijdden, zooals mr. Petra E. El dering dat doet, zouden zij dan niet be vroeden dat in hun opvatting van die levenstaak een tekort. een beperking moest bestaan? De groote kunstenaar, door haar be doeld. is natuurlijk geen ervaren politicus. Maar hij is ontsteld, zooals velen van ons, door de armoede aan groote gedachten van dezen tijd Hij wil. zooals helaas slechts weinigen dien wil hebben, ertoe meewer ken dat daarin verandering komt. Hij toont zich daarmee een man. die zich ook buiten ziin muziek boven de alledaagsche werke lijkheid weet te verheffen Van zulke menschen alleen kan de hui dige wereld haar redding verwachten. Zij komen niet alleen onder de kunstenaars voor en er zijn anderen dan kunstenaars noodig om de practisehe verwezenlijking van groote gedachten op staatkundig ge bied te verwerkelijken Maar dat kunste naars die anderen den weg helpen wijzen is goed en geenszins nieuw in de historie der mcnschheid. Mr. Petra E. Eldering heeft geamuseerd en met een vergoelijkend lachio gelezen, hoe de groote kunstenaar een V/ereldpar- lement voorstond Verklaren wellicht dat amusement en dat vergoelijkende lachje waarom zij niet meer van kunst genieten kan. zooals vroeger? Als zij het stuk had kunnen lezen met het begrip en den ernst die ieder menschelijk streven verdient dat uit diepe overtuiging voortkomt, zou zij dus haar hooge belevenis der muziek nog deelachtig worden. Deze genade zou haar niet ontvallen zijn. Want. het is een gena de. Zooals zonder het besef der Godde lijke genade wij menschen ook niet be grijpen kunnen. waarheen ons streven moet gaan. Tot diegenen, die moedeloos worden door de gebeurtenissen van dezen tijd en door de schijnbaar onoverkome'iike hindernis sen. die zich in het conflict der groote mogendheden en in de tegenstelling tus- schen Oost en West voordoen, zou men moeten zeggen: staar u niet blind op de huidige gebeurtenissen en hecht evenmin te groote beteekenis aan de personen van het oogenblik Andere gebeurtenissen en andere personen zullen hen opvolgen Het is waar dat menschen alleen slagen zul len, als zij hun heil verstaan. Maar mag men de hoop daarop priiseeven? Dit zijn ernstige woorden, geuit in een bitter-ernstigen tijd. Moge ook voor me vrouw Eldering de dag komen, waarop zij de kunst weer verstaat als voorheen en niet vergoelijkend glimlacht om hen. die een hoog doel nastreven R. P. In de economische commissie van de Parijsche vredesconferentie, die Italiaan- sche kwesties behandelt, is een begin ge maakt met het hooren van de vertegen woordigers van de twaalf staten, die her stelbetalingen van Italië vragen. De econo mische clausules van het Italiaansche vredesverdrag zullen het land bijna al zijn activa in het buitenland ontnemen en wanneer alle thans ingediende eischen worden ingewilligd, zal het land ongeveer I6V2 milliard dollar moeten betalen. Griekenland eischt iets meer dan 6 mil liard dollar, Ethiopië vraagt 7'/ï milliard, Ruslands eisch van 100 millioen is reeds toegekend,- België eischt 600 millioen dol lar, Mexico ongeveer 5.400.000; Albanië en Egypte hebben geen bedragen genoemd, doch men neemt aan, dat het bedrag daar van op ongeveer 1 milliard zal neerkomen. Frankrijk heeft eveneens geen bedrog genoemd, maar wil zich schadeloos stel- 'en met vorderingen op Italiaansche activa m Frankrijk. De Vcreenigdc Staten en Engeland hebben geen herstelbetalingen geëischt., doch zullen vorderingen indienen voor hun bezittingen in Italië, die gedu rende den oorlog zijn beschadigd. Verder lullen zij Italiaansche activa in het bui tenland vragen. Noorwegen heeft zijn cischen tot later uitgesteld. Van Neder land is tot nu toe ook geen bedrag bekend. De behandeling in de economische com missie begon met een uiteenzetting van het Grickschc standpunt Jean Politis deed het woord en schetste den slechten economischen toestand in zijn land. Het zou zelfs niet mogelijk zijn om geld te leenen, aangezien zij de rente niet kun nen betalen. Politis schreef den huldigen stand van zaken aan de volgende oorzaken toe: do chauvinistische politiek in het verleden, het feit dat Griekenland na den eersten wereldoorlog door de geallieerden in den 4teek was gelaten, de aanwezigheid van 1 500.000 vluchtelingen. De Grieksche eisch van 6.117.710 000 dol lar kon volgens Politis op dezelfde bereke ning als die van de Sovjet-Unie worden gebaseerd. Dit land vraagt 100 millioen dollar, welke som volgens Wisjinsky slechts een twintigste gedeelte van de ge. leden schade vertegenwoordigt. Hjj wees er op, dat de conferentie de ex- vijsVien niet in staat moet stellen hun economie te herstellen vóór en ten koste van een geallieerd land. Zoo was Italië al aardig op weg naar herstel Als de lasten van een voormalig vijandelijk land wor den verlicht, aldus Politis, komt dit neer op de schouders van de betrokken geal lieerde. De vertegenwoordiger van Albanië ver klaarde, dat de Italianen bij hun vertrek uit zijn land een puinhoop achter lieten. Albanië is leeggebloed en zonder recht vaardige herstelbetalingen komt het niet boven de ruïnes uit. Herstelbetalingen tot een bedrag van ongeveer 16 milliard dollar De Gasperi klaagt In een verklaring voor de pers heeft de Italiaansche premier, De Gasperi, ge zegd, dat de opeenstapeling van eischen tot herstelbetalingen groote onrust in het land heeft veroorzaakt en zelfs de waarde van het Italiaansche geld be- invloedt. Dit geeft den indruk, aldus De Gasperi, van hetgeen zou gebeuren, in dien deze herstelbetalingen, die tot dus ver slechts zijn aangekondigd, inderdaad verricht zouden moeten worden. De pre mier hoopt, dat de een en twintig landen in verband hiermee hun eischen zullen wijzigen. Hef woord is aan. Franklin D. Roosevelt: Het xiiteindelijke falen van de dictatuur kost de menschheid veel meer dan de tijdelijke fouten van de democratie. Mr. A. J. d'Ailly, directeur van de Nederlandsche Bank, wiens te ver- wachten benoeming als burgemees ter van Amsterdam wij meldden. Spaansche verstekeling op de Zeeland Ambtenaren van den Controledienst hebben aan boord van het stoomschip „Zeeland"' in IJmuiden een Spaanschen verstekeling ontdekt. De man werd aan de politie overgegeven en zal daar hij niet in ons land wordt toegelaten, zoo spoedig mogelijk naar Spanje terugge zonden worden. Op 7 October uitbreiding electrisclie treinen De Nederlandsche Spoorwegen deelen ons mede, dat de diensten van Haarlem uit Noordwaarts met ingang van 7 Octo ber weer met electrisch materieel gereden zullen worden. Het zal den inwoners van de gemeente Velsen ongetwijfeld genoegen doen, dat tevens de haltes Vclsen-Zeeveg, IJmuiden-Casembrootstraat en IJmuiden- Jullanakade op dien datum opnieuw in gebruik zullen worden genomen. Antwerpsclie havenstaking brengt E.V.C. in het geweer Op de Donderdag te Amsterdam gehou den vergadering van de afdeeling transport der E.V.C, heeft het bestuur zijn leden geadviseerd: Hangende de Antwerpsche havenstaking, uit solidariteit, geen goederen uit schepen komend van of varend naar België te los sen of te laden. Nederlandsche en tran-i:o- goedcren, welke voor België bestemd zijn, zullen, zoolang de havenstaking aanhoudt, worden opgeslagen. Het bestuur wil voor komen dat Nederlandsche schepen, gedeel telijk met lading voor België bevracht, terwijl de rest van de lading bestemd is voor andere landen, in de Belgische ha vens. als gevolg van de staking, onver- richterzake zouden moeten terugkeeren. De vergadering heeft het advies van het bestuur aanvaard. Vana%-ond wordt te Rotterdam een soortgelijke vergadering gehouden. Weerbericht IETS IIOOGERE TEMPERATUUR. Wisselende bewolking met lange perioden van zonneschijn, een enkele verspreide bul. overdag iets warmer dan vandaag, zwakke lot matige Zuidelijke wind. Britsche Koninklijke familie vermoedelijk naar ons land Naar verluidt, zal hel Briischc konings paar. vergezeld van de Prinsessen Eliza beth en Margaret Rose, nog dit jaar eer bezoek aan ons land brengen. Wijziging in evacuaticplan op Java Volgens een te Batavia uitgegeven of ficieel communiqué is een kleine wijzi ging gekomen in het plan van de eva cuatie der geïnterneerden. Een geleide van de T.R.l zal de treinen begeleiden tot Bekassi en niet tot Batavia, zooals eerst was bepaald. In Bekassi zal een geallieerd geleide de treinen over nemen Waarschijnlijk zal deze wijziging geen invloed ',-bben op den termijn van tien dagen, binnen welken de evacuatie zou beginnen. Frankrijk* chef staf in Den Haag Het vliegveld Valkenburg bood gisteren om 10 uur een bijzonder schouwspel bij dc aankomst van den Franschen generaal J. J M. de Lattre de Tassigny. die hier als gast van den chef van den Nedcrlund- schen gencralen staf aankwam. Dit bezoek is, zooals officieel word bekend gemaakt, een vriendschappelijk bezoek van den chef van den Franschen generalen staf, tevens inspecteur-generaal van de Fran- sehe landmacht, aan den Nederlandschen chef staf. Vergezeld van generaal mr. H. J. Kruis begaf de generaal en zijn gevolg zich naar het Plein 1813, waar zij ontvangen werden door den minister-president dr. I. J. M. Beel, den minister van oorlog, luitenant kolonel A II J. L. Fiévez en den minis ter van buitenlandsche zaken mr W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Prins Bernhard, ongedeerd na de aanrijding, die hij dezer dagen in Londen had, heeft in het bekende Britsche militaire opleidingscentrum Sandhurst een pa rade afgenomen aan Nederlandsche cadetten. Later in specteerde hij Ne derlandsche lucht strijdkrachten op het vliegveld van de R.A.F, te Spil- gate. (K.) Amerika staat aan den vooravond van de grootste zcelicdenstaking die tot nu toe is voorgekomen en die het scheepvaartverkeer zoowel aan de kust van den Atlantlschcn Oceaan als aan die van den Pacific met stillegging be dreig!. Er wordt mei alle middelen ge tracht een conflict te voorkomen maar tot nu toe is dit niet gelukt. President Truman heeft te kennen gegeven, dat hil overweegt om zelf in te grijpen. De twee zeelieden-organisaties van de American Federation of Labour, de Seafarers International Union en de Sailors Union of the Pacific, hebben het initiatief genomen tot deze staking, om dat de Wages Stabilisation Board niet in wilde gaan op hun eischen tot loons- verhooging van 221? tot 27'4 dollar per maand. In afwachting van het begin der sta king hebben de Amerikaansche spoor wegen het vervoer van exportgoederen naar de havens gestaakt, omdat zii wil len voorkomen, dat het materiaal zich in de havens ophoopt. De UNRRA heeft verklaard, dat 288.000 ton voedsel en andere relief- goederen voor noodlijdende landen be stemd. niet zullen kunnen worden ver scheept. als gevolg van een eventueele staking. In 15 Amerikaansche havens liggen 125 schepen, die de UNRRA ge charterd had om haar goederen te ver voeren. Chauffeurs staken Het dreigement van de zeeliedensta king valt samen met een staking van vrachtauto-bestuurders in New York, die het goederenverkeer ernstig belem mert. Bijna 25.000 chauffeurs hebben het werk neergelegd, alleen goederen, die bederven kunnen, worden nog ver voerd. Ook hier is een loongeschil de oorzaak. De chauffeurs eischten loons- verhooging. veertigurige werkweek en langere vacantie. Dc staking der chauffeurs heeft hon derdduizenden arbeiders in New York werkloos gemaakt. De burgemeester van New York heeft verklaard, dat er geen gevaar voor voedselgebrek is, maar er dreigt al ee-n tekort aan melk en vele winkels beginnen leeg te raken.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1